Bickers, de Orgeltrapper. die daar woont is in het geheim een mede plichtige van hen. Deze Hadji Ali is een voornaam heer. Na zich als rooverhoofdman rijk gestolen en geplunderd te hebbenvroeg hij aman (pardon)dat hem door de overheid maar al te gewillig werd verleenden leefde se dert dien tijd in Oostersche weeldeom ringd door allerlei medeplichtigen en parasi- ten. Tijdens den Turksch-Russischen oorlog rustte hij op zijne kosten eenige honderden mannen uiten voerde die aan in Bulgarije waar zij tal van gruwelen pleegden. Bij zijn terugkeer werd hem door den Sultan, als belooning voor zijne diensten een decoratie en de titel van Pacha ver leend. Hadji Ali Pacha vestigde zich toen weer te Baindir, waar hij uitgestrekte landerijen en kudden vee bezit, en legde zich op den landbouw toe. Hij oefent in die streek een bijna onbeperkten invloed uit. Bij al de rooverijen worden zijn per soon en eigendom altijd eerbiedig ontzien. De Begeering heeft in de laatste acht jaren dikwijls zijn hulp tot beteugeling van de rooverijen moeten inroepenin vele geval len wist hij vermindering van de geëischte losprijzen te bewerken. Het is meer en meer duidelijk gewor den, dat Hadji Ali Pacha in geheime ver standhouding staat met de rooversdie het land bp na onbewoonbaar maken, en de Gouverneur Generaal moet uit Constanti- nopel orders gevraagd hebbenhoe te zijnen opzichte te handelen. In de Rijkspostspaarbank is van 1 tot 10 April jl. meer ingelegd dan terug betaald ƒ26,884,21. De Gemeenteraad van Groningen heeft gewezen van de hand het verzoek van de Kerkeraad der Nederv. Herv. Ge meente aldaarom de kermis op Zondag af te schaffen. Uit den gang der school van Mej. K. in de Raamstraat te 's-Gravenhage zijn 17 kindermantels ontvreemd. De dieven dezer kleedingstukken zyn onbekend. Den heer en mevrouw A. en acht jarig zoontje, passagiers van het stoomschip Prins Hendenk, hadden te Marseille dit schip verlaten om over land de reis naar Nederland te volgen. Op den spoortrein van Brussel naar Antwerpen liep het kind al spelende tegen de deur van den waggoh dieniet goed gesloten zijndeopen sprong, zoodat het kind uit den waggon op den spoorweg viel. De verschrikte ouders dach ten niet anders, dan dat hun kind daarbij het leven zou verloren hebbente meer daar weinige oogenblikken later een trein hen voorbij stoomde. Tot hunne groote vreugde kregen zij echter op het eerste station van aankomst telegrafiesch bericht dat het kind slechts eene geringe verwon ding aan het hoofd had bekomen, en, door een spoorwegwachter geholpenin dien an deren trein was opgenomen. By de Arrondissements-Rechtbank te Arnhem is aanhanging de zaak van Baron W. A. M. v. Heekerenwien ten laste wordt gelegddat hij geholpen door zekere vrouw Besoyen en haar broedereen aantal meisjens tusschen 16 en 20 jaar heeft ge- debaucheerd. Wegens het zedenkwetsende der zaak heeft de Rechtbank haar met gesloten deuren behandeld, nadat echter de dagvaarding op de publieke terechtzit ting was voorgelezen. Tegen genoemde vrouw en haar hroeder, die niet versche nen waren, is verstek verleend, engeëischt tegen de eerste 2 jaar en tegen den tweede 1 jaar gevangenisstraf. De eisch tegen Ba ron v. H. was zes maanden celstraf, bene vens eenige boeten. Maandagmiddag is te Winschoten een 6-jarig jongetje door den stoomtram zoodanig aan een der beentjes bezeerd, dat aan het liesgedeelte afzetting noodzakelijk wordt. Het kind is evenwel daartoe voor- loopig nog te zwak. Binnen een kort tijdsverloop zyn nu reeds 3 dooden en twee zwaargewonden het slachtoffer van onvoorzichtigheid. Te Köthen had in de laatsten tijd een knaap de «aardigheid» omby de aan komst en het vertrek van treinenmet het hoofd op de rails te gaan liggenten einde den machinist schrik aan tejagenenden trein tot staan te brengen. Men merkte hem altijd op, en liet den trein stilstaan maar de bengel wist zich steeds tijdig uit de voeten te maken. Thans heeft men hem echter eindelijk op heeter daad betrapt, en hy zal zyn straf niet ontgaan. De weduwe Marttovichdie in Ok tober des vorigen jaars eene poging tot moord op Koning Milan van Servië pleegde, is op 12 April 'snachts te 1 uur inde gevangenis te Belgrado overleden. Zy zelve maakte een einde aan haar levendoor zich met een tafelmes of breinaald de slagaderen te openen. De weduwe Knitjanin, die als medeplichtige was gearresteerdhad in de vorige maand zelfmoord gepleegd. Daar alleen deze twee vrouwen voor het gerechts hof moesten verschijnen, zal er niets komen van het procesdat met zooveel spanning werd te gemoet gezienen waarvan men zoovele onthullingen wachtte. Louise Michel heeft vergunning ge kregen, hare moeder, die zwaar ziek is, te bezoeken. Vrijdag ochtendomstreeks 7 uur, begaf zy zich, van twee politie beambten vergezeld, per rijtuig naar de lydereszy bleef daar twee urenen keerde op dezelfde wijze naar de gevangenis terug. Op de Parijsche Kerkhoven werden in den laatsten tyd herhaaldelijk kransen en andere dikwijls kostbare versierselen van de graven gestolen. Deze diefstallen werden voor het meerendeel door vrouwen ge pleegd. In zwaren rouw gekleedkwamen deze sluwe diefeggen op de graven bidden en by het opstaan hingen zy de kransen en de andere voorwerpen onder hare rokken. Dan gingen zy met langzame schreden en schreiende heenom het gestolene te ver- koopen. Er wordt nu streng toezicht gehou den ter voorkoming van die schandelijke praktijken. Men beweert, dat de kroning van den Czaar thans weêr is uitgesteld tot 10 Juni. Of dat waar is, valt moeilijk te zeggen, omdat het niet onwaarschijnlijk isdat het bekend maken van dit uitstel slechts een middel is, om uit de bewegingen der terroristen, als gevolg van het uit stel op te makenvan welke zijde gevaar dreigt. Volgens sommigen was oorspron- men ging met het aanleggen van groote wer ken daar er by ons sedert 1860 aan staats spoorwegen 200 miljoen is uitgegeven die een paar miljoen rente afwerpen. Voorts is door ons f 120,000,000 beBteed om de slaven in West-Lndië vrij te koopen, de nieuwe havenwerken van Amsterdam (ten deele)RotterdamVlissingenHarliugen enz. te betalen, een kostbaar vestingstelsel grootendeels te voltooieneen geheele ge pantserde vloot in 't leven te werpenhet leger met de nieuwste vernielings-werk- tuigen te wapenende buitengewone uit gaven der veepest te bestrijdenenz. enz. Trots die 335 miljoen extra-uitgaven heb ben wij nog 140 miljoen (reëel) schuld minder dan 30 jaar geleden, en ook de belastingen zyn in dat tydsverloop niet zoozeer gestegen, dat daaruit alles kon worden gekostigdwaarvoor anderen geld opnemen; slechts van sterken drank en van erfenissen wordt meer geheven dan 30 jaar geledendoch daarentegen zijn de invoerrechten verminderdde plaatselijke akcijnsen afgeschaft, en de eerste levens behoeften van belasting ontheven. Het laatste tooneel van het Peltzer drama is Donderdagmiddag afgespeeld. De beide broeders zijn toen samengeketend per spoortrein van Brussel naar Leuven over gebracht, waar zy in de cellulaire gevan genis werden opgesloten. Een honderdtal personen stonden aan het Noorder-station om hen te zien vertrekken. In den Haag is de dekenfabriek van de firma Hoek en Scheltusin de Bierstraat, geheel afgebrand. Op één dag 12 April werden te Amsterdam tusschen de 700 en 800 abonnementskaarten voor de Ten toonstelling genomen. De belangstelling is dus wel groot. De prijs van een abonnement is ƒ30 voor een heer en 20 voor een dame. Voor aanstaande bruiden komt de onaangename tijding, dat de onmisbare oranjebloesem hoogst waarschijnlijk veel duurder zal wordendoor de verwoestingen, die het jongste ruwe weder onder de oranje- boomen in het Zuiden van Frankrijk heeft aangericht. Verleden jaar reeds hadden de boomen veel te lij den, maar de sneeuw en vorst van dit jaar hebben de jonge loten voor een groot deel doen sterven. Een sergeantte Grave in garnizoen, heeft getracht zich in de kazerne van 't leven te berooven. De kogel van zijn geweer, dat niet goed gericht schijnt geweest te zijn, vloog zijn hoofd voorby en doorboorde een dikken balk en twee zolders van lokalen waarop manschappen verblijf houden. Nie mand werd gekwetsthoewel de kogel op den eersten zolder tusschen twee kribben doorging. De man moet een aanval van delirium gehad hebbenmet een verbrand gelaat is hij naar 't hospitaal gebracht. Nog altijd hebben de bewoners van Klein-Azië en riyrië veel te lijden van roo verijen. Rooverbenden dringen brutaalweg op klaarlichten dag de dorpen binnen nemen eenigen der notabelen gevangenom hen eerst tegen een hoog losgeld weder vry te laten, enz. Een der hoofdkwartieren van deze roo vers is Baindiren de beruchte Hadj Ali EENE BEKENTENIS. Naar het Engelsch van F. W. Robinson. 15) „Ge wenschlet, zeidet gij, dat hij dood was en ge zeidet, dat, zoo hij was uitgegaan om eene samenkomst te hebben met de jeugdige Mi s. Tyke, zij beiden er slecht zouden alkomen, en dat gij noch hem, noch haar zoudt sparen." „Dat heb ik niet gezegd o, dat heb ik niet gezegd, Humfrey is het wel?" „Meer dan datliet ik er op vol gen; „ge zeidet, dat het niet lang meer duren zouof ik zou de waar heid vernemen; alles zou weldra rucht baar zijn in het dorp, en verder dan het dorp ook. Ge waart toen vreese- lijk opgewonden, Clara." „Dat zal wel het geval geweest zijn," sprak zij op droeven toon; „maarden Hemel is bekend, dat ik niet weet, wat ik gezegd heb." „Ik hoop, dat ge geweten hebt wat ge deedt, en God vergeve het u, indien gij het gedaan hebt!" „0 ja! Ik zie nu, dat ge alles mij ten laste wilt leggen." „Neenvoor geen geld ter wereld maar ik weet, dat gij Alfred Marston gedood hebt. En ik weet niet," liet ik er op volgen, „ofik u wel waarlijk iels ten laste wil leggen. Ik moet het nog eens bij me zeiven overleggen." „Groote God!" Zij bleef stil staan, als veranderde zij in een marmeren beelden ik be gaf me naar mijne woning, om na te denken over de zaak, zooals ik beloofd had te zullen doen. En wer kelijk, ik kon haar niet veel schuld geven; ware ik als rechter over haar gesteld geweest, ik zou haar, geloof ik, vrijgesproken hebben. Want zij had dezen man bemind, en hij zou haar rampzalig gemaakt hebben, in dien hij het had kunnen doen, dit staat bij me vast, als niet die onzin nige minnarij met die andere hem er van had afgehouden. Een gewone deug niet zooals er een massa zijn zou beter zijn doel bereikt hebben dan Marston, de organist, die, met al zijne knapheid, een onhandige stumper was. En de andere? Zij vertoonde zich niet in het dorp; zij verliet de pas torie niet, dan nadat het gerechtelijk onderzoek had plaats gehad, en de uitspraak„dood door ongelukkig toe val" was publiek geworden wat was natuurlijker dan dat een man in de duisternis een mistred gedaan had, en van den steilen oever in een bergstroom gestort was? Ze zeiden aan de pastorie, dat zij erg ziek was, zoodat er zelfs dokters uit Londen ontboden waren. Ik kwam dagelijks met den predikant in aanraking; hij scheen zich niet erg ongerust te ma ken over zijne vrouwmaar sprak zeer kalm met me over kerkelijke zaken, en over den organist, die in Alfred Marslon's plaats komen zou. En bij de begrafenis van Alfred Mar ston, op het kerkhof, verrichtte de predikant op meer indrukwekkende wijze, dan waartoe ik hem ooit in staat geacht had, daar hij meestal zonder eenige uitdrukking sprak, en nog erger in zijne gebeden of als hij kalechizeerde, dan wanneer hij preekte. Toch geloofde ik, dat hij onophou delijk aan zijne vrouw dacht hoe kalm en bedaard hij zich ook aan stelde; misschien had zij wel ijlende kelijk de kroningsdag vastgesteld op 22' Mei, volgens anderen op 27 Mei. Deze laatste datum zou vervallen zijn, omdat hij de verjaardag is van een bloedig voorval in de Russiesche geschiedenis. Op dien dag werd de jonge Demetrius, uit het Huis Rurikdoor zyn oom Boris Godunoff in de nabijheid van Moskou vermoord. De eerste Zondag na 15 Mei, die op den 22sten valt, is de verjaardag van den dood van 's Keizers moeder. De schoonste parel ter wereld werd onlangs by de havenstad La Paz in Kali- fornie gevonden. Deze pareldie alle tot dusver gevondene overtreft, is zoo groot als een duimovaal van vorm en schitte rend wit. De eigenaareen visschervraagt voor dezen schat niet minder dan 2% mil joen dollars 6. 250. 000.). Als hij in Amerika geen kooper er voor kan vinden zal hij er meê naar Parijs of Londen gaan. De bekende Newyorksche bankier Jay Gould gaat „stil leven"dat wil zeg gen tegen Augustus onderneemt hij met zyn gezin eene wereldreis in eigen jacht, waarvan de uitrusting /j miljoen heeft gekost. Men raamt Gould 's vermogen op- 100 miljoen. Zyn ondste zoon volgt hem in de zaken op. Een handelaar en spekulant in olie,, te Parijs gevestigddie verbazend groote zaken heeft gedaan gedurende het jongst verloopen jaar, de heer Biedermannheeft zich dezer dagen met een revolverschot van 't leven beroofd. De aanleiding daartoe is geweest de ongunstige loop der verbazende spekulatieën in oliedoor hem op 't getouw gezet. Hij had eene vereeniging gevormd waarvan het doel waszich het monopolie der oliemarkt te verschaffen. Met zijn mede standers had hij te Berlijn, Keulen en Hamburg een hoeveelheid van 54 miljoen K. G. raapolie aangekocht, tengevolge waarvan de prijzen van 75 francs tot 105 a 110 waren geBtegen. Daar te Parijs in de partikuliere woningen weinig gas maar hoofdzakelijk olie wordt gebrandheeft Biedermann met zijn medespekulanten ge durende dezen winter ontzaggelijke winsten verkregen. Voor korten tijd heeft echter eene reaktie geopenbaarden tusschen Don derdag en Zaterdag van de vorige week zijn de prijzen voor comptant van 106 tot 88 francs terug gegaan. Voor 't oogenblik bestond er echter geen gevaar, want de vereeniging had nog overeen groot kapitaal te beschikkenmaar tegen Augustus zou er geen stoppen aan zyn, en B. begreep, dat zijn ondergang niet was te voorkomen. Toen dit bij hem vast stond vatte hij het plan opzich van 't leven te berooven. Heel kalm ging hij daarbij te werk. Hij stapte den winkel van een zwaardveger binnen, kocht daar een revolver, onder voorgeven dat hij op reis ginglaadde het wapen en begaf zichna een paar andere winkels te hebben bezocht, naar zijn kan toor. Hier besprak hij allerlei zaken op zijn gewone heldere manierzonder dat iemand ook maar in de verste verte vermoedde welke plannen in het brein van den princi. paal omgingen. Bij 't verlaten van het kan. toor, wendde hij zich tot den kassier dien hij verzocht om half een ten kantore van den heer Carlinbankier en deelgenoot in den naam van Alfred Marson genoemd en had hij de waarheid gegist. Want hij zeide op uiterst rustigen toon legen mij: „we krijgen nooit zoo'n organist weêr als dien Marson als dien armen Marsonliet hij er op volgenals om aan zijne woorden een wat heter klank te geven. „Neen, mijnheer." „Ik beschouw de ziekte van Mrs. Tyke als een gevolg van Marslon's plotseling overlijden," hernam hij, peinzend; „het heeft haar geweldig geschokt. Zij mocht Marson gaarne lijden hij had iets van een fat soenlijk en wel opgevoed man over zich." „Een beetjen misschien." „Gij mocht hem niet gaarne lijden, is 't wel Bickers?" „Neen, mijnheer, dat kan ik niet zeggen." „Nu, als 'tons mogelijk is, moeten we thans geen kwaad meer van hern denkenzeide Mr. Tyke„en hij was in allen gevalle een uitnemend orga nist. Mrs Tyke werd het, nooit moede, naar zijn spel te hooren." „Dat zal wel zoo wezen." 'Wordt vervolgd.)

Haarlemsch Advertentieblad | 1883 | | pagina 2