Zaken, waarin deze vervanging van Staats onderwijs door Bizonder onderwijs had voorgesteld als het ideaaldat hem voor oogen stond. De heer Fické beschouwde het als een toekomstprogrammaen alzoo niet ernstig gemeend. Het doel der verkla ring was het geven van een wenk aan de Regeeringen en aan de andere Kamer dat de eerste Kamer Art. 194 zal handhaven, eene geruststelling voor hen, die den binnenland- sche vrede niet wenschen gestoord te zien door den strijd van twee groote kerkgenoot schappen. Rome en Genève hebben elkaar steeds bestreden. Dien strijd op politiek ge bied over te brengendat wil de Eerste Ka mer voorkomen zien, en daarom staat zij pal als eene rots voor de neutrale school. Eenige leden betuigden hun instemming met het gesprokene. O. a. verklaarde de heer van Royendat hij met Prof. Opzoomer 't het toppunt van politiek onverstand zou achten, het onderwijs over te laten aan de kerke lijke partijschappen. Verder werd nog aan gedrongen op bezuiniging en op maatrege len ter verbetering van het muntwezen, en verzocht de heer Borsius overlegging van het reglement voor den Ministerraad. De heeren Ministers van Financieën en van Binnenl. Zaken toonden in hun antwoord, dat zij den wenk van den heer Pické be grepen hadden. Beiden verklaarden, dat zij niets kwaads in den zin hadden tegen Art. 194wat velen in den lande gerust gesteld anderen teleurgesteld zal hebben; algemeen echter zal men moeten getuigen, dat de Minister Pynacker Hordijk een alles behalve schitterend figuur heeft gesla gen. De heer Fransen van de Putte nam akte van de verklaring der Regeeringdat hare opvatting ten aanzien van het lager onderwijs overeenstemde met die der Eer ste Kamer. De heer Pické zeide o. a. „Het doel is bereikt: Art. 194 der Grondwet blijft ongeschonden, niet als wapen der Kerk, maar in het belang der vrijheid," Betreffende de opmerkingen over het finan cieel beleid der Regeering trachtte de Min. van Fin. zich te verdedigen, maar daarop gaf de heer Fransen van de Putte ook een wenken zeidedatbij aldien er geen verandering kwam in de financi- eele politiek der Reg. de Eerste Kamer niet weder de begrooting zou goedkeuren. Overlegging van het reglement voor den Ministerraad gevraagdom zekerheid te hebben omtrent de opvatting der Reg. van de kollektieve verantwoordelijkheid van het ministerie wilde de Minister niet beloven. Hoofdstuk Buitenl. Zaken is na eenige diskussieHoofdst. Justitie zon der diskussie met algemeene stemmen aan genomen; Hoofdst. Binnenl. Zaken evenzeer, na eenig debat over onderwijs zaken, ook Hoofdst. Marinenadat de Min. beloofd had eene kommissie te zullen benoemen tot onderzoek van den toestand en de inrichting van 's lands wervenHoofdst. Financieën en de Vestingbegrooting zijn goed gekeurd met 33 tegen 1 stemHoofd stuk Oorlog, nadat verschillende sprekers het hooge eindecijfer bestreden hadden, on de Min. het had trachten te verdedigen, is aangenomen met 24 tegen 10 stemmen. In de zitting van Zaterdag heeft de Kamer de spoorioegbegrooting met eenparige stemmen aangenomen, daarna evenzoo In C a I a b r i Uit het Italiaanscl). 10) Eenige minuten later kwamen er we derom drie, die eveneens werden behandeld, dit werkte uitstekend; om zeven uur waren er al een en twintig gekomen van de twee en dertig, die er in de gemeente warenéén scheen afwezig te zijn. Terwijl de soldaten met de verlof gangers bezig warenbeproefden vier van de vijf roovers, die op het dorp waren, om het huis uittekomen; zij werden echter ontdekt en aangewezen door een spion, die zich onder de soldaten bevond; op een teeken van den kapitein werden zij gearresteerd. Er was nog een vijfde, een woeste, bloeddorstige roover, die veroordeeld was om gefusilleerd te wordendaar hij schuldig was aan een driedubbelen moorddien hij eenige dagen te voren in koelen bloede bedreven had. Hij werd gevangen genomen in 't huis van een handlanger der rooverstege lijk met zijn beschermer, en terstond doodgeschoten. Tegen elf uur was de troep met de officieren te Gerzeto terugde roovers Hoofdstuk Waterstaatmet 25 tegen 5 stemmen nadat eenige inlichtingen gevraagd waren, en de Minister geantwoord had. Bij Hoofdstuk Kolonieën werd door de heereu Vos de Waal en Fransen van de Putte aangedrongen op beperking in Atjehin beginsel daarvoor was ook de Ministerdie op eene tot hem gerichte vraag betreffende het ontslag van den Goeverneur Pruys van der Hoeven antwoordde, dat hem de reden van dat ontslag nog niet bekend was, maar dat die heer vermoedelijk zijne betrekking heeft nedergelegd wegens den tegenstand dien zijn persoon in 't moederland onder vond. Het Hoofdstuk werd met algemeene stemmen aangenomen, nadat de heer Nobel verklaard hadalleen voor te stemmen zon der prejudice betrekkelijk het oordeel over het Biliton-kontrakt. De Kamer is op reces uiteengegaan. De Tweede Kamer is bijeengeroepen op Maandag 12 Februari, 's nam. 3 uur. De in Frankrijk heerschende span ning trekt zeer de aandachten velen vreezen, dat deze ernstige gevolgen voor de Republiek zal na zich slepenhoewel door anderen daaromtrent geruststellende verzekeringen worden gegeven. Het mani fest van Prins Napoleon en diens arrestatie heeft er den stoot aan gegeven, en nu is 't maar de vraag, welke maatregelen verder zullen genomen worden. Zooals de lezer weet, zijn er zeer radikale maat regelen voorgesteld, waarmede de Regeering zich niet kon vereenigendaartegenover staat een meer gematigd Regeerings- voorstel, dat de pretendenten en hunne families dan alleen uit Frankrijk wil bannen, wanneer zij het er naar maken, j De voor de pretendenten-wet benoemde kommissie zweeft heen en weêr, en schijnt nu eens meer, dan weêr wat minder radi- kaal gestemd te zijn. Volgens de laatste berichten was nu door de Kommissie een transactie-voorstel van den heer Fabvre aangenomen met 6 tegen 5 stemmen. De Ministersdie eerst lang niet eenstemmig dachten in deze aangelegenheidzoodat zelfs sprake was van het aftreden van den Ministers van Oorlog en Marine, I willen dit voorstel wel overnemen naar men zegt. Alleen de Admiraal Jaurégui- berry, de Minister van Marine, heeft zijn ontslag gevraagd, dat ook reeds is aan genomen. Engeland's cirkulaire over Egypte is door de Porte beantwoord met eene nota, waarin zij pretesteert tegen Enge land's handelwijze, omdat deze de rechten der Porte aanrandt. Het groote proces, dat te Dublin tegen het „moordenaarsbond" gevoerd wordt, schijnt te zullen leiden tot ontdekking van den daders van den moordop Lord Cavendish en Sir Burke in het Phoeniks- park gepleegd. De voor een paar weken zoo druk besproken briefwisseling tusschen den Keizer en de Paus blijkt louter eene wisseling van beleefdheden te hebben behelsdzij het ookdat daarin een her vatting der geschorsten onderhandelingen ter sprake kwam. en hun handlanger waren allen ge boeid, de een en twintig verlofgan gers liepen los voor de bersaglieri uit. De afdeeling van den eenen ser- ganl was naar Cevallerizze geweest, en bracht van daar achttien verlofgan gers mede. Tegen twee uur kwamen ook zij, welke naar Mongrassano en Cervicati waren gezonden, en brachten er zeventien medeterwijl tegen vier uur eenige liberalen kwamen met acht verlofganger die zij aan de welwillend heid van den kapitein wenschten aan- tebevelen. De vangst was bizonder j voordeelig geweest; veertien roovers waren gevangen; van de acht en zestig verlofgangers, stonden er vier en zestig onder de nationale banier; de uitslag was dus boven verwachting gunstig. De schrik was de vrienden der roovers om 't hart geslagende liberalen zege vierden, en 's avonds lachte de syndi cus vroolijk, toen hij de officieren ontmoette, en begon te zingen: Tralala schenk in het glas, Eet of't vastenavond was maar hij kwam niet verder, want twee geweerschoten buiten het dorp, deden hem plotseling verschrikt zwijgen. Bijna op hetzelfde oogenblik ver toonde zich een meisje. De tweede luitenant, die op een Aan de vriendelijke ontvangst van den Russisohen Minister von Giers door den Keizer van Oostenrijk wordt nog al gewicht gehechtomdat men de be doeling verondersteltop deze wijze tegen te spreken de geruchtendie er in omloop zijn aangaande de gespannen verhouding tusschen Rusland eenerzijdsen Oostenrijk en Duitschland anderzijds. De Belgiesche Kamer heeft met 94 tegen 2 stemmen het Regeeringsontwerp tot regeling van het gebruik der Vlaam- sehe taal bij het middelbaar onderwijs aangenomen. Vooraf was met 58 tegen 43 stemmen goedgekeurd een voorstel van den heer de la Vignehiertoe strekkende dat aan de voorbereidende afdeelingen der middelbare Staatsscholen in Vlaamsche gewesten de lessen in het Vlaamsch zullen gegeven worden. "Dit Brussel wordt bericht, dat de Peltzers niets meer van hun hooger be roep te wachten hebben. Twee hunner gewezen vrienden moeten Armand te Brus sel gezien en zelfs gesproken hebben op den dagwaarop de moord in de Rue de la Loi is gepleegd. Ook zou de persoon gevonden zijndie aan de gebroeders Peltzer het geld had verstrekt, dat zij voor den moord noodig haddenzonder dat hij eenig vermoeden had omtrent de plannen, die beraamd werden. Eindelijk zou men den beruchten koffer gevonden hebben, waarin Armand's vermomming geborgen was, zoodat het nu bewezen kan wordendat deze laatste zelf de moord zooal niet gepleegd heeftdan toch er bij tegenwoordig geweest is. De kroniekschrijver van een Weener blad, die vroeger met zijne vrouw in Amerika gereisd heeft, verhaaltdat zij op den eerste dag van hun aankomst te New-York in een der voornaamste straten twee tot de tanden gewapende soldaten zagen, die twee galeiboeven, die met een zwaren ketting aan elkander verbonden waren en met moeite een kogel voort sleepten, op ruwe wijze voortdreven. „Mijne vrouw'', voegt de schrijver er bij, was bij het zien van zoo groote wreed heid op het punt van zich onwel te voelen, toen zij een blik wierp op de ruggen dezer ongelukkigen, en daarop de met groote gouden letters geborduurde woorden las Heden avond, in den Schouwburg „De onschuldige Galeislaafgroot beroemd drama in twaalf tafreelen". Op een der dagen van de voorgaan de week was een groote menigte te Enk huizen naar het havenhoofd geloopenom te zienhoe een paar Harlinger stoomboo- ten zich door het ijs een weg naar Am sterdam trachtten te banen. Plotseling ontdekten de geoefende oogen van een paar visBchers twee mannen, die op de ijsschot- sen aan den horizon ronddreven en van tijd tot tijd in doodsangst met hun uitgetrok ken jassen wuifden om de aandacht te trekken. Haastig werden de kijkers voor den dag gehaald, en ja, daar verkeerden blijkbaar twee menschen in levensgevaar, en dadelijk werd beslotendat zij tot eiken prijs van een wissen dood moesten gered worden. Terstond werd de vlag geheschen, steen zat, sprong op, alsof hij door een adder gestoken werd; het was het schoone Albaneesche meisje, met een brief voor den kapitein! ,,Wie heeft u dien brief gegeven?" vroeg deze. „Wel Saurohij is in 't bosch bij mij gekomen, en heeft mij gedreigd het huis in brand te steken, als ik den brief niet dadelijk wegbracht. De kapitein brak den brief open, die met gekauwd brood was dicht geplakt, en las. V. Ziehier wat de brief bevatte. „Capteijn." „Jij hebt een mooie jacht gehadt, maar als je den deze ontvangt, dan zullen een paar saluitschoten uit mijn dubbel jachtroer, je zeggen, dat je ze niet allemaal geknipt hebt, dat ik nog vrij en vrank op de bergen rond dwaal en dat ik niks nieraendaal om je geef. Sauro, Capteijn nel als jij. „Maar is die Sauro niet onder de gevangenen „Het is een neef van hem, een andere Sauro," zeide de syndicus. om den ongelukkigen een teeken te geven, dat zij opgemerkt waren, en in allerijl stak een sloep in zeebemand met eenige stoere zeelui, en voorzien van brood en worst. Wie toch kon wetenhoe lang die arme schipbreukelingen reeds hadden rond gezworven zonder voedsel Angstige blik ken volgden de sloep, die een harden strijd had te voeren tegen het opstuwende ijs. De spanning, waarin men verkeerde, duurde gelukkig niet langwant nog was de boot geen half uur in zeeof een vreemd schouwspel werd waargenomen door de met kijkers gewapende toeschouwers. Im mers, de ongelukkigen begonnen nu zoo geweldig met hunne mantels te wuiven, dat zij zich van de brooze ijskorst ophie ven en, al hooger en hooger stijgende, eindelijk als bovenaardsche wezens in het luchtrnim verdwenen. Maar een vreug degejuich ging op de uit de menigte op het havenhoofd, en lachend schudde men het hoofd tegen elkaar, nu het bleek, dat men zich had laten beetnemen door een paar reigers Blijkens eene mededeeling in het N. v. d. D. is de klok te Zandvoort, die door den luchtstroom wordt opgewonden, niet eene nieuwe uitvinding. In 1824 werd reeds zulk een uurwerk hier te lande vervaardigd door den heer Christiaan van Essen. Koning Willem I. schonk hem daarvoor eene gratificatie van ƒ1000. Na zijn dood kwam het uurwerk in bezit van zijn zoon. Een Duitsche knechtwien deze weigerde het geheim te openbaren, liet uit wraakzucht de klok in stukken vallen. De heer van Essen, horlogemaker in de Roomolensteeg te Amsterdamis echter met de samenstelling bekend. Te Charlois is eene vrouw vreese- lijk gebrand door een ongeluk met een petroleumlamp. Zij was gillende de straat op gevlogen en werd toen bijgestaan door een agent van politie en een paar buren, die door hunne jassen de brandende klee deren der vrouw doofden. Zij is niet bui ten gevaar. Er was in het huis van den heer R.waar de vrouw het ongeluk kreeg, een begin van brand ontstaan. Nadat er bij de vrouw geneeskundige hulp was gekomenkon die brand spoedig gebluscht worden door de nu vrij komende handen. Niet minder dan vier branden heb ben er in de vorige week te Halfweg Haarlem of in de nabijheid plaats gehad: als in den veestal van J. Scharrighuizen, in de woning van A. v. d. Bergin die van H. Boot aan den IJweg en in die van F. Egman te Spieringhorn. Yan de drie eerste branden zijn de oorzaken onbe kend; bij de vierde is, naar men zegt, de oorzaak het omvallen der petroleum lamp. Alle vier de genoemde panden waren verzekerd. Cristine Nilson heeft met haar kunst reis in Amerika een deel van het geld terng gewonnendat door de speculatiën van haar man verloren ging. De bruto ontvangst van 24 concerten die zij er gaf bedroeg, 119,982 dollars (ca. f 299,955) en de helft daarvan werd aan de kunste nares uitgekeerd. „Wel zoonuals ge hem zietlief meisjezeg hem dandat we al 't mogelijke zullen doen, om hem te krijgen. Maar gij, waar woont gij?" „In dat huisje waar gij van nacht dien ouden man hebt gevondendat is mijn vader; hij Iaat u groeten, en bedanken voor den piaster, dien ge hem gegeven hebt." „Welken piaster? dat zal zeker mijn luitenant gedaan hebben, die meneer daar." Het meisje keerde zich om, en herkende den luitenant, die haar te Cosenza reeds met zooveel bewonde ring had aangestaardook nu las zij bewondering, zelfs liefde in zijne blik ken; zij bloosde, en dankte hem met neergeslagen oogen. De officier antwoordde verlegen: „Kom, dat heeft niets te beteekenen." Het was laat, en 't werd reeds don ker; het schoone meisje wenschte hun goeden avond, en ging heen, nadat zij den jongen man nog eens had aangezien. Ik heb nog vergeten te zeggen dat Asprini een bizonder knap man was, blond, met leven dige, vurige en toch zachte oogen, en eene slanke, sierlijke geslaltc. Wordt vervólgd.)

Haarlemsch Advertentieblad | 1883 | | pagina 2