Van alles wat. De verloren geraakte Brief, Nieuwsberichten. Z. M. is aan't visschen. De Besturen van Haarlem en Heemstede beramen maat regelen voor de wandelaars in den Hout 's avonds na 7 nnr is 't wandelen uit; geen sigaren of pij pen meer rooken; als een der beide burgemeesters of een wet houder of lid van den raad der beide gemeenten aankomt eerbiedig wijken en hoeden af! 't Lijkt wel, dat ze zich verbeelden koningen te zijn 1 Dr. A. E. van Royen te Heemstede bevrucht kunstmatig hyacinthen. Waar kan men zienin hoeveel flauwiteiten ons volk en zijne vreemde gasten dag aan dag behagen vinden In den Park-schouwburg te Amsterdam. De ééne der vijf A. Buma's heeft uitvoerig de bezwaren tegen zijn voorstel tot het instellen van een onderzoek betrekkelijk de afsluiting en het droogleggen der Zuiderzee beantwoord ook ze opgeheven? Eene Europesche damewonende tj Simonganheeft in de Sawahvelden aldaar eene slang gevangen I van vier el lang en zeven centimeter dik door een matje neêr te leggen en dat met welriekende bloemen te bestrooien. Blondin heeft niets van Webb geleerd; hij zal koorddansen over den Amstel bij Schollebrug; voor f 1.en nog beter voor f 2.50 kunt ge komen kijkenhoe hij zijn leven waagt. Om onze koningin op haar jaardag te verheerlijkenheeft men in 't lange voorhout te 's Hage een wafelkraameen poffertjeskraam en een draaimolen opgericht. In een omnibus te Parijs is eene lieve jonge dame ge arresteerd, die er haar werk van maakte met heeren uit te gaan en ze dan te bestelen. Een rijke belgslachtoffer voor 10000 francs, wist haar te snappen. Waakt dusjongelingen voor jonge juffrouwen, die met u Haarlemmer ker mis willen houdenMannen zijn geen hair beter dan vrouwen. Zeven hunner namen plaats naast eene damedie nabij Parijs in den trein stapte, vielen haar, nadat zij haar goed gevulde porte-monnaie, waaruit zij haar plaatskaartje haaldeom het den conducteur te toonen gezien hadden, op het lijf, stopten haar een zakdoek in den mond en plunderden haar. In de dames coupé, dames! al is 't er ook nog zoo saai! Te Hew York wordt geregeld eene kindermarkt gehouden en een Ame rikaan heeft patent aangevraagd om door electriciteit de doodstraf gemakkelijk toe te passen. O woonden we in de nieuwe wereldVooral om dat onuitsprekelijk verheven Araerikaansch duelleerenals 'tlot op u valt, dan moet ge binnen 't jaar zelfmoordenaar worden. Trouwens, dat kan men naapen al woont men niet in Amerika adres aan Stephan zu Putlitz, nog wel privaat-docent in de staatshuis houdkunde te Berlijn, benoemd tot bui tengewoon hoogleeraar te Halleon. Zulk een held van nog maar 28 jaar en gehuwd die zich de slagaderen dorst openen en daarna een revolverschot door zijn eigen hoofd lossen verdient grafnaald en stand beeld. De aartshertogin van Oosten rijk benevens een drietal dames van haar gevolg is met Zandvoortsche visschers een nacht uit visschen geweest. De aartshertog verkoos niet van de partij te zijn. Eene Haagsche grootmoeder heeft haar klein kind van haar schoonzoon weggevoerd en is er meê naar Engeland vertrokken alles behalve vereerend voor den schoonzoon Wanneer zullen toch schoonmoeders en schoonzoons met elkaar in vrede gaan leven Als wolf en lampoes en muis ze voorgaan. Te Amsterdam is in de maand Juli 50000 meer aan rundvleesch verbruikt dan andersarme slagers Van 510 Ang. groote vergadering van het brood-, koek- en banketbakkersbond in de hoofdstadLouter wetenschappelijke besprekingen van het vakgeen pretin 't geheel nietalles ernstwant vita brevis, ars longa\ redevoeringen over roomtaart en room taartjes naar derzei ver natuurlijke vereischten, in te leiden door den Heer Zoetelust van X. Daarna aanbieding van vaandels en juffrouwen-speeches. De dames zijn onmisbaar bij 't vak, gelijk gij kunt lezen in de Camera Obscura van zekeren HildebrandOnze stadgenoot Okhuijzen, rijdende over 't jaagpad langs het fort bij Heemstede, is aan een wissen dood ont komen. 't Paard schrikte, sprong op zij in de ringvaart en de wagen kwam op 't paard terecht, dat bezweek. Heer en knecht sprongen er tijdig uit. Een heer loopt te Leiden koffiehuizen en restauratiën af en bestempelt alle papierdat hij daar vindt, met de woorden: „drinkt hopbit- tersDe heele t. T. heeft te Amster dam niet zooveel beweging gemaakt als de concurreerende gymnastiekbeoefenaars. Zij hebben 't nog niet ver in zelfbeheersching gebracht. Makart's Diana ter jacht is voor f 87000 aan den heer Banker te Irvington verkocht. Er is toch veel lief hebberij voor zekere soort van schilderijen. Vertrouwt geene heeren, die in eene vigilante zitten en bij zich hebben pakken fijn linnen, damasten servetten, enz. en ze voor kleinen prijs willen afzetten, omdat er op t. T. geene plaats meer voor was die krediet geven voor een jaarmits gij begint 4 wissels te aecepteeren, die zij te huis wel zullen invullenwier stukken gij niet moogt overmeten en die u nog enkele dozijnen zeer fijne zakdoeken cadeau zullen zenden. Vertrouwt ze niet, want zij zijn niet te vertrouwen. Prof. van Vloten heeft in eene brochure aan zijne matelooze ingenomenheid met collega de Vries en diens Woordenboek lucht ge geven. - Nabij de kust van Tessel vangt men dit jaar zeer vele haaiennog onlangs zijn er door een visscher twee levend aan wal gebrachtdie echter spoedig gestorven zijn. Ook heeft men van deze dieren zeer veel last in de Middellandsche Zee. Zij jaren er niet voordat de landengte van Suez was doorgegravenhoogstens ver dwaalde er af en aan een door de straat van Gibraltar uit de Atlantische oceaanmaar nu komen zij bij groote scharen uit de roode en indische zeeën. Het droevig ge volg hiervan is, dat de vischvangst in de Middellandsche zee ieder jaar afneemt. De visschers der kust van Provence voor zagen vroeger Parijs van den rijksten voorraad van keurige zeevischmaar kun nen nu slechts de helft leveren. Gij ziet, lezers! dat wij het monster in 't oog houden, waar en hoe het ook zijn verderfelijken invloed oefent.Voor knapen, die al sigaar tjes rookenDr. G. Descaine heeft er 38 van 9 tot 34 jaar waargenomen en bij hen deze gevolgen van 't rooken gecon stateerd gestoorde bloedsomloop en spijs vertering hartkloppingverstomping van den geest, sterke trek naar alcoholische dranken, ontleding van het bloed, ver mindering der roode bloedlichaampjes, neusbloedingen, gestoorde slaap, nacht- ik je nu nog eens meê naar de ruïnedan zouden onze oude stramme beenen 't wéér probeeren om langs het afbrokkelend puin tot het gevaarlijkste puntje op te klim men Hu ga ik alléénin gedachten ver zonken langs de kleverlaan en bemerk nauwelijkshoe veel gemakkelijker het daar voor die stramme beenen geworden ishaast loop ik tegen den gesloten slag boom van 't spoor aandaar wisten we niet van in onzen tijd; goed! alles kan niet hetzelfde blijven. Bloemendaal! Dat ziet er nog vrij wel uit als toen; ha! ook de oude trompetter nog. „Juffrouw! een half pondGeef me er vast éénAls voor 40 jaar! de oude onvervalschte bloe- mendaalsche kruidnoten-smaakofschoon ik er maar 2 of 3 kan fijnmalen in den tijdwaarin Piet en ik toen een heele zak verorberden. De oude statige boomen van 't kerkhof hebben plaats gemaakt voor jong plantsoen, de oude pastorij voor eene gloednieuwe. Goedmen geeft zich hier niet uit voor archeologisch conservator van 't oude. Heerlijkdat die weg langs Wild hoef nu hard isde oude beenen zouden op geweest zijn bij aankomst aan de ruïne en ongeschikt om te klauteren. Ha! daar hebben we de duinen en 't meertje achter 't weiland! Prachtig, onverander lijk onvernietigbaar prachtigEn dat is Meerenbergdat begon toengeloof ik van buitenplaats gesticht te worden - ontzettend gestichtwat zijt ge uitgebreid Waarom? 'tls waar ook! in mijn tijd hoepelden, tolden, balden, vochten wij meer; nu doen de jongens van de wieg af examens en zijn er hoogere burger scholen. - Weldra de ruïne't Hart klopt. De voetstappen verdubbelen per minuut. Dien boom voorbij en ik zal haar zien Wat? wat is dat? Een toren van verschen steen met versche kalk, gelaet aan, op mijne oüde, lieve, dierbare ruïne! Ontsteld en verslagen ga ik links en val op een stoel onder Velserends geboomte neêr. Werktuigelijk bestel ik mijn glas madeira, en 'k heb niet veel tranen meermaar een die over is valt er toch nog in het glas. Bij de schim van Piet zweer ik: „ik wil haar niet zienDe kellner loopt mij bij 't weg gaan wel na met een kaartje. Ik vraag: „waartoe?" Hij zegt: „om de ruïne te bezoeken, die zoo keurig gerestaureerd is." „Wat zeg je? Keurig! Treurig Dankje vrind." N.B. een toe..gangs..kaartje! Verbeeld je, Piet! een toe. .gangs. kaartjeomderuïne tezien Waar is de ruïne van Brederode? Weg, voor altijd weg, al staat er nog van te lezen in de Baedeker's. Dat de tijd alles verandertlaat ons er vrede meê hebben maar de heerlijke werkingen van den tijd zoo jammerlijk te verknoeien en dan te zeggen„dat doen we als liefhebbers van de oudheiddat is valschnet zoo valsch hè, Piet! als toen neef Jacobus je kleine broertje een neusjebloed sloeg, omdat jij hem den vorigen dag op dien Vrijdag morgen op den hoek van de Koning- en Jacobijnenstraat een flink pak gegeven en zijn mooie broekje vuil gemaakt hadt! Klikken is verachtelijkCarey heeft zijn verdiende loonO'Donnellde Ame- rikaansche Ier, is terstond gevangen ge nomen en wordt nauwkeurig bewaakt. - (Naar het Engelsch van Mrs. J. H. Riddel.) 6) Zóó stelde hij zich haar voor; dit was de jeugdige vrouw, die hij, hij gevoelde het, nooit geheel zou kunnen vergeten, die, zonder zich ook maar eenigszins er van bewust te zijnhem had "doen zienwat eene liefhebbende dochter en hartelijke zuster in haar eigen persoon kon vereenigen. Mr. Kilham's huiselijke omstandig heden mochten niet gelukkig heelen. Hij had eene zwakke vrouw, die het gedeelte van haar leven, dat zij niet in gezelschappen doorbracht, besteedde aan het betreuren van het noodlot, dal haar leven vastgeketend had aan dat van een man, die „niets meer dan een letterkundige lobber was"; hij vond weinig genoegen in zijne kin deren die van hunne moeder geleerd hadden, met zekere minachting op hemden armen broodschrijverneêr te zien. Maar hier vertoonde zich nu aan zijn geest een schouwspel, juist van tegenovergestelden aard. Niet een krachtig man, lotzwaren arbeid instaat; niet een mannelijk wezen, 's morgens vroeg naar zijn werk gaande, en 's avonds terugkèe- rende om daarvan uillerusten maar een jong meisjen, altijd en in alles vol geestkracht, in de week en des Zondags werkende voor hen, die zij liefhad, Gode dankbaar, en zich met onwankelbare trouw toewijdende aan de hulpbehoevende schepsels, die Hij aan hare zorg scheen toevertrouwd te hebben, onvermoeid arbeidende aan de haar opgedragen taak. „En zal ik dan murmureeren dacht Mr. Kilharn bij zich zeiven, terwijl hij zijn eigen omstandigheden bij die van Bessie Dunlow vergeleek. Met leedwezen ziet de schrijfster van dit kleine verhaal zich verpicht mede te deelen, dat, in weêrwil van de vraag, die hij lot zich zeiven ge richt had, Mr. Kilham toch murmu reerde bij het denkbeelddat hij Bessie Dunlow's manuskriptzou moeten lezen Had zij hem verteld, dat zij kon zingen, spelen, dansen, een pastei klaar maken, het patroon voor een japon snijden, hij zou haar geloofd hebbenmaar hij kon werkelijk niet gelooven, dat het kleine schepsel, dat in alle opzichten zoo nietig scheen het ootmoedig sraeekende, beschei den, beschroomde meisjen ook maar het geringste talent als schrijf ster zou bezitten. ,,'t Is ongetwijfeld een dwaze liefdes geschiedenissprak Mr. Kilham met overtuiging tot zichzelven, toen hij met eene diepe zucht het koordtjen doorsneedwaarmeê een aantal bladen papier saamgebonden was. II. Mr. Kilham las het manuskripten 't bleek hem al spoedig, dat het geen dwaze liefdesgeschiedenis was, waar mee hij te doen had. „Zij heeft zich niet vergist; zij kan schrijven, en zij schrijft goed", sprak hij bij zich zeivenen toen keerde hij terug tot de eerste bladzijde, en las merrie, ontstoken -wonden en longtering, 'tls waar, er is hopbitter in de wereld, maar zou 't niet nog secuurder zijn dat de knaapjes chocolaad-sigaartjes rookten? Volgens een schrijven, namens Prof. Buys Ballotvan den heer Volckmeldt een telegram uit Archangel dat de kom- munikatie met de Westkust van Nova- Zembla geopend iswaardoor het mogelijk werd tijding te ontvangen van de Russie- sche expeditie op Karmakulionder luite nant Andrejeff. Men had aüe reden het doorbrengen van den winter voorspoedig te noemen. Nu laat zich verwachten dat de toegangen tot de Karazee ook spoedig zullen open gaanen dat de gewenschte tij ding van onze aldaar verblijdende mannen niet lang meer zal uitblijven. Mochten ongunstige berichten ontvangen wordenof tijding uitblijven van onze expeditiedan zal noodzakelijk een schip moeten worden uitgezonden om haar op te sporen. De lEillem Barends is daartoe niet voldoende en zelfs is in Nederlandnoch bij de zee macht noch bij de handelsvloot een stoom schip te vinden, geschikt voor de ijsvaart. Het Instituut heeft zich echter met bui- tenlandsche reeders verstaan, en binnen enkele dagen kunnen een of twee stoomsche pen uitgezonden wordenmaar waaruit zal zoo iets bekostigd worden Een beroep op de belangstelling van Nederland heeft nog maar zeer weinig opgebracht. Nog maals wordt zulk een beroep gedaanen hartelijk hopen we, dat spoedig de som bijeen zal zijn gebracht, noodig om te volbrengen wat noodzakelijk is, en waar van het nalaten eene schande voor onze natie zou zijn. Als de Regeeringtin dit geval te hulp komtzal zeker niemand haar van dwaze en noodelooze geldverspilling beschuldigen. Voor het Nederlandsch nationaal hospitaal te Smyrna is hier te lande f 8000 bijeengebracht. Naar aanleiding daarvan heeft de Nederlandsche kolonie aldaar bij akklamatie de volgende motie aangenomen „De Nederlandsche kolonie te Smyrna be tuigt haar hartelijken dank aan de pers en aan haar landgenooten voor de milddadig heid waarmede zij gevolg hebben gegeven aan de oproeping betreffende het Ned. nationaal hospitaal. Te Kaïro stierven in het etmaaldat Maandagmorgen 8 uur eindigde111 per sonen aan de cholera, in het kamp der Engelschen 5, en elders te zamen 38G personen. Te Alexandrie stierven daaren boven 7 personen, waarvan de meeste Europeanen waren. Volgens ontvangen bericht is Koning of Keizer Tu Due overledenen opgevolgd door Phu-Duc. Volgens de Times is deze gebeurtenis bij uitstek gunstig voor den vrede. Tevens verzekert dat bladdat En geland indien Frankrijk zijn protektoraat in Tonkin vestigtgeen bezwaar daar tegen zal maken. In de grensdistrikten tusschen China en Tonkin neemt de vijandige stemming tegen de Franschen toe. In de Spaansche stad Badajoz is een militair-Republikeinsehe opstand uitgebro ken. Maandagnacht om één uurterwijl de plaatselijke kommandant afwezig was het geheele verhaal nog eens over. Toen hij zijne tweede lezing ten einde had gebracht het verhaal was kort en met eene leesbare hand geschreven legde hij het handschrift neder en verdiepte zich in gepeins. „Zij moet zich naam zien te ver werven", zoo sprak hij bij zichzelf. „Ik wenschte wel, dat ik haar den sloot kon geven; maar ik zie geen licht in de zaak. Hammond zal er geen zin in hebben. Hij gelooft nooit in nieuwe auteurs alsof oude au teurs niet te eeniger tijd nieuwe auteurs moeten geweest zijn; en hij heefteen afkeer van alle verhalen, die een treurigen afloop hebbener is genoeg ellende in hel werkelijke leven, zegt hij, en zoo voort; ofschoon ik voor mij niet geloof, dat hij eenig verstand er van heeft, 't Is ook een wonderlijk soort van verhaal voor een zoo beschroomd schepselljen als zij is, om te schrijven! Ik zou wel eens willen weten, hoe zij aan die intri gue gekomen is. Me dunkt, het kan niet geheel en al eene vrucht harer verbeelding zijn."

Haarlemsch Advertentieblad | 1883 | | pagina 2