In C a I a b r i gesteld, om de werkzaamheden der pos terijen op Zondag te verminderen. Er openbaarde zich verschil van gevoe len aangaande de vraag of eene leening i 3 pCt.zooals de Regeering voorstelde, lan wel eene leening a 4 pCt.zooals loor den heer Gleichman en eenige andere leden in een amendement werd voorgesteld, wenschelijk was. 't Amendement-Gleich- man werd aangenomen met 57 tegen 20 stemmenhet aldus gewijzigde leenings- ontwerp met 59 tegen 18 stemmen. Als aanleiding waarom de Koning den Minister van Justitie zou hebben ont boden na den brand in de stallenbericht iiet Vaderland het volgende„Men zegt lat gebleken isdat de bouw van die stal len uit het oogpunt van soliditeit en voor koming van brandgevaar veel te wensehen overlaat. Er zouden zelfs tusschenmuren zijnmet een of ander stof gevuld en met wat pleisterwerk bestreken. Het gerucht komt ons zeer vreemd voor, omdat de stallen zoo ontzaggelijk veel geld gekost hebben. Er zijn tonnen gouds aan besteed, en de bouw mag dan ook wel zoo goed mogelijk zijn. Telkens als er meer geld door de Regeering voor die stallen op de begrooting werd aangevraagd, werd die verhooging van de oorspronkelijke aan vraag verdedigd met de beweringdat de stallen zoo goed mogelijk moesten gebouwd zijn. Het zou dus een heel vreemd resul taat zijn, als het nu bleek, dat zij vrij slecht en schriel gebouwd waren." Werd het bericht aangaande de schan delijke handelwijze van eenige onderoffi cieren te Kaarden ten opzichte van een 17jarig meisjen tegengesproken, de fami lie van dat meisjen deelt mede, dat zij tengevolge van het verliezen van een rijks daalder, uit vrees voor huiselijke onaan genaamheden met een ander meisjen naar Kaarden was gegaanom te trachten daar een dienst te bekomendat zijte Kaar den aangekomen wel degelijk met geweld door eenige onderofficieren naar de kazerne was gevoerd enna daar te zijn opge sloten op verregaande wijze is mishandeld, waarvan bij hare thuiskomst de sporen nog aanwezig waren. Men heeft haar daarbij de kleederen van't lijf gescheurd en haar in dien toestand twee dagen en twee nach ten zonder eenig voedselopgesloten ge houden tot zij bij de inspektie werd ont dekt, en de veldwachters van Kaarden haar tegen verdere aanrandingenwaaraan zij op nieuw zou zijn blootgesteld geweest, beschermden. De waarheid dezer mededee- ling schijnt bevestigd te worden door het bericht, dat te Kaarden acht onderofficie ren zijn gearresteerd. Legio personen zijn in de provincie Groningen de dupe geworden van de be- driegelijke handelingen van zekeren J, v.d. Berg te Amsterdamzich noemende direk- teurvanhet Generaal Correspondentie kan toor. Reeds hadden zij voor ieder huis gezin t 3 gulden overgemaaktom daarvoor kosteloos naar Amerika vervoerd te worden, en behoefden zij slechts te wachten op tijding van genoemd kantoor aangaande den dag van vertrekzooals op de ont vangst-akte stond vermeld. Meer dan 200 personen hebben hun geld gestorten nu vernemen zijdat de direkteur gearres teerd is, en dat zij de slachtoffers eener ondeugende oplichterij zijn. Door de Pruisiesclie Regeering is aan de Kederlandsche de uitlevering ge vraagd van zekeren predikant B.die zich aan valschheid in geschriften heeft schul dig gemaakt. De Justitie heeft een onderzoek be volen naar de oorzaak van den dood van het 9jarig dochtertjen van A. B. te Geer- truidenberg; het openbaar gerucht wil, dat het arme kind vaak zeer hevig door de moeder werd gekastijden men beweert zelfsdat de kleine met een stuk geslagen armpjen in de kist zou zijn gegaan. Dinsdag is te Amsterdam een gouden brniloft gevierddoor het N. v. d. D. aldus aangekondigd: „Toen 50 jaren geleden een jong paartje met hoopvolle ver wachtingen besloot gezamentlijk de lusten en lasten van het leven te dragenwaren zij werkelijk zoo gelukkig al spoedig in een „eigen zaakje" te komen. Het eigen zaakje was eenvoudigzeer zeker, maar het schijnt toch in de drin gendste behoeften voorzien te hebben het was een broos huikje, dat zij voorde nering betrokken, maar het heeft toch tot op den huidigen dag aan de levens- stormen het hoofd kunnen bieden. Ku 49 jaren geleden betrokken de vóór 50 jaren in den echt verbonden Samuel Bertus Holmstrüm en Catharina Wydvliet een oliekoekenkraam eerst op den Dam en toen zij daar door de drukte verdreven werdenlater op de Kieuwmarkt. Al dien tijd zijn zij trouw hun nederig zaakje blijven uitoefenen stille getuigen van den grooten ommekeer in Amstels oude vesten en thans, op de klassieke Kieuwmarktnog als het ware levende protesten tegen al te groote onderstebovenkeeringendie nog mochten dreigen. De groote dag van hun gouden huwlijksfesst is aanstaanden Dinsdag. Wij hebben niet het genoegen het echtpaar te kennenmaar uit het feit, dat een der buren de moeite ge nomen heeft om op dien gedenkdag opmerk zaam te maken, leiden wij af, dat het een paar brave oudjes zijn, die op dien dag niet vergeten zullen worden". Uit het koncspt-adresdat ter za ke van het gebruik van bazalt aan de Tweede Kamer zal worden opgezonden blijkt dat in ons land 282 steenfabrie kanten zijn, die jaarlijks 1000 miljoen metselsteenen produceeren. De scheepsvracht bij vervoer wordt op ongeveer 1800000 geschat, de vracht der voor de steenfabrieken benoodigde turf op ƒ1 200,000. Wat belangrijke industrie! Yan vreeselijk treurige toestanden, die er bestaan, vindt men een voorbeeld in een advertentie in de Ar. Groningsche Courant. In een advertentie roept een onder wijzer te Pouderoyen den bijstand van zijn land- en ambtgenooten in. Zijne vrouw is elders ter verpleging van een zoon, die aan tyfus lijdthij zelf moet zes zieke kinderen verzorgen en den lsten April wacht hem zijn eervol ontslagzoodat hij dan niets meer bezit. Dit ontslag is een gevolg van zijn ongunstige verstand houding met den burgermeester. De onder wijzer is G. C. van Holten, hoofd der openbare school te Pouderoyen. Bg de behandeling van het groote moordenaars-proces te Dublin komen steeds meer belangrijke dingen aan het lioht. Men kan zeggendat de moordenaars van Lord Cavendish en Mr. Burke ontdekt zijn. Thans heeft James Carey, lid van den Gemeenteraad der Iersohe hoofdstad en betrokken in het moordenaars-komplot zijn makkers verraden, en aan het Hof medegedeeld, dat 250 Ieren by het lot gekozen zijn en zich onder eede en op straffe des doods verbonden hebben, aan alle bevelen van het geheim genootschap te gehoorzamen. Het hoofd der samen zwering te Dublin was een geheimzinnig persoondie by de saamgezworenen slechts onder den naam van Kommer 1 bekend was en blykbaar over veel geld te beschik ken had. Aangaande den moord in Phoe- nix-park verklaarde Carey, dat de moor denaar Brady het eigentlyk alleen op Bur ke voorzien hadmaar toen Lord Caven dish hem met zyn parapluie sloeg, ook dezen vermoord had. De verklaringen van Carey brachten groote ontsteltenis onder de overigen gevangenen te weeg. Uit Soest is gevankelijk naar Utrecht getransporteerd zekere S. aldaar, schil der van beroep, en gehuwd, vader van kinderen beschuldigd van moordgepleegd op een pasgeboren kind van zyn eigen dochter, 't Kind moet door hem begraven zyn in den tuin achter zyn woning, terwijl een zijner kinderen het misdrijf zou hebben ontdekt en openbaar gemaakt. In een krankzinnigen gesticht te Lon den is den 8sten Februari overleden Elise Ostfield de wed uw van den moordenaar Thomas, wiens gruwelijke misdaad, te Bremerhaven gepleegdeenige jaren ge leden de geheele wereld met afschuw en ontzetting vervulde. Elise Ostfield, eene zeer beschaafde en wel opgevoede vrouw, die vroeger in Amerikaansche bladen vele artiekelen en novellen geschreven had, was de eenige dochter van den predikant James Ost field, als zendeling bekend. De gruweldaad van haar mandien zij hartstochtelijk beminde, maakte haar zinneloos. Zy werd in het gesticht van Dr. Cutlin gebracht, en verliet dit niet weêr. Opmerkelijk is het, dat zytoen zy eenige weken geleden de ramp van de Cimbria had vernomen, van de ide'e- fcce bevangen werd, dat die ramp weder het werk van haar man was geweest. Men weet, dat Thomas, nu het mis lukken van zyn plan zelfmoord pleegde. Elise heeft nooit willen geloovendat hij dood isen stierf onder yselyke folte ringen, en onder het uiten van de ver schrikkelijkste verwenschingen over haar reeds lang overleden echtgenoot. Zy be reikte den ouderdom van 37 jaren. Op Ameland is een nog levende potvisch aan strand gespoeld, lang 10% en dik 2% meter. Uit het spek denkt men omstreeks 3000 liter traan te zullen bekomen. Jumbo, de veelbesproken, naar de Kieuwe Wereld verhuisde olifant uit den Londensehen dierentuinis nog altijd niet vergeten door zyn Engelsche vrienden. Hij krijgt nog voortdurend koekjes klontjes en andere lekkernijen die hem door de kinderen uit Engeland toegezon den worden. Voorts deelen de Engelsche bladen de blijde tijding mede dat het lieve dier 7 duim gegroeid isen dat het Ameri kaansche klimaat hem blykbaar veel goed doet. In den schouwburg te Plymouth moest onlangs een kameel ten tooneele verschijnen. Het dier, dat in een der tafree- len van het ballet in eene woestijn moest rustenstond vóór zyn tijd op en ging toen zyn oppasser hem tot liggen dwingen wilde, boven op den man zitten. Het geheele schouwburg personeel snelde toe, het scherm werd neergelaten onder alge- meene ontsteltenismen sloeg en trok den kameelmaar hy verroerde zich niet. Eerst na veel moeite slaagde men er inhet dier tot opstaan te bewegendoor het touwen om 't lijf te slaanen daaraan met alle macht te trekken. De oppasser moet doo- delyk gekwetst zyn. In een badinrichting te St. Peters burg is een zelfmoord gepleegd door een jongmenschdie sedert lang verdacht werd van tot geheime staatkundige genootschap pen te behooren. Vóór hy stierf zou deze jonkman aan den by hem gSroepen commis saris van politie medegedeeld hebbendat hy door het omwentelingscomité was aange wezen om den Czar op den dag zijner kroning te dooden, maar dat hij liever zichzelven van het leven had beroofd. De ontslagen brievenbesteller T. K., bij wien te Amsterdam in een kist een groot getal onbestelde brievenbriefkaarten enz. werden gevonden, wordt sedert 19 Januari in het ziekenhuis te Meppel ge pleegd. Op genoemden datum is hij aldaar op den Rijksstraatweg gevonden, ernstig gewond, met een kogel in 'tachterhoofd, die tot heden nog niet verwijderd is kun nen worden en waaraan hij waarschijnlijk bezwijken zal. Maandagmorgen te 6 uren brak, door onbekende oorzaakeen hevige brand uit in de woning van K. v, Zijverden te Kudelstaart. In korten tijd lag het in de a9ch. Kiets is gered kunnen worden; ook twee varkens zijn verbrand. Alles was tegen brandschade verzekerd. Uit het Italiaansch. 17) „Denk je dat? nu, ik denk het in 't geheel niet." En zij begon te schreien. „Argenida, je moet je geene dwaze schrikbeelden in 't hoofd halen." „Ach ik heb zulk een akelig voor gevoel, dat ik de oorzaak zal zijn van je dood." De officier droogde hare oogenen kuste bevend hare lippenzij liet hem begaan. ,,Kom, kom gauw, wij zullen den hollen weg langs gaan, zoo als de vorige maal." „Maar waarom ben je zoo bang? laten we nog een poosje hier blijven." „Wacht0 mijn God houd je stil en zij ging naar de deur. Zoodra zij die geopend had, deed zij die weer dicht; hare landen klap perden, zij keerde zich om en sloeg hare armen om den hals van Asprini. „Sauro! mijn lieveling, Sauro is hier!" „Goeddoe maar openik heb mijn revolver. „Hij is niet alleen; zij zijn wel met hun tienen0 God, wat moet ik doen! Als je heen gaat zullen ze je zien, want ze komen naar dezen kant. Zeker heeft er een voor spion gespeelden je hier zien binnengaan, en nu zijn ze gekomen om je te ver moorden! Maar ik weet er wat op," riep zij plotseling, „,1a, ja op die manier zullen we hen beet hebben!" VII. In een oogwenk had zij uit de naaste kamer een laken gehaald, dat zij aan een stoel vastmaakte en builen het venster liet hangendat tegenover de deur was en boven den hollen weg, waarlangs zij vroeger waren gevlucht. „Ze zullen denken dat je daar uil gevlucht bent; en als zij weg zijn dan zullen wij naar San Martino zien te komen, en dan kun je den weg wel vinden en hen later opsporen. Dit voor alle zekerheid," zeide zij, terwijl zij een dolk in haar boezem verborg, „nu zijn we met ons beiden." Men hoorde de roovers met haastige schreden naderen. „Verberg je in die kast, houd je doodstil, en kom er niet uit, watje ook hoort, voor ik je roep. Wees niet bang voor mijniemand in 't gansche land zou Argenida Milano een haar durven krenken. Vrees dus niets." Hij laadde zijn revolver, en liet zich opsluiten, vol bewondering voor hare tegenwoordigheid van geest. Argenida liep naar de deur, en schoof er den grendel af; toen ging zij naar het venster, en begon te roepen: „Vlucht luitenant! gauw, gauw, ze komen; vlucht!" De roovers stormden de kamer bin nen. Sauro voorop, met een gelaat, waarop woeste vreugde en wraakzucht te lezen warenmaar toen hij 't meisje bij het venster zag staan en hoorde roepenviel hij in den strik. Hij stiet een vloek uit, en riep zijne mannen toe: „Gauw, gauw, drie van jullie langs 't hooge pad, om hem den wegaftesnij- den. Ik zal beneden langs gaan, dan kan hij ons niet ontloopen. En met jou, onbeschaamde heks, zal ik latei- wel afrekenen; ik zal hem hier voor je oogen in stukken snijden. „De bersaglieri hebben goede bee- nen," riep het meisje hem na, terwijl hij naar buiten snelde. En toen begon zij weer uit het venster te roepen „Vlucht, luitenant, vlucht!" Sauro legde van beneden zijn geweer op haar aan, en riep: „Stil, of ik schiet." „Vlucht liefste, vlucht!" riep zij nog eens, terwijl zij't venster verliet. Toen zij hoorde, dat zij weg waren, deed zij de kast open „Heb ik 't niet mooi gedaan vroeg i zij lachendmaar nu voort, wij hebben geen lijd te verliezen." Twintig minuten later waren zij dicht bij San Martinojuist in de tegenovergestelde richting van die, welke de roovers hadden genomen. „Ga nu vooruit," zeide zij lot den officier, „ik zal een half uurtje later in het dorp komen, want de menschen moeten ons niet samen zien en ik ga niet heen, voor mijn vader hier is, want ik ben bang om met dat beest van een Sauro alleen te zijn. Ik hoop maar dat je nu voorzichtiger zult zijn. Als je nog eens alleen bij mij komt, dan wil ik geen woord tegen je spreken, (en je nooit meer aankijken." „En te moeten zeggendat je mij tweemalen 't leven hebt geredzeide Asprini, terwijl hij hare, wel ruwe, maar toch schoone en kleine hand kuste. „En te moeten zeggen dat je twee maal gevaar geloopen hebt, om een schot door je hersens te krijgenom 'een boeremeisje!" hernam zij, terwijl zij hem met een blik vol liefde aanzag. „\laar ga nu heen, liefste, we zullen elkaar zoo gauw mogelijk te Cerzeto terugzienga nu heen beste, en dank de Madonna, die je tweemalen heeft gered." Wordt vervolgd.)

Haarlemsch Advertentieblad | 1883 | | pagina 2