Bijschrijving van Intrest. Brie Koningen. Delicieuse Driekoningenbrooden. K TIMMERMAN, knap Jongeling, ADVERTENTIEN RLEMSCHE SPAARBANK. Oefening Wetenschappen. DIENSTBODE, DAGMEISJE, TE HUUR Wordt gevraagd Een geëxamineerd Hoofdonderwijzer TE HUUR TE HUUR TE HUUR gevraagd De ondergeteekende alhier gevestigd als beveelt zich als zoodanig minzaam aan. G. J. FELDER, Wegens vertrek. PIANINO ƒ190. N. D. DE LEUR, PAHDEB, Kruisstraat, 5 en 6 Januari. J. KALB, Groote Houtstraat 4. TE HUUR TE HUUR gevraagd en de bespreking in de Tweede Kamer in zóó diep en breed, maar vooral zóó lang, dat de zaken nooit op tijd klaar kannen zijn. De Eerste Kamer moet dan de laatste dagen van het jaar maar ge bruiken, om de Hoofdstukken in behan deling te nemen en zoo mogelijk goed te keurendie gearresteerd moeten zijn zal de Staat-affaire gaande gehouden kunnen worden. Onze Senaat heeft zich daarom gehaast Hoofdstuk I Huis des KoningsHoofdstuk VII A Nationale schuld), benevens de Wet op de Middelen aan te nemen, de beide eerstgenoemde met algemeene stemmen, de laatste met 28 tegen 2 stemmen. De tegenstemmers waren de HH. van Swinderen en Blij- densteinen hun votum was een protest tegen het voortbestaan van de Staats loterij die eerstgenoemde immoreel noem de, omdat zij verlokt tot spelen, terwijl hij haar instandhouding inkonsekwent noemde voor eene Regeering, die door de oprichting van de postspaarbank het sparen wil bevorderen. De Minister van Financiëngeen voorstander van de Staats loterij kon haar, bij den tegenwoordigen toestand der financiën niet laten vervallen, maar beloofde hare gebreken zooveel moge lijk te verminderen. Bij het debat over de Wet op de Middelen maakte de heer Mul ler er den Minister een grief vandat de uitvoering van de zegelwet plakzegels op kwitanties zoo slecht was voorbereid. Het vereischte zegel is zeer ongeschikt van vormen de benoodigde voorraad is zeker niet aanwezig. De Minister deelde mededat het door de Landsdrukkerij te maken plakzegel niet tijdig gereed was kunnen komenen dat toen de Haarlem- sche firma Enschedé de Regeering met de meeste bereidwilligheid heeft geholpen aan een tijdelijk zegel. De Kamer is is uiteengegaan tot Maandag 15 Januari. De Fransehe Kamer van Afgevaardig den heeft zich neergelegd bij de vermin dering van 1 mijjoen op het schoolfonds door den Senaat aangebracht. De minister Tirard stemde er ook in toe, ofschoon de begrootings-kommissie er tegen was. De minister van Onderwijs, die er aanvan kelijk tegen washeeft op aandrang van zijn ambtgenoot voor Financiën toegege ven, ingeval de Kamer in dien geest wilde beslissen, wat geschied is. De Senaat heeft op zijne beurt het door de Kamer toegestane krediet van 25 miljoen voor Tunis toegestaan. Blijkbaar begint men in Frankrijk tot de overtuiging te komen dat alleen door welwillende samenwer king goede dingen tot stand gebracht en in stand gehouden kunnen worden. De toestand van Gambetta wekt be zorgdheid. Zooals bekend is heeft hij zich eenigen tijd geleden door een ongelukkig schot aan de hand verwondmaar niet deze wond schijnt thans zijn leven in gevaar te brengen; 't moet een absees in de inge wanden zijn. Later bericht meldt ons dat de lijder vijf minuten voor twaalf uur op den oudejaarsavond is overleden, hij had den ouderdom van 44 jaren bereikt. Het Habsburger Huis heeft in de vorige week het GOOjarig bestaan van de Oos- tenrijksche Monarchie gevierden overal in den lande is dit met schitterende fees telijkheden herdacht, 't AVas in de Kerst week van het jaar 1283, dat Keizer Rudolf van Habsburg den grondslag legde van de Oostenrijksche Monarchie, onder de heerschappij van zijn geslachtdoor de hertogdommen Oostenrijk, Stiermarken en Karinthië in leen te geven aan zijne zonen Albert en Rudolf. Gladstone is zijn 74ste jaar ingetre den. De beroemde staatsman is nog hecht en krachtig naar lichaam en geest. Hij heeft zich welbevonden bij den leefregel om aan den geest door lichaamsoefening de noodige ontspanning te geven. Zoo is houthakken eene geliefkoosde bezigheid voor hemwaarmêe hij zich nu echter eene verkoudheid op den hals moet gehaald hebben. Naar het schijnt, zijn in Engeland de gevoelens nog verdeeld over de vraag, of het spoedig terugtrekken der Britsche troepen uit Egypte al dan niet wensohelijk is. Sommige bladen beantwoorden de vraag bevestigend, terwijl andere een tegenover gesteld gevoelen zijn toegedaan. De Daily Telegraph zou het voorbarig terugroepen der Engelsche troepen uit Egypte gevaar lijk achten, en is van meening, dat het Engelsch protektoraat niet anders dan het natuurlijk uitvloeisel van den oorlog is, en ook met het oog op de wellicht later door Frankrijk te maken bedenkingen moet gehandhaafd worden. De Italiaansche Senaat is evenals de Nederlandsche, tot 15 Jannari uiteenge gaan na met 105 tegen 8 stemmen het reeds door de Kamer aangenomen wets ontwerp te hebben aangenomenwaarin bepaald wordt, dat weigering van den parlementairen eed het mandaat van den Volksvertegenwoordiger doet vervallen. De Senaat der Yereenigde Staten van Noord-Amerika heeft eene wet uitgevaar digd waarbij aan Regeerings ambtenaren verboden wordt gelden te ontvangen of te betalen, aan wien ook, voor zaken, die met de staatkunde in verband staan. AVaar zulk een wet noodig geacht wordt, moet het wel schuins toegaan - Uit de puinhoopen van de ingestorte fabrieksgebouwen te Bradford waren vol gens de laatsten berichten 51 lijken te voorschijn gebracht en er worden nog een aantal personen vermist. De meeste der gewonden verkeeren in zulk een toestand dat zijnaar men vreestzoo zij eenigszins herstellenvoor goed ge krenkt in hun geestvermogens zullen zijn; het meerendeel is zwaar aan het hoofd gewond. Men heeft nog een knaap geheel on gedeerd onder het puin gevonden. Hij was in een kelder en, door een schuins gevallen balk die de steenbrokken tegen hield behouden gebleven. De groote schoorteen, welks instorten de ramp veroorzaakte, verkeerde sedert geruimen tijd in een zeer gevaarlijken toestand. Men was nu bezig hem te her stellen. Het onderzoek naar de oorzaken van de ramp is voor eenige dagen uitgesteld. HAARLEM, 2 Januari 1883. - In het afgeloopen jaar zijn door de Politie alhier opgemaakt 380 processen- verbaal wegens misdrijven enz. ter ver volging toegezonden aan den Officier van Justitie, en 1163 processen-verbaal, zijnde 590 meer dan in 1881, wegens politieover- tredingen, waarvan 778 ter zake dronken schap op straat. Uit de door den makelaar A. H. Poortman opgemaakte statistiek van de geveilde perceelen in de Gouden Leeuw gedurende 1882 blijkt, dat er zijn verkocht 225 perceelen voor ƒ845,832,625 opgeh. 93 505,783, 1351,615,625 MUSEUMS enz. TE HAARLEM. Rijksmuseum van schilderijen op het Paviljoen. Geopend op werkdagen van 10 tot 4 uur, op Zon-en Feestdagen van 12% tot 4 uur. Kinderen beneden de 8 jaar hebben geen toegang, kinderen van 8 tot 12 jaar alleen onder geleide. Toegang vrij. Koloniaal museum op het Pavil joen. Ingang Dreefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Neder landsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 Dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreefzijdeledeur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 Dame. Bisschoppelijk museum voor kerke lijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral van Nederland en meer bijzonder van het Haarlemsche Bisdom, Kruisweg No.59. Geo pend dagelijksuitgenomen ZaterdagZon en Feestdagen, van 10 5 ure Toegang25 cents per persoon. Doorloopende toegangs kaarten voor een geheel jaar a 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend alle werkdagen van 10—3 uren tegen betaling van 25 cents de persoon, alleen op Zondagen kosteloos van 12—4 uren, de overige Christelijk- feest dagen tegen betaling van 25 cents de persoon. Kinderen beneden acht jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van acht tot veertien jaren niet dan onder behoorlijk ge leide. Teylers museum in de Damstraat. Geopend dageljjks uitgenomen ZaterdagZon en Feestdagen van 11 3 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woens dag, Donderdag, Vrijdag en Zaturdag van 1 4 uur. Stadsbibliotheek Prinseuhof. Ge opend Woensdag en Zaterdag van 24 uur. Or gel-bes pel i ng in de Groote Kerk. Dinsdag van 12 en Donderdag van 23 uur. Toegang (deurOudegroenmarkt) vrij. DE INTREST over het afge loopen halfjaar, door Commissarissen bepaald op drie en een kwart percent 'sjaars, zal in de boekjes worden bijgeschreven op Dinsdag 9, Donderdag 11, en Dins dag 16 Januari 1883, des avonds van 6 tot 8 uur, in het gebouw in de Zijlstraat, en stelt ondergeteekende voorts vanaf Dins dag 9 J anuari, des Dinsdags, Woensdags, Donderdags en "Vrijdags dier maand, des namid dags tusschen 2 en 3 uur, de gele genheid openom ten kantore van GUEPIN VAN DER VLUGT aan het Spaarne de boekjes ter bij schrijving tegen regit in te leveren die alsdan drie dagen daarna, op hetzelfde uur (mits op een van ge noemde dagen) tegen intrekking van het regu aldaar kunnen worden teruggehaald. Op andere uren dan de bovenge- melden worden in geen geval boekjes afgegeven of ter bijschrijving aan genomen. (HO) De Commissaris-Boekhouder.- J. VAN DER VLUGT. GENOOTSCHAP VERGADERING van HH. Leden, op Woensdag den 3 Januari 1883, des avonds ten 8 ure, in de zaal van „Hótel Funckler". (471) Voordracht van den Heer AV. S. LOGEMAN, Directeur der Neiclon-school te llocltferry OverEngeland en de Engelschen. G. C. W. Boiinensieg, Secretaris. AVordt gevraagd tegen 1 Februari eene nette, fatsoenlijke om als meid-alleen te dienen. Zich in persoon te vervoegen tus schen 7 en 8 uur Gedempte Oude Gracht N°. 148. (472) Wordt gevraagd tegen 1 Februari een net van zeer fatsoenlijke ouders, van 's mor, ns 7% tot 's middags 4%, uurtegen f 2.'s weeks en de halve kost, niet jonger dan 15 jaar.' Adres Kenaupark N°. 19. (473) een HUIS, met vijf groote kamerskeuken kelderduinwater enz. achter het huis balcon en tuinin de nabijheid van het station der Hollandsche Spoorweg-Maat schappij. Huurprijs ƒ350. (478) Te bevragenFrans Halsplein 3. tegen Februari een knap Burger meisje, ter assi^ntie in de Huishouding en tol hulp voor kinderen. Brieven onder N°. 2, aan het Advertentie-bureau van P. van CITTERT ZONEN. 1 Er wordt terstond gevraagd een tegen ƒ4.'s weeks, buiten verval bij G. C. C. REES ER, Groote Houtstraat N°. 5. (475) bevoegd tot het geven van onderwijs^ in de Wiskunde en in de Fran- sche en de Hoogduitsche taal biedt zich aan tot het geven van pri vaatlessen. Brieven onder N°. 476, aan het bureau van dit blad. een HUIS, bevattende lïjiïiliij vijf kamers met tuin, ■■flritfii keuken en kelder, voorzien 'illFH van gas- en waterleiding, met Mei te aanvaardengelegen aan den Schootersingel. (Hl) Huurprijs 425 per jaar. Te bevragen GA Houtstraat 15. een BOVENWONING voor een klein gezin. (479) Te bevragenKL Heiligland 68. te Haarlem, I Mei 1883: j Mop een aangenamen stand of in een der parken een HUIS met vijf a zes kamers, voorzien van wa ter- en gasleiding. Huurprijs tus- ■chen 500 a 600 gulden. Franco aanbiedingen onder N°. 480, aan bet bureau van dit blad. Jakobijnenstraat 38rood. Haarlem 1 Jan. 1883. (482) Zij, die nog iets te vorderen hebben van den Heer J. T. SMITH, Kipper-, dastraat 5worden verzocht daarvan vóór den 10 Januari opgave te doen ten zijnen huize. (483) jfj Door vertrek van eene familie wordt voor bo- i venstaande spotprijs TE KOOP aangeboden eene zeer goed onderhouden Pali sander PIANINO, zeven octaaf, en zonder eenig gebrek. Te bezichtigen Warmoesstraat 27.1 geadmiteerd en beëedigd MAKELAAR cn TAXATEÜR. Ondernemer van Publieke Veilingen adres: HOE VAN HOLLAND, W ar moesstraat 27. (484) Goederen worden aangenomen voor de eerstvolgende verkooping. verricht alle Behangerswerk, zoowel oud als nieuw, alsook 't wasschen van Gordijnen. Laag gestelde prijzen. Directe uitvoering. (485 Te verkrijgen bij Bestellingen voor Heemstede worden aangenomen bij F. LUITEN, aldaar. (486) aan den Schootersingel, tegen 1° Februari en 1 Mei, Boven- en Benedenhuizen. De boven huizen met twee kamers en suite groote alkoof, zijkamer, keuken, ruimen zolder en dienstbodenkamer. Benedenhuizen idem. Van duin waterleiding en verdere gemakken voorzien. Huurprijs 250 per jaar. Te bevragen aan het bureau van dit blad. (487) twee KAMERS in de Kruis straat, Kruisweg of Barteljorisstraat, met Februari. Brieven met opgaaf van prijs onder N°. 488aan het bureau van dit blad. Bij DE ERVEN LOOSJESGed. Oudegracht, zijn verkrijgbaar: 1 Faber Potlooden10 ct. p. stuk. Portefeuille 8 en 10 Potlooden van 1,2,3, 4, 5 6, 7 en 8 rood en hlanw20 BlauwePotlooden.lOen 15„ Contée 10 Potloodhouders met gomelastiek15 Zakpotlooden in ruime keuze A 15, 20, 25 70, 1,en1,50 Doosjes met gekleurd teekenkrijt25 en 40 ct. Best zwart en wit tee kenkrijt3 ct. p. stuk. Contée No. 1 en 2 Houtskoolenz. Doezelaars van 25 en 35 cents.

Haarlemsch Advertentieblad | 1883 | | pagina 3