n H n H H Crescendo. Wedergevonden. N ieu wsbericht en. millionairen dat is eene van de grootste onbillijkheden die er bestaat. Iemand die ƒ25000 p. j. verteert kan daarvan beter 2t'v pCt betalen, dan degene die slechts 1200 te verteren heeft. In onderscheidene plaatsen van ons land, onder anderen in Dokkum als ik het wel hebheeft men eene inkomsten-belasting die uitstekend voldoet, en waar een ieder mede tevreden is, als zijnde rechtvaardig en billijkzij is op de wijze (ten naasten bij) zooals hieronder volgt yan 300—500 pCt. 600—800 i TT 900—1200 3 'i 1300—1600 1 1700—2000 2100—2000 2400—3000 2 3100—3500 3600—4000 3 4100—4500 4600—5000 5100—5500 5600—6000 4 6100-7000 7100—7500 7700—8000 4 en zoo opklimmende. Mocht men overgaan om in Haarlem ook eene inkomsten-belasting overeenkomstig het hierboven staande tarief in te voeren (het is natuurlijk voor verandering en ver betering vatbaar) er zou wat meer geld in kas komen en wat minder geprutteld wor den; en een ieder zoude hetalen volgens recht en billijkheid. X. Het concert, dat de liedertafel „Crescendo" 1.1. Vrijdag gaf ten voordeele der nood lijdenden op Javais zeer goed geslaagd. Leverde het goed bezochte concert het bewijsdat men gaarne de edele pogingen der liedertafel ondersteunde, de aanwe- zenden zullen zich hunne bijdragen niet beklaagd hebbenwant de uitvoering was zeer goed. Het gunstig bekende koor gaf onder leiding van den Hinken directeur eenige Hos. ten beste, die even als ge woonlijk uitstekend werden gezongen; toch is de oude fout van overdreven nuancee ring niet overwonnen. De koren waren oude bekenden: Avondlied en Lentelied van Verhulst; Columbus vanAndriessen; Saul's Lierzang van GevaertsHymne an die Musik van Lachner. Ik zeg dit echter niet om er de liedertafel eenig verwijt van te maken. Men weet toch, dat de ge wone wekelijksche bijeenkomsten eerst om dezen tijd beginnen, er was dus geen tijd om nieuwe koren goed in te studeeren en door eene, in zeker opzicht, gebrekkige uitvoering zou de goede naam van de liedertafel lijdenterwijl zij nu volkomen haar onden roem heeft kunnen handhaven. Bovendien was het voor de aanwezenden zeker hoogst aangenaam de kennismaking met Columbus te hernieu wen. Deze compositie van den directeur, die ons reeds terstond aantrokvond nu nog meer dan den eersten keer haar weg tot ons hart. De heer Blauwaert als hoofdpersoon droeg zijne dankbare partij zoo innig en waardig voor, dat hij ons met zijn sym pathiek geluid meer dan ooit boeide. De heer Bogmans, die de kleine tenor-partij (Naar het Hoogduitsch van M. Hartwig.) 1) De bergen van het Thüringerwald hadden hun win ter ge waad reeds afge legd, de witte sneeuwmantel was al lang afgeworpen, en alleen nog maar hun eerwaardige hoofden waren met witte koppen bedekt. Beneden in het dal kregen de hoornen lichtgroene uitspruit sels, en hier en daar kwam het blauwe viooltjen door de afgevallen bladeren heendringen, die het tegen de winter koude beschermd hadden. Ginder in het Oosten, achter dien hoogen bergtop, was reeds geruimen tijd een breede roode streep zichtbaar geweest, en nu verrees ook de zon vriendelijk glimlachend uit haar purperkleurig wolkenbed. Uit de schoorsteenen der kleine stad steeg de rook lijnrecht omhoog in de heldere morgenlucht; hier werd eene deur ge opend, en daar nog eene, en met rus tige schreden spoedden zich de arbeiders naar hun dagwerk. Op den smallen boschweg, die naar den grooten straatweg voerde, wandelde vervulde gaf het karakter van Fernando zeer goed weerdeze partij trok daardoor meer aan, dan bij de eerste uitvoering. Maar niet alleen dat de solo's op uitste kende wijze werden vervuldook de koren waren vooral in dit nummer te roemen terwijl de begeleiding eveneens uitmuntend was. Dit nummer kan werkelijk het glans punt van den avond genoemd worden. De solo'sdie het overige deel van het programma uitmaakten, gaven blijkbaar aan allen genot; de luide toejuichingen bewezen hoezeer men de talenten der solis ten op prijs stelde. Ha de voordrachten van den heer Blau waert kwam niet eer een einde aan de toejuichingen dan toen de zanger nog eens op het orkest verscheen en zich voor de piano plaatsendehet welbekende Lente lied van de Moll zong. Ook de heer Rogmansde algemeen gevierde tenor gaf welwillend gehoor aan de bravo's en zong na Holland van AndriessenMijn liefke is mijn sommer van Hicolai. De heer C. Andriessen die verleden jaar slechts als accompagnateur optrad en toen reeds blijken gaf van technisch zeer ont wikkeld te zijn, speelde nu ook een solo Hochzeitsmarsch en Elfenreigen van Men delssohn zetting van Liszt. Met bewon derenswaardige vingervlugheid werden de moeielijkste passages door hem uitgevoerd; hoeveel zou zijn spel nog winnen, wanneer hij zijne zenuwachtige gejaagdheid wist te overwinnen. Deze jeugdige pianist ver diende ten volle het luid applaus; zeker zou hij het publiek genoegen hebben ge daan met de voordracht van een extra nummer. Ten slotte een woord van lof voor den talentvollen directeur. Hoe dikwijls er gewezen werd op de groote verdiensten van den heer Andriessentoch wil ik nog eens herhalendat het hoofdzakelijk aan zijne uitstekende leiding te danken is, dat Crescendo's koor zulke goede vorde ringen maakt en meer en meer de alge- meene belangstelling van het publiek ver dient. HH. MM. hebben Zaterdag weder een bezoek gebracht aan de Amsterdam- sche Tentoonstelling, vergezeld van den Hertog en de Hertogin van Albany eene zuster der Koningin. De fancy-fairgehou den ten behoeve van de noodlijdenden doör de ramp van Krakatau is volkomen ge slaagd. De dames, die aan de bezoekers allerlei waren aan den man zochten te brengenwaren onweerstaanbaaren 't is dan ook geen wonderdat er veel geld is bijeengebracht. De Eerste Kamer heeft een antwoord op de Troonrede aangenomen een weêr- klank op laatstgenoemdeen is toen op reces naar huis gegaan. De Tweede Ka mer als wier voorzitter Mr. O. v. Rees benoemd isheeft een ietwat anderen weg ingeslagenen haar koncept-adres geeft aanleiding tot een uitvoerige diskussie. Dinsdagnamiddag heeft zekere K. te Utrecht, in staat van dronkenschapvier malen gepoogd zich van 't leven te beroo- ven door even zooveel malen in 't water te springen. Hij werd telkens door om standers er uitgehaald en eindelijk aan de politie overgeleverd. een half volwassen knaap met een meisjen hand in hand langzaam voort, 't Waren buurkinderen, die te gelijk hun eerste Kommunie gedaan hadden. Nu zou de knaap zijne geboorteplaats verlaten, om zich verder op zijn hand werk toe te leggen, en zijne gezellin, die van haar eerste kinderjaren af lief en leed met hem gedeeld had, geleidde hem een eindver. Zonder een woord te spreken hadden zij naast elkander voortgeloopenhet meisjen met gebogen hoofd en zachtkens snikkend. „Houd toch op met schreien, Lisel zoo brak de jongeling het stilzwijgen af; „ik kom immers terug, en dan zal ik heel veel moois voor je meêbrengen, ook zijden kleêren. Denk er maar eens om, Lisel, als eene prinses zult ge er uitzien „Maar ik heb niets op met zijden kleêren, en ik begéer niet er uit te zien als eene prinsesAchJohannes, blijf liever hier!" antwoordde het meisjen, terwijl zij smeekend 'sjoligelings han den streelde. Maar hij schudde het hoofd, en een toornige gloed vertoonde zich in zijn oogen terwijl hij zeide„heb ik het u al niet honderdmaal gezegd, Lisel, dat ik geen üeber Land und Meer meldt, dat eene poging van den eigenaar van het kasteel Tharant bij Aken, om raven als postduiven te dresseeren en te gebruiken zeer goed gelukt is. Den 7den Aug. 's mor gens 7 uur 50 min. werden aan het Moe zelstation te Koblenz drie raven losge laten en te 8 uur 8 min. waren ze alle drie te Tharant aangekomen. De ambtenaren der ambulante pos- terg dienstdoende op trein 14 van Em merik naar Amsterdamzijn aan een groot gevaar ontsnapt. Ter hoogte van paal 77 werd een der glasruiten van den postwaggon verbrijzeld door een geweerkogel, die meer dan waarschijnlijk afkomstig moet geweest zijn van iemanddie in den omtrek bezig was met jagentenzij men hoe noode dan ookaan moedwil moest denken. Gelukkig was de ambtenaar, die anders aan het raampje de aangeteekende brieven behandeltop dat oogenblik juist even aan de voorzijde van het rijtuig, waardoor hij aan een ernstig gevaar is ontkomen. De administratie der Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij heeft aan de weduwe van den spoorwegarbeider Riet vink, die den 18 Augustus jl. door een sneltrein nabij Halfweg werd aangereden en dientengevolge overleedeene som gelds geschonken, gelijkstaande met anderhalf jaar salaris van den overledene. De man was eerst vier maanden in dienBt der Maatschappij. Bijna uit alle plaatsen van ons land wordt gemeld dat de oogst der aardappelen over het algemeen den landbouwer stof tot tevredenheid geeft. Hier en daar slechts enkele zieken uitgezonderd, alle goed van qualiteitde prijzen zijn dalende. In de Groningsche veenkoloniën zijn de vooruitzichten zeer gunstig. Daar is de aardappel zoo goed geluktdat men ver wonderd staat een slechten in den schotel aan te treffen. Daarbij is de opbrengst zeer grootde hectare levert van 350 tot 450 HL. Men gebruikt een kunstmiddeltje om den prijs te verhoogende aardappels wor den door natte klei gehaaldnemen daardoor het uiterlijk aan van hun hooger staande broeders, de kleiaardappelsworden inge scheept naar Holland en daarin overeen stemming met hun inwendig voorkomen als „kleiaardappels" aan den man gebracht. In Friesland worden de kermissen van jaar tot jaar minder bezocht. Dit jaar schrijft men het hoofdzakelijk toe aan het bezoeken van de Tentoonstelling te Am sterdam. Zondagmiddag was eene damegelo geerd in het Hotel Garnite Scheveningen bij het baden in zee te ver gegaan; ofschoon zij zwemmen konscheen de angst haar dit op dat oogenblik onmogelijk te maken. Haar hulpgeschreeuw werd gelukkig gehoord door de badknechtsdie met hun drieën te paard in zee gingen en haarhoewel reeds zinkendenog konden redden. Dr. Mess was spoedig op het strandde dame behoefde echter geen geneeskundige hulp. Het slot Cortache Castle, in het Engelsche graafschap Forfarhet eigendom van Lord Airliemaar bewoond door Graaf Dudley en zijne gemalin, is door brand vernield. De brand ontstond 's middags in een der dienstbodenkamersen de vlammen breid- beroemd schilder worden kan, wanneer ik hier in onze kleine woonplaats blijf 1" „Maar moeder zegt, dat ge in den vreemde toch ook niet anders dan een huisschilder zult worden." Met eenige bedeesdheid kwamen deze woorden over de rooskleurige lippende groote blauwe oogen waren neêrgeslagen en naar den grond gericht, en verlegen trokken de kleine handen aan de toppen der lange blonde lokken, die haar over de schou ders hingen. De jonkman bleef staan, richtte zijne rijzige, bijna een hoofd langere gestalte dan die van het meisjen in hare volle lengte omhoog, en sprak met fonkelende oogen: „zoo, denkt je moeder er zóó over? Zij weet nog al wat er van, hoe het in de wereld toegaat 1" Minachtend haalde hij de schouders op. „Ik zegje echter," vervolgde hij met vuur, „dat er uit een huisschilder toch wel een beroemd man groeien kan. Hoe vaak heb ik dat niet in boeken gelezenMe nige arme jongen is van onderen af met een handwerk moeten aanvangenmaar na zich vlijtig op de kunst toegelegd en dag en nacht gearbeid te hebbenheb ben zij het toch eindelijk zoover gebracht, dat allen hoog bij hen opzagen enden hoed voor hen afnamen. Zulk een man, den zich zoo snel uit, dat, ondanks de ijve rige pogingen tot blusschen, het kasteel nagenoeg geheel in de asch gelegd werd. Yan de meubelenschildergen en kunst voorwerpen werd slechts weinig gered. Er warenmet de bezoekers en dienstboden ongeveer 100 bewoners van het kasteelen een groot deel hunner verloren alles wat zij daar hadden. Een tocht per luchtballon over het Kanaal is weder volbracht door twee En gelsche luchtreizigersSimmons en Small. j Zij stegen Donderdag te Hastings op met den ballon „Colonel" en kwamen na een reis van negen uren, omstreeks midder nacht, behouden te Cap de la Hague, bij Cherbourg aan. Een andereveel ongelukkiger omzwer ving niet boven, maar op het kanaal had de Engelsche kapitein Drevar, die daar in een wijnvat veertien uren lang ronddreef. Hij wilde in de ton, die met vier kruiselings er aan verbonden roei spanen in evenwicht gehouden werdvan Dover naar Folkestone varen, maar hij werd door den vloed meegevoerd in de verkeerde richting en bleef den geheelen nacht hulpeloos drijventotdat hij ein delijk, uitgeput, door een stoomboot aan boord genomen werd. In de Hofstraat te Rotterdam heeft Woensdagmorgen een werkman, weduw naar en vader van vijf kinderen, zich het leven benomennadat hg van de werk plaats waar hij zijn brood verdiende ont slagen was en, sinds geruimen tijd zonder werkzich aan misbruik van sterken drank had overgegeven. Dinsdagnacht is te Mil ter gelegen heid van de kermis een moord gepleegd op zekeren Boers, oud 25 jarenwonende te Beers. Den verslagene was met een scherp dolkmes gestoken. De vermoede lijke dader is gearresteerd. Het bebloede dolkmes werd nog bij hem gevonden. Zekere A. van C. te Veenendaal„ een welgesteld man, had voor kinderen jenever tegen verlaagden prijs verkrijg baar geBteld, en wel tegen 2 cent het glaas je. Hij is op heeterdaad betrapt bij het verkoopen van sterken drank in het klein aan personen beneden de 16 jaren. Onder het opschrift „Waarschu wing voorreizigersnaarAfrika" bevat de Köln. Zeitung een brief uit Hjambo (Midden Afrika) van 6 Juli, waarin het volgende wordt medegedeeld. „Het stoomschip Volta van de British and African Steam-Navigation Company was den 2en Mei uit Liverpool vertrokken en had vervolgens zonder eenig ongeval den aequator bereikt. Aldaar stierf aan boord eene negerinnaar het oordeel van alle des kundigen als slachtoffer eener verkeerde geneeskundige behandeling. Kort daarna op de hoogte van Loangowerd aan boord een neger het been boven den hiel vermor- seld, zoodat de man alleen door eene amputatie kon worden gered. Doch nu bleek, dat men voor eene reis van l'/a maand op den Oceaan volstrekt geene heel kundige instrumenten had medegenomen. Wij willen aannemen dat men ze vergeten hadwant dat zulke instrumenten niet in den inventaris van zulk een schip zouden begrepen zijn, zou toch van eene veelte verregaande lichtzinnigheid getuigen dan Liselwil ook ik wordenen gij moet mij meer dan je moeder gelooven!" 't Meisken sloeg met bewondering de oogen naar haar makker opwiens oogen fonkelden en wiens wangen gloeiden. „Oik geloof jeJohannesmaar wan neer ge zulk een groot heer zult gewor den zijn, dan zult ge zoo'n arm dom schepsel als ik hen wel niet meer willen kennen 1" sprak zijterwijl zij hem met tranen in de oogen aanzag. „Foei, Lisel, ge moest je schamen, dat ge zoo iets kunt zeggen! Ge weet toch wel, dat, wanneer er iets goeds uit me gegroeid isik u tot vrouw neem. Ik kan geen andere liefhebben dan u Lisel, en gij hebt ook mij lief, niet waar Zult ge wachten tot ik terugkom? Beloof het mij I" Hij stak haar de hand toe, en het meisjen legde de hare daarin. „Ik beloof het uMaar, Johannes, lieve Johannes, blijf toch liever hier! Het doet me zoo bitter leeddat ge gaat vertrekkenen ik voel me zoo angstig en toen zij dit gezegd had, barstte zij in een luid snikken uit. Wordt vervolgd.)

Haarlemsch Advertentieblad | 1883 | | pagina 2