Twee officieren en een matroos van een Britsch oorlogschip zijn de slachtoffers geworden van een verwoeden hippopota mus. Terwijl zij roeiden in de Hayoemba- rivier (Loanda)rukte het monster de boot om, en drie van de vier schepelingen verdronken. Te Clnse Dorpen, aan de Pruis. "Westbaan en niet ver van de Ned. grens gelegenhield dezer dagen bij het Gasthoff van Gr. aldaar de bestuurder van een rijtuig halt om iets te gebruiken. De beide in het rijtuig gezeten heeren over wier houding de koetsier zich op geheimzinnige wijze uitliet wilden niet uitstappen en waren voornemens via Aschendorf naar Holland te reizen. Op verzoek bracht de waardin twee glazen bier aan den wagen, en het trok daarbij haar aandachtdat een van het tweetal zijn hoed zoo diep in de oogen trok. Ditde opmerkingen van den koetsier en de herinnering aan de sinjale- menten van een paar sedert kort voort vluchtige Duitsche post-beambtenbrach ten de vrouw op het denkbeeld om, bij gemis van eenige politie, nu het vertrek der gasten naar het station te gaan en van daar de gendarmen te Aschendorf per telegraaf te waarschuwen. Weinige uren later was het tweetal in arrest; 't waren de bedoelde gesinjaleerden, die zichde een met 8000'de ander met 1000 Hark uit de voeten wilden maken. Eene premie van 300 M. op hun aanhouding gesteld valt nu aan de wakkere waardin ten deel. Bij een brand in een modemagazijn te Parijs werd een groote partij dure witte zijde zwaar beschadigd. Door rook en water uit de brandspuiten kregen de stukken over de geheele breedte zeer eigenaardige nuances. Die beschadigde stukken werden aan handelaars te Londen verkocht, en daar ondergingen zij eene merkwaardige verandering. Men maakte daar van die zijde voor dames aanzienlijke japonnenge heel met welige waterplanten en groene slingers versierd, en de bruine rook- en watervlekken waren daarbij eene zeer be- driegelijke nabootsing van den moerassigen grondwaaruit die planten verbeeldden te groeien. Aan het hof maakten deze,,moeras japonnen" veel opgang en het moeras- dessein, dat de Parijsche spuitgasten uitvon den heeft veel kansop de vleugelen der mode gedragen, eene reis om de wereld te doen. Te Avenraai, gemeente Maasnieli richten de wilde zwijnen groote schade aan. Geheele aardappelvelden worden omge wroet te veld staand koren afgevreten en vele andere veldvruchten vernield. Dinsdagnacht is te Gouda een brutale diefstal met inbraak gepleegddie wellicht zoo niet bijtijds de noodige hulp was toe geschoten door een moord ware gevolgd. Bij den spekslager J. Vasse op den Kleiweg aldaar iswaarschijnlijk door een zij raam een persoon binnen geklommendie zich eerst heeft begeven naar de kamerwaar V. sliepen uit diens kleèren de sleutels heeft gezocht van de winkelladen. Deze vervolgens geopend en geledigd hebbende is hij op nieuw naar voornoemde kamer teruggegaanthans voorzien van een groot slagersmes. Hij trachtte daar de chiffonière te openenbij welk werk hij echter zooveel geraas maaktedat V. wakker werdop sprong en den indringer beet pakte. Eene worsteling volgdewaarbij V. op verschil lende plaatsen, maar vooral in den hals gewond werddoch gelukkig behield hij genoeg tegenwoordigheid van geest om den boosdoener niet los te laten. Intusschen riep hij om hulp. Zijn echtgenoote die op eene bovenkamer sliepbenevens de baker,schoten ter hulpe en maakten gerucht waarop de politie spoedig naderde. Deze maakte zich meester van den indringerdie reeds vroeger met de politie in aanraking is geweestH. Klercks heeten in dienst was bij een sohipper te Alfen. De heer V. hoewel zwaar gewondis niet gevaarlijk gekwetst en zal spoedig genezen zijn. Bij Dr. Mezger in het Amstel-Hótel is onder behandeling gekomen een luite nant van het Oost-Indiesche legerdie te Atjeli 3 kogelwonden en 23 klewanghou- wen bekwam. Te Schermerhorn werd bij de her stemming voor de Gemeenteraadsverkiezing een behoorlijk ingevuld stembiljet gevon den in de bus.van het hulppostkantoor. Bij het verwijderen van een oud behangsel in een huis te 's Hertogenbosch werd door twee behangersknechts bij de deur van de alkoof gevonden f 2200 aan bankbiljettennl. 2 van f 1000 en 2 van 100. Een schoenmaker te Waalwijk is bezitter van een honddie grassalade bladen van savooische kool (ongekookt) enz. eet, doch nooit vleesch. Van vleesch heeft hij een sterken afkeer. Een veearts zal van dezen vegetariër onder de honden waarschijnlijk verklaren, dat het beest ziek is. Ook bij menschen treft men soms als ziekteverschijnsel aandat zij een tegenzin in vleesch hebben. Behave duiven kunnen ook raven afgericht worden tot het overbrengen van brieven. De eigenaar van het slot Thurant bij Akenheeft daaraan de proef genomen en jonge raven tot „postraven" gedresseerd. De proeven gelukten zeer goed. De raven legden verschillende afstanden snel en in goede orde afzij vlogen reeds tweemaal heen en terug naar Coblenz. Raven vliegen niet zoo snel als duivenmaar daartegen over staatdat hun aankomst op de plaats hunner bestemming minder onzeker is, want de meeste der vijandenwaarvan de postduiven zooveel te lijden hebbenver volgen de raven niet. Niet aan elke instelling kan men al de werklieden te gelijk missen om een bezoek aan de Tentoonstelling te brengen. De Amsterdamsche Omnibus maatschappij b. v. geeft slechts bij beurten aan hare geëmploieerden tot dit doel de gelegenheid. Maar zij doet dit dan op zeer vrijgevige wijze. Ieder harer beambtentot den minste toe, ontvangt op dien „vrijen dag" twee toegangkaartenvoor zich en zijne vrouw of verloofdetwee bons voor een glas bier een plattegrondmet aanwijzing waar hij het goedkoopst terecht kan en, om dien goedkoopsten prijs te kunnen betalennog een gulden bovendien. Na de vergadering van de Trans- vaalsche Vereeniging, dezer dagen te Am sterdam gehouden, kwamen verscheiden vrienden van de Transvaal in 't Café Suisse samenomdoor een eenvoudigen gemeen- schappelijken maaltijd de wederom-onaf hankelijkheidsverklaring der Zuid-Afri- kaansche Republiek te vieren. Aan toosten ontbrak het niet. Dat hierbij echter gedron ken moest wordengaf aanleiding tot het volgend incident. Prof. Brummelkamp, mede aanzittende, die overal en telkens het nut van de geheel- onthouding in 't licht tracht te stellenverzette zich ook tegen dit „drankgebruik." Met het oog op den aard en het doel van deze vergadering wenschte hij, met een glas water in de hand, een psalm te zingen. Yan verschillende zijden kwam men hier tegen in verzet; zelfs werd het pogen van den heer Brummelkamp omin weerwil van het geroepalleen aan te heffenverijdeldmen verlangde water noch lied. De heer Fockens van den Oranje- Vrijstaat protesteerde zelfs met klem tegen het voorstel van Prof. B.waarop deze zijn leed wezen over de onwilligheid der heeren betuigde. Zijn wensch was geweest geheel in den geest der Transvalers te handelen; ook zij drinken water en zijn afkeerig van toosten. Maar dit beweren werd door een jong Transvaler aan tafel weersprokende Boers doen als wij. Toen de heer B. dit „onwillig" gezelschap ver laten had, werd, onder lnidgejuich, een toost ingesteld op den Zuid-Afrikaan- schen wijn In den nacht van Woensdag op Donderdag jl. werd te Amsterdam door de politieop het privaat onder de Oude Brug een bejaard man gevonden in stervenden toestand. Hij is naar het Gasthuis gebracht maar 't was nog niet gelukt eenige bizon- derheden van hem te vernemen. Te Udenhout hadden twee buurvrou wen voortdurend twist. Gedurende acht dagen achtereen waren verwij tingen en hairplukkerijen aan de orde van den dag. De eene buurvrouw schijnt echter wat te ver te zijn gegaan om hare woede te koelen en stak de woning van de andere in brand. Zij is in verzekerde bewaring genomen. In de administratie der Stads Bank van Leening is een aanzienlijk te kort ont dekt. De Bank is tot nader order gesloten. Yan goederhand meldt de Ass. Ct. dat de orgeltrapper teAnjam (Friesland) uit zijne betrekking is ontslagenomdat hij aan den predikant niet wilde zeggenwien hij bij de jongste herstemminghad gestemd. Een tweede juweelen collier, even eens ter waarde van 100.000 francs, is, als voor de verloting aangekocht, in de middengalerij van het Tentoonstellings gebouw te Amsterdam geëtaleerd. Zaterdagmorgen omstreeks 11 uur is de sneltrein van Arnhem naar Zutfen, tus-. schen Zutfen en Brammen gederaljeerd. De lokomotief is van het spoor geloopen en om gevallen in een sloot. De machinist heeft bij tijds met de Westinghouse-rem geremd. Een goederenwagen viel omver, en al de rijtui gen zijn zwaar beschadigd, maar geen enkel persoonlijk ongeluk heeft men te betreuren. Op het Tentoonstellingsterrein zul lenmet 11 Aug. te beginneneiken Zaterdag- en Maandagavond volkskoncerten gegeven worden. De toegangsprijzen voor een avondbezoek is voor DinsdagDonder dag en vrijdag op 50 centsvoor de andere dagen 25 cents gesteld. Door de Kommissarissen-Generaal van de verschillende natieën ter Tentoon stelling vertegenwoordigd, is besloten in de eerste dagen van Oktober aan de ingeze tenen van Amsterdam een groot bal aan te bieden. Eerst wilde men een dinee geven maar men heeft daarvoor een bal in de plaats gesteldom vooral ook de dames deel te la ten nemen aan de Tentoonstellingsfeesten. Met een feest in den speeltuin aan kinderen der lagere scholen eerste klasse zijn te Amsterdam de feesten besloten van het Nederl. Gymnastiek-Yerbond, die uitmuntend geslaagd zijn. Omtrent de treurige, geheimzinnige geschiedenis der twee gevangenen te Tou louse waaraan we melding gemaakt heb ben, zijn nadere bizonderheden bekend geworden. De eigenaar van het huisRou- zoul, was gehuwd met eene zuster van Abadieden ongelukkigen gevangeneen deze had weêr eene zuster van Rouzoul getrouwd. Deze vrouw had bij haarhuwlijk een bruidschat medegebracht van 12000 francs, welke sedert door spekulatieaan zienlijk veimeërderde. Men schat het ver mogen van Abadiè thans op een paar honderd-duizend francs. Rouzoul verklaart dat zijn zwager geen geld bezit. Een en ander maakt het duidelijkwaarom Rou zoul het in zijn hoofd kreeg, Abadie en diens ongelukkigen zoon op zulk eene schandelijke wijze te behaudelen. Ook de vrouw van Abadie verdween vroeger op geheimzinnige wijze; men vertelde, dat zij gek geworden en in een krankzinnigen gesticht geplaatst was. De geschiedenis kwam ter kennis van de justitie door eene zuster van het slachtofferPanline Abadie die te Toulouse logeerde. Zij zag haar broe der nooit; men maakte haar wijs, dat hij krankzinnig en ongenaakbaar was. Toe vallig ontdekte zijdoor den tuin gaande het afschuwelijke geheim en waarschuwde haar mandie in Spanje was. Deze schreef den brief, om de justitie te Toulouse opmerkzaam te maken. Rouzoul is in hech tenis genomenen de ongelukkigendie twee jaar lang als wilde dieren in een kooi werden opgesloten zijn in een gasthuis ge bracht om eenigszins te herstellen. Een heer, die met zijn echtgenoot uit Parijs te Rozendaal kwam, met het doel de Amsterdamsche Tentoonstelling te bezoeken, ontdekte, toen hij uit de vi- zitatiekamer was gekomen, dat hem eene portefeuille, onder meer inhoudende 3 bankbiljetten van f 1000was ontvreemd. Alle pogingen der justitie om op het spoor te komen van den diefstal bleven vruchte loos, daar de reiziger de nommers der bankbiljetten niet wist op te geven. In den nacht van 8 op 9 Augustus zijn een huis en eene schuur aan den Veldweg, bij de Cruquius (Haarlemmer meer) geheel afgebrand. Door het roepen van een Ijarig kind, dat wakker werd, ontdekte men den brand, en konden de huisgenooten zich nog met moeite redden. De knecht, die op den zolder sliep, is uit het raam gesprongenhuisraadon geveer f 30 aan geldswaarde en een voor raad bloembollen zijn mede verbrand. Alles was verzekerd. De oorzaak is onbekend. De fabriekanten van Heek C°. te Enschedé zullen hunne 1000 werklieden de Tentoonstelling te Amsterdam voor hunne rekening laten zien. Ook de werk lieden der Hengeloosche bontweverij (di recteuren de HH. H. W. Hulshof Pol) hebben Zaterdag met de leerlingen der fabriekschoolte zamen ruim 500 perso nen, voor rekening van hunne patroons, per extra-trein de Tentoonstelling bezocht. Te Oudemirdam (Friesland) kregen twee knaapjes van 3 jaar zulk een hevigen twistdat de een den ander met een hamer een hevigen slag op het hoofd toebracht. De dood volgde onmiddelijk. Om zich een denkbeeld te vormen van de ontzaggelijke getalsterkte des Duit- schen legers kan dienendat wanneer het dag en nacht voortgaande, een gewone poort moest doortrekken, in marschko- lonnes, het een volle maand zou noodig hebben. Een autodafé van boeken heeft on langs te Barcelona plaats gehad. Daar zijn op last der Regeering 1300 boeken, grooten- deels schoolboekjens en werken over gods dienstkwesties verbrand omdat daarin verkeerde leerstellingen verkondigd wer den. De boeken werden vooraf in stukken gescheurd en met petroleum overgoten Binnen een uur was de exekutie afgeloopen' HAARLEM, 14 Augustus 1883. Met genoegen kunnen wij berichten, dat a.s. Donderdag bij het gewone orgel- Concert, des middags van 2 tot 3 uur in de Groote kerk, eene dillettante zal medewerken. Wij hopen dat alsdan de bezoekers zooveel mogelijk plaats zullen nemen op de zitplaatsen, en niet door zoogenaamde wandelingen en daardoor ont staan gedruisch het concert voor een groot deel onhoorbaar maken. Naar wij vernemen heeft de heer N. H. Andriessen, Directeur vandeman- nenzang-vereeniging „Crescendo" alhier, de hem aangeboden betrekking van Di recteur der liedertafel „Musis .Sacrum" te Amsterdam aangenomen. Bernardus Helmink, sedert 11 Juli jl. in hechtenis wegens diefstal van een zoetemelkskaasje en een lap gasinet, is 11. Zaterdag door de Arr. Rechtbank alhier veroordeeld tot een jaar gevangenistraf. LI. Zondagavond is door middel van buiten- en binnenbraak uit een vaartuig liggende in het Spaarne bij de Melkbrug ongeveer honderd gulden en een gouden ring ontvreemd. LI. Zondagavond heeft een hevige vechtpartij alhier plaats gehad in een dans huis in de Schoolsteeg, waarbij verschil lende personen werden verwond, o.a. een slagersknecht uit Amsterdam nog al be langrijk hij heeft een slag met een sabel op het hoofd ontvangen. De woning van den tapper is deerlijk gehavend; deuren zijn stuk getrapt en een aantal glasruiten zijn verbrijzeld. Heden morgen is uit het Spaarne bij de IJzeren spoorwegbrug opgehaald het lijk van een onbekend manspersoon, naar gissing ruim 30 jaren oudfatsoenlijk gekleed. Op het lijk is gevonden een zilveren cilinder horloge op de buiten- kast gemerkt C. H.waaraan een zwart koordje met gouden sluiting en dito ovaal medaillon waarin een vrouwenportret. VERGADERING van den Raad der Gemeente Haarlem op WOENSDAG den 15 Augustus 1883, des namiddags ten een ure. De volgende stukken en punten zul len aan de orde gesteld worden: 1. Onderzoek geloofsbrieven nieuw inko mende leden. 2. Yoorstel B. en W. onderwijzer B. A. Saey's. 3. Id. id. bezwaarschriften 2e suppletoir kohier. 4. Herstemming art. 3 instructie con cierge Gymnasium. 5. Rapport Comm. Finantiën rekest A. A. v. d. Bergafkoop erfpacht. 6. Id. Comm. plan uitbreidingrekest A. A. Perrin. 7. Verslag Opzigter Gasverlicht. over Juli. 8. Beschikking Ged. Staten rekest A. A. Sprenger, zwemschool. 9. Bezwaarschriften plaatselijke directe belasting 1883. ZESENTWINTIGSTE MUZIEKUITVOERING in den Hout, op Woensdag 15 Aug. 1883 des avonds van half 8 tot 10 uur, door het Stedelijk Muziekkorps van Haarlemonder directie van den Heer M. H. MüLLER, Kapelmeester. PROGRA1H1HA. 1. Des Konigs Grenadiers: MarschFrancke. 2. OuvertureCouronnéL'AuroreClément. 3. FantaisieFauehonetteGrisar. 4. FantaisieLa Juive. D'Halvy. arr. Böhn. 5. Ouverture: La Reine d'un Juurri'IIahij. 6. Andante uit de le Symph. v. L. v. Beethoven arr. M. II. MüUer. 7. Fantaisie: Don PasqualeDonizetti. 8. Kunatlerlehen. WalzerStrauss.

Haarlemsch Advertentieblad | 1883 | | pagina 3