De verloren geraakte Brief, HHHB| fen^ita doendaar alles samenwerkte om de dinastie te doen vallen, die alleen door ambtenaren en hovelingen nit eigenbelang werd gesteund. De ontevredenheid op het platteland had haar toppunt bereikt. De financieën waren in de war. Het Goever- nement was bemoeiziek en machteloos. Een vreemd monarch zou niet ten tweeden male kunnen worden ingevoerd. Don Carlos was een anachronisme. Er bleef derhalve niets over dan de Republiek. Ferdinand de Lesseps is voor zijn jaren een der merkwaardigste mannen dezer eeuwzoo niet de merkwaardigste. Hij is 78 jaren oud, drie malen getrouwd, en heeft uit zijn derde huwelijk met een jonge Creoolsche, dat hij in 1870 (kort na de opening van het Suez-kanaal) sloot, twaalf kinderen, waarvan het jongste een zuige ling is. Een paar weken geleden, toen hij te Londen wasging hij plotselingmidden uit de onderhandelingen met de Britsche Regeering, in allerijl naar Parijs terug, om een ziek kind op te passen. Men kan hem daar doorgaans alle dagen in het boseh zien rijdenaan de spits van een geheel detachement gezonde kinderen. Het is werkelijk een der merkwaardige schouwspelen voor de wandelaarszij kijken er naar uit, zooals zij keken naar het rijtuig der ex-Koningin van Spanje. De stoet is een echte „trap der jeugd" van den vrij grooten vader op een groot paard af, tot het jongste en tengerste dochtertje, op een kleine ponny. Wie hem bezoekt en niet over zaken heeft te sprekenen soms zelfs ook in dat geval, dien zal hij voortdurend over zijn gezin spreken en onder het minste voor wendsel wordt de gast uit het studeerver- trek naar de slaapkamer gebracht, waar de kinderenals in de slaapzaal van een kostschool, op een rij in hunne bedjes liggen. Welke voordeelen de Tentoonstelling aan Amsterdam bezorgt, moge blijken uit het volgende feit. In Juli jl(.'werd er voor akcijns op het rundvleescli ƒ4000 meer betaald dan in Juli van het vorige jaar. De akcijns bedraagt 10 pet. der waarde; de volle waarde wordt echter in den regel niet aangegeven. Men kan dus rekenen, dat er voor ƒ50.000 inkoopwaarde meer verbruikt isen de winsten daarop komen ten vooïcteele van slagers, restaurateurs, enz.- Een Europeesehe damewonende te Simongan heeft in de sawahvelden aldaar een groote slang gevangen. Zij deed dit op de volgende wijzeop de plaatswaar de slang zich dikwijls vertoondelegde zij een matjen neêr en bestrooide dat met welrie kende bloemen. De slang door den liefe lijken geur aangelokt kwam naderbij en rolde zich behagelijk in het matjen. De dame bond het daarop stevig dicht en liet de gevangene naar huis brengenwaar zij haar in een stevig hok opsloot. Het dier was 4 el lang en 7 duim dik. Dr. G. Descaine heeft aan de Soe. of Public Medicine de slotsommen mede gedeeld van zijne waarnemingen omtrent den invloed van het rooken bij knapen. Ze hebben betrekking op 38 jongens van 914 jaar, die, allen meer of minder aan het rooken verslaafdonder zijne behandeling waren gesteld. Bij 27 van hen warende gevolgen vrij ernstig. Gestoorde bloedsom loop en spijsverteringhartklopping, ver stomping van den geesten bij de meesten een sterke trek naar alkoholiesche dranken. Ontleding van het bloed toonde in 8 gevallen vermindering der roode bloed lichaampjes. Twaalf knapen leden herhaal delijk aan neusbloedingen. Tien klaagden over gestoorden slaap en nachtmerrie. Vier hadden ontstoken wonden en één kreeg longtering. Hoe jonger de kinderen waren des te sterker openbaarden zioh deze nadee- lige gevolgende best gevoede leden er het minst onder. Acht van de 38 waren beneden de 12 jaar. Elf hadden 6 maandenacht 1 jaar, en zestien tot meer dan 2 jaar gerookt. Eene behandeling met ijzer of quinine gaf geen rezultaten; alleen die knapen, die het rooken geheel nalieten, herstelden, 17 na zes maandende overigen eerst na een geheel jaar. In de Fransehe restauratie op het Tentoonstellings-terrein te Amsterdam werd Donderdag 11. een vreemd middel aangewendom den schoorsteen schoon te maken. Men loste nl. een schot kruit in een ijzeren gasbuis, 't Rezultaat was ver rassend de geheele schoorsteenpijp is uit elkaar gesprongen, tot groote onsteltenis van het publiek. De politie heeft beslag gelegd op het nieuwe instrument ter schoorsteenreiniging. Te Deventer is Zondagmorgen eene vrouw in beschonken toestandmet haar kind van 4 maanden op den schoot, in slaap gevallen. Doordien zij voorover op het wichtjen vielis het arme kind gestikt. De vrouw werd in arrest genomen, en van het gebeurde is proces-verbaal opge maakt. Uit het ingesteld onderzoek üs geblekendat de moedertoen zij het kind de horst gaf, dit waarschijnlijk te dicht aan zich heeft gedrukt, waardoor het gestikt is. De vrouw was dronken, en sedert lang maakte zij misbruik van sterken drank. Zondagmorgen was haar man op reis gegaan, om zijne familie te bezoeken. Voor hij vertrok liet hij eenige levensmiddelen halen, welke hij aan zijne vrouw met 25 centen ter hand stelde. Zij verkocht de levensmiddelen ver beneden de waarde en gebruikte al het geld om haar jeneverdorst te lessen. Hare kin deren zouden dien dag honger hebben geleden, zoo niet een familielid hen van het noodige had voorzien. Als een staaltjen van de eigenaardige toestanden, die hier en daar ten platte lande nog heerschendeelt De Amsterdam mer het volgende medeHet nieuw gekozen lid voor den Raad der gemeente Rozenburg zegt oom tegen een der Wethouderszwager tegen een lid, en neef tegen een ander. Niet ninder dan vijf van de zeven leden staan in familiebetrekking tot elkander. Daarbij was het afgetreden lid een flink degelijk en vooral volkomen zelfstandig manwiens eenig gebrek wasdat hij wel eens wat al te scherp de waarheid zeide. Zijne verklaring, dat de Raad in eene familieregeering ontaard wasis hem ten hoogste kwalijk genomen ep heeft hem nu zijn zetel gekost. Paulus vraag Gal IV16 zou in zijn mond niet ongepast zijn. Prinses Beatrice van Engeland lijdt tegenwoordig zeer aan rheumatieken zij heeft, naar men zegt, die lastige en pijnlij ke kwaal te danken aan Koningin Victoria's liefhebberij voor laag uitgesneden japonnen en korte mouwen. Een paar jaar geleden nog was de Koningin er op gestelddat de Prinses eiken middag aan tafel verscheen in een lage japon met korte mouwenon danks de tocht en kilheiddie onafschei delijk is van koninklijke paleizen. Einde lijk echter stond zij, gedrongen door de aan houdende verkoudheden en het hardnekkige hoesten der Prinses toe, dat deze wat hooger japonnen en mouwen tot aan den elboog droeg. Koningin Victoria zelve is niet kouwelijk. Zij geniet in kondvriezend wederen heeft volstrekt geen sympathie voor koude zielen of liever lichamen. Twee slachtoffers der hebzucht van een bloedverwant heeft men onlangs te Toulouse ontdekt, 't Waren een bejaard man en zijn zoon, die op het punt van honger te sterven in een kelder gevonden werdenwaar een neef hen opgesloten hield terwijl hij intusschen hun geldeen kapi taal van 100.000 fr. opmaakte. De beide ongelukkigen waren akelig uitgeteerd en leden aan algeheele verstandsverbijstering. In den grooten Amerikaanschen lederhandel zijn groote verliezen geleden door aanzienlijke faljiessementen. De firma Charles Gopeland Cote Bostonheeft bankroet geslagen met een passief van 250.000 dollarshet huis Gebr. Shaw de grootste looierij ter wereld, die niet minder dan 15000 werklieden in dienst had - heeft zijne betalingen gestaakten verscheiden andere firmas o. a. die van Ch. Ward Comet een passief van 750.000 dollars, zijn door dien val medegesleept. 't Gezamentlijke passief van alle deze firmas bedraagt 6 4 7 miljoen dollars. De nieuwste mode schrijft japonnen met opgeplakte postzegels voor, natuurlijk zoo internationaal mogelijk. Men heeft er reeds één ontdekt, met eene jonge dame er er inop het terrein der Tentoonstelling te Amsterdam.De gefrankeerde dame had veel bekijks. Bij het vervoeren van een brandspuit te Zaandam voor de oefeningen der vrij willige brandweer, is een 10-jarige knaap, die door zijne kameraden onder de wielen der spuit geworpen was, overreden, en in wendig zoo verwonddat hij twee dagen daarna overleden is. De beste maatstraf voor het verkeer in de hoofdstad zijn de vervoerlijsten der A. Omnibus-Maatschappij. Hoe meer druk te des te meer passagiersnaar mate het getal voetgangers grooter wordtvermeer dert het getal rijdendenen dat niet alleen per tram. Maar we zullen ons tot de tram be palen. In 1882 werden vervoerd 8.154.830 personen, zijnde gemiddeld ongeveer 22.300 per dag. In 't eerste halfjaar 1883 werden vervoerd 4.962.557 passagierszijnde ge middeld ongeveer 27.200 per dag. In de maand Juli 11. zijn vervoerd ongeveer 1.345.030 passagiers, zijnde gemiddeld circa 43.300 per dag. Dit cijfer is steeds stijgende De A. O. M. vervoert nu ongeveer 50.000 personen daags, zoodat, wanneer het zoo gaatin dit kwartaal alléén even veel passagiers worden vervoerd als in de 6 maanden te voren. En de rijtuigen lijden er niet onder. In deze dagen is er op sommige uren moeilijk een te vinden. Een treffend geval vond Dinsdag aan het Rhijnspoorwegstation te Amsterdam plaats. Eene vrouw werd door hare dochter uitgeleide naar den trein gedaan. Toen de moeder wilde instappenheving haar een duizeling en zakte zij ineen. Zij was terstond een lijk. Naar men verneemtheeft een fami lie-drama te 's Gravenhagedat door ver melding in de meeste bladen algemeene bekendheid heeft gekregenzich op geluk kige wijze opgelost. Het door zijne groot moeder ontvoerde kind moet zich te Londen weder in handen van den vader bevinden. (Naar het Engelsch van Mrs. J. H. Riddel.) 7) Twee dagen later zat Miss Dunlow weder tegenover den redakteur. Hij had haar zonder omwegen ge zegd, hoe hij geloofde, dat zij genie bezat, en dat hij groote verwach tingen van haar koesterde; maar tegelijkertijd waarschuwde hij haar voor de bezwaren, waarmede zij te kampen zou krijgen, en zeide tot haar met zoovele woorden: „De weg, die tot sukces voert, is niet omzoomd met bloemen!" Haar antwoord luidde: ,,Ik ben niet bevreesd voor de be zwaren die ik mogelijk op mijn weg zal ontmoeten, en voor de hinderpalen, welke ik zal moeten te boven komen." „0Het lijdendat ik u voorspel, is minder gelegen in 't geen gij op uw weg wellicht zult ontmoeten,dan wel in 't geen ge moet achterlaten." „Eiken dag laten we wat achter," antwoordde zij moedig; „zelfs mag men zeggen, dat zij die nooit winnen, zeker verliezen." Mr. Kilham antwoordde niet dade lijk daarop. Hij bewaarde gedurende een oogenblik het stilzwijgenen zeide toen kortaf: „Waar hebt ge de voorvallen, die in uw verhaal voorkomenopgedaan Dat ze geen deel van uw eigen levens geschiedenis uilmaken, staat bij mij vast." „Neen. Op de door u bedoelde wijze maken ze geen deel mijner eigen levensgeschiedenis uit; en desniette min zijn ze onafscheidelijk saamgewe- ven met mijne levensgeschiedenis." Stuk voor stuk wist hij het verhaal van haar los te krijgen. Hoe zij in hare vakantiedagenof in 't geen hare vakantiedagen hadden moeten wezen, de muziek „onderhield" van de jon gere leden der familie op het Groote Huiswaar zij kwam en ging wanneer zij verkoos. „Ze zijn allen zoo vriendelijk voor me," zeide het nobele meisjen. „O, ge kunt u niet voorstellen, hoe vrien delijk zij zijn ze willen zelfs, dat ik bij hen zal dineeren en den avond doorbrengenen dat ik deel zal nemen aan hunne picnics; en ze vinden 't, naar 't schijnt, erg naar, wanneer ik daarvoor bedank." „En waarom bedankt ge daarvoor, meisjenlief?" vroeg de redakteur, die misschien op dit oogenblik onwille keurig dacht aan die bij jonge dames zoo geliefkoosde verhalen, waarin meisjens voorkomen, die, in't zelfde geval verkeerende als Bessie Dunlow, verbazende overwinningen behalen. „Waarom ik er voor bedank herhaalde Bessie, die het arme schepsel! praktiesch was in elk détail haars levens. „0, Mr. Kilham kunt ge dat niet begrijpen? De men- schen, die me dus uitnoodigen, zijn rijk, en vrolijk, en voornaam. Hoe zou ik me een toilet aanschaffen, geschikt om te dragen onder dames, die nooit van haar leven hebben hoeven te bedenken, hoeveel zulke zaken kos ten Hoe zou ik tijd kunnen uitsparen, om voor mijn pleizier uiltegaan, ter wijl de dagen haast te kort zijn om het werk te verrichtendat ik te doen heb? Hoe zou ik mijne moeder en de jongens thuis kunnen achterlaten, die van het begin lot aan 't einde des jaars nooit eenige afwisseling heb ben, en zelve me gaan vermaken, terwijl zij mij thuis noodig hebben?" „Ik moet eerlijk zeggen, dat het mij onmogelijk is op uwe vragen te antwoordenmeisjenlief," antwoordde Mr. Kilham met een glimlach, uit welken voldoeningmaar ook eenige weemoed sprak. „Wat ge zegt schijnt in alle opzichten billijk en verstandig te zijn, maar toch ontvang ik gedurig manuskripten, waarin de heldinnen meisjens, die voor hetmeerendeel in een soortgelijken toestand als gij verkeeren er op af gaanom sukces te behalen, met geen anderen dos dan wit neteldoek en haar onschuld. Zij trouwen allen met rijke grondei genaars of baronets ten minste; in de boeken behaalt het neteldoek on veranderlijk de zegepraal in den strijd tegen het fluweel." „Ik ken de verhalen, die gij be doelt," merkte Bessie lachend op; „in die verhalen wordt aan de goe- vernante de voorkeur gegeven boven de leerlinge, en dikwijls aan de dienst maagd boven de vrouw des huizes. Maar ge kunt niet geloovendat zulke verhalen op de werkelijkheid gegrond zijn. In 't werkelijke leven, verbeeld ik me, denken de heeren die ergens als gast komen, er nauwelijks aan, dat er eene goevernante in 't huis is." „In 't Groote Huis, waar gij de muziek van de kinderen „onderhoudt", wanneer de familie uit Londen komt om daar haar zomerverblijf te houden moet ge, zou ik zeggen, jn de ge legenheid geweest zijn, een der heeren zekeren dag de fis den afloop zal aan gegeven heb. en dan, wanneer logés zeer nauwkeurig waar te nemen. Bessie keek wat verlegen, maarzij bloosde niet. „Ja," antwoordde zij, „ik kon het niet helpen ik heb zooveel met hen omgegaan met hem en haar, bedoel ik." Dit zeg gende legde zij even de hand op haar manuskript. „Ik heb het alles gezien.. Ik weet, hoe zij hem tergt, hoewel zij voor ieder ander zoo goed is. Ik weet, hoeveel hij van haar heeft te lijden gehad, en ik ben er van ver zekerd ozoo verzekerd als iemand maar zijn kan, dat geschiedenis nog ei hebben, dien ik er, Hij zal wegloopen het te laat is, zal zij het welen, hoe innig veel zij mei hem opheelt." „Gelooft ge dué, dat zij innig veel met hem opheeft?" „Zeer zeker;.zij kan dat voor hem verborgen houaenmaar het voor mij verborgen houden, dat kan zij niet." En zoo praatte zij een tijdlang voort; en op kunstelooze wijze en zonder erg liet zij hem als in een spiegel het huis zien, waarin de koketteschoone verblijf hield, wanneer zij niet in Londen was, of buiten 's lands, of zich vermaakte in een of andere voor name Engelsche badplaats. Met Bessie tot gids, wandelde Mr. Kilham door schaduwrijke lanen naar het meirwaarop met deftige fierheid prachtige zwanen ronddrevenhij liep oranjerieën door, vol van de zeld zaamste bloemenhij flaneerde door het park, en ging zitten uitrusten onder de lakken van eeuwenoude boomen. Wordt vervolgd.)

Haarlemsch Advertentieblad | 1883 | | pagina 4