Mr. CHUNG. De Maatschappij Zeeland had nl. verlof j gevraagd om de nieuwe boot te mogen 1 noemen „Prinses Wilhelmina." Daarop liet Z. M. schrijven, dat, hoe hooge prijs hij ook op de attentie stelde, 't hen aange naam zou zijnals men een anderen naam koos. De Prinses was bij den doop van zeer vele schepen reeds vernoemdthans gaf de Koning in overweging het schip „Prins van Oranje" te noemen, naar den tegen- woordigen Kroonprins. Yan dezen wensch werd Z. K. H. in kennis gesteld en hij gaf gaarne zijne toestemming. Mij dunkt- zoo besluit genoemde briehtgever dat deze vriendelijke opmerkzaamheid des Konings de hoop op herstel der aangename verhouding in het Koninklijk gezin weêr eenigszins mag vermeerderen. Terwijl we dit schrijven isdeRot- terdamsche Rechtbank nog steeds bezig met de behandeling van de zaak der mil- joenen-jufvronw. Er wordt van het geduld der rechters veel geëischten ieder bewon dert de humane wijzewaarop de Voorzitter de beschuldigden blijft bejegenen, niette genstaande hun houding wel soms is, om ook den lijdzaamste het geduld te doen verliezen. Er zijn er onder de getuigen, die blijkbaar slechts bij toeval niet op de bank der beschuldigden zitten. Bij de jaarlijksche harddraverij met paard en sjees op den Waterloo- dag te Leeuwardenwaartoe vdp wege den Koning en de Koningin een fraai bewerkte gouden zweep en een breed gouden oorijzer waren uitgeioofdheeft onder een drukken toeloop van belangstellenden op de gebruikelijke wijze plaats gebad. Twintig Priesche paar den (andere zijn uitgesloten) namen aan den wedstrijd deel. De gouden zweep werd ge wonnen door den zwarten ruin de Vlieger van den beer Yelstra te Marsum, het oorijzer door den bruinen ruin David van den heer Kuiper te Workummer-Nieuw- land. De uitreiking van de prijzen geschied de door den Kommissaris des Konings wiens echtgenoote, evenals die van den burgemeester van Leewarden, in Friesch nationaal kostuum het feest met hare tegenwoordigheid vereerde. Voor het gerechtshof te Boulogne staat thans een brandweerman terechtdie zijne vrouw heeft willen ophangenomdat zij niet lekker genoeg kookte. Hij had haar reeds meermalen gewaarschuwddat zij zorgen moest, dat het middagmaal goed in orde waswant dat hij haar anders zou ophangen. Weêr thuis komende zonder dat de soep op tafel stondterwijl zijne vrouw in de beschouwing van een flescE rum ver diept was, ging hij dadelijk naar een restaurant en liet van daar een goed dinee aan zijn huis brengen. Hij noodigde zijne vrouw plechtig uitmet hem aan te zitten en goed te etenwant het zou haar laatste maal zijn. Na afloop van den maaltijd nam hij een flink touw, dat hij in zijne betrek king gebruikteen hing zijne vrouw daar aan op. Daarna ging hij met de kinderen dadelijk het huis uitom na vijf minuten terug te keeren en met veel omhaal van woorden aan de buren mede te deelendat zijne vrouw zich opgehangen had. Een der buurvrouwen volgde niet de oude gewoonte om te wachten tot de politie komtmaar sneed zelf het touw floor. Toen bleekdat (Naar het Engelsch van J. Arbuthnot Wilson.) 3) »De Hemel verhoede, dat hel ooit bij hen opkome, u terug te roepen!" zeide ik op ernsligen toonwant reeds had ik eene warme genegenheid op gevat voor dit vreemde fenomeen van Westersche beschaving geënt op een on berekenbaar ouden Oosterschen stam en ik had genoeg over China gelezen om te weten, dat wat hij zeide over zijn waarschijnlijk lot, ingeval hij voor goed derwaarts moest lerugkeeren, niets meer was dan de letterlijke waar heid. Het denkbeeld alleen van zulk een katastrofe was leijselijk, dan dat men er zich gedurende een oogenblik op Eaton Place eene voorstelling van maken kon. Toen we dien avond in onzen klei nen met één paard bespannen broug ham naar huis redenwaren mijne vrouw en Effie zeer benieuwd, wat voor soort van man mijn Chineesche kennis toch eigentlijk was; en toen ik haar mededeelde, welk een alleraan- de slechte kookster nog leefde, en deze werd weêr bijgebracht. Thans staat de man terecht. Zijne vrouw heeft hem reeds ver giffenis geschonken en de rechter verzocht haar man in vrijheid te stellen. Zij heeft beloofdin 't vervolg beter voor het mid dagmaal te zullen zorgen. Aan de Amst. Ct. wordt medegedeeld, dat zich bij het toeristen-bureel van Cook niet minder dan 18000 Amerikaansche reisluchtigen aangemeldom bij groepjes een uitstapjen te doen naar de Amsterdam- sche Tentoonstelling. Zij komen via Har wich Rotterdam per Rhijnspoor en vertrekken per Hollandsche Spoor via Antwerpen. Te Huybergen, nabij Bergen-op- Zoomzijn een ongehuwde moeder en haar kind plotseling overleden. Men spreekt van eene misdaad. De Justitie is onmidde- lijk derwaarts vertrokken. Te Norwich zou zekere Gunn wegens schulp gegijzeld worden. De gerechtsdie naren vervoegden zich ten zijnen huizeen werden beleefd door hem ontvangen en in eene kamer gelaten. Hij verzocht zich een oogenblik te mogen verwijderen en keerde spoedig terug met een bijenkorf, die hij op den grond wierp, waarna hij de deur met een sleutel sloot. De bijen vielen woedend op de gerechtsdienaren aan. Een hunner had nog de tegenwoordigheid van geest het venster te openen en de korf naar buiten te werpenmaar beiden werden geducht gestoken. Gunn werd wegens deze „scherts" tot een maand gevangenis veroordeeld. Het visschersmeisjen uit Harderwijk, Mekje Petersen, dat de opening der in ternationale visscherij -tentoonstelling te Londen heeft bijgewoondheeft een prach tig aandenken aan dat bezoek ontvangen. Haar is toegezonden een sierlijke fijnbe- werkte medalje van verguld zilver, ter grootte van een 25 cent-stukjenaan de eene zijde prijkende met het Engelsche wapen, en aan de andere met den naam van den geverden Markies van Hamilton, prezident der Tentoonstelling. Ook was er een schrijven bijgevoegdwaarin zij ver zocht werd, die medalje steeds te dragen. Een fotografie van de zes Nederlandsche visschersmeisjen8, die voor de opening der Tentoonstelling waren uitgenoodigd was er bij. Met een zekere voldoening heeft men te Petersburg berekenddat bij de kroning van Alexander III niet minder dan 10.000 personen een ridderorde ontvangen hebben, terwijl in 1856 bij de kroning van Alexan der II slechts 4000 menschen op deze wijze gelukkig gemaakt werden. De Fransche luchtreiziger Lhoste steeg Vrijdagavond 11. met zijn ballon Pildtre Rosier te Boulogne sur Mer op, met gunstigen wind. Na verscheiden uren in de richting van het Kanaal voortgedre ven te hebben, was hij Zaterdagmorgen vroegop een hoogte van 4000 meterin een zoo ongelijkmatige temperatuur dat de voeten van den luchtreiziger verstijfd van koude waren,terwijl zijn aangezicht gloeide. Hij daalde nu langzamerhand tot op een hoogte van 500 meter, en zag, dat hij boven Duinkerken was. Daar kwam hij even neêr maar om weldra zijne reis te hervatten, 's Morgens te tien uur werd de ballon, op een hoogte van 4000 meter, door een onweder overvallen. De donder rommelde geweldigde ballon en het schuit- jen slingerden hevig heen en weder, en Lhoste verloor het bewustzijn. Toen hij weder tot zieh zeiven kwam, zag hij de zee onder zich. Hij was met groote snelheid gedaalden nog maar 800 meter boven het water. Zijn ballast raakte op. Omstreeks 4 uur was alles over boord geworpenen nog steeds daalde de ballon. Te vijf nur was de Pilatre Rosier in het water, Lhoste riep luid om hulpmaar zonder hoopdat iemand hem hooren zoualles bleef doodstil om hem heen. Zijn krachten raakte uitge put en hij zag reeds den dood voor oogen toen hij eindelijk een schipden Franschen logger Noe'migewaar werddat hem in 't oog kreeg en een reddingboot zond om hem uit zijn vreeselijken toestand te be vrijden. Maar eerst na veel moeite geluk te het, den jeugdigen luchtreiziger hij is pas 22 jaar oud en zijn ballon veilig aan boord te brengen. De halion heeft een lek gekregen. Ten bewijze hoe verschillend de wet tot bescherming van nuttige vogels in Nederland uitgevoerd wordt, meldt men uit Woerden, dat aldaar de heide politie agenten in uniform en met sabel op zijde, publiek een nest met drie jonge lijsters aan de huizen der ingezetenen ten verkoop aanbodenwelk nest nog wel was uitge haald uit den tuin van het huisbewoond door den afgetreden burgemeester. Op den lstel1 Juli wordt te Parijs eene tentoonstelling van insekten geopend die drie weken duren zal. Onder de ingezonden honden op de jongste hondententoonstelling in den tuin der Tuilerieën te Parijswas ook een groote Deensche Dog, Lion genaamd, die eens te Bordeaux een roemrijk avontuur had. Toen hij met zijn meester langs de kade wandeldekwam daar een kleine hond aan hollen die alle kenmerken van dolheid vertoonde en door een troep mannen ach tervolgd werd. Lion snelde op den dollen hond toepakte hem in de keelsprong met hem in het water en verdronk hem. Toen hij weer aan wal gekomen waswerd den hond een ware ovatie gebrachtmen prees en liefkoosde hem van alle kantenen zijn meester liet iets lekkers voor hem klaarmaken. Maar de eerbewijzen brachten Lion in de war. Hij gevoelde zich nu verplicht om op alle kleine honden jacht te maken en hen te verdrinken. Daardoor veroor zaakte hij zijn meester eene menigte on aangenaamheden, en Lion mag nu niet meer zonder een stevigen muilkorf uitgaan Vele boerendie in de nabijheid van Sneek wonenbrengen des morgens en des avonds hunne melk tegen bepaalden prijs naar de boterfabriek en karnen zeiven niet meer dan voor eigen gebruik en enkele vaste afnemers. Met hun zuivel hebben zij dus weinig druktehetgeen hun thans zeer te stade komt, daar zelfs tegen loon bijna geene goede werklieden zijn te vinden. -In het Adelphi-theater te Londen werd dezer dagen een nieuw stuk van Wil- kie Collins »Rang en Rijkdom» voor het eerst opgevoerd. Het beviel den toeschou wers zoo slecht, dat zij bij het vierde bedrijf hun geduld verloren en begonnen te sissen en te fluitenzoodat men onmo gelijk verder spelen kon. De acteur Mason wist echter in gepaste bewoordingen en .met een beroep op de achting voor den schrijver, het rumoer tot bedaren te bren gen zoodat het stuk rustig verder afge speeld kon worden. Aan het slot bleek zelfs het publiek zóo gunstig gestemddat er om den schrijver geroepen werd. Deze was echter reeds heengegaan. Het stuk wordt, niettegenstaande zijn slechte ont vangst, nog gegeven. Het ontzettende ongeluk inde Vic toria Hallte Sunderlandis voornamelijk te wijten aan een onverklaarbare onvoor zichtigheid. Men had nl. de naar binnen openslaande deur van de trap naar de galerij met een haak op een kier opengezetzoodat slechts een kind te gelijk er door kon, ten einde zoo de controle gemakkelijker te maken. Het kinderfeest bestond uit goochel- en andere vertooningener werd besloten door het uitreiken van de pry zen eener tombola,, waarin ieder kind een lot had gekregen. Op de galerij waren ongeveer 1500 kinde ren en toen nu ongeveer 5 uren beneden het uitreiken van de prijzen begon, werden zij bang, dat zij daarboven niets zouden krijgen. Zij zagen reeds prijzen strooien onder de kinderen en snelden de trappen af. In hun haast om er bij te komen, wilden toen vermoedelijk twee kinderen tegelijk door de gedeeltelijk open deur dringen en raakten zij in de nauwe opening vast. Er kwam een opstoppingde achteraankomen de kinderen drongen vooruitzij vielen op en over elkander, en de onderliggenden vonden een akeligen doodwaarvan later hunne gescheurde kleederen 'en ellendig verminkte gezichten en ledematen getuig den. Het publiek op de galerij bestond bijna uitsluitend uit kinderen, en de weinige moeders, die er zich bevonden, waren met hare kinderen boven gebleven. Er was dus- volstrekt geen toezicht van volwassenen r dat het ongeluk zeker minder groot had doen zijn. In de zaal bemerkte men ondertusschen niets van den vreeselijken strijddie op de trap gestreden werdhet geschreeuw der- kinderen scheen daar een dof rumoer, waar op men bij de overige drnkte in het gebouw geen acht sloeg. De directeur van het gebouwGraham,, was de eerste die het ongeluk ontdekte, toen hij volgens gewoontede ronde deed om te zien of alle uitgangen in orde waren. »Toen ik de beneden-deur van de galerij naderde»zoo verbaalt hij»hoorde ik akelige kreten en gillen. Ik snelde naar de deur en wilde haar openduwenmaar kou dat niet omdat de haak er op wasen ik zag de opening bijna tot aan mijn hoofd opgepropt met de lichamen van kinderen- Ik snelde ontzet naar bovennaar de onder galerij om van daar aan de andere zijde van de trap te komenen riep intusschen om hulp. Een paar heeren voegden zich bij mij. Wij vonden deur en het venster van de ondergalerij open en den gang bij uit, tot algemeene tevredenheid van allen, die er bij betrokken waren. 't Was een allergenoegelijkst dinee, en 't mocht een wonder heeten Effie en Marian deelden onvoorwaar delijk de gunstige opinie, die ik zoo spoedig aangaande Mr. Chung had opgevat. Zijne zachte, zilverachtig klinkende stem, zijn oprechte, open hartige manieren, zijne beminnelijke bescheidenheid dit alles viel in den smaak van deze twee strenge beoor- deelaarsters en maakte indruk op haar, en tegen het einde van den avond waren zij even ingenomen met zijn aangename persoonlijkheid, als ik al dadelijk geweest was. En 't bleef niet bij dit begin, en 't kwam zoo ver, dat toen we ons naar Abbot's Norbury begavenom daar een gedeel te van den zomer door te brengen, Ma rian er bepaald op gesteld was, dat Mr. Chung zou uitgenoodigd worden, om van de partij te zijn. Hij nam deuitnoo- diging met de meeste bereidwilligheid aan, en gedurende vijf of zes weken brachten we daar een zoo aangenamen tijd door, als ooit vier menschen ergens met elkander doorgebracht hebben. Wordt vervolgd.) genaamst persoon ik in hem had aan getroffen konden zij beiden bijna niet nalaten te lachen om de geestdrift, waarmede ik eene beschrijving van hem trachtte te geven. Effie inzon derheid dreef niet weinig den spot met het denkbeeld van een naar het versland en naar 't gemoed hoog ont wikkelden Chinees. iGe weet wel, beste oom," zeide zij op den inne- menden toon, die haar eigen was, ïdat al uwe ganzen altijd zwanen zijn. Iedere vrouw die ge ontmoet is onberispelijk schoon, en iedere man, met wien ge kennis maakt, is een alleraangenaamst persoon totdat Tantetjen en ik ze ook te zien krijgen." sDat zegt ge volkomen naar waar heid, Effie," antwoordde ik; »maar met dat al is dat eene liefderijke zwak heid van me." Maar voordat de week orn was, drongen Effie en Marian er op aan, dat ik Chung een bezoek moest gaan brengen, en hem bij ons op Kensing ton Park Terrace te dineeren moest vragen. Vooreerst was beider nieuws gierigheid in de hoogste mate gaande gemaakten ten andere vonden zij het 't neusjen van den zalm in deze dagen van steeds toenemend kosmopolitisme, vertrouwelijke gesprekken te kunnen voeren met een Chineeschen attaché. nJapanneezen zijn goedkoop," sprak Effie, ijsselijk goedkoop in de laatste jaren, niet meer dan prullewaar op de markt; maar een Chinees heeft nog, den Hemel zij dank, waardein het maatschappelijk verkeer." Nu moet ik zeggen, dat ik, hoewel een zeer gehoorzaam echtgenoot, zooals echt- genooten gewoonlijk zijn, toch in zulke aangelegenheden niet altijd Mari an's zin doe; maar ieder beschouwt het als een uitgemaakte zaak, dat Effie's wil voor mij eene wet is. Effie laat me dit tusschen twee haakjens mededeelenis meer dan eene doch ter voor ons, want zij is het eenige kind van den armen Tom; en natuur lijk heeft thans alles wat met dien besten Tom in verband staat, dubbele waarde voor ons, gelijk geugemak kelijk zult kunnen voorstellen. Toen dus Effie het er op gesteld had, dat Chung bij ons zou komen dineeren, was hel een uitgemaakte zaak, dat het gebeuren zou; en ik ging hem derhalve op zijne kamers een bezoek brengenen noodigde hem behoorlijk

Haarlemsch Advertentieblad | 1883 | | pagina 2