De verloren geraakte Brief, heden ala die te Kabelvaag zich uiten in brandstichtingen 't is nauwlijks twee jaar geledendat zulk eene misdaad begaan werd. Uit Brunswijk wordt een treffend voorval gemeld. Eene moeder had om haar schoot vijf kinderen geschaard. De bliksem sloeg in de woning en trof de moeder en vier der kinderen doodelijk. 't Vijfde kind was licht gewond. In Marokka begint de slavenhandel weêr te bloeien. Uit Tanger wordt na- mentlij k berichtdat er onlangs herhaal delijk verkoop van slaven is gehouden. Eene negerin bracht rnim 110 guldenen een negermeisjen 70 gulden op. Weinige dagen later werden wederom een paar slavinnen, een 15-jarige voor bijna 80, en een 30-jarige voor 95 gulden verkocht. Een dezer, de jeugdigste, was een van haar maneen gefortuneerden Moorweg gevoerde vrouw. Terwijl zij te koop werd aangebodengaf de ongelukkige op leven dige wijze hare verontwaardiging te kennen over de behandelingdie zij van de koop lustigen onderging. Dezer dagen heeft een man van om streeks 102 jaar, wonende in de omstreken van Utrecht, een bezoek gebracht aan Amsterdam. De oude moet zich kostelijk vermaakt hebben en menigmaal hebben verklaard „Zoo iets zag ik in mijn leven niet. Van wege de Maatschappij tot ver pleging van weezen in het huisgezin wordt op de Tentoonstelling te Amsterdam een bazar gehoudenwaarvan de opbrengst aan de weezen ten goede komt. Zooveel steun ondervindt die Maatschappijdat de bazar bijna is uitverkochtde kommissie vraagt toezending van voorwerpen van kunst en smaak om den voorraad weder aan te vullen. Door het schooltoezicht te Londen is bepaalddat alle kinderen van 513 jaar die binnen de termen van de schoolplicht vallen, voortaan, wanneer zij gedurende den schooltijd op straat worden aangetrof fen, van overheidswege naar de school zullen gezonden worden. Wordt deze maat regel met kracht doorgezet, dan zullen ongetwijfeld binnen kort de vele arme en half uitgehongerde kinderendie nu in de (Naar het Engelsch van Mrs. J. H. Riddel.) 3) Natuurlijk verdient hij er wat bij met zijn schrijven, maar als ge alles te zamen op vijfhonderd pond rekent, dan verbeeld ik me, dat ge 't wel een weinig te ruim stelt. En noemt ge dat nu sukces? Wel, hij had thans al wel bisschop kunnen zijn, indien hij den raad zijns ooms maar ware opgevolgd!" „Maar ik had het ook wel niet kunnen zijn," antwoordde Mr. Kilhamsoms, wanneer hij zulk een opmerking had moeten aanhooren. „Bij slot van reke ning is het bisschops-ambt een zeer moeilijk genaakbare burcht." „Och wat, mijnheer, praal me daar niet van," voerde Mr Hammond dan daartegen aan. „'t Zou juist zooveel te beter voor je geweest zijnals ge eene betrekking gekozen had, die voor Dick, Tom en Harry ongenaakbaar is. Met al je knapheid, Kilham, houd ik het er voor ik moet het zeggen dat je wereldkennis maar zeer gering is." Mr. Hammond had volkomen gelijk, Mr. Kilham „mijn redakleur", de mandien hij steeds als voorbeeld aan haalde, om zijn beweren te staven, dat de literatuur slechts te beschouwen was als een zeer armzalig en nullig bedrijf bezat indedaad zeer weinig wereldkennis, anders had hij zich nooit ook maar één oogenblik kunnen verbeelden, dat Bessie Dunlow's ge laat, stem en manieren waarschijnlijk bij zijn patroon ook maar het geringste vermoeden van talent zouden gewekt hebben. Niemand had Mr Hammond kunnen beschuldigen, dat hij een voorstander was van rustige stilte. Wanneer hij zijn vakantie-tijd nam, begaf hij zich altijd naar een ol andere stad, die stopvol bezoekers van zijn eigen soort was. groote wereldstad bij goed of slecht weêr worden uitgezonden om lucifers etc. te verkoopenvoor goed van de straat ver dwijnen. Zij komen dan niet meer in verzoeking om te bedelen of te stelenwat tot dusver maar al te vaak Het geval was. Te Heerenveen hebben Dinsdag-en Donderdagavond een paar Mormonen ge sproken. De zaal was telkens overpropt vol en een paar personen hebben zich bij hen aangesloten. Men vreest echter niet, dat hunne prediking veel rezultaat zaj hebben. De heer Bennetde bekende eigenaar van de Neic-York Heraldbracht verleden week met zijn sierlijk stoomjacht uit Amsterdam een bezoek aan het eiland Marken en aan Monnikendam. Op beide plaatsen werden rijksdaalders, zelfs goud geld onder de menigte geworpendie zich niet onbetuigd liet, zoodat aan de reizi gers zoover mogelijk uitgeleide gedaan werd. In de midden galerij van het Ten toonstellingsgebouw te Amsterdam isin een afzonderlijke vitrinehet schitterende diamanten stel te ziendat voor de Kom missie van de firma Gustave Sandoz als „groote prijs" voor de verloting werd aangekocht, 't Bestaat uitdiadeemhals snoer armbandbrocheoorbellen enz. te zamen 12 stuks, en vertegenwoordigt eene waarde van 200.000 francs. Een meis- jen in Marker fantazie-kostuumnaast de kast geplaatst,biedt het publiek de loten aan. Onlangs ondernamen eenige veloci- pède-rijders een tocht van de Zuid-Russie- sche stad Woronesch naar Jelez. De weg werd zonder ongelukken afgelegdmet een snelheid van 15 tot 20 wersten in het uur. Maar de daar zoo zeldzame reizigers wer den op sommige plaatsen zeer zonderling ontvangen. Te Sadonsk o. a. werden zij door een talrijke volksmenigte opgewacht. Men zag daar in hen voorboden van den naderenden Anti-Christ, en het scheelde weinig of zij waren op knoetslagen ont haald. Yóor het echter zoover kwam, verlieten de voor velen zoo raadselachtige gasten de stad weder. Aan een postiljon op de postkar te Smilde is eene boete van f 3 opgelegd, omdat hij in dienst zijndeniet den voorgeschreven hoogen hoed droeg. 't Gemeentebestuur van Hoofdplaat, zoo meldt de Middelb. Ct. is op nieuw bij deurwaarders-exploit gesommeerd tot betaling aan den aannemer Machetthans van de aannemingsom der bestrating in de kom der gemeente. Op de eerste sommatie in zake den weg naar den Nieuwlandschen molen, is nog geen betaling gevolgd. In de op Zaterdag jl. gehouden zitting van het kollege van burgemeester en wethouders moet het weêr zoo onstuimig zijn toege gaan dat de burgemeester tot sluiting overging en toen den wethouder Cammaert door den veldwachter de zaal deed uitzetten. Het stoomschip Daphnedat op de Clyde te Glasgow zonk bij het van stapel loopenis nu boven water gebracht en vlot gemaakt. Er werden nog 17 dooden in gevondendie het aantal gevonden lijken op 117 brachten. Er worden thans nog elf vermist. Te Zwaag westeinde (gem. Dantu- madeel) staat een paar reeds een half jaar onder de geboden. Eerst meende men dat de bruid als een jongen was aangegeven. Thans blijktdat zij in 't geheel niet in 't register van geboorten voorkomt. De heer I. L. F. K.vroeger makelaar te Amsterdamis wegens bedelarij te Nij megen veroordeeld tot eene gevangenisstraf van eene maand. Uit de cellulaire gevangenis te Tiel is Dinsdagmorgen vroeg een veroordeelde ontvlucht. Waarschijnlijk heeft hij zich door het venster zijner cel in den zooge- naamden koekoekdie het omgeeftweten te wringen en heeft hij toen gebruik ge maakt van een ladderwelke een verver die een oogenblik afwezig wasdaartegen had gezet. Langs de ladder afdalende, is hij op de plaats gekomen, van waar hij den muurdie het gebouw aan drie zijden in een hal ven cirkel omringt, is overge- klommen. Eene vrouwelijke getuige, die Za terdag 11. voor de Arrondissements-recht- bank te 's Hertogenbosch verscheenis in het Paleis van Justitie aldaar voorspoedig bevallen. Een onbekende heeft aan het hoofd bestuur van het Nederl. Zendelinggenoot schap te Rotterdam een aantal effekten doen toekomen, ter gezamentlijke waarde van ruim vijftienduizend guldenom te voorzien in den geldelijken nood, waarin dit ge nootschap verkeert. In de IJselstreken zijn nu reeds meer steenen vervaardigd, dan in de beide vorige jaren te zamen. De vraag naar dit artiekel was steeds groot. Bijna de geheele voorraad is opgeruimd. De verzending uit het Westland van aalbessen naar Engeland is in vollen gang vooral is er veel vraag naar zwarte. Voor hendie meenendat zwarte bessen uitslui tend dienen om er roode jenever van te maken, kan 't zijn nut hebben te vermelden,, dat men er ook een „uitstekenden portwijn" van maakt. Ofschoon het surrogaat niet on aangenaam van smaak is, mag toch worden betwijfeldof heeren geneeskundigen daar aan dezelfde krachtige eigenschappen als aan hetPortugeesch fabrikaat toeschrijven. De matroos William Hyde, deel uitmakende van de bemanning der bark. Allienavan Londen naar New-South-Wa les, heeft een bewijs van onverschrokken heid gegevendat wel vermelding verdient. In de Australiesehe Zee werd hij door een hevigen orkaan van de ra geslagen. Niet- tegenstaande de hooge Zee en het woest weêr sprongen de stuurman en twee matro zen in een kleine jol om te pogen den overboord gevallene te redden. Na drie kwartier hard geroeid te hebbenterwijl een hunner voortdurend water uithoosde kwamen ze bij den armen kerel, die al dien tijd had rondgezwommen vechtende met een haai. Met zijn mes had hij voort durend het ondier van zich geweerdhet telkens wondende in den kop. Toen de haai de boot zag naderen, vermeerderde hij zijn aanvallen en werd telkens woedenderdoch Hyde bleef kalm voortvechtentelkens uitwijkende en met zijn mes nieuwe stooten toebrengende aan het hongerige dier. Ter wijl de stuurman Hyde in de jol trok, weerden de beide matrozen de haai af met hunne riemen. Door den val uit de ra had Hyde een deel van zijn kleêren en zijn schoenen verloren, welke laatste ge spleten waren door den slag op het water, Zijn huis prijkte met de gloeiendste kleuren; zijne kinderen werden groot gebracht om wonderen van bijdehand heid en knapheid te wordenzijn paarden lichtten de poolen hooger op dan andere paarden; en zijne gade, eene groote, schoone vrouw, was altijd uitgedost in schitterend toilet, en prijkte altijd met een schat van ju- weelen. 't Was altijd het meest geruchtma kende in het seizoen, dat Mr Hammond aantrok. De meest in 't oog vallende schilderij het meest zenuwschokkende boek, de luidruchtigste muziek, de meest be sproken zanger en een schrijver, wiens werk lang de aandacht trok en eene gloeiende kritiek uitlokte, dat was de schrijver, naar wien zijne ziel reikhalsde. „Wij vormen hier geen auteurs, mijnheer" zeide hij eens op deltigen toon tegen een persoondie verklaarde, dat vooralsnog de wereld er zich niet van bewust was, dat zij in zijn persoon zulk een kolossaal genie bezat. „We vormen hier geen auteursmijn heer; maar wanneer ze gevormd zijn, dan verheugt het ons hen hier te zien." „Gevormde" auteurs evenwel verheug den zich altijd evenzeer Mr. Hammond te zien, die een tegenzin had om hen te beloonen naar de mate van 't geen zij hunne verdienste achtten. Dit was een der bezwaren, welke Mr Kilham te bekampen had, bij zijne pogingen om aan het tijdschrift, waar van hij redakteur was, sukces te ver-1 zekeren. Dat hij het tot op zulk een hoogte gebracht had't was bijna ge heel een gevolg van het standpunt dat hij in de wereld der letteren innam en aan zijne vriendelijke manieren, die dienst deden als een bewonderenswaar dig stoolkussen tusschen Mr. Hammond en de medewerkers. De eerlijkheid echter gebiedt te ver- klarendat Mr Hammond niet zoo er overdacht. „Indien ik er niet voor waakte," placht hij te zeggen, „mijn tijdschrift zou spoedig weder even weinig gaan opbrengen, als het geval was, toen het. in mijn handen kwam. Hij had in de dagen van den vorigen eigenaar er een soort van hypotheek op gehad; en toen die persoon ein delijk bankroet ging, had hij besloten eens te beproeven, of bij er niet wat van maken kon, dat geld opbracht. „Een goed beheer doet alles", mocht hij gaarne beweren. „Alles in deze wereld hangt van hel beheer af, en 't geheele onderscheid tusschen slagen en mislukken is eene kwestie van beheer." Evenals vele anderen, wien het zij het ook niet rechtstreeks te doen is om hun eigen lof te verkon digen, vergat Mr. Hammond de om standigheid, dat hij zijn beheer be gonnen was met eene goede zaak en eene bevredigende balans bij zijn ban kier; terwijl Mr. Kilham en anderen, die geen bewonderenswaardige beheer ders hunner eigen zaken waren, ge noodzaakt waren geweest te beginnen en den strijd om 't bestaan te wagen, geheel en al zonder zulke hulp. Bessie Dunlow zou op Mr. Hammond den indruk gemaakt hebben van een verongelukt schepsel. Tot jongelieden, armoedig gekleed, en er uitziendeals hadden ze nooit genoeg te eten gehad voelde hij zich volstrekt niet aange trokken. Zware zijde, kostbaar bont, hoeden naar den laatsten smaak, keurig gemaakte laarsjes, onberispelijke hand schoenen zóó behoorde het voor eene ,,dame"en 't zou bij Mr. Ham mond evenmin opgekomen zijn, de arme Bessie in haar beste stoffen japonnetje, met haar eenvoudig hoed- tjen, haar goedkoop kaal manteltjen eene dame te noemen, als zijn eigen keukenmeid met dien titel aan te spreken. 01 eigentlijk stond, naar zijn opvat ting, de keukenmeid hooger in rang zij voerde in allen gevalle een goed beheer over de haar toevertrouwde zakenmaar daar Bessie juist die hoe danigheid miste, die voor hem boven alle andere hoedanigheden stond, kon het niet anders, meende hij, of zij moest op de menschen een ongunstigen indruk maken. Zooals zij was, evenwel, had zij genade gevonden in de oogen van Mr. Kilham. Zij had hem herinnerd aan eene jeugdige zuster, die reeds gedurende een aantal jaren veilig en rustig had liggen te slapen onder de groene zoden van zeker ver verwijderd kerkhof. Er was ook iets in hare ge laatstrekken, dat hem het beeld voor den geest riep van een meisjen 't was een herinnering, die ook thans nog den man van middelbaren leeftijd pijnlijk aandeed, dat gedwongen was geworden tegen haar zin te trou wen, en vóór haar twintigsten ver jaardag overleden was. Bovendienzij was een armaan haar lot overgelaten schepsel aan haar lot overgelaten, niettegenstaande zij eene moeder en broeders en zusters had; en dan was zij ook toegerust met die noodlottige gave, genie; en wie kon beter weten dan Mr. Kilham, hoeveel geluk waarschijnlijk aan 't bezit dier gave verbonden was? Haar hart had zich voor hem ge opend, en reeds bij hun eerste ont moeting was hij alles wal haar betrof te weten gekomen alles, dat is te zeggen, behalve den naarn^ van het veraf gelegen dorp, van waar zij geheel alleen de reis naar Londen ondernomen had. „Ik heb aan redakteurs en uitge vers geschreventot ik het moede werd", had zij tot verklaring van haar bezoek gezegd; „en misschien zou ik beter slagen, meende ik, als ik hun persoonlijk een bezoek ging brengen." Wordt vervolgd.)

Haarlemsch Advertentieblad | 1883 | | pagina 2