In Calabrië. stemrecht en met lastgeving harer kiezers, gekozen zal wordenen volkomen machts bevoegdheid in alle den Staat betreffende aangelegenheden zal bezitten2° een uit gebreide provinciale autonomie, die door de verkiezing van alle ambtenaren, door de zelfstandigheid der boerengemeenten en door oekonomiesche onafhankelijhheid des volks verzekerd zal zijn3° zelfstan digheid der boerengemeenten als oekono- tnische en administratieve eenheid; ^eigen dom van den grond aan het volk5° een stelsel van maatregelenbeoogende alle fa brieken en werkplaatsen aan de arbeiders over te dragen6° volkomen gewetensvrij heid 7° algemeen kiesrechtzonder eenige beperking van standen en vermogenden 8° verandering van het staand leger in een territoriaal. Het revolutionnaire komi- tee geeft den Czaar tijd tot aan de kroning en besluit, voor het geval hij niet naar de stem des volks mocht hooren, met bedreigingen. Blijkens schrijven uit Athene was de toestand van den Griekschen Staats man Koumouodouros zeer zorgwekkend. Hij is het hoofd vau den anti-regeeriDgs- partijen zijne ziekte heeft een soort van werkstaking der afgevaardigden ten ge volge; noch het verzoek der Regeering, noch het aandringen van Koumoundouros zeiven is bij machte hen te bewegen ter vergaderzaal te komen. De tegenwoordigheid van geest eener aktrice heeft te Chelseavillein Texas, eene groote ramp verhoed. Kort voordat het laatste bedrijf zon aanvangen, werd brand ontdekt, achter het tooneel. De direk- teur was radeloos en wist niet, hoe het publiek te waarschuwen, zonder eene nood lottige paniek te veroorzaken. „Laat mij maar begaanzeide de damezij trad voor het voetlicht en hield de volgende toespraak: „Heeren en dames! Een trenrig ongeval maakt het onmogelijk, dat we verder spelen. Onze direkteur heeft zooëven in een aan val van jaloerschheid de jeune première doodgestoken en toen zich zelf den hals afgesneden. De lijken zijn naar het koffie huis hierover gebrachtwaar gij ze zien kunt. Dadelijk stond het publiek op en verwijderde zich om te gaan kijken. De laatste personen hadden het gebouw niet verlaten toen de vlam het gordijn aantastte. In het koffiehuis werd op eene lijst dadelijk voor 3600 dollars geteekend, om aan de moedige tooneelspeelster aan te hieden. In de Rocky Mountains (Colorado) zakte een huis, waarin 30 mijnwerkera sliependoor een sneeuwval in 7 mannen werden gedood, 18 gewond, sommigen ge vaarlijk. Van een trein werd de locomo tief onder de sneeuw bedolvenen moest een andere trein worden gezonden met pro- vizie voor de reizigers, die bijna van hon ger omkwamen. In den ochtend van 1 Februari omstreeks 2 uuris brand ontstaan in het Immandok te New-York. Groote partgen waren lagen gereed voor de inscheping. In een oogenblik stond alles in volle vlam men, die voedsel vonden in vaten vitri ool, die spoedig ontploften. De gloed van het vuur verlichtte geheel New-York en Jersey-City. Enkele stoomschepen zijn beschadigdmaar ze konden toch alle tijdig verwijderd worden. De schade beloopt on geveer 550.000 dollars. Uit het Italiaanscli. U) „Zoo! nu, ik zal mij weer eens in't gevaar begeven, om't genoegen te hebben om door je gered te worden. „Je houdt mij voor den gek, lui tenant." „Neen, dat doe ik niet, ik houd veel van je. Kijk me eens aan, dan zul je zien, dal ik de waarheid zeg. „Nuwat zou dat Ik ben een arm, onwetend meisje. Je bent een heer, en God weet, hoeveel je gestudeerd hebt. De officier lachte. „Waarom lach je nu?" „Omdat je zegtdat ik zooveel moet gestudeerd hebben. En kan ik dan daarom toch niet veel van je houden „Ach, ik weet zelve niet, wat ik zeggen wil. Addio, doe nu geene onvoorzichtigheden meer. „Morgen kom ik weerom." Schotland is in rep en roer gebracht door de ontdekkingdat de kas van eene godsdienstige vereenigingwelke meeren- deels weduwen en weezen van geestelijken tot leden heeftvoor 25.000 p. st, is besto len. De schuld dezer verduistering ligt aan den pennigmeester der vereeniging een geestelijkedie 49 jaar achtereen het beheer der gelden overliet aan zijn broe der, een boekhouder uit Edinburg. Na de katastrofe van de gefaljeerde Glasgow-Bank in 1878, is dit de grootste ramp, die Schotland in de laatste jaren trof. Het volgende bewijs van bizondere eerlijkheid deelen Duitsche bladen mede. Een arbeider, die 18 jaar geleden te Neu- bukow bij een gezin in den kost wasen van daar vertrok met een thaler schuld, heeft thans nu hij in staat is te betalen, aan de vrouw des huizes, die inmiddels weduwe geworden was, 3 Mark overge zonden, en nog 2.80 Mark voor de rente van het geld. 't Is eigentlijk zoo merkt terecht het N. v. d. 1). op juist zooals het behoort, en 't kan geen compliment heeten voor het menschdomdat zoo iets als een „zeldzame eerlijkheid" wordt ver meld. Er zijn in 't jaar 1882 niet min der dan 284 stoomschepen verongelukten 2002 menschen kwamen daarbij om 't leven. Onder deze stoombooten waren 192 En- gelsche, 17 Duitsche, 16 Fransche, 16 Amerikaansche6 Nederlandsche enz. De Parijsche politie heeft dezer da gen een bende vagebonden gepakt, die 's nachts in de kerk St Germain l Auxer- rois hun intrek namen. Toen de gerechts dienaren hen er 's morgens vroeg overvie len, lagen sommigen achter het orgel te slapen; anderen zaten in den preekstoel of in de biechtstoelen te eten of hun buit te verdeelen. De kerksche boeven, 17in het geheel, werden zonder tegenstand ge vat en in verzekerde bewaring gebracht. Parijsche bladen maken melding van een bijzonder weelderig rustbed, dat een Indische Radjahdie geld genoeg heeft om zijn fantastische droomen te verwezenlijken, in de Fransche hoofdstad heeft laten ma ken. Het is van palissanderhout, rijk met zilver versierden heeft aan ieder van de vier hoeken een levensgroot, beweegbaar vrouwenbeeldeen Griekscheeen Spaan- sche, een Italiaansche en een Parijsche vrouw. Het bed zelf is van blauw satijn. Als de Radja zich tusschen de vier schoonen uitstrekt komt er een veer in beweging, die een speelwerk aan den gang brengt, dat opwekkende melodiën doet hooren. Het meubel kost niet minder dan 70,000 francs. Het wrak van het verongelukte stoomschip Oimbria ligt nog altijd bij Bor- kum en maakt de scheepvaart daar zeer gevaarlijk. De pogingen om het boven water te brengen zijn mislukt, en men heeft nu besloten, het. met dynamiet uit den weg te ruimen. Dit zal in het laatst van deze week geschieden. Het Carnaval te Rome moet dit jaar al bijzonder weinig feestelijk en opgewekt zijn geweest,hetgeen deels aan het verbieden van de wedrennen, deels aan andere redenen en ook gedeeltelijk aan het slechte weder is toe te schrijven. In het Corso zag men, in plaats van gemaskerden benden straat jongens die er schreeuwend en joelend rond- „Het meisje stond op, en zeide:" Morgen zul je me toch niet vinden omdat ik naar Cerzeto ga." „Hoe laat, dan kom ik je te gemoet." „Ik wil niet hebben, dat je me te gemoet komtwacht mij tegen den middag aan het begin van het dorp, dan kan je een eind met mij mede gaan. „Dank, liefste Argenida." En hij wil de den arm om haar middel slaan, maar het meisje zag hem met een zoo zonderlingen, half ontevreden blik aan, dat hij terugweek. „Addio" zeide zij. „Addio," zeide het meisje; toen bukte zij zich, plukte eene bloemen gaf die aan den officier, zeggende: „Zend die aan je zuster, als je haar schrijft, dan krijgt ook zij eene bloem van onze bergen te zien." Toen liep zij hard weg, opdat hij haar niet volgen zou, want zij was vuurrood geworden, en dat hinderde haar ge weldig. De luitenant hield de bloem zoo voorzichtig vastdat zijn kapitein hem loopen, en er is niet veel van het oude feestgewoel te bespeuren in de straten, dieweinig uitlokkend voor de wandelaars, met een dikke laag modder bedekt zijn. Aan de dieven wordt thans gelegen heid gegevenzich kosteloos te laten fo tografeeren. Zekere heer Brown heeft een toestel uitgedachtdat even vernuftig als omslachtig is. Of het doeltreffend ismoet de ondervinding leeren. Wanneer de dief eene woning binnen dringt, en op een bepaalde plek komtwordt een sterk elec- triesch licht voortgebracht, en door een fotografiesch toestel het beeld van den in breker als instantanéop eene plaat gebracht. Als dan de bewoners den volgenden dag ontwaren dat zij bestolen zijndan heb ben zij nog wel het gestolene niet terug, maar toch het portret van den dief. Moch ten we aan de heeren dieven een raad geven, waartoe we ons intusschen niet geroepen achtenwe zouden hun in beden king geven, bij hun ondernemingen den kraag van hun jas op te zetten en hun pet wat diep over het voorhoofd te trek ken of een mombakkes voor te hangen. Waarom geeft de heer Brown zoo vraagt men terecht niet eene kleine uitbrei ding aan zijn toestel en maakt hij er niet een pistool aan vast, dat dadelijk den dief doodschiet. Dan zou des noods het foto grafeeren achterwege kunnen blijven. Als een bewijs van oprecht, maar laat dievenberouwdeelt men mededat onlangs eene vrouw te Oronin het Zwit- sersche kanton Waadtland. een brief ont ving met 100 francs en het bijschrift: „ter vergoeding van twee in 1850 gesto len horloges. Vergeving." Een Berlijnsch examinator, de Gerichtsrath Keijszner, is in de vorige week bijna het slachtoffer van de wraak eens gedropen kandidaats gewor den. De Gerichtsrath, die Staats-kom- missaris is bij het juridiesch examen, ont ving een kistjen, dat ontplofbare stoffen bleek te bevatten. Door een gelukkig toe val ontplofte de helsche machine nieten werd niemand gedeerd. De dader is nog onbekend, doch waarschijnlijk is het een der kandidatendie afgewezen werden bij het examen, dat onlangs onder grooten toevloed van kandidaten, wat moeielijk was gemaakt. Wie zou willen gelooven, dat jaar lijks in Europa 4,618,300 cente aan hout worden verbruikt aanlucifers Toch is het zoo. Men is tot deze berekening gekomen door, na lange raadpleging der ondervindingeen tabel op te maken van het lucifersverbruik per hoofd der bevol- van ieder land. In Duitschland gebruikt ge middeld ieder inwoner per dag 15, in België ieder 9, in Engeland 8in Frank rijk 6 lucifers. Het middencijfer voor ge heel Europa is 6 a 7 per hoofd en per dag. Opmerkelijk is hetdat het verbruik geregeld afneemt, naar mate men van het Noorden naar het Zuiden afdaalt. Door een paar jonge bedelaars te Rotterdam werd op een der dagen van de vorige week een vernuftig middel uitge dacht en in praktijk gebracht. Ten einde eenig volk om zich heen te krijgenzet ten beiden aan het Oude-Hoofdplein hun lucifersbak neêr en werden handgemeen. Spoedig rolden beiden over de straat en hielden zich als hevig vechtende. Hun doel werd spoedig bereikt, want ze waren da- zeker zou hebben uitgelachen; toen ging hij heel langzaam naar Cerzeto; hij gevoelde zich gelukkig, 'twas of alles een ander aanzien gekregen had. Bij den hoek van een muur ontmoette hij onverwachts eenige bersaglieri met den anderen luitenant. Toen de soldaten hem zagenriepen zij „Daar is hij, daar is hij!" De luitenant liep hem verheugd te gemoet. „Goddank, dat we je eindelijk vin den, kom dadelijk mee naar den kapi tein, we hebben veel angst om je uitgestaan." En de officieren gingen met de bersaglieri naar Cerzeto. VI. Den vorigen avond had de luitenant aan zijn oppasser gezegd om hem vroeg te wekken, maar was om half zes al opgestaan en uitgegaan. De oppasser was dus zeer verwonderd hem niet meer thuis te vinden. Om zeven uur liet de kapitein hem roepen, delijk door een menigte volk omringd. Sommigendie hen wilden scheidenwer den door anderen met het gewone „laat ze maar vechten" tegen gehoudentot dat de jongens elkander onverwacht los lieten, den bedelzak opnamenen bij de omstan ders rondgingendie dan meest allen hun penningsken voor deze voorstelling offerden. Een ouderenpaar te Morra werd voor een paar dagen in diepen rouw gedompeld. Het vijfjarig zoontjen had namelijk het ongeluk, bij het eten uitteglijden van de stoof, waarop hij stond, met het gevolg, dat hij met het hoofd in de scherpe pun ten van zijn vork vielzoodat hij enkele uren daarna het ongeluk met den dood moest bekoopen. Een der slachtoffers vau de ramp te Muiden was de vrouw van een der werk lieden die in het kraambed overleed ten gevolge van de ontsteltenis bij het verne men van het doodsbericht van haar man. De zuigeling is nu door een welgesteld echtpaar geadopteerdhet kind zal door deze lieden, wier huwelijk tot dusver kin derloos bleef, als hun eigen kind worden grootgebracht. Het Blinden-InBtituut te Amsterdam heeft behoefte aan meer ruimtedan waar over het beschikken kan in het gebouw op de Heerengracht. Om in die behoefte te voorzien hoopt het Bestuur dier schoone instelling een nieuw gebouw te zullen kun nen oprichten, waarvoor reeds het benoo- digde terrein in de Vossius-straat is aan gekocht. Er is een beroep gedaan op de menschlievendheid der Nederlandsche na tie. Naar men verneemt, is er onder de inschrg vingen een,voor de som van ƒ25.000. Ook moet Prinses Marianne eene belang rijke gift hebben toegezegd. De verkoop van Sara Bernhardt's juweelen in het Hotel Drouot te Parijs heeft verleden Donderdag een aanvang ge nomen. Zooals men weet, heeft de kun stenares het geheele vermogendat zij op haar Amerikaansche kunstreis vergaarde, door ongelukkige spekulatie van een vriend, wien zij het toevertrouwde, verloren, en ziet zij zich genoodzaakt, hare kostbaar heden van de hand te doen. Zij draagt haar uerlies gelaten, 't Is dan ook niet de eer ste keer, dat haar geheele vermogen ver loren ging. Deze ramp is niets vergele ken bg den brand in de Rue Auberwaar- bg alles wat zg bezat een prooi der vlam men werden zg niets overhield dan het kleedwaarin zg ternauwernood ontkwam uit het brandende gebouw. De verkooping is de belangrykste van deze soortwelke na die van de juweelen der Koningin van Spanje plaats had. De katalogus beslaat 23 paginaser zyn 9 colliers en diademen onder10 parelsnoeren42 armbanden 18 brochesenz. voor het meerendeel hul- deblgken van bewonderaars der kunstena res en geschenken van hooge personages, zoo vindt men er een fraai halssnoer van paarlen onder dat haar door den Koning van Italië werd vereerd, armbanden van den Hertog van Aosta, den Prins van Wales, Torst Demidoff, enz. Het hoofdbestuur voor de stichting van een monument voor Hugo de Groot heeft beslotendat het gedenkteeken bin nen Delft zal worden opgericht. Terwyl de vader aan het werken de moeder uit schoonmaken was, waren de drie kinderen twee meisjes en een en daar hij nergens te vinden was, werden er overal signalen gedaan, doch te vergeefs. Toen begon men ongerust te wordenoyer zijne ver dwijning, vooral toen men vernam, dat Sauro met zes of acht roovers tusschen Cerzeto en San Martino ge zien was. Het was niet onwaarschijn lijk dat er door de vrienden en bloed verwanten der rooversdie natuurlijk de soldaten weinig genegen waren, wel iels zou beproefd wordenom de gevangenen te bevrijden. Daarenboven konden de vierenzestig verlofgangers te zamen zeer licht iets ondernemen. Dit alles samengenomen, was het ver dwijnen van den luitenant een vreemd geval; het geheele dorp praatte er over, en de opgewondenheid was groot onder de vrienden van de roovers. Wordt vervolgd.)

Haarlemsch Advertentieblad | 1883 | | pagina 2