N ieuwsberichten. De verloren geraakte Brief, T De Nieuwe Itotterdamsche Courant berichtte heden het volgende: „Van den heer Volck ontvangen wij het volgende telegram: Poolexpeditie binnen te Vardöe. Allen gezond. Meteorologische observaties ge maakt in Karazee." Aan het ontbijtverleden Zaterdag ten huize van den Burgemeester der Hoofd stad zijn drie toosten uitgebrachteen door den heer van Tienhoven op den Koning de Koningin en de Prinsesde twee andere door Z. M. den Koning. Den eersten keer was 's Konings glas gewijd aan Alexander Prins van Oranje, wiens verjaardag dien dag in den lande gevierd werden een tweede glas werd door Z. M.naar aan leiding van de Tentoonstelling, aan de vreemdelingen gewijd. Naar de N. 11. Ct. verneemtsluit de begrooting van Ned.-Indië, zooals die voor het aanstaande jaar door het Indiesehe bestuur is ontworpenmet een te kort van ruim 14 miljoenwaarin alzoo uit midde len van het moederland zou dienen voor zien te worden. Van de onlangs gesloten leening, groot 60 miljoen gulden, zijn zooals men weet, 45 miljoen aan de Indie sehe kas uitgekeerden de berekening was dat zoodoende alle tekorten der Indiesehe administratie tot ultimo December a. s. zouden gedekt zijn. 't Blijkt intusschennu dat men in Indië over het verleden jaar een te kort heeftnog 10 milj oen grooter dan datwaarop tot nu toe gerekend was. In den nacht van 26 op 27 Ang. zoo telegrafeert men uit Batavia hadden op het vulkaniesche eiland Krakatoa vree- selijke ontploffingen plaatsdie te Soera- karta werden gehoord. Tot op Cheribon viel de aschregen neder, terwijl het licht van den vulkaan zelfs te Batavia werd gezien. Serang was in volkomen duisternis gehuld en er zijn daar zelfs steenen nedergevallen. Ook te Batavia heerschte bijna volkomen duisternis. Alle gaslichten gingen eruit, 't Was onmogelijk te Anjer te komenwaar groote rampen zijn voorgevallen. Men vreestdat vele bruggen tusschen Serang en Anjer vernield zijn. Een dorp bij Anjer is geheel weggespoeld door de overstroo ming der rivierenveroorzaakt door het snel opkomende zeewaterdat op de kusten binnen drong. Vrijdag is op zijn buiten bij Velzen in ruim 83-jarigen leeftijd overleden de Minister van Staat Jhr. Mr. W. Boreel van Hogelanden. Reeds in 1842 naar de Tweede Kamer afgevaardigd, bekleedde hij ver scheiden jaren den voorzitterszetel, o. a. in 1848 en van 1851 tot 1855, toen hij tot Kommissaris des Konings in Noordhol land werd benoemd. Deze waardigheid bekleedde hij tot 1 Mei 1860, toen hij benoemd werd tot Minister van Staat. In December 1860 door de Prov. Staten van Noordholland tot lid der Eerste Kamer gekozen, bleef hij in die betrekking tot November 1869toen hijwegens zijn hoogen leeftijd, bedankte. - Aan het Fransche Ministerie van Marine is een telegram uit Saigon ontvan gen inhoudende het berichtdat de forten en batterijen aan de monding de rivier Hué gebombardeerd, en na een schitterenden aanval van de landzijde ingenomen zijn. Deze operatieën hebben plaats gehad op 1819 en 20 dezer. De beide bodemsde Vipire en de Lynx zijn de rivier opgevaren tot aan de engte van Thuran. 't Verlies der Anamieten wordt begroot op omstreeks 700 doodenhet aantal gekwetsten is zeer groot. Eenige Franschen hebben lichte kwetsuren bekomen. Door den admiraal is eene wapenschorsing toegestaan. De (bur gerlijke) kommissaris Harmand ismet ko lonel Champeaux, den 22stcn naar Hué vertrokkenom te onderhandelen met het hof, waar de grootste onsteltenis heerscht. Eene dépêche uit Hongkong heeft deze tijding bevestigd. Volgens de nieuwe Belgiesche kieswet wordtgelijk men weethet kiesrecht voor de gemeentelijke en provinciale verkiezin gen ook toegekend na een met goed gevolg afgelegd examen. Deze examens hebben jaarlijks plaats in April en November in de hoofdplaatsen der kantons. Ze worden afge nomen door eene kommissie van 3 leden waarvan de voorzitter door den Minister wordt benoemd buiten het onderwijs, en de beide andere leden direkteur zijn van een openbare en van een bizondere school. De examens loopen over deze 8 vakken lezen, schrijven, rekenen, de beginselen der Fransche of Vlaamsche taalde aller eerste beginselen der zedenleer, aardrijks kunde geschiedenis en de grondslagen van het tientallig stelsel. Voor elk vak kunnen 5 punten worden toegekend, derhalve in 't geheel 40, van welke 3/5 of 24 punten behaald moet wordenom voor het examen te slagen. Voor elk vak worden 3 stellen vragen aan het Ministerie gereed gemaakt bij loting worden die onder de kandidaten op den dag van het examen verdeeldter wijl het schriftelijk werk beoordeeld wordt door de kommissie van een ander kanton dan waarvoor de kandidaat examen aflegt. De kandidaten worden genommerd, en hunne namen eerst na den uitslag gevraagd. Het Engelsche Parlement is Zater dagmiddag te 2 uur gesloten. De rede der Koninginnamens haar door den Lord- kanselier voorgelezen, behelsde niets merk waardigs. De Keizer en de Keizerin van Rusland hebben Zondag Peterhof verlatenom zich op het jacht „Dershowa" naar Kopenhagen in te schepen. Het vaartuig is natuurlijk eerst behoorlijk onderzocht. Slechts een klein gevolg zal het Keizerpaar vergezellen. Dat de Czaar dit uitstapjen durft onder nemen, doet veronderstellen, dat de toe stand in Rusland verbeterd is. Men spreekt van eene samenkomst van den Czaar en Keizer Wilhelm; of daarvan iets komen zal, is onzeker. De Duitsche Rijksdag is bijeengeroe pen om het door den Bondsraad bereids goedgekeurde handelsverdrag met Spanje in behandeling te nemen. Men verwacht dat deze zitting binnen weinige dagen zal afgeloopen zijn. De laatste berichten aangaande den gezondheidstoestand van den oud-minister Modderman zijn weder minder gnnstig. Volgens de thans openbaar gemaak te officieele opgaven, zijn bij de ramp op Ischia in 't geheel 2443 menschen omge komen, waarvan 1992 te Casamicciola. Onder de laatste waren 1000 vreemdelin gen. Dinsdagmorgen omstreeks 6 uur viel er op de Lauriergracht te Amsterdam een schot, met een knal als of een zwaar geladen geweer werd afgeschoten. Wie reeds op was schoof haastig een raam open om te zien wat er gaande wasen wie nog te bed lag sprong verschrikt overeind, 't Bleek al spoedig, dat twee weesjongens, uit een gesticht aldaar, een ijzeren pijpmet kruit geladen, hadden doen ontploffen. Eerst meende men, dat de een op den ander geschoten hadmaar weldra kwam het uit dat hier meer aan een jongensgrap dan aan boos opzet moest worden gedacht. Intus schen bemoeit zich de politie met de zaak. Blijkens een ingezonden stuk in de N. 11. C. heeft zich te Leiden de volgende wijze van Colportage voorgedaan. Eenige dagen geleden vervoegden zich twee perso nen aan de woning van den heer N. B. met de vraaghoeveel dienstboden hij hield. Op het antwoordéénevolgde eene tweede vraagof zij die dienstbode eens mochten spreken. Het ambtenaars-gezicht der bezoe kers deed een onderzoek vanwege den fiscus veronderstellenen er was geen reden dit onderzoek te schromenzoodat de dienst bode moest voorkomenEn nu volgden de vragen„Dient ge hier alleenof zijn er nog meer meiden? Hoe oud zijt ge? Hebt ge uwe geloofsbelijdenis al gedaan? Bij welken predikant gaat ge op de katechi- zatie En toen hierop de noodige ant woorden gegeven warenkwam de eigent- lijke boodschap „Numeisjenik kom hier uit naam van verscheiden dominees om je'een mooi boek te rekommandeeren dat je, nu ge nog niet aangenomen zijt, van veel nut kan zijn. 't Handelt over het gebrnik en het misbruik van het Heilig Avondmaal, 't Komt uit in 8 afleveringen a 25 centééne per maandmaar het boek is ook in eens te verkrijgen. De meeste dienstmeisjens nemen het in ééns voor 2. Ik mag je zeker ook wel opschrijven?" Met een zueht schreef de dienstmeid ten laatste haar naam op, en eenigen tijd later komt een knaap 's avonds aandragen met een exemplaar van„Het Heilige Avondmaal van oneen Heere Jezus Christus voor zijne zuchtende Bruiddoor Jacobus Borsius. Nieuwe Uitgave.'" De naam van den uit gever was niet te vindener stond slechts op„Snelpersdruk van Meyer en de Roo te Assen." Op de vraag van den heer B. van waar dit boek kwamantwoordde de knaapdat zijn vader agent was voor een heer uit Kampenwiens naam niet werd genoemden die de boeken had gezonden. De heer B. gaf het boek terugzeggende dat zijne dienstbode het niet noodig had en deelt dit voorval mede als waarschuwing voor anderenop wier vroomheid wellicht ook op deze wijze zal worden gespekuleerd. Op den spoorweg van Sottegem naar Aalst verliet de baanwaehtsterdiebij af wezigheid van haar man, zijne funktie waarnam, plotseling haar reglementaire pozitie, ijlde op de baan en rukte voor den aangestoomden trein haar kind weg, dat op de baan speelde. Zij wierp het ter zijde doch werd zelve door de lokomotief gegre pen en gèdood. 't Kindvoor 't welk de moeder zich had opgeofferd, bleef ongedeerd. In den kelder van een bedienaar van begrafenissen te Londen heeft men elf lij ken van kinderen ontdektdie de man daar weggesmokkeld had, om de begrafenis- gelden te kunnen opsteken. Soortgelijke schandalen zijn er in den jongsten tijd reeds- herhaaldelijk in Engeland voorgekomen. Honderd roovers hebben te Florian 5 uren van Salonikaden goeverneurden kadi en al de leden van den Raad, die juist vergaderd was, gevankelijk wegge voerd. Zij eischen 240.000 losgeld. Voor 20 jaren werd op zeer kleine schaal de Weesinrichting te Neerbosch ge opend. Thans huisvest en verzorgt zij; 642 weezen in uitmuntend ingerichte ge bouwen en beschikt zij over genoegzaam kapitaal om in de behoeften van zoo groot een huishouding te voorzien. Wel is dit een voor de lauwheid van velen bescha mend bewijs, wat volharding en inspan ning in weinige jaren tot stand kunnen brengen. Een jongmensch deed dezer dagen met sukees examen voor eene betrekking bij de spoorwegendoch werd afgekeurdna dat hij een onderzoek omtrent den toestand zijner oogen bij den dokter had ondergaan. Ongeveer een maand daarna verzocht hij beleefd een herkeuring, daar hij meende de hoofdkleuren goed te kennendoch al léén de nevenkleuren misteomdat hij die nooit had geleerdthans had hij zich in de laatste geoefend. Zijn verzoek werd inge willigd, en ziet, tot verbazing natuurlijk van den dokter, was er werkelijk geen sprake van kleurenblindheid. Als een bizonderheid op het gebied der duivenliefhebberij wordt medegedeeld v dat een postduif vijf jaren geleden door den eigenaar P. D., te Bergen-op-Zoom te gelijk met andere duiven ter prijsvlucht naar het buitenland opgezondenverleden week gezond en wel van het uitstapjen in het hok van haar primitieven meester ia teruggekeerd. Eene damedie in eene Saksieschft badplaats moeras- of modderbaden nemen moest, en daartoe in het afgesloten ver trek jen was, begon plotseling zoo hard te schellendat niet alleen het bij haar ka- mertjen behoorende badmeisjenmaar ook al de overige badmeisj ens uit die afdeeling kwamen toeschieten. Reeds buiten hoorde men de dame angstig gillen„Helphelp l een slang!" Vol ontzetting opent men de deur om te zienwat er aan de hand was en de reeds half bewustelooze dame wijst met de hand, dat er een slang in haar badkuip ligt. Vastberaden steekt een der badmeisjens haar hand,in de donkere kle verige massa enterwijl het personeel haar ademloos gadeslaathaalt zij er na eenig zoeken werkelijk een langzwart ding uit namentlijkde dikke, zwarte hair- vlecht der badende dameToen de slang den volgenden dag weder als hoofdtooisel dienst deedkonden de meisj ens niet zwij gen en een paar dagen later wees men de vreemdelingen de „dame met de slang" als eene der merkwaardigheden van het. seizoen aan. Te Rio-Janeiro heeft de kashouder eener bankinstelling eene zonderlinge ont dekking gedaan. Toen er in zijn kas een te (Naar het Engelsch van Mrs. J. II. Riddel.) 12) Hoe vlug korrigeerde hij nu die vervelende proef, en met wat geheel andere oogen las hij de overige brieven door! Hoeveel gemakkelijker viel het hem nu te antwoordenmet zekere geslepen vleierijop de aanzoeken van zoogenaamde arbeiders voor de letter kundige markt. Het leven scheen hem nu toe een genot in plaats van een Jast te zijn, en 't was werkelijk een geheel anders er uitziend persoondiezich een ongewone weelde veroorlovend een plaatskaarljen eerste klasse nam naar Hardersbridgehet station, dat het naast bij het landgoed van Mr.Mayning in Deepshire gelegen was. Nooit had een zomermiddag liefe lijker indruk op hem gemaakt; nooit was deze wereld hem zoo vol schoon heid voorgekomeneene zoo begeer lijke plaats om te vertoeven, als op j dien Zaturdagmiddagtoen de trein hem wegvoerdever van Londen en 'toen de zuivere geurige lucht, die over mijlen nieuwgemaaid hooi, rijpend koorn en veelldeurige wilde bloemen gezweefd had, als een zachte, liefkozende ademtocht zijn voorhoofd aanraakte. Het rijtuig stond te wachten bij den ingang van het station, en Mr. Mayning stond op het perron. Achter hem lag het oude eentonige leven. Dit was nog maar het eerste proefjen van de schoonheid en de weelde van een beslaanvrij van den drukkenden invloed van lastige zorgen. Gedurende dien avond wandelde Mr. Kilhara als in een droom; alles was hem vreemd, en toch was het, of hem wat hij hier aanschouwde bekend was, of hij het meer gezien had. Dat breede terrasmet een prachtig uitzicht, over het park heen, op de lage blauwe heuvels, op eene kron kelende rivier, op in de verte gelegen hutten, met roode daken enschilder- achlig van vorm o zeker, hij moest het meer gezien hebbenof anders iets, dat er sprekend op geleek. Ook de oranjeriede geuren der zeldzame planten, die daarin aanwezig waren, wekten bij hem een herinnering opwaarvan hij de bron op dit oogenblik niet kon opsporen, 't Zelfde was het geval met zijn gastheer en zijne gastvrouwhetzelfde met Miss Mayning en den jeugdigen man, die haar volgde als haar schaduw. In een droom ging de redakteur naar bed. Als in een droom sloeg hij den volgenden morgen zijn raam open en wierp hij een blik op het schoone uitzichten op den heerlijken bloementuin daar beneden, met tal van door den dauw bevochtigde rozen en het glanzig gebladerte van magnolias. Ook de kerk kwam hem niet on bekend voor. Die marmeren banieren, waarmede de graftombe van Admiraal Mayning gedrapeerd waskwamen hem even gemeenzaam voor als het bordes in Fountaincourt. De wijze waarop de dienst verricht werd, de eigenaardigheden van den predikant, het uiterlijk voorkomen van den koster, I de ondeugendheid der koorjongens, de ligging van de familie-bank oop een andere manier en op een of anderen tijd moest hij vroeger al eens te Mayning geweest zijn. Toen zij door het park weêrnaar huis wandeldenging er een licht voor hem op. „Wat wordt er ellendig op dat orgel gespeeld!" merkte Mrs. Mayning op, zich tot hare dochter wendend. En de dochter, die de franje van een kleurige parasol liep te ontwarren antwoordde „Jawe missen Bessie nu." „Hebt ge ook gehoordhoe het van morgen met haar is?" vroeg de andere dame. „Erger/'antwoordde Miss Mayning. En daarop wendde zij zich met een bekoorlijk glimlachjen tot Mr. Kilham, om hem eenige opheldering te geven. „We spraken daar over het liefste schepseltjendat men zich denken kan," zeide zij, „eene jonge dame, die zoo goed wasde muziek te Mayning te behartigen. Wordt vervolgd.)

Haarlemsch Advertentieblad | 1883 | | pagina 2