Mr. CHUNG. Katholieken. De Heilige Vader kondigt daarbij aan dat het Vatikaan zioh genood zaakt zou kunnen zienstrenge maatregelen te nemen. De Pruisische Landdag wordt bezig gehouden door het kerkelijk-staatkundig ontwerp. Windthorst, de aanvoerder van het Centrum, verklaarde, dat zijne partij eenstemmig het wetsontwerp zou aanne men, zonder echter daardoor eenige Mei- wet, van welken aard ook, te erkennen. De thans aanhangige voordracht was een stap tot den vrede, en na verstandhouding met de Curie, zou de Regeering de overige ge- wenschte stappen ook wel doen. Zonder onderhandeling met de Curie, zeide Windt horst, was geen vrede bereikbaar, 't Gezag van den Paus was nooit zoo groot geweest als thans. De spreker verheugde zich ook over het samengaan met de Konservatie- ven, waarvan ook nog in ander opzicht de vruchten zouden geplukt worden, 't Was overmoedige taalwel geschikt om hen, die ter bereiking van hun doel be ginselen opofferen, te doen blozen. Art. 1 is aangenomen met 245 tegen 87 stemmen Centrum, Konservatieven, Polen en eenige leden der Fortschritts-partij vormden de meerderheid. De Noorweegsche Storthing heeft met 80 tegen 32 etemmen het voorstel verworDen, Sffir het apanage van den Kroon- -frins, ter gelegenheid van zijn huwelijk met Prinses Victoria van Baden, met 50.000 kronen te vermeerderen. De zeer gespannen verhouding tussehen de Kroon en de Vertegenwoordiging deed deze wei gering verwachten. Het spelen te Monte-Carlo wordt nu niet alleen gevaarlijk voor de beurs, maar ook voor het leven. De aanslagen op de speelbank nemen voortdurend in aantal toe. In veertien dagen werden niet minder dan zeven helsche machines gevonden, en wel op plekken, waar het publiek er in de eerste plaats het slachtoffer van zou zijn. Een werd onder een speeltafeltje gevonden, aan de voeten van den croupier. Zij had door de minste beweging kunnen ontplof fen. Een tweede werd ontdekt in den salon van het Café Neuf. Drie anderen vond men in den tuin. De zesde en de zevende lagen weder onder de speeltafels, en ze zijn als door een wonder niet ont ploft, want de lonten waren half afgebrand. Bij onderzoek bleken al de bommen met dy namiet gevuld te zijn. Er houden nu geregeld 20 brandweermannen wacht in het Casino 12 gendarmen bewaken nauwlettend al de bezoekers, en de bedienden van het eta blissement zijn voortdurend op hun hoede, 't Moet daar recht aangenaam zijn voor de lui, die zich er komen ontspannen! De slachtoffers van de ramp in de Victoria-Hall Sunderland zijn op de drie kerkhoven der stad ter aarde besteld. Al gemeen waren de huizen gesloten en alle gordijnen neergelatenen de talrijke toe schouwers die den langen stoet van zwarte wagens zagen voorbij trekkendroegen bijna allen teekenen van rouw. Vooral de lijkwagen met de vier kinderen van Mrs. Mills wier kistjens met bloemkranzen be dekt waren, maakte een smartelijken in druk. Alles liep in de beste orde af; er waren slechts zeer weinig politie-agenten noodig om orde te houden aan den ingang der begraafplaatsenwaar alleen de naaste familie der dooden werd toegelaten. Een der gewonde kinderen is nog overleden. Omtrent de ware oorzaak van het vreeselijk ongeluk te Sunderland verkeert men nog in het onzekere. De mandie met de uitdeeling van de prijzen belast was, zegtdat hij de deur niet met de haak vastgezet en integendeel nog vruchtelooze pogingen heeft aangewend om haar geheel te openen. Volgens hem zou de ramp voor komen zijn als de deur van de beneden- galerij aan de bovenzijde van de trap niet gesloten ware geweest. De kinderen hadden dan daardoor een uitweg kunnen vinden. De verhalen van de geredde kinderen zijn met deze verklaringmet die van den directeur en met elkander in strijd, en alleen het ingestelde onderzoek, waar bij verklaringen onder eede bevorderd zul len wordenzal in deze licht kunnen ver schaffen. Het aantal omgekomen kinderen is vol gens de officieele opgave, 182. De teraarde bestellingen zijn nu afgeloopen. Koningin Victoriadie zeer veel deelneming toont had een groote publieke begrafenis ge- wensehten zou dan een der leden van het koninklijk huis daarheen afgevaardigd hebben. Zulk »ea begrafenis was echter onmogelijk gebleken. Onder de talrijke betuigingen van deel neming die bij den burgemeester inkomen is er ook een namens den «President der Iersehe republiek.» De inschrijvingen voor het fonds bedra gen ongeveer 1000 p. s. De burgemeester zal op eigen kosten in een der parken een gedenkteeken van de ramp laten oprichten al deze gelden zullen voor een liefdadige instelling worden besteed. Uit Oss (in Noord-Brabant) wordt van geloofwaardige zijne een staaltje van onmenschelijkheid medegedeeldwaarmede de Justitie zich noch te juister ure heeft kunnen bemoeien om de zaak aan het licht te brengen. Een weduwnaar met drie kinderen was ongeveer een jaar geleden hertrouwd met eene weduwe, die uit haar eerste huwelijk insgelijks kinderen had. De buren bemerkten alrasdat in dit gezin weinig liefde en eendracht heerschte daar men meermalen erbarmelijk geschrei der kinderen hoorde. Men vond het raadzaam de Justitie te waar schuwen. De wachtmeester der maréchaus see deed nu met den burgemeester en een geneesheer een onderzoek in het huisen daarbij bleek dat twee der kinderen -van den man (van 4 en 5 jaren) opgesloten waren in een klein vertrekje of hok en op het punt waren te verhongeren. Zij droegen de ergerlijkste sporen van verwaarloozing, en het meisje was reeds zoodanig verma gerd dat zij ongetwijfeld binnen weinige dagen van gebrek had moeten omkomen Tegen de bedoelde vrouw is nu proces verbaal opgemaakt, en de kinderen zijn naar het Gasthuis overgebracht. De bij de Justitie te Roermond wel bekende messensnpder M. Roebers uit Venlooheeft voor de achste maal weder misbruik gemaakt van zijn weigeslepen zakwapen en iemand daarmede geducht verwond. Hij is geboeid naar Roermond overgebracht. Onlangs is te Philadelphia de geheele jury, die uitspraak moest doen in een proces wegens moord tegen een Ierver giftigd. Al de gezworenen werden kort na den maaltijd doodzieken alleen aan de spoedige geneeskundige hulp was het te danken, dat zij behouden bleven. Er is een gerechtelijk onderzoek ingesteld naar de schuldigen, die waarschijnlijk mede plichtigen van den veroordeelde zijn. Te Amersfoort kwam dezer dagen ten kantore van een effectenhandelaar een land bouwer uit Hoevelaken met verzoek om voor hem seen papiertje» te koopenwaar toe hij zijne spaarpenningen had medege bracht. Tot bittere teleurstelling van den man kwam hij bij deze gelegenheid tot de ontdekking, dat een der bankbiljetten van 100 valsch was. Hij heeft bij de politie aangifte gedaan en het valsche bankbiljet ter beschikking van de justitie gesteld. Een nader onderzoek naar de oor zaak van den dood der vrouwdie na de door studenten op het Munsterkerkhof te Utrecht gepleegde ongeregeldheden is overleden, is door de justitie opgedragen aan Prof. Talma en Dr. Brondgeest. Voor het gerechtshof te Nyir-Egyhaza, in het Hongaarsche komitaat Szabolczis thans het beruchte Tissa-Esslarsche proces in behandeling, waarvan de instruktie nagenoeg een vol jaar geduurd heeft. Ter herinnering dienedat de zaak zich aldus heeft toegedrageneen Christen-dienstmeis- jen te Tissa-EsslarSolimossi genaamd, werd naar een winkel in eene naburige plaats gezonden en kwam niet terug. Op dienzelfden dag vergaderden de orthodok- sche Israëlieten in hunne synanogevoor de benoeming vau een slachter naar den ritus van hun kerkgenootschap. Beide ge vallen werden met elkander in verband gebracht, en er werd al dadelijk iets ge mompeld van een ritueelen moord. De verdachten werden gevangen genomen doch er werd geen lijk gevonden. Toen vertelde de 14-jarige zoon van den in hech tenis genomen koster, dat zijn vader en de opgeroepen slachters het meisjen in de synagoge gelokt, haar daar vermoord en het bloed in een schotel opgevangen hadden. Hij had dat door het sleutelgat gezien. Eenige weken later werd een vrouwenlijk uit de Theiss opgehaald men herkende de klee deren van Esther Solimossi, doch het geneeskundig onderzoek bewees, dat dit lijk onmogelijk dat van de verdwenen dienstbode zijn kon. De vlotters, die het lijk uit de Theiss opvischten en begroeven werden in hechtenis genomenzij beweer den, dat een onbekende hun het lij^ gege ven had, om het naar Esslar te laten drijven en voor te wenden, dat zij het daar gevonden hadden. Zij werden weder op vrije voeten gesteld, doch toen herriepen zij hunne getuigenis, 't Lijk werd op bevel der rechtbank nogmaals opgegraven en onderzocht waarbij men tot eene geheel andere verklaring kwam dan bij de eerste schouwing. Terecht staan 4 personen we gens moord, 5 wegens medeplichtigheid aan dien moorden 5 anderen wegens lijkroof. De verdediging is aan twee zeer kundige advokaten toevertrouwd, de on partijdigheid van de rechtbank is boven allen twijfel verhevenen de behandeling is openbaar zoodat er alle waarborgen voor eene goede behandeling der zaak zijn. Het publiek wacht rustig der afloop van het proces af, want in den laatsten tijd heeft het van de jodenkwestie genoeg gehoord, om te wetendat aan de Israëlietiesche godsdienst of kerkleer niet mag worden toegeschrevenwat in het ernstigste geval slechts het misdrijf van enkele personen zijn kan. De beschuldigde Joseph Scharf, vader van den 14-jarigen Moritzgetuige a chargebeweerde in het verhoor, dat de aanklacht een onzinnig verdichtsel is. Scharf werd in tegenwoordigheid van de moeder tier ongelukkige Esther gebracht, maar niets bizonders had daarbij plaats. 't Gemeentebestuur van Moskou heeft aan den Czaar vergunning gevraagd om eene leening van 3 miljoen roebels te sluiten tot bestrijding van de kosten voor de kroning besteed. De Czaar heeft dadelijk de vergunning verleend. Maar ook het volk Chicago schijnt de eer te hebben, den schoonsten baard van de wereld te kunnen aanwijzen. Adam Kuper nl., 60 jaar oud draagt een baard van 12% voet lang. Als hij uitgaatwikkelt hij zijn baard in een lederen gordel om zijn lijf. Thuis laat hij hem in zijn volle lengte hangen als 't koud iswikkelt hij zijn voeten erin. Een melkboertjen, die met zijn affaire een aardig stuivertjen verdiend had, deed zijne zaak aan kant en besloot naar Ame rika te gaan en daar grondeigenaar te worden. Hij nam te Rotterdam passage en stak in den besten luim in zee. Onder weg ging hij dikwijls naar beneden en opende in alle stilte zijn koffer om er de gouden en zilveren schijven te tellendie hij in twee leeren buidels had geborgen. De aap van den kapitein had hem die bezigheid echter afgezienen toen het boertjen op zekeren morgen met den eenen buidel klaar was, legde hij dien in zijn koffer en nam Ho. 2. Maar tegelijk nam de aap ongemerkt No. 1 weg, liep er mee naar boven en klom in den mast. Daar ging hij op de bramsteng zitten, opende den buidel en wierp de klinkende schijven in zee, waarmee hij zich kostelijk amu- zeerde. Radeloos keek het hem nageijlde boertjen naar omhoog. De aap had juist de laatste rijksdaalders in zee geworpen en smeet nu den leegen buidel op het dek» De melkboer, op een bank neervallende steunde„God is rechtvaardig alles wat ik gewonnen heb door 't vervalsohen met water, heeft de Satan weêr in 't water geworpen." Een stoomschip-kathedraal op de Amazonen-rivier is de nieuwste vinding der onderneemlustige zendelingen. De katholieke bisschop van Para en Amazones gaat ze toepassen. De beste architekten van Europa zullen die kerk aan boord, van een stoomboot bouwen, en zij zal voorzien zijn van een hoog-altaarbiecht stoelen pastoorswoning, enz., en den naam Chrislophe krijgen, d. i. draagster van Christusomdat zij den Christus over het water moet voeren, 't Doel dezer kerk is r den bewoners van het stroomgebied der Amazonenrivier alles te verschaffenwaar aan zij als katholieken behoefte hebben. Na afloop van het getuigenver hoor heeft de substitaat-offleier van Justitie bij de arrondissements-reehtbank te Rot terdam zijn requisitoir genomendat door de beklaagden kalm werd aangehoord. Hij eischte veroordeeling van Jaantje tot 5 jaar gevangenisstraf en 5 geldboeten van f 1000 of 6 maanden subs, gevangenisstraf voor iedere boete; van Gerrit tot 5 jaar gevan genisstraf en 4 boete van 1000 of 6 maan- (Naar het Engelsch van J. Arbutünot Wilson.) 4) Chung was in het gesprek van alle markten klaar, terwijl zijne blij moedige stemming en zijne geestigheid hem onder geen enkele omstandigheid begaven. Eens hadden we onder ons vieren een kleine picnic naar Norbury Edge ondernomen, en we waren daar samen na het luncheon gezeten onder het lommer van den kolossalen eschtoen hel gesprek toevallig viel op de kleine voelen der Chineesche dames. liet had vaak mijn aandacht getrokken, dat Chung zich zoo weinig mogelijk uitliet over China; hij sprak niet gaar ne over zijn geboorteland, en't was hem 't aangenaamst, en hij voelde zich het meest op zijn gemak, als we hem bejegenden zooveel mogelijk als een Europeaan van geboorte. Blijk baar had hij een afkeer van het provincialisme van het Bloemenland, en voelde hij zich beter thuis te midden van de minder bekrompen Westersche beschaving. sWat zal het aardig zijn," sprak EffieïMrs. Chung's kleine voeten te zien, wanneer gij met baar in Londen komt. Gij zult toch zeker, bij gelegenheid van een uwer korte bezoeken aan Pekinu eene vrouw kiezen in uw geboorteland, nietwaar?" sNeen," antwoordde Chung met kalme waardigheid; sik zal nooit trou wen dat heb ik me vast voorge nomen." sO, zeg dat spoedig niet," haastte Marian zich te zeggen, „ik mag niet gaarne mannen hooren zeggen, dat zij nooit zullen trouwen, 't Is zoo gruwelijk verkeerd, zij worden zoo zelfzuchtig, zoo knorrig, zoo oud- vrijerig." Mijne beste Marian heeft een hoog denkbeeld van de diensten, die zij aan de maatschappij bewezen heeft, door haar eigen gelukkigen echt genoot bewaard te hebben voor dezen ellendigen en betreurenswaardigen toestand. »Dat kan wel het geval wezen," antwoordde Chung op kalmen toon. s Zonder twijfel is'l geen gij daar zegt in den regel waar. Maar, wat mij betreftik zou nimmer kunnen trou wen met eene Chineesche vrouw; daar toe ben ik te zeer ge-europeanizeerd wij zouden geene gezindheden of sym pathieën met elkander gemeen hebben. Gij kunt u geen denkbeeld maken van 'mijne vrouwelijke landgenoolenMrs. Wallers." »Dat zal wel zoo zijn," sprak mijne vrouwsuwe landgenoolen zijn, meen ik, altemaal heidenen. Maar, lieve Hemel, Mr. Chung, nu we toevallig daarover spreken gij zijt natuurlijk zelf ook een heiden!" Chung ontweek met minzame be hendigheid de vraag. »Weet ge niet," zeide hij, swat Lord Chesterfield ant woordde aan de damedie hem vroeg, wat voor godsdienst hij beleed? sDe godsdienst, mevrouw, die door alle wijzen beleden wordt." sEn wat voor godsdienst is dat?" vroeg zij weder» 8Mevrouw, dat zegt een wijs man nooit." s Die Lord Chesterfield was een won derlijke snaak," zeide Effie glim lachend; smaar laat ons eens terug komen op de aanstaande Mrs. Chung. Uwe mededeeling, dat ge niet met eene Chineesche vrouw wilt trouwen, heeft me zeer teleurgesteldmaar ge zult toch in allen gevalle wel met iemand willen trouwen, nietwaar?" sJa, maar toch in geen geval met een Europeesche vrouwviel Marian haar in de rede. sO neen, natuur lijk niet!" bevestigde Chung met echt Oostersche onverstoorbare kalmte. s Waarom zegt ge natuurlijk niet vroeg Effie, blijkbaar zonder over do strekking van die vraag te hebben nagedachtmaar juist de wijze, waarop zij het vroeg, toonde, dat zij instinkt- matig evenzeer als ieder onzer er van doordrongen was, dat een onoverko melijke afgrond den Chineeschen man van de Europeesche vrouw scheidde» (Wordt vervolgd.)

Haarlemsch Advertentieblad | 1883 | | pagina 2