Plaatselijke directe belasting te Haarlem. Van alles wat. N ieu wsberichten. De verloren geraakte Brief, komen. Het ongeduld van den Heer von Baumhaner scheen op 't oogenblik op te wegen tegen het geduld van den Burge meester althansvan geen van beide zyden werd een voorstel gedaanal mag men het dan ook na deze wisseling van denkbeelden spoedig verwachten. De tijd was inmiddels verstrekenen de hamer van den Voorzitter maakte een einde aan de beraadslagingen. Door welwillende beschikking van den Raad dezer Gemeente, zijn velen met mijin het bezit van het in druk ver krijgbaar gestelde kohier der plaatselijke directe belasting dienst 1883opgemaakt naar den grondslag van werkelijke ver teringconform de Verordening van 13 October 1882. In het algemeen plaatselijk belang, is dit feit mij aangenaam. Om hiertoe te gerakenheb ik twaalf jaren lang mijn geduld geoefend en vol hard evenwel niet zonder strijd. Veel moeite heeft mij zulks niet ver oorzaakt, daartoe was het onderwerp te eenvoudig, namelijk, wanneer men hoo- rende niet doof en ziende niet blind is. Vermits het zwaartepunt bij belasting wetten niet is de invoering van een be ginsel maar de uitwerking tot wet of verordening en daarna uitvoering er van zoude ik gaarne tot beiden hebben mede gewerkt. Dit is niet geschied. Waarom Ik weet het niet; misschien uit oorzaak mijner ongeschiktheid er toe. Ieder vogel piept naar hij gebekt is, zegt men. Dit gelieve men in het oog te houdennu ik gevolg zal geven aan het verzoek van velen om mijne meening te openbaren zóó over de Verordening van 13 October 1882 tot uitvoering van het beginsel van belastingheffing naar den grondslag van werkelijke vertering als over den inhoud van het naar aanleiding van dien opgemaakte kohier. Vooraf evenwel een verzoek aan de geachte Redactie van dit blad, dat is, hieronder ter herinnering te herdrukken mijn schrijven geplaatst in Haarlemsch Advertentieblad van 28 October 1882. Haarlem, 1 Aug. 1883. A. J. DE LEEUW. De Raad dezer Gemeenteheeft, gevolg gevende aan het vroeger genomen besluit tot heffing eener plaatselijke directe be lasting naar den grondslag van Vertering, in zijne vergadering van Vrijdag 13 dezer, eene te dier zake be trekkelijke verordering gearresteerd. Bij al hetgeen ik ten aanzien der plaatselijke directe belasting alhier, in de laatste jaren heb gedaan, geschreven en gesproken, bestaat de mogelijkheid, dat, wanneer na Koninklijke goedkeuring deze verordening met 1° Januari in wer king komt en men daarna de feitelijke gevolgen ontwaart, ik daarvoor, meer of min, aansprakelijk word gesteld. Zulks zoude onjuist zijn en daarom wil ik dat door deze mededeeling voorkomen. In het algemeen plaatselijk belang, heb ik de invoering eener belastingheffing naar den eenvoudigen grondslag van vertering zeer aanbevolen. Aan de verordening tot uitvoering er vanben ikin den ruim- sten zin, te eenenmale vreemd. De thans vastgestelde verordening is, naar mijne meening, praetisch ondoel matig. Ten opzichte van het behoorlijk onderling verband der aansla gen verwacht ik daarvan verkeerde gevolgen. Ik betwijfelof men de nood zakelijke gevolgen van hetgeen is voor gesteld en vastgesteld wel ernstig genoeg heeft overwogen. Zeer onlangs nogtans heb ik in het „Algemeen Handelsblad" gelezendat het meer gebeurt, dat iemand die niet van het vak is, (In deze het belastingvak) beter den weg kiest om het gewenschte doel te bereiken dan de mandie er zijn uitsluitenden arbeid van heeft gemaakt. Mocht zulks ook te dezer zake blij ken, dan zal het mijin het algemeen plaat selijk belang zeer aangenaam zijn. Latere openbare mededeeling er vanzal ik niet terughouden. Haarlem, 25 October 1882. A. J. DE LEEUW. Er zijn weinig werkzaamheden in dit ondermaanschedie zoo veel voldoening verschaffen, als welke ten deel valt aan de leden der jury van t. T. 't Is benij denswaardig! Aller goedkeuring kroont hun gemakkelijken arbeid. Bekroonden en niet bekroonden zijn even tevreden. Lastig om burgemeester van Oosterbeek en Renkum beide te zijn! Als Z. M. in beide gemeenten zijn intocht doet (en Z. M. houdt van hard rijdendan moet een en dezelfde mensch zich als 't ware verdub belen! Den huidigen waardigheidsbeklee- der was dit geenszins te sterklangs een omweg wist hij schier te vliegen en aan Renkum's grenzen complimenteerde weder dezelfde het geëerbiedigd hoofd van den staat als die 't weinig oogenblikken vroeger aan de grenzen van Oosterbeek deed. Of hij ook aan 't „verscheidenheid behaagt" nog indachtig was wordt niet gemeld. Hiemand, die dit jaar in zijn genot van 't buitenleven door 't ongestadig weder zich gehinderd zietkan één oogenblik klagen als hij denkt aan de ongelukkigendie te Casamicciola verpoozing of herstel van gezondheid zochtentweeduizend men- schenlevens door eene aardbeving van 15 seconden vernietigdGij kunt voort aan naar Velzen telegrafeeren van 7 voor tot 9 namiddags. De heer A. Rey de Bellonnet te Parijs1 Rue de Méhul is wel zoo vriendelijk zich ter uwer be schikking te stellen, om uzoo ge inzender op t. T. zijt en recht meent te hebben op eenige belooningde daartoe noodige stap pen gemakkelijk te maken en den weg aan te wijzen. De jury moet zeer onvriendelijk tegen dezen vriendelijken heer gestemd zijn en hem tot geen enkel pleiziertochtje hebben uitgenoodigd. Men vertelt vreemde dingen van t. T. en derzelver jury. 't Dagblad weet, dat de gouden, zilveren en bronzen medailles alle bronzen penningen zullen zijnop 't diploma zal men dan kunnen lezen, welke zilveren of gouden verbeelden. Om consequent te zijn moest men op t. T. koperen centen voor kwartjes en tientjes aannemen, als ze maar netjes in papiertjes waren gewik keld, waarop de betaler naar gelieven duidelijk geschreven had„verbeeldt een kwartje of een tientje." In Hongarije zijn de meeste advokaten: 4600 op 15% millioen zielen in Frankrijk slechts 2250 op meer dan het dubbeltal inwoners. Snel heid en goedkoopheid van het recht moeten in omgekeerde rede staan tot het getal der pleitbezorgersbeiden zijn 't minst waar dit het meest is. Kapitein Webb is den dood van een echten waaghals ge storven. De lompenhandel in de Ver- eenigde Staten heeft een omzet van 72 millioen guldener zijn 2000 voddenra pers. 't Meest geliefde kind der fortuin in ons land is de heer G. A. de Looze te Zierikzee. Herhaalde malen trok hij uit de Haarlemsche paardenloterij en andere loterijen de hoogste prijzennu weder uit de Haarlemsche den tweeden prijs, eene Victoria met bruine merrie bespannen. Hoogstwaarschijnlijk heeft deze heer het niet tot een huwelijk kunnen brengen of is zijn huwelijk zeer ongelukkig, zoo er althans nog eenige waarde aan zeker spreekwoord is te hechten. Ergens in Duitschland zoogt zekere kat jonge eekhorentjes; de jonge katjes moeten geduldig wachten (en geduld hebben zij van nature, zie Hieronymus van Alphen in zijne kindergedichtjes!) totdat de aan genomen broertjes en zusjes verzorgd zijn. Bij de wedrennen van Bussum hebben vele menschen ondervonden, dat zij het buiten eene kattennatuur moeten stellenzij hebben zich gruwelijk ver veeld. De eind-examens van H. B. S. en Gymnasiën zijn kalm afgeloopen. Met den tijd slijt alles, soms al heel spoedig. In Duitschland leven thans 629987 Mullers; hoeveel honderd de Vriezen in ons dierbaar vaderland Volgens de te Spa verschijnende Nouvelle de Spa zou Z. Si. de Koning der Nederlanden een gedeelte van het seizoen daar ter plaatse komen doorbrengen. De geneesheer van Z. M. zou nl. deze kuur die 21 dagen zou durenin't belang van Z. M. 's gezondheid aanbevolen hebben. Z. M. zou in de villa Coument zijn intrek nemen. Is dit bericht juist, dan zou hier door eene verandering gebracht zijn in de plannenwelke ten aanzien van 's Konings verblijf reeds zijn medegedeeld. Van een geruchtdoor het Wagening- sch IVeekbl. medegedeelddat de generaal K. van der Heydenweêr naar Indië zou vertrekkenwordt door het Handelsbl. ver zekerd dat in doorgaans wel onderrichte kringen in de rezidentie daarvan niets bekend is. De Franschen in Tonkin hebben een uitval uit fort Hanos gedaandie met groot sukces bekroond is geworden. Den 19den Juli scheepte de helft van het garnizoen zich in aan boord eener jonk, Vaarmeê de troepen het kanaal afvoeren en daardoor den vijand in den rug kwamen. Daags daarna overrompelden de Franschen de Anamietendie in alle richtingen en in groote verwarring op de vlucht sloegen. Meer dan duizend werden neer geschoten en zeven kanonnen werden vermeesterduit welke laatste omstandig heid duidelijk blijktdat men te doen had met de Anamsche keizerlijke troepen, 't Verlies der Franschen was zeer gering. Hun voornemen was den volgenden Zóndag de Anamsche pozitie te Schans aan te val len. Te gelijkertijd zal dan de Fransche vloot eene demonstratie doen langs de Chi- neesehe kust. Bg de behandeling in het Engelsche Lagerhuis van Sir Stafford Northcote's motie in zake het Suez-kanaal is gebleken dat de eenstemmigheid van Gladstone en den leider der oppozitie niet zoo groot was als een vorig bericht deed vermoeden. Gladstone bestreed de jongste leer van Lord Salisbury, dat territoriale rechten door de belangen van den wereldhandel kunnen worden omvergestootenen een Britsch kanaal alleen op Britsch grondge bied mogelijk was. De rechten van Lesseps waren in 1872dus aan het vorig Kabinet, bekend. Het Lagerhuis kan niet beslissen in eene legale kwestiewaarin alleen een Egyptiesche of internationale rechtbank uitspraak kan doen. De Minister verlangde verwerping van Northcote's motie, daar haar aanneming een slecht voorbeeld voor andere wetgevende machten zou zijnen in de zaak verwikkelingen zou teweeg bren gen. Het Huis heeft het voorstel-Northcote verworpen met 282 tegen 183 stemmen, maar een amendement van het lid Norwood zonder stemming aangenomen. Een gerucht heeft zich bevestigd dat Careyde „verklikker" uit het proces te Dublinis vermoord op een schip dat hem en zpn gezin naar de Kaapkolonie zou overbrengen. Het Iersche bond had hem reeds op spoor op zynen weg naar het schiphoewel de politie alles gedaan had om het vertrek van Carey geheim te hou den. Hy had, ontdaan van snor en baardplaats genomen op een stoom schip onder den naam van Poweren was daar onder de vele passagiers als zoodanig bekend. Een Amerikaansche IerO'Donnel genaamd die door het geheim genoootschap reeds vooruitgezonden was aan boord van hetzelfde schip, maakte de reis mede, stapte met de familie Power te Kaapstad op een an dere stoomboot over, die hen naar Natal zou brengen en schoot hem te midden van vrouw en kindereneven voor de aankomst te Port Elisabeth, met een revolver dood. Zonder tegenstand liet de moordenaar zich gevangen nemenen daar men voor listige pogingen om hem te ontzetten vreest bewaakt men O'Donnel zoo streng mogelijk. In Ierland heerscht over dit bericht een groote opgewondenheid en worden zelfs vreugdevuren ontstoken, terwyl men te Londen met niet weinig verbazing heeft gezien dat men de macht en werking van het geheime Iersche Bond nog in lang niet heeft ten ondergebracht. De „notarius publicus" te Stockholm heeft geweigerd de drie leden van het Noorsche kabinet te Stockholm voor het. Rijksgerecht te dagvaardenen nu zal deze taak aan ambtenaren in de Staatsraads- afdeeling te Stockholm worden opgedragen. Volgens de Noorsche grondwet bestaat het ministerie uit 9 ledenvan welke 2 Staats minister de anderen Staatsraad geheeten worden. Een der Staatsministers en twee Staatsraden houden, wanneer de Koning in Zweden is, ook aldaar verblijf. Van daar (Naar het Engelsch van Mrs. J. II. Riddel.) 4) Zoo was 't er meê gelegen. Zij had gespaard en gespaard, totdat er in de kleine beurs genoeg was, om haar tol eene reis naar Londen in slaat te stellen, 't Geheele jaar had zij on derwijs gegeven zij had les gegeven van haar vijftiende jaar af. Al het geld dat zij op die wijze kon verdienen, was hoog noodig, omdat hare moeder ziekelijk en zwak was, en haar inkomen kleinterwijl de jongens moesten ter school gaanen hare zusjens nog zeer jong waren. Tusschen de regels had Mr. Kilham de eenvoudige deerniswekkende ge schiedenis kunnen lezen. Alhoewel Bessie niet dan met de teederste ge negenheid gesproken had over het karakter barer moeder, had deze man, die zooveel menschen had leeren ken nen begrepenwelke de eigenaardig heden van Mrs. Dunlow's karakter waren, met even groote nauwkeurig heid als had hij haar jaren lang per soonlijk gekend: Zwak, ijdel, zelfzuchtig, onhan delbaar, trotsch op haar zoons en veel te toegevend voor henvol liefde voor hare dochter, maar niet op ver standige wijze, zooals waarschijnlijk de vader, ware hij nog inleven, zou geweest zijn. En die vader: een man, die be zweken was onder een overmatigen last van arbeid en lijden een gent leman, niet alleen door geboorte, maar naar geheel zijn aanleg; eerlijk en achtenswaardig; met vaste hand elke taak aanvaardend, die zich voor hem opdeedeen liefderijk echtgenoot, een leeder vader, een oprecht chris ten, welke laatste fraze, indien we er maar altijd den juislen zin aan konden geven, indedaad alle uitne mende hoedanigheden in zich sluit, om welke op te sommen en te om schrijven men vaak zoovele woorden meent le moeten gebruiken. 0, zeker! Ofschoon het voor een zoo kort leven als dat van Bessie al lang geleden was, i dat die slag was gevallen, kon Mr. Kilham toch zeer goed begrijpen dat de wonde, aan hare ziel toege bracht door het overlijden haars vaders, nog niet geheeld was, toen hij de oogen van het meisje zich met tranen zag vullen met tranen, die zij zich vast voorgenomen had niet te storten, terwijl zij verhaaldein wat treurigen toestand zij waren achtergebleven welk een strijd het haar moeder ge kost had, met haar gezin rond te komen, zelfs met hetgeen zij, Bessie, kon bijdragen tot de inkomsten. „En zoo ben ik op de gedachte gekomen," eindigde het meisjen.dat in Mr. Hammond's oogen van zoo wei nig beteekenis zou geweest zijn„dat, als het me maar mocht gelukken iets met schrijven te verdienen al ware 't maar twintig pond 's jaars de zaak zich vrij wat beter zou laten aanzien." Dat de zaak zich vrij wal beter zou laten aanzien! Mr. Kilham had dit gedeelte van den volzin duidelijk ge hoord. Hij zag het benauwde, smee- kende gezichtjen, de zachte lichtbruine oogen, haar onwillekeurig saamgevou- wen handen, die zij op zijne tafel liet rusten en hij besloot, hoe vreemd het ook mocht schijnen van een man van zijne geaardheidstreng en zonder genade le spreken. „De vraag is, lief kind", zeide hij, en er was niets kwetsends in die woor- woorden, „lief kind", zooals hij ze uitsprak; want het was, als scheelden deze twee menschen een halve eeuw in leeftijd; hij toch zag er zooveel ouder uit dan hij was, en zij zooveel jonger „de vraag is, lief kind, of ge werkelijk kunt schrijven? Of men naar waarheid zoo oordeelt of niet, kan ik op 't oogenblik niet zeggen, maar algemeen is men van oordeel, dat dames van zoo jeugdigen leeftijd als gij onmogelijk voldoende wereldkennis kunnen bezittenom in staat te zijn een verhaal te leveren, dal werkelijk de moeite van 't lezen waard is." (Wordt vervolgd.)

Haarlemsch Advertentieblad | 1883 | | pagina 2