N ieu wsberichten. DE GESTOLEN KLOK, a. rentengevende geldbelegging. b. ter voldoening van rijksprovinciale belasting en van plaatselijkedirecte belasting, dijk, polder en dergelijke lasten. c. onderhoudskosten aan onroerende goe deren, anders dan tot weelde aange houden. d. handel, beroep of bedrijf. e. renten van opgenomen gelden. uitkeering van vruchtgebruik en lijf renten en wettelijke uitkeering aan meerderjarige bloed- of aanverwanten. Artikel 6. Jaarlijks, na de maand Octoberwordt door den Gemeenteraad eene Commissie van minstens vijf personen benoemd, Burge en Wethouders gehoordwelke Commissie aan B. en W. adviseert omtrent de klas- sificatie der belastingschuldigen. Indien de Commissie adviseert de be lastingschuldigen in eene andere klasse te plaatsen dan waarvoor deze zich hebben opgegeven, zal daarvan aan hen bericht gezonden worden. Ten aanzien der belastingschuldigen, die nalatig zijn gebleven in het doen van opgave, zal zij adviseeren, in welke klasse zijnaar hun oordeel behooren. Artikel 7. Ingeval de belastingschuldigenwier aangifte is verbeterd, geen genoegen nemen met de klassificatie der Commissie, zal hun gelegenheid gegeven worden, vóór dat de kohieren door B. en W. worden opgemaakt, aan dezen het bedrag hunner vertering aan te toonenof door daartoe door hen gemagtigden te doen aantoonen. Artikel 8. (Zie artikel 8, verordening 13 October 1882). Artikel 9. Als boven, als artikel 9. Artikel 10. Als boven, als artikel 10. Slotbepaling. Deze verordening treedt in werking op den Isten Januari 1884. Wordende de tusschenvoeging vaneen volgend artikel in overweging gegeven. kinderen gelijk gesteld. Voor kinderen bo ven 21 jaren, die wegens voortdurende lichaams- of zielsgebrekenniet in hun on derhoud kunnen voorzienwordt mede kor ting verleend. A. J. de L. Aan belastingschuldigenhoofden van huisgezinnenwier vertering in eene der tien eerste klassen is vallendewordt voor elk ten zijnen laste zijnde kind beneden 21 jaren, (inwonende kinskinderen inbegre pen) twee ten honderd korting op het verschuldigd belastingbedrag verleend. Ouderlooze kinderen bij bloed of aan verwanten inwonende, worden met eigen Vrijdag is de zitting der Staten-Gene- raal gesloten met eene sluitingsrede van den Minister van Binnenlandsche Zaken. Uit den Haag is het teleurstellend bericht ontvangendat Z. K. H. de Prins van Oranje de opening van de kamers niet zal hijwonen. Ter aanvulling van ons bericht betref fende de belastingplannen der Begeering kunnen wij zegt het Vaderlandnogmede- deelendat een invoerrecht op het graan van f 1,50 per last zal worden voorgesteld. Door bemiddeling van de Nederland- sche Handelmaatschappij is Donderdag weder f 16.000 overgemaakt aan de plaat selijke kommissie te Batavia voor de ramp op Java, in't geheel derhalve reeds ƒ86.000. Bij de Centrale Kommissie is van Z. M. den Koning en van H. M. de Koning in ontvangen de belangrijke som van ƒ5000, bestemd voor de noodlijdende be volking van Nederlandsch Indiëter gevol ge der ramp door de uitbarsting op Kra- katauterwijl bij Z. K. H. Prins Alexander der Nederlanden voor hetzelfde doel is ingekomen van H. K. H. de Groothertogin van Saksen, geboren Prinses der Neder landen, eene som van ƒ3000. De heer Alfred Kruppchef der beroemde firma van dien naam te Essen heeft 5000 gezonden voor de noodlijdenden op Java en Sumatraennaar het Dagbl. v. Z. H. en 's Gr. verneemt, heeft de Goe- verneur vau de Straits Settlements het zeer aanzienlijk bedrag van 26.000 dollars ter beschikking gesteld van den Goevernenr- Generaal van Nederlandsch-Indië, ten be hoeve van de noodlijdenden in Bantam en de Lampongs. In Frankrijk had aan het Ministerie van Justitie de tweede zuivering van rechterlijke ambtenaren plaatsthans gold het de ondervoorzitters en leden van 26 hoven van appèlwaaronder ook het Hof van Parijs. Men verwachtdat de geheele zuivering der magistratuur volgens de nieu we wet vóór 15 Oktober haar beslag zal gekregen hebben: In de kwestie met China zal Frankrijknaar het schijntzich zeer inschikkelijk toonenalthans de Ee geering zal de onderhandeling hervatten op den grondslag van het traktaatindertijd door den heer Bounée ontworpenmaar als waarborg zullen alle noodige strijdkrachten naar het punt van kwestie worden gezon den. Tot deze handeling acht de Eegeering zich bevoegdzonder de kamers bijeen te roepen. Hit Hongkong wordt van 14 Sept. getelegrafeerddat een gevecht van 8 uren heeft plaats gehad tusschen de Franschen en de Tonkineezen. De Franschen verloren aan dooden en gekwetsten 2 officieren en 50 mande vijand 5 a 6000 man. Te Kanton moet het voortdurend zeer onrustig zijnen de toestand der vreemdelingen daar niet benijdenswaardig wezen. De bekende Iersche volksleider Mi chael Davitt heeft te Waterford eene rede gehoudenwaarin hij het onvoldoende der Iersche landwet betoogde. Het geheele land heerschap beweerde hijmoest worden afgeschaften eerst wanneer het land aan het volk zou zijn teruggegevenzou Ierland te vreden zijn. De Hongaarsche bisschop Sigismond Kivacz heeft in eene cirkulaire zijn geeste- •lijkheid gelast van den kansel het volk te waarschuwen tegen de anti-Joodsche bewegingomdat de Cristelijke godsdienst verdraagzaamheid predikt en alle vervol ging afkeurt. De heer Sombisehlid van den Hongaarschen Eijksdag, heeft in een open brief aan zijne kiezers zijn diep leed wezen over de anti-semitiesche buitenspo righeden te kennen gegeven en de aanleg- gers verantwoordelijk gesteld voor de gepleegde moorden en plunderingen. Hij beweert, dat de Joden gehaat worden, alleen omdat zij hun tijd niet met spelen en drinken doorbrengenmaar spaarzaam en werkzaam zijn. Te Wittenberg is het Lutherfeest gevierd. De Keizer was verhinderd daarbij tegenwoordig te zijnmaar heeft zich bij de feestviering door den Kroonprins doen vertegenwoordigen, die bij de inwijding der Lutlier-Ilalle eene rede uitgesproken waarin o. a. door hem gezegd werd„de kracht en het wezen van het Protestantisme zijn niet in de letterin versteende vormen gelegenmaar in het najagen van de Criste- Eijke waarheid" woorden, die door de steile Luthersche ortkodoxie in Duitschland ter harte mogen worden genomen. De Turksche Eegeering springt op wonderlijke wijze met haar onderdanen om. Ten bewijze moge strekken hoe er op het eiland Chios gehandeld wordt. Ten gevolge van de verschrikkelijke verwoesting door de aardbeving aangerichtwaren de bewo ners ten achteren in het betalen der be lasting. Wat doet nu de Eegeering? Zij zendt naar de voornaamste plaatsen mili tairen; deze betrekken de wacht aan de poorten en nemen eenvoudig paardenezels wagens en voortbrengselen van de boeren t die ter markt gaan, in beslag, en geven die niet terng, voordat de belasting van alle jaren aangezuiverd is. Toen gingen de boeren hunne waar aan huis verkoopen doch onmiddelijk liet de goeverneur aan plakken en omklinken, dat het iedereen verboden was van hen te koopen jamen moet nog verder gegaan zijn en eenvoudig jongelieden opgepakt en in bewaring gehou den hebbentotdat hun ouders hunne en. de door hunne familie verschuldigde be lasting betaald hadden. Zeker een eigen aardige manier van belasting innen. De Cholera is in Egypte nog niet geweken. De korrespondentder Daily News meldde, dat de sterfte te Alexandria in de laatste dagen zelfs hooger was dan in de vorige weekterwijl vele gevallen een snel verloop hadden. De Khedive is te Haïr» aangekomen en met alle eerbewijzen ont vangen. Een Engelsch regiment vormde een eerewacht, een Egyptiesch regiment stond buiten het station. De straten waren vol toeschouwers. De verjaardag van den slag bij Tel-el-Kebir werd niet gevierd. Van de verschillende stations van Londen vertrekken in een etmaal 2200 spoortreinen. Hiervan zijn 1750 lokaal- treinen die niet verder dan 30 mijlen gaan. Te Stassfurt in de Pruisiesche pro vincie Saksenzijn aardschuddingen waar genomen dievreest meneen gevolg zijn van het ondermijnen van den bodemen dus zeer gevaarlijk geacht worden. Men geeft de volgende verklaring van den angst der bevolkingalvorens het ontginnen der zoutmijngelegen onderden bodem, waarop Stassfurt is gebouwdvoor rekening van den Staat werd aangevangenbestonden in de nabijheid der genoemde stad zooge naamde zoutkeeten, zoutziederijen. Het materiaal daarvoor werd uit den echoot der aarde opgepompt en gedurende een tijdperk van 1000 jaren is men daarmede onafge broken voortgegaan. In dit lange verloop van jaren zijn de uitgestrekte onderaardsche zoutmeiren leeggepomptzoodat zij althans kolossale holten in den ondergrond vor men waardoor aan het dekkende gesteente alle steun is ontnomen voor zooverre dit de gewelven vormt over de voormalige onderaardsche meiren. Door schuddingen en andere bewegingen in de aardkorst zijn deze gewelvendie allen boven de eigent- lijke zoutmijn liggen, allerwege gebarsten Eene dorpsgeschiedenis uit de Krivoscie, Naar het Servisch.) 4) „Beslist of wij naar Cettinje tot het gerecht zullen gaan, of dat wij op onze beurt de klok zullen stelen? Gij moet u voor 'teene of voor't andere verklaren." 't Eerst nam de Barjaktar (vaandel drager) het woord: „Knes, het verwondert mij, dat gij u op zulk een dwaalspoor laat bren gen. Wilt gij met de dieven voor't gerecht komen?Dat nooit. Al wil den de bewoners van Ljesnjan ons driehonderd klokken en nog een sche pel gouds op den koop toe geven, zou ik daar niet voor kunnen stem men. 't Zou mij voorkomen als had ik geen neuszoolang ons onze klok niet zou zijn teruggegeven. Maar luister eens mannen, naar 'tgeen ik u zeg: moogt gij het goed vinden en er hon derdmaal mee tevreden zijn, ik kan het niet. Als onze eerwaardige klok die mijne voorouders voor meer dan honderd jaren, van eenen Negerstam aan den Senegal gekocht hebben en aan onze kerk hebben gewijd, niet boven van den heiligen Johannes klinkt, zoo waar helpe mij God in mijn ge loof aan hem ik ga er heen, ook al wist ik dat mijn hoofd er meê gemoeid was. Gelukt het mij niet de klok te krijgen, dan vernietig ik haar opdat zij in 't vervolg noch voor hen noch voor ons klinke. Daarom, spoed u om haar terug te brengen, al moeten wij er ook allen bij omkomenen vóór het noch bekend wordt, dat men weet, waar zij is." De oude Rasko was echter eene andere meening toegedaan. Met over de borst gekruiste armen stond hij daar en luisterde naar 't geen de Barjaktar zeide. Hij merkte op: Ik ben er voor, dat wij de zaak voor het gerecht brengen. Want zich bij het wreken te overijlen staat met schande gelijk. Willen wij uittrekken om ons leven te verliezen? Dat is bij spoten schande op nieuw spot en schande voe gen. De kerk van de heilige Petka is drie dagreizen van hier verwijderd; zij staat in een vreemd landin de Cernagora midden in een dal, dat goed bebouwd is; zij is rondom door hofsteden en schaapskooien omgevenzoo zelfs dat het moeielijk zal zijn daaruit één zaad korrel te ontvreemdenlaat staan dan zulk eene klomp erts als eene klok. Voor den Barjaktar is waarlijk alles gemakkelijk, hem komt de zee, zelfs waar zij het diepst is, slechts lot aan de knieën. In dit geval heeft men niet alleen woeste dapperheid, maar ook overleg noodig. Overleggen wij dan, om Gods wil, voor wij ons leven in de waagschaal stellen, 't Verstand raadt ons aan den rechten weg, den weg naar 't gerecht in te slaan. Doen wij dit en krijgen wij de klok terug, dan zijn de dieven gebrandmerkt. Langs dwaalwegen komen wij niet aan ons doel maar in't verderf. Laat ons derhalve naar Cettinje gaan om ons recht te zoeken. Als wij daar geen recht bekomen, kunnen wij altijd nog gewelddadig te werk gaan. Maar Goddank bestaat er nog te Cettinje een gerecht, zoo rechtvaardig, wijs en onomkoopbaar als in geen konink rijk, en dat velt geen onrechtvaardig vonnis, over ingezetenen noch bui tenlanders. Is dat niet zoo, welnu, dan kome de schande over mijn hoofd onze moed en onze dapperheid willen wij echter voor een grooter gevaar bewaren." Op de woorden van den grijzen Rasko volgde een verward gemompel, een verschil van meening, dat niet spoe dig bijgelegd was; sommigen waren voor eene aanklacht bij 't gerechtan deren voor 't terughalen van de klok met geweldeindelijk behield de voor slag van den Barjaktar de overhand. Reeds was het middag geworden, toen men het eens werd om den vol genden dag weg te gaan om de klok te halen. Daarvoor werden buiten Knes 9 mannen gekozen, allen uit de jeugd van 't dorp genomen. Nu opende men de kerk, waarin de gekozenen zich begaven. Vol eerbied traden zij voor het heilige beeldkusten het deden boete, en namen van 't wij water in plaats van de heilige kommu- nie. Terugekeerd, maakte ieder zijne laatste beschikking over zijn goed, alsof men zich werkelijk aan doodsge vaar ging blootstellen. Voor zij den volgenden dag weg gingen, legden zij te zamen een plechtigen eed op het heilige kruis af, dat zij den heiligen Johannes Chrysos- tomos de klok zouden terugbrengen of gezamenllijk zouden omkomen. De huismoeders hadden voor levensmidde len gezorgd; de lasch (torba) werd met brood en vleesch voorzien, en de houten flesch met brandewijn (rakija) gevuld. Weenend en onder weeklagen deed men hen uitgeleide tot aan de kloof bij het meer, waar afscheid werd genomen, en waar ook de ontdekker zich met den troep vereenigde. 't Was Zaterdagavond toen zij van huis trok ken, want ook zij verborgen zich over dag achter boomstammen en in de kloven,en trokken bij nacht verder,zoo lang de sterren aan den hemel prijkten. De ontdekker ging vooruit, en de ove rigen volgden. Op den derden dag, ongeveer een uur na zonsondergang,kwamen de mannen bij eene kloof, die in een dal uitkomt. De hemel was helder, en de maan scheen. Vóór hen lag het ruime dal van Lesnjan, omgeven door hofsteden met hutten en stallen. Zij hoorden 't luide geblaf der honden, die de vee stallen bewaakten en zagen landlieden die op de dorschplaatsen 'l koorn dorschten en zuiverden, en zij hoorden hunne stemmen en geroep. Op eene hooge groene vlakte stond de heilige Petka, aan de eene zijde door popu lieren omgevenzoodat zij 's namid dags in de schaduw stond, terwijl zij 's morgens in den zonneschijn schit terde. Toen onze avonturiers het landschap voor zich zagen, bekroop hun een zeker gevoel van angst. Hoewel zij vurig en vastberaden waren, en 't hart hun zeide, dat het eene goede daad was, welke zij van plan waren uit- tevoeren, waaruit zij moed konden putten, deed toch de gedachte, dat het oogenblik van handelen nu geko men wasbun het bloed in de aderen verslijven, daar zij nu eerst de groot heid inzagen van het gevaar, waaraan zij zich bloot stelden. (Wordt vervolgd.) V

Haarlemsch Advertentieblad | 1883 | | pagina 2