2de MEID, MEISJE BROODBAKKER. VERLOREN TE HUUR ADVERTENTIEN. Dienstbode DIENSTBODE, Eene fatsoenlijke WERKVROUW DIENSTBODE, MEISJE gevraagd, JONGEN gevraagd. TE HUUR TE HUUR gevraagd Winkelhuis te Huur, dat men het mogelijk kon achten. Met dat al, wat nu te doen? Naar den Franschen arts in Loango, die eene uitgebreide re putatie heeft, wilde men, ongetwijfeld wegens het honorarium van 3 h 4 pond sterl.niet zenden. Bijgevolg moest alles worden overgelaten aan den scheepsdokter een jongman van 21 jaar, op wiens be kwaamheid men niet kon vertrouwen. Deze jeugdige Hippocrates ging op zulk eene afschuwelijke manier te werkdat men het zich al niet erger kan voorstellen dan het was. Als instrument om het been af te zetten moest het jachtmes van een passagier dienen. Nu wilde men den lijder chlorofor- meerenmaar in de apotheek was evenmin chloroform als opium te vinden Doch ook op dat punt wist de jonge medicus wel raad. Den kermenden neger werdin weer wil van zijn tegenstribbeleneene heele flesch van de zwaarste cognac in de keel gegoten, en toen begon de operatie. Doch wat zeggen we? Operatie? Het was een slachterswerk in den afscliuwelijksten zin des woords. In plaats van het been dicht onder de knie af te zettenvond de jonge heelkundige autoriteit het raadzaam het in 't midden van het bovenbeen te amputeeren. De dokter zette het jachtmes er opde scheepskok sloeg op het mesen zoo ging men twee uren achtereen voort met den ongelukkige te martelendie na de volbrachte bewerking eindelijk bezweek onder vervloekingen, hem door een lijden van nagenoeg vijf uren afgeperst. En dat alles geschiedde met goedkeuring van den kapiteindie dat hakken op zijn trouwen en vlijtigen werkman niet verhinderde. „Ieder Europeesch passagier dacht sidderend aan het lot, hetwelk hem te wachten stond, wanneer hem zulk een ongeval mocht treffenof wanneer hij een zwaren aanval van koorts moest doorstaan waarin opium zoo onmisbaar is. Het is meer dan lichtzinnigheid zonder eene vol doende reis-apotheek en totaal zonder in strumenten zulk eene zeereis te doen. De openbare meening moet met alle kracht er tegen opkomen dat het leven van man nen die naar het hoogste doel der weten schap strevenwordt overgelaten aan een onervaren dokter, bijna aan een knaap, wiens onverstand meer kwaad kan teweeg brengen dan de geheele maatschappij zou kunnen goedmaken." Twintig duizend valsohe souverein- stukken zijn, volgens de politieberichten door Engeland in omloop. De valsche stuk ken die blijkbaar door een uitgebreide bende valsche munters verspreid worden kan men alleen door hun gewicht van de echte onderscheiden. De stempelde groot te en de klank zijn volkomen dezelfde, en ook door scheikundige middelen is de valschheid niet te onderkennen, daar de onechte souvereinen zeer sterk verguld zijn en een waarde van f 4.50 aan goud bevatten. Maar het verwonderlijkste van de zaak isdat men zoo nauwkeurig weet hoeveel valsche souvereinen in omloop zijn. De politie heeft, naar zij zegt hare op gaven van de kassiers der banken maar hoe weten die het Onlangs kwamen een half dozijn tweewielers achter elkander de Tread need- street te Londen af. Op het oogenblik dat de voorste een grooten wagen voor bij rijden wilde, gleed het daarvoor gespan nen paard op het asphalt uit en sloeg met zijn poot in het wiel van de vélooipède. De berijder viel en werd in bewusteloozen toestand opgenomenterwijl hij hevig uit neus en mond bloedde. Zijn opvolger ver ging het nog erger. Daar deze zijn wieier niet spoedig genoeg stuiten kon in zijn vaart, reed hij tegen het gevallen dier aan, hetwelk, juist pogingen doende om op te staan, den ongelukkige zoo hevig trof, dat zijn rechterdijbeen en rechterarm gebroken waren voor men te hulp kon schieten. Beide heeren werden in het gast huis opgenomen. Met het oog op het gevaarlijke van het rijden met vélocipèdesvooral in druk be zochte stratenis de volgende politie-ver- ordening afgekondigd «Berijders van twee- of driewielers wordt hierbij bekend gemaaktdat ook op deze rijtuigen de be paling van toepassing is omtrent het wilde rijden waardoor het leven van anderen in gevaar gebracht kan worden. De politie is verplicht de namen en adressen op te schrijven van hen, die aan wedrennen met twee- of driewielers binnen den politie kring der hoofdstad deelnemen ten einde, bij overtreding dezer verordeningtot aan klacht enzoo noodigtot inhechtenisne ming te kunnen overgaan, onverminderd de voorschriften der wet op belemmering van den wegenz. Door bemiddeling van de Neder- landsche Handel-Maatschappijis weder f 26,000 overgemaakt aan de plaatselijke commissie te Batavia voor de ramp op Java; in het geheel derhalve f 137,000. Te Hamburg is dezer dagen de on schuld aan het licht gekomen van een man, die 5% jaar geleden wegens manslag veroor deeld werd en al dien tijd in het tuchthuis doorbracht. Het is nu geblekendat hij het slachtoffer geworden is van het valsch getuigenis van zijn eigen broeder, met wien hij over de verdeeling van het ouder lijk vermogen in onmin was geraakt. Woensdagmiddag had te Groningen een vreeselijk voorval plaats. Twee jonge kaaskoopersbroedersuit Zwaagwestein- de, Stietse Jan en Adel Hulsingo, 16 en 23 jaar oudwaren naar Groningen geko men, om hunne waar aan den man te brengen en hadden hunnen intrek genomen bij den slaapsteehouder Van der Veen aan het Gedempte Zuiderdiep bij de Jonkerstraat. Daar kregen ze 's middags een woorden twist. De oudste verweet den anderdat hij te weinig verkocht haden de jongstedie geslagen was, ontstak in drift, nam een kaasmes en bracht daarmede zijn oudsten broeder een steek in het linker bovenbeen toe. De steek was noodlottigeen slagader was doorstoken. De getroffene bloedde verschrikkelijk stamelde nog de woorden„O God, ik sterf', en viel daarop in zwijm, waaruit hij on danks de onmiddelijk verleende heelkundige hulp niet meer mocht ontwaken. Zijn lijk ligt thans in het academisch ziekenhuis. De dader vluchtte na de bedreven mis daad terstond langs 't Hoendiep in de rich ting van Friesland, doch het mocht der politie gelukken hem nabij Hoogkerk te achterhalen Een der andere kostgangers van Van der Veen was nl. den dader gevolgd tot bij de voormalige Apoort, zonder hem te kunnen inhalen. Daar echter was de agent van politie der derde klasse, Reichenbach, wien hij 't voorval verteldeen dezedie ook den vluchteling thans niet meer inha len kon, kwam op een goeden inval. Hij verzocht twee personendie op eene chais de stad uitreden in dezelfde richting, den knaap, die vermoedelijk een moord had begaantegen te houden totdat hij zou zijn aangekomen. De mannen op de chais vol deden het zij tot hunne eer gezegd bereidwillig aan 't verzoek van den agent en deze vatte den misdadigerzooals wij zeidenbij Hoogkerk en bracht hem over naar 't bureau van politie. Daar werd pro ces-verbaal opgemaakt. De misdadigerdie geen teeken van berouw geeft, schijnt nauwelijks den omvang van zijne daad te begrijpen. De schilderij van Muncacsy: Chris tus voor Pilatusdie in eene der zalen van het genootschap „Arti et Amioitiae" te bezichtigen is geweest en de algemeene be wondering heeft gewekt, is aldaar door ruim 44.000 personen bezichtigd. Een Nederlander, door een der Ja- pansche kooplieden op de Tentoonstelling aangenomen voor den verkoop en hetin- kasseeren van geldenheeft zich met een bedrag van 72, waarvoor hem twee kwitanties van 60 en f 12 waren mede gegeven verwijderd. Yoor de scheepvaart is de laatste stormdie op de kusten van geheel Groot- Brittanje woeddebizonder noodlottig ge weest. Er wordt melding gemaakt van 97 schipbreuken, waarbij 20 menschenle- vens zijn verloren gegaan. In den loop van dit jaar hebben er reeds 1257 schip breuken op de Engelsche kusten plaats gehad, tegen 960 in het hetzelfde tijdsver loop van het vorige jaar. Uit Yokohama schrijft men aan een der Amerikaansche bladendat de vermoe delijke troonopvolger van Japan, Prins Takehitodie in den loop van den zomer van 1881 als adelborst op het Engelsche oorlogschip Iron Duke had dienst genomen eindelijk weêr in zijn land is teruggekeerd. Bij de mededeeling van dit feit doet de Japon Mail opmerkenhoeveel de opvoe ding, aan dezen prins gegeven, verschilt van die, welke tot hiertoe personen van zijn rang in het Japansche Rijk ontvingen. Op 20-jarigen leeftijd heeft hij bijna alle beschaafde landen bezocht; dienst gedaan aan boord van een Engelsch oorlogsschip de noodige examens afgelegd als luitenant aan de Koninklijke opleidingsschool voor de zeemacht te Greenwichen te midden van vreemdelingen als de zoon van een Engelsch edelman geleefd. „Onder het oude régime", voegt de schrijver erbij, „zou hij, op vijf tig jarigen leeftijd, van de we reld niets meer gekend hebben dan wat hij door de reten van een zonneblind van een draagstoel had kunnen zien." 't Schijnt, dat de jonge Prins gereisd heeft onder den naam van Graaf Sawa. De luchtballon „Ville de Boulogne Sur Mer", die Donderdag te half vijf te Amsterdam opsteeg, is te 5 f uren te Lands meer neergekomen op een weilandwaar de bewoners van den omtrek te hoop lie pen om het drietal te zien en het gras voor den pachter te bederven. De hierdoor ont stane schade werd door dezen op den Heer Lhoste verhaalddie tot betalen bereid wasmaar zich alleen verzette tegen den onredelijken eisch van het hoofd der ge meente die de gevraagde som met de helft verhoogen wilde. De boeren trokken hierbij de partij van den luchtreiziger en verleen den hem zelfs hulp. De hoogte, die de ballon bereikte, was ruim 300 Meter en het gezicht op het landschap moet, bij de vrij heldere lucht vooral voor de twee medereizigers van den Heer Lhoste, verrassend schoon zijn geweest. Dezede heeren H. R. Kop Jr., rijksambtenaaren J. Fuldauerfabrikant hielden zich zoodat de heer Lhoste hunne koenheid roemen moest. De Heer Fuldauer stelde hem zelfs voorhem a.s. Maandag, als hij met denzelfden luchtballon weder opgaat, met den kleineren te volgen. Binnen een paar dagen zal bij de Gooische stoomtram een proeve worden genomen met een stoom-belvoor tramlo comotieven stoombooten en fabriekenuit de fabriek van Gebr. Korting, van Hano ver en naast het gebouw der firma op het tentoonstellingsterrein dagelijks te zien en te hooren. Het te Amsterdam binnen gekomen stoomschip Prins Hendrik heeft op zijne thuisreis van Java nogeenige menschen- levens mogen redden. Het gold vier man schappen van de kolenhulk Ben Newis te Perim in de Roode Zee. Zij maakten den 18en Augustus met een sloep een tochtje op de zee, doch dreven naar de golf van Aden af. Na 4 dagen honger en gebrek te hebben geleden werden zij den 22en Augustus in de golf van Aden ge praaid door de Prins Hendrik en aan boord van dit stoomschip opgenomen en verzorgd. De Prins Hendrik stoomde langs Perim liet in het gezicht van den wal de boot neer en een stoombarkas uit de haven van Perim kwam de verdwaalden tegemoet. HAARLEM, 25 September 1883. Maandagmiddag ten 12 ure had de begrafenis plaats van Dr. J. van Vloten. Reeds vooraf waren tal van vrienden en belangstellenden op de begraafplaats tegen woordig en vormden later een indrukwek- kenden stoetdie de lijkkist volgde waar aan een krans was gehecht van witte bloemen. De kinderen en verdere bloedver wanten van de overledenewerden verge zeld door professorenleden van de Tweede Kamerpredikanten rechtgeleerdenkun stenaars litteratorenonderwijzers en meer anderen. Bij het graf sprak Mr. Gallandat Huetlid van den Gemeenteraadeenige woorden waarin hij Prof. v. V. beschouwde als een van die menschendie niet sterven hier benedenmaar voortleven door hunne nagelaten geschriften en daarin uitgespro ken denkbeeldendielater beter begrepen en gewaardeerddes te meer zullen bijdra gen om te beseffen wat wij thans in een man als v. Vloten verliezen. Mr. J. van Gennepbloedverwant van de overledene bedankte de aanwezigen voor hunne belang stelling en den Heer Huet in het bizonder voor het gesprokene. L. 1. Zondagavond is de bekende dronkaard C. T. eenige oogenblikken nadat hij in beschonken toestand aan het Spaarne eene tapperij had verlaten, en aldaar op straat was gaan slapen, plotseling over leden. Gisterenavond is door de Politie te Overveen, in het Bloemendaalsche Bosch, onbeheerd gevonden een boeren wagen met paarddie des morgens alhier aan de Groote Markt was ontvreemd. VOORTGEZETTE VERGADERING van den Raad der Gemeente Haarlem op WOENSDAG den26September 4883, des namiddags ten een ure. De volgende stukken en punten zul len aan de orde gesteld worden: 28. Voordracht B. TV. benoeming onder wijzeres school B. 29. Voorstel B. en W. rekest J. B. Lassclmit c. s. bestrating Heerensingel. 30. Rekest bewoners Wilhelminastraat. 31. Rapport speciale commissie bewaar scholen. 32. Bezwaarschrift A. J. de Leeuw met ontwerpverordening. 33. Rapp. Comm. van fin. begrooting Stads- Apotheek. 34. Rekest P. van Thiel. 35. Id. A. Holterman ontslag gemeente- 36. Rekest belanghebbenden uitdieping Delft. Met 1° November of eerder ge vraagd in een gezin zonder kinderen, als meid-alleen eene fatsoenlijke P. G.boven de 25 jarenvoorzien van goede getuigen. Loon f 80 met verhooging. Adres onder N°. 419,! bij De Erven Loosjes. Met November gevraagd eene nette voor keuken- en huiswerk. Zich te vervoegen: Ged. Oudegracht 117. 1 nog een paar dagen in de week over hebbendezoekt daarvoor plaatsing. Adres: Koolsteeg 47rood. (421) In een gezin zonder kinderen i wordt verlangd eene fatsoenlij ke, zindelijke P. G., als meid-alléénzonder goede getuigen behoeft men zich niet aan te melden. (422) Adres: Frans Halsstraat 14. Wordt verlangd met Nov. eene die goed kan naaien, stoppen en strijken, P. G. Adres: Florapark 20. (423) Aan de Bewaarschool in de Bid derstraat wordt een gevraagd, van 's morgens half negen tot 's namiddags half vijf. (424) om van 's morgens 72% uur be hulpzaam te zijn en gemakkelijk; huiswerk te doen. Men adresseere zich Gedempte Oudegracht 111. (425) Er wordt gevraagd een Brood- bakkersknecht, bekwaam voor Trog- en Bankwerk. Zich te vervoegen bij DE DOOD, Brood bakker, Kleine Houtstraat 66. (426) Donderdag te Haarlem, een ARMBANDJE, van rood bloedkoraal, met gouden Slootje. Terugbezorging tegen be looning wordt verzocht aan het bureau van dit blad. (427) Bij DE ERVEN LOOSJES kan een knappe JONGEN geplaatst worden boven de 12 jaar oud, tegen f 1,50 per week. (428) aan den Schootersingel2 Bene denhuizen, bevattende 2 kamers, ensuite, groote alkoofkeuken, kel der, slaapplaats voor dienstboden, waterleiding, tuin en verder van alle gemakken voorzien. Huurprijs f 220 per jaar. Verder een Bovenhuis met 3 kamersalkoof, keuken en ruimen zolder, staande onder de gemeente Schooten, (geen plaatselijke belas ting). Huurprijs f 200 'sjaars. Te bevragen aan het bureau van dit blad. (429) vlak bij 't Spoor, een not HEERENHUIS met 7 kamers, dienstbo denkamers, tuin en verder van alle gemakken voorzien. Huurprijs 800. Te bevragen met franco brieven onder N°. 430,; bij DE ERVEN LOOSJES, Boekh. te Haarlem. ongemeubeld; 2 Earners of 1 Kamer met alcoof, op goeden stand, voor eene Juffrouw. Aanbie dingen onder N°. 887, Advertentie- Bureau P. van clttert zonen. Kleine Houtstraat 68, hoek Ged. Oudegracht. (432)

Haarlemsch Advertentieblad | 1883 | | pagina 3