gehad. Tusschen sommige schutters en hun officieren ontstonden formeele vechtpartijen, en een feit is 't, dat een der officieren geslagen is. Dat een menigte burgerlui zich met vreugde hij dat tumult aansloten, behoeft geen betoog. 'tLiep hiermee af, dat een der officieren zijn heil zooht in de tramen de politie een buitengewone ver sterking deed aanrukken. Feiten van dezen aard zijn te Rotterdam al meer voorgevallen, 'tWordt meer dan tijd, dat eene betere wetgeving zulke schandalen onmogelijk maakt. Een artiljerist uit Amersfoort, die sinds een paar dagen bij zijn korps werd vermist, heeft den omtrek van den Amersfoortschen berg onveilig ge maakt. Ra des ochtends een 19-jarig meisjen op den openbaren weg te hebben aangerandvan haar geld te hebben beroofd en haar te hebben mishandeldsprong hij tegen den middag andermaal uit het kreupel- bosch te voorschijn en werden twee dames, die den weg passeerden, Mej. de R. met hare iogéedoor hem aangevallen en laatst genoemde van haar gouden halsketting beroofd. De politie liet toen door haar agenten, als boeren verkleed, een drijf jacht houden, met dit gelukkig gevolg, dat de dader nog vóór den avond achter slot en grendel gebracht werd. Te Amerongen waren verleden week Woensdag de hagelsteenen zóó groot, dat een koe, die niet spoedig genoeg uit den weg koner door gedood werd. De schade aldaar aangericht, is verschrikkelijk en de verslagenheid onder de inwoners is groot. Het reusachtige koperen beeld der Vrijheiddat te Parijs gemaakt wordtom als vuurtoren dienst te doen aan den ingang der haven van New-York, zal over.onge- veer G maanden geheel gereed zijn. In de werkplaatswaar het naar het model van den beeldhouwer vervaardigd wordt, is men nu gevorderd tot de borst. Alleen de borst en de linkerarm moeten nog voltooid worden, 't Hoofd, dat groot genoeg is om 40 menschen te bevattenwas reeds op de tentoonstelling van 1878 te zien, en de rech terarm is juist uit Amerika teruggekomen waarheen men hem gezonden hadom een denkbeeld van het ontzaggelijke gevaarte te geven. Dit beeld zal het grootste zijn dat ooit vervaardigd werdvoor zoover men weet. Want de vermaarde kolossus van Rhodus, tusschen wiens beenen de schepen doorvoeren, was veel kleiner, 't Zal 46 meter hoog worden2 meter hooger dan de Vendóme-Zuil. Door den opgeheven rechtervoetwelks zool nog niet is aan gebracht kan met het beeld binnen komen, en men behoeft daarbij niet te bukken, want de voet is zoo groot, dat een man te paard met opgeheven hoofd er kan binnen rijden. Wanneer het geheel voltooid is, zal het beeld in ruim 300 stukken samen 200.000 Kilogr. wegende, in een opzettelijk daarvoor bestemd schip naar New-York overgebracht worden. Op het kasteel Monreposde zomer- rezidentie der vorstelijke familie Yon Wied, is de verjaring van de Vorstin Marie (geb. Prinses der Nederlanden) op eigenaardige wijze gevierdnl. met de uitvoering eener operette, het werk van de Koningin van Roemenië en van den komponist Ivar Hall- ström, getiteld: „Der schönste Schatz." Op nieuw, zegt de Neutoied Ztg., heeft de koninklijke dichteres Carmen Sylvahier in een klein verrukkelijk schoon gedicht, in weinige woorden aan een der heerlijkste gedachten uitdrukking gegeven. Bij de opvoering werkte de Koningin zelve mede evenals de kinderen der jarige Vorstin de Prinsen Fritz, Willy en Victor en de 3-jarige Prinses Louise. Een zonderling, maar tevens ver schrikkelijk ongeluk heeft Donderdag ochtend plaats gehad op den spoorweg van Valenciennes naar Rijsel. Aan het station te Orehies, op het punt, waar de lijnen van Valenciennes, Doornik en Somain samen loopen, schokte de trein van de rails. Een rail richtte zich in de hoogte en sloeg een heambte, die in een waggon zat, letterlijk het hoofd af. De trein vervolgde zijn loopde rails op een afstand van 50 meter de een na de ander oplichtenden aldus menig ongeluk veroorzakende, 't Is de eerste maal nietdat een ongeluk van dien aard gebeurt. De slachtoffers zijn talrijk: men telt een doode7 ernstig gekwetstenen een aantal gekneusden. Een 17-jarig jongeling te Zwolle, J. L. geheetenheeft door alleronvoorzich- tigste handeling met een revolver het leven verloren. Na tafel zat hij met een vriend op zijne kamer en speelde met een zesloops revolver uit scherts hield hij het wapen tegen den rechterslaap van zijn hoofd en zeide daarbijskijk, als hij hier ingaat, komt hij aan den anderen kant er uit.» Nauwelijks had hij dit gezegd of het schot ging onverwacht af en de jongeling viel dood in zijn leuningstoel neer. De vreeselijke afloop van dit geval is welsprekender dan al de opmerkingen die men geneigd zou zijn te maken. Door de rechtbank te Berlijn is een man, Reuter genaamd, die zijn beroep maakte van hazardspelendeswege tot een gevangenisstraf van 8 maanden, en een geldboete van 6000 Mark veroordeeld. De eisch was 2 jaar en 4 maanden, met 3 jaren verlies van eer. Hij werd tegen borgstelling van 40.000 Mark voorloopig op vrije voeten gesteld. Reuter woonde in een fraai huis en ver keerde met tal van aristocratische personen, officieren en sportliefhebbersmet wie hij te zijnen huize speelde en wien hij aardige sommen afwon; een zelfs 200.000 Mark op één avond. Zijn buitengewoon geluk bij het spel bracht hem eindelijk in verdenking van valsch te spelen. Dit is echter niet in rechten bewezen kunnen wordenmaar er waren toch termen, om in hem een voorbeeld te stellen. De hartstocht voor het spel moet in den laatsten tijd te Berlijn zeer sterk zijn; verscheidene zelfmoorden in aanzienlijke kringen worden aan het spel gewetenen men heeft zelfs de »stad der intelligentie» in dezen met Monaco vergeleken. Misschien zijn de klachten over den speelhartstocht iets overdrevenmaar zeker is het, dat de verbruiksbelasting op de speelkaarten de som van 1.056.838 Mark opbracht. Te Hamburg zijn verscheidene troepen valsche spelers gevatdie uit Berlijn ge komen waren, om de bezoekers van de wedrennen en de tentoonstelling te plun deren. In particuliere clubs wordt daar ook zeer hoog gespeeld. Een aanzienlijk Oos- tenrijksch landeigenaar moet met baccarat een som van 720.000 verloren hebben aan een officier en f 120.000 aan een Berlijnsch bankier. Bij de onthulling van het standbeeld van Jan van Nassaute Utrechtzal Z. M. de Koning tegenwoordig zijn. De vroeger zoo bloeiende stad Win- terthur (kanton Zurich) is thans buiten staat aan haar ambtenaren en onderwijzers hun traktement uit te betalen. Deze droe vige toestand hangt samen met de zaak van den Nationalen Spoorwegwaarvoor Winterthur en 3 steden in het kanton Aargau borg bleven. Winterthur heeft tè kwader ure met kunst en vliegwerk een tweede Zurich willen worden en plukt nu de wrange vruchten van zijn overspanning. Voor al wat grooteren tracht na te apen kan het voorbeeld dezer stad als waarschu wing voorbeeld strekken. Ze was vroeger in zoo goeden doendat de burgers er geen belasting betaaldenen zelfs nog brandhout en wijn toekregenen thans kan ze niet eens het onderwijs bekostigen. Onlangs verscheen voor de rechtbank te Gora een jonge manom zich te verant woorden wegens verregaand galante hande lingen tegenover zijn vrouwdie hem als getuige vergezelde. De aanklachtwel te verstaan, was ingediend na de eerste kennismakingtoen de jonkman het meisjen van een bal naar huis bracht en zich zóó gedroeg, dat zij om hulp moest roepen. Later was hij echter weder in genade aangenomenen een paar maanden geleden werden zij man en vrouw. Maar deaanklacht was ondertusschen ingediend en kon niet ingetrokken worden, en zoo verschenen beiden voor de gezworenen wegens een misdrijf, dat nu geen misdrijf meer was, als een nieuw bewijs van de macht der omstandigheden. Natuurlijk werden de verzachtende omstandigheden erkendmaar de rechtbank veroordeelde den jongen man toch tot 3 maanden gevangenisstraf. Men hoopt echter, dat de Groothertog van Saksen-Weimar hem wel gratie schenken zal. Door de anarchisten te Parijs zijn tegen den vervaltijd van de huishuren plakkaten aangeslagendie in heftige bewoordingen tegen die huren protesteeren en de werklieden opwekkentot een om wenteling, waarbij die „onrechtvaardige belasting" en alle eigendom zal worden afgeschaft. Een man, die op het aanplakken van zulk een biljet betrapt werd, is in hechtenis genomen. Bij een brand in het Oostenrijksche dorp Leopoldschaywaar 83 huizen ver nield werden, kwamen 3 menschen om 't leven. Eene 70-jarige onderwijzers-we duwe die hare brandende woning weder binnen sneldeom nog iets te reddenwerd later dood bij haar geldtasch gevonden maar een andere oude vrouw vond op edeler wijze den dood. Zij lag met haar man nog te bedtoen de brand uitbraken werd naar buiten gedragen door een medebe woner van haar huis, die een gendarme te hulp riep om den man te redden. Toen dit echter onmogelijk bleek liep de vronw het brandende huis weer binnenen stierf met haar echtgenoot in de vlammen. De firma Haages en Levertdie tot heden in de Hollandsche afdeeling der Tentoonstelling te Amsterdam likeuren per glas verkocht, heeft eensklaps order ge kregen van de Kommissie dit te staken. Thans verkoopt men er fleschjens a 40 cent. Voor 't leege fleschjen wordt even wel 30 cent gerestitueerd. Een treffend ongelukwaardoor een achtenswaardige familie in den Haag in diepen rouw is gedompeld, heeft plaats gehad aan de uitspanningsplaats „Bosch hek" aldaar. De heer H. bevond zich daar met zijn gezin, logés en kinderenom er den voormiddag door te brengen. Terwijl de familie zich naar het „Huis ten Bosch" begaf, werden de kinderen onder de hoede eener bonne in den tuin achtergelaten. Eene damebekende der familie H.die daar mede aanwezig wasnam de zorg voor het jongste kind, een meisken van 2% jaar, op zich, opdat de bonne zich meer met de andere kinderen zou kunnen bezig hou den. De kleine vermaakte zich met het plukken van bloempjes aan den slootkant en werd uit het oog verloren. Toen de familie terugkeerdewas het kind nergens te vinden. Na drie uren zoekensgedurende welke de ouders in radeloozen angst ver keerden werd het lijkjen uit een der slooten opgehaald. Te Vaassen zijn op dit oogenblik drie gevallen van pokken bij kinderendie gevakcineerd warenen die gelukkig niet in hevige mate lijdende zijn. Vermoedelijk is de besmetting door lompen uit Rotterdam overgebracht. -In een gedeelte der Vereenigde Staten heeft een drukkende hitte geheerscht. Op sommige plaatsen wees de thermometer 100°. Te New-York zijn in de vorige week 672 kinderen aan de gevolgen van de overgroote warmte overleden. Ook kwamen verscheiden gevallen van zonnesteek voor. Zaterdag, 7 dezer, stierven daaraan te N ew- f ork 5, te Brooklyn 3, te Philadelphia 5en te Jersey City 2 personen. Zondag kwam er uitkomst in een koelen regen en de thermometer daalde in een paar uur tijds 35°. Terwijl men daar bijna smoorde van de hittewas het te Chicago zeer guur, zoodat men er de kachels aanlegde en de overjassen aantrok. Een roerende scène had dezer dagen in een politie-bureel te Parijs plaats. Eene dame van omstreeks 40 jaar kwam haar zoon terug halendie eenige dagen geleden in hechtenis was genomen wegens land- looperij. De ontroering der arme vrouw, toen zij haar zoon terug zagwas zoo sterk dat zij eensklaps op den grond neerviel. Alle middelen om de levensgeesten weder op te wekken bleven vruchteloos. De mode der nauwe damesjaponnen had dezer dagen te Hamburg bijna een menschenleven gekost. Daar viel eene dame uit een boot in 't wateren ofschoon het op die plek niet diep was, scheelde het weinig of zij was verdronken, daar zij zich, door hare nauwe japon, niet genoeg bewegen kon om zich op te rich ten. Eerst na veel moeite gelukte het den anderen leden van het gezelschap in de boot haar te redden. Te Pesth heeft weder een duel plaats gehad tusschen twee adelijke heeren, Graaf Andrassy en Graaf Festeticz. In het Casino kwam de afstammingstheorie van Darwin ter sprake. De beide heeren verschilden daarover van gevoelen, 't Verschil liep op een twist uit, die zoo hoog rees, dat de „eer" onvermijdelijk een duel eischte. Ze besloten met de sabel het geschil uit te maken. Graaf Festeticz hieuw er zoo dachtig op indat hij zijn tegenpartij twee diepe houwen in het hoofd en den nek toebracht en hem een half oor afsneed. Nu was, naar het oordeel der getuigen, de eer gewroken. Of nu ook in de oogen der duellisten en hunne vrienden die ver wonding een argument is tegendan wel deze dwaze toepassing van het vuistrecht een argument vóór Darwin's afstammings theorie, dat schijnt nog niet uitgemaakt te zijn. Zooveel is echter zeker, dat de Hongaarsche adel weinig blijken van hoo- gen zieleadel geeft. Zwitserland wordt tegenwoordig ge ducht geteisterd door orkanen. Den 7den dezer heeft er aan de oevers vanhetMeir der Vier Woudsteden weder een gewoed van die soort, „als de langstlevenden zich niet kunnen herinneren." Bij die gelegen heid is het dorp Berckenraad door de woede der bergstroomen en der neerstor tende rotsblokken geheel verwoest. Een bejaard paar te Islington had se dert vijftig jaren de voorzichtige gewoonte omvóór het ter ruste gaanmet een licht onder het ledikant te kijkenof zich daar ook een dief verborgen had. Zij hadden echter al dien tijd nooit een dief gevon den. Maar een paar dagen geleden vonden zij werkelijk een man onder het bed, en zij waren nu zoo verblijddat hunne volharding eindelijk met deze uitkomst bekroond wasdat zij den kerel vriendelij k uit zijn schuilhoek te voorschijn riepen en hem met rijke geschenken lieten heengaan. De mandie niet wist wat hem overkwam, liet hen met blijdschap hun gang gaan, en vertrok, zeker met het plan om nog eens weer te komen. De Londensche kor- respondent van het Duitsche blad, waaraan het bovenstaande is ontleend, verzekert, dat het verhaal van woord tot woord waar is. - Een ongelukkig slachtoffer van de warmte zag men onlangs aan het spoor wegstation te Höchst. Daar kwam, juist toen de trein van 11.28 van daar naar Frankfort vertrokeen heer in bruiloftsdos aanstormeneen minuut te laat. De arme man was wanhopend. Hij werd door zijn bruid en talrijke bruiloftsgasten te Frank fort verwachtwaar hij te 12 uur moest trouwen. Lang vóór het bepaalde uur gereed, was hij, door de drukkende warmte overmand, een dutjen gaan doen op zijn kameren hij bleef daar zoo lang in Morpheus' armendat hij niet tijdig ge noeg in die zijner bruid kon snellen. Een arbeider te Bleiswijk had het ongeluk met het linkeroog te stooten tegen de scherpe punt van een hooivorkmet het noodlottig gevolgdat het oog uit de kas werd gelicht en op den grond viel. Te Königsberg heeft de Director van het gymnasium, Prof. Dr. Drengmann, onder geheimzinnige omstandigheden zich zeiven het leven benomen. Men vermoedt, dat zijn zelfmoord het gevolg is geweest van een zoogenaamd Amerikaansch duel tusschen hem en een der leeraren aan het gymnasiummet wien hij op niet al te goeden voet stondmaar die beweert den director op diens verzoek aan een koppel pistolen geholpen te hebben, welke hij gezegd had te moeten gebruiken bij een duel te Stettin. Bijna al de leerlingen van het gymnasium zijn tegen dien leeraar zeer vijandig gezinden hunne droefhied toont genoegzaam, hoe gehecht zij waren aan Dr. Drengmann, bij wiens begrafenis de geestelijkheid geweigerd heeft, de kerke lijke ceremonieën te verrichten. - Te Amsterdam heeft verleden week de vrouw des huizes den door haar ge dreven manufaktuurwinkel opgebroken den inboedel meegenomen en, terwijl haar man afwezig was, hare drie stiefkinderen van 8, 5 en jaar, in 't ledige huis achtergelaten. De vader kwam eerst des avonds opdagen, en in dien tussclientijd werden de kinderen door hulpvaardige buren gevoed. Denzelfden avond ging de vader weèr zijn huis uitbegeleid van een agent, waarschijnlijk om zijn vrouw te zoeken en is sedert niet teruggekeerd. De kinderen zijn in het Stads-bestedelingen huis opgenomen. HAARLEM, 17 Juli 1883. A. s. Donderdag, bij het gewone orgel concert des middags van 2 tot 3 ure, heeft een Sopraan-zangeres hare welwil lende medewerking toegezegd. Naar wij vernemen zal door haar worden gezongen een Aria uit „Jozua" van Handel en een Aria uit „Elias" van Mendelssohn. EEN-EN-TWINTIGSTE MUZIEKUITVOERING in den Hout, op Woensdag 18 Juli 1883des avonds van half 8 tot 10 uur, door het Stedelijk Muziekkorps van Haarlem, onder directie van den Heer M. H. MüLLER, Kapelmeester. PROGRAMMA. 1. Wachtparade. MarschPohle. 2. Ouverture de ConcertKalliwodas. 3.0 schoner Mai. "WalzerStraws. 4. Landbouw-MarschM. II. Maller. 5. Un Journée an Serailv. Wedinghen. 6. Ouverture: ïtosamundaSchubert. 7. Potpourri d'Opera'sKuffner. 8. MazurkaKalliwoda. 9. FantaisieI.e Petite DueLe Cocq.

Haarlemsch Advertentieblad | 1883 | | pagina 3