Declamatorium Heden Woensdag 30 Mei 1883. DIENSTBODE. „FELIX FAVORE", Twee Smidsknechts TE HUUR PIANO- ADVERTENTIEN. De Vereenigdc Boekhandelaren „Nut van 'tAlgemeen". KEUKENMEID, Dienstbode Dienstbode. KINDERMEISJE, Er biedt zich aan Er biedt zich aan Er wordt gevraagd Iemand TE HUUR TE HUUR TE KOOP HOF VAN HOLLAND, Voortzetting der veiling van INBOED ELS, in des voormiddags ten half elf uur 'precies. KOST en INWONING VERKOOPING Pander, Kruisstraat, J. VOET WzWarmoesstraat 18, Corticine en Linoleum Tapijten hem nog altijd op oud-patriarchale wijs noemt, op den dag zijner eere van aange zicht tot aangezicht wenschen te aan schouwen. Terwijl nu in Moskou honderdduizenden in blijde verwachting de feestelijkheden te gemoet zagenhad de Czaar reeds het omstreeks 3 kilometer van Moskou ver wijderde, aan den ouden Petersburger weg gelegen paleis Petrowsky betrokken, ter- ;wijl de Grootvorsten en het grootste gedeel te van den hofstoet welke het paleis niet herbergen konin de Moskousche paleizen een onderkomen vonden. Eerst op den derden dag nu zijn aankomst op het paleis begeeft de Czaar zich in feestelijken optocht naar de stad. Bij de Wofkressénsky-poort door den kommandant van het Kreml ont vangen, verlaat hij zijn staatsie-koets en gaat hij te voet naar de Iberiesche kapel waar hij de Mis bijwoont en voor het beroemde wonderdoende Mariabeeld neder knielt. Dan zet de stoet zich in beweging naar de Kathedralen van het Kreml, vóór welke de Senaat den Czaar opwacht, en de Metropolitaan van Moskou hem begroet, en nadat de Czaar in de Aartsengelen- kerk bij de graven zijner voorvaderen gebeden heeftbegeeft de optocht zich verder naar de beroemde „roode trappen". Aan den voet van deze wordt den Czaar naar oud-Russiesche gewoonte, brood en zout als welkomstgroet toegereikt. Hij bestijgt met de Keizerin de trappen, en boven gekomen begroet hij driemaal het volk en treedt het paleis binnen, 't Eerste bedrijf van het schiterende schouwspel is daarmede afgeloopen. Den volgenden dag wordt op de Zarskaja Plostschad (het Czaren plein) eene revue gehouden over de naar aanleiding van de kroning te Moskou verzamelde troepenen op den tweeden dag na den intocht wordt door herauten in middeneeuwsch kostuum de dag der kroning aangekondigd eerst in het Kreml, op het plein vóór het Senaats gebouw, waar de eerst voorgelezen kei zerlijke kwijtschelding van straffen in dui zenden exemplaren onder het volk verdeeld wordt; daarna op het Roode Plein, en zoo verder de stad door, op elk pleinop elk kruispunt der stratentotdat de herau ten de geheele stad door getrokken zijn. Eindelijk breekt de met vurig verlangen, met koortsachtig ongeduld verbeide dag aan. Duizenden legeren op de stratenwaar zij den nacht onder den vrijen hemel hebben doorgebracht, daar zij in de overvolle stad niet onder dak zijn kunnen komen zonder een woord te sprekennog stijf van de nachtkoude. Plotseling komt er leven en beweging onder de schare. Kanongedon der doet zich hooren van het Kreml, de klokken van den Iwan Weliky worden geluiden weldra vallen al de klokken der 400 kerken van Moskou als een plechtig koor in. Maar nog geruimen tijd moet de belangstellende menigte haar ongeduld in toom houdentot dat eindelijk de kronings optocht zich in orde schaart en zich in beweging zet eene bont gekleurde, schit terende, onafzienbare rij van uniformen, stijf van goudouderwetsche kostumen en schilderachtige volksdrachtentusschen welke onder een door generaals gedragen troonhemel de Czaar en zijne gemalin den tocht aanvangen. Aan de groote poort van de Upspénsky Sobór ontvangt de Metropo litaan van Moskou de Majesteiten, biedt hun het kruis aan om het te kussen, terwijl de Metropolitanen van Nowgorod en Pe tersburg hen met wijwater besprengen. Nadat de Czaar en de Czaritza op de voor hen bestemde troonen plaats genomen heb ben plaatst de Metropolitaan van Moskou zich weder vóór hen en vraagt den Czaar naar zijn geloof, welke vraag deze beant woordt door met luider stemme de Niceen- sche geloofsbelijdenis uittespreken. Hierop begint een plechtige hoogmiswaarbij de Metropolitaan van Moskou door twaalf aartsbischoppen bijgestaan wordt. Terwijl het Evangelie gelezen wordtstijgen de metropolitanen van Moskou, Nowgorod en Petersburg de trappen van den troon op en bekleeden den Czaar met het keizerlijk ornaat, en spreekt de Metropolitaan van Moskou den zegen over hem uit. Daarop vraagt de Keizer om de kroon. Zij wordt hem overhandigden hij zet haar zich zelf op het hoofd. Op dezelfde wijze neemt hij scepter en rijksappel in ontvangst, en klokgeluitrompetgeschal en kanonge donder verkondigen aan het daar buiten wachtende volkdat zijn gebieder gekroond is. Nu rijst de Keizerin overeind en knielt voor haar gemaal neder, die de kroon een oogenblik van 't hoofd neemt, met haar zachtkens het hoofd der voor hem neder- knielende Keizerin aanraakten haar ver volgens met de kleine keizerinnenkroon kroont. Nadat de keizerin uit hare knielende houding is opgestaankomen de groot vorsten en de groot waardigheid bekleeders aandringen om het gekroonde paar hunne gelukwenschen aan te bieden, terwijl de viering van de Mis bedaard wordt voort gezet. Maar nog moet er een gewichtig deel der kroningsplechtigheid volbracht wordennamelijk de zalving met de heilige olie. Twee aartsbischoppen naderen de Majesteiten en geleiden hen naar het al taar waar de Metropolitaan van Moskou eerst den Czaar op voorhoofdoogen, neusmondoorenborst en handen zalft, en daarna de Czaritza, doch deze alleen op het voorhoofdmet welke plech tigheid de kroning voltrokken is. De kro ningsoptocht stelt zich weder in orde en keert tusschen de rijen der jubelendemenigte door naar het paleis terug. De tegenwoordige kronings-ceremonieën dagteekenen van Iwan IIIhij voerde bepaalde ceremonieën in, waarvan later door bijna elk zijner opvolgers iets is toe gevoegd. De eerstedie naar het nieuwe kroningsceremonieel gekroond werdwas Dimitride kleinzoon van Iwan IIIwien deze destijdsmet voorbij gaan van zijn jongeren zoon Wassili, tot zijn opvolger wilde benoemen, welk plan hij echter later tot geluk voor Rusland heeft laten varen. Deze kroning heeft vervolgens in hoofd zaak allen lateren Czaren tot richtsnoer gediendbehalve dat zij het ceremonieel uitbreidden en volmaakten. In 1856 is Alexander II in de Hemelvaartskerk ge kroond en terwijl wij dit schreven was de dag op handen, waarop de kroning van Alexander III zou plaats hebben eene plech tigheid die op zoo grootsche schaal voor bereid wasdat aller oogen thans met de grootste belangstelling op de oude Czaren- stad gevestigd waren, terwijl de tegenwoor dige omstandigheden medebrachten, dat door velen de feestelijkheden te Moskou niet zonder ongerustheid werden te gemoet gezien. Waarheen men ook in het Kreml de sohreden wendt overal komt men met historiesche herinneringen uit vele eeuwen in aanraking. Het Kreml-paleis heeft zijns gelijke niet in de geheele wereldhet bevat 700 zalen en kamers. Daarönder nemen de vijf groote orde-zalen den voorrang inde 61 Meter lange, 21 Meter breede George- zaalaan welker wanden marmeren tafels prijkenwaarop de namen en het oprich tingsjaar vermeld staan der regimenten, die zich op het slagveld bizonder onder scheiden hebbenals mede de namen der officieren die sedert de stichting der orde haar ijzeren kruis ontvangen hebben de gewelfde Alexander-zaalde fraaiste van het paleisin welks reusachtige wandspie gels zich over dag het beeld der zich onder de vensters uitbreidende stad weerspiegelt, terwijl des avonds, wanneer de 4500 kaar sen der kroonluchters haar licht verbrei den de als door daglicht verlichte zaal met haar rood zijden behangselhaar schat van schilderijen, wapentrofeeën en ver guldsel, met haar uit meer dan twintig verschillende houtsoorten saamgestelde vloer, en haar ouderwetsche met rood fluweel bekleede meubelen er uit ziet als eene zaal uit een tooverspreukjen;de Andreas-zaal met de van zuiver goud ver vaardigde Keizers-troonwaarbij altijd een onderofficier wacht houdtde Katharine- zaal met den troon der Keizerin die groot meesteres van de orde der Heilige Katharina is en eindelijk de reeds vermelde Wladjimir zaal met haar bronzen licht kroon die 1600 kilogram weegt. Dergelijke pracht heerscht ook in de andere vertrekken. Overal treft men kunst schatten en zeldzaamheden van bijna on schatbare waarde aan. In de prachtige parade-slaapkamer staan voor het parade bed twee zuilen van verde anticowelker waarde op 3 miljoen Mark geschat wordt. Yan dezelfde kostbare marmersoort zijn de achttien pilaren aan de met zilverbro kaat bekleede wanden vervaardigd. De receptie-kamer der Grootvorstin-Troon opvolgster is een der kostbaarste vertrek ken van de geheele wereldzij draagt niet ten onrechte en naam van den „zilveren kamer," want waarheen we de oogen wen den, overal zien we zilver schitteren: zeven zilveren tafels bevinden zich onder de vergulde meubelsdie het vertrek vullen; zilveren lichtkronen hangen van de zolde ring af, en groote spiegels met zilveren lijsten weerkaatsen honderdvoud het licht der kaarsen. Als we eene beschrij ving van het Kreml lezen, denken we onwillekeurig aan zoo menige beschrijving in de Duizend-en-een- Nachtvertellingen. Welk een rijkdom en prachtEn tochwe beklagen den man die binnen de muren van dat too ver paleis gekroond is. De oude Czaren stad en pracht verhindert niet, dat de gekroonde heer- scher over ongeveer 86 miljoen menschen aan het hoofd staat van een wormstekig rijk, en dat Alexander III eiken dag het vreeselijk lot zijns vaders boven 't hoofd hangt. Naar het Hoogduitse//. V De BURGEMEESTER van Haarlem herinnert,den ingezetenen dat gedurende dri0 dagen der week des MaandagsDingsdags en Donderdags aan het Vaccinatie bureau op de Kampervest gele genheid bestaat tot INENTING, telkens van des namiddags 2 tot 3 ureop de eerstgenoemde dagen met animale en op den laatstgemelden met humane koepokstof en dat Dingsdag bijzonder bestemd is voor de Gratis-Vaccine met animale stof. Met het oog op elders voorgeko men gevallen van pokkennoodigt deBurgemeesterden ingezetenen drin gend uit zoo spoedig mogelijk van de gelegenheid tot inenting gebruik te maken. (861) Haarlem, 26 Mei 1883. De Burgemeester voornoemd: E. A. JORDENS. te Haarlem hebben besloten, even als het vorige jaar, gedurende de zomermaanden Juni, Juli en Augustus, hunne winkels des avonds ten 9 uur te sluiten. te geven door den Heer BOTTINGA, van Harlingen, Eerelid van verschillende Rederijkerskamers Bekroond met een prijs op het Concours te Winschoten. op Dinsdag den 5 Juni 1883, in de Bovenzaal van het Aanvang 8% uur. Entrée 0.49. Toegangsbewijzen zijn te bekomen tij DE ERVEN LOOSJES, Ged. Qudegracht. (863) Heden overleed in den ouder dom van bijna 80 jarenonze geliefde Vader, Behuwd- en Grootvader, de Weledele Heer CHARLES LOUIS SARLET, in leven Makelaar alhier. (864) Uit aller naam: A. C. L. SARLET. Haarlem, 28 Mei 1883. Wordt gevraagd om dadelijk in dienst te tredeneene knappe, zindelij ke goed kunnende koken en werken. AdresJansweg N°. 2. (865) Mevrouw ZOCHERGed. Oude Gracht 78verlangt tegen Augus tus eene fatsoenlijke (866) van de P. G.als meid-alleen. Mevrouw KUIPERS, Schooterwem 5 vraagt tegen Augustus eene flinke Adres in persoon. (867) Terstond gevraagd een net dat genegen is eenig huiswerk te verrichtentusschen de 14 en 16 jaar en eene knappe WERK STER, voor 1 k 2 dagen per week, Adres: Koningstraat 15. (868) Mej. van SCHOUWENBURG, Kleinen Houtwegverlangt tegen Augustus eene zindelijke (869) eene VROUW, voor halve dagen uit werken te gaan. De beste ge tuigen staan haar ten dienste. Adres bij de uitgevers dezes. eene fatsoenlijke BAKER, liefst bij den gegoeden stand en van goede getuigen voorzien. Adres Wed. PRUIMBOOM, Nieuwsteeg N°. 83 (Burgwal). (871) tot het TEEKENEN van DECORATIEWERK. Adres franco brieven onder N°. 872aan het bureau van dit blad. kunnen geplaatst worden Bakenes- sergracht N°. 9. (873) JS! met 1° Mei a. s.vlak bij 't Spoor, een net HEE RENHUIS met 7 ka- -mers, dienstbodenkamers, tuin en verder van alle gemakken voorzien. Huurprijs f800. Te bevragen met franco brieven onder N° 874, bij DE ERVEN LOOSJES, Boekh. te Haarlem. voor een Heer, z. b. b. h. hebbende, eene Zit- en Slaapkamer op mooien stand. (875) Te bevragen Bureau van dit blad een nieuwe ROEIBOOT. Te bevragen Bakkerstraat N°. 38 Goederen voor publieke verkoopingen worden aangenomen in het Verkooplokoal Warmoesstraat 27, bij den geadmiteerden en beëedigden Makelaar N. D. DE LEUR, die zich aanbeveelt voor alle taxatiën en publieke veilingen van roerende goederen. (877) Riet- en Mandenwerkvolg. Cat. No. 1—98 Porselein, Glas- en Lakwerk. 334—350 Horloges, Juweelen enz1—20 Salongarnituren1—14 Groote Meubelen en Stoelen. 15—75 Schilderijen 250—265 tegen 1° Mei of eerder, aan den Schootersingel2 Benedenhui zen. bevattende 2 kamersensuite groote alkoof, keuken, kelder, slaap plaats voor dienstboden, waterlei ding, tuin en verder van alie ge makken voorzien. Huurprijs 220 per jaar. Verder een Bovenhuis met 3 kamersalkoof, keuken en ruimen zolder, staande onder de gemeente Schooten(geen plaatselijke belas ting). Huurprijs f 200 's jaars. Te bevragen aan het bureau van dit blad. (879) TE KOOP voor 25 een goed onderhouden PIANO zeerj geschikt voor eerstbeginnenden. Adres: Zijlstraat 48, Haarlem. wordt aangebodenbij nette burger- menscbenvoor een a twee Heeren met gebruik van vrije Kamer. Franco brieven bij de uitgevers dezes onder N°. 881. van landerijen, gelegen in en bij den Inlaagpolder en in bet buiten land van den Vereenigden binnen- polder, zal gehouden worden op Vrijdag 8 Juni e.k., 's mor gens te 9 uur, in den GROOTEN VATJXHALL te Haarlem. (882) groote collectie Reps, Damast, CretonneNankingSaaietc. voor LEDIKANTS- en OVERGORDIJNEN. Polijster en Vergulder, beveelt zich beleefd voor deze werkzaamheden aan. (884) buitengewoon geschikt voor Huis-, Slaap- en Badkamers (885) PANDER'S Magazijn.

Haarlemsch Advertentieblad | 1883 | | pagina 3