Bickers, de Orgeltrapper. aanslag gehoord of gezien te hebben. Lady Dixie's geheele-familie (de Qneensber- ry's) is befaamd om hare zonderlingheden. Zij zelve, hoewel pas 26 jaar oud, heeft nu reeds viermaal de wereld van zich doen spreken eerst door haar tweegevecht met een hengelaardie in haars vaders visch- water vischtevervolgens door hare werk zaamheden als oorlogs-korrespondent van de Horning Post in Zuid-Afrika; daarna door hare gloeiende pleidooien voor Ceta- wayoen nu weêr door dit Iersche moord- avontuur. Evenals haar vaderSir Beau- champ Dixie, beoefent de Lady de filan- thropie, maar evenals hijgaat ook zij daarbij op excentrieke wijze te werk. 't Waarschijnlijkst is, dat de zonderlinge dame zich zoolang heeft voorgestelddat zij op een goeden dag zou worden aange vallen, tot zij eindelijk in overspannen toestand zelve de rol van aanvaller ver vuld heeft. Is dat zoodan doen hare wonden onwillekeurig aan die van Fran- ciscus van Assisi denken. Het programma der kroning van den Czaar te Moskou bestaat uit vijf afdee- lingen. De feestelijke intocht in Moskou opent de plechtigheden, waarna opentlijk den volke wordt verkondigd, dat czaar Alexander III en zijne gemalin Maria Fe- odorowna zullen worden gekroond tot be- heerschers der Russiesche landen en vol ken. De derde afdeeling betreft de ver siering der Uspenski Scoboz of kerk der hemelvaart, waar de kroning zal plaats vindendan volgt de plechtigheid der kroning zelveen eindelijk eene beschrij ving van de feestzaalde Granowitya Palata, in het Kremlin. Wanneer er geene groote officieele plechtigheden plaats heb ben, zullen gala-voorstellingen, bals, volks spelen gekostumeerde optochten en vuur werken aan de bevolking worden aange boden. De groote godsdienstige plechtig heid is de deelneming van den Keizer en de Keizerin aan het Heilig Avondmaal, waarbij eene bizonderheid is, dat alleen bij deze gelegenheid de Keizer het Avond maal gebruikt op de wijze der priesters, terwijl de Keizerin op gelijken rang blijft met de overige geloovigen. De Keizerin zal bij de plechtigheid een mantel dragen van goudlaken, bezet met het Rijkswapen van Ruslanden met edelgesteenten bezaaid. De kroondie Keizerin Maria dragen zal diende ook bij de kroning van Katharina II en wordt geschat op eene waarde van drie miljoen roebels. Aan haar scepter prijkt de beroemde diamant Orloff, die acht karaat meer weegt dan de KoJi-i- noor. Het rijtuigwaarin de Keizerin bij den feestelijken optocht zal gezeten zijn, werd door Frederik den groote aan Kei zerin Elizabeth ten geschenke gegeven; 't is een dubbele gouden troon met een in witatlas gevatten glazen voorwand en hangende in roodflnweelen banden. De acht paarden, die H. M. door de straten van Moskou zullen trekkendragen dek- kleeden en tuig van rood fluweelmet edelgesteenten overladen. Intusschen hoort men voortdurend van aan den Czaar ge stelde eischen, gepaard met bedreigingen, die aan Z. M op geheimzinnige wijze in handen worden gespeeld, of op aanplak biljetten gepubliceerd. Te Petersburg zijn weêr twee bewaarplaatsen van dynamiet ontdekt, en 40 personen zijn dientenge volge in hechtenis genomen. Een gepen- sionneerd kapitein te Moskoudie bij een slotenmaker een verdacht werktuig had besteld, dat bestemd was om in een me talen doos te worden geplaatstis gearre steerd. Hij weigert inlichtingen aangaande zijne bestelling te geven. De nieuwe Fransche Minister van Buitenl. ZakenChallemel-Latourneemt in het Egyptiesche vraagstuk tegenover Engeland eene vaste houding aan. Frank rijk wil geen verdrag sluiten en verlangt zijne volle rechten in Egypte gehandhaafd te zien. De Minister acht den toestand van Egypte niet zoo ernstig, dat de bezetting door Engeland veel langer noodig zal zijn. Eene kommissie voor het oprichten van een standbeeld voor Gambetta te Parijs heeft zich gekonstitueerd. De bekende geestver want van den overleden Staatsman, Spuller is tot voorzitter benoemd, en de prezidenten van den Senaat en de Kamer van Afge vaardigden benevens Victor Hugo en Generaal Faidherbe tot eere-voorzitters De Gazeita tl'Italia heeft uit Berlijn bericht ontvangendat de Keizer van Oostenrijk eerlang aan den Koning van Italië een tegenbezoek zal brengenen dat ook de Duitsche Keizer zijn wensch heeft kenbaar gemaakt, den Koning persoonlijk te ontmoeten. Op de stoomtram tusschen Rotterdam en Schiedam heeft Maandagavond een ongeluk plaats gehad. In den wagen kregen eenige personen twist, waardoor anderen zich verwijderden en op het balkon plaats namen. Onder hen was een man uit Pernis, die juist op het perron kwamtoen de tram een wending maakteen er dien tengevolge afvielmet het ongelukkig gevolgdat hij er onder geraakte, en hem beide beenen verbrijzeld werden. Volgens beweren van sommigendie er bij tegenwoordig waren heeft de konduktenr niet willen stoppen waarover het volk te Schiedam zoo ver woed wasdat hij duchtig afgeranseld werd en door de politie ontzet moest worden. Als een bizonderheid werdt uit Zand- voort gemeld dat dezer dagen bij de beproe ving van de reddingboot petroleum is ge bruikt om de zee tot bedaren te brengen. De Scheveningsche visschers moeten dit reeds herhaaldelijk bij stormweer gedaan hebben, soms ook met teer. Bij den laatsten hevigen storm op 6 dezer maakten verscheiden schepen bij de landing van dit middel gebruik. „Riet alleen ten onzent," het land van belofte voor «Spanjaarden» en «Perua nen» weet men van premieleeningendie gouden bergen beloven Ten behoeve van den Bataviaschen Schouwburg toch zal in Ned.-Indië een premieleening op het getouw worden gezet (voor zooveel noodig onder nadere goedkeu ring der Regeering) van een millioen gul den verdeeld in 8000 seriën van 50 aan- deelen, aflosbaar in 18 jaren, «middels» half jaarlijksche trekkingenen »gewaar- borgd door een belegging van een millioen gulden,onder toezicht der schouwburg-direc tie.» Hieraan zijn 7200 premiën verbon den, «waarbij van 75000, 50000, f 10000 en f 5000tot een gezamenlijk be drag van circa ƒ600,000.» Alle overige seriën worden tot den prijs van uitgifte k ƒ150, per serie afgelost. Kunstbevorderende geldmannen zullen zoodra mogelijk van den tijdwaarop de inschrijving opengesteld wordt, door de Indische bladen kunnen kennis nemen. -Men verneemt dat van de inschrij vers op de pacht van het Hotel Kurzaal, te Zand voort, voor het a. s. seizoen, de keu ze is gevallen op den Heer Fritz. Flörke uit Scheveningenvroeger maitre d' hotel in het Amstel-Hötel en de laatste 6 jaren leider van het Hotel de la Promenade te Scheveningen. De kosten van het Peltzer-proces, die ten laste van de beide veroordeelden komen, bedragen 75,108 francs. Hieronder zijn niet begrepen de reiskosten bij de instruc tie gemaaktde uitgeloofde premie en de niet opgeëischte getuigengelden. Door onvoorzichtigheid met eleetici- teit, is onlangs weer een werkman te Bnda- Pest om het leven gekomen. Bij een proef neming met electrische verlichting aan het station van den Hongaarschen spoorweg aldaarkwam hij onbedacht in aanraking met den electrischen stroom en viel onmid dellijk dood neder. Een Engelsch blad wijst op den lastdien de lange sleepen aan de dames veroorzaken bij de recepties ten hove in het Buckingham-paleis. Zij mogen der Konin gin den rug niet toekeeren en het is een bespottelijk gezicht de jonge damesdie nog niet daaraan gewend zijnmet die sleepen te zien manoeuvreeren. Er zijn dames die maanden vooruit op het achter- uitloopen met haar sleep gestudeerd had den en die toch op het kritieke oogenblik door haar vaardigheid in den steek gelaten werden. Bij de receptie in Dubüncastle is men zoo verstandig van het bespottelijke gebruik na te laten. Te Munchen is een moord gepleegd op een vrouw in de Amalienstrassedoor twee netgekleede heerendie eenige dagen geleden te haren huize kamers gehuurd hadden. Zij zonden de dochter des huizes om een boodschap uit, vermoordden in dien tusschentijd de moeder, stalen zooveel als zij vinden kondensloten de deur van de kamer af en namen de vlucht. Bij het openbreken van de deur vond men de vrouw vastgebonden en akelig ver minkt dood op den grond liggen. Zij was blijkbaar met een zwaren hamer vermoord. Er was slechts een som van 80 Markte stelen geweest. Kaar de moordenaarsbij de politie opgegeven als een 27 jarig schil der Kreitmayer, en een 29 jarig kunst- kooper Kesslinger, worden ijverige naspo ringen gedaan. Een rijk ongehuwd heer, die verleden jaar te Lyon overleed en aan zijn erfgena men een vermogen van vier millioen francs naliet, stelde, volgens een Lyonschblad, hun allen in zijn testament een zeer zonder linge voorwaarde. Hij bepaalde namelijk dat bij in een ruim onderaardsch gewelf begraven moest worden, en dat jaarlijks op zijn sterfdag in dat graf een feestmaal en eengecostumeerd bal gegeven moest worden. De bloedverwanten moeten, om grooten luister aan het feest bij te zettenin open rijtuigen naar het gewelf worden gebracht. Het bal moet minstens 4 uren duren. Men zal nu eerstdaags het wonderlijke feest moe ten vieren. eene bekentenis. Naar het Engelsch van F. W. Robinson. 7) Hij speelde als iemand, die voor't werk geboren was, en de tonen zwollen en rolden langs hel groote kruiswulf en gonsden door de vleu gels, in een prachtigen, grootschen stijl waarvan mij wellicht ook een wéinig eer toekwam, want ik heb nooit van mijn leven beter getrapt. Ik moest hem doen gevoelendat de oude scharminkel in allen gevalle voor zijne laak berekend was. „We houden dezen heer op zijn hoogst een week hier," sprak ik bij me zeiven, en voor't eerst van mijn levenmisschien voor de eenige maal voor zoover ik me op 't oogenblik kan herinneren, sloeg ik den bal geheel mis. En wat was het ge durende den tijddat hij er waseen vreemd leven te Whangdale Scaren wat een verschil bij het leven, dat we er vroeger geleid hadden, en welk eene tragedie moest er in dat korte tijdsver loop een begin en een einde nemen Niemand zou er aan gedacht hebben, niemand dacht of droomde, dat eene tragedie zich ontspon, in vijf volslagen bedrijven, als ware zij er eene van Mr. Shakespere, behalve ik, en nog een of twee personen, wier blik bijna even scherp was als de mijne, en die meer reden hadden om de oogen goed open te houden. 't Was spoedig een uitgemaakte zaak, dat we in de St. Siraons-Kerk een organist hadden gekregen van de eerste klasse, en het gebeurde niet zeldendat op een mooien zomer morgen of avond menschen met een rijtuig van Taxby kwamen, alleen om hem te hooren spelen. Algemeen was men van oordeel, dat een zeer bekwaam kunstenaar zich hier ver smeet in een akeligen achterhoek, waar geen mensch woonde, die zijn talent op prijs kon stellen, behalve de predikant en zijne vrouw, en dat hij een man was, die in een groot dorp of in eene stad honderden ponden had kunnen verdienen, terwijl hij nu vrijwillig een treurig leven ging leiden in een armoedig plaatsjen te midden van de heuvels. En 'twas niet, zoo oordeelde de meerderheid, omdat hij belang stelde in iemandof omdat ie mand belang stelde in hein integen deel, hij maakte zich eer onaangenaam dan het tegenovergestelde, en gaf zich niet de minste moeite, om zich de genegenheid van iemand onzer te ver werven. Hij was de onverschilligheid in eigen persoon. Hij stelde er geen belang in, met iemand vriendschap aan te knoopenhij stond verre boven de meesten onzer, ofschoon hij zich niet veel moeite gaf om dat te toonen en eens, toen de predikant hem te dineeren liet vragenliet hij het kom- pliment doen en beweerde te vertrou wen, dat Mr. Tyke hem verontschul digen zou, daar hij het zeer druk had. Hij was niet gesteld op gezelschap behalve op zijn eigen. Hij had heel veel op met lange wandelingen en met het bestijgen van de hooge heu vels, en met visschen in de diepe rivier, die door hel dal stroomde, en,'t zij hij wandelde, heuvels be steeg, of vischte, 'twas altijd of hij een vreeselijke haast had. Hij had iets onrustigs aan zich, dat mij zeer onaangenaam was, en daar hij er zeer op gesteld was, zich op het orgel te oefenen, plaagde hij mij, en deed hij mij bijna vóór mijn tijd ten grave dalendoor mij te gelasten ten allen tijdeen in elk seizoen steeds voor hem klaar te staan. Soms ge beurde't, dat hij eer in de kerk was dan ik, en dan speelde hij vreeselijk ophij was een lastig jongmensch en liet dan zulk een taal hooren, dat mij de hairen van afgrijzen te berge rezen, zoodat alleen een fooi van een halve kroon het weêr kon goedmaken. „Hier!" zoo kon hij dan zeggen, ,,'t was mijne bedoeling niet je uit- teschelden, maar ge zijl een ellendige oude idioot, weet ge." En dan gaf hij mij de halve kroon, en waren we weêr voor 't overige gedeelte van den dag goede maats. Hij speelde, naar't mij voorkomt, het best, wanneer hij aldus studeerde op het orgelofschoon hij des Zondags wat meer vertooning maakte met zijn spelinzonderheid vóór de preek, met zijn krullen en variaties, als wan neer het wel gebeurde, dat Mr. Tyke scheen'te vergelen, dat hij nogpreeken moest, en een aanval kreeg van soe- zerij, die soms nog voortduurde lang nadat Mr. Marson had opgehouden te spelen, en dan keek de geheele gemeente naar hem, alsof zij vragen wilde, of hij haast beginnen zou, en dan gaf Mrs. Tyke met haar waaier een sein aan haar heer en echtgenoot, en trachtte zij alzoo zijn aandacht te trekken. Men begon in en om Whangdale Scar te fluisteren en we fluisterden daar nog al eens spoedig dat Alfred Marson zou gaan trouwen met Clara Eggleton. Er openbaarde zich verschil van gevoelen wat betreft de wensche- lijkheid van dit huwelijk; enkelen toch meenden, dat het een mooie kans was voor Clara, terwijl wij overigen van oordeel warendat er van zoo'n huwelijk niet zoo heel veel goeds voor haar te wachten was. Eigentlijk wisten de meesten onzer er niet zooveel van af, als we vvensch- ten te wetenmaar hadden we maar doodeenvoudig vastgestelddat Clara en de organist een paar zouden worden. Dit leidde soms tot eenige oneenig- heid in het dorpen tot onbeschaamde opmerkingen van Clara's zijde, die vroegwaarom de lui zich niet liever met hun eigen zaken bemoeiden dan met de hareofschoon zijals zij in een goede bui was, soms er om lachte,, soms ook eens bloosde, en aan de menschen zeide, dat ze maar afwachten moestenwat er van komen zou. Toen het Alfred ter oore kwam, dat we hem Clara Eggleton tot vrouw beschikt hadden, lachte of bloosde hij niet; hij trok een heel nijdig ge zicht als een duivel, en zeide, dat hij den eerste den beste van die apen, die zijn naam aan den hare dorsten verbinden, afranselen zou, en dat het een verdoemde schande was voor iedereen, man of vrouw, zulk een gerucht in omloop te brengen. „Dat praatjen is heel onaardig voor het meisjen Bickerszeide hij tegen mijnadat hij allerlei vragen aan me gedaan had, alsof ik met dat gerucht nu wat uittestaan haden waardoor hij blijken liet, hoe hij gaarne weten wilde, wie hel eerst dat gerucht in omloop gebracht had. „Wat zou ik met eene vrouw doenikeen snuiter die den duivel laat zorgen, met veertig pond 'sjaars als organist om van te leven?" „Is dat uw geheele inkomen?" vroeg ik op twijfelenden toon. „Wel verdoeradToen zweeg hij een oogenblik, terwijl hij me met een scherpen blik aanzag. „Ja dat is alles," liet hij er op volgen. „Nu, ik moet zeggen, dat is niet veel. Maar kan Clara als modiste niet wat er bij verdienen? Als dat er bij kwamWordt vervolgd.)

Haarlemsch Advertentieblad | 1883 | | pagina 2