«II» eti KID TJ DIENSTBODE, TE HUUR TE HUUR ADVERTENTIËN. De Heer GOTELING VINNIS. Departement Haarlem „Tot Nut van 't Algemeen". Teeken*Collegie KEUKENMEID, DIENSTBODE, Tweede Dienstmeisje, Dienstbode. DAGMEISJE, Jongste BEDIENDE TE HUUR Dadelijk TE HUUR TE HUUR wordenheeft men dieter voorkoming van namaak, met dezelfde vetaehtige zelf standigheid bestreken. Ongelukkigerwijze is er niet aan gedacht, dat men er op schrijven moest! Vandaar dat met den hesten wil de pen er bijna geen spoor op achterlaat. Beterschap zijn der Regeering in dezen toegewenscht. De Koninklijke Xederlandsche Tuin- bouwmaatschappij „Linnaeus"te Water graafsmeer, bericht, dat ten gevolge van den verkoop der eigendommen, aan de Vennootschap behoorende, en de daardoor ontstane lipuidatie van bovengenoemde Maatschappijmet ultimo December 1882 het lidmaatschap en de handel der Vennoot schap ophouden. Het Tuinbouw-onderwijs zal worden voortgezet. Naar men verneemt bestaat bij de directie der H. IJ. Spoorwegmaatschappij het planom behalve de gewone treinen, met den aanstaanden zomerdienst tussehen Haarlem enAmsterdam een stoomtramdienst te openen, zoodat er alsdan van's morgens tot '8 avonds elk half uur gelegenheid zal zijn om van Haarlem naar Amsterdam en omgekeerd te kunnen komen. Een verschrikkelijk drama heeft dezer dagen in Rome plaats gehad. In de Via Monserrato woont graaf Anniba- le Moronigewezen luitenant-Generaal der pauselijke wachten, zeer gezien on der de Welfische aristocratie. Zijne echt- genoote, Virginia Narducci, was eene der schoonste en deugdzaamste vrouwen van Rome. Zij telde 42 jaar, maar zag er uit als 30; zij leefde voor haar huisge zin voor de opvoeding harer zes kinde ren en hing even als haar man den ka tholieken godsdienst aandoch zonder eenige dweepzucht. Sedert vyftien jaar leed zij aan aanvallen van epilepsie, en dit stemde haar bij wijlen zeer somber. Zij leefde als het ware twee levens, dat der vrome, liefhebbende moeder, en dat der ongelukkige waanzinnige. De eene bewaakte de andere met angstige zorg, doch zoodra de krankzinnige een oogen- blik de kans schoon zag, trachtte zij de moeder te dooden. Deze wanhopende strijd is nu beslist. Den dag te voren had de gravin een bezoek gebracht aan Leo XIII, die haar met zijne gewone goed heid troost en moed insprak. Zooals zij er toen uitzag in een prachtig fluweelen galacostuum met langen sleep, was de schoone blonde patricische een voorwerp van veler bewondering. Dien avond scheen zij uiterst kalm, doch den volgenden och tend om 6 uur stond zij stil op, en wierp zich in haar nachtgewaad uit de derde verdieping naar beneden. Een kwartier bleef zij liggen in knielende houding op de eenzame, vochtige straat, toen eerst werd zij door een voorbijganger gevonden. Een vreeselijk tooneel volgde. Het arme slachtoffer werd naar boven gedragen, en stierf een uur later, zonder haar bewust zijn herkregen te hebben. Toen een] der Belgische treinen Vrij dagavond 11. te Luik door de tunnel reed stootte hijten gevolge van het instor ten van een muur, op een hoop steenen, en ontspoorde, waarbij echter geene per soonlijke onheilen plaats hadden. Intus- schen konden de treinen, op de lijn Eind hoven-Luik hun gewonen dienst Luik Vivegnis gedurende twee dagen niet vol brengen. Nadat de weg voor het verkeer weder geopend was, stortte gisteren voor de tweede maal een gedeelte der tunnel in, waardoor de dienst op genoemde lijn andermaal gestremd is. In 1884 zal het honderd jaren ge leden zijn, dat de eerste acht balen ka toen van Amerika naar Engeland gezon den zijn Ter herrinnering aan deze ge beurtenis heeft men in Amerika het plan opgevat, in 1884 eene tentoonstelling van katoen en hare industrie te organi- seeren. De nationale vereeniging van katoenplantersdie hiertoe het initiatief hebben genomen, zijn van meening, dat deze tentoonstelling, even als de laatste welke te Atlanta is gehoudeneen groot succès zal hebben. Waarschijnlijk zal zij te Cincinnati gehouden worden. Een kandidaat-notaris te Groningen, wiens moeder op 1 Januari eene kwitan tie van ƒ13 ontving, die niet was geze geld, heeft dit ter kennis van de justitie gebracht. Veroordeeling van hem die de overtreding pleegde, een geacht ingezete ne, zal waarschijnlijk wel volgen. De bladen, die dit feit vermelden, noemen den naam van den kandidaat-notaris niet. Dit is bepaald jammer. Het publiek had recht den man te kennen, wiens geweten zóó nauw is, dat hij zijn naasten liever laat beboeten voor een overtredingdan hem te waarschuwen en in de gelegen heid te stellen zijn verzuim goed te ma ken. Mogelijk zijn er verzachtende om standigheden maar de bladen deelen die niet mede. HAARLEM, 13 Januari 1S83. De bevolking dezer gemeente is in 1882 vermeerderd door geboorte met 1565, door vestiging met 4125, alzoo met 5690 personenen verminderd door overlijden met 964, vertrek met 2648, alzoo met 3612 personen, zoodat de vermeerdering bedraagt 2078 personen. De bevolking bedroeg op 31 December 1882 42,064 zielen. Betreffende den gezondheidstoestand dezer gemeente in December jl. kan het volgende worden medegedeeld. Van volgens de wet besmettelijke ziekten werden aange geven 1 geval van roodvonkmet doode- lijken afloop, l geval van angina diphthe- rina. Het totaal der overledenen, daaronder begrepen 2 levenloos aangegevenenbe droeg 86. Verhouding der overledenen tot 1000 inwoners per jaar, voor deze maand berekend 25.3. Aan lichaamszwakte stier ven 14, aan aanhoudende koorts 2, aan beroerte 4, aan hersenziekten 5, aan croup 3, aan ziekten der ademhalingsorganen 26 (waarvan 7 aan keel- en lontering of bloed spuwing), aan ziekten der spijsverterings werktuigen 7, aan onbekende oorzaken 8. Naar de leeftijden was de sterfte als volgt beneden 1 jaar 20, van 15 jaren 12 van 514 jaren 2, van 1420 jaren 2, van 2050 jaren 11, van 50—65 jaren 8, van 6580 jaren 24, boven 80 jaren 5. Geboren zijn 65 jongens en 63 meisjes. In de op 9 Januari 11. gehouden vergadering van de kamer van koophandel en fabrieken alhier hebben de nieuwbe noemde leden, de heeren E. J. Westerveld, J. Sabelis en J. J. Kerbert zitting geno men. Voor het jaar 1883 werd tot voorziter benoemd de Heer A. L. Dyserinck en tot onder-voorzitter de Heer mr. R. H. J. Gallandat Huet. Voorts is een adres inge diend bij den minister van Justitie om eene spoedige invoering eener verbeterde wetgeving op de faillissementen, en werd gunstig geadviseerd op de aanvrage van de heer J. R. M. Wiegel te Nieuwer- Amstelom concessie voor den aanleg en de exploitatie van eenen spoorweg tussehen Haarlem en Utrecht. In de raadsvergadering van 10 Januari werd besloten voor 1883 7 leden te benoemen in de Commissie voor de plaatselijke directe belasting en ƒ1000. uitte trekken voor presentiegeld gedurende dat jaar voor genoemde commissie. De benoeming dier leden had geen voortgang, nadat de 4 eerstgenoemden, allen raadsleden hadden bedankt. Tot leeraar aan de H. B. S. voor H. en N. werd tijdelijk aangesteld de Heer J. G. Tuijtel. Gisteren Voormiddag ten ruim 12 ure is de oudste inwoonster dezer gemeente, Mejuffrouw de weduwe Schaapoud 96 jaren, woonachtig aan het Spaarne, op de Riviervischmarkt overreden door een steen kolenwagen bespannen met een paard, waarbij haar rechterbeen is gebroken en zij inwendig kneuzingen heeft bekomen. Per brancard naar het Gasthuis over gebracht, is zij reeds des namiddags ten 3 ure overleden. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD. 10 Jan. II. P. Jooris en C. Korbeeck.— E. J. Zantvoort en H. M. v. Wissen. J. O. Neesen en A. M. Scbcrpenhuizen. 11 Jan. E. Eranken en C. M. H. de Bell. W. Groen en M. P. G. Heek. J. Engel- geer en E. J. Prins. GETROUWD. 10 Jan. C. VrijvogelenJ. v. d. Hoorn. J. T. Remmé en M. E. de Reus. 11 Jan. W. N. Sckaaps en J. M, S. Lijnkamp. H, v. Dijk en J. Jantz. GEBOORTEN. 3 Jan. M. Huijbens geb. Kapteijn, z. M. E. de Vries geb. Singels, d. J. C. Swaarberg geb. Verkes, d. 4 Jan. M. B. Bonckaert geb. den Olden, z. C. de Nieuwe geb. de Jong, d. E. de Nijs geb. v. Platen, d. M. v. Heerden geb. Koning, z. H. M. Leusen geb. v. Sterrenburg, z. 6 Jan. T. Groen geb. Wijker, z. E. de Smit geb. v. Zonneveld, z. J. E. Berg geb. Loerakker z. M. Vernout geb. Rij broek, d. M. Kleist geb. Bon, d. A. M. Bomans geb. Leuven, d. 7 Jan. H. Brinkman geb. v. d. Berg, z. A. Junge geb. Zuurendonk, z. G. Visser geb. de Groot, d. W. Jansen geb. Velden, z. G. E. Hoogeveen geb, Cramer, z. C. Verzijlenberg geb. v. Horick, z. C. Hore. man geb. Kruup, z. Een onecht kind v. h mannelijk geslacht. S Jan. A. C. E. Booms geb. Bobliu, d. C G. J. Veldwijk geb. Evcraars, d. J. W. E. v. Ommeren geb. Hos, z. E. M. Wagner geb. Schouten, d. 9 Jan. M. Schrik geb. Visser, d. L. Nieuwenhuis geb. Stienstra, z. G. Wijnands geb. v. Maanenberg, z. M. v. Noordt geb. Graat, z. C. L. Bruijngeb. Stiphout, z. 10 Jan. H. Braakenburg geb. Bijleveld, d. OVERLEDEN. 3 Jan. Een levenl. aangeg. kind v. li. vrouwel. gesl. van P. Maarsen, N. Appe- laarssteeg. 4 Jan. H. J. Schiltman, 13 m.z. Dubb. Buurt W. M. Bruin 4 j., d. N. Kerksplein.5 Jan. H. T. Krom 4 m.z. Z.B.Spaarne. J. v. Looij 60 j. Sehootersingel. C. E. Swaarberg 2 d., d. Barteljorisstraat. 6 Jan. L. J, Jacobs 69 j., Echtg. v. J. E. A. v. Gulick, KI. Heilig land. 7 Jan. E. Buis 50 j., Gastlmissingel. W. Schutte 13 m., z. L. Vaart. H. C. Scheller 5 m.z. Turfmarkt 8 Jan. P. J. Meijer 6 j., z. Kampersingel. M. C. v. d. Eist 80 j., Wed. B. Gerritsen, Gr. Houtstraat. J. v. Maas 26j.,Burret- straat. 9 Jan. J. D. Smit 51 j., Sehooter singel. 10 Jan. D. Boeré 61 j., deWit- straat. Een levenl. aangeg. kind v. h. mannel. geslacht van P. Karsen, Ged. RaamgrachtWde Ridder 7 mz Hondensteeg. Brieven, verzonden door het Post kantoor te Haarlem, over de 1ste helft der maand December 1882 en geadresseerd aan onbekende per sonen 1. T. Ketjen, Amsterdam. 2. Mevr. C. M. T. van Rossum, id. 3. C. A. Beerthuyzen, id. 4. J. Blumenstein, id. 5. B. Duprée, id. 6. L. Harmszeid. 7. Klaas Munster, id. 8. Mej. Roosen, id. 9. Reynne, id. 10. H. van der Vaart, id. 11. J. Douw, id. 12. Mej. R. Spijker, id. 13. B. Welden, id. 14. P. Vaasen, Arkel. 15. M Kroon, Delft. 16 Mej. H.Smits,'sGravenhage 17. G. Storm, Haarlem. - 18 E.Krins, id. 19. J. Jourou, Haarlemmermeer. 20. P. Drosstort, Leiden. 21. De Kort, Rotterdam. 22. I. I. Kansman, id. 23. J. H. Schipper, Zandvoort. 24. J. ter HorsZutphen. Van de HulpkantorenSchalk wijk, 25. H. I. P. van Brugge, Amsterdam. Zandpoort, 26 T. P. Zwanikken, Naarden. Zandvoort, 27. Adrianus Weesfers, Amster dam. Briefkaarten: 1. Mej. Korthoven, Amsterdam. 2. W. Brender, id. 3. Tokké id. 4. A. Hoevenberg, id. 5. Vang, id. 6. Wed. Richelle,? Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie, die dage- lijks, (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Een vierkante lederen doos inhoudende linnen stalen. Een bruine bonten kraag. Een paar grijze sokken. Een por- temonnaie met eenig geld. Een bont polsmofje. Een Pr. gezangenboekje. Een strijkstok. Een blauw wollen doek je. Den kinderwantje. Eene ring met 2 Bleutels. Alles op straat gevonden. Terug te bekomen aan het kantoor van de Gemeentereiniging. Een zilveren eierlepeltje. Een ijzeren 2 liter. Maandag 15 Januari. van de MAATSCHAPPIJ Buitengewone vergade ring met Dames, op DINSDAG 16 JANUARI 1883, des avonds ten half acht urein de zaal der Sociëteit „de Kroon". Spreker: De Heer M. A. PERK, van Amsterdam. De dameskaarten zullen in deze week aan de leden worden toegezon- den, en worden zij die nog tot het lidmaatschap willen toetredenuit- genoodigd daarvan kennis te willen geven aan den Penningmeester den Heer P.LOOSJES, Ged. Oudegracht. (633) Het Bestuur Me. H. Jacobi, Voorzitter. Dr. H. D. Kruseman, Secretaris. De DERDE KUNSTBESCHOU WING met introductie van Dames zal gegeven worden door het Genoot schap „PULCHRI STUDIO op Woensdag 17 Januari, des avonds ten 7 urein de hoven- zaal van de Sociëteit „Vereeniging". (634) Het Bestuur. Tegen Februari wordt gevraagd eene R. K. die eene goede burgerpot kan koken. Loon 100. Brieven franco onder N°. 635, by de uitgevers dezes. Men vraagt tegen een loon van f 90 en 24 voor waschgeld eene bekwaam een burgerpot te koken en voorzien van goede getuigen en een tegen een loon van 50 en 20 waschgeld. AdresGedempte Oude Gracht N°. 103. (636) Er wordt gevraagd tegen 1 Febr. a. s. eene flinke loon 90, baar werk goed ver staande ƒ100. Zonder goede getuigen onnoodig zich aan te meldenliefst P. G. AdresGierstraat 2. (637) Mejufvrouw STOUTENBEEK Spaarnwouderstraat N°. 35vraagt eene fatsoenlijke (638) Gevraagd een P. G.kunnende mazen enz. en voor licht huiswerk. Adres aan het bureau van dit blad. (639) Op een kan een Handelskantoor alhier geplaatst worden. Vereischten zijn goed en vlug schrijven en rekenen. Brieven onder N°. 640, bij di uitgevers dezes. Tegen 1° of 15 Februari zoekt een net Burgermeisje, van buiten, P. G.oud 18 jaar een betrekking als MEID-ALLEEN, in een klein gezin. Brieven franco onder N°. 641b/d uitgevers dezes. met 1° Mei a. s.vlak bij ifljïïïjïïi 't Spoor, een net HEE RENHUIS met 7 ka- dienstbodenkamers, ö=!n!22 -mers tuin en verder van alle gemakken voorzien. Huurprijs 800. Te bevragen met franco brieven onder N°. 642, bij DE ERVEN LOOSJES, Boekk. te Haarlem. een geriefelijk Woon- huis op vrolijken stand aan de Ged. Oudegracht1 N°. 123. Te bevragen N°.i 133 aldaar. Huurprijs 320. (643) een zeer net Bovenhuis met 4 kamerskeukenzolder en vele gemakkenvoorzien van duinwater. Te bevragen Sophiastraat 18. (644) ^j) ui een HUIS, met vijf jiïjiiïTii] groote kamers, keuken, kelder, duinwater enz., -achter het huis balcon en tuinin de nabijheid van het station der Hollandsche Spoorweg-Maat schappij. Huurprijs ƒ350. (645) Te bevragen Frans Halsplein 3. T 33 HUUR aan den Sehootersingel en in de Maerten Heemskerkstraatvlak over de Nieuwe Brug, zeer nabij het station en aan de wandelingen Huizen met Tuinen, alsook Boven- en Benedenhuizen, de huurprijzen zeer billijk. Te be vragen bij J. D. KAAKEBEEN, ArchitectGed. Oudegraclit N°. 34. aan den Sehootersingel, tegen 1° Februari en 1 Mei, Boven- en Benedenhuizen. De boven huizen met twee kamers en suite, groote alkoof, zijkamer, keuken, ruimen zolder en dienstbodenkamer. Benedenhuizen idem. Van duin waterleiding en verdere gemakken voorzien. Huurprijs 250 per jaar. Te bevragen aan het bureau van dit blad. (647)

Haarlemsch Advertentieblad | 1883 | | pagina 3