Mr. CHUNG. die toegestaan zon kunnen worden onder bedingdat bij Frankrijk 's beschermheer schap aannam. Gambetta zou in een brief van 14 Sept. 1880 zijn dank betuigd heb ben voor deze mededeelingenvan welke hij zegt„Ik houd zewat vorm en inhoud betreft, voor opperbest, en gij moet ze openbaar makentenzij gij verkiestdat ik er openbaarheid aan geef." Beeds vroeger is in sommige bladen iets dergelijks mede gedeeld maar men zou er niets anders uit kunnen bewijzen dan dat Grambetta beleef delijk aan eene vrouw het woord verleend heeftom hem een zonderlingavontuur lijk plan uiteen te zetten. De bewering dat Grambetta den tegenwoordigen oorlog zou hebben voorbereid op instigatie eener sohoone vrouw, wier naam enkel op de boulevards genoemd werdis nog door niets gestaafd. Louise Michel heeft geweigerd een verdediger te vragenen toen heeft de rechtbank zelve er een benoemd. Zij moet nu verklaard hebbenindien die verdedi ger het woord neemttegen hem te zullen protesteeren, als verkocht aan de Begeering. Weldra zal in het Engelsche Hooger- huis de derde lezing of eind-beslissing plaats hebben over de wet, waarbij het huwlijk tusschen een weduwnaar en diens schoonzuster wordt toegelaten. Hoewel de tegenstanders al het mogelijk zullen doen om het wetsvoorstel te doen vallenver wacht men toch eene grootere meerderheid dan bij de tweede lezing ten gunste van de wet. Naar men zegt, zal John Bright een der eersten zijndie van de wet pro- fiteerendaar hij ten derden male in 't huwelijk wenscht te treden met zijne schoon zuster. Ook moet Prinses Beatrice op de vrijstelling wachtenom de echtgenoote te worden van den Prins von Fockdie met haar overleden zuster is gehuwd geweest. Te Londen is door eene speciale recht bank onder prezidium van den Lord- Chief-Justiceuitspraak gedaan in de zaak der zes van landverraad beschuldigde dyna- miet-samenzweerderstwee hunner zijn vrijgesprokende vier andere schuldig bevonden en tot levenslangen dwangar beid veroordeeld. 2) aVroegt ge naar den naam van dien jeugdigen Chinees?" sprak zij, antwoordend op mijne vraag. tÓ, 't is Mr. Chung, en hij is attaché bij het Chineesche Gezantschap, 'tls een zeer ontwikkeld en wel opgevoed man, die zeer veel opheeft met de Europeesche literatuur. Ofik u aan hem voorstellen wil natuurlijkik zal het dadelijk doen." En zij liep met mij terug naar de plaats, waar mijn Oostersch fenomeen nog gezeten was, nog steeds verdiept in filozofie- sche problemen met Professor Wood stock een oud heer met een Germaansch voorkomen en met een bril op, die hem op de hoogte bracht ten aanzien van de materialen voor Deel Veertig van zijn groot werk over sEthnologie- sche Psychologie." Ik bleef gedurende het grootste ge deelte van den overigen avond bij Mr. Chung zitten. Van het eerste oogenblik af oefende hij een soort van betoovering over me uit. ZijnEngelsch had nauwlijks een spoor van een buitenlandsch akcent, en zijne stem was een der aangenaamste en wellui- dendste, die ik ooit gehoord heb. Wanneer hij u aanzag, spelde zijn diep, rustig oog terstond een onvoorwaar delijke oprechtheid. Voordat de avond om was, had hij mij de geheelege schiedenis van zijn opvoeding en zijn vorig leven verhaald. Zoon van een bemiddeld mandarijn te Peking, die zijne voorliefde voor de Europeesche beschaving niet onder stoelen en ban ken schoof, had hij reeds op jeugdigen leeftijd al zijn examens in China met sukces afgelegd, en was hij door de Regeering van het Ilemelsche Rijk uitverkorenom deel uiltemaken van de eerste bezending jeugdige Chinezen, die naar Europa werden gezonden, Volgens geruchtente Madrid in omloop en door sommige Parijsche bladen medegedeeld zou het vertrek van de Ko ningin van Spanje met hare kinderen naar het buitenland veroorzaakt zijn door on- eenigheid tusschen haar en haar gemaal, en laatstgenoemde de verwijten allezins verdienen, henf door zijn echtvriendin gedaan. In hoeverre die geruchten juist zijn, is moeilijk te beslissen, maar de reis van Koningin Maria Christina, waartoe het Kabinet niet gemakkelijk de vereischte vergunning verleende, maakt in de hoofd stad van Spanje een pijnlijken indrnk. Uit het verhoor der talrijke getui gen in de zaak van Jaantje struik blijkt vrij duidelijkdat, mogen er onder de de slachtoffers harer oplichterij beklagens waardige onnoozelen zijnandere hun verdiende loon hebben ontvangen, daar de door hen aan Jaantje voorgeschoten gelden eigentlijk op woekerwinst uitge zet kapitaal verdienen genoemd te worden. Zij blijft voortdurend met de grootste onbeschaamdheid nagenoeg alles ontken nen en beweertdat zijzoodra de zaak zal zijn afgeloopenalles wat zij schuldig is zal voldoen. Zij heeft met het oog daar op aan haar advocaat eene lijst van door haar erkende schulden ter hand gesteld, welke hij aan de Rechtbank heeft over gelegd. Door den burgemeester van Vuren werd o. a. medegedeelddat Jaantjes moe der gierighaar vader een oppassend man was. Er waren drie kinderenwaarvan een als een wonderkinddat met den Heiland omgang heette te hebben, voor geld den volke werd vertoond. Ten pro- cesse is een over dit wonderkind verschenen vlugschrift aanwezig. Als eene bizonderheid wordt uit Ijlst gemeld, dat daar van de 56 stemgerechtig den tot verkiezingen van leden der Tweede Kamer, 55 stemmen uitgebracht werden. De eenige kiezer, die nietnp kwamwas de heer W. M. Oppedijkde kandidaat der antirevolationnaire partij in het distrikt Sneek. om de talen en wetenschappen der Westersche barbaren te leeren. Chung was gezonden naar Engelanden hier, of in Frankrijk, had hij, met uitzon dering van kleine tusschenpoozen, -« -J- 1-,J 4-- PJJ.l, I»» hij den mannelijken leeftijd bereikt had. Hij. had onze taal zeer snel aangeleerd hij had een graad behaald aan de Londensche Universiteit, en een de gelijke kennis van onze Engelsche literatuur verworven. Indedaad was hij feitelijk een En- gelschman in alles, behalve zijn gelaat en zijne kleeding. Zijn hem aange boren scherpzinnigheid had hem in staat gesteld het Europeesche denken en gevoelen met het grootste gemak in zich op te nemenen 't was dikwijls bijna onmogelijk, als men met hem sprak, er aan te denken, dat hij niet een der onzen was. Als ge uw oogen sloot en naar hem luisterdethoordet gij een aangenaam, beschaafd, ont wikkeld jong Engelschman; wanneer gij ze weêr opendet, was het altijd eene nieuwe verrassing, te zien, dat ge in gesprek waart met een echten Chineesmet een geel gezicht en een staart in den nek, uitgedost in het kleurige kostuum van de zonen des Hemelschen Rijks. »'t Zou u onmogelijk zijn, om naar China terug te keeren en daar te gaan leven, is het niet?" vroeg ik hem, nadat we een tijd lang met elkander in gesprek geweest waren, n Zoudt ge weder onder uw eigen volk kunnen gaan leven, na zoo lang verblijf te hebben gehouden in het beschaafde Europa iWaarde heer" antwoordde hij, ietwat huiverend, »ge bedenkt niet, wat mijne werkelijke pozitie is. Mijne Regeering kan mij iederen dag terug roepen. Ik hang eenvoudig van hare genade af, en ik moet doen zooals mij gelast wordt." t Maar ge zoudt toch niet gaarne weder in China gaan wonen," sprak ik weder. sGaarne!" riep hij uit, met een gebaar, dat voor een Chineesgeloof ik, heftig mocht heeten. i De gedachte daaraan reeds vervult me met afgrijzen. Vanwege de schuitenvoerders- en scheepsoptuigersvereeniging te Amsterdam is tegen Zondag een openbare vergadering belegdwaarbij alle vakgenooten zijn uit- genoodigdter bespreking der afschaffing van den niet noodzakelijken Zondags-arbeid. Dezer dagen werd te Berlijn, een onschuldig veroordeelde vrouw gerechtelijk in haar eer hersteld. Achttien maanden geleden werd zekere Louise Steigerwald eene kinderlooze herbergierster, tot 3 jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens 't op verregaande, hier zelfs onbeschrijfelijke dierlijk mishandelen van hare pleegdoch ter. Na hare gevangenneming gelukte het haar advokaat de bewijzen in handen te krijgendat alleen wraak en nijd in staat waren geweest die veroordeeling te doen uitspreken. De pleegdochter was opgehitst, een vroegere dienstbode der veroordeelde omgekocht, haar stiefbroeder overreed om valsch getuigenis af te leggenen daardoor was een volledig bewijs van allerlei gruwe lijke, maar onware feiten geleverd. Alle getuigenissen werden thans herroepenof de bewijzen der valschheid van de vroegere opgaven geleverd en zoo kwam de rech ter nu tot vrijspraak en vernietiging van het vonnisdat echter reeds voor de helft is ondergaan en de arme vrouw fyziek reeds heeft ten gronde gericht. Den lldeu dezer, 's avonds omstreeks 10% uur ontstond er in het hótel Place Royale te Nijmegen branddien men eerst 's nachts omstreeks 2 uur meester kon 'worden. Eenige kamers in den rechter vleugel zijn uitgebrand. Twee dames de Pin to, moeder en dochter, uit den Haag moesten door een raam op de eerste ver dieping gered wordendaar het vuur op den gang woedde, en haar de doortocht naar de trap was afgesneden. De brand is ontstaan op eene kamerwaar een zoon van genoemde Mevrouw d. P. logeerdeen wel doordat een ledikantbehangsel met een bougie in aanraking kwamzonder dat de heer d. P. bij machte wasdit behangsel af te rukken of de vlam te blusschen. De vlammen grepen zoo snel om zich heen, 't Zou voor mij een levend dood-zijn, wezen. Gij, die nooit in China geweest zijt, kunt u er geen denkbeeld van ma ken, welk een vreeselijke ramp het zou zijn voor een man, die zich beschaafde €yQ«mnnfAr» nv» vtnrcfplliriQ'Pn hp.fift fii- gen gemaakt, te moeten verkeeren onder zulk een troep erger dan mid- deneeuwsche barbaren, als mijne land- genoolen nog tot op den huidegen dag gebleven zijn. O neenGod ver hoede, dat ik ooit voor goed derwaarts moete terugkeeren, want het zou meer zijn dan ik kan verduren. Zelfs een kortstondig verblijf te Peking is al erg genoeg; de plaats hangt van wreed heid, knoeierij en bijgeloof aan elkaar; en ik haal altijd weêr vrijer adem, als ik weêr het dek van een Europeesch stoomschip onder de voeten heb, en ik de Engelsche vlag, met welke ik zoo gemeenzaam geworden ben, weder boven mijn hoofd zie wappren." s Dan zijt ge niet vaderlandslievend," waagde ik te zeggen. Vaderlandslievendantwoordde bij, en hij trok zijn bovenlip minach tend opjlioe kan een man vaderlands lievend zijn tegenover zoo'n samen stel van verfoeilijke verdorvenheid als onze Chineesche Regeering? Ik kan me voorstellen een vaderlandslievenden Rus, een vaderlandslievenden Egyp tenaar, ja zelfs een vaderlandslieven den Turk; maar een vaderlandslieven den Chinees wel, het denkbeeld zelfs is tastbaar ongerijmd. Luister, mijn waarde heer; ge vraagt me, of ik weêr in China zoo kunnen leven Neen, dat zou ik niet kunnen: en dat wel om de beste van alle mogelijke redenen, namentlijk omdat zij 't mij niet vergunnen zouden. Ge weet inde daad niet, wat hel woedend vooroordeel en het blinde bijgeloof van dat vree selijke land in werkelijkheid is. Voor dat ik daar drie maanden geweest was, zouden ze mij beschuldigen, óf van vreemde praktijken, óf, wat geheel op 't zelfde neêrkomt, van tooverij; en ze zouden me mij ter dood brengen, door me een van hun ijselijkste folter- straffen te doen ondergaan gruwe lijke wreedhedendie ik zelfs niet zou dat de beer de P. slechts den tijd had om ongekleed zich te redden en om hulp te roepen. Zijne kleederen, gouden sieraden en een aanmerkelijke som aan bankpapier en geld gingen door het vuur verloren. Door de Grocers' Company te Londen- is een prijs van 1000 pond sterling uitge loofd voor een ontdekkig, die voor de wetenschap van groot belang kan zijnnl. de ontdekking van een methodewaardoor de koepoksmetstof zichbuiten het dierlijk lichaam omin een of ander medium kan ontwikkelen en vermeerderen met andere woordende oplossing van het vraagstuk of, en in hoever de koepok-kiemen het vermogen hebben zich uittebreiden en te ontwikkelen zonder de dierlijke stoffen, waardoor zij dit bij voorkeur doen. Hier door zoumaar men hooptveel van het vooroordeel tegen de vakcine worden weg genomentenminste daarwaar de ergernis- over de vakcine wat meer is dan eene politieke machine de guerre. De mededin ging is voor mannen van alle natieën open gesteld, en de antwoorden moeten vóór 31 December 1886 ingeleverd worden. De kommissaris -van politie te Ber- gen-op-Zoom verzoekt opsporing van Chris tine Klaasen14 jaar oud. Zij reist met Gerardus Serniets en met diens vrouweene Fransche koorddanseres. De ouders verlan gen hun kind terug. Een braaf oppassend werkman te Hoogeveen, die alle mogelijke godsdienst oefeningen der streng orthodoksche predi kanten aldaar bijwoondeen verleden week Zondag naar aanleiding van een preek over het zoenoffer van Christus wanhopiger dan ooit thuis kwamstond den volgenden mor gen vroeg op en bouwde op den openbaren weg een altaar van turf. Toen nam hij een schaaphet eenige dat hij bezatom het te offeren voor zijn zondennaar hij zeide. Ten aanhoore van de burendie inmiddels kwamen opdagen, riep hij, „neen, geen schaapik zal het liefste offerendat ik heb", liep toen naar huis en greep zijn sluimerend wicht van 3 jaren, om het op het turf-altaar te verbranden. Natuurlijk kunnen noemen in een Engelschen salon. Dat is het soort van Damokles- zwaard, dat altijd boven het hoofd hangt van iederen geëuropeanizeerdea Chinees, die tegen zijn eigen vrijen wil naarziin cebonrteland terug keert."' Met verbazing had ik hem aange hoord. 't Scheen iets zoo natuurlijks en eenvoudigs te zijn, onder Mrs. Bouverie Barton's groote lichtkroon, te zitten praten met dezen belangwek- kenden jongen man, en toch kwam het me ook zoo onmogelijk voor, me hem voor te stellen in verband met al de ijselijkheden, waarvan men wel eens in boeken over de gevangenissen en de lijfstraffen in China gelezen heeft. Dat iemand, die een graad behaald heeft aan de Londensche Universiteit, een filozoof, die thuis is in al de poli tieke wijsheid van Ricardo, Mill, en Herbert Spencer, werkelijk onderwor pen zou zijn aan dat barbaarsche wet boek van afgrijselijke folterstraffen, het was meer dan een mensch zcib als werkelijk kan voorstellen. Ik aar zelde een oogenblik en zeide toen: smaar ze zullen u natuurlijk nooit terug roepen, is het wel?" »Ik vertrouw van neen," antwoordde hij op kalmen toonïik bid dat het niet gebeuren moge. Zeer waarschijnlijk zullen ze mij hier mijn levenlang laten blijven. Ik ben attaché-tolk bij het Gezantschap, in welke betrekking ik goede diensten bewijs aan het Goe- vernement te Peking; en in mijn vaderland zou ik, in welke betrekking ook, in alle opzichten onbruikbaar, ja onmogelijk zijn. Maar er is weinig staat te maken op de toomlooze luimen en grillen van de Chineesche Regeering. Hoe onwaarschijnlijk het mij thans ook voorkome, 'tis best mogeiijk, dat ik morgen zelf reeds terug geroepen word. Als ze eenmaal iemand er van ver denken, dat hij er Europeesche sym pathieën er op nahoudt, dan is hun eerste denkbeeld hem het hoofd voor de voeten te leggen. Zij beschouwen dat, zooals gij het eerste cholera-of pokkengeval in eene groote stad zoudt beschouwen." Wordt vervolgd.)

Haarlemsch Advertentieblad | 1883 | | pagina 2