Onderwjjzer 3e klasse DIENSTBODE DIENSTBODE, Schrijfwerk. HUUR ADVERTENTIEN. Strijkster gevraagd. DAGMEISJE Er biedt zich aan DAGMEISJE, Wordt gevraagd TE HUUR Te Londen houdt de verzending van een lijk per expeditie de aandacht zeer gespannen. Het lijk is zeer uitgeteerd en schijnt van een 20jarig meisjen van goe den huize te zijn. 't Werd in een pak kist aan een goederen-bureau bezorgd voor een onbekend adres. Uitwendige teekenen van mishandeling zijn niet waar te nemen. De afzender is voorals nog onbekend. Men krijgt eenig begrip van het spekuleeren te New-York, als men weet, dat in 1882 aldaar 30 miljoen balen katoen zijn verhandeldofschoon de geheele oogst slechts 480.000 balen bedroegen dat de koopen van tarwe over 647 miljoen bushels liepenterwijl slechts 447 miljoen werden gewonnen. Nog sprekender zijn de cijfers van mais (443 miljoen bushels verkocht bij een oogst van 16.4 miljoen), en van petroleüm, waarvan niet meer dan 10% miljoen vaten is gewonnen, maar 1525 miljoen omgezet! In November alleen werd negenmaal de geheele voorraad petroleüm verkocht. Omtrent de üimbriahet stoomschip dat bij Borkum ten gevolge van aanvaring door de Engelsche stoomboot Sultan ver gaan iswordt nog medegedeelddat het meerendeel der passagiers arme emigranten waren uit Pruisen, Bohemen en Honga rije er waren ook tal van Russiesche Joden aanboord benevens 14 Fransche matrozen, die tot Havre zouden mêevarenen een half dozijn Chippewaij-roodhuidendie geld hadden verdiend met zich te laten kijken. Het totaal der opvarenden bedroeg 480, waarvan tot dusverre maar 65 zijn terecht gekomen. De Engelsche gezagvoer der van de Sultan is bij zijn aankomst te Hamburg terstond gearresteerden op zijn schip is beslag gelegd. De Belgiesche justitie heeft vermoe delijk opnieuw eene geheimzinnige mis daad te onderzoeken. Er zijn nl. op den spoorweg bij Hansbekemet bloed bevlekte manskleederen en bloedige sporen op den grond gevondendie aan een moord doen denken. Men verdiept zich in allerlei gis singen. en er is terstond een onderzoek ingesteld, maar tot dusverre bracht dit nog niets aan 't licht. Te Glasgow hadden verleden Zon dag drie ontploffingen plaats onder ver dachte omstandigheden. Tegen 10 uren 's avonds sprong een van de grootste gas meters der stad, waardoor verscheiden naburige kleine woonhuizen zeer bescha digd werden, en de bewoners tamelijk ernstige kwetsuren bekwamen. Drie uren later vond een schildwacht een tinnen bus, die toen hij ze opendeuit een spatte, waardoor twee personen in de nabijheid licht gekwetst werden. Eindelijk had de derde ontploffing plaats in een loods van de Caledonian-spoorwegmaatschappij. De door het springen van den gasmeter aan gerichte schade wordt op 10.000 p. st. begroot. In de vorige week hebben twaalf gemaskerde mannen te paard het station Nevada van den Centraal-Pacifle-spoorweg, in de Vereenigde Statenovervallen en de ambtenaren overmand. Zij deden daarop den naderenden mailtreindoor het sinjaal op onveilig te stellenstoppenmet het doel om den post-waggon te plunderen. De amtenaren van den trein verdedigden den waggon echter, en over en weer knal den revolverschoten. De aanslag mislukte, doch de roovers vluchtten en ontkwamen, in weerwil dat twintig passagiers en amb tenaren hen vervolgden. Te Amsterdam is een verhuurder van huizen, de heer J. Bochane op het denkbeeld gekomen om zijn huurders aan te moedigen, zijn huizen netjes te bewo nen en op tijd de huur te betalen. -Hij heeft /100, te verdeelen in 4 prijzen, elk van 25, ter beschikking gesteld van zij n huurdersdie geen reden tot klachten geven, gedurende één jaar. Na verloop van dien tijd zullen de prijzen bij loting worden toegewezen. Zij die geen prijs deelachtig wordendoch reden tot tevre denheid gaven, ontvangen bovendien eene premie van f 5. Een paar dagen geleden werd aan het politie-bveel te Scheveningen bericht ontvangen, dat aan het strand bij het proefveld der artiljerie een aantal gevulde granaten gestolen waren. Dienzelfden dag nog mocht het den wachtmeester der marechaussées aldaar gelukken den schul dige, een Scheveningerin handen te krijgen; op zijn aanwijzing en in zijne tegenwoordigheid werden des avonds de gestolen granaten in het duin opgegraven. Als een bewijs hoe de specnlatie- geest uit andermans ongeluk geld tracht te slaankan dienendat het zoogenaamde panopticumalias wassenbeeldjes-spelte 's-HageMaandag de ontploffing van den kruitmolen te Muiden, debegrafenis der slachtoffers enz. tentoonstelde, alles ver vaardigd ter plaatse door de artisten De- lataille frères Te Aken is eene bende van twaalf jongens en meisjes, van 8 tot 14 jaar oud, in hechtenis genomen. Dit jeugdige clubje legde' zich toe op het zakkenrollen en had in de laatste dagen aan een aantal personen de portemonnaies ontfutseld. Ter wijl verscheidene van die portemonnaies door hen uit den weg zijn geruimd, zijn er nog 34 bij hen gevonden. Uit het voor- loopig verhoor is gebleken, dat een meisje van 14 jaar er bijzonder goed slag van hadkleine kinderen op dat werk te dres- seeren, en dat de toepassing der hierbij aangeleerde handgrepen gemakkelijk werd gemaaktdoordien het te Aken gebruike lijk is, de portemonnaie niet in een bin nen- maar in een buitenzak te dragen. Het Aquarium te Amsterdam is thans verrijkt met eene prachtige verzame ling zoogenaamde „Doomansduimen" (Al- cyonium digitarum L.), zijnde helder wit of fraai oranje gekleurde kolonies van kleine Polypen. Elke kolonie bestaat uit een sponsachtige zelfstandigheiddie in een verschillend aantal lobben is verdeeld; elke lob gelijkende op een vinger of duim van een mensch. Bij nauwkeuriger beschou wing ziet mendat elke lob uit een groot aantal fraaiekleinebloemvormige lichaampjes is samengesteld, die elk een diertje vertegenwoordigen. Elk zoodanig diertje vertoont zich onder een loupe bezien, als een uiterst fijn, wit, bijna doorschijnend buisje, aan het uiteinde omgeven met acht stervormig geplaatste voetjes, die, onophoudelijk in beweging zijndevoortdurend voedsel zoe- ken. Het voedsel, door elk diertje opge nomen, komt niet alleen ten goede aan het individumaar tevens aan de geheele kolonie. Met recht is de „Doomansduim" te vergelijken met eene maatschappij wier welvaart afhankelijk is van den voor spoed barer gezamenlijke leden. De Doomansduim" leeft in de diepte der Noordzee langs onze kustenen komt hier meestal vastgehecht op oesters en andere weekdieren voor. Het Bassin No. 10 in de kleine zaalwaarin de Doomans duimen geplaatst zijnlevert nu voor be langstellenden een tooverachtig schouw spel op. Eene ruim 70jarige vrouw te Oos- telbeers (Noord-Brabant) heeft eene poging aangewend om hare buurvrouw met wie ze in onmin leefde, te vergiftigen. Met dat doel zond zij deze een potje eten, met de verzekering dat het zeer lekker was en door haarzelve gereed gemaakt. Toen deze spijs warm werdbespeurde men blauwe vlammetjes aan de oppervlak te, en bij onderzoek bleek, dat de spijs vermengd was met luciferskoppen. De Justitie houdt zich met de zaak bezig. Een zeer merkwaardige visch werd gedurende de laatste wetenschappelijke reis van den Travailleur aan de kust van Marokko op een diepte van 1270 vadem gevangen. Hij is ongeveer 1% voet lang en van diepzwarte kleur. Het meest op merkenswaardige van dit dier is echter de verbazende mondholtewelker grootte tot het kleine puntig uitloopende lichaam in niet de minste verhouding staaten die door een eigenaardige inrichting der kieu wen en door de aanwezigheid van rek bare vliezen zich verbazend kan uitzetten. Het best is zij te vergelijken met den bekenden buidel van den pelikaan. Vail- lantdie in de Comptes rendus een beschrij ving van dien zonderlingen zeebewoner geeft, acht het waarschijnlijk, dat het voedsel van het dier zich in die holte verzameld en daar gedeeltelijk verteerd wordt. De bewegingsorganen van den visch zijn zeer oorspronkelijk. De gepaarde vin nen worden alleen door een paar kleine aanhangsels gerepresenteerddie men als borstvinnen kan beschouwen buikvinnen zijn niet aanwezig, daarentegen wel een rug- en staartvin. De ademhalingsorganen zijn zeer bijzonder, en een zwemblaas heeft de visch niet. Er is voorgesteld dit exemplaar, eenig in zijn soortte noemen Eurijpharijres pelecanoïdes. Omtrent den onbekenden persoon die te Rotterdam Zaterdag 11. in een sloot bij den 's-Gravendeelschen dijk verdron- den is gevondenvernemen wij nogdat na rechtelijke schouwing bij den doode een kogel in den rug is ontdekt, die door de borst was heen gedrongendat verder niets bij hem werd gevonden dan een elas tiek van een portefeuille en een program van een comedievoorstelling te Eindhoven. De totale leegte van de maag geeft aan leiding om te deuken aan zelfmoord. De justitie heeft van den overledene een pho- tographie laten maken, omdat niemand hier hem kent of inlichtingen weet te verschaffen. Koning Cetawayo is in zijne hoofd- kraal Ulundi aangekomen, en zit dus nu feitelijk weder op zijnen troon. De berichten der correspondenten van Times Oailij News en Standard, omtrent zijn onthaal bij het Zoeloe-volk, luidden zoo tegenstrijdig als men van Kaapsche nieuws tijdingen gewoon is. Men schijnt echter veilig te mogen aannemen dat de natie der Zoeloe's met den terugkeer haars konings vrij wel te vrede is. HAARLEM, 30 Januari 1883. In een buitengewoon Politieblad verzoekt de officier van Justitie te Middel burg overeenkomstig de aanvraag van den Procureur des Konings te Luikopsporing en aanhouding van Leon Barbier, oud ongeveer 42 jaren, notaris te Luik, lengte middelmatighaar grijsachtig, gelaat ma ger met knevel en sikje, dragende eene binoclegekleed met lange ulsterdonker van kleur en gevoerd met lichte stof, kleine zwarten bolvormigen hoed. Wordt verdacht van misbruik van ver trouwen. Gisteren avond is door de Politie alhier aangehouden en naar het Huis van Arrest overgebracht C. P. G., oud 59 jaren, die zich aan een aantal diefstallen van kleedingstukken had schuldig gemaakt. Zij heeft reeds vroeger twee malen wegens diefstal getucht. Afloop van de verkooping van Huizen, gehouden den 27 Jan. 1883, in de Gouden Leeuw, te Haarlem. N°. 1 2 3, 4, 5 6. 7. 10, ,11. u 12. 13. 14. ff 15. 16. 17. 18. ff 19. 20. ff 21. 22. ff 23. 24. ff 25. «26. 27. Dubbel Huis en Erve met TuinBaan 5 Tuingrond achter het voorgaande, idem naast het voorgaande, idem idem. idem idem. N°. 15 te zamen f 22,600, J. C. Cramer qq. Dubbel Huis en Erve met TuinZuider Buitenspaarne 66—68. Bollenschuur, Bollenloods en Bloem- bollengrond 64 en 62. Bloembollengrond aan het Spaarne, 68, te zam. ƒ16,080, A. A. v. d. Berg. Huis en Erve met Tuin, D. Spaarne 28. Huis en Erve naast het voorgaande. Pakhuis en Erve, Klerksteeg 27. idem idem. Klerksteeg 25. idem idem. Klerksteeg 23 zwart en rood. 913 te zam. f\ 7,600, R. A. Grippeling Winkelhuis en Erve, Kleine Hout straat 35, ƒ5400, A. Hoogeveen. Huis en Erve, Ridderstraat 18 zwart eu rood, niet geveild. Pakhuis en Erve, naast het voorg., 18 niet geveild. BoerenwoningMeesterlottenlaan 11, niet geveild. Huis en Erve, Burgwal 21, ƒ2425. N. M. Verdel. Veestall. achter het voorg. 1805, opgei». Wagenhuis met Paardenstal en Erf, naast het voorg., ƒ1200, F. Hartoeh. Erf, naast het voorgaande, 610, P. C. J. Snijders. Huis met Tuin, Gasthuisstraat 18. Huis met Tuin, naast het voorg. 20. idem. idem. 22. Een Tuin naast het voorgaande. 22—25 /3490H. Koster. Huis en Erve. Nieuwsteeg 5, ƒ1875, E. J. Jonckbloedt. Huis en Erve met Tuin. Lange Raam straat 39. ƒ2390, N. Soellaart Jr. Tot diepe droefheid van ons en haar eenig zusje, overleed heden ochtend zeer onverwacht, ons zoo innig geliefd jongste dochtertje ANNA, in den aan- valligen leeftijd van even 12 jaren. F. E. VAN PRAAG, Rijksontvanger voor Haarlemmermeer. E. M. VAN PRAAG— SLUIJTERMAN VAN LOO. Haarlem, 23 Jan. 1883. Volstrekt eenige kennisgeving. Wegens Buitenlandsche betrek king eerst heden geplaatst. (899) Voor de vele bewijzen van; deelnemingmij betoondgedurende de ziekte en het overlijden mijner geliefde Echtgenootbetuig ikook namens mijne kinderen mijn har- telijken dank. Wed. S. HU1JKMAN, geb. G. VAN TIENEN, van 's morgens half acht tot's mid- Haarlem 30 Jan. 1883. (900)idags 2 uur. BagjnhofSi0. 3. (904) Mevrouw HOOG, Ripperdapark N°. 13, verlangt met Mei voor meid-alleen met behulp van een Dagmeisje eene fatsoenlijke boven de 25 jaren. (901) Een dag in de week eene Adres met franco brieven onder N°. 905a/h bureau van dit blad. Met primo Februari wordt in een fatsoenlijk gezin eene gevraagd. Zich in persoon aan te melden tusschen 12 uur 's mor gens, Jansweg 20. (902) Een fatsoenlijk gevraagdP. G. Adres bij den Boekhandel. F. J, FRöLICH, Gierstraat 5. (903) een fatsoenlijk BURGERMEISJE, van buiten, 23 jaren, P. G., als HuishoudsterMeidhuis houdster in een niet te druk gezinof iets dergelijks. Goede getuigenissen als zoodanig staan ten dienste. Brieven letter Abij den boekh. F. J. FRöLICH, Haarlem. (906) Gevraagd een net Een gehnwd JONGMENSCH, 24 j aar oudzoekt Schrij fwerk aan huisof zag zich gaarne belast met het bijhouden van boeken voor HH. Winkeliers. Franco brieven onder N°. 907, aan het bureau van dit blad. Bij DE ERVEN LOOSJES, kunnen knappe JONGENS boven de 12 jaar oud, geplaatst worden tegen 1,50 per week. Tegen 1 April e. k. wordt aan de School der Vereenigde Doopsgezinde Gemeente te Haarlem gevraagdeen met aanteekening voor gymnastiek op eene jaarwedde van f 600na het eerste jaar ƒ625; na twee jaren ƒ650; na drie jaren f 675. Voor het geven van onderwijs in de gymnastiek wordt de jaarwedde met f 50; na het verkrijgen van de hoofdacte wordt zij met 100 ver hoogd. Sojlicitatiën en bij de wet ven eischte stukken tot op 8 Februari te zenden aan H. J. OVERBEEK, (909) hoofd der school. een flinke JONGEN, van omtrent 15 jaar, om verschillende werkzaamheden te verrichten. Men adresseere zich bij De Erven Loosjes, onder N°. 910. met 1° Mei a. s.vlak bij 't Spoor, een net HEE RENHUIS met 7 ka- -mers, dienstbodenkamers, tuin en verder van alle gemakken voorzien. Huurprijs f800. Te bevragen met franco brieven onder N°. 911, bij DE ERVEN LOOSJES, Boekh. te Haarlem. TE HUUR aan den Sohootersingel en in de Maerten Heemskerkstraatvlak over de Nieuwe Brng, zeer nabij het station en aan de wandelingen Huizen met Tuinen, alsook Boven- en Benedenhuizen, de huurprijzen zeer billijk. Te be vragen bij J. D. KAAKEBEEN, Architect, Ged. Oudegracht N°. 34. kan overgenomen worden van een HUISJE met TUIN, waarin 5 kamers en duinwater a 350- Adres onder N°. 913, bij De Erven Loosjes.

Haarlemsch Advertentieblad | 1883 | | pagina 3