Bickers, de Orgeltrapper. ander minder waarschijnlijk lijstjen noemt den heer van der Does voor Buitenl. Zaken, voor JustitieJhr. Mr. J. J. Pompe van Meerdervoortantirevol. lid der Tweede Kamer voor het hoofdkiesdistrikt Goes, en voor Kolonieënden heer Raadtoud- burgemeester van Maastricht en vroeger kapitein der infanterie in Indië. In allen gevallede hoofdkleur is konservatiefde heer van Kuyk die gedurende zijn ver blijf in Drenthe in andere dingen schijnt knap geworden te zijn, was in vroegere dagen de financieele specialiteit der kon- servatieve party in de Tweede Kamerde ■heer van Bloemen Waanders staat bekend als voorstander eener reaktionnaire Kolo niale politiekden heer Tindal kennen de Amsterdammers als een feilen konservatief. En nu meende men nog wel, dat de konservatieve partij dood wasMaar 't kan best wezendat zij toch dood isals de levende partijen geen ministerie kunnen J leverenwat ligt dan meer voor de hand dan een kansjen met de doode te wagen Bij kon. besluit is aan Jhr. Mr. W. M. de Brauw, afgetreden Min. van Kol. een pensioen verleend van 1507. 't Is spoedig verdiend. De gepensionneerde is jaar minister geweest, en zijn hopelooze verdediging van het Billiton-kontrakt is eigentlijk het eenige, dat hij gedaan heeft. Bij het Engelsch Lagerhuis is eene boodschap der Koningin ingekomenwaar in H. M. den wensch te kennen geeft, dat een jaargeld van 2000 pond sterling 24.000) worde verleend aan Lord Wolse- ley (vroeger Sir Garnet) en aan Lord Alces- ter (Admiraal Seymour) en hunne naaste mannelijke erfgenamenvoor de diensten door hen bewezen tijdens den veldtocht in Egypte. Van radikale zijde verwacht men bestrijding van dit voorstel. De jury te Dublin heeft uitspraak gedaan in de zaak van den eersten beschuldigde in zake den moord van Bourke en Cavendish (Phoe nix-park). Deze, Brady genaamd, is door de rechtbank schuldig bevonden aan den moord van Bourke en onmiddelijk daarna ter dood veroordeeld. In het graafschap Galway heeft de politie het spoor ontdekt van eene nieuwe geheime moordenaarsben de. Uit de in beslag genomen papieren moet, near men zegt, blijken, dat zij met de „Land League" in gemeenschap staat. Men verzekert, dat na identiflceering van het portret van „Nommer één" vier officie ren der geheime politie naar Mexico zijn vertrokken. Als „Nommer één" nu maar de kranten leestwaarin deze verzekering te lezen staat, dan kan bij op zijn hoede zijn. Eene werkstaking op groote schaal te Marseille wekt eenige bezorgdheid. Zater dag schoolden daar de kaaiwerkers ten getale van 2000 bijeen en moesten met geweld uiteengejaagd worden. Men zegt, dat de beweging van de Italiaansche ar beiders uitgaat. Verscheiden personen zijn in hechtenis genomen. Het aantal van hen, die den arbeid gestaakt hebbenbedraagt 15000. In Frankrijk is men zeer verbolgen over de Oostenrpksch-Italiaansch-Duitsche alliancie. Italië, dat zooveel aan Frankrijk te danken heeftwordt van grove ondank baarheid beschuldigd. De Berlynsche Post, wier betrekkingen tot de diplomatie bekend zijnverklaart opentlijkdat de genoemde overeenkomst het dubbele doel beoogt, de EENE BEKENTENIS. Naar het Engelsch van F. W. Robinson. 13) En wat was er gebeurd? 0, ik kwam het spoedig genoeg te weten. De eersle, die naar mij toe kwam, was Spinks, een arme kleer maker, met stoppelig hair. Onlsleld deelde hij me mede, dat Alfred Mar ston dood gevonden was in de rivier, terwijl Eggleton's hond had staan hui len op den oever, zooals het beest daar al uren achtereen had staan hui len, lot bevreemding van sommige menschen in het dorp, die bij zich zeiven gevraagd hadden, wat er toch aan de hand kou zijn, evenals ik ge daan had, zonder te weten, wiens hond het was, en mij verbeeldende dat er spoedig iemand sterven zou en de hond wist er alles van, evenals honden dal altijd doen, en wat in dit geval ontwijfelbaar waar was, daar deze hond Alf Marston, na dien ge- hcelcn dag met hem geweest te zijn, revanche- staatkunde aan de boorden der Seine en der Newa tegen te werken. Het blad zegt o.a.„Deze staatkunde rekende op den steun van het radikale Italië en is dus voortaan machteloos, 't Verbond, een werk van een machtig genie, be schermt eenerzijds zoowel Duitschland tegen Frankrijk en Rusland, als Oosten rijk tegen het Russiesch panslavisme en Italiaansche irredentismeterwijl het aan den anderen kant de Italiaansche monar chie verdedigt tegen de revolutionnairen van binnen en naar buiten. De stad Birmingham verkeerde Zondag in niet geringe opgewondenheidtoen de ontplofbare stoffendie in de werkplaats te Ladywood door de Engelsche Politie ge vonden werden, vervoerd en vernietigd zouden worden. De nitro-glycerine verkeerde in een zeer gevaarlijken toestand, en het had weinig gescheeldof het was tot een ontzettende ontploffing gekomen. In hun ij ver om de gevaarlijke stof onschadelijk te maken, hadden de bedienden er zooveel ijs omheen gezet, dat de nitro-glycerine bijna bevroren was, in welken staat zij allergevaarlijkst is. Door zaagselwater en andere middelen werd dit gevaar echter nog tijdig afgewend. De tijding van die ontdekking veroor zaakte onder de reeds zeer ontstelde om wonende burgers zoo grooten angst, dat velen met de hunnen naar een ander ge deelte der stad gingen totdat het gevaar voorbij zou zijn. Er was een deskundige uit een dyna- mietfabriek ontboden, om van de nitro glycerine dynamiet te maken. De nitro glycerine werd daartoe zeer omzichtig in een kuip gegoten en daar met aarde ver mengd. Dit dynamiet werd in zeven houten emmers gedaaudie zorgvuldig met wollen kleeden bedekt werden voor den invloed van licht en luchten daarna op een wagen naar de Sewage-Farm te Saltley gevoerd. In den omtrek heerschte groote ongerust heid. Het gevaar was dan ook niet gering. Toch had zich een groote menigte verza meld voor het huis waarin het dynamiet werd bewerktmaar toen men begon met de emmers op den wagen te laden, ver spreidden de nieuwsgierigen zich snel naar alle kantenen slechts zeer weinigen ble ven naar het vervoer zien. Er liepen geruchtendat de fenians een bom in de kar zouden werpenmaar ge lukkig kwam de gevaarlijke vracht in goede orde op de Sewagefarm. Er waren goede voorzorgsmaatregelen door de politie genomen, en de kar werd onafgebroken nauwlettend bewaakt. Op de Sewage-farm ging men toen over tot het vernietigen van het dynamiet. Een hoeveelheid van een paar pond werd in het open veld gebrachtver van de bakkendie zorgvuldig bewaakt werden. Het was een angstig oogenblik toen dit eerste partijtje in brand werd gestoken. Men behoefde niemand te waarschuwen om zich op een afstand te houden; de weinige toeschouwers en ook de politie dienaren weken een goed eind terug. Maar het eenige wat men zag was een vlam, die in een oogenblik het dynamiet ver teerd had, zoodat niets dan een witte asch overbleef. Maar zelfs voor leeken bleek duidelijk de ontzettende kracht van de ontploffingstof, uit de gassen die ge durende de verbranding ontbonden werden. De vlam maakte een geraas als van verren zeer stellig had zien sterven. Ze had den Marson's lijk uit de rivier gehaald en het naar de woning van Eggleton ge bracht, waar Clara erbij was gaan staan schreien en gillen als eene waanzin nige. De menschen op het postkantoor zeiden, dat zij haar duidelijk hadden kunnen hooren gillen, en zij waren bepaald ruim een halve mijl van den molen af. Er was een geweldige op schudding in Whangdale Scar, dat verzeker ik u, want wij waren daar een rustig volkjenen bij menschen- heugenis had er nooit een merkwaar dig onheil plaats gehad. In de laatste negen en dertig jaren was er niets hoegenaamd voorgevallendat ons uil onze rust kon doen opschrikken, en toen was er nog niets meer gebeurd dan dat er een toerist van de Grey Tor gevallen was, die ons allen te leurgesteld had, door alleen maar zijn been te breken, zoodat hij den vol genden dag per rijtuig had kunnen vertrekken; maar dit was geheel wat anders; dit was daaraan twijfel ik geen oogenblik „feitelijke moord." Ze zouden misschien trachten het te donder, en de hitte zelfs van die eerste kleine hoeveelheid werd op een afstand van verscheidene meters gevoeld. Het dynamiet werd nu in allengs grooter hoeveelheden aangestoken en de zeven em- mersvol werden zonder eenig ongeval tot asch verteerd. Het geheele werk was bin nen een half uur afgeloopen. Verbranden schijnt de veiligste manier te zijn om dynamiet te vernietigen. Ook te Genève heeft men onlangs een hoeveel heid van 1000 kilogram met het beste gevolg in het open veld verbrand. Wordt het bewaarddan loopt men steeds gevaar van ontploffingenzooals die van het Fort Joux, in de Fransche Jura, dat door een aangehouden partij dynamiet, welke daar geborgen werdmet 30 of 40 man in de lucht vloog. Te Woolwich werd ook in het open veld een partij dynamiet vernietigd op denzelfde wijze als onlangs te Birmingham. Er had echter hierbij een ontploffing plaats van een vrij aanzienlijke hoeveelheid. De grond werd opengescheurdtoeschouwersdie op een afstand van 25 ellen stonden, zagen zich de hoeden van het hoofd geslingerd en wer den bijna doof van het geraas. Maar nie mand bekwam eenig letsel. Bij deze gelegenheid bleek opnieuw hoe beperkt de vernielingskracht dezer ontplof bare stof is. De uitwerking van dynamiet is ontzettend op de plaats der ontploffing zelvemaar de kracht vermindert zoo snel op eenigen afstanddat de ontploffing zelfs van e n groote hoeveelheid dynamiet geen geheele straat zou kunnen vernielen, en en betrekkelij k dicht er bij niet eens gevoeld zou worden. Er is dus volstrekt geen gevaar bij de plannen tot in de lucht laten springen van Londenwaarvan onlangs een gerucht ging- In verband met het proces Monaste- rio is te Parijs een moord gepleegd. Mad. Chalenton, de vriendin, bij wie Felicia Monasterio eene toevlucht zocht, is door haar manvan wien zij gescheiden leefde doodgeschoten, omdat hij niet verdragen kondat zijn naam in het proces betrokken was. Donderdagmorgen kwam hij bij haar; een oogenblik later hoorden de buren hulp geroep en zagen zij Mad. Chalenton bebloed op het balkon komen. De toesnellende po litie kwam haar akelig verwond tegen op de trapwaar zij in een zakte. Weinige oo- genblikken daarna gaf zij den geest; zij was door vier kogels getroffen. De moordenaar, die met zijn revolver in de hand in hare kamer gevonden werddeed geen poging om te ontvluchten en werd onmiddelijk in verzekerde bewaring genomen. Chalenton is iemand van een somberdriftig karakter, en hij liet zich door de tallooze aanmerkin gen en aardighedendie hij over de be trekkingen van zijne vrouw en de Monas- terio's hooren moest, tot de misdaad brengen. Te Bergen-op-Zoom loopt het ge- ruohtdat het schipwaarop men meent dat de voortvluchtige kassier Bredius zich te Hamburg inscheepte naar Zuid-Amerika, met man en muis zou zijn vergaan. Na het vertrek uit Hamburg is althans niets meer vau dien bodem vernomen. De Justitie uit Roermond heeft Vrij dag weder een onderzoek in loco ingesteld te Venloo, betreffende de verwarde zaken van den notaris B. aldaar. De notaris is voortvluchtig. doen voorkomen, als ware hij in donker uitgegleden en in de rivier gevallen, ongelukkig uilgegleden op eene plaats, waar de oevers vijftien voet boven de rivier warenen waar de rivier door groote ondiepten en uitstekende rotsen in haar stroom ge stuit werdzoodat zich daar zelfs een waterval vormde; maar ik weel wel beter, hoewel ik oud genoeg ben om mijn mond te houden. Ik kan niet zeggendat ik bitter bedroefd was over Alfred Marston's plotseling levenseinde, want ik had den man nooit mogen lijden, en ik was er ge tuige van geweest, hoe hij een groot onheil wilde slichten, en zich stellig voorgenomen had zijn goddeloos plan zoo mogelijk ten uitvoer te brengen. Ilij had de grootste rampzaligheid willen brengen over eene vreedzame woning, en ik, wat mij betreft, treurde er niet over, dat hij was heengegaan. „Ik vind, dal hij loon naar werken gekregen heeft," mompelde ik, ter wijl ik mij opmaakte om zijn lijk te gaan ziengeheel Whangdale Scar liep naar het huis des molenaars, om zijn lijk De bankier Bruel te Cafarc (dep. Lot) heeft verscheiden kleine renteniers arm gemaaktdoor zich met 7 5 800.000 francs uit de voeten te maken. Door het uitkloppen van een kleed schrikte in Den Haag het paard van den luitenant-kolonel, die naast den kolonel- kommandant van het regiment grenadiers en jagers reed. Het paard van laatst gemelden raakte toen met zijn berijder te water. Het ongeluk liep echter zonder ernstige gevol gen af. Het paard had zeker nog niet veel veldslagen bijgewoond. Te Rotterdam heeft een hevige vecht partij tusschen een Duitscher en twee andere personen plaats gehad. De twist liep over een meisjen. De Duitscher is in het schouderblad eene diepe wonde toege bracht, De daders zijn gearresteerd. De gewonde verkeert niet in levensgevaar. Te Nordhorn (Pruisen)nabij onze Overijselsche grens, is eene petroleiimbron ontdekt. - Mevrouw Jachmann-Wagner is be noemd tot koninklijk professor aan de muziekschool te Miinchen. Dit is de eerste maal, dat eene vrouw in Duitschland den titel van professor erlangt. Te Columbus in Ohio is eene dame, Mrs. Lydia G. Romick, als geestelijke opgetreden, en dezer dagen werd het eerste paar door haar in den echt verbonden. In de St. Pieterskerk te Cincinnati isnaar men van daar bericht, een schilderij van Murilo, «Paulus in ketenen,» vol slagen vernielddoordat de koster, die een- gordijn er voor wilde hangen, van zijn stellage er doorheen viel. Het stuk had, naar men zegt25,000 dollars gekostmaar misschien was het wel een Amerikaansche Murillo. Een zonderling jachtavontuur had onlangs een burger te Oberlahnstein. Toen hij 's avonds van de jaoht thuis kwam,, meende hij aan het gedrag van zijn hond te bemerkendat er iets niet in orde was. Hij zocht overal en er werd niets ver dachts gevonden. Maar toen hij naar bed wilde gaan, zag hij zijn dek bewegen ener sprong een levende marter uit. De jager liet terstond zijn hond binnen en met diens hulp was de onbeschaamde indringer weldra gevat en gedood. Een werkstaking van de zevendui- zend havenarbeiders te Marseille veroor zaakt groote stremming in het handelsver keer. De kaden en dokken liggen vol goede ren een aantal stoombooten moeten zonder ballast vertrekken en vele naar Marseille komende schepen zullen andere havens aan de Middellandsohe Zee binnenloopen. Voor al Genua heeft voordeel bij den tegenwoor- digen toestand. De werklieden zijn rustig maar houden hunne eischen vol, zonder aan de overheid eenige aanleiding te geven om tussehenbeide te komen. Een paar pa troons hebben reeds de voorwaarden der werkstakers aangenomen. Zekere M. M. L., een scheepsmake laar te Delfzijlhad in de maand Januari jl. eene verloting van sigaren aangekondigd. Verschillende personen hadden loten geno men; een gedeelte hunner had ze tevens betaald. De 20 Januari, de dag voorde verloting vastgesteld, brak aan, en tot groote teleurstelling van de aanwezige be- .-■■■- 1 1 1 1 I 'I' t II JU. te gaan zien, en toen ik daar heen ging, werd Clara Eggleton mij ge waar, en dreigde zij mij met haar vuist. Werkelijk dreigde zij met haar vuist, alsof ik het recht niet had, mijn eigen meening over de zaak te hebbenhoewel het echter zeer zeker mijn voornemen niet geweest was, ie mand te laten hooren, hoe ik er over dacht. Ik was nog een twintig el van de deur verwijderd, toen zij achter mij aankwam; heftig greep zij mij bij den armen maakte zij mij vreeselijk aan 't schrikken, daar ik haar niet naar me toe had hooren sluipen, 't Was we derom avond geworden. Ik zie niet gaarne dooden bij daglicht; zij zijn dan veel te geel, en staren iemand te strak aan, zoodat het een man van mijn leeftijd veel te akelig aandoet; maar bij lamplicht vind ik ze heel belangwekkend waarom, dat zou ik niet kunnen zeggen. „Humfrey, Humfrey Bickers!" fluis terde Glara Eggleton mij op eens in 'toor; „ik heb je een paar woorden ite zeggen!"

Haarlemsch Advertentieblad | 1883 | | pagina 2