Voor 'teerst op reis. verscheidene met een harpoendien hij van een boothaak had gemaaktmaar hij kon de dieren niet binnenhalen. Den lOen Nov. werd Gilsoy gepraaid door de brik Tropic, die hem een mand vruchten gaf. Den 9en Dec. sloeg zijn boot tweemaal om. Met groote moeite gelukte het hem heide malen het vaartuig weer om te keerenmaar het grootste gedeelte van de levensmiddelen was door het zeewa ter bedorventerwijl zijn kompas en zijn horloge verloren gingen. Kort daarna sloeg een zwaardvisch tegen zijn boot, waardoor deze een groot lek kreeg. Gilsoy zette nu koers naar Caledonie. Den 14en Jan. verbruikte hij zijn laatste voedseltwee pond gedroogd vleesch. Den 16en brak zijn stuurrad. Zijn honger nam meer en meer toeen hij begon de schelpen op den bodem van zijn boot te eten. Een paar dagen later schoot hij een vogelmaar hij had geen kracht genoeg om hem uit het water te halen. Den volgenden dag echter ving hij een anderendie hem voor twee dagen voedsel opleverde. Toen dat verteerd en hij weer een paar dagen zonder eten was geweeststrekte hij zich moedeloos uit in de bootzonder zich om den koers van het vaartuig te bekom meren en viel in slaap. Niet lang daarna ontwaakte hij en zag op korten afstand een schipdat naar hem toekwam. Dit schip was de schooner Albert Victory. Het nam den uitgeputten zwerver aan boord en zette hem bij Maryborough, in Australië, aan landwaar hij binnen korten tijd van de doorgestane vermoeienissen herstelde. Het lid van den Duitschen Rijksdag Schultze-Delitzschde schepper der coö peratie onder de arbeidende klasse in Duitschlandde grondlegger der volks- of voorschotbanken, is op 74-jarigen ouder dom overleden. Een vijftal jongens die te Leeuwar den Zondagmiddag j1. baldadigheden pleeg den bij een schooltijdens daar godsdienst onderwijs werd gegevenwerden door den godsdienstonderwijzer verzocht zich te ver wijderen. De jongens beantwoordden dit verzoek met schelden en met het werpen van steenen, waarop de onderwijzer een hunner bij den arm greep en naar zijn naam vroeg. Een der andere jongens schoot nu toe, en eischte van den onderwijzerdat deze dien jongen zou loslaten. Toen de onderwijzer daaraan niet voldeedtrok de deugniet zijn mes en stak daarmeê den onderwijzer in den arm. 't Mes ging door (Naar 't Hoogduitsch van L. Marnow). 1) Een jong en onervaren meisjen was ik. De zomer-vakantie nam een aan vang. De drukkende hitte noopte allen, die maar eenigszins bemiddeld waren, het verblijf in de stad te verwisselen met luchtiger woning. Ook ik kon het thuis niet langer uithouden, en ik snakte er naar, de oneffen straatstee- nen, het kleine, benauwde huis te verlaten, en een vriendelijker oord op te zoeken. Reizen, reizen! dat werd mijne leuze. Vele, zeer vele mijlen verwijderd van mijne kleine geboortestad, dicht bij de Poolsche grenzenwoont de eenige zuster mijns vaders. Omgeven van geheimzinnige wouden en groote meiren, was daar schilderachtig de bezitting mijner tante gelegen. Altijd reeds was het haar vurigst verlangen geweest, mij, het veelbelovende nichtjenhet eenige kind haars broeders, een tijdlang bij zich te logeeren te krijgen, maar de groote afstand en daaraan verbonden reiskosten waren steeds hinderpalen geweest, om haar verlangen te be- bevredigd te zien. Mijn smachtend heimwee naarbosch en beemd, dat dit jaar met meer kracht dan ooit te voren in mij was ont waakt, bracht alle verstandige rede neering tot zwijgen; ik trachtte mijns vaders hart te verteederen, en daar ik de kunst van vleien heel goed ver stond, wist ik mijn vader eindelijk te bewegen, mij zijne toestemming te geven, om de reis naar de ver afgelegen woonplaats mijner tante te ondernemen. Daar echter de geldelijke omstan digheden mijns vaders niet harmoni eerden met zijn verlangen, om zoo- jas en voering heen, doch gelukkig langs den arm, zoodat de onderwijzer niet ver wond werd. Tegen den I6-jarigen knaap is door de politie proces-verbaal opgemaakt. In Engelsch Indië zijn de vergiftige slangen legioen het aantal menschendie er het leven hebben verlorenis verbazend groot. Het jongst verschenen nummer der Revue Scientijique deelt mededat sedert 1870 aldaar niet minder dan ruim 200.000 personenjong en oud door den beet dezer gevaarlijke dieren zijn gedood. Vanregee- ringswege worden pogingen aangewend, om het onder den Engelschen scepter staande gebied van die plaag zooveel doenlijk te zuiveren. Een zestal onderofficieren van het regiment grenadiers en jagers hebben zich in den Haag aan ernstige straatschende rijen schuldig gemaakt, zij zijn alle gestraft, en een zelfs gedegradeerd tot soldaat. -Eenige maanden geleden,gelijkertijd met de bommenaanslagen te Lyonwerd bericht van een aanslag op het eigendom van een koningsgezind edelman in de Yendéeden heer de la Roche St. André. Men weet dien aanslag toen natuurlijk ook aan de anarchistenmaar het is geblekendat deze er geheel onschuldig aan zijnen dat de genoemde edelman zijn eigen goed heeft gebombardeerdalleen om de republikein- sche regeering, waaronder zulke dingen gebeurenafbreuk te doen. Hij is gerech telijk vervolgd en thans, na herhaaldelijk geappelleerd te hebbentot een geldboete van 200 francs veroordeeld. In de Gerard Doustraat bij de Fer dinand Bolstraat te Amsterdam is verleden Maandag voormiddag vreeselijk huis ge houden. Eenige stratenmakers en polder gasten leverden daar een gevecht, zoo hevig, dat sommige bewoners dier straat van angst de deuren hunner woning sloten. Meer dan 20 politie-agenten en brandweer mannen waren spoedig ter plaatse en had den de handen vol om de belhamels tot bedaren te brengen. Een hunner heeft een slag gekregenten gevolge waarvan hij plotseling dood neêr vielterwijl nog twee anderen belangrijke verwondingen bekwa men. Een drietal der vechtersbazen is in verzekerde bewaring genomen. Aangezien geen der tappers in het dorpjen Koog op Texel na de invoering der nieuwe drankwet vergunning heeft aangevraagd, is daar geen sterke drank meer te bekomen. veel mogelijk aan de wenschen van zijn eenig kind te gemoet te komen hij was een ambtenaar, en welk ambtenaar heeft overvloed van den Mammon? kon hij mij slechts een uiterst zuinig reisgeld medegeven. Onder de hartelijkste zegenwen- schen en alscheids-kussen mijns va ders, en vervuld van de meest uit- eenloopende aandoeningenvertrouw de ik mij, voor de-eerste maal alléén en zonder beschermer, aan het stoo- mende monster toedat mij met steeds sneller vaart uit het oord mijner ge boorte wegvoerde, de ruime, ruime wereld in. Ik had helaas geen doorloopend biljet van huis lot de plaats mijner beslemming kunnen krijgen, maar inoest aan het slation te Breslau me van een nieuw plaatsbiljet voorzien. Ik had nu zes uur gereisd; 'k was tamelijk vermoeid, maar, mij geluk kig gevoelend, dat ik de grootste helft van mijn weg afgelegd had, kwam ik in de hoofdstad van het schoone Silezië aan. „Tien minuten opont houd!" weergalmde de slem van een kondukteur. Vlug verliet ik mijn koe pee, om een plaatsbiljet voor mijn verdere reis te nemenmaar hoe ont stelde ik, toen ik mijn porlemonnaie openende, daarin het goudstuk miste, waarmede ik mijne verdere reis be talen inoest, en dat mij door mijn vader als afgepast geld medegegeven was. Mijn hart klopte bijna hoorbaar; haastig liep ik terug, om den zooëven door mijn verlaten koepee nog eens te doorzoeken, doch te vergeefs! Ik bezwoer den kondukteur, mij niet alleen in de mij vreemde stad achter te laten, en beloofde, dat ik zoodra ik het doel mijner reis maar bereikt had, het geld voor het biljet betalen zou. In weêrwil van mijn smeeken weigerde hij toch, uit deernis de in angst en noodverkeerende passagier Door het tweede Kantongerecht te Rotterdam werden dezer dagen 106 perso nen ter zake van openbare dronkenschap veroordeeld. De eerste beklaagde was eene vrouw, die in den tijd van twee weken op zes dagen in kennelijken staat van dronkenschap op den openbaren weg was aangetroffen. Allendie piano spelenweten dat de vinger van de rechter hand het meest te stellen heeft. Nu heeft Prof. Forbes te Philadelphia op een zijner leer lingen een operatie volbracht, en welde zenuwstrengendie de zenuwen van den vinger verbinden met die van den 3den en 5den vingerdoorgesnedenwaardoor men den vinger in kwestie, in plaats van duim, 1% duim hoog kan oplichten. De operatie is niet pijnlijken de vinger verliest daardoor niets van zijn kracht, zegt men. Uit het onlangs verschenen jaarbe- richt van de Centrale gezondheids-kommis sie te Londen over 1881 blijkt, ten aanzien van de pokkenstèrfte aldaar, dat toen onder de 10 jaar aan die ziekte zijn over leden 907 kinderen, waarvan 782 niet- ingeëntenen 125 ingeënten. Daar er van genoemden leeftijd 25000 kinderen niet en 861000 wel ingeënt waren, zoo kwa men op het gelijke aantal niet-ingeënte kinderen ongeveer honderdmaal meer sterf gevallen aan pokken voor, dan bij wel- ingeënte. De Kommissie rekentdat p. m. 12000 kinderen te Londen in 1881 in het leven zijn gehouden door de inenting. Te Eede (Zeeland) heeft in de vorige week de openbare uitbesteding plaats gehad der door die gemeente verpleegd wordende armen. Eene vrouw werd met haar kind uitbesteed voor f 29 per jaar, waarvoor ook kleederen moeten worden verstrekt. Voor de uitbaggering van het Pana ma-Kanaal wordt een groot baggervaartuig op een Kaliforniesche werf gemonteerden is met den bouw van 2 andere dergelijke vaartuigen begonnende kosten bedragen 80.000 p. s. De lengte van zulk een baggervaartuig is 100 voet, zijn breedte 60, en de diepgang 12 voetde ijzerdeelen er van, met inbegrip der machines, wegen 350 ton. Elk baggervaartuig heeft 8 van elkander onafhankelijke machines van te zamen 550 paardenkracht. Het voorne men is, te gelijk drie machines van elk vaartuig te doen werkendie te samen op te nemen, en onder een vloed van tranen verliet ik den koepee, in welken ik maar weinige minuten ge leden zoo vol hope en vervuld van de schoonste droombeelden gezeten had. De wereld daar builen toch had op mij den indruk gemaakt van een liefelijk, geheimzinnig raadsel, groolsch en verheven, en vrij van al wat bekrom pen en kleingeestig is. Lachte mij de toekomst niet toe, evenals de zon neschijn daar buiten, die woud en beemd overtoog? En wanneer, zooals de afspraak was, mijn vader, na eene scheiding van zes wekenmij zou ko men afhalen, en als wij dan te za men weder terugreisden naar ons innig geliefd woonoordwat zou ik dan veel te vertellen hebben, hoe zouden allen hun ooren spitsen en met verbazing naar mij luisterenWelk een heer lijke beelden rezen voor mijn geest op! Ik was in verrukking, en vervuld van dankbaarheid aan den goeden God, die mij de groote gunst bewees, mij een blik in zijne schoone wereld te gunnen. Dus gesteld was ik in Sile- zië's hoofdstad aangekomen waar zoo plotseling, als een bliksemstraal uit een onbewolkte lucht, zulk een harde ervaring mij treffen moest! Zoo stond ik riu, radeloos, alleen aan mijn treurig noodlot overgelaten beladen met mijn hoededoos en reis- tasch, op het perron van het groote station, en wanhopig staarde ik het dampende monster na, dat daar on barmhartig, zonder mij, zijne reis voort zette, op weg naar de plaats mijner bestemming. Diepe zuchten welden uil mijne borst op, en slechts met moeite wist ik nog me zelve te be dwingen, om niet in een luid snik ken uit te barsten en alzoo aan mijn verslagen gemoed lucht te geven. Wat stond me te doen? Geld leenen in eene zoo groote, volslagen vreemde stad is altijd min of meer bedenkelijk per uur 4860 kubiek yardsof in 4 maan den 12 uur daags werkend, de ongeveer 50 mijlen van het 80 voet breede en 12 voet diepe kanaalbed uit te baggeren. Bij de verdere behandeling voor de jury te Dublinvan de zaak der moorde naars in Phoenixpark, hebben twee der be schuldigden, Delany en Coffrey, bekend. Ze zijn hierop ter dood veroordeeld. In hoofd zaak hebben zij de mededeelingen der aanhangers bevestigd en getuigddat Brady en Kelly Bourke en Cavendish hebben vermoord. Ook Tynar (Nommer één), Walsh en Sheriden zijn sedert door deyury te Dublin schuldig verklaard, en wel aan mede plichtigheid aan een complot tot vermoor ding van ambtenaren. Naar verzekerd wordt, is de Regeering der Vereenigde Staten bereid hen uit te leveren. Mullett en Mooney hebben bekend, dat zij aan deze samenzwering hebben deelge nomen. Fitz-Harris, vrijgesproken wegens den moord in Phoenix-park, zal thans opnieuw wegens medeplichtigheid aan bovenbedoeld complot terechtstaan. Eenige gezinnen te Bergen op Zoom zullen binnenkort op eigenaardige wijze een bezoek brengen aan de Amsterdamsche Tentoonstelling. Onder elkander hebben zij voor /"200 een zeilschip afgehuurd. Dit vaartuig zal hen derwaarts brengen, aan allen logies verschaffen tijdens het verblijf te Amsterdamom daarna met de hnurders de terugreis weder aan te nemen. Hoewel het denkbeeld uit een financieel oogpunt niet kwaad is, levert de duur van de reis een groot bezwaar op. Omtrent het vermoorden van den Italiaanschen consul te Rustshuk, in Bulga rije, worden de volgende bijzonderheden medegedeeld. Drie gemaskerde mannen drongen 's nachts het huis van den consulMatte» Facchinibinnenbonden de dienstboden vastsloegen hen ten bloede toe, en gingen toen naar de kamer van den consul. Dezedie door het gedruisch was ont waakt, sprong opmaar voor hij den tijd had om hulp te roepen, bracht reeds een der moordenaars hem een messteek in de borst toedie hem dood deed neerstorten. De drie mannen drongen daarop de kamer van mevrouw Facchini binnen, om haar met geweld te dwingen, hun haar geld en juweelen te wijzen. De arme vrouw kon van schrik geen woord uitbrengen ofschoon ik me vleien mocht, een zeer geloofwaardig voorkomen te hebben, twijfelde ik er toch aan, of ik, alleen op mijn eerlijk gezicht af, wel een helper in mijn bangen nood vinden zou. De voorbijgangers wierpen het arme verlaten meisjen medelijdende blikken toeen sommigen hunner hadden zelfs een vriendelijk woord voor mij ten beste. Doch ik wilde niet langer aldus inet mijne droefheid te koop loopende ohde hooghartig heid kwam weêr bij me boven, en ik vermande mij. Enkele losse zilver- stukjens, die nog in mijn ongelukkige porlemonnaie aanwezig waren, be steedde ikom me in de stations restauratie inkt, pen, papier en een postzegeltjen te laten geven, om zoo spoedig mogelijk van mijn hulpeloo- zen toestand mededeeling te doen aan eene bevriende familie, lot welke ik het verzoek richtte, mij wat geld te leenen en mij alzoo te helpen. Mijn vader kon r;och wilde ik schrij ven; vooreerst omdat hij op dezen zelfden dag van huis gegaan was,, om eene vrij verre ambtsreis te on dernemen, zoodat mijn brief hem eerst veel later in handen zou kun nen komen; in de tweede plaats om dat angst en bezorgdheid hem ver teerd zouden hebben, als hij het be richt had moeten ontvangendat zijn kind, de dochter, hem nagelaten door zijne geliefde vrouwzoo alleen in de vreemde groote stad rondzwierf, en daar in zulk een troosteloozen toe stand verkeerde! Daarom schreef ik nu aan deze familie, en smeekte haar dringend, mij per ommegaande het noodige geld te sturen. JVordt vervolgd.)

Haarlemsch Advertentieblad | 1883 | | pagina 2