Nieuwsberichten. In Calabrië. Emilie iets in de wereld zouden zijn. Openbaar zijn in 82 te Arnhem 1027 mensehen dronken geweest; let wel! openbaar Op grond van Art. 29 B. W. laat de burgemeester van Laren N. Hol land pasgeboren kindertjes in dezen win tertijd op 't gemeentehuis komen, als hij niet gelooft, dat zij geboren zijn. De bakers zijn woedend. Geef haar wat hop- bitter: dat kalmeert; geef den kindertjes óók wat hopbitterdat bewaart voor ver- kouding; geef den burgemeester óók wat hopbitter: dat maakt het hoofd helder. Op Nieuwjaarsdag heeft H. K. H. Prin ses Hendrik te 12 ure een bezoek ten Hove gebracht. Daarna ontvingen HH. MM. de leden van het civiele en militaire Huis des Konings, van den Prins van Oranje en van Prinses Hendrik ter receptiezoo mede de ministersden vice-prezident van den Raad van State, den prezident der Tweede Kamer, den direkteur van het Kabinet des Konings en den Secretaris voor de zaken van het Groothertogdom Luxemburg. Tot KommissariB des Konings in de provincie Groningen is benoemd Jhr. Mr. J. AE. A. van Panhuijsburgemeester der gemeente Groningen. Voor de vakature in den Raad van State komt in aanmerking Mr. C. J. A. Heijdenrijeklid der Tweede Kamer. De Parijsche Korrespondent van dc Haarlèmsche Courant bericht, dat de heer Cd. Busken Huet bezig is stappen te doen bij de Fransche Regeering, teneinde erken ning te verkrijgen van zijne Fransche bur gerschapsrechten als afstammeling van een réfugié van 1685. De dood van Leon Gambetta brengt ontegenzeggelijk te Parijs veel drukte te weeg. De vader van den overledene wensch- te dat het 1 ijk naar Nizza zou worden vervoerd om daar te worden ter aarde be steld later is hij van dit verlangen terug gekomen en zal het op kosten van den Staat begraven worden op Père Lachaise. De dag der ter aarde bestelling was eerst bepaald op Vrijdag des middags ten 12 urelater is die bepaald op a. s. Zaterdag ten 10 ure. Het lijk, dat gebalsemd is, werd overgebracht naar het Palais Bourbon. De gehouden lijkschouwing heeft aange toond dat Gambetta is overleden aan eene ontsteking met abcesvorming in den buik. Zijne vijanden brengen het volgende gerucht in omloop betreffende den kogelwond aan de hand als zou die aanleiding tot zijne ziekte zijn geweest. Volgens hen zou na melijk een moordaanslag hebben plaats gehad. G. had - volgens dit verhaal onaangenaamheden met zekere Madame Léonmet wie hij in intieme betrekking gestaan had. Die onaangenaamheden waren ontstaan door een zoonAlphonse Léon die te Dresden op studie was, en dien de moeder te Parijs wilde houden. Gam betta wilde daarin niet toestemmen. Te Villa d'Avray had daarop eene scene plaatsMad. Léon haalde een revolver te voorschijn en wilde óf zich zelve, óf Gam betta doodschietenhet schot vielen Gambetta werd gewond. Algemeen is men van oordeel, dat dit niets meer dan een lasterlijk praatjen is. De Oostenrijksche gezant te Parijs, Graaf von Wimpffen heeft door zelfmoord een einde aan zijn leven gemaakt. Hij ging Zaterdagmorgen in een rijtuig uit, dat hij in de Avenue Marceau verliet, waar hij zich met een revolver doodschoot, Naar men zegt, verkeerde de ongelukkige in de laatste dagen in een zeer opgewon den toestand. Anderen spreken ook van teleurstellingen die graaf von Wimpffen in zijn diplomatieke loopbaan zou ondervon den hebben. Deze zijn echter te lang gele den om daaruit het wanhopig besluit te verklaren. Hij laat eene vrouw en twee dochtertjes, een van 14 en een van 12 jaar na. De rivieren maken het weêr bont. In 't Zuiden van ons land staan weêr ge- heele streken onder water. Uit het buiten land met name uit Keulen en St. Goars- hausen zijn de berichten bedroevend. Te Duisburg staan de laag gelegen stra ten een meter onder water. Daar bij woei het hardzoodat de politie een aantal on dermijnde huizen veiligheidshalve liet ont ruimen. Zaterdag avond was er eene paniek in de stad, waarschijnlijk door eenige kwajongens veroorzaakt, want er bestond geene reden voor. Ieder dacht dat de dijken waren doorgebroken en er heerschte een uur langonbeschrijfelijke verwarring, maar het water kwam niet. Algemeen in het land beklaagt men zich over het ongerief dat ontstaat door den geringen voorraad plakzegels. De meeste groote kantoren in de hoofdstad en elders hebben daardoor nadeel ondervonden, zelfs is door een der grootste bankiers de ont vanger der zegelrechten gesommeerd tot levering van plakzegels en door andere per deurwaardersexploit tegen den plak- zegelnood geprotesteerd en de minister aansprakelijk gesteld voor de daardoor bekomene schade. Het nieuwe dagblad voor Nederland „de Amsterdammer" is met den eersten Januari verschenen't is een flinkroijaal blad papier met duidelijk leesbare letters gedrukt. Des middags ten 12 ure en des avonds wordt een editie van dit blad aan hare inteekenaren verzonden. De eerste nummers zijn echter door degewone nieuw - jaarsdrukte op de postkantoren niet op tijd besteld. De redactie belooft echter in het vervolg voor een geregelde toezending zorg te dragen. In het verkeer met Groot-Brittannie zijnte rekenen van 1 Januaribriefkaar ten met betaald antwoord toegelaten. Een voorbeeld van lotwisseling vindt men in Mevrouw Thuret, die zich, 72 jaar oud, op Oudejaarsavond in de deur van hare ontvangkamer opgehangen heeft. Vijftien jaar geleden was zij een welkome gast aan het hof der Tuilerien en verzuim de geen der Dinsdagrecepties van Keizerin Eugénie. Haar eerste man was gezant onder het Keizerrijk. Als schrijfster heeft zij succes gehad. Haar Confessions it line novice was een roman die de aandacht getrokken heeft. Zij leefde thans armoedig; het verliezen van een proces ontroofde haar de overblijfsels van haar fortuin. De Rechtbank te Rotterdam heeft drie van de personen, in de zaak van Jannetje Struik onlangs gevangen geno men weder op vrije voeten doen stellen. 1 Tegen de overigen is door de Rechtbank rechtsingang met last tot gevangenhouding verleend. Nadat deze beschikking, ook ten zijnen aanzien genomenden Amster- damschen juwelier Consenheim beteekend is gewordenheeft deze zich tot tweemaal toe getracht van het leven te berooven. Te 's Gravenhage struikelde op Oude jaarsavond een jonkmanen in zijn val sleepte hij zijne gezellin mede, juist op het oogenblikdat een tweespan in hunne nabijheid was, dat beiden overreed. Den jongeling werden dientengevolge de beide beenen gebroken, terwijl ook het meisjen werd gewond. Een persoon te Amsterdamdie als zeer onzedelijk bekend stond, had de vrouw van een winkelier op straat aangesproken, en vuile praatjens tot haar gericht. Haar echtgenoot beklaagde zich bij de politie; de dader werd geroepen en ontving eene strenge vermaning. Maar op den Dam gekomen, werd hij door een dertigtal vrouwen aangegrepen, die hem een geducht pak slaag gegeven hebben. In Amsterdam hebben vrouwenals zij alleen over straat gaan, vaak last van zulke aanranders. Deze strafoefening kan er toe leidendat men haar meer eerbiedige. In het afgeloopen jaar hebben te Amsterdam plaats gehad 484 schoorsteen branden, 518 kleine en 8 groote binnen branden 15 kleine en 5 groote uitslaande branden, 5 scheepsbranden en 14 buiten gewone branden, terwijl de brandweer door 485 geruchten uitgeroepen werd. De Beursbelasting in de Hoofdstad heeft geen invloed op het Beursbezoek. 't Is er even vol als anders. Er zijn tot dusver 3200 kaarten afgegeven, waardoor dus ruim ƒ80.000 in de gemeentekas is gevloeid. Aan den maatregel om precies kwart voor twee een extra kwartjen te gaan vorderenwordt streng de hand ge houden. Van de gelegenheid voor niet- belasting betalenden om in de afgesloten ruimte te komentegen betalingwordt vooralsnog weinig gebruik gemaakt. Aan het Berlijnsche postkantoor zijn buitengewone maatregelen genomen om den dienst op Nieuwjaarsdag geregeld te doen plaats hebben. Op den 31en December 1882 werden des avonds van 6 tot 11 uren 1.200.000 brieven voor Berlijn zelf bestemd, in de bussen gevonden, terwijl des nachts van buiten nog anderhalf mil- lioen brieven voor de stad kwamenzoo dat den volgenden morgen bijna drie mil- lioen brieven te bestellen waren. Om dit rekenwerk mogelijk te maken, werden naar een aantal groote steden van Duitsch- land Berlijnsche postbeambten gezonden, die de brieven voor Berlijn reeds in de sneltreinen sorteerdenzoodat zij voor be stellen gereed waren, toen ginsterenmorgen de treinen te Berlijn aankwamen. Voor deze sorteering werd een tweede postwagen in de treinen gezet, behalve in den sneltrein van Breslau, wijl de directie van den spoorweg het verzoek der postadministratie weigerde. Bij de 1000 gewone brievenbe stellers werden 400 eenige dagen vooraf geoefendehelpers gevoegd. Een zonderling misdrijf had dezer dagen te Amierés plaats. Eenige voorbij gangers merkten een vrouw op,dieniet- 1 tegenstaande den stortregen langs de rivier op en neer liep. Een werkman verschool zich om haar te bespiedenen zag dat de vrouw, zoodra zij meende alleen te zijn, een pak van onder haar mantel te voorschijn haalde en het in het water wierp. Hij sprong te voorschijn, slaagde er in het pakje uit het water te halenen de vrouw te grijpen. Zij liet zich zonder tegenstand naar een politiebureau brengen en onder vragen. Het pakje bevatte ean nog levend kind van tien dagen. De vrouw verklaarde de moeder daarvan te zijngaf haren naam op, haar adres, de familie waar zij als keukenmeid gediend had, den naam van haren minnaar, alles wat men verlangde te weten. Zij bekende dat zijuit het gasthuis gekomenden vader van het kind was gaan bezoekenen door hem wegge jaagd, tot de misdaad besloten had, van voornemen zijnde zich zelve daarna van het leven te berooven. Het zonderlingst isdat van dit alles geen woord waar is. Het meisje is niet in het gasthuis geweestnoch ook volgens de verklaring der geneesheeren moeder geworden. De adressen zijn ook verkeerd opgegeven. Men vraagt zich af, waarom dit meisje een kind wilde verduisteren dat het hare niet is, enindien zij den persoon niet wil noemen die haar tot deze afschuwelijke daad bracht, er zooveel voor over zon gehad hebbendat zij zich zelve van alles beschuldigde. Jaarlijks heeft de gewoonte van sommigen om door het lossen van vreugde schoten het Oudejaar vaarwel toe te roepen en het Nieuwejaar te begroetentreurige gevolgen. Te Amsterdam ontstond, door de onvoorzichtigheid van een jongen die een „rotje" in een kist met vuurwerk wierp, een brand die twee perceelen op den Nieuwendijk in den aech legde. Te s Gravenhage heeft de eene broeder den andere zoodanig in den streek van 't hart gewond, dat men voor 't behoud van het le ven der gewonde vreest. Ook in onze stad vooral op de Ged. Kraaijenhorstergracht, waren eenige jongens gedurig bezig met voetzoekers de voorbijgangers en buren te verschrikken. Een der voorbijgangers zag zelfs, dat een jongen in een kelder van een der bewoners een voetzoeker wierp, wat gelukkig geen ernstige gevolgen had, en daar de bewoners afwezig waren ook hen niet verschrikte; toch mogen wij wel aanbevelendat de politie daar streng op toezietdie ondoordachte baldadigheid van sommige straatjongens zon op die wijze wel dezelfde uitkomsten kunnen hebben als te Amsterdam. HAARLEM, 5 Januari 1883. Het museum van schilderijen en oudheden op het Raadhuis te Haarlem is in de maand December 11. bezocht door 90 personen tegen en 306 zonder betaling (op Zondagen.) Aan den kapitein D. J. H. N. den Beer Poortugaeldie van het 4e reg. inf. te Haarlem bij het Instructie-bataljon te Kampen is overgeplaatst, is opgedragen het bevel van de le comp. van dat bataljon. De Provinciale Staten van Noord- Holland hebben in hunne zitting van he den gekozen tot lid der Eerste Kamer den heer Mr. D. Visser van Hazerswoude met 34 stemmen, tegen 28 op den heer A. C. Wertheim. Uit het Italiaansch. 3) Aan den kant van den weg stonden twee palenmet dwarsbalkenwaarop twee menschenhoofden rustteneene zwarte streep bestaande uit eene massa mieren, liep van den grond tot aan de neusholten van een dezer hoofden; het was een afschuwelijk gezicht. Na een langen marsch kwamen zij zij aan de Nieuwe herbergde naam deed hen verwachten dat zij eene plaats zouden vinden, waar zij zich een beetje zouden kunnen verfrisschen, maar zij vonden een vervallen krot, met ingetrapte vloeren, bedekt met morsig slroo, dat wemelde van het ongedierte; allerlei vuilnis, en geen geur van oranjebloesem. De bersaglieri verlieten zoo spoedig mogelijk dat hol, en gingen buiten, in de scha duw van den muur uitrustentoch was er eene soort van herbergierster, en een jongen, die er als een echte galgebrok uitzag; zij verkochten droog gezouten vleesch, harde eieren en goe den wijn. Ieder verkwikte zich zoo goed als hij kon, en toen ging de kompagnie weer op marschlangs dien eenzamen weg. Toen zij eenige mijlen verder warenverlieten zij den grooten weg, en begonnen langs de voetpaden de hoogte te bestijgen, en tegen één uur waren zij te Cerzote; de kampagnie werd in het gemeente huis ingekwartierd, en kreeg goed stroo in overvloed; de officieren werden bij de twee rijkste families van de plaats gehuisvest. Tegen den avond waren de solda ten uitgerust; zij knapten zich wat op en verspreidden zich over het dorps plein, waar zich eene menigte nieuws gierigen had verzameld, die lachten om de kwinkslagen van de vroolijke soldaten; en de officieren, die vóór het huis van den syndicus bijeen ston den praatten over de gesteldheid van het land, dat voor ieder, die slechts eenig geld bezat, veel had van een ingesloten fort, dat men niet, zonder groot gevaar kon verlaten. Eensklaps hoorde men een geweer schot, daarop nog een, toen twee, drie, vier. „Wal is dat riep de kapitein. „De roovers bij de Fonteineen half kilometer buiten het dorpin het boschzij komen om ons te bespot ten en uittedagen." „Ah, zoo! Luitenant, roep de kompagnie bijeen. In een oogenblik stond de kompag nie in orde geschaardde kapitein nam de ééne helft met den tweeden luitenant, en marscheerde met ge- zwinden pas rechtsaf, naar de plaats, waarheen hem twee gidsendoor den syndicus verschaft, den weg wezen; de eerste luitenant bleef met de ove rige soldalen in het dorp. II. Drie uren later was de kapitein al terug; hij was woedend, en zijne banden zaten vol muggebeten. Ilij bad, allerlei verkeerde aanwijzingen volgen de door de bosschcn gedwaaldhad zich half dood geloopenwas steilten opgeklauterd; was in een hol gekropen; was twee dorpen binnen gedrongen, waar zeer geloofwaardige personen hem de beste inlichlingen hadden gegeven, die echter tot niets hadden geleiddan om de arme bersaglierie, die toch al moede waren yan een marsch van vijfentwintig mijlen met het geweer op schouder, geheel af- lemalten. De tweede luitenant echter, lachte hartelijk om de grap, en toen de soldaten waren afgetrokken, en de officieren alleen waren, zeide hij tot zijne superieur. „Kapitein, ik heb een idéé een uitstekend idéé, naar ik meen." „Nu, laat eens hooren." „De troep, die voor ons hier ge weest isheeft zich veel moeite gege ven, en 't gevolg is geweest, dat twee derde er hunne gezondheid bij ingeschotenen daarbij nog den naam hebben gekregen, van geheel onge schikt le zijn. Van avond hebben wij juist gedaan, zoo als zij, en wij zijn, evenals zij, geducht uitgelachen. (Wordt vervolgd.)

Haarlemsch Advertentieblad | 1883 | | pagina 2