"werd dit voorkomenen de manna eene voorloopige opsluitingnaar een krankzin nigengesticht vervoerd. Dat Jaantje Struik reeds vroeg aan leg voor oplichterij toonde te bezitten blijkt uit het volgendedat bij de gerech telijke behandeling harer zaak aan het licht is gekomen. Toen zij nog school ging vroeg zij op zekeren dag van ieder der 18 meisjens, die met haar de school be zochten, één cent. Zij zou voor 18 centen jenever halen dien op drinkennatuurlijk dronken zijnen zoo een grapjen met den meester hebben. Werkelijk haalde zij in een nabij zijnden winkel een leeg flescbjen vulde dat heimelijk met water en dronk het ten aanschouwe harer medeleerlingen nit, die daarop den meester niet weinig deden ontstellen door het verhaal., dat Jaantjen weldra in „kennelijken staat" zou verkeeren. De dronkenschap evenwel bleef uit, maar in Jaantjes zak bleven de 18 centen 1 Verbazend is het getal der zich sterk vermenigvuldigende hazen op Noordbeve- land. Geen zeldzaamheid is het, troepjens van 10 a 12 bijeen te zien zitten. Dan krijgt men den indrukdat het er wel een opzettelijke kweekplaats van dit wild moet zijn. Voor den liefhebber van jagen is dit zeker een aangenaam vooruitzicht; voor den landbouwer echter een ware plaag. Niet gering toch is de schadewelke die dieren in het korenveld aanrichtendoor in alle richtingen gangpaden van aanmer kelijke breedte te maken. - Te Gaast (Friesland) heeft een huise lijke twist tusscKen een paar echtelieden een treurig gevolg gehad. Een in woede ontstoken echtgenoot, die zijne vrouw een bord naar 't hoofd wilde werpenraakte daarmeê in zoo erge mate hun kind aan het voorhoofddat dit verschrikkelijk bloedde. Hierop werden man en vrouw handgemeen buitenshuis, waardoor wederzijds kleine verwondingen werden toegebracht, waarna de vrouw vluchtte en door ingezetenen in bescherming werd genomenwelke laatsten op hunne beurt wederom handgemeen met den man werden. De „drankduivel" ver vulde in dit tooneel de hoofdrol. Op de tentoonstelling te Zurich is ook Beethoven's vleugelpianohet laatste instrument dat door den componist bespeeld werd. Het is een ouderwetscb klavierdat met zijn geel geworden afgesleten toetsen sporen draagt van veelvuldig gebruik door den grooten meester. De gebroeders Hug te Zurichdie het instrument inzonden kunnen bewijzen van de echtheid over leggen. Te Nieuwediep heeft de politie de hand gelegd op zekeren P. B., sjouwer van beroep aldaar. Deze man wordt ver dacht van moedwilligen doodslag op zijne vrouw. Het ongelukkig slachtoffer werd Dinsdagmorgen gewurgd in bed gevonden en het verleden van den beschuldigde schijnt niet gunstig te zijn. Geneeskundigen hebben de wurging geconstateerd. Het lijk is voor een nader onderzoek naar het Gemeente-gasthuis overgebracht. De justitie uit Alkmaar is overgekomen. De zaak verwekt te Nieuwe- diep een ongekende deelneming, en men ziet met belangstelling den uitslag te gemoet. Aan het spoorwegstation te Rouaan had onlangs een worsteling op de loopplank van een voortrijdenden trein plaats. Een Engelschraandie twee jaren geleden door twee mannen bestolen werd en sedert dien tijdofschoon tot dusver vruchteloos moei te deed hen te doen gevangen nemen, herkende de beide dieven op eens onder een groep van vijf mannen, die aan dat station bij het buffet stonden. Hij greep onmiddelijk een hunner vast, en riep om politieagenten, maar er was geen aanwezig, en voor men er gehaald hadwaren de vier andere mannen reeds in den trein gestapt en reed deze weg. Toen de trein zich in beweging zette, rnkte de gevangen dief zich onverwachts los, en snelde er heen. Zijn vervolger greep hem echter weder vast, juist toen hij op de loopplank stapte. Zij worstelden daar eenigen tijd. De dief trachtte aanhoudend zijn vervolger onder den waggon te gooien maar deze had zijn arm door een raampje gestoken en hield hem stevig vast. Eindelijk, nadat de trein een tunnel was binnen geredenhield mendoor het angstig geschreeuw der passagiers opmerk zaam gemaaktstilen de dief werd aan de polite overgeleverd. Te Walton on Thames worstelde een ontsnapte misdadiger, die weer gevat werd, zoo wanhopig met den gerechtsdienaar, da* beiden in de Theems rolden. Toen eerst kon men hem meester worden. De vestingmuren rondom Parijs zul len geslecht worden. De gemeenteraad heeft dezer dagen, op voorstel van Yves Gyot, daartoe besloten. Het door brand vernielde Variété- theater te Warschau was een bijgebouw van den grooten schouwburg. De inrich ting er van liet veel te wenschen over, en het voldeed volstrekt niet aan de ei- schen voor veiligheid tegen brandgevaar. Er waren weinig uitgangenlastige trap pen nauwe gangen enz. Gelukkig werden, om het warme weder, de voorstellingen niet in dit gebouwmaar in het zomertheater gegeven anders was het verlies van menschenlevens zeker groot geweest. Nu waren er slechts tien menschen in het gebouw, die zich in tijds konden redden. Men was den brand in drie nren mees ter. De zaal is geheel uitgebrand. D e cos tumes en decoratiën werden gered. Op den dag der verkiezingen deed zich aan de stembus te Winterswijk een belangwekkend geval voor. Een twee- of drietal biljetten stapelden zich in de bus zoodanig op elkanderdat de bus verstopt raakte. De voorzitter van het stembureel vatte haar aan en schudde haar heen en weèr. 't Baatte echter nietintegendeelde klep sloeg dicht enin het slotzij bleef ontoegankelijk voor de volgende bil jetten. Goede raad was duur. Het stembu reel besloot de bus te openen en de zaak in orde te brengen. Een tiental aanwezigen kunnen deze handeling konstateeren. De voorzitter deelde het voorgevallene aan tal van later opgekomen kiezers mede, van wie enkelen de schouders ophaalden. In vele lokale bladen komen berich ten voor omtrent het aantal uitgebrachte stemmen bij de verkiezingen. Uit alle blijkt, dat de opkomst der kiezers buiten gewoon groot is geweesten die bij vroege re verkiezingen overtreft. De Chinezen hebben een middel gevonden om de postduiven tegen roofvo gels te beschermen. Zij bevestigen aan den staart van de duif een klein samenstel van bamboe, dat als fluit werkt. Dit instru ment geeft ten gevolge van de sterke lucht verplaatsing een scherpkrachtig geluid, dat de roofvogels verschrikt en op een afstand houdt. Elke fluit bestaat uit drie stukken bamboestengel, die gezamentlijk nauwlijks eenige grammen wegen. Men bevestigt ze bij den wortel van den staart door middel van draden, die onder de vleugels door gaan. Door een noodlottig verzuim is on langs in een provinciaal blad een voor de redaktie bestemde opmerking van den feuil letonschrijver mede afgedrukt. Het feuil leton-verhaal sloot hiermeedat de jeugdige heldin te Nutzdorf bij Weenen een graf in de golven zocht. Deze zelfmoord is met schrille kleuren geschilderd, en daarom wordt de lezer te meer verrast door de volgende nota aan het slot„Mocht u het einde van Louïse te jammerlijk voorkomen, dan kan zij ook best blijven leven; laat dan achter regel 4(3 volgenLouïse dacht nog dikwijls aan het schandelijk bedrog van den blonden dokter maar allengs kreeg zij haar kalmte en natuurlijke opgeruimd heid terug."" Tegen Garibaldi's zoon Ricciotti is te Rome eene rechtsvervolging in gesteld door zekeren heer Paretodie beweert door hem bedrogen te zijndaar Ricciotti hem voor eene geleende som van 3000 fr. een bronzen vaas in pand gaf, welke naar zijn voorgeven eene waarde had van 20.000 fr. maar gebleken is, slechts 50 a GO fr. waard te zijn. Sobbede moordenaar van den brie venbesteller Cossath, heeft Woensdag te Berlijn de doodstraf ondergaan. Roovers op velocipfedes zijn wel een echt Amerikaansche merkwaardigheid. Amerikaansche bladen verhalen van een rooverbendedieop tweewielers gezeten het dorp Essexin Massachusettsbinnen reden, plunderden, en daarna in ijlende vaart weder verdwenen. Wie weet of dit voertuig niet wel meer in gebruik zal ko men bij dieven en roovers. Maar dan zouden er zeker ook weldra politie-agenten op tweewielers komen. Te Nantes heeft een hevige brand gewoed in een voddenmagazijn, waarbij twee kindereneen van 4 en een van jaar, zijn omgekomen; een 19-jarigjonk man is in zijn bed gestikt, 't Lijk van het 4-jarige kind lagterwijl het bericht van dit onheil werd afgezondennog onder de brandende puinhoopen. De moeder droeg het kind eener buurvrouw in haar armen weg, en riep haar knaapjen toe haar te volgen maar de trap stortte invoordat het kind haar achterna kon komen. In een koffiehuis te Bonn is verle den Maandag een Nederlander gevangen genomendie aanstoot gaf door smaadrede nen op den Pruisieschen Staatden Keizer en Bismarck. De Drosc/iie«-koetsiers te Berlijn hebben weêr eens hun werk gestaakt. Er loopen 2500 van die heeren in de Pruisie- sche hoofdstad te wandelen. Door de geheele stad maar vooral aan de spoorwegstations, veroorzaakt deze werkstaking grooten last. Een buitengewoon belangrijk schouw spel voor de gasten van den Czaar te Moskou leverden de oefeningen op van het garde-regiment der Kozakken, 't Geheele regiment vloog zonder gesloten gelederen voorbijvele Kozakken stonden op hunne paarden, anderen op het hoofd weder an deren sprongen van en op hunne paarden eenigen zag men over den kop van hun paard op den grond springensteenen op rapen en weder in den zadel komenalles in vollen galop. De overigen schreeuwden als razenden, schoten hunne pistolen af, wierpen hunne karabijnen in de lucht en vingen ze weder opsommigen reden twee aan tweemet één been op het paard van hun kameraad. Op een gegeven sein splitste zich het regiment in tweëenhet eene deel reed voorthet andere hield stilliet de paarden op den grond liggenen de man schappen vlijden zich daarnaast neder, als in den oorlog den vijand afwachtende. Deze, voorgesteld door de weggereden helft van het regiment, kwam weldra in woesten galop aanjagenen in een oogenblik waren de paarden overeinden de Kozakken in den zadel, en stormden zij onder wild gehuil op den vijand los. Geen cirkus ter wereldzegt een ooggetuigegaf ooit zoo iets te zien. Hélfene Markowitch, die eenige maan den geleden in eene kerk te Belgrado een revolverschot loste op Koning Milan van Servië, was ter dood veroordeelddoch had van den Koning gratie gekregen. Nu wordt gemelddat men haar dood in de gevan genis heeft gevonden. Eene kommissie van deskundigen en rechterlijke ambtenaren die het lijk onderzocht, moet tot het be sluit gekomen zijndat zij zelfmoord ge pleegd heeft. Men zal zich herinnerendat vroeger ook al iets dergelijks aangaande dezelfde dame is bericht. Bevreemding wekt het, dat politie en justitie zulk eene lijdelijke houding aannemen tegenover de bedrijvers van het gebeurde op het Munsterkerkhof. Waren 't geen groote heerenzoo zegt menigeen die woestelingen zouden al lang achter slot en grendel gezeten hebben. Niet min der aanstoot geeft de houding van de bij het feit betrokken jongelieden zei ven. Men ziet met ergerlijken overmoed hen opent- lijk in landauers door de stad rijdenen de laatste dagen hadden zij hun oude plaatsen bij het café-chantant in Tivoli weêr ingenomen, en ofschoon zij niet, zooals vroeger meestalde orde verstoorden dat zou waarschijnlijk nu niet geduld zijn toch amuzeerden zij zich blijkbaar zeer goed met de dames en stoorden zich volstrekt niet aan de belangstellende blik ken welke het publiek op hen wierp. In de nabijheid van Parrega (Fries land) moet Dinsdagavond twist zijn ont staan tusschen twee grasmaaiers over het bezit van één gulden welke zoo in hevig heid toenamdat de een den ander met een mes zoodanig heeft toegetakelddat deze aan de gevolgen daarvan is bezweken. Naar men zegt, waren het vader en zoon. Op de Tentoonstelling te Amsterdam werd een paar dagen geleden een jong- mensch betraptdie met den sleutel van een pianodie hij bespeeldeeen étalage opende in de Fransche afdeeling. Dezelfde sleutel paste ook op een étalage in de Japansche afdeeling, waaruit in den laatsten tijd gedurig voorwerpen werden vermist. Ook werden twee vreemdelingen verwij derd, die, naar 't gevoelen der politieal te nauwkeurig een en ander bezichtigden. Uit de Fransche afdeeling werd eenig porselein ontvreemd. In het gehucht Sasputgem. Schoon- dijke, geraakte dezer dagen een jongsken van 13 jaar al spelende zoodanig in een touw verwarddat hij zich onwillekeurig wurgde. De knaap bevond zich ten huize zijner grootmoeder en had een touw uit eene slachterij om halsarmen en beenen gebonden. Men vond den jongen te laat in zijne gevaarlijke pozitie. Hij gaf, na los snijding, nog wel eenig teeken van leven doch de dood volgde onmiddelijk. Te Sprang was dezer dagen een jonge karnhonddie nabij de schuur aan een ketting vast lagverdwenen, terwijl ket ting en halsband nog aanwezig waren. Den ■volgenden morgen kwam de hond terug, voorzien van een nieuwen halsband en ijze ren ketting, waaraan een paal. Waarschijn lijk was het dier gestolenmaar is het van zijne nieuwe verblijfplaats losgebrokenom zijn ouden baas weêr op te zoeken. Door den kantonrechter te Oud-Beier land zijn drie dienstmeisjens veroordeeld tot ƒ10 boete, wegens het niet indienen van haar bewijs van domiciliena langer dan een maand in eene gemeente te heb ben gewoond. -- Zeer merkwaardig moet zijn het „elektriesch koncert," dat de Gebroeders Bozza in het Concert des Ambassadeurs op het Tentoonstellingsterien te Amsterdam geven. Een groote trom en vijf gewone trommen met verscheiden andere in het lokaal opgehangen voorwerpen alseen vogelkooieen huiseen klokkespel enz. voeren te zamen een muziekstuk uitzon der dat men een menschelijk wezen een hand ziet verroeren, 't Is eene nieuwe vin ding. Kon men vroeger door elektriciteit slechts korte geluidenb. v. op een trom, teweeg brengen, de Gebroeders Bozza zijn er in geslaagdook zelfs een blaasinstru ment een lang aanhoudenden toon te doen geven. Eenvoudig door de verplaatsing van een drietal tafelswordt telkens de elek- triesche verbinding met al deze instrumen ten waarvoor ongeveer 15000 meter draad noodig waren, tot stand gebracht. Het „elektriesch koncert" geeft dan o. a. een verrassende muziekale schildering van een hevig onwederdat tusschen kanongebul der en geweerschoten door klinkt en een huis in vlammen zet, maarweldra afge dreven vervangen wordt door het gezang der vogelen en het klokgebengel der koei en die naar de weide gaanterwijl de blijde muziek der boeren tamboerijn en kastanjetten zich doet hooren. Een nieuwe tak van nijverheid is het verzamelen der schillen van doperw ten. Een scheikundige heeft namentlijk een behandelingswijze ontdekt, waardoor men met behulp dier tot nog toe altijd weggeworpen schillen een alkohol kan verkrijgendie als drank te gebruiken is. Een Fran8ck blad verzekertdat genoemde afval reeds door vele voddenrapers verza meld wordt om vervolgens gewasschen, gehakt en in den distilleerketel geworpen te worden, waar de alkohol overgehaald wordt. Men zal dus weldra doperwten champagne en doperwten-cognac kunnen drinken. HAARLEM, 19 Juni 1883. Aan den kolfwedstrijdgehouden op 15 en 16 Juni te Haarlem, is deel genomen door 72 liefhebbers, vertegen woordigende 22 gemeenten. De prijs, een zilveren theepot met zilveren melkkan is behaald door J. Groen uit Andijk, de lste premie, een zilveren ijsstel in étui, door J. Loman uit Haarlemde 2de premie, twee kristallen fruitschalen met zilveren voetstukdoor J. Kuilman uit Nieuwe Niedorp, de 3de premie, een zilveren salade lepel en vork in étui, door F. Allan uit Haarlem, de 4de premie, een zilveren vischmes en vork in étuidoor C. Slovers üit Alkmaar, en de 5 premie, een kris tallen bierglas met zilveren deksel, door H. v. d. Ring, te Gouda. VEERTIENDE MUZIEKUITVOERING in den Hout, op Woensdag 20 Juni 1883des avonds van half 8 tot 10 uur, door het Stedelijk Muziekkorps van Haarlemonder directie van den Heer M. H. MiiLLER, Kapelmeester. 1. Pas redouble. Le Drapeau d'honneai. Ctémenf. 2. Ouverture: La Reine d'un jour..Jlalvy. 3. Huldiging-WalzKiihner 4. Fantaisie: "Willem TeU, .liossini an1./t'al/iain. 5. Ouverture: l'AfricainL'Anglois. 6. Potpourri: La -IuiveHalvy arrlio/im. 7. Marsch. PotpourriSeidenglanz:

Haarlemsch Advertentieblad | 1883 | | pagina 3