N ieuwsberichten. Mr. CHUNG. de dieren nit het perk te verwijderen. Alzoo is de overmacht der muziek weder glansrijk in den nieuwsten tijd en in de nieuwe wereld gebleken en zijn de dagen van Orpheus wedergekeerddie door zijne akkoorden de wilde dieren betooverde en boomenja zelfs rotsen bezielde. - De heer A. Stumphius, directeur van het postkantoor te Beverwijk heeft zijn 25- jarig jubilé onder warme blijken van be langstelling gevierd. Zóó zeggen de nieuws bladen. Achwat zal de man het warm gehad hebben 1 Ook hebben Z. K. H. Prins Alexander en Prinses Hendrik hunne warme ingenomenheid doen blijken met de hollandsch-indische bazaar te 's Hage ten behoeve van de Sophia-stichting te Sche- veningen. Lammetje van der Ende, de miljoenenjuffrouw in 't klein is door de policie te Leeuwarden in verzekerde bewaring gesteld. Een noch-schilder noch-kunstkennernoch-kunsthandelaar noch oudheidkundige staat nummer één op de voordracht van directeur van 't museum Boymans. Men moet maar van de vriendjes ziju! In Saïtzewo, het laatste dorp aan de Jenissie-monding staat de thermometer 13% gr. C. onder nul; in Nischze-Kolimsh en Üstz-Jareh nog een paar graden lager; in Weretogansk tusschenbeide meer dan 60 gr. C. vorst, 't Kwik is daar bevrorende ademhaling wordt er uiterst moeielijk. Klaagt toch niet over tropische warmte in deze heer lijke Julidagen! Eere den heer G. Otto Mz.werktuigkundige te Apeldoorn voor de uitvinding van den wisselindica- teur, door welken alle ongelukken, die 't gevolg zijn van verkeerden wisselstand worden voorkomenicanneer er steeds op liet toestel gelet wordt. Ja welmaar als men er nu niet op let, zooals sommige machinisten de zekerste en duidelijkste seinen niet opmerken, of zelfs ze opmer kende, er zich niet naar gedragen Wat dan? Vraagt ge 't nog? 3 maandjes celstraf of nog minder. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een brief van den Minister van Justitie, houdende intrekking van het Wetsontwerp tegen „overmatigen arbeid en verwaarloo- zing van kinderen." De Gemeenteraad te Aduard (bij Groningen) had het zonderlinge besluit genomendat de kinderen niet langer dan tot hun 12de jaar op de school zouden worden toegelaten. De Min. van Binnenl. Zaken heeft nu verklaarddat hij geen termen had gevonden om dat raadsbesluit aan den Koning ter vernietiging voor te dragenals in strijd met de wet of met het algemeen belang. „De woorden: „alle kin deren" in art 16, lsto alinea der wet", zegt de Minister, „kunnen redelijker wijze niet anders worden begrependan dat zij aanduiden alle kinderen van den leeftijd die voor het ontvangen van lager onderwijs geschikt is." De kiesvereeniging Thor- becke te Aduard heeft over dezelfde kwestie met algemeene stemmen de volgende motie aangenomen„De kiesvereeniging Thor- becke betreurt ten zeerste het besluit van den Raadwaarbij werd aangenomendat kinderen van 12jaardeschoolreedsmoeten verlaten en zal in elk geval hare stem niet geven aan diegenenwelke hiertoe hebben medegewerkt." (Naar het Engelsch van J. Arbuthnot Wilson.) 9) „Mogelijk zou ik dat kunnen doen," antwoordde Chung, »maar 't is niet waarschijnlijk. Een Chinees, ook al draagt hij Europeesche kleeding, is te licht herkenbaar, dan dat hij ooit zou kunnen ontsnappen. De eenige kans zou zijn, naar Mauritius ofKalifornia te gaan, waar wellicht mijn spoor on der de menschenmassa zou verloren gaan." jMaar, Mr. Chung, ik heb geld van me zelve. Wat kan ik doen? Help me, zeg het me! Ik kan nietgedoo- gen, dat een medemensch van 't leven beroofd wordt, enkel ten gevolge van een heerschend vooroordeel tegen zijn ras en kleur. Ware ik uwe vrouw, mijn geld zou het uwe zijn. Is het dus niet mijn plicht?" »Neen," zeide Chung. ,,'tZoueen offer zijn, grooter dan eene vrouw voor De Minister van MarineYice Ad miraal Geerling, getroffen door de belang stelling, welke de ingezetenen van ftblder betoonen voor de slachtoffersdie verleden jaar bij het onheil van den rammonitor »Adder" zijn omgekomen, heeft vóór zijn vertrek van daar aan den Burgemeester honderd gulden ter hand gesteld voor de armen dier gemeente. De verkiezingen van leden der Eerste Kamer door de Provinciale Staten hebben plaats gehad. Al de aftredende Kamerleden zijn herkozenvoor zoover zij niet verzocht hadden niet weder in aanmerking te komen. In plaats van den heer Du Marchie van Yoorthuysen, met wien dit laatste het geval was, is door de Prov. Staten van Utrecht gekozen de heer F. W. J. Baron van Aylva van Pallandt, bij loting met den heer Mr W. H. de Beaufortdie ieder 20 stemmen op zich vereenigd hadden. Schitterend mag deze overwinning der antirevolutionnairen niet heetentenzij Dr Kuyper mocht goedvinden de uitkomst der loting te verheerlijken als een bewijs van het welbehagen des Heeren in zijne partij. De Prov. Staten van Koord-Brabant hebben, ter vervanging van den heer Jhr. van Sasse van Ysselt, die niet wéér ver langde herkozen te wordengekozen met 30 van de 59 stemmen den heer Mr J. G. de Bruynlid van de Tweede Kamer voor het kiesdistrikt 's Hertogenbosch. Door met 17 tegen 16 stemmen punt één van de voordracht van Burgemeester en Wethouders te verwerpenheeft de Gemeenteraad van Amsterdam beslist dat aldaar geen gemeentelijke gasfabriek zal worden opgericht. Opmerkelijk is 't,dat te Rotterdamin de vorige week, ook met meerderheid van één stemdoor den Ge meenteraad juist in tegenovergestelden zin beslist werd. Tegen alle verwachting wordt de Graaf van Chambord weêr beterwat de kranten schreven over de vermoedelijke gevolgen van zijn overlijdenkan nu later nog eens dienst doen en Prins Jerome Bonapartedie zat te broeden op een mani fest, kan dit nu op zijn gemak klaar maken en het en portefeuille houden totdat Hen drik V werkelijk deze aarde verlaat. In de Fransche Kamer van Afgevaardigden heeft een door den Afgevaardigde Barodet ingediend ontwerpom eene verdere am nestie af te kondigen ook voor hendie wegens onder de Commune gepleegde mis daden op het oogenblik nog in Kieuw- Kaledonie hun straf ondergaanzeer heftige diskussies uitgelokt, 't Ontwerp is ver worpen met 304 tegen 89 stemmen. Lord Churchilllid van het Engelsche Lagerhuisheeft een aanklacht tegen den Khedive van Egypte ingediendwaarin deze beschuldigd wordt den opstand te hebben aangemoedigd en in de hand ge werkt. Het Min. van Binnenl. Zaken houdt zich thans bezig met het onderzoeken van deze aanklachtten einde eerlang te beslis sen of er reden is om er gevolg aan te geven door een streng onderzoek te gelasten naar de door den Khedive gespeelde rol. Yolgens de door Lord Churchill verzamelde bewijsstukkenhad de Khedive besloten Arabi in diskrediet te brengen, door de orde te verstorenvoor welker handhaving laatstgenoemde bij eene proklomatie had ingestaan. Osmar Lufti zou in dien geest bevel hebben ontvangen, en dadelijk na een man brengen mag. Gij zijt me genegen, maar dat is alles." „Indien ik mijn oogen sloot en u alleen maar hoorde, ik zou, geloof ik, liefde voor u kunnen gevoelen." „Mis Effie," riep Chung op eens uit," dit is slecht, heel slecht van me. Ik heb toegegeven aan mijne zwakheid. Ik wil geen oogenblik lan ger hier toeven. Ik heb gedaan wat ik niet had mogen doen, en ik ga deze minuut nog van hier. Maar, voordat ik heenga, sluit eenmaal uw oogen en laat me de toppen uwer vingers kussen. Dank u! Neen, nu moet ik voort," en zonder een woord meer te spreken, verdween hij. Marian en ik staarden elkander met een troosteloos afgrijzen aan. Wat ter wereld konden we er aan doen Elke oplossing was evenzeer onmogelijk. Zelfs kwam het ons ijselijk voor, Chung aan hel middagmaal te moeten aan treffen. Wij beiden waren er innig van overtuigd, dat, ware Chung een Engelschman geweest, met dezelfde gaven van hoofd en hart bedeeld als ontvangst zou dezeom Arabi's pogingen te verijdelende Christenen hebben gewa pend. In eene later gevolgde proklamatie zou de Khedive aan Arabi verweten heb ben dat hij niet beter tegenstand had geboden aan de Engelschen tegen den op stand. Omar Lufti zou persoonlijk Arabi hebben gelast op een Europeaan te schieten, en tot een officier van politie van de Chris tenen sprekendezou hij gezegd hebben „Ze moeten maar stervendie honden Met belangstelling ziet men den uitslag van dit onderzoek te gemoet. Kaar men zegt, heeft Karei Hl, vorst van Monaco zijn vorstendom te koop aangeboden. Twintig jaar geleden verkocht hij het grondgebied von Mentone en Rocca- bruna voor 200.000 frcs.3 pet. rente aan Keizer Kapoleon III, en toen behield hij voor zich slechts de rots van Monacodie hij door Blancden speelbankpachterzeer voordeelig wist te doen exploiteeren. De oude spreuk van zijn Huis: Deo juvante (met de hulpe Gods)werd praktiesch toegepast. Thans vraagt Karei III van de Fransche Replubliek 10 miljoen als koop prijs, benevens de verplichting, voorde erfgenamen van Blanc te zorgenwier kon cessie nog loopt tot het jaar 1910. De Kew-Yorksche broederschap der Fenians heeft Zondag den 1 Juli een tocht- jen langs de Hudson gemaakt, om proeven met dynamiet bij te wonen. Met het beste sukces werd een klein schip door een dyna- miet-torpedo vernield. Maandagavond hield de Iersche dynamiet-partij eene meeting om geld voor het „martelaarsfonds" bijeen te brengen. Een spreker was van gevoelen, dat honderd vrouwen als de moeder van den „vermoorden" Brady en een duizend geoefende „dynamitards" binnen een maand Ierland van het Engelsche juk zouden hebben bevrijd. Er werden verscheiden besluiten genomeno. a. dat Engelschen die ambten in Ierland aannemenhet op hun eigen gevaar doendat ieder Ierdie in dienst treedt van Engelandeen landver rader is en als zoodanig moet worden behandelden dat de tijd is aangebroken dat de Ieren tegen hun onderdrukkers ieder wapen moeten gebruiken, dat de natuur of de wetenschap oplevert. Een telegram uit Durban berioht, dat de Transvaalsche Volksraad eene re- zolutie heeft aangenomenwaarbij de heer Jorissen van zijn ambt (Staats-prokureur) wordt ontheven. -- Bij Kon. Besluit is benoemd tot lid van den Raad van StateMr. J. P. J. A. Graaf van Zuylen van Kyevelt, thans buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister aan het Hof van Oostenrijk-Hon- garije. Door de benoeming in den Raad van State van dezen voormaligen ambt genoot in zijn eerste Ministerie, heeft de Minister Heemskerk hetantirevolutionnair element weder in dat hooge Staats-Kollege gebracht, waarin het sedert het aftreden der heeren Mackay en Elout van Soeter- woude ontbrak. De toestand van den heer Modderman na ondergane operatieis bevredigend. De lijder neemt in krachten toe. Te Delft is op zeer onaangename wijze de vreugde, welke de studentenfeesten daar deed heerschengestoord. Terwijl de prachtige maskerade rond trok, bleek het, dat het feestgebouw in lichtlaaie vlam stonden binnen een uur tijds was het nu het geval was, wij hem zeer gaarne Effie's echtgenoot hadden zien worden. Maar, een Chinees! Redeneer over dit vooroordeel zooals ge verkiest, maar het bestaat, en het is iets, waar men zich niet over heen kan zetten, en 'tis in zijn wezen zoo werkelijk, dat zelfs het denkbeeld van zich er over heen te zetten vreeselijk afkeerwek kend is voor ons natuurlijk instinkt. Daartegenover stond de arme Chung, met zijn fijn, kiesch gevoel, zijn hof felijke manieren, zijn Engelsche rid derlijkheid, die daar tegen zijn zin moest terugkeeren naar de woeste half-barbaren van Pekinom daar op de Hemel weet wat voor onmensche- lijke wijze ter dood gebracht te wor den zonder een andere misdaad be gaan te hebben, dan dat hij zich vervreemd had van zijn ras en zijn volk! 't Was indedaad te ijselijk om zich er in te verdiepen. Wij wandelden samen naar huis, zonder een woord te spreken. Chung had zich langs het benedenpad ver wijderd; wij sloegen het bovenpad gebeele gebouw tot den grond afgebrand. Veel schoons is een prooi van het ver nielende vuur geworden o. a. de schitte rend banier, die hetDelftscheStudenten korps dezer dagen van de Delftsche dames ten geschenke had ontvangen. De brand is begonnen onder het orkest en men fluistert van kwaad opzet. In weêrwil van dit ongevalzullen de feesten voortgezet wor den. Het bal zal nu plaats hebben in 't Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's Gravenhage. Aan het Scheveningsche tolhek zakte dezer dagen een bejaard man ineen, 't Bleek dat hij in geen drie dagen gegeten had. Hij was te fier om bijstand van vermogenden. aan te nemen. Door de politie werd hem spijs en hulp verstrekt. De Rotterdamsche Rechtbank heeft een 63-jarige pianojufvrouw tot 21 dagen celstraf veroordeeld wegens voortdurende dronkenschap. Ka haar straftijd zal zij voor zes maanden naar een der gestichten worden opgezonden. Een beruchte oplichtsterL. van den Ende genaamd, waarop in den jongsten tijd de aandacht was gevestigdis door de politie te Leeuwarden aangehouden en verhoord omtrent eenige feitenwelke zij in die gemeente moet hebben bedreven. In navolging van de miljoenen-jufrouw strooi de zij verhalen rond omtrent een erfenis die zij te wachten hadwel niet van mil joenen, maar toch van duizenden. Een Duitsch vorst, Alexander zu Sayn Wittgenstein-Saynheeft om der liefde wille, van zijn vorstendom en zijne plaats in den hoogen Duitschen adel af stand gedaanen met vergunning van den Keizer den titel van Graaf von Huchenberg aangenomen. De aanleiding tot dien stap n. 1. is een huwelijk van den vorst met eene dame beneden zijn stand. Een bloedig drama had op klaar lichten dag plaats te Parijs, in de passage Violet. Zekere Amélie Lépée, eene bloemen verkoopster, was sedert 4 jaren gescheiden van haar manbij de scheiding werden de kinderen hem toegewezen. Amélie kon dit niet verkroppen en vernemend dat haar man met een andere vrouw samen woonde besloot zij hem te dooden. Eiken dag placht hij de passage door te gaan, en zij wachtte hem daar af. Verleden Dinsdag zag zij iemand aankomendien zij voor haar man hielddadelijk haalde zij een revolver voor den dag en schoot daarmee't schot raakte den man niet. De voorbijgangers in den waandat het schot van den man kwam hielden hem vast, en middelerwijl loste Amélie nog vier schoten op hemdien zij voor haar man hield, die eindelijk in het hart getroffen neêrslortte. De ongelukkige, het slachtoffer van eene noodlottige gelij kenis was een 26-jarig oppassend man hij is aan zijne wonden bezweken. De moordenares is gearresteerd. Het getuigenverhoor in het proces Tisza-Eszlar levert, met betrekking tot het gevonden lijk hij Dada, nieuwe gru welen op. De getuigendie gezegd werden het lijk te hebben opgevischtverklaren eenstemmig, dat hun getuigenis slechts een gevolg was van vreesaanjaging door den rechter van instruktie Bary, die 's nachts met een pandoer hen ondervroeg of liever hun de instruktieën gaf voor de getuigenissendie zij moesten afleggen. Zij werden zoolang gepijnigd en geslagen tot. in en volgden hem op een afstand. Effie bleef een tijdlang achter in het prieel. Ik weet niet, hoe we instaat warenons voor het dinee te kleeden maar we deden het; en toen we om streeks acht uur beneden in den klei nen salon kwamenverwonderde het ons niet, te hooren, dat Miss Effie hoofdpijn had en niet aan tafel dacht te verschijnen. Meer verbaasd was ik, toen, kort voordat de etensbel geluid werdeen der dienstboden mij een klein biiefjen van Chung ter hand stelde; 't was in haast met potlood geschreven, en, naar de meid zeide, bezorgd door een portier van het spoorweg-station. Het had den vol genden inhoud: «Waarde Mr. Walters! Verschoon de groote haast, waarmede ik dit schrijf. Ik moet onmiddelijk naar Londen terugkeeren. Morgen schrijf ik uitvoeriger. Ik heb nog maar juist tijd den sneltrein te balen." «Steeds de Uwe, jChung." Wordt vervolgd.)

Haarlemsch Advertentieblad | 1883 | | pagina 2