Voor 'teerst op reis. schepen in de haven te vernielen. De noo- dige voorzorgsmaatregelen zijn genomen. De Suddeutsche Preste bevat een vermakelijk bericht omtrent den stand der onderhandelingen tnssehen Pruisen en de Eoomsche Curie. Het Vatikaan zou ge vraagd hebben, hoe Pruisen zich houden zou, indien de vraag der teruggave van Eome aan den Paus werd opgeworpen. «Ongeveer zoo, als wanneer werd gespro ken van de teruggave van Metz en Straats burg aan Frankrijk", zou het Pruisiesche antwoord hebben geluid. Naar het Vaderland verneemt, hebben de heeren Mr. Vissering, oud minister van Fin., van Kerkwijk, lid der Tweede Kamer, en Dr. Oudemans, hoog leeraar te Utrecht, bedankt voor het lid maatschap der jury voor de tentoonstel ling, waartoe zij benoemd waren door den Minister van Koloniën. Te Parijs is eene tentoonstelling van voedingsmiddelen geopend. Er zal een wedstrijd van koks aan verbonden worden. Twee en vijftig dezer kunstenaars hebben zich reeds aangegeven Zij zullen ieder op zijn beurt een dinee klaarmaken de jury zal deze gebruiken en na het laatste dinee uitspraak doen. 't Zal moeilijk val len, hierover een onpartijdig oordeel te krijgen. De laatste koks toch zullen in oneindig slechtere konditie zijn dan de eerste, daar zij met de ontredderde digestie hunner beoordeelaars rekening te houden hebben. De te Kotterdam heerschende pok ziekte heeft, teugevolge van de daaruit voortvloeiende uitgaven voor onteigening ten laste van 's Eijks schatkist, het be schikbaar gestelde bedrag van f 21,000 uitgeput. Eeeds nieuwe vorderingen zijn bij bet Departement ingekomen tot een gezamentlijk bedrag van ruim f 2000. Er is dus voorziening noodig ter bestrij ding van deze en nog te verwachten uit gaven, die waarschijnlijk vrij aanzienlijk zullen wezen, doch waarvan het bedrag uit den aard der zaak niet met juistheid kan geraamd worden. Daarom is een krediet van 39,000 aan de wetgevende macht aangevraagd. Uit Harlingen wordt gemeldDe hoofdoorzaak van het uitwijken van zoo vele arbeidersgezinnen uit het noorden en westen van Friesland naar Amerika moet gezocht worden in het nagenoeg verdwijnen van den vlasbouw, die gedurende de laatste vijf jaren telkens minder is geworden tengevolge der daling van de vlasprijzen. Het vlas eiseht van het oogenblik dat het opkomt tot aan de aflevering telkens ar beid waardoor de bouwman als 't ware steeds in voorschot is; natuurlijk rekent hij op terugontvangst van dat gelden bij de lage prijzen der laatste jaren is hem in dezen zoo menige teleurstelling berok kend dat hij het niet meer geraden acht, dezen tak van landbouw te beoefenen. Volle arbeiders verdienen 8 cent per uur, de mindere 6 centBij zulke verdiensten gaat men lichtelijk over tot emigreeren. Ook koolzaadanders een belangrijk pro duct in deze strekenwordt weinig ver bouwd in aanmerking van den ontzaglijken voorraad, welke van dit artikel nog van vorige jaren overig is. (Z. O.) De omweersbuien van de laatste da gen hebben op verschillende plaatsen scha de berokkend door brand. In den Haag is een ongeluk veroorzaakt,'t welk bewijst, dat de telefoondraden toch niet geheel en al zonder gevaar zijn. De bliksem heeft den telefoondraad van den stoomtram tusschen Loosduinen en het stationten huize van den Heer J. W. van der Ark, getroffen. Hij volgde den tele foondraad die zich boven in de deur ope ning van genoemde herberg ombuigt en daar zijn eindpunt vindt in de naast het buffet staande batterp. Nog voor die batterij bereikt te hebben werd de draad afgebro ken en stond het voorhuis een oogenblik in lichte laaie gloed. Glazen werden van het buffet geslagen en de toonbank bescha digd maar persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. De huisgenooten waren geluk kig spoedig van den schrik bekomen. In een spoortrein tusschen Katin gen en Hösel, in Eijn-Pruisenheeft een ontploffing plaats gehad. De Westf. Ztg. verhaalt daaromtrent: De machinist ont dekte, niet ver van Hösel, midden in het bosch, aan een schijnsel op de boomen, dat een der waggons in brand stond. Hij liet onmiddelijk den trein stilhouden en het bleek nu, dat de brand in een coupé derde klasse was uitgebroken, blijkbaar tengevolge van een ontploffing. De portieren waren aan beide zijden open en op de loopplank stond een passagier jammerend te roepen om zijn vrouw, die met nog vier andere passagiers bij het ont staan van den brand uit den waggon was ge sprongen terwijl de trein in volle vaart was. De arme vrouw werd een eind weegs ver in een erbarmelijken toestand gevonden en zij overleed nog vóór zij te Kettwig, waar heen zij vervoerd werd was aangekomen. De vier anderen zijn ook ernstig gewond. Twee passagiers in den aangrenzenden wag gon sprongen mede in hun angst daaruit, en een hunner verrekte zich een schouder. Het ongeluk ontstond door vuurwerk dat een der passagiers, een handelsreizi ger, in den zak had, en dat door de wrij ving tegen de bank ontplofte. De reiziger zelf kreeg ernstige brandwonden aan de handen en het hoofd. Ongeveer duizend Weener brood bakkers zijn Zaterdag naar het lokaal der bakkersvereeniging getrokkenen hebben daar vensters, deuren en meubelen kort en klein geslagen. Eerst na een gevecht met de woelige bakkersslaagde de politie er in de orde te herstellen. Ook het huis van den voorzitter der vereeniging werd aangevallen door een ben de van 400 mannen. Een voorname reden tot ontevredenheid voor de bakkersknechts is, dat er, na de werkstakingvele nood hulpen van buiten in dienst blevenwaar-1 door zij nu zonder werk zijn. Door een vonk van een locomotief is te Union City, in den Amerikaansehen Staat Indiana, een brand ontstaan die, door hevigen wind aangewakkerdzich i snel verspreidde en het beste gedeelte van de handelswijk der stad in de asch legde. Koninginhof, in Bohemen, een plaats van 6000 inwonersis ook voor een groot gedeelte door brand vernield. De Schalt van Perzië is onlangsnaar Britsch-Indische bladen verhalen, leelijk gefopt. Hij had den Kltan van Bokhara eenige klokken met speelwerkspiegels en dergelijke ten geschenke gezondenen de Khan beantwoordde die beleefdheid met de toezending van zes jonge meisjes van on geveer 16 jaren voor den harem van den Schah. De odalisken werden echter onderweg met hare begeleiders door de Turkomannen gevangen genomen. De Schah bood nu als losprijs voor ieder der gevangenen vier officierskruisen van zijn zonne en leeuwen orde, maar de roovers vonden lieve jonge meisjes de schoonste decoratie en weigerden. Eindelijk echter werd men het eens, dat de Schah voor iedere odaliske een losgeld van ƒ2000 zou geven. Zoo kwamen dan eindelijk de lang ver wachte schoonen te Teheran aanmaar tot zijne groote verontwaardiging ontdekte toen de beheerscher van Perzië dat de Turkomannen de jonge meisjes gehouden hadden, en hem in plaats daarvan zes oudere exemplaren uit hunne harems ge zonden hadden. In een schouwburg van de Engelsehe stad Bury, had dezer dagen een akelig tooneel plaats. Bij de opvoering van »de Negerhut»» had men de bloedhondendie George Harris bij zijn vlucht moesten vervolgen, door een ongelukkig verzuim niet gemuibanden de drie groote dieren vielen in allen ernst op den acteurdie voor Harris speelde, aan. Zij wierpen hem op den gronden hij liep groot gevaarverscheurd te worden. Door tu8schenkomst van een der medespe lers, een krachtige neger, en den direc teur van den schouwburgwerden de woe dend geworden dieren met groote moeite eindelijk bedwongen. Het publiek verkeerde ondertusschen in groote opgewondenheid. De gordijn viel; maar een half uur later kwam de gewonde acteurwiens vrij ernstige kwetsuren inmiddels verbonden warenweder op het tooneel en speelde zijn rol met groote koel bloedigheid verder af. Er zal in Augustus a. s. te Berlijn eeu aeronautische tentoonstelling gehouden wordenwelke voornamelijk ten doel heeft een overzicht te geven van de verschillende- plannen tot het bestuurbaar maken van luchtballonsen waar ook alles zal opgeno men worden wat op het gebruik van lucht ballons betrekking heeft. Eerstdaags zal de groote brugdie over de East-rivier heen Brooklyn met New-York verbindt, geopend worden. Met den bouw van deze reusachtige brug werd in 1870 begonnenalleen het bouwen van de zuilen heeft zeven jaren opgehou den, en thans eerst, na ruim 13 jaren, is- het werk voltooid. De brug heeftmet haar beide glooiend afloopende toegangswegen een lengte van 5,989 voeten. Het middengedeeltewaar de schepen onderdoor varenis van de eene zuil naar de andere 1,585 voeten en het geheele hangende deel van de brug is 3,455» voeten lang. De hoogte is in het midden 135 voet boven de oppervlakte van het water, bij hoog peil. De feestelijke opening van die brug was op 24 Mei bepaald. Maar die datum ergerde de Ieren te New-York zeeromdat het de verjaardag van Koningin Victoria isen zij de opening op dien dag als een belee- diging voor hen beschouwden. Zij dreigden,, de brug met dynamiet te vernielenals de datum niet veranderd werden de New- Yorksche gemeenteraad heeft nu verzocht r dat de opening op 30 Mei bepaald zou worden. Men schrijft aan de Leidsche Courantr «Donder in Meiis gras in de wei», zegt de boervooral nu daarbij de lang gewensch- te regen gekomen is. Het is zeer groei zaam de weide komt in het grashet vee (-Naar 't Hoogduitsch van L. Man now). 3) Verbaasd staarde de man mij aan; hij scheen mij als een onnoozel schep sel te beschouwenmaar verwaardig de zich niet meer mij antwoord te geven, doch liep met een medelij dend schouwderophalen de kamer uit. Zoo bleef ik dan tot op den middagtijd in mijne kleine kamer, maar toen verliet ik, om niet verder argwaan te wekken, het huis, opdat de menschen mochten meenen, dat ik in een der restauraties het middag maal ging gebruiken. Zoo liep ik langs de grootste banketwinkels en restauratiesvan waar de verleidelijkste geuren mij te gemoet stroomden, en de heerlijkste lekkernijen mijn oog in verzoeking brachten, waardoor echter mijn ver langen om mijn honger te stillen steeds meer geprikkeld werd, en ze ker liet die honger zich nog meer gevoelen, juist door het bewustzijn, dal ik van alle middelen ontbloot was, om mij het noodigsle te verschaffen. Eenige koperen muntslukjens, ten be drage ongeveer van een halven gro- schen, waren nog aanwezig in de veelbeteekenende portemonnaie. Vast beraden trad ik den eersten den bes ten worstwinkel binnendoch de ele gante uitstalling en de talrijke kalan ten joegen mij zulk een angst aan, dat ik juist van plan was, den win kel weder te verlaten, toen de win kelier, die mij had zien binnenkomen, op gebiedenden toon eenigen omstan ders gelastte, voor mij plaats te maken waarna hij zich met vrij wat zachter stem zich tot mij wendde met de vraag, „wat de jufvrouw verlangde?" Dit alles bracht me nog meer in de verlegenheid, en met schuchteren schroom verzocht ik hem, eerst de kalanten die vóór mij in den winkel gekomen waren, te helpen. „Maar, mejufvrouw," antwoordde de jonge man zeer galant, „die men schen kunnen wel wachten, wees zoo goed te zeggen, wat gij verlangt te .hebben". Nadat ik, om niet langer de aan dacht van het publiek te trekken, hem gezegd had, wat ik verlangde te koopenvroeg hijhoeveel ik er van wenschte te hebben. „Voor zes pfennige", antwoordde ik fluisterenden ik kreeg eene kleur al vuur. De bediende des winkelierss die nog even te voren zoo beleefd en onderdanig geweest was, staarde mij met verbaasden blik aan. „Voor zes pfennige!" herhaalde hij ongeloovig. Ik knikte toestemmend, maar sprak geen woord. „Nu, dan maar knoflookworst", liet hij er half spottend op volgen, en zonder mij verder het woord te gunnen, zeidehij, op mij wijzende, zich tot den juist binnenkomenden winkel jongen wendend: „geef aan deze dame voor zes pfennige knoflook worst!" Ik waagde het nauwlijks de oogen op te slaan, want ook de aanwezige kalanten, die zich na mijn binnen komen met bijna eerbiedige ingeto genheid achterafgehouden hadden kwamen nu weder bij de toonbank, en mompelden tamelijk luide hun hatelijke opmerkingen. Zeker zou ik, onder an dere omstandigheden, na dit alles zon der het verlangde gekregen te hebben den winkel uitgeloopen zijnmaar de honger beheerschle thans alle andere gevoelens, en ik bleef, totdat mij het sober ontbijt overhandigd was dooi den jeugdigen winkeljongen, die de eenige in dezen kring was, in wien zich eenig menschelijk gevoel open baarde, en die mij dientengevolge ook ruim de maat gaf. Zoo spoedig ik kon, liep ik nu de straat in, waar ik angstig op het vrij groote voor plein van een aanzienlijk huis een rustig plekjen zocht, om ongestoord mijn sober maal te kunnen verorberen. Hongerig als een wolf, at ik mijn needrig middagmaal op, en door de gretigheid, waarmede ik mijn honger stilde, had ik er niets van gemerkt, dat op den achtergrond 'van het groote voorplein een jong man mij met de grootste belangstelling had gadegesla gen. Hij was uiterst elegant gekleed en van middelbare grootte, doch de geestelooze uitdrukking van zijn ge laal, alsmede zijne geheele houding boezemde mij meer vrees dan ver trouwen in, en op hetzelfde oogenblik dat ik me weder gereed maakte om van daar te gaan, kwam hij vlak voor me staan, en sprak op eigenaardig vertrouwelijken toon„hebt ge zoo'n haast, mooi juffertjen? Wie een zoo karigen maaltijd met zooveel eetlust gebruikt, heeft het zeker lang zonder moeten doen." Ik ontstelde er van, toen de jonge man mij zoo onverhoeds aansprakik aarzelde een oogenblik, en een blos van verlegenheid overtoog mijn gelaat.Daar- door aangemoedigd, sprak hij op steeds vertrouwelijker toonterwijl een zon derlinge glimlach om zijne lippen speel de: „schoone onbekende, wie gij ook wezen moogt, in geen geval mag ie mand deze afgeperkte plaats verlaten» zonder verklaard te hebbenmet welk voornemen bij er gekomen is, daar," zoo liet hij er met grappige opgewon denheid op volgen, „deze plaats mijn eigendom is. Mag ik u daarnaar vragen?"" De loon en de wijzewaarop hij dit zeide, vermeerderde slechts mijn af keer van hem. Hem met geen blik» Iaat slaan met een antwoord verwaar digend, poogde ik hem voorbij te loopen, doch hij trad mij in den weg, en staarde mij met brutale onbeschoft heid aan. Mijn hooghartigheid kwam in opstand legen dit onridderlijk ge drag van een man tegenover een hul peloos meisjen, en'1 was voor mij een grooter nederlaag dan die, welke ik eenige minuten in den winkel had moeten ondergaan. Ik richtte mij in mijne volle lengte op, en zeide op een toonwaaruit verontwaardiging en minachting duidelijk genoeg spra ken: „laat me los, mijnheer!" „Niet zonder.eerst tol te betalen," antwoord de hijterwijl hij zich over me heen boog en me poogde te kussen. „On beschaamde!" riep ik ontsteld uit, en, voordat zijne lippen de mijne konden aanraken, had ik hem met bijnaboven- menschelijke kracht van me geslooten; de uitgang was vrij, en ik van hem verlost. Bijna ademloos vloog ik de straat door. 't Was vreeselijk heet in de zon mijn hart klopte haast hoorbaar, en moede en afgemat als een opgeschrikte ree bereikte ik mijne woning. Toen ik weder den voet zette binnen het ho tel garni, dat ik een paar uur geleden verlaten had, voelde ik mij als van een drukkenden last bevrijd en kon ik weer vrij ademhalen.

Haarlemsch Advertentieblad | 1883 | | pagina 2