Mr. CHUNG. in Toba (Sumatra's Westkust), en zijn troepen derwaarts gezonden. Naar men verneemtzullen HH. MM. de Koning en de Koninginvergezeld van het Prinsesjeden 206ten dezer van Luxem burg naar Bad Wildungen vertrekken en den 28Et™ d. a. v. op Oranje-Nassau aankomen. De bedenkelijke toestandwaarin de Graaf van Chambord verkeertgeeft aan de dagbladen stof tot breedvoerige beschou wingen. Wat zal er gebeurenals de Graaf komt te overlijden Zal met hem het legitimisme sterven Of zal de Graaf van Parijs hem opvolgen als de pretendent der legitimisten Dat zijn vragenwaarin men zich verdiept, en waarop bij voorbaat verschillende antwoorden worden gegeven. De meesten vinden het denkbeelddat de kleinzoon van Louis Philippe de erkende plaatsvervanger van een afstammeling van Karei X zou wordenniet ten onrechte al te ongerijmd. Er zijn er ook, die den naam van Don Carlos noemenmaar dat is zeker nog ongerijmder. In allen gevalle zal er wel spoedig wat van blijkenwat men wil want de laatste berichten mogen weêr wat gunstiger luiden, maar de toestand van den Graaf hij lijdt aan maagkanker is van dien aard, dat hij wel niet lang meer in het rijk der levenden zal verkeeren. Uit Planenin het Saksiesche Voigt- landwordt het volgende vreeselijke onge val gemeld: Toen Z. M. de Koning van Saksen, die tegenwoordig het Yoigtland bereist, de fabriek-gebouwen van den Heer Georgi te Mitau bezichtigde, nam hij plaats in een lift of hijsch-toestelwaarmede hij met zijn gevolg naar boven zou gebracht worden. Maar ongelukkig viel een der zware gewichtenen daarmede het toestel zelf plotseling naar beneden, met dit ge volg, dat één persoon, de distrikts-prezident Huebleronmiddelijk werd gedooden een tweedede fabrieks-direkteur Clad, ernstig gewond werd. De Koning en de overige personendie in de lift hadden plaats genomen, bleven, als door een wonder, ongedeerdmaar Z. M. was door het ge beurde zoo geschokt, dat hij van zijn ver dere reis afzag en onverwijld naar Dresden terugkeerde. Toen Donderdag de Prins en de Prinses von Wied zich met hunne gasten, de Koningin van Rumenië (Carmen 8ylva) en Prinses Hendrik der Nederlanden, op weg van Neuwied naar Coblenz bevonden, om een bezoek aan de Keizerin te brengen, brak een hevig onweder los. De bliksem sloeg in een boom naast het rijtuig, en de lakeien werden tegen den grond ge worpen, doch zonder letsel van eenig be lang. De Vorstelijke personen ontvingen niet de geringste kneuzing. In de laatste zitting van het Prui- siesche Heerenhuis behaalde de rechterzijde eene kleine overwinning. Nadat de heer Windthorst te kennen had gegeven, dat onder de gegeven omstandigheden school dwang niet te rechtvaardigen isverkreeg hijondanks het krachtig verzet van den Minister en van de andere partgen, toch de hulp der rechterzijdeom een amende ment te doen aannemenwaarbij de macht der overheid om de kinderen naar de school te drijven, slechts met toestemming der ouders kan worden uitgeoefend. (Naar het Engelsch von J. Akbuthnot Wilson.) 8) „Neenantwoordde hij op kalmen toon„dat is bepaald onmogelijk. Een Chinees zou in Engeland geen werk kunnen krijgen als klerk of iets der gelijks, en ik bezit niets van me zeiven om van te leven." Gedurende een minuut of wat hoor den we niets. Beiden waren blijkbaar in gepeins verdiept. Effie verbrak 't eerst het stilzwijgen. „0, Mr. Chung, denkt ge, dat ze u werkelijk ter dood zullen brengen?" „Ik denk het niet; ik weet het zeker." „Weet ge 't zeker." *Ja" Wederom zwegen beiden eemge oogenblikken, en nu was 't Chung, die 't eerst weder het woord nam. „Miss Effie," zeide hij, „één Chinees meer of minder in dé wereld komt De berichten van het cholera-terrein in Egypte luiden iets gunstiger. De paniek schijnt geweken door het krachtig optreden der overheid. Dat er te Alexandrië en op Malta personen aan de cholera zonden zijn overleden, wordt tegengesproken. De man schappen der Kordonswaarmeê Damiate is omsingeldhebben in last te vuren op ieder, die het cholera-terrein wil verlaten. De Graaf en de Gravin van Vlaan deren zijn Vrijdag-middag te 3 uur per Hollandsche spoor te Amsterdam aange komen. Zij hebben hun intrek in het Amstel-Hótel genomen. -— Te Aalsmeer worden dezen zomer buitengewoon veel aardbeien gepluktde kwaliteit is veel beter dan verleden jaar. Behalve dat er een menigte naar de markt te Amsterdam en andere plaatsen vervoerd worden, verkoopt men een massa aan de inmakers tegen 3 it let per kopwelke in vaten naar Engeland worden verzonden. Het plukken der onderwetsche kopjes met eenige lagen netjes daarop gestapeld, heeft geheel opgehouden; nu plukt men ze in aarden potten of in mandennatuur lijk gaat dit vrij wat spoedigeren iedereen verstaat nu de kunsthetgeen vroeger niet zoo was. Ook de boonen en augurkenmede een hoofdproduct dezer gemeentestaan prach tig mooi. Een burger van Hoei (België)die sedert eenigen tijd aan een oogziekte leed waardoor hij bijna volslagen blind werd is onlangs door den bliksem genezen. Hij was in zijn tuin aan het werktoen hij plotseling door een bliksemstraal ge troffen en tegen een muur geslingerd werd. Men droeg hem bewusteloos in huismaar hij werd weldra weder tot zichzelven ge bracht en klaagde toen alleen over eenige kneuzingen. Na vroeg ter ruste te zijn gegaanontdekte hij den volgenden mor gen bij het ontwaken, dat hij volkomen hersteld was en weder even goed zien kon als ooit te voren. Te Groningen is gisteren nacht in den kruidenierswinkel van den Heer H. Sten huis een verschrikkelijke brand losgebar sten. De dienstmeid was bij een petroleum lamp die ze vóór of op het bed had om kousen te mazen in slaap gevallendoor hare bewegingen is de lamp omgevallen waardoor de brand ontstond. In datzelfde huis woonden drie officierenwier inboedels geheel verbrand zijn. Slechts een van hen heeft nog het voornaamste kunnen redden de anderen zijn er in hunne onderkleeren zonder schoenen of kousenternauwernood uit gekomen. De meid heeft erge brand wonden bekomen. Het huis enz. was bij eene Arnhemsche maatschappij verzekerd. Volgens het N. v. d. D. is er behalve het electrische en het gaslichtsedert een paar dagen op het tentoonstellingsterrein nabij den hoofdingang, een gasbrander naar het systeem van Siemens te zien, bij wiens helder witte stralen het gewone gas mat en dof schijnt. Het lichtgevend vermogen is dan ook van 550 normaalkaarsen, terwijl er per uur 2400 liters gas door verbrand worden. In het gebouw van de pers zal een lantaarn van 180 normaalkaarsen met een verbruik van 700 liter per uur geplaatst worden. Het groote ongemaktot nu toe bij het er weinig op aan, en ik zal 't me zeiven nooit kunnen vergeven, dat ik u voor een oogenblik bedroefd heb, ook alhoewel dit de laatste maal is, dat ik in de gelegenheid zal zijn u toe te spreken. Maar ik zie, dat ge om mij bedroefd zijt, en nu hoe wel ik maar een Chinees benmoet ik het zeggen kan ik niet van u scheiden, zonder u te hebben mede gedeeld alles wat er in me omgaat. Ik ga een ijselijken dood te gemoet, en daarom meen ik aanspraak te hebben op uwe vergiffenis. We zul len elkander nimmer weêr ontmoeten, zoodat hetgeen ik u ga zeggen u later nooit in ongelegenheid zal kunnen brengen. Dat ik teruggeroepen ben, grieft me niet zoo erg; dat ik zal moeten sterven, ook dat niet; maar dat ik u nooit mijne vrouw zal kun nen noemen, u onmogelijk ooit mijne vrouw genoemd had kunnen hebben, dat grieft me bitter en doet me 't hart bloeden. Dat is de droppel, die den beker mijner vernedering doet over- loopen." gebruik van gas in gesloten vertrekken ondervonden het gevoel van bedwelming namelijk, tengevolge van de verzamelde stikstof, bestaat bij de Siemensbranders niet alleen niet. maar zij kunnen zelfs tot goede luchtverversching in de vertrek ken bijdragen. Een treurig ongeluk is te Linthouse, bij Glasgowgebeurd. Een groote stoom boot, de Daphne, is bij het van stapel loopen omgeslagenen een groot aantal menschendie zich aan boord er van bevon den, volgens sommigen 100, volgens anderen 70 zijn verdronken. Het juiste aantal der slachtoffers is nog niet bekend. Het ongeluk was zoo onverwacht en plot seling dat er slecht weinigen gered zijn hoewel de noodige hulp bij de hand was want velen waren bij het omslaan tus- schendeks. Zaterdagmiddag verkeerde eene moe der te Enkhuizen in ongerustheid over i1 het wegblijven van haar eenig kindoud 10 jaar. Bij onderzoek bleek, dat het 's morgens te 9 uur nietzooals moest zijn gebeurd, ter school was gekomen. Later werd vernomen, dat het jongsken aan de deurdie tot den Zuidertoren toegang geeft, geweest was, waar hem door den klokkenist geweigerd was mede naar boven te mogen gaan. Hij schijnt echter den man in stilte te zijn gevolgd, daar men zijn lijk weldra in den toren gevonden heeft. Te oordeelen naar de plaats waar hij gevonden werd, moet hij door een val van omstreeks 15 meter hoogte om het leven gekomen zijn. De groote brand te St. Petersburg is ontstaan door een onvoorzichtig weggewor pen brandenden lucifer, waarmede een werkman van de meubelfabriek zijn sigaar had aangestoken, en die eenige stukken hars deed vunrvatten. De schade aan ver nielde gebouwen en eigendommen wordt op een som van vijf millioen gulden geschat. De te veld staande aardappelen in de duinstreken van Kennemerland beloven een overvloedigen oogst. De plant heeft sterk gestoelden van ziekte is geen spoor te zien. Er is gedurende de laatste dagen in de tentoonstellingsgebouwen een benau wende atmosfeer. De wandelaar, die ze doorloopt, wischt zich telkens het hoofd af bij den vermoei- 1 enden arbeid, dien hij echter staken kan wanneer hij wil. Dit is niet het geval met het werkend personeel of met hen, aan wie de bewaking of de verkoop van artikelen is opgedragen. Zij moeten in de gebouwen big venvan 's morgens negen tot 's avonds zes uren toe. Reeds zijn in de Duitsche afdeeling eenige meisjes door de verstikkende warm te flauw gevallen. Dat de exposantenin het vooruitzicht van de warme dagen die waarschijnlijk nog volgen zullen, hunne étalages zonder toezicht zullen latenis niet te verwachten. Beter ware hel, en dit kan wèl ver wacht worden, dat de tentoonstellings commissie voor een voldoende luchtver versching ten spoedigste zorg drage. Het bezoek der tentoonstelling zou anders een bezoeking voor den bezoeker moeten heeten Meer en meer blijkt het dat door de kiosken van den Volksbond in eene bepaalde „Dat wist ikzeide Effie, met ver wonderlijke kalmte. „Wist u dat?" „Ja, ik wist het. Reeds in de tweede week van uw verblijf alhier heb ik dat gemerkten dit wekte bij mij ingenomenheid met u. Maar 't was natuurlijk onmogelijk, en daarom be hoeven we er niet meer over te spreken." „Natuurlijk," bevestigde Chung. „0 dat vreeselijke natuurlijkIk ben er van doordrongen; gij zijt er van doordrongen; wij allen zijn er van doordrongen; en toch, hoe ijselijkis het! Ik ben in elk ander opzicht een mensch, die me met anderen kan meten maar die ééne onoverkomelijke slag boom bestaat tusschen ons beiden, en ik moet zelf erkennen, dat hij bestaat. Ik kan zelfs niet wenschen, dat gij zoudt meenenwel de vrouw van een Chinees te kunnen worden." Op dat oogenblik gedurende een oogenblik slechtswas het alsof 't me op de tong brandde, Effie toe te roepen: „neem hem tot man!" maar behoefte wordt voorzien en zuiver gebrou wen inlandsche bieren zeer in den smaak van het publiek vallen. Personen van eiken rang en stand, ook dames komen daar hun glas bier drinken. Gepasseerden Zondag werden vierdui zend driehonderd drie-en-veertig glazen bier geschonken. Ten einde het warm worden der glazen te voorkomen wordt druk van ijs gebruik gemaakt. - Te Eindhoven wilde Zaterdagmiddag de voerman J. G.uit Woensel, den overweg aldaar met paard en wagen pas- seerentoen de trein van 5 uur uit Holland in aantocht was, met het ongelukkig gevolg, dat een der waggons met den wagen in aanraking kwam. De voerman met zijn zoontje, die op den wagen zatenr werden door den schok op den grond geworpen. Aanvankelijk gevoelden zij zich. vrij van eenig beletseldoch een uur daarna overvielen den vader inwendig zulke hevige pijnen, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Zondagavond viel op een stuk land nabij Harlingen een meteoor, die een blauw achtig groen licht van zich gaf en uit het Noord-Oosten kwam. Op het land neerko mende spatte hij uiteen en gaf tegelijk allerlei kleuren te aanschouwen. Hoe gevaarlijk het is bij hevige- warmte veel koud water te drinkenbleek Zaterdag weder te Rotterdam. Drie per sonen werkzaam in de distilleerderij eener branderij aan de Baan aldaar, werden dientengevolge plotseling onwel. Een van hen stierf na ongeveer 5 minuten; dn beide anderen kwamen spoedig weder bij en zijn thans zoo goed als hersteld. Op de kermis te Hellevoetsluiszoo- verhaalt het D. v. N. was een kalf met zes pooten te zien. Eenige mariniersdie dat natuurwonder bezochtenkregen ach terdocht, bekeken het beestje bijzonder nauwkeurig en kwamen tot de ontdekking r dat men hier niet met een werkelijk kalf„ maar met een min of meer kunstig nage bootst dier te doen hadwaaraan men dan ook even goed tien als zes pooten had kunnen naaien. Die ontdekking werd te belangrijk gevonden om het daarbij te laten. Het kalf werd met gejuich uit de tent, waarin het tentoongesteld werd, ont voerd en medegenomen naar denmallemolen,, waar het eenige toertjes medemaakte. Tegen die draaierij scheen het echter niet best te kunnenwant van lieverlede wellicht ook wel ten gevolge van de ietwat hard handige behandeling van het steeds aan groeiend getal bewonderaars begon het enkele pooten te verliezentotdat eindelijk de geheele romp uiteenviel, welke romp bleek te bestaan niet uit vleesch en been maar uit hooi en stroo, met een kalfsvel overtrokken. Miss H. B. Richardsondie door het Goevernement van Canada aan het hoofd van het Female Immigration Departement te Quebec geplaatst is, heeft met een aantal behoeftige vrouwen en meisjens die in Canada voordeelige diensten hopen te krijgende landverhuizersreis daarheen aanvaard. De maatschappij belast zich niet enkel met het overbrengen van vrouwelijke landverhuizersmaar ook met het opzicht, en de goede zorgen voor haar aan boord de zaak was al le onmogelijk er was iels in me, dat er tegen op kwam en ik zeide niets. „En zoo moet ik dan heengaan," vervolgde Chung." We moeten beiden naar huis terugkeeren. Ik heb meer gezegd dan ik mocht zeggen, en ilc schaam me er over, dat ik het gedaan heb. Tochin weerwil van den on- metelijken afgrond, die ons scheidt, gevoelde ik, dat ik niet naar China kon terugkeeren, zonder het u gezegd te hebben. Wilt ge 't mij vergeven." „Ik verheug me er over, dat gij het gedaan hebt," sprak Effie; „de last die u op het hart drukt, zal er lich ter door geworden zijn." Zij bleef een minuut lang staan, als wist zij niet, wat zij zou zeggen, en toen hervatte zij: „Mr.Chung, ik ben te zeer van afgrijzen vervuld, dan dat ik weet, wat ik moet doen. Ik kan het zoo spoedig niet voor el kaar krijgen. Indien gij geld van u zelf hadt, zoudt ge dan in staat zijn weg te loopen en u ergens in Enge land te gaan vestigen?"

Haarlemsch Advertentieblad | 1883 | | pagina 2