N ieu wsbericliten. De verloren geraakte Brief, der feestzaken waren de kindertjes weêr vrij wat bedaard en zoet en gehoorzaam gewordenwaarvoor zij bij gelegenheid met prijsjes voor hunne bibliotheken znllen beloond worden. 't Handelsblad noemt een knaapje van 5 jaar een.jongeling. De duitsehe vereeniging tot het inza melen van sigarenpuntjes hield eene hoogst- belangrijke vergadering in 't stadje Mett- mann. Zij telt 4000 leden en ondersteunt arme kinderen. De ontvangsten bedroegen in 1882 28689 mark, maar niet alleen van de opbrengst van sigarenpuntjes en dergelijken afval. De contributie der leden en een aantal vrijwillige giften kwamen er bij. Men mocht anders eens al te hoog over de macht van het kleine denken. Koolspitsen voor electrisch licht worden tegenwoordig te Londen van haar gemaakt. Schoone toekomst voor den haarhandel, die sedert de afschaffing der chignons aan 't kwijnen isDe commissie voor de grondwetsherziening geeft een schitterend voorbeeld aan alle Commissiën in den lande: zij is tegen October reeds geheel klaar. Ware zij 't reeds nuDan zouden de bladen niet zooveel last hebben van den komkommertijd, dien zij mett. T. en de ongelukkige Varna moeten doorworste len. Als de Amerikaansche zanger Philip Philips niet schor wordt, is zijn keel een van de beste. Een der lezers van de Amsterdamsche Courant huldigt in dat blad de kat als moeder. Hij zegt o. a.„Moederliefde moge bij de meeste dieren groot zijn en den mensch ten voor beeld strekkenbij de katten (getuigt het, gij katten liefhebbers!) heeft zij haar liefste verpersoonlijking gevonden." Aan zulk een stijl kunnen Westenberg en Ker- dijk, voorzitter en secretaris van 't Hut nog een puntje zuigen. Daar wij erg bang zijn voor den heer J. Melis te onder- dendam, die alle bladen gerechtelijk vervolgt, waarin bericht is, dat hij te Garuwerd verdronken isberichten wig dat de heer J. Melis noch te Garnwerd noch ergens ter wereld zijnen dood in 'twater gevonden heeft. 'tfiotterdamsch Hieuwsblad zegt, dat Z. K. H. den Prins van Oranje nog deze maand t. T. zal be zoeken. Men zegt wel eens wat men hoopt. Z. K. H's zusje, prinses Wilhelmina, amuseert zich zeer op Oranje Nassau. Men moest haar en hare Vorstelijke ouders echter niet zoo onbescheiden bespieden. Over te groote bestendigheid van 't zomer weer klaagt dit jaar niemand. De Kommissie voor de Grondwetsher ziening isnaar het Vaderland verneemt reeds zoover gevorderddat zij tegen Okto ber met hare taak geheel gereed denkt te zijn. Door de Prov. Staten van Utrecht is gekozen tot lid van de Eerste Kamer Mr C. Th. Graaf van Lijnden van Sandenburg, Oud-Minister. In Denemarken schijnt men zich nog niet bepaald ongerust te maken over de Dymphna, het schip der Deensche expe ditie, dat tot nog toe evenmin als de Varna iets van zich heeft doen hooren. Men acht het daar thans te laat om nasporingen te gaan doen, maar vermoedelijk zal, ingeval op het einde van het loopend jaar nog niets van de Dymphna zal vernomen zijnin de (Naar het Engelsch van Mrs. J. H. Riddel.) 8) Ilij zag als 't ware de tegen Kerstmis versierde kerkdie binnen de grenzen van het landgoed verrees en hij wierp een blik in de hutten waar men Kerst geschenken van hetGroote Huis had ontvangen. En er was geen jaloezie, geen wrevel in de beschrijving, door dit meisjen gegeven van het leven, dat daar ge leid werd door een ander meisjen, nauwlijks een jaar ouder dan zijzelve Bessie scheen niets hard te vinden in haar eigen lot. Dat de eene een hooge, en haar vriendinneljen eene nederige plaats innam, 't was alles een deel van het scheppings-ontwerp, en de gedachte zelfs was nooit bij Bessie opgekomenom het te willen verbete ren. Dat zij te voet moest gaan, en de schoonheid te paard reed, 't was eene beschikking, betreffende welke zij geene verandering wenschelijk volgende lentein Denemarken een expe ditie uitgerust worden ter opsporing van genoemden bodem. De laatste berichten uit Spanje luiden weêr gunstig, en daarin wordt beweerd dat de opstand zoo goed als geheel geëin digd isen dat in 't geheele koninkrijk rust heerscht. Van Koning Alfonsq wordt verzekerddat hij veel energie toont. On geveer 900 Spaansche soldatendie aan den opstand hebben deelgenomen, zijn thans in Portugal geïnterneerd. Te Jekaterinoslaff hebben ongere geldheden plaats gehaddie ernstiger moe ten geweest zijn dan de officieele Russiesche berichten willen doen gelooven. Ook deze ongeregeldheden moeten weder een gevolg geweest zijn van Jodenhaat. De bediende van eer. Israëlitiesehen winkelier sloeg het zoontjen eener Russiesche boerin, omdat het kattekwaad in den wankel uitvoerde. De moeder trok partij voor het kindmaar werd met een stok de deur uit gedreven. Ongelukkiger wijze deed de vrouw voor het huis een ernstigen valzoodat zij bloe dende bleef liggen. Eenige spoorwegwer kers zagen dit en wilden den winkelier te lijf. Deze sloot zijn winkel en liet de politie waarschuwen. De politie deed de boerin en haar kind wegbrengen en spoorde de menigte aan uiteen te gaan. Toen echter het gerucht kwamdat de vrouw overleden was aan hare wondenwas het volk niet meer te houden en- begon alles kort en klein te slaan. De militaire macht moest tusschen beiden komenen tien personen werden gedood, en dertien gewond. Te Weenen hebben Vrijdagavond ongeregeldheden plaats gehaddie een só- cialistiesch karakter haddenalthans haar oorsprong vonden in de ontevredenheid van socialistiesche werklieden. Hun orgaan Zukunft was herhaaldelijk geschorst en de socialistiesche aanvoerder, Stevens was ge arresteerd van daar hunne verbolgen heid. Men besloot aan de politie eene de monstratie te brengen. De politie had iets van het plan gehoord en maatregelen geno men; een bataljon infanterie werd in gereed heid gehouden. De werklieden werden bij hunne komst voor het politie-bureel op den Schottenring gesommeerd uiteen te gaan en daar zij dit weigerden ontstond er een gevechtwaarbij de politie-agenten de sa bels trokken. De werklieden weken eerst terugmaar drongen spoedig weêr vooruit en begonnen zóó met steenen te werpen dat de politie-wacht het te kwaad kreeg- Nauwlijks had dit een paar minuten ge. duurdof er kwam militaire hulp opdagen. De infanterie ging met gevelde bajonet er tegen in en drong de woedende menigte achteruit. Inmiddels rukte van een anderen kant een eskadron kavallerie opom den dichten drom uiteen te drijven. Dit ging echter niet gemakkelijkdaar de menigte zich- onder 't smijten met steenen tegen de kavalleristen verzettedie daardoor genood zaakt waren met de sabels er op in te hou wen. Weldra was de straat ontruimd. Alles te zamen had het geheele tumult maar tien minuten gedunrd. Doch nu kwamen de vluchtelingen op het Maximiliaansplein weder bijeendaar herhaalde zich het zelfde tooneel, tot dat eindelijk de rust hersteld werd. Een aantal personen werden gearre steerd en velen gewond men zegt een honderdtal. achtte. Hier, ter eenere zijdewas de kleine Bessie Dunlow, die hard werkte, vroeg opstond, en hel brood at, dat zij met veel zorg en inspanning ver diend had; daar, ter andere zijde, was de schoone heldin van haar ver haal, wier rust en vrede door nauw lijks een verschrompeld rozeblaadtjen gestoord werd. En tochwat de kleine onderwijzeres begeerde, 't was niet een deel van de weelde, die de ver troetelde schoonheid omringde, maar alleen dit, dat haar heldin mocht ge hoor geven aan de inspraken van haar eigen hart, en, zooals Bessie het uit drukte, haar verhaal ten eene male onwaar mocht maken. „Ge zult het besluit van het ver haal moeten veranderen," merkte „Mr. Kilham op, als ik mijn best zal doen, om het geplaatst te krijgen. Mijn patroon heeft in toto een afkeer van droefgeestige verhalen, en 't zou bepaald niets opbrengenhem te ver zoeken, een verhaal als het uwe te plaatsen, zooals het nu is." Maar daar deed zich een onverwacht bezwaar op. Bessie, in de meeste Mejufvronw Keneaby, arts, heeft zich bij de Engelsche Regeering aangemeld met het aanbodnaar Egypte te vertrek ken ter behandeling van de Cholera-lijders doch de heer Gladstone heeft van dat aan bod geen gebruik gemaakt „omdat de epide mie snel aan 't afnemen is." De korrespon- dent te Alexandrië van de „Times" meldt echterdat in het binnenland gebrek aan geneeskundigen isen volgens andere bla den zouden de ziektegevallen weder ver meerderen. Geneesheerendie ondervinding hebben van de vreeselijke ziektezijn van meening, dat de epidemie, door welke Egypte thans geteisterd wordt, niet is Aziatiesche cholera. Te Vlissingen heeft zich een geval van Cholera voorgedaan bij een spoorweg man die in de laatste dagen niet buiten de stad en ook niet op schepen was geweest. Ook te Groningen deed zich soortgelijk geval voor. 't Waren echter beide gevallen van cholera nostrasinheemsche cholera die zich elk jaar hier en daar in den lande wel eens openbaarten men laakt zeer de voorbarige handelwijze van den Ylissing- schen geneesheerdie aan de woning van den patient liet aanplakken „Besmettelg ke Ziekte. Cholera"terwijl de wet op de besmettelijke ziekten niet van toepassing is op de inheemsche cholera. Arsens Blondin heeft Zondag zijn waagstuk volbrachtboven den Amstel ver schillende toeren verricht, ten aanschouwe van duizenden bewonderaars. De masten waaraan het koord bevestigd wasstonden 158 meter van elkander verwijderd; het koord was 17 meter boven den waterspiegel gespannen. Twee uur lang duurden de hals brekende toerenhij reed o.a. een kruiwa gen over het koordblies op den cornet a piston, zelf op twee tegelijk, en toog in een zak gebonden over het koord. Arsens was uitgedost in het kostuum van Char lemagne, met kroon en rijkszwaard. In overleg met de deskundige kom missie heeft het Meteorologiesch Instituut besloten de Ellida tot opsporing van de „Varna" uittezenden zonder Nederlandsch zeeofficier, omdat die officier eerst 30 Aug. op Hammerfest zou kunnen komendus te laat om nog met vrucht werkzaam te kun nen zijn. Eene belooning van 35.000 is uitgeloofd aan het schipdat onze reizigers opspoort. Dit bedrag moet dusbehalve de vermelde cautie van ƒ105.000 worden bijeen gebracht. Juliette Dormédie in de „Galérie du travail" op de Amsterdamsche Tentoon stelling belast was met de zorg over een der étalagesis doorde rechtbank te Amsterdam tot een boete van 3 veroordeeldomdat zij een Franschmangeslagengebeten en gekrabd had. Als verzachtende omstan digheid werd aangenomendat die galante vreemdeling haar eerst uitgescholden had. De zaak van Jannetje Struik en hare medebeschuldigden zal op Dinsdag 2 Okto ber voor het gerechtshof te 's Gravenhage in appèl worden behandeld. De Wiener Algem. Zeit. maakt een brief openbaardien de oud-diktator van HongarijeKossuthaan den advokaat der familie ScharfEötvösheeft geschreven naar aanleiding van diens schitterende ver dediging. Kossuth haalt bij die gelegen heid weder een geval aan, dat voorom- iingen zoo volgzaam, weigerde be slist haar verhaal te veranderen, om te voldoen aan den eisch van welken uitgever ter wereld ook. ,.Ik zou het er slechts door beder ven," sprak zij. „Indien ge 't ver kiest, zal ik een ander verhaal voor u schrijven; maar dit verhaal te ver anderen dat zou me onmogelijk zijn." Ten eenenmale vergeefs kwam Mr. Kilham daar tegen op. Bessie bleef op haar stuk staan. De onverschil ligheid of handelbaarheiddie iemand eigen wordt na twintig jaar auteur te zijn geweest, ontmoet men maar zeer zelden bij een nieuweling in't vak. Op dat oogenblik openbaarde zich in Miss Dunlow iets van de standvastig heid eener martelares. Men mocht haar verhaal niet willen plaatsen, maar verandering aan haar verhaal zou niet worden aangebracht; en met eene zucht, die bewees, dat Mr. Kilham bekend was met de handelwijze van vrouwen en auteursgaf hij den strijd op. „Ik zal mijn best voor u doen," sprak hij met een glimlach„ofschoon streeks 30 jaar in het Neutraër komitaat plaats had. Zekere Bartos Sandos, een anti-semietwas daar verliefd geraakt op een beeldschoon Joodsch meisjendat hij tot het Christelijk geloof wilde bekeeren en haar vervolgens in zijn dienst nemen, 't Meisjen weigerde echter. Op zekeren dag verdween een jeugdig Christenmeisjeneen vriendinuetjen van de Jodindie trooste loos was over dit verlies. Sandos liet deze big zich komen en vroeg op barschen toon waar het Christenmeisjen was gebleven. Toen zij antwoordde het niet te weten snauwde hij haar toe„gij wilt niet beken nen ik zal het u zeggengij hebt Julia Berecshet Christenmeisjen doodgesto ken zij ligt nabij de steenen brug." „Ik mij ne beste vriendin riep het Jodinnetjen met ontzetting uit. „Zwijg!" snauwde haar het monster weder toe„een Christin kan niet de vriendin zijn eener Jodin. Gij hebt u gewasschen met Christenbloedom nog mooier te worden. Zoo wil het de Talmud." Op zijn aanklacht werd de Jodin in de gevangenis geworpen en ter dood veroor deeld; wegens hare jeugd werd hare straf echter in levenslange gevangenis veran derd. Zij zuchtte geruimen tijd in de gevan genis tot dat op zekeren tijd de direktrice haar kwam mededeelen dat zij vrij was omdat haar onschuld thans gebleken was. Zij ontving van den Keizer 25 dukaten. Men deelde haar mededat Sandos aan den voet eener rots dood was gevonden. In zijn zak vond men een testamentwaarin hij verklaardedat hij het Cristenmeisjen hadi vermoord en de schuld op de Jodin had geworpen om zich te wreken. Hij verzocht haar voor hem te bidden en vermaakte haar zijn geheele vermogen, dat de Jodin echter weigerde aan te nemen. Dat verhaal, schrijft Kossuth, heb ik uit den mond van het Jodenmeisjen zelf vernomen. -De Mormonen-Bisschop van Alpley, in de nabijheid der Zoutmeer-stadheeft onlangs twee zijner vrouwen willen dooden, door een dynamiet patroon in haar bed te leggen en die aan te steken. De vrouwen werden zwaar gewond, maar zij stierven niet. In de kamer werden al de meubelen vernield. De bisschop is nu onder strenge bewaking in de gevangenis, want men vreest, dat het woedende volk hem op eigen hand zal trachten te straffen. -Het verblijf van de Koninklijke familie op Oranje-Nassau-Oord moet zeer naar haar genoegen zijn. Voor het Prin- sesjen wordt al het mogelijke gedaanom het haar zoo aangenaam mogelijk te maken en wel door de kleine zooveel mogelijk vrij te laten, 't Aanvallige kind loopt en stoeit met hare koninklijke ouders in het park, en deze laatsten laten zich door geen nieuws gierige blikken storen in hun oudervreugde. Dan weêr ziet men de kleine Prinses geheel alleen, onder toezicht van een bediende, met haar lievelingspop onder den arm of aan een hand. Die pop is er dan ook een om een kinderhart te stelen 't is een groote grenadierdie zich ondanks 's Koning» uniformdie hij draagtmoet laten sollen en ringelooren door zijne kleine gebiedster van tijd tot tijd ook in ongenade valt en dan tegen een boom geleund of in het gras geworpenwachten moet tot zijne kleine meesteres genoeg gespeeld heeft met haar jonge geit of met de konijnendie vrij in het gras rondhuppelen en door haar met worteltjens en loof worden gevoerd. Als de ge mijne raadgeving weinig telt. Indien ge overmorgen hier wilt aankomen zal ik u zeggenhoe uwe kansen staan." Toen Bessie weder aankwam moest Mr. Kilham bekennen, dat de kansen nog geheel hetzelfde stonden. „Ik hoop in staat te zullen zijn, de zaak voor u in orde te brengen zeide hij; „maar ik kan u niets beloven. Geef me uw adres op; ik zal u schrijven." Zonder ook maar eenigszins te weten, hoe uiterst gering de buurt was, waarin zij gelogeerd was, gaf Bessie hem den naam op van eene weinig bekende straat in eene wijk, waar „geen fatsoenlijk mensch woonde." „Ik zal daar slechts gedurende eene week gelogeerd zijn," sprak zij op bedeesden toon. „Ik kan onmogelijk langer dan de volgende week te Londen blijven." Mr. Kilham zag het meisjen in 't gelaat, en begreep de reden. De kleine sommet zooveel moeite bijeen gegaardzoo zorgvuldig en zoo zuinig beheerd, begon op te raken. Wofdt vervolgd.)

Haarlemsch Advertentieblad | 1883 | | pagina 2