„Weten en Werken," I n C a I a b r i N ieu wsbericht en. en ten slotte, vooral ook dat er geen aan stalten gemaakt worden tot het vertrek voor het concert is afgeloopen. Het opstaan, stoelen verschuiven enz. onder het laatste nummer is immers hinderlijk voorden solist en voor de omgeving waarin men zich bevindt. Deze misbruiken zijn strijdig tegen de etiquette, en begaat men niet eene onbeleefdheid door te zondigen tegen de vormen der wellevendheid? Op Maandag 5 Febr. trad in bovenge noemde Vereeniging als spreker op de Heer van der LeyDitmaal was het een voor dracht op natuurkundig gebieddie door verschillende proeven zou worden verdui delijkt, waartoe tal van instrumenten ge reed stonden. Nadat eerst werd gewezen op de ver gankelijkheid van al wat bestaat en de kortstondig/leid van het bestaande werd aangetoondmerkte spreker opdat veel al een nieuw leven geboren werd door de vernietiging van het bestaande. Als voor beeld werd gekozen wat daarvan was waar te nemen in de insecten-wereld. Als vierde kenmerk van alle leven werd genoemd het rusteloozede voortdurende beweging, die overal kan worden waarge nomen en wat zich alle leven als voor waarde stelt. Die beweging kon men na tuurlijk zeer gemakkelijk zien bij som mige voorwerpendie zich in één richting voortbewegen: een hollend paardeen vliegende vogelenz. Ook zelfs bij groo- tere snelheden als van een vallend li chaam. Maar voorwerpen met teruggaande bewegingen waren somtijds niet zoo ge makkelijk waar te nemende oorzaak daar van bestond in de verbazende snelheid, waarmede elke beweging werd uitgevoerd, en in den regel trillingen genoemd wer den. Juist deze trillingen waren het die zóó snel elkander opvolgden, dat het geluid voortbracht wat ons gehoorvlies kon waar nemen. Het geluid van een in trillende beweging gebrachte stemvork, die 440 trillingen deed in een secondegespannen snaren enz. gaven hoorders daarvan het bewijs. Verder tot nog grootere snelheid in beweging komende, werd aangetoond hoe de verschillende gassen in een ondenk- baren korten tijd eene onmetelijke ruimte doorliepen en warmte veroorzaakten die wij aan ons lichaam duidelijk konden waar nemen. Vervolgens werd medegedeeld de snel heid der bewegingdie plaats had bij de voortplanting van het licht, dat van de maan (1% seconde) de zon (8% minuut) en van Jupiter (52 minuten) noodig had om tot ons te komen. De lezing werd besloten door eenige zeer schoone en welgelukte electrische proeven, waar mede spreker aantoonde de verbazende snel- Uit het Italiaanscb. 12) „Je zoon dreef een ellendig hand werk. Als je nog meer zoons hebt, hoop ik dat je hen op een beteren weg zult voeren. „Ik heb er geen meer eccellenza. Een van de drie was naar de bergen gegaan, hij verried de bende aan de soldatenen werd uit wraak vermoord door twee roovers, die niet gevat warende tweede kwam te Gaëta in een oproer om hel levenden derden hebt gij gisteren laten doodschieten. Ik beklaag er mij niet over, maar ik kan gerust zeggen en bij deze woorden stond hij driftig op dat er slechts recht is tegen de armen; de groote heeren, die ons de gemeen tegronden ontnomen hebbenzijn niet gestraft, daaraan heeft nooit iemand gedacht. „Wacht maar tot het nationale goe- vernement behoorlijk geregeld is, en 't recht zal voor allen gelijk zijn." „God geve het; ik zou de soldaten, die mij gisteren mijn zoon hebben doodgeschoten, de handen en voelen kussen, als dat gebeurde," en hij bukte, om de planken weer op te nemen. De officier gaf den armen man een gouden napoleon. Deze nam 't geld aan met een: „God zegen u!" door den luitenant geholpen laadde hij zijne vracht weer op, en volgde het pad, heid van beweging die daarbij plaats vond. Hoe moeielijk bet ook is om voor bet meerendeel onkundigen in een kort tijds bestek zulk een omvangrijk onderwerpi duidelijk te makenwist den Heer v. d. Leij dit meesterlijk te volbrengen; dit bewees vooral de gespannen aandachtdie gedurende de lezing bij de hoorders was op te merken. Zondagavond te half negen uren is de sneltrein, die te 7.45 uit den Haag vertrokken was, bij bet station Yeenenburg in botsing gekomen met een goederentrein.1 Op het onverwachtst volgde een zoo hevige stoot van de beide locomotieven tegen elkander, dat de stoker B. van de machine viel. Door een der wagens getroffenwas hij bijna onmiddelijk een lijk. Geen der reizigers werd ernstig gekwetst, ofschoon enkelen door stukken hout, die van de verbrijzeld wordende portieren naar binnen geslingerd werden, lichte verwon dingen bekwamen. De treindie te 10.16 te Veenenburg ophoudt, de eerste dus, die na het ongeval passeerde, nam allen op, en in plaats van te 9.10 kwamen zij te 11.1 uren alhier aan. Omtrent de oorzaak van het ongeval bestaan twee lezingen. "Volgens de eene is het te wijten aan de omstandigheid, dat de van Rotterdam komende goederen trein, die op een zijspoor terug moest rijden om den sneltrein te laten voorbij gaan hiermede te lang getalmd heeft, terwijl anderen meenendat de stationschef te Veenenburg het veiligheids-signaaldat het station gepasseerd kon worden, te vroeg gegeven heeft. Aan het materieel van machines en wa gens is vrij wat schade toegebracht. Genees kundige hulp was aanstonds aanwezig. Zaterdag is te Bloemendaal het lijk gevonden van een onbekend manspersoon, naar gissing 26 jaar oudmet bruin krul lend haar en zonder baard, gekleed met zwart zijden pet, blauw katoenen das, donkere jasengelsch lederen broek, bruine kousen en roodkleurige pantoffels, blijk baar timmerman van beroep. Het lijk is naar het lijkenhuis op de begraafplaats te Overveen gebracht. Alweder heeft op den openbaren weg, onder de gemeente Huibergen een aan randing plaats gehad. Ditmaal werd een kind met een vogelkooiop weg naar haar grootmoeder te Esschendoor een haveloos gekleed persoon overvallenvan de kooi en een omslagdoek beroofd en herhaalde lijk gedreigd. De marechaussees zijn onmid delijk in verschillende richtingen uitge reden, om den booswicht te achterhalen. dat de vrouwen hadden ingeslagen, terwijl de luitenant nog lang den ouden man nakeekdie wankelend voortliep met zijn treurigen last. Hij herinnerde zich, dat hij eenige weken vroeger, in het secretariaat van de Consiglio d'In- tendenza, ergens in Calabrië de gedruk te minuut gelezen had van een vonnis, dat den datum droeg van den lsten September 1849; een vonnis dat nooit was ten uitvoer gelegd, en waarvan hij het volgende in zijn album geschre- van had: Namen van hen, die zich weder rechtelijk de gemeentegronden hebben toegeëigend. (hier volgden eenige namen). In hetzelfde stuk stond aangeteekend dat eenigen vroeger als Syndici, stuk ken geteekend hadden, waarbij aan de gemeente diezelfde gronden, wer den verzekerddie zij zich later toe eigenden. Op deze gemeentegronden mochten de armen der gemeente hun vee wei den hetwelk een groot voordeel was in eene streekwaar weinig gebaan de wegen waren, en de transportkosten dus groot voor alle voortbrengselen, behalve voor het vee, dat zich zelf transporteerde. Denkende aan de inhaligheid der vorsten, baronnen en groote landei genaars, aan de onwetendheid der landbouwers, aan de fleren geest der bergbewoners, aan de ongelukkige geschiedenis van dat zuidelijke Italië, altijd onrechtvaardig behandeld door zijne beheerschersen aan het domste bijgeloof, ten prooibegreep hij beter Donderdag 17 Januari werd de kapitein van den stoomsleepdienst te Kui lenburg te Arnhemwaar hij voor anker lag, vermist. Hij wasmeende mendien- zelfden avond verdronken. Een premie werd uitgeloofd voor wie het lijk mocht vinden. Vier dagen werd dag en nacht gevischt, en eindelijk kwam de vermiste kapitein te Rotterdam in levenden lijve boven water. Te Luik is er sprake vande Uni versiteit te sluiten, omdat de typhus in die stad geducht heerscht, en de directeur van de opera is voornemens den schouw burg te sluiten, omdat het publiek toch niet komt. Van 1 tot 27 Januari stier ven te Luik 405 personen tegen 235 in dezelfde periode van 1882. Van 1876 tot 1880 begingen in Frankrijk 198 jongens en 40 meisjes be neden den leeftijd van 15 jaren zelfmoord; 200 van deze zelfmoordenaars waren nog geen 12 jaar oud; 21 tien of elf, en 6 nog geen negen jaar. De jongste zelfmoor denaar was een 7jarige Miss. Ada M. Leigh. De directrice eener weesinrichting te Parijs, die deze opgaven deed, tot aanvulling van de beschouwingen van de Times over de ontvolking van Frankrijk voegt er bijdat geen land eigentlijk ge- doogen moest, dat zijn geschiedenis werd bezoedeld door eene bladzijde, waarop een kinderzelfmoord wordt vermeld. Want men schrikt terug voor 't denkbeelddat een kind door angst of vertwijfeling zoover wordt gedreven, om op 7jarigen leeftijd de hand aan zich zelf te kunnen slaan. Dezer dagen overleed te Madridop een armoedig kamertjen, de gewezen ban kier Salamanca, eenmaal de rijkste man van Spanje. In de dagen zijner glorie wierp hij het goud met volle handen weg. Me nigmaal, als den voorstelling in de schouw burg was afgeloopenliet hij de zich ver wijderende menigte d. w. z. de voorna me menigte noodigenmet hem te soe peeren. Alsdan werd het scherm opgetrok ken en zag men op het tooneel een over vloedig voorziene tafel. In zijne woning ging het nog verkwistender toe. Wanneer gasten bij het spel groote verliezen leden, konden zij uit gouden vazenmet goud stukken gevuld, hun schulden betalen. Er was wel is waar een boekwaarin de geleende sommen werden opgeschreven maar dat was pro forma. Zoo iemand dan mogt zeker Salamanca aan het einde zijns levens zich zeiven het Sic transit gloria mundi toeroepen. De National-Zeitung bevat een brief uit Siberië van een Russieschen politie- ken gevangene, waarin ijselijke bizonder- heden betreffende mishandelingen te Mu- rinks ondergaan, vermeld worden. Nadat 8 gevangenen gevluchtdoch terugge bracht warenwerden al de overigen om die eeuwenheugende plaag der struik- roovers, en geroerd door de ellende van dat arme volkvoelde hij tranen in zijne oogen opkomen. „Heb je medelijden met die arme menschen, luitenant?" hoorde hij eene stem dicht bij zich zeggen. Hij keek op, om te zien wie dat gezegd haden zag de schoone Arge- nida eenige schreden van zich af slaan. Hij wilde haar antwoorden, toen zij weder vroeg: „Waar zijn de soldaten? „Welke soldaten?" „Weljou soldatende bersa- glieri." „Te Cerzeto, waarom." „Ben je dan hier alleen?" vroeg het meisje angstig. „Geheel alleen; ik ben maar eens gekomen om u op te zoeken, omdat „Wel drommels! hoe onvoorzichtig," riep het meisje uittoen ging zij naar hem toe, en greep hem bijdehand, zeggende: „Kom gauw, om Godswil en spreek toch geen enkel woord." Hij bood geen weerstand, hij dacht aan geene roovers; hij gevoelde zich gelukkig, omdat hij door dat schoone kind werd voortgeleid. Zoo kwamen zij aan den bergrug waar hij den vorigen avond geweest was. Zonder de hand van den officier los te laten, liep het meisje vastberaden de helling af, onder de ineengegroeide takken van jonge kastanjes en hage- De boeren in de Zuidelijke provincies spreken iedereen aan met tudat overeen- j komt met ons je. politieke redenen gekerkerd en, 84 man nen en vrouwen's nachts half naakt met geweld van hunne legersteden gehaald en aan ketenen gelegd. Vervolgens plun derden de kozakken wat die lieden beza ten. Aan vrouwen en mannen werd de helft van het hoofd kaal geschoren. Allen werden naar een andere gevangenis vervoerd en daar moesten zijzieken en gezonden bij elkaar, 15 dagen ongewasschen in zeer enge cellen op den grond en in ketenen geklonken slapen. De goeverneur gelastte, dat de rantsoenen spijs verminderd moesten wordenten einde dit waren zijn eigen woorden de gevangenen langzamerhand den hongerdood zouden sterven. Naar men uit Vlissingen meldt, heb ben weder twee loodsen den dood in de golven gevonden. Den lOden Januari gin gen zij met de kof De Hoop, van Delf zijl naar zeeen daar zij door slecht wèer niet afgehaald konden wordenvoeren zij meê. De kof, die bestemd was naar Sout hampton is daar niet aangekomendoch te Harwich zijn gedeelten van het schip en zijne lading aangespoeld zoodat waar schijnlijk degeheele bemanning is vergaan. De loodsen laten weduwen en zeven kin deren na. Men zal op de Koloniale tentoon stelling te Amsterdam kennis kunnen ma ken met een Dajaksch echtpaar, dat uit Deli daarheen wordt gezonden. Den lOden dezer maand zal met het stellen van den gevel, vlak achter den doorgang in het Rijksmuzeum, een begin worden gemaakt. De olifanten, die de zijden torschen zijn reeds uit de fabriek afgeleverd. Op dat tijdstip zullen alle gebouwtjens en loodsen van de aannemers van het muzeum zijn verdwenen. Naar gemeld wordt, zal Belgie de grootste plaats op de tentoonstelling innemen. Men heeft aan deze natie 9000 M. toegestaan. Nederland zal slechts 5900, Frankrijk 6000, Duitschland 6000, Enge land 4000, Spanje 2400, China en Japan elk 1400 Minnemen. Het vreemdelingen bureau meldt, dat het op 3 Januari be schikte over 1259 kamers met 1404 bed den. Heimelijk verliet te 's Gravenhage eene dienstbode haar dienst, met achter lating van haar koffer. Te Arnhem aan gekomen trachtte zij door middel van de politie te 'sGravenhage haar achtergebleven bezitting terug te bekomen. Terstond na haar vertrek miste echter hare meesteresse eenig linnengoed, vond een spaarpot open gebroken en geledigden kwam tot de slot som dat het getuigschrift der keukenmeid valsch was. Zij deed hiervan op hare beurt aangifteeen onderzoek werd inge steld, de feiten werden bewezen, en de oplossing van het vraagstuk is nu aan de justitie opgedragen. doorns, en stond niet stil dan toen zij geheel beneden gekomen was, waar eene kleine beek stroomdedie onder groote met struiken bewassen steen klompen ontsprong. Zij schepten even adem, en volgden toen, altijd zwijgend, den loop van het beekje, soms door 't water, als zij niet op den droogen grond konden gaan. Toen zij dus een eindweegs gegaan waren, verliet zij de beek, en nam haar weg linksaf in een boschje van eikenstruikenen als de weg het toeliet, liep zij zoo snel, als eene teedere moeder, die haar zoon aan een dreigend gevaar wil ontrukken, bleek, angstig, onver moeid. Gedurig keek zij naar den berg aan de linkerzijdeen luisterde onder 'tloopen, alsof van dien kant het gevaar dreigde. Eindelijk bleef zij onder een grooten eik staan, de officier wilde haar glimlachend iets zeggen, maar zij wees hem om zich stil te houden, door hem de hand op den mond te leggenen bracht hem toen voorzichtig aan den zoom van het bosch, waar een voetpad, door de droge bedding eener beek gevormd naar beneden liep; daar liet zij einde lijk zijne hand los, plaatste zich met hem achter een boomstam, en gaf hem een teeken, om in zekere richting te zien. Het boschwaarin zij zich nu bevonden, lag beneden dat, waarin de officier het meisje vroeger ontmoet haduit hun schuilhoek zagen zij den hoogen overhangenden bergrugvier gewapende roovers vertoonden zich daar in de hoogte, die samen praatten ;en oplettend rondkeken.

Haarlemsch Advertentieblad | 1883 | | pagina 2