Openbare Bpnkomst, DIENSTBODE, A. L. ROOIJERS, Hujsscpiilder, AFBRAAK, 2de of Werkmeid, TE HUUR ADVERTENTIËN. Dienstbode, KEUKENMEID, Er biedt zich aan Dienstbode, Burgermeisje, Tegen 1 Mei 1883 TE HUUR TE HUUR TE HUUR TE HUUR HEERENHUIZEN Door omstandigheden HAARLEM. A. ARNKEN, volgende omtrent de pokken-epidemie van 1870—1875. Op het miljoen inwoners be droeg het aantal van hendie daaraan bezweken, de volgende cijfers Zweden (waar elk kind gevakeineerd moet zijn, vóór het twee jaar oud is) 940; Schotland (waar elk kind gevakeineerd moet zijnvóór het zes maanden oud is) 725; Beieren (waar elk kind gevakeineerd moet zijnvóór het vijftien maanden oud is) 1040; Pruisen (zonder verplichte inenting) 2625; Nederland (zonder verplichte inenting) 4360; Oostenrijk (zonder verplichte inenting) 3170. Sedert eenige dagen komen te Ant werpen bij voormalige weduwnaars, ge troost en hertrouwdbrieven aan van vroegere wederhelfteneene belangrijke handelsbestelling, voor een vijftiental jaren door een koopman gedaanwordt tbans bericht geëffektueerd te zijnreeds lang bevredigde schuldeischers manen hun ne voormalige krediteuren aan geliefden voor wie het uur van scheiding was aan gebroken en die inmiddels getracht heb ben zich te troosten, wisselen de gloei- endste verklaringenkiezers worden opge roepen om ter stembus op te komendie al tien jaar gesloten is, enz. enz. Niets be vreemdends is er intusschen in al die vreem de, soms koddige verschijnselenwanneer men weetdat een Antwerpsche brievenbe steller is gestorvendie eenvoudig een mas sa brieven en pakketten, hem toevertrouwd, in eene kamer opeen hoopte, waar voor ieder de toegang was verbodenen waar die brieven enz. ongeopend en ongeschon den nog lagen zooals zij verzonden werden. De administratie heeft er niets anders op geweten dan den geadresseerden alsnog het hun rechtmatig toekomende te bezor gen. Men kan begrijpen, tot welke zotte incidenten dit aanleiding geeft. Te Eindhoven is aangehouden W. B. Melchers te Hillegomchef de bureau bij de Noord-en Zuidhollandsohe Stoom trammaatschappij als verdacht van begane valschheid in geschrifte. Hij is ter be schikking van de Justitie gesteld. Te 's Gravenhage heeft een jongen van 14 jaar zijn makker met een mes twee wonden in den buik toegebrachtdie een hevig bloedverlies veroorzaakten. De pa tiënt is in het gasthuis opgenomen en de jeugdige boosdoener is in handen der politie. Bij het graven van de fundamenten voor de in aanbouw zijnde Herv. Kerk te Genemuidenheeft men op een aanzien lijke diepte het lijk gevonden van een soldaatgeheel gekleedmet een sabel op zijde. In den nacht van Vrijdag op Za terdag van de vorige week wilden eenige kommiezendie in dienst waren op den straatweg van Mook naar Gennep een gela den kar viziteeren, doch werden daarin door de op de kar zittende personen verhinderd. Van beide kanten werd nu geschotenmet het gevolgdat een der bedoelde personen een schot in den hals ontving. Een jacht der kommiezen op het snel rijdend voertuig volgde. Eerst te Gennep hield de kar stil na een rid en wedloop van een uur gaans. De ambtenaren meenden natuurlij k een par tij smokkelaars te zullen vindendoch troffen op de kar slechts een partij onschul dige biggetjens aan. De voerlieden beweren in den waan te hebben verkeerdvan door straatroovers overvallen te worden. Weder zijds verwij t men elkander aanleiding tot mystificatie gegeven te hebben. Volgens een bericht uit Algiers is te Tebessa een uit Tunis komende kara vaan van 60 kameelen en 30 gewapende mannendie 2000 kilo Engelsche geweven stoffen wilden binnen smokkelenaange houden en opgebracht door 3 douanen en een korporaal. De goederen werden ver beurd verklaard, maar geen der mannen werd gevangen gehouden. De stad Montreal in Canada is in opschudding gebracht over de ontdekking van op groote schaal gedreven lijkroof, sedert de lijken door bevroren grond niet begraven konden worden en in daartoe gemaakte lijkenhuizen werden bijgezet. Tot dusver werden daaruit reeds 145 lijken ontvreemden men is tot de ontdekking gekomen, dat Montreal de hoofdmarkt was, waar lijken voor de meeste geneeskundige inrichtingen in de Vereenigde Staten zoo wel als in Canada gekocht werden. Ze werden verzonden naar Burlington Boston, PhiladelphiaChicago en Ann Arbor. De voor de lijken betaalde prijzen loopen van f 100 tot 125 en over de grensin de Vereenigde Statenwordt zelfs ƒ200 gretig betaald. Men zegt, dat eene bende geheel van dit ongeoorloofde bedrijf leeft, en het zonderlingste van de zaak isdat geen der verdachten kan schuldig bevonden wor den, niettegenstaande zij herhaaldelijk onderzoek voor den rechter hebben door staan. De vrienden der overledenendie meestentijds arm zijn, worden in de mees te gevallen door de lijkendieven of hun handlangers omgekocht. De Sprokkelaar bevat het volgende verhaal, gedagteekend „Allendale, Otto- waco Michigan, 29 September 1882". „Voor ongeveer drie weken is 25 mijlen (8 uur) van grand Rapids iets gebeurd waardoor de goddelooste tot nadenken zou komen. Een daar wonende landbouwer had al zijne tarwe buiten staan. Door den aanhoudenden regen had de tarwe veel ge leden. Op den 4den Sept. j.l., toen het droog weer was, maakte de landbouwer zich gereed om de tarwe in te halen. Toen hij echter een voer ingehaald had begon het op nieuw te regenen. Hierover werd de man zoo toornig, dat hij naar zijne woning liepom een groot mes te halenwaarmede hij in blinde woede naar zijne tarwe liep omzoo als hij zeide, God te vermoorden. Maar o wee hemZoodra hij tusschen zijn tarwe komt, werd het op eenmaal blik sem en donder rondom hem. Hij kon niet van de plaats en staat nog tot op dit oogen- blik met uitgestrekten arm en het mes in de hand. Ook de tarwe staat nog op het landwant niemand kan op het land komen, en zoodra iemand bet beproeft, begint het vreeselijk te onweéren. Twee medicijnmeesters hebben het beproefd den man weg te halen of tenminste tot hem te komen. Zij konden echter niet. Ik had dit reeds voorlang aan u willen schrijven, maar geloofde het zelf niet recht, totdat eenigen uit onze omgeving daarheen ge weest zijn, die het zoo bevonden hebben. Reeds menigeen heeft zich van deze sterk sprekende gebeurtenis overtuigd".Het Maandblad van de Evangelisten der Ned. Vereeniging van Vrienden der Waarheid neemt dit verhaal overen laat er de vol gende woorden op volgen„Het boven staand berichtuit den vreemde over ge bracht hebben wij gemeend aan onze lezers niet te mogen onthouden. Het geeft ons die in een eeuw levenwaarin men schier met alles wat heilig is spot, een sterk sprekend bewijsdat de hooge God onver anderlijk isook in zijne zeer sterke bedrei gingen aangaande degenendie in hun moed willig ongeloof zich tegenover Hem stellen. Soortgelijke feiten zijn sprekende bewijzen van 's Heeren geregtigheid. Wie durft ze tegenspreken?" In het Jtatt. Nbl. looft iemand 1000 aan de armen uitals de Sprokkelaar bewijzen kandat het verhaal waarheid bevat. Onze kantteekening bij het verhaal en de opmerking van genoemd Maandblad luidt: het blijkt alweer, dat iets zoo geks niet verteld kan wordenof er zijn altijd lui, die het voor goede munt opnemen; en verder: als de Vrienden der Waarheid zich zulke knollen voor ci troenen in de hand laten stoppendan be wijst datdat hunne liefde voor de waar heid niet gepaard gaat met het vermogen om leugen en waarheid van elkander te onder scheiden. Zekere mevr. L. te Parijs ging zater dag j.l. uiten liet haar kind van 24 dagen in de wieg achter. Bij hare terugkomst vond zij de kat eener buurvrouw op het kind zitten. Terstond verjoeg zij het dier maarte laatde kleine was reeds gestikt. Een ontaarde vrouw te CheBtermoe der van een kind, wierp bij hare thuiskomst in staat van dronkenschap dat kind in het vuur. Het kind werd deerlijk verwond door buren gered. In een Engelsch provinciaal blad kwam dezer dagen de volgende annonce voorAnn Jones wenscht haar kind, een klein meisjen van 12jaar, te verkoopen voor 1 p. st. 10 sh. 18), aan iemand die het goed behandelen zal". Toen Zondagmorgen trein IV, die te 6.10 van den Helder vertrokken was, nabij Uitgeest kwam, liep door een gebrek aan den wissel, die den trein op een ander spoor moest brengen, de locomotief met tender op een ander spoor dan de eerste daaropvolgende wagen. Deze, een personen wagen, waarin passagiers gezeten waren, werd door de locomotief geheel omver gewrongen. Gelukkig bekwam niemand letselhetgeen wel als een merkwaardige bijzonderheid mag aangemerkt worden. HAARLEM, 13 Maart 1883. Maandagavond is in de Departe- ments vergadering van het Nut aan J. Bronkhorst eene medaille uitgereikt om dat hij vijftig jaren werkzaam was geweest bij de firma Meyer en Dyserincknadat hij deze onderscheiding ontvangen had, werd hij ten huize van zijnen tegenwoor- digen patroon den heer Kleiweg Dyserinck aangenaam verrast met eenige bewijzen van hoogachting door verschillende leden der familie, die hem met hartelijke woor den in tegenwoordigheid van zijne kame raden werden overhandigd. Door de politie alhier is aangehouden en naar het Huis van Arrest overgebracht W. M. v. L.oud 41 jaren, van beroep kleermakerdie zich had schuldig gemaakt aan misbruik van vertrouwen door een aantal hem ter vervaardiging toevertrouw de kleedingstukkken naar de Bank van Leening overtebrengen en de beleensom aan sterken drank te verteren. Reeds vroe ger heeft hij voor diefstal enz. gelucht en was eerst onlangs uit de gevangenis ontslagen. *s* De Burgemeester van Haarlem vestigt er de aandacht op van de in gezetenen dat gedurende drie dagen der week des Maandags, Dings- dags en Donderdags aan het Yaccinatiebureau op de Kampervest gelegenheid bestaat tot Inenting telkens van des namiddags 23 ure, op de eerstgenoemde dagen met ani male en op den laatstgemelden dag met humane koepokstof en dat Dings- dag speciaal bestemd is voor de gra- tis-vaccine met animale stof. Haarlem12 Maart 1883. De Burgemeester voornoemd: (608) VON REEKEN, 1°. B. op Vrijdag 16 Maart 1883, 's avonds te 8% urein de boven zaal der Sociëteit „Vereeniging". Uitgeschreven door de afdeeling Haarlem en omstrekenvan de Ver eeniging Volksonderwijs. Ook voor niet-leden toegankelijk. Spreker: de Heer Dr. J. VAN VLOTEN. Over: Art. 194 der grondwet, geen parlijleus maar Staatsbelang. Er zal gelegenheid bestaan tot gedachtenwi sseling. P. G. BUEKERS, (609) Secretaris. Mejufvrouw VAN BREEMEN Bakenessergracht N°. 78vraagt tegen Mei a. s.eene knappe van de Prot. Godsdienst, niet be neden de 23 jaar. (610) Heden den 12 Maart 1883, gedenken wij met dankbare waar deering het vijftig jaar geleden is dat JAN BRONKHORST in dienst' trad bij onze firma, en haar gedu rende al dien tijd steeds trouw en eerlijk heeft gediend. MEIJER DYSERINCK. Haarlem, 12 Maart 1883.(611) Door het huwelijk der tegen woordige, verlangt Mevr. KOOP MANS, Groote Houtstraat 51, te Haarlemmet Mei eene fatsoen lijke, knappe (612) P. G.goed kunnende koken en huiswerk verrichten. Brieven franco.; Gevraagd te Haarlem tegen 1 Meieene bekwame P. G.volkomen bekwaam in het opdoen der waschstrijkennaaijen stoppen en tafeldienen. Zonder goede getuigen onnoodig zich aan te melden. Brieven franco onder N°. 616, bij De Erven Doosjes, Gedempte Oude GrachtHaarlem. tegen half April, eene knappe SCHOONMAAKSTER voorj de groote schoonmaak. Adres Oranje boomslaan C 23. Brouwersvaart Met Mei wordt gevraagd in een stil gezineene zindelijke die goed koken en netjes werken kan, liefst niet beneden de 25 jaar. AdresGed. Oudegracht 98. (613) Wordt gevraagd tegen Mei, eene fatsoenlijke als meid-alleen. Zich in persoon te vervoegen Leidschevaart 126. (614) Met Mei a. s. zag zich gaarne geplaatst, een van de P. G.25 jaar oudgoed kunnende linnen- en wollennaaien en bekwaam in de behandeling der wasch. Franco brieven onder N°. 615, bij De Erven Doosjes. Breesteeg No. 34, vraagt een flinke KNECHT en een JONGEN om in het vak te worden opgeleid. (618) wordt TE HUUR aangebodeneen BOVENHUIS met vrijen op gang, in het midden der stad gelegen, op een der drukste standen alhier. Bet bovenhuis bevatvier kamers keuken, groote zolder en vliering met logeer- en meidenkamer, wel en regenwater. Huurprijs f 400. Te bevragen met fr° brieven onder N°. 619, bij De Erven Doosjes een BOVENHUIS met 3 kamers, keukenbestekamer en gootsteen zolder, vrijen opgang, a 3 gulden per week. Te bevragen Gedempte Kraaijenhorstergracht 56zwart. (620; aan den Schootersingeltegen 1° Februari en 1 Mei, Boven- en Benedenhuizen. De boven huizen met twee kamers en suite, groote alkoof, zijkamer, keuken, ruimen zolder en dienstbodenkamer. Benedenhuizen idem. Van duin waterleiding en verdere gemakken voorzien. Huurprijs f 250 per jaar. Te bevragen aan het bureau van dit blad. (621) met 1° Mei a. s.vlak bij 't Spoor, een net HEE RENHUIS met 7 ka mers dienstbodenkamers, tuin en verder van alle gemakken voorzien. Huurprijs 800. Te bevragen met franco brieven onder N° 622, bij DE ERVEN DOOSJES, Boekh. te Haarlem. op het Zuider Buiten lui mllli spaarne te Haarlem, rnipjirri 2 ZOLDERS, een eerste ver dieping en tweede zolder te zamen p. m. 200 meters inhoudonmidde- lijk aan het water gelegenbizonder geschikt voor bloembollen. (623) Adres bij de uitgevers dezes. met 5 kamerskeukenkelder ruime zolder met meidenkamerbe schoten kap. Huurprijs ƒ350, alsook nog op de Gedempte Oudegracht een BOVENHUIS met 8 kamers en 2 keukens, geschikt om door twee families bewoond te kunnen worden. Adres: J. VAN CITTERT Sr., Zui'/er Buitenspaarne 100Haarlem. TER OVERN AME aangebodeneen druk Kruidenierszaakje en aanverwante artikelen. Vereischten zijn alles overnemen zoo het bestaat. Bewijzen van drukte voorhanden. Te bevragen bij de uitgevers. (626) TE KOOP of TE HUUR |ii;i!<|n| gevraagd een goed, dege- cgipgrn lijk ingericht Huis met -Tuin, op goeden stand en minstens vier ruime kamers be vattende. Opgaaf van ligging, hoogte en grootte der vertrekken en conditiën' van huur- of koopprijs in te zenden onder N°. 624, bij de uitgevers van dit blad. aan de TURFMARKT, op Woensdag 14 Maart 1883, des middags te 12 ure ten overstaan van den Deurwaarder van bestaande in Balken, Delen, Ribben, Latten, Ramen, Kozijnen, Deuren,Brand en Timmerhouten hetgeen meer zal worden aangeboden. (697)

Haarlemsch Advertentieblad | 1883 | | pagina 3