TotNutvan'tAlgemeeii. DIENSTBODE, Muziekonderwijs. MUIZENKAT DAGMEISJE „Tot Nut van 't Algemeen". KEUKENMEID, Een Friesch Meisje, Wordt gevraagd COLPORTEURS COMMENSAALS ADVERTENTIEN. F. 4, F, 30, F. 72 en F, 86, Departement Haarlem. De Heer JUSTUS VAN MAÜRIK Jr. KEUKENMEID, KEUKENMEID, WERKMEID, Dienstbode flinke, zindelijke Werkster. Kerven en Eesten. Avondwerk. KOST en INWONING Kost, Inwoning BOVENHUIS, knaapjen, van 4 tot 6 jaar ond thuis (te Amsterdam in de Barndesteeg) alleen; de oudsteeen meisjen was met het toe zicht belast. Al spelende vielen alle drie door het openstaande vensteruit de tweede verdiepingde een bleef liggen in een goot, de anderen vielen op de binnenplaats. Hevig gekneusd, doch niet levensgevaar lijk, werden de kleinen in het Binnen gasthuis opgenomen. Gladstone heeft met vrouw en doch ter een uitstapjen gedaan naar Nizza en daar den laatsten dag van het Carnaval bijgewoond. De grijze staatsman, die op een balkon naar de woelende bonte menigte zag, vermaakte zich bizonder. Maar hij werd om zijn hoogen hoed de eenige die dien dag daar te zien was een mik punt voor confettiwaarmee duizenden hem bombardeerdenzonder te weten, wie hun slachtoffer was. Gladstone lachte hartelijk om die aanhoudende aanvallen, en zette een masker van ijzerdraad op, om zich tegen de kogelbui van echte en nagemaakte bonbons te verdedigen. Hij gooide niet terug, maar zijn vrouw en dochter ga ven met grooten ijver telkens den aanval lers de volle laag. Te St. Louis stond terecht zekere Parker, beschuldigd van moord. Voordat het Hof daarover zou beraadslagenwas Parker met zijne vrouw naar eene kamer van het gebouw gegaanmet vergunning •van de autoriteitennaar het heette om met zijn advokaten te overleggen. Kort daarop hoorde men twee pistoolschoten. Parker had eerst zijne vrouw en daarna zich zelf doodgeschoten. Alles was vooraf beraamden Parker 's zuster had voor het pistool gezorgd. Donderdagavond geraakte te Leiden, bij gelegenheid der serenade, een jongen van ongeveer 13 jaar in 't water op het Rapenburg. Daar niemand der toeschou wers den moed hadden drenkeling te reddenwas hij op het punt van te ver drinken. Nauwelijks hoorde de heer G. van der Harststudent in de medicijnen, het ongeval, of hij sprong van den hoogen wal den drenkeling na en mogt de vol doening smakenden zinkenden knaap die reeds in bewusteloozen toestand ver keerde, te redden. Na pas uit de gevangenis ontslagen te zijn, kwam te Geertruiden berg, midden onder het vastenavond-rumoer, zekere F W. in beschonken toestand thuis. Hij wilde weder in een herberg gaanwaar men hem echter niet wilde tappen, en sloeg toen een ruit stukwaarbij hij zich hevig aan een der handen schijnt gewond te hebben, want toen men hem dood in zijne woning vond, bleek het, dat de slagader aan den pols was doorgesneden. Een bende van tweeduizend vrou wen, voor het meerendeel soldatenwedu- wen, heeft dezer dagen het Ministerie van Financiën te Constantinopel bestormdom dat zij hare pensioenen niet uitbetaald kregen, ^ij drongen tot in het bureel van den Minister door, en de arme Pacha, die geen geld kon gevenmoest een vloed van smaadredenen verdurenmaar de da mes met leege handen laten vertrekken. Zooals men weethebben de Turksche sol datenvrouwen reeds meermalen dergelijke vertooningen uitgehaalddoch meestal met even weinig gevolg als nu. Aangaande het vergaan van de Ken- mare Castle, eene groote stoomboot van de op China varende Castte linedeelt een korrespondent van het Handelsblad de volgende bizonderheden mede. „De hevige orkaan uit het Z. W. van verleden week overviel het schip in de golf van Biscaye, en de hooge zeeën sloegen het stuurtoestel te pletter. Donderdagnacht stroomde het water het salon binnenuit de hutten die er aan grensdenvluchtten de passa giers in hun nachtgoedzonder iets te kun nen medenemenen werden in de machine kamer die nog niet onder water stond gebracht. Toen het water de stook plaatsen naderdewerd de groote sloep gestrekenen in volkomen orde liet de kapitein de passagiers daarin plaats nemen. De tweede officier, de heer Holnessnam 't kommandoen zeven Chinezen die me de in de boot waren gesprongen grepen de riemen. Nauwelijks waren ze van het schip losof dit zonk met den kapitein en 40 koppen der bemanning, die zich evenals de gezagvoerder voorbeeldig gedra gen had, bewonderenswaardige zelfbe dwang en tucht toonende. De bemanning zorgde voor de passagiershaar beurt af wachtende, die helaas niet kwam. in de sloep was niets gered, behalve de passa giers geen kleedingstuk of deken, geen scheepsbeschuit zelfs. De sloep was zee waardig en reed veilig over de ontzagge lijk hooge zeen. De heer Holness stuurde zooveel mogelijk in de richting van den koers, dien de schepen meestal nemen daar hij 160 mijlen van land was en geen hoop had dit te bereiken. Het lijden der geredden was ontzaggelijk groot. Eene dame uit Bredford met hare drie dochters mevrouw Harrock uit Swaton en mevrouw A. Henry uit Dundee waren in de sloep gebrachtenkel in haar nachtgewaad ge kleed, en door de koude der regende overkomende golven en den honger, wa ren ze den derden dag den dood nabij gebracht, 't Schijnt zelfs een wonder, dat vrouwen zulke ontbering en koude drie dagen en nachten hebben kunnen uit houden. De derde officier kon het lijden der anderen niet langer aanzien en sprong in zee, doch werd een uur later gered, daar hij bleef zwemmen en toen op een hem toegeworpen roeiriem de sloep weer naderde. Verschillende schepen werden gezienen kwamen vlak bijdoch namen geen notitie van de schipbreukelingendie eerst in den avond van den derden dag gered werden door de stoomboot Monta- tuire. - Op de plaats waar de zoo noodlot- I tige gebeurtenis met de Cimbria heeft plaats gehadheeft zich een duiker naar beneden begeven, en vreeselijk is de be schrijving van 't geen hij onderwater aan schouwde. In het want en in de hutten lagen een aantal lijkenenkelen geheel al leen anderen opeen gestapeld en met de armen elkander omkneld houdende. Eene moeder kreeg hij te zien, die haar kind aan de borst drukte, als vreesde ze, dat dat het haar ontnomen worden zou. Man nen liggen er, die elkander zoo angstig hadden aangegrependat ze nu nog elk anders hairen in de handen geklemd hiel den. De golving van het water deed te vens de lijken heen en wéér bewegen waardoor het scheenof er leven was in die verschrikkelijke massa, 't Was den duiker dan ook onmogelijkvoor de twee de maal naar beneden te gaan, en reeds den eersten keer was hij spoedig weèr boven. Zoo iets verschrikkelijks om aan te zien had hij er zich niet van kunnen voorstellen. Wijlen graaf de Lindick de Steen- berghe, een der grootste grondeigenaars van België, liet een vermogen na van meer dan 40 millioen francs. Deze nalatenschap kon echter door de erfgenamen van den Graaf niet worden aanvaard, dewijl er in de handteekening van het testament let ters waren geschrapt. Een lid der familie trachtte toen eene handteekening te beko men, ten einde daarmede de echtheid dei- eerste te bewijzen, en bood daarvoor een half millioen francs. Eerst thans, vijf en twintig jaren later, bij het doorbladeren van een oud boekje, vond men eindelijk het verlangde, en wel op een kwitantie van molenpacht van den watermolen te Rijsbergen bij Breda (vroeger eigendom van den Graaf). De handteekening is nu in het bezit van een ingezetene van Breda, en deze zal hoogstwaarschijnlijk daarvoor de uitgeloofde 500,000 francs ontvangen. Een rechtsgeleerde te Brussel is voor den gelukkigen eigenaar bezig met het opspo ren van de familie, welke thans eindelijk in het bezit zou kunnen komen van de ontzaggelijke erfenis. De vraag: of een man de valsche tanden van zijn vrouw moet betalen werd onlangs voor de rechtbank te Brünn behan deld. Een gezocht tandmeester had een dame uit den deftigen stand eenige valsche tan den geleverd en diende, toen de dame kort daarna overleden was, en haar man hem niet wilde betalen, een aanklacht tegen dezen in, op grond van de wet, die be paalt, dat de man verplicht is, zijn vrouw „behoorlijk te onderhouden." De gedaagde beweerde, dat valsche tan den niet geacht konden worden deel uit te maken van het „behoorlijk onderhoud" Maar de rechter besliste, dat zij wel de gelijk daartoe gerekend moesten worden, even goed als de geneeskundige behande ling niet omdat het inzetten van valsche tanden niet alleen uit ijdelheid geschiedt, maar tevens in het belang der gezondheid, voor het goed kauwen van het voedsel en dat het vooral in dit geval bij den leeftijd der dame (30jaren) en haar stand onontbeerlijk voor haar geacht moest worden. Men heeft te Praag een geheim ge nootschap ontdekt, dat bestond uitjeug- dige knapen en den hoofdcommissaris van politie ter dood veroordeeld had. De zelfmoord van een 15jarigen hand schoenmakersleerlingdie bij loting was aangewezen om dit doodvonnis te voltrek ken maar die daad niet durfde volvoeren, leidde tot de ontdekking. Verscheidene knapen zijn in hechtenis genomen. In Amerika bedroeg het aantal moorden, in de Vereenigde Staten gedu rende het afgeloopen jaar gepleegd, 730, dat is dus 2 per dag. Alleen in den staat New-York was het aantal moorden 131, waarvan 76 in de stad New-York en 14 te Brooklyn. Er hadden 101 terechtstellingen plaats VOORTGEZETTE VERGADERING van den Raad der Gemeente Haarlem, op WOENSDAG den 14 Februari 1883, des namiddags ten een ure. Be volgende stukken en punten zul len aan de orde gesteld worden: 1. Voorstel B. en W. verordening museum en instructie bewaarder. 2. Id. id. zaak telephoon en motie van orde van den Heer von Baumhauer, en rekesten L. W. Heil en Duinwa termaatschappij 3. Missives benoemde leden comm. pi. dir. belast, en nieuwe voordragt B. en W. 4. Voorstel B. en W. met missive comm. toezigt midd. onderwijs. 5. Id. id. missiwe J. B.^-L.P.Zoc/ier werken Florapark. 6. Id. id. Jaarwedden personeel nieu we scholen. 7. Id. id. rekest M. Spies, trottoir. 8. Id. id. rekest C. L. C. W. Picke', brug Leidschevaart. 9. Versl. opzichter gasverlicht. over Jan. 10. Voorstel B. W. rek. „vermaak tot nut." 11. Overlegging gevoerde correspondentie betreffende de te nemen maatregelen van voorzorg voor localen waar tal rijke vergaderingen plaats hebben. 12. Verslag Gymnastiek-, Scherm- en Dansschool. 13. Missive G. Wuyster. 14. Voorstel B. en W. op rekesten grond Florapark, voor stallen. 15. Id. id. rek. „het onderling crediet," ruiling van grond. 16. Id. id. rekest A. van der Steur Jr. qq. aankoop grond Bolwerk. 17. Id. id. woning Molenpad. 18. Id. id. rekest Br. C. J. Brutel de la llivièreZondagsschool. 19. Id. id. op missive Comm. van toe zicht midd. onderwijs, verhooging jaarwedden leeraars H. B. school met 5-jarigen cursus. MAATSCHAPPIJ Departement Haarlem. In de algemeene vergadering van het Departement van 12 Februari 1883, zijn van de geldleeningen 1870 en 1872 uitgeloot de aandeelen De betaling der uitgelote aandeelen en coupons zal van af 1 Maart 1883 geschieden door den Penningmeester van het Departement (131) P. LOOSJES. De Leden van de Vereeniging „des Werkmansvriend" en de Werklieden welken ge regeld de Maandagavond-lezingen in „Weten en Werken" bijwonenkun nen als zij wenschen het door den „Volksbond", met welwillende mede werking van de Liedertafel „Zang en Vriendschap", te geven Concert, bij te wonen daarvan schriftelijk opgave doen aan den Secretaris. Toegangsbewijzen zullen hun op die aanvrage worden uitgereikt. De Secretaris, (132) A. C. DEKOCK. gevraagd, niet beneden de 14jaar. Adres: Zijlstraat N°. 39. (133) MAATSCHAPPIJ Buitengewone vergade ring met Dames, op DONDERDAG 15 Februari 1883, des avonds ten half acht urein de zaal der Sociëteit „de Kroon". van Amsterdam. De dameskaar ten zullen in deze week aan de leden worden toege zonden en worden zij die nog tot het lidmaatschap willen toetreden, uitgenoodigd daarvan kennis te willen geven aan den Penningmeester den Heer P. LOOSJES, Ged. Oudegracht. (134) Het Bestuur Mr. H. Jacobi, Voorzitter. Dr. H. D. Kroseman, Secretaris. Mevrouw DE KONINGWagen weg, Haarlem, verlangt met Mei eene bekwame P. G.tegen hoog loon. (135) Gevraagd met Mei eene boven de 25 jaar, die goed kan koken en netjes werken. AdresGr. Houtstraat 101. (136) Gevraagd tegen Mei om buiten Haarlem in eene kleine stad te dieneneene nette die goed kan koken en eene flinke die goed kan strijken. Van goede getuigen voorzien vervoege men zich Jansstraat 71alhier. (137) Wegens huwelijk van de tegen woordige vraagt Mevrouw de Wed. H. D. KRUSEMAN, metMeia.s., eene eenvoudige die koken en flink werken kan. Zich in persoon te vervoegen's morgens voor 12of 's avonds na 7 uur. AdresKaamsingel N°. 22. (138) Mejuffrouw de Wed. GERLAGH, Groote Houtstraat 36, vraagt met 1 Mei a. s. eene knappe, fatsoenlijke P. G., als Meid-alleen. (139) P. G.34-jarigen leeftijd11 jaar in ééne betrekking werkzaamzag zieh tegen Mei aanstaande gaarne te Haarlem geplaatst in een stil gezin als Keuken-, Werk- of; 2de Meid. Brieven franco onder! N°. 140, by De Erven Loosjes. voor des Zaterdags vast, eene AdresZijltest 33. (141.) Eene Dame in het bezit van een Diploma der Koninklijke Muziek school te 's Gravenhagewenscht eenige muzieklessen te geven tegen zeer billijke conditiën. Adres onder N°. 142, by de uitgevers dezes. Iemand goed kunnende Kerven en Eesten, kan dadelijk werk bekomen bij JB. BLOM, Gierstr. 43. Een gehuwd Persoonhekend met de moderne talen en van goede ge tuigen voorzienzag zich gaarne belast met Copiëerwerk- Brieven onder lett. U, hij den boekhandelaar F. J. FRöLICH, Gierstraat 5. (144) gevraagdom met een werkje te colporteeren, dat huis aan hnis kan worden aangeboden. Adres met brieven of in persoon bij den Boekhandel. F. J. FRöLICH, Gierstraat 5. (146) gevraagd. Adres aan het Advertentie-bureau van P. van clttert zonen. Bij Burgerlieden wordt gevraagd gevraagd, voor een gezond school gaand Jongentje van 10 jaar, tegen vergoeding van f 5,'s weeks. Brieven franco onder N°. 148, bij De Erven Loosjes. TWEE FATSOENLIJKE knnnen geplaatst worden in een klein gezindesverkiezende met eene vrije kamer. Adres Hagestraat óbbo-ven Op een fatsoenlijken stand wordt gevraagd: een klein en gebruik van eene vrije Kamer voor f 30 h f 32 per maand. Brieven franco onder N°. 145,. bij De Erven Loosjes. gedeeltelijk gemeubeleerd. Brieven franco met prijsopgave onder N°. 150, aan het bureau van dit blad.

Haarlemsch Advertentieblad | 1883 | | pagina 3