In Calabrië. N ieu wsberichten. africhting om postduiven naar verschil lende plaatsen te laten vliegen, die na eeni- ge oogenblikken aldaar op daartoe bestemde hokken („slagen") vertoefd te hebben, uit eigen beweging naar hunne eerste hokken („6lagen")terugkeeren. Bovendien vliegt de postduif, eenmaal afgericht zijn de als heen en weer vliegerten allen tijde zoowel des winters als des zomers, gaat zelden of nooit verloren en trotseert storm, regenachtig en mistig wederhetwelk niet het geval is met de op gewone wijze afge richte postduif; regent het, dan wacht zij totdat het droog is, mist het, dan wacht zijtot die opgetrokken is en stormt het, dan gaat zij in den regel verloren. Men kan aannemendat de gewoon afgerichte postduif slechts zes maanden van het jaar dienst kan doenbehalve dit is ook het bezwaar om postduiven door middel van luchtballons met succes „uit te brengen" nog niet opgehevendaar de toestand van het weêr op den luchtballon van grooten invloed is. Om het heen en weer vliegen te consta teren heb ik dezen zomer een paar post duiven volgens mijne vinding afgericht, die sedert 11 Augustus 1. 1. nagenoeg dagelijks van Leiden naar Haarlem vliegen en uit eigen beweging aldaar terugkeeren. De merkwaardigste vluchten heen en terug warendie van 24 October (storm)3 December (sneeuw) 5 Dec. (regen), 15 en 19 Dec (dikke mist.) Met een groot aantal van zulke afgerichte duiven zou men niet alleen dagelijks, maar op elk uur van den dag berichten kunnen verzen den en terug ontvangen. Hiernit blijkt ten duidelijkstedat de luchtballon over bodig is, om postduiven uit steden te brengen, die geheel zijn ingesloten. Wees zoo goed, geachte redactie, boven staand schrijven in uw blad op te nemen. Haarlem, 28 December 1882. XJw Dw. Dienaar A. J. BRONKHORST Jr. Met genoegen kunnen wij hierbij berich ten dat de Heer Bronkhorst op de aanstaan de tentoonstelling te Botterdam ter opluis tering het paar duiven zal inzenden waarmede hij bijna dagelijks de proeven van HaarlemLeiden heen en terug heeft genomen. Uit het Italiaansch. 2) Signalen voor den dagsignalen voor den nacht; berichten in eene onbe kende taal, die van de bergen naai de valleien, van de valleien naar de bergen, van de ééne hoogte naar de andere gaan boodschappen over ge bracht door kinderen, vrouwen en oude lieden; vlammen, rook, alles wordt daartoe gebruikt; alles is voor uit afgesproken, opdat de roovers toch dadelijk bericht zouden krijgenvan de bewegingen der soldaten. Ge zult een hondeleven leiden, zonder iets uitterichtenZiet ge dien ar men soldaat, en hij wees naar een miltzuchtigen korporaal, die zoo geel zag als eene kwee, en met een slependen tred voorbij kwamkijk, zóó zullen er binnen twintig dagen al uwe bersaglieri uitzien, als ze dan niet in' dat gebouw zijn, daar, op den top van den berg. „Wat is dat voor een gebouw?" ,,IIet militaire hospitaal, dat vol koortslijders is, en dat er eiken dag eenigen naar 't kerkhof zendt." „Welzoonuwe zullen eens zien," riep de luitenant heel wijsgeerig uit, „en de meisjes, hoe zijn die?" ,,De meisjes, wel, die hebt ge nooit mooier gezien; prinsessen van het schoonste Grieksche type; elegant, met haar fraai kostuum, toch zijn zij, in zeker opzicht het volmaakte beeld van dit, door de zon begunstigde land." „Wal meent ge?" „Steek uw neus eens in de lucht zooals een jachthoud dat doet in de struiken." „Welnu?" „Welnu, wat ruikt ge?" „Een heerlijken geurals van oranje bloesem, en „Crescendo." Vrijdag avond 29 Dec. j.l. waren tal van muziekvrienden in de groote concert zaal der Vereeniging bijeen, om de eerste uitvoering der Mannenzangvereeniging „Crescendo", bij te wonen. Door het goed gekozen programma en de uitstekende uitvoering verwierven directeur en execu tanten herhaaldelijk de welverdiende be wijzen van goedkeuring der aanwezenden. De heer Andriessen bewijst steedsdat hij een zeer goed directeur isen heeft boven dien het geluk vele goede zangers onder zijne leden te tellen. Geen wonder dus, dat de vijf koormunmers buitengewoon goed werden gezongen: fijne nuanceering, be schaafde toon en zuiverheid streden om den voorrang. Biet alleen trokken de koren aan door de wijze waarop zij ten gehoore werden gebrachtmaar de nummers zelf waren reeds in staat het publiek te boeien. In de eerste plaats was het de „Columbus" van den heer Andriessendie de bizondere aandacht verdiende. Dit toonwerk voor koor en solo's met pianobegeleiding is eene lieve, frissche compositie, van het begin tot het einde voelt men er zich door aan getrokken zoowel koren als solos zijn voor allen begrijpelijk. Ook de pianobegeleiding beviel mij uitstekendhoe geschikt zou dit accompagnement zijn om voor orkest te worden bewerkt. Als solisten in dit nnmmer traden de heeren Blauwaert en Bien opheiden be kenden in Haarlem. Dat de heer Blauwaert nieuwe lauweren behaalde behoeft nauwe lijks gezegd; zijn krachtigfraaisympa thiek geluid en goedeeigenaardige voor dracht sleepten ons geheel mêe. De heer Biendie de tenorsolo's had op zich geno men, beviel over 't algemeen niet; zijn stem en voordracht voldoen ons trouwens nooit, maar genoeg. hij is dillettant. De jongeheer Andriessen uit Hilversum die de pianopartij vervulde, gaf daarin blijken van de goede vorderingendie hij onder leiding van den heer Hol maakt. Luide bravo's eu een lauwerkranswaren de welverdiende hulde aan den componist en directeur gebracht. We wenschen den heer Andriessen geluk met de goede ontvangst zijner compositie, en spreken een woord van lof voor de executantendie zooveel tot het welslagen der uitvoering bijbrachten. „Een geur van „Nu we hebben elkaar begrepen; zoo zijn de vrouwen, de mannen, het land in deze streken, zoo wat het physiek, als't moreel betreft, behalve de kasleelen en de woningen der aanzienlijkenwelke hierop eene uit zondering maken. „Goed!" hernam debersagliereen de wegen? „De groote tveg naar Reggio, en dan, hooger op nog een weg, dat is allesverder zijt gij vrij om patrouil les te zenden langs de bedding dei- rivier; om't spoor der roovers te volgen, om de kruiswegen op de hoogten en in de bosschen op te zoe ken en om u al tastende een weg te banen door het kreupelhout, en de prachtige, wuivende boomvarens." „En het eten?" „Het zal moeielijk zijn om eene ge regelde tafel te hebben, daar ge niemand zult vinden, van wien gij hel benoodigde daartoe zult kunnen koopen. Het beste zal zijnom maar, heel familiaar mee te eten met den man bij wien gij ingekwartierd zijt, zonder u met de vrouwen te bemoeien. Ossenvleeschzult ge bijna nooit op tafel zien, maar wel schapenvleesch, malsch lams- en geitenvleesch, en wildgroentenvruchten en goe den wijn krijgt ge in overvloed; ook zal het u niet aan ingemaakte vruchten ontbreken. Maar kijk eens daarheen, de fortuin is u waarlijk gunstig; daar is al een troepje van onze landskin deren." „Waar?" „Daar, in de verte; wacht even tot zij hierheen komen." Kort daarop verschenen eenige boeren, welke hunne magere, ruige, OHgeroskamde, paarden bij de hal sters voorttrokken; de dieren schenen echter vast te staan en hadden leven- I dige oogen. De mannen droegen het- Behalve de solo's in Columbus, zong de heer Blauwaert nog drie liederen waarmee hij zeer veel bijval inoogstte, zoodat hij, aan de luide toejuichingen gehoor gevende, nog een lied ten beste gaf. Mejuffrouw Dina van Rozendael sopraan zangeres uit Botterdamis eene noviteit in de kunstenaarswereld. Begaafd met eene zwakke, maar lieve stemeven zuiver als helder, draagt zij hare liederen eenvoudig en met gevoel voor. De aanwezenden gaven blijk hunner ingenomenheid met hare voor drachten in een daverend applaus, waarvoor zij tot aller genoegen met een lied dankte. Beide solisten werden door den heer An driessen op eene uitstekende wijze begeleid. Ten slotte een woord van dank voor de uitstekende uitvoering, die deze Mannen zangvereeniging haren leden aanbood. Gambetta. De dood van dezen rijkbegaafden rede naar, den onwankelbaren dictator van 1870/71, is van zelf aanleiding om eenige feiten uit zijn leven kortelijk in herinne ring te brengen. Léon Gambetta werd den 30n October 1838 te Cahors geboren en was van Ita- liaansche afkomst. Hij studeerde vlug, zoodat hij zich reeds in 1859 als advocaat te Parijs kon vestigen. Behalve door een politiek proces in 1862, vernam men in de eerste jaren weinig van hemtotdat op eens, in het begin van 1869, zijn naam wereldbekend werd door zijne welspre kende verdediging van de aangeklaagden wegens het brengen van een hulde aan Baudin op den 2n December. Die vermaardheid bezorgde hem bij de eerstvolgende verkiezingen in 1869 een ze tel in het Wetgevend lichaam, waartoe hij zoowel te Parijs als te Marseille geko zen werd, als vertegenwoordiger der „on- verzoenlijken." Als zoodanig wilde hij ook genoegen nemen met de pogingen tot hervormingen, welke Napoleon in het begin van 1870 onder Emile Olli- vier wilde invoeren. Hij bleef oppositie voe ren, en trad na de omwenteling van 4 Sep tember als Minister van Binnenlandsche Zaken op in het Yoorloopige Republi- keinsche Bewind. Na de insluiting van Parijs door de Duitsche legers, deed hij zelfde kostuum als de andere Cala- 'breezenmaar de vrouwen waren anders gekleed. Men kan zich niets sierlijkere en eenvoudigere, maar tevens prachtigere verbeelden. Een wijde rok van rood laken, met een gouden boordsel; een laag uitges eden, met goud geborduurd lijfje, van voren en van achteren met eene punt, hetwelk de borst onbe dekt liet; daaronder een open hemd, waarvan de borst en de hals versierd waren met eene ruime, gerimpelde strook, van eene fraaie dunne stof, en daarover eene soort van souaven- vestje met stiksels, en gouden bor duursels langs de naden. De officier der bersaglieri richtte zich plotseling optoen hij het mooie meisje, met die schilderachtige klee ding zag voorbij komen. Zij was eene brunette, met golvend haar, levendige oogen, eene fraaie gelaatskleurkers- roode lippen, en den gang van eene antieke walerdraagster; het geheel had iets liefelijks en majestueus tevens. „Hoe schoon!" zeide hij. Ook het meisje zag hem in het voorbij gaan aan. „Dit is 't mooiste meisje uit de geheele streek zij is heel ongenaak baar en trolsch, doch tevens heel braaf; niemand heeft ooit door gebeden of geschenken hare beschroomdheid kunnen overwinnen. Daarbij geloof ik, dat zij eene uilzondering is, op hetgeen wij zoo even zeidenwant zij is net een hermelijnlje, altijd even zindelijk. Alleen oranjebloesemweel ge, zonder „Hoe heet zij, waar woont zij?" „Ha! zoo, bersagliere, gaat genu reeds den aanval wagen? Ik heb haar meer dan eens te Cerzeto gezien, zij woont ergens in eene woeste streek van het boschtusschen Cerzeto en San Martino, maar ik weet niet, hoe zij heet. Zij stamt af van den gevaarlijken toeht per luchtballon, om te Tours en te Blois de verdere ver dediging van het land te besturen. Met onverzettelijken ijver spande hip zijne krachten in om nieuwe legers te doen ontstaantotdat hij na de overgave van Parijszich gezoodzaakt zag het hoofd in den schoot te leggen en afstand te doen van zijn gezag. Onder het bestuur van Thiers, liet Gambetta betrekkelijk weinig van zich hoorendoch na den coup-iTetat van Mac-Mahon op 16 Mei 1877 trad hij weder als woordvoerder van de oppositie op, en het succes der Republikeinsche partij bij de verkiezingen van dat jaar was voor een groot deel aan den invloed van zijn woord te danken. Bij de benoeming van Grévy tot Pre sident der Republiek, werd Gambetta tot Voorzitter der Kamer gekozenwelk ambt hij bleef vervullen tot aan zijn optreding als Minister in het najaar van 1881. Dat Ministeriewaarop groote verwachtingen gevestigd warenis echter gelijk men weet slechts van korten duur geweest. Na het mislukken zijner pogingen tot invoering van den Scrutin de liste (Gambetta's lievelingsdenkbeeld) trad hij af en werd vervangen door het Ministerie- I de Freycinet. In de laatste maanden van zijn leven steunde hij het kabinet-Duolerc hetwelk aan de Freycinet was opgevolgd HH. MM. de Koning en de Ko ningin met Prinses Wilhelmina zijn Vrij dagmiddag van het Loo te 's Gravenhage teruggekeerd. Maandag heeft de gewone Nieuwjaars-receptie ten hove plaats gehad. De Eerste Kamer is vergaderd ge weest om het hoognoodige af te doen. Ging alles zooals het behoorde, dan moest natuurlijk de geheele Staatsbe- grooting met den eersten dag van het nieuw begonnen jaar door de beide Ka mers zijn behandeld en goedgekeurd, en het fiat executïo uitgesproken zijn. Men is er in Nederland al aan gewoon geraakt, I dat dit nooit plaats heeft. Het onderzoek eene goede familie, die in verval is geraakt, en zij beeft al de fierheid van de afstammelingen van de be roemde helden van Scanderberg, wel ke hier, eene schuilplaats hebben ge vonden. Meer kan ik u echter niet van haar vertellen." Hier kwam de oppasser van den bersagliere hem zeggen, dat zijne kamer gereed was. De beide officieren namen afscheid en wenschten elkander goede reis. „Welk een verrukkelijk schepsel," zeide de nieuw aangekomene in zich zeiven, „wat is zij schoon!" Den volgenden dag, tegen drie uren iu den morgentrok de compag nie der bersagliere de vallei van Crali door, altijd den grooten weg volgende. Dat schilderachtige dal, en de schoone gezichten gaven aanleiding tot meni- gen kwinkslag, maar toch maakte 't geheel een vrij somberen indruk daar men geen mensch ontmoette. De velden waren verlatengeen ge zang van landbouwers, geen gelui van klokken, geen geloei van vee, geen geraas van werkliedengeene wonin gen. De dorpen schenen aan de hel ling te hangen, als de nesten van roofvogels, of de dreigende kasteelen van roofridders. „Welk een prettig land!" riep een i bersagliere met een Milaneesch accent. „Madonna! bij ons is't nog veel vroolijker op het kerkhof!" riep er een uit Brescia. „Het lijkt hier wel 't land van de Sabynsche tooveresmet ijzeren zolen, en een ijzeren helm, marscheeren wij, en zien nergens huis of hut; we marscheeren en we ontmoeten overal hagedissen en adders, maar geen enkel menschengezichl." „Nu, kijk eens!" riep een ander naar een niet verwijderd punt wijzende, „daar zijn menschen." „O! welk eene ontmoeting, Itali- aansche broeders!" Wordt vervolgd

Haarlemsch Advertentieblad | 1883 | | pagina 2