Van alles wat. Nieuwsberichten. Bickers, de Orgeltrapper. der violisten wordt hij steeds genoemd. Zoowel de werken van de oude, als van de nieuwe school vertolkt deze zeld zaam begaafde kunstenaar onverbeterlijk. Toen hij b. v. Richard Wagner de Chacone van J. S. Bach voordroeg zei deze hem diep geroerd: „Reden kann ich nicht, lieber Wilhelmj aber Sie müssen fühlen, weiehen Eindruck Sie auf mich gemacht haben. Es ist dass Grösste, was mir in der reproducti venKunst noch vorgekommen ist." Ook in de werken van Paganini moet hij zoo onvergelijkelijk mooi spelendat men wel eens betwijfelt of Paganini zelf zoo onberispelijk zou gespeeld hebben. Als Wagner-speler, wordt W. eveneens hoog geroemd. Men zegt er bestaan geen moeie- lijkheden voor Wilhelmj, hij is zijn spel altijd volkomen meester. Algemeen bekend zijn de woorden van Ferd. Laub: „Wil helmj kann gar nicht falsch spielen, ich glaube selbst wenn er wollte." Rooken in 't Baarnsche bosch is vol strekt verboden. Dr. Penn te Hilversum zal zorgendat het steengevaarte op den Trompenberg, waaraan vroeger de oudheid kundigen BeimaJanssen en Perk hunne liefde hadden gewijdin den oorspronke- lijken vorm wordt hersteld en met een hekwerk omringd, 't Is hoogstwaarschijn lijk voor eeuwen door Romeinen van elders derwaarts overgebracht. Een kellner, reeds in 't policieblad wegens diefstal in den Haag gesignaleerdheeft in 't Ame rican hotel te Amsterdam voor baron van Boetzelaar gespeeld. Hij begon met een der bedienden 5 gulden ter leen te vragen en kreeg ze. Men blijkt in dat hotel niet erg te zijn uitgeslapen. Een kabinet van eenige honderde schetsen in olieverf, opgesteld in een zeer eigenaardig gebouw tje in den tuin van wijlen den heer Jacob de Vos, is aan Arti gelegateerd. 80 hammen van een spekslager te Roermond zijn verbrand; de slachterij liep geheel onder van....vet. De betrokkene assu rantie-maatschappij waarborgt wel tegen water- maar niet tegen vetschade. Met blauwe inkt gedrukt op groen getint papier heeft de uitgever Minkman te Arnhem een werkje uitgegeven, 't Is niet geprijsd, maarals ge 't wilt hebbenschrijft gij aan den uitgever: ,,'k geef er zooveel voor"; biedt ge hem te laag, dan krijgt gij 't niet. Er is wil wat nieuws onder de zon. Ons Advertentieblad echter, gedrukt met zwarte inkt op wit papier, houdt zich met zulke dwaasheden niet op, maar is te verkrijgen a f 1.per jaar of f 0,25 per kwartaal, prix fixe. Korporaals te 's Hage hitsen straatbengels aan met- centen om jongejuffrouwen, die rustig langs de koekamp wandelen met stokken na te zitten. Deze aardigheid schijnt ons geen cent waard. „Omnibus" zoo interrumpeert ons, terwijl wij dit op 't bureau schrijven onze hooggeschatte reporter, die ons over den schouder ziet „Omnibus! je schrijft daar van eene aardigheiddie geen cent waard isnu weet ik, wie de schuldige is." En met van toorn bloedrood gelaat toont hij een stuk papier met vetvlekkendat uit een cahier is gescheurd. „Amice Reporter neem me niet kwalijk; 'k heb nu geen tijdik moet voorter is nog zooveel voor 't mesvan avondals we rustig onder een glaasje bier zijn gezetenwil ik graag hooren wat er van de zaak is." Volgens 'tUtreebt8ch Dagblad stierf niet veel weken geleden in Nederland een man, die velen gelukkig gemaakt heeft door 't bezorgen van buitenlandsohe ridderorden. In zijne nalatenschap moeten curieuse brie ven zijn gevonden, o. a.„WelEd. Greb. HeerReeds geruimen tijd wacht ik de toe gezegde orde vanen het verwondert mij inderdaaddat aan mijne billijke aanspraken nog geen gevolg is gegeven, daar toch de heer IJ.ofschoon zich aan merkelijk later bij u hebbende aangemeld, reeds het gewenschte stuk heeft ontvangen. Ik reken dus op uwe activiteitenz. enz. P.S. Indien u dit hetzelfde is, zoo zou ik gaarne mijn diploma in blanco ont vangen, daar ik de orde ten geschenke wensch te geven aan mijn oom." Wat is er toch eene ijdelheid in de wereld, en wat moet het voordeelig zijn daarop te 8peculeeren 1 Twee bouwondernemers te Haarlemdoor de rechtbank aldaar wegens overtreding der verordeningen ver oordeeld, zijn Maandag 1.1. door den hoogen raad van alle rechtsvervolging ontslagen omdat de geïncrimineerde handelingen noch misdaad, noch wanbedrijf, noch overtre ding opleveren. Wie verblijdt zich niet in de onschuld dezer natuurgenooten Zoo kunnen alle zaken van twee kanten be schouwd wordenook die der diaconie van Tholen. Vragen kan men: als iemand weigert geld aan te nemen, dat volgens zijne gemoedelijke overtuiging op geene goede wijze is bijeenverzameldis hij dan zooals zeker blad zegt, een zwijn? En 'tantwoord zal waarschijnlijk zijn neen! Op t. T. is geen gevaar van brand Mr. Amersfoordt kan gerust zijn; maat regelen zijn genomenmaar er zijn des gelijks maatregelen genomen tegen spoor wegongelukken voldoende maatregelen ooken tochZ. M. zal 1 Mei t. T. openen. De klapwakers of nacht- wachts te 's Hage heeten thans agenten 4e klasse. Tegen een loon van 15 cents per uur daags en 1 '1% cents's nachts zijn zij voor bijzondere diensten te gebruiken. De groote steenen pomp op het ver maarde Kelfkensbosch te Nijmegen met het antiek ijzeren hek op arduinen voet stuk (hoe meer gij dit declameertdes te treffender is 't) zal..verdwijnen. Sic transit gloria mundi 1 Z. M. heeft dank zij den fruithandelaar Holste in Utrecht reeds aardbeziën.geproefd. Wij wedden, dat ook het prinsesje er een paar gekregen heeft. Wagens van den Gooi- schen stoomtram zijn op de Laarder hoogte losgeraakt en met woedende vaart Laren binnengestoomdgelukkig zonder onge lukken. Wie goedkoop wil wonen ga naar Ursem daar koopt men eene burger woning en 16 meter grond, met inbegrip der kosten voor/11.50, maar men moet wachten op den dood van een paar zesti gers en ze levenslang gratis laten wonen. Arme Nathanverminkt door een spoorwegongelukschadeloosgesteld door de maatschappij met f 14000,ziet gij ze tot 4000.gedundomdat gij op uw braven burgervader van Loosduinen te veel vertrouwd hebt; gij zijt niet slim geweest, Nathan, arme Nathan! Een vliegende procureur te Batavia heeft gratie gevraagd voor zijn cliënt, een chinees, ter gelegenheid van de gelukkige herstel- ling van Z. M.'s knie. t. T. krijgt een t. T.tjegenaamd retrospectif, dat zal vertoonenhoe Neerland eertijds schit terde in de kunst. In de Kamer is de toestand eens krachtig besproken door de HH. de Jong en Wijbenga; zeker blad noemt ze vrij oneerbiedig een recruuten een invaliede. t. T. krijgt nog een t. T.je genaamd „internationale koloniale geneeskundige" en dit t. T.je zal al weêr een congres barenwaarop menschen uit Spanje, Portugal en Caloutta zullen spre ken wat zal 't mooi zijnJuit Krijgs man gedurende bijna 40 jarenbadvrouw te Katwijk aan Zee, is overleden. R. I. P. Dat is beter dan op 66jarigen leeftijd nog wegens dronkenschap naar de Ommer- schans gebracht te worden. Onder rijk en arm vindt men goede en kwade menschen. - Een hondje van 17 jaar te Ootmarsum is den hongersdood gestorvenomdat zijn meesteres overleden wasen de Etna heeft lang reeds het bewijs gegeven, dat het in zijn binnenste kookte, totdat hij 18 febr. uitbarstte. In een deftig gezin te Haarlem heeft zich het wonderbaarlijk verschijnsel voorgedaan, dat sommige blok jes niet wilden branden op den haard. Men wierp ze toen in de mand en daar zijn ze uitgebot en hebben weelderige takken voortgebracht. Men zegt, dat het olmen hout is. Deskundigen doen onderzoek: mochten het geene desonkundigen zijn Op het Invalidenplein te Parijs had 11. Vrijdag eene samenscholing plaats van zonder werk zijnde werklieden, en dat wel niettegenstaande het verbod der re geering. De politie verdreef de menigte en een 15-tal belhamels, waaronder men ook meende dat de befaamde Louise Michel was, werden gevangen genomen. Eenige honderden personen, die zich toen naar het Elyssée wilden begeven, werden door de politie uiteengejaagd. Later tracht ten weer een duizendtal personen zich te verzamelen en toen de politie zich weer deed gelden, werden eenige glazen inge gooid en een paar rijtuigen omvergeworpen. De eigenlijke werklieden schijnen aan de wanordelijkheden geen deel genomen te hebben. Maandag 1.1. is de Fransche regeering over deze gebeurtenissen geïnterpelleerd. De Minister, Waldeck-Ronsseau ant woordde dat de Republiekeinen eenstem mig het gebeurde veroordeelenmaar dat de Regeering haar plicht zou doen en wet en orde zou doen eerbiedigen, be nevens, dat de vijanden der republiek zooals monarchalen en communalisten hoogstwaarschijnlijk de manifestatien had den aangestookt, en hierin kan de fran sche minister wel gelijk hebben. Ter vervanging van den Pruisischen Minister van Oorlog, Generaal von Kameke, is benoemd Generaal Bronsart von Schel- lendorf. Na twintig maanden zoekens is te St. Petersburg eene nihilistische freule gearresteerd en een aantal belangrijke papieren kwam bij die gelegenheid in handen der politie. De vroeger zoo hooggevierde Rus sische Kanselier Vorst Gortsehakoff is overleden. De 85-jarige grijsaard die rnim 60 jaar zijn land diende was reeds gerui men tijd sukkelend en hoewel het dus menschelijkerwijze gesproken „zijn tijd" was, schijnt men niet vreemd van het denkbeeld, dat hij geen natuurlij ken dood is gestorvenmaar dat hij vergiftigd is. In den laatsten tijd woonde hij in Nice, Zwitserland en Baden-Baden, in welke laatste plaats hij dan ook is overleden. H. Dijk, wonende te Hellendoorn was van dat dorp gekomenom bij den notaris te Holten eenig geld in ontvangst te nemen. Omstreeks 7 uur het dorp ver latende, ten einde zich naar zijne woon plaats terug te begevenwerd hij in den zoogenaamden Holterberg door een persoon aangegrepenonder de woorden „leg af Er ontstond eene worsteling, waarbij Dijk overwinnaar werd. Na zijn aanvaller een Hinken slag met zijn stok te hebben ge geven, nam hij ijlings de vlucht. Spoedig daarop hoorde hij zijn aanvaller fluiten wat van twee zijden herhaald werdzoodat men hier aan een komplot moet denken. De aanvaller had zijn gelaat zwart gemaakt. De politie doet ijverig onderzoek, tot nu toe echter zonder rezultaat. De advokaat Louis Drouinvan Florencekeerde dezer dagen per sneltrein van de jacht naar zijne woonplaats terug. Vermoeid viel hij in zijn koepee in slaap. Toen hij ontwaaktezag bij een man met woest gelaat en starre oogen tegen over hem zitten. Deze maakte zich gereed hem te skalpeerenHij had hem reeds eenige steken in het aangezicht toegebracht. Nu volgde een strijd op leven en dood, die, in weerwil van alle hulpgeroep en het in slaan der portierglazeneen vol uur duur de tot dat de trein aan het station te Florence stil hield. Hier werd de uit een krankzinnigengesticht ontsnapte razende een gewezen onderwijzer onschadelijk gemaakt. De advokaat was door de boven- menschelijke inspanning in de hoogste mate uitgeput. Dezer dagen overleed te Ootmarsum eene vrouw, die in hel bezit was van een hondtjen, dat ongeveer 17 jaar oud was. Dit trouwe diertjen heeft na het overlijden zijner meesteres, van wat hem ook voor gezet werd niets willen gebruikenzoo dat het eenige dagen later den hongerdood is gestorven. In Engeland moet het stelen van postzegels schrikbarend zijn toegenomen, sedert men aan de postspaarbanken 12 opge plakte stuiverszegels voor een shilling aan neemt. Was het vroeger reeds verleidelijk, daar menschendie hun beurzen en hun sleutels behoorlijk wegbergen, hun post zegeldoosjes haast altijd open laten staan en daar op groote kantoren postzegels uit den aard der zaak voor de hand liggen, in den laatsten tijd moet het euvel hand over hand zijn toegenomenen reeds kwa men er verscheiden gerechtelijke aanklach ten in over dergelijke diefstallenbedreven door een dienstmeisj endat de zegels wer kelijk naar de spaarbank bracht. De strijddoor sommige predikan ten en hun aanhang tegen de inenting gevoerdstuit reeds op de onverbiddelijke cijfers. Zoo deelde onlangs Dr F. J. Dupont in het Rotterdamsch Natuurkundig Ge nootschap een reeks van opgaven mede die het doeltreffende van de inenting be wijzen. Daar aan ontleenen wij alleen de EENE BEKENTENIS. Naar het Engelsch van F. W. Robinson. 3) Een luchtig en ongeneerd volkjen, dat in het jachtseizoen de honden volg de en praatte als mannen. Menschen trouwen soms met elkaar, waarvan de een juist hel tegenover gestelde is van de andere, en dikwijls treden zij in 't huwelijk met een per soon waarvan gij 't nooit verwacht zoudl hebbendat zij er meê trouwen zouden. Ik ben zelf zoo getrouwd. Ik vraag mezelven vaak af, wal ik toch in Mrs. Bickers gezien heb. Zij was niet verstandelijk ontwikkeld, zij was niet minzaam, zij hield er geene ge woonte op na, om zich bemind te maken bij haar eigen sekseof bij de mijne, en zij had een vreeselijk hu meur. In elk opzicht was zij zoozeer het tegenovergestelde van mij, als gij 't u met eenige mogelijkheid kunt voorstellen. Welnu, Mr. Tyke trouwde met Mary Purkis en bracht haar als zijne vrouw in de pastorie, en de lui teTaxby lachten om het huwelijk en zeidendat het in geen geval tot iets goeds zou leiden, en zij beklaagden in den grond hunner ziel den armen ouden Tyke. Ik geloof niet, dat er eenige reden was om hem te beklagen en hij betrouwde een aardig duiljen met haar, ofschoon het op haar naam stond en 't was een wonder, welk eene genegenheid zij opvatte voor de saaie kleine pastorie te midden van de heuvels, en voor de groote oude kerk, met nooit minder dan vijftijg gebroken ruiten er in men kan zijn levenlang wel aan 't werk blijven met het inzetten van nieuwe en voor de bevolking van het plaatsjendat niet meer dan driehonderd drie en zeventig inwoners telde, toen zij het eerst onder ons kwam wonen. Zij zag er heel lief uit, toen zij te Whangdale Scar kwam, en was allergeestigst; zij lachte altijd, en liet dan al de tanden ziendie zij in 't hoofd had, en zeldzaam witte tanden had zij. Ik moet zeggen, dat ik veel met Mrs. Tyke ophad. Ik kan niet zeggen, dat ik me in mijn leven totI veel menschen heb aangetrokken ge voeld maar ik begon al spoedig veel met haar op te krijgen. Niet op eens, maar langzamerhand, toen zij mij be gon te begrijpen, en te zien, dat ik niet gelijk stond met de overige be volking van Whangdale Scar, en dat ik wat boven mijn stand verheven was. „Ik kan me niet begrijpen Mr. Bic kers, dat ge niet naar Londen zijt gegaan, toen ge een jongmensch waart," zeide zij eens tegen me; „iemand, die zooveel algemeene kennis bezit als gij, had heel goed vooruit kunnen komen in de wereld." Ik had met haar gesproken over een paar kleine verbeteringen, welke ik meende, dal aan de kerk moesten worden aangebracht. „,1amevrouw wat ge daar zegt, is waarschijnlijk zeer waar. Maar de lust, om den rug aan Whangdale Scar toe te keeren, is nooit bij me opge komen." „Nu, dat was heel lief van je, Humphrey," sprak zij glimlachend. „En we zouden u als orgeltrapper zeer gemist hebben." „Ik trap met uitdrukking al zeg ik het zelf ik geloof Mrs. Tyke, dat ik met uitdrukking trap." ,,lk voor mij zou geen anderen orgel trapper willen hebben dan u, Bickers. Ik zou anderen niet zoo goed ver trouwen." ,,'t Is heel vriendelijk van udat ge dat zegt." „En zoo ge nu een uurtjen voor me tenbeste hadt ,,0 zeker, mevrouw zeker!" En weg gingen we naar de orgel gaanderij ofschoon dit eigentlijk niet behoorde tot het werk, waarvoor ik werd betaald,en niettegenstaande ik ine voorgenomen had, dien dag in mijn luintjen te arbeiden en Mrs. Tyke kon uren achtereen spelen. Niet dat Mrs. Tyke iets uiltestaan had met het be spelen van het orgel bij de godsdienst oefeningen des Zondags, ofbij welke andere godsdienstoefeningen ook, maar het was altijd noodzakelijkdat Mrs. Tyke zich voorbereid hieldmet het oog op 'tgeen er gebeuren kon met den voor dat werk aangestelden orga nist. Wordt vervolgd.)

Haarlemsch Advertentieblad | 1883 | | pagina 2