en dit maakte hem het zwemmen gemak kelijker; doch wat bewondering verdient is de zelfbeheersehing noodig om in een stormachtige zeezonder den moed te ver liezen bedaard met een afschuwelijk mon ster te strijden. De Koningin van Engeland liet verleden Zaterdag den soldaat Robert Gaw der Schotsche Gardebij zich komen aan het paleis, om zelve hem demedaljevan verdienste voor op het slagveld betoonden moed te overhandigen. In de slag van Tel- el-Kebir werd Gaw aan het hoofd gewond. Yerbonden zijnde, bleef hij vechten endeed vijf dagen lang zijn gewonen dienstschoon veel pijn lijdende. ïoen werd hij naar het hospitaal gezonden waar bleekdat hij een kogel in den schedel had, die er na vijf maanden ten laatste werd uitgehaald. Hij was nu herstellendeen de Koningin wilde persoonlijk hem hare tevredenheid betuigen over zijn moedig gedrag. De Graaf van Chambord is aan de beterende handondanks de door een Fran- sch industrieel te Weenen bestelde Kamers voor 4000 personendie de begrafenis van den Graaf zouden komen bij wonen. Dat is eerst Fransche voortvarendheid en kieschheid Omtrent den toestand van de Egyp tische steden waar de cholera heerscht, worden telkens treurige bijzonderheden medegedeeld. Een Engelsche dokter, die door het hulp comité te Alexandria naar Man-Sourah werd gezonden, klaagt dat alle pogingen om de huizen der Muzelmannen te ontsmet ten, volslagen vruchteloos zijn. Hij ging met het hoofd der politie en eenige soldaten in de ergst besmette buurt, en slaagde er, na zes uren in, vijftien gezinnen uit hunne besmette huizen in tenten over te brengen. De woningen werden toen geslotenom den volgenden dag ontsmet te worden. Maar toen men er tot dat doel kwam, waren al de verdreven bewoners weer in de huizen getrokken. Yan de kerkhoven komt een afschuwe lijke lucht; men begraaft daardedooden in smalle gewelven, zonder ze met aarde te bedekken. Ook in de hospitalen heerscht een verpestende reuken de zieken worden daar in bedden gelegd, die nog bevuild zijn door vorige patiëntenook de voeding en de zorg voor geneesmiddelen is er el lendig. Onlangs was er sprake van een ex peditie die in de Itoode zee de strijdwagens van Farao zou gaan zoeken, maar thans spreekt menvolgens Daily Newsvan een nog veel ouder vondst, nl. de arke Noachs. Werd indertijd door Mr. Bryceopden Ararat een stuk hout gevondendat vol gens zijn meening wel van de Ark kon zijn, thans moet, naar men beweerteen commissie, door de Turksche Regeering belast met een onderzoek naar de oorzaken van de sneeuwvallen op den Araratin een der glelseliers van den berg de ark zelf gevonden hebben, rondom in het ijs en welbewaard, schoon niet zeewaardig. Er ontbreekt nu nog maar aandat men gaat zoeken naar den knots, waarmede Kaïn zijn broeder Abel doodsloeg. Over de houding van een deel der Zondag naar Gouda tot rustbewaring ge zonden huzaren zijn klachten gerezen 't geen trouwens niet voor het eerst is wanneer huzaren ergens heen gezonden worden. De straf is ditmaal niet uitgebleven. Yolgens het DAW. is de wachtmeester van het troepje gedegradeerd, een huzaar naar de klasse van discipline verwezen en een ander tot 14 dagen provoost veroordeeld. Maar goed dat het Zondag regende, zoowel voor rustverstoorders als rust bewaarders. Bij Dover werden eenige dagen gele den proeven genomen met de kanonnen van 81 ton, die daar tot verdediging der kust zijn opgesteld. Den lGde" dezer 's namiddags 1 uur steeg een reusachtige rook- en vuur zuil op uit den mond van den zoogenaamden „Zuigeling van Woolwich", die aan den ingang van de haven staaten een oogenblik daarna donderde de knal tusschen de rotsen, 't Projektiel, dat 17 centenaars woog, raakte drie sekonden daarna op een mijl afstands het watervlakricochetteerde eenige keeren en verdween daarop voor de oogen der toeschouwers. Yan de werking van het schot halve lading van 225 pond kruit merkte men in Dover bijna niets alleen deed de knal de ruiten trillen. Het tweede schot 336 pond kruit wierp een kogel vier mijlen ver in zee. Dit schot had ernstiger gevolgen. Een groo- te ruit van de lantaren van den vuurtoren viel naar beneden in de onmiddelijke nabij heid van de officieren en brak in duizenden stukken. In Dover voelde men iets van een aardbevingen was men half doof van den knal. Nog erger was 'tbij het derde schot (volle lading van 450 p. d. kruit), 't Projektiel raakte, door de horizontale richting van den vuurmondop een halve mijl afstands de zee, over welker opper vlakte het over een groote oppervlakte voorttrok. De kogel was nog niet verdwe nen of een verschrikkelijkedonderende slag deed Dover op zijne grondvesten sidderen. Alle duim-dikke glasschijven van den vuurtoren en tallooze ruiten in de stad sprongen stuk en de aardbeving was zoo hevig, dat men in geheel Dover hare trillingen voelde. De deskundigen zijn zeer tevreden over de proefnemingen. De inwo ners van Dover ook? Hit New-York, wordt, onder dag- teekening van 24 dezereen verschrikke lijk ongeluk gemeld. Terwijl een aantal zoogenaamde pleizierreizigers te Baltimore op den Bteiger in de rivier Patapsco de komst afwachtten van de stoombootdie hen huiswaarts zou voeren stortte de stei ger plotseling in. Een groot aantal perso nen vielen in het wateren zeventig hunner verdronken. De vermaarde zwemmer Kapt. Webb bekend door zijn overzwemmen van het Kanaal, zou, om een weddingschap van 10.000 dollarshet waagstuk ondernemen van door de draaikolk en de stroomingen beneden den waterval der Niagara te zwem men. Ontvangen is thans het berichtdat Webb verleden Dinsdag zijne roekelooze poging ondernomen heeft, maar door de zuiging van de kolk ineêgesleept en ver dronken is. Hij kwam de eerste snelstroo- ming (rapid) veilig door, maar raakte daarna, bij het duiken, in de draaikolk. De rapidswaar Webb om 't leven kwam zijn samen ongeveer 5 mijl lang en vormen het bovengedeelte van de rivier Niagara, die in het meir Ontario uitmondt. Het water komt, na zijn val, in een nauwe kloof, waardoor het met groote snelheid stroomten waar het door de vele rotsen en klippen en het geweld der bruisende golven zeer gevaarlijk is. Niemand die met de plaatselijke gesteldheid aldaar bekend isdorst dan ook hopendat het waagstuk goed zou afloopen. Kapt. Webb deed zijn vermaarde zwemtocht over het Kanaal den 24sten Aug. 1875 na eene mislukte poging op den 12<len. Hjj vertrok van Dover, vergezeld van een logger en twee roeiboo- tenzwomzonder een oogenblik uit het water te komen20% uren achtereenen kwam behouden te Calais aan. Van tijd tot tijd brachten de booten hem eenige ververschingenbrandewijnboeljon of koffie; maar vaste spijzen gebruikte hij niet. Hij was hij zijn aankomst zoo uitgeputdat hij niet staan konmaar na goed uitgesla pen te hehbenwas hij volkomen hersteld. Het waagstukwaarbij hij nu den dood vondwas eene spekulatie van spoorweg maatschappijen die extra-treinen lieten loopen voor de toeschouwers. - De visscherij-tentoonstelling te Lon den brengt gemiddeld dagelijks 1000 p. st. (f 12.000) op, hoewel het entree slechts 1 shilling (60 cent) bedraagt. Yan de 12.000 Western-Union- telegraafkantoren zijn er 8000 ten gevolge van de werkstaking gesloten. In Amerika zijn tegenwoordig de werkstakingen aan de orde. Behalve de telegrafisten makenvol gens een bericht aan de Times2000 werk lieden van de ijzerfabrieken te Chicago strikeom liooger loon te krijgen. Boven dien zijn te New-York 15 groote tabaks fabrieken geslotenten gevolge waarvan 10.000 personen zonder werk zijn. Bij een dezer dagen te Beaucaire, in het Zuiden van Frankrijk, gehouden stie rengevecht, sprong een Spaansche stier over de omheining lieen onder het publiek wondde verscheidene der toeschouwers en doodde er een. Yan verschillende kanten wordt nu aangedrongen op het verbieden van het barbaarsche vermaak, dat in het Zuiden van Frankrijk sedert eenigen tijd weder zeer in zwang is. Den lsten Juli heeft Ernst Fernayte Arad in Hongarije, opentlijk bekendge maakt, dat hijvolgens den wensch zijner vrouw, besloten heeft nooit meer een herberg of tapperij te bezoeken. Mitsdien verzocht hij zijne vrienden en bekenden dit besluit te eerbiedigen, hem niet in verzoe king te brengen enzoo zij hem op zoodani ge plaats mochten betrappen, met 50 te beboeten. Mocht in menig huisgezin zoo danige drankwet worden afgekondigd. „Die de pokken moet krijgen, zal ze niet ontgaan", zeide onlangs iemand in de gemeente Oud-Beierland. Hij liet zijn zoontjen spelen bij een ander kinddat de pokken had. Zijn eigen kind werd weldra mede door die ziekte aangetast en is daar aan bezweken. Te Zwijndrecht is den vorigen Zon dag de veldwachter B. in slecht gezelschap geraakt, waarmede hij gelag heeft gezet, 'tSchijntdat hij weldra twist kreeg, waarin hij zich zoozeer vergatdat hij een revolver trok en daarmee een paar schoten in de lucht deed. Spoedig was hem dit wapen ontnomen en hij door een onbezol digd agent van politie naar het raadhuis gebracht. De burgemeester ijlings gewaar schuwd, heeft een nauwgezet onderzoek ingesteld naar aanleiding van 't gebeurde, 't Is te hopendat een strenge straf den ambtenaar moge treffenmaar tevens dat de_ personendie hem met opzet schijnen te hebben verleidgeen viktorie kraaien. Men brengt namentlijk dit geval in verband met een onlangs plaats gehad hebbende bekeuring. Te Opeinde (gem. Smallingerland) is het lijk van een polderwerker gevonden. Uit de omstandigheden, waarin men het lijk vondleidt men afdat hij vermoord is. Hij stond als een goed jonkman bekend. Woensdagnacht zijn door middel van buitenbraak bij een goud- en zilverkashou der te Utrecht gestolen de navolgende gouden en zilveren voorwerpen7 parures 20 paar oorbellen waaronder met blauwe en roode koralen4 broches5 ronde boeksloten, 8 vestkettingen6 kruizen, 3 schuifjens, 10 medaljons, 10charivaries, 2 juweelen sloten, 2 paar ju weelen bellen en 6 zilveren knippen. De politie verzoekt opsporing en aanhouding. Reeds is in het Kafferland „de meer en meer gebruikelijke wijze" om per adver tentie eene vrouw te vragen doorgedrongen. Uit het Kafferblad Isigidimi halen de En gelsche dagbladen de volgende advertentie aan „Hu welij k". „Hij die adverteerteen Kafferdeelt mede aan alle meisjes, dat hij een ongehuwde vrouw (ze moet er goed uitzien) zoekt, om met haar te huwen. Ze moet de gewone grootte hebben, van heldere koperkleur, en tusschen de 17 en 21 zijn. „Ponies" (zeer kleine vrouwen) behoeven zich niet aan te melden. Ze moet goed vertrouwd zijn met huiswerk en kunnen lezen. De adverteerder heeft genoeg van slecht ge kookt eten en ongegist brood. Hij is van de gewone grootte25 jaar ouden heeft een wel voorzienen, dikken snor. Hij heeft sterke armen en voor 135 pond sterling vee. Het meisjendat verkiest met hem door het dun en dik van 't leven te gaan doet eene goede keuze." De hotelhouder E. Corneli te Kleef heeft de volgende cirkulaire gericht aan de Katholieke geestelijken in Nederland: „Zeer Eerwaarde Heer! „Ik veroorloof mij Uwe aandacht te vestigen op inliggend prospectus van het door mij nieuw opgericht Hotel „Prinzen- hof." „U Eerwaarde vindt in genoemd Hotel brevieren mit Proprien der verschillende diocesen in Nederland en gunstige gele genheid ter Godsdienstuitoefening, daar onze Parochie kerk in de nabijheid is gele gen. Het groote fraaie Park is door zijne reale en stille wandelwegen zeer geschikt tot het bidden van den brevier. „Mijn keuken is voor onthoudingsdagen ingericht, zoodat de voorschriften onzer Kerk kunnen worden in acht genomen. „Tevens verzoek ik U Z.Eerw. mijn Hotel ook aan leeken en familien te willen aan bevelen. „Mij overigens op U vertrouwende ver blijf ik met hoogachting „E. Corneli." Wij meenen, zegt de Arnli. Ct., aan die circulaire bekendheid te moeten geven opdat het Nederlandsche leekenpubliek niet de stille wandelwegen bevolke en door zijne komst de heeren store in hunne over peinzingen. Yoor de te bouwen Protestanten-Dom te Spiers heeft iemand uit de Palts, die onbekend wenscht te blijveneene som van 200.000 Mark gezonden. Verleden week werd op de Beurs te Parijs aan de politie eene vrouw aangewe zen, die, als man vermomd, er werk van maaktegeldzaken voor anderen te behan delen. Zij was 60 jaar oud en wist zich zoo goed te verkleeden, dat niemand het bedrog merkte. Verscheiden personen echter, die haar geld toevertrouwdenwerden op be hendige wijze bedrogen zoodat ze eindelijk de politie waarschuwden. Zoo werd de bedriegster ontmaskerd. Te Heeze werd een kind van 4 jaar vermist. Na lang gezocht te hebbenvond men het in den vroegen morgen van den volgenden dag te Acht. Het kind had ai dolende een afstand van 3 uur afgelegd. Een reiziger van 10 jaar kwam Donderdagavond zonder een cent op zak aan het station van den Holl. Spoorweg in den Haag om zich naar Schiedam te begeven. Bij den chef gebracht, gaf hij opdat hij van huis was weggeloopen omdat zijn vader hem geslagen had. De politie bracht nu den jeugdigen deserteur naar zijn ouders terug. HAARLEM, 31 Juli 1883. Voor de verkiezing bij herstemming voor twee leden van den Gemeenteraad op Dinsdag 31 Juli 1883 zijn ingekomen 1053 stembriefjes. Het aantal kiezers bedraagt 1903. De Heer J. C. van Gemnnd, die de bouwkundige plannen leverde voor de laatstelijk twee nieuwgebouwde huizen op de Nieuwe Gracht alhier, is een van de vier bekroonden in de afdeeling „bouw kunst" der wereldtentoonstelling te Am sterdam. Hem werd door de Jury voor zijne ingezonden plannen en teekeningen een Bronzen Medaille toegekend. Onze stadgenoot de Heer F. van der Gragtthans adjunct-commies bij het prov. gouv. van Noord-Holland, is be noemd tot adjunct-commies bij het Dep. van Waterstaat, Handel en Nijverheid te 's Gravenhage. L.l. Zondag is door de Politie alhier gearresteerdde voermansknecht W. S. die Zaterdagavond op straat aan de Turf markt zekeren J. de G.met wien hij handgemeen was geraakt, terwijl zij beiden in beschonken toestand verkeerdenmet een mes drie wondentwee in het aange zicht en een op het hoofd heeft toegebracht. Afloop van de verkooping van Huizen, gehouden den 28 Juli 1883, in de Gouden Leeuw, te Haarlem. No. 1. Dubbel Huis cn Erve met grooten Tuin N. Gracht 60, ƒ10000, A. J. Beijnes. No. 2. Logement en Koffiehuis „hetLeidsche Fontein", Riviervisckmarkt llzwarten rood, ƒ7605, opgehouden. No. 3. Huis en Erve met TuinS'chootersingel 1116175F. J. RizrsAAHE. No. 4. Huis en Erve met Tuin naast het voorg" 109, ƒ6000, J. J. Francois. No. 5. Huis met Pakhuis en Erve, Lange Boogaardstraat 17 en 19, 3025, J. M. H. Ykoemen. No. 6. Pakhuis en Erve, Lange Boogaardstraat 2, 1605, H. Kooij. No. 7. Winkelhuis en Erve, Gortesteeg 396, ƒ1710, G. de Vries. No. 8. Winkelhuis en Erve, Nieuwe Raamstraat 15, niet geveild. No. 9. Huis en Erve, achter het voorgaande 18, niet geveild. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie, die dage lijks, (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Een lot van de Haarl. paardenloterij Een onderstuk gouden oorbel. Twee boezelaars. Een lorgnet. Een zilveren vingerhoed. Drie en-tout-cas. Een zijden parapluie. Een geruite doek. Een servet. Een paternoster. Een koperen dop van een kinderwagen. Een vrouwenmuts. Een ladder. Eenige losse sleutels. Alles op straat gevonden. Terug te bekomen bij Leising Heeren singel No. 65vood een officiers sabelkwast. Een flacon met gouden dop terug te beko men in het R. C. weeshuis, Hagestraat. VIER-EN-TWINTIGSTE MUZIEKUITVOERING in den Hout, op Woensdag 1 Aug. 1883des avonds van half 8 tot, 10 uur, doorliet Stedelijk Muziekkorps van Haarlemonder directie van den Heer M. II. MiiLLER, Kapelmeester. PKOGRiSSMA. 1.Die Köuigs Grenaelier-Mar.sch..Franke. 2. Ouverture: Jean de ParisBoildieu. arrM. II. Muller. 3. Fantaisie: bic Jagt nach dein GiuckBrand, i. Friihlingslicder. WalzerKiï/mei- 5. Fantaisie: Guillaume TeilXossitii. arr. Walham. 6. Ouverture ZampaJlerold. 7. Auf der WanderschaflClarens. S. PotpourriSc/treiner. f

Haarlemsch Advertentieblad | 1883 | | pagina 3