HAARLEMSCH No. 42. Vijfde Jaargang. van ZATERDAG 26 Mei 1883. Van alles wat. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden ,25. fr. p. p. ,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie van I tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote lettere naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Üioord-Zuiilhollnndsche Stoomtramweg-Maatschappij: Haarlem—Leiden. 15 Mrt. 1883. Haarlem, Hillegom en Leiden 8.,9.30, 11.'s morg., 12.30, 2.3.30,5.6.30, 'snv. HaarlemHillegom 8.9.30 's avonds. Haarlemsche Tramway-Mantschappij. Van 't Station 7.40 's morg. tot 10.30 's av. Uit den Hout 8.'s morg. tot 10.50 's av. Vertrekuren der spoortreinen van Haarlem 1 November 1882. Naar Amsterdam 7.— 8.34, 8.55, 9.38*, 11.20, 11.44f, 12.1 's morgens, 1.14, 2.35f, 3.58, 4.13*, 4.44, 5.48, 6.40, 7.17, 7.34f 8.46*, 9.32, 10.36* 10.54-j- 's av. Naar Rotterdam: 7.53+, 8.37', 9.3, 10.16*'s morgens, 12.17t, 12.43, 1.41* tot den Haag, 3.27*, 4.18, 5.80f 5. 39, S.3, 10.19* 's avonds. De met gemerkte treinen zijn sneltreinen, die met j-zijn exprestreinen alleen le en 2e klasse. Naar den Helder: 6.50, 10.7 'smorgens, 1.34 tot Alkmaar, 5.— 8.49 'savonds. Naar Zandvoort: (H. S.) 7.55, 10.18, 11.18's morgens, 12.20, 1.30, 3.30, 4.52, 8.5's avonds. Van Zandvoort: 8.30, 10.50, 11.50 's morgens, 12.49, 2.8, 4.19, 6.15, 9.3, 'savonds. Omnibus van Bloemendaal. 8.10, 9.30* 10.35,12.30,1.55,3.30, 5.5*, 8.Van 't Sta tion: 8.58, 10.13*, 11.14,1.26, 2.35,4.13,5.34*, 8.44. De uren gemerkt alleen des Zondags. VERGADERING van den Raad der Gemeente Haarlem op WOENSDAG den 23 Mei 1883, des namiddags ten een ure. Tot leden van het bureau van stem opneming voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer op 12 Jnni e. k. wor den benoemd de beeren Dr. W. B. J. van Eijk en Mr. R. H. J. Gallandat Huet. De overige leden worden benoemd tot plaatsvervangers. De heer J. F. van Dobben wordt her benoemd tot lid van het Burgerlijk arm bestuur. Een voorstel van B. en W. voor de verandering van bet schoolgebouw in den Hortusten einde dat geheel in te richten ■voor Gymnasinm en voor bet aanschaffen van de daarvoor noodige schoolmeubelen wordt gesteld in banden der commissie van fabricage. De instructie voor den concierge der opleidingsschool voor meisjes en die voor den concierge der opleidingsschool voor jongens worden vastgesteld. Een voorstel van Curatoren van bet Gymnasium omtrent de bezoldiging van den concierge, wordt gesteld in banden van B. en W. Op voorstellen van B. en W. wordt besloten het locaal der soepkokerij aan het Klein Heiligland weder voor 1 jaar aan de comm. ter spijsuitdeeling aan behoeftigen op de gewone voorwaarden te verburen; een bedrag van f 400 beschikbaar te stellen voor den aaanleg van trottoirs langs de door C. Kesteloo gebouwde bui zen aan den Scbootersingel voor de uitvoering van riool- en straat werken in het nu verder bebouwde ge deelte van de Oranjestraat f 1000, en voor bestrating langs de in bet Florapark gebouwd wordende stallen f 400 toe te staan. De Raad besluit voorts, goed te keuren dat de zwem-en badinrichting in bet Znider Buitenspaarne worde overgebracht van de west- naar de oostzijde, ongeveer op de plaats op de door B. en W. overgelegde sebetsteekening aangewezen, en den beer A. A. Sprenger voor den tijd van 10 jaren voor die plaats vergunning te geven. De rekening en verantwoording van commissarissen der. Stads-apotbeek over 1882 wordt goedgekeurd. De verslagen over 1882 van de ver schillende instellingen van weldadigheid of van openbaar nut worden aangenomen voor notificatiezoomede het verslag van bet Burgerlijk armbestuur en missives van A. Robin en G. P. de Belldaarbij dank betuigendede eerste voor zijne benoeming tot hulponderwijzer aan de Gymnastiek- scbool en de tweede voor het hem ver leende pensioen. Aan J. Bakewel wordt op zijn verzoek wegens benoeming te Amsterdam, eervol ontslag verleend als onderwijzer 2e kl. aan de school lett. B. Het verslag van den opzichter over de gasverlichting over April wordt aangeno- nomen voor kennnisneming zoomede eene missive van Gedep. Sta ten ten geleide van hunne afwijzende be schikking op de reclame van M. van Hille tegen zijnen aanslag in de pi. dir. belasting over 1882. Een schrijven van Mej. C. J. Klomp, daarbij berichtende dat zij de benoeming tot hoofd der opleidingsschool voor meisjes aanneemt, wordt, na mededeeling van den voorzitterdat zij nader beeft bericht met 1 Juni e.k. haar betrekking te zullen aanvaarden, voor kennisgeving aange nomen. Op een voorstel van B. en W. om nog nader noodig gebleken herstellingen aan het buis van den directeur der H. B. school met 5-jarigen cursus te doen uitvoeren, wordt daartoe machtiging verleend. Een voorstel van B. en W. op het voorstel van Jhr. Mr. Retbaan Macaré om den voor bouwterrein bestemden grond in de Wilbelminastraat ten noorden van de opleidingsschool voor meisjes voorals nog niet te verkoopen, en een voorstel van ben ten aanzien van den door N. G. Spaargaren gevraagden grond aan het Spaarne, voor de plaatsing van een visch- verkoopbuisje wordt aangehouden. Aan den beer H. Figee wordt vergun ning verleend tot uitbouw van een koepel op gemeentegrond, op den hoek van de Leidsche- en Brouwersvaart. Een rapport der comm. van finantien op een voorstel van B. en W. met staten tot af- en overschrij ving op de dienst van 1882wordt aangehoudenen de rekening der schutterij over 1882 wordt gesteld in handen der comm. van finantien. Een rekest van den beer A. Numans, om teruggave van vooruit betaald s( hool- geld voor zijnen zoondie de H. B. School ter opleiding voor handel en nijverheid beeft verlaten, wordt aan B. en W. ge zonden ter afdoening. Het verslag en de rekening van bet bestuur der afd. Haarlem van de vereeni- ging tot bevordering der koepokinenting over 1882, wordt aangehouden. Voor kennisgeving wordt aangenomen eene missive van Ged. Staten met afwij zende beschikkingen op verschillende recla mes tegen aanslagen in de pl. dir belas ting over 1882. Sedert het vertrek van MejBazendijk als leerares aan de school voor m. o. aan meisjes, in de maand Januari is aan deze school bet onderwijs in boekhouden niet kunnen worden gegeven. Naar aanleiding eener missive van de comm. van toezicht op bet m. o. en op voorstel van B. en W. wordt besloten bet onderwijs in boekhouden tijdelijk op te dragen aan den heer Mr. F. A. de Dienstregeling van het Postkantoor. 1 Nov. 1882. Openstelling van het kantoor: Dagelijks van 8 's morgens tot 9 uur 's avonds. Voor de storting en uitbetaling vanpostwissels en de invordering van gelden opkwitantiën alleen op werkdagen, van 9 uur 's morgens tot 3 uur 's avonds. Voor de Spaarbank van 's morg. 9 tot 9 uur 's av. Voor de Postpakketten van 's morgens 8 tot 9 uur 's avonds. Aanvang der bestellingen: Op werkdagen: 7.10.s' morgens, 1.30, 3.30, 6.30, 9. savonds. Op Zon- en algemeene erkende Christelijke feestdagen: 7.'smorg., 1.30, 6.30 'sav. Lichting der hulpbrievenbussen in de stad7.10.'s m., 2.306.8.30 's av. Hazepaterslaan6.45*, 10.'s morgens3.8.'s avonds.De met geteekende worden op' Zon- en Feestdagen gelicht. Lichting aan het Station: Richting Amsterdam 8.40, 11.35 'smorgens, 2.30, 5.43,7.30 'savonds. Richting Rotterdam 7.438.58 'smorgens, 12.84.13,,5.23,10.14'savonds. Richting den Helder 6.45, 10.2 'smorgens, 4.55, 8.44 'savonds. Richting Zandvoort 7.59/'smorgens, 1.25, 3.25, 8.'savonds. Graaff, die zich daartoe bereid verklaard beeft op eene nader door den Raad te bepalen gratificatie. Een adres van bet bestuur der alge meene vereening voor Bloembollencultuur verzoekende bet vaststellen van politie verordeningen ter bestrijding der versprei ding van bet geelziek in de hyaeinthen, wordt gesteld in banden voor de comm. voor de verordeningen. Voor notificatie wordt aangenomen eene missive van Regenten van het St. Elisabeths Gasthuis daarbij berichtende, dat zij tot mede regentes hebben benoemd Mevr. A. de Haan geb. Buchner in de plaats van Mevr de Wed. van Doesbnrgb, Franekenaan wie op haar verzoek eervol ontslag is verleend. Een adres van bet bestuur der afdee- ling Haarlem der Nederl Vereeniging tot afschaffing van sterken drank, verzoekende vergunning de daarbij toegezonden spreu ken aan de hoofden der lagere scholen te mogen doen toekomen met uitnoodiging die als schrijfvoorbeelden te gebrniken en bij bet gebrnik te bespreken, wordt ge zonden aan B. en W. ter afdoening. Op eene bemerking van den heer v.Baum- hauer omtrent den ongeregelden loop der klok van de groote kerk gaf de Voorzitter de toezegging dit te zullen onderzoeken. Op de vraag van den heer Gallandat Huet, of bet cohier der pl. dir belasting spoedig in druk zal verschijnen, gaf de Voorzitter inlichting boever met het opma ken van bet kohier is gevorderden geeft te kennen dat B. en W. geen voorstel zullen doen om bet te drukken. Op eene vraag van den heer Figee naar den stand van den uitvoering van den weg langs bet Noorder Spaarne en de uitdie ping van bet Noorder Spaarne, deelt de Voorzitter mede, dat de vereisobte ver gunningen thans zijn ontvangen en bet contract met den aannemer C. Bos Az in bewerking iszoodat nu spoedig met de werken een begin zal kunnen worden gemaakt. Daarna wordt de vergadering gesloten. De openbare terechtzitting in zake Jaantje (want zoo beet zij eigenlijk en niet Jannetje) trekt zeer de aandacht. Men verwacht daarbij zoovele belangstel lenden dat niemand zal worden toegela ten tenzij voorzien van een door den vice- president, Mr. A. A. Weve, geteekend bewijs van toegang. Maak, dat ge er bijkomt! Want, al gebruikt gij zelf bet niet, zoo'n bewijs wordt goud waard en de zaak der millioenen-j uffrouw eene goede speculatie. Als Reporter beelshuids van Moskou terugkomt, zal hij ons te Rot terdam bij de behandeling der allerbe langrijkste zaak vertegenwoordigen. Uit Moskou seint bij ons tienmaal daags dat de feesten er rustig voortgaangelijk wij dit ook, zonder zijne tusschenkomst zonden weten en, zonder telegrammen idem, idem kunnen beriehten van de feestelg k- heden ter eere van onze MM. in Luxemburg. Onrast heersoht onder de werklieden van de koninklijke fabriek van werktuigen te Amsterdammaar niet bij de polieie aldaar, die ben rustig optochten laat houdenof schoon biertoe van den Burgemeester verlof noodig is. Onrust heersohtnaar wij hopen, ook in Jaantjes boezem. Reporter heeft ons voor zijn vertrek naar Moskou nog een blijk van de rust der amsterdamsobe polieie meegedeeld. Na een bezoek door hem aan t. T. gebracht, zag bij op eene stille gracht een deftig beer met zijn klein kind vreedzaam wandelen. De straatjeugd vermaakte zich, bijna onmiddellijk onder 't oog van een dienaar der polieie, met steenen gooien. Toen een der steenenden beer op zijn schouder trof, gelukkig niet ietwat lager den slaap of het oog van 't kind (want kinderen zien altoos om) zeide de beer zeer kalm tot den agent: „zij gooien met steenen!" waarop deze even kalm antwoordde„zoo, mijnheer!" en ter plaatse bleef staan als een lantaarn paal. Reporterover zooveel wederzijdsche kalmte verbaasd, gaf deze zijne verbazing aan den beer te kennen, waarop hg tot antwoord ontving: „och, mijnbeer! dat zijn wij zoo gewoonenal is 't wel hard zoo zwaar belast als wij bier zijn, niet eens veilig langs onze hobbelige straten te kunnen gaanwij moeten maar denken dat wij met onze zuurverdiende belasting penningen een aantal agenten en agenten- buisgezinnen mogen onderbonden; en ge woonlijk loopt het, zooals ook nnweêr, nog wel losBenijdenswaardige kalmte Men moet zich aan het onvermijdelijke gewillig onderwerpen. 't Buitenverblijf Zorgvrij van wijlen Mevrouw de Yos aan den kleinen houtweg, met een stuk tuin grond in de kamperlaan heeft nog geen 30000 opgebrachtde schilderijendoor dezelfde nagelaten, oneindig veel meer. Zoo ziet gekunst gaat boven natnnr Nieuws, onze mederedacteur, begint zich nu ook (zie N° van Woensdag 1.1.) op de natuurlijke historie der haaien toe te leggen. Geen wonderwant het onderwerp is zeer belangrijk en de volledige behan deling er van eisoht meer dan één men- sehenleven. Wij hebben bet in onze we- kelijksche mededeelingen opzettelijk ver meden, omdat wij sebrg ven onder de leus van alles wat! Maar nu kunnen wij on mogelijk langer zwijgen, daar de laatst ontdekte soort (stadjeseter) een nieuw loodsmannetje heeft gekregen, genaamd Mr. J. Heemskerk Az.welk loodsman netje ter gelegenheid van Enschede's grens verlegging zich zoo beeft uitgelatendat er voor den haai weêr alles te hopen valt maar alles te vreezen voor Nienweramstel, Sloterdijk, Houtrijk en Polanen, Haar-

Haarlemsch Advertentieblad | 1883 | | pagina 1