CONCERT jm ADVERTENTIËN. Loopmeisje gevraagd. DAGMEISJE, Burger Meisje, JONGEN, Eene Burgerjuffrouw, gem. KAMER Eene bekwame Strijkster INWONING Kost en Inwoning TE HUUR zaken. De boomen leveren buitengewoon veel op. Ook gras is er weêr in overvloed. Niet tegenstaande de opbrengst van bet zomer koren beneden het middelmatige is geweest hebben de landbouwers en grondbezitters veel stof tot dankbaarheid. Uit den Oranje-Vrijstaat wordt ge meld dat op 30 Augustus een monsterdia mant van 602 karaat te Jagersfontein gevonden is. Het Kaapsche Volksblad zegt »Dit is de grootste, die er ooit gevonden is. De ster van Zuid-Afrika weegt 83 f ka raat de kohinoor 1061de P. M. diamant 106 en de steen van den heer Rhodes 150. "Wie de gelukkige vinder is, wordt niet gemeld. Zulke monstersteenen zijn moeie- lijk aan den man te brengen. De bekende piano-fabrikant Rönisch te Dresdenheeft onlangs met zijn fabrieks- personeel een zeer eigenaardig feest gevierd. Het was bij gelegenheid van de aflevering van zijn 10.0005'8 pianoeen fraaie salon- vleugel die midden in het feestlokaal met tal van bloemen versierd stond. Het aantal feestvierenden bedroeg ongeveer 500. Be roemde collega'so. a. Blüthner te Leipzig hadden hunne gelukwenschen gezonden. Toen verschillende vermakelijkheden waren afgeloopenen de gasten in de eetzaal bijeen warenhield de oude Heer Rönisch in antwoord op verschillende heildronken eene toespraakwaarin hij een korte schets gaf van zijn eigen leven en hoe hij begonnen was als een arme leerjongen met 15 gro sehen weekloon. Na allerlei tegenspoeden te hebben doorworstelden na zelfs eenigen tijd een ander vak te hebben beoefend om toch een behoorlijk bestaan te vinden, was hij eindelijk bij Rosenkrantz te Dresden voor 4 thalers per week aangenomen. Daar bleef hij verscheidene jaren het vak nauw keurig bestudeerentotdat hem een com pagnieschap werd aangeboden met een an der fabrikant. Hij was toen reeds 37 jaar oud. Van dat oogenblik af dagteekent zijn voorspoeden men heeft zich op de Ten toonstelling alhier kunnen overtuigen wel ke schoone instrumenten in deze fabriek vervaardigd worden. Een 16-jarig arbeider te Munnekezijl prov. Friesland, had tijdens de laatste zomer-vacantie in de woning van den hoofd onderwijzer, terwijl deze uit logeeren was, een glasruit gebrokenwas daardoor naar binnen geklommen en had daar een boek, wat tabak, twee stukken zwart krijten 52 stalen pennen gestolen. Het Gerechtshof te Leeuwarden heeft hem Donderdag wegens diefstal op een bewoonde plaatsmet behulp van buiten- braak en inklimmingveroordeeld tot drie maanden celstraf. De geringe waarde van het ontvreemde en de nog zoo jeugdige leeftijd van den beschuldigde werden door het Hof als verschoonende omstandigheden aangenomen. Bij de Joden-ongeregeldheden in de Russische stad Novomoskowsk zijn 200 gezinnen van hun onderkomen beroofd. Van de Israëlietische gebouwen bleven slechts een synagoge en drie huizen ge spaard. De telegraphische gemeenschap met Jekaterinaslaw was afgebrokenen de ter hulp gezonden kozakken kwamen daardoor eerst 's avonds in de stad aan. Zij herstelden spoedig de orde; vijf der oproermakers werden gedood en dertig gevangen geno men. De aanleiding tot de ongeregeldheden moet het plunderen van een kerk geweest zijn, waarvan men aan de Joden de schuld gaf. Den 20 Sep. is op den Schwarzhorn- gletscher te Davos een groote beer gescho ten die sedert eenigen tijd de omstreken onveilig maakte. Nog in de vorige week had hij in het Dischmadal een rund en ettelijke schapen verscheurd. Hij is 6 voet lang en ruim 450 kilo zwaar. De gelukkige jager (Johann Biitschi van Davos-Dörfli) is voornemens den beer naar de nationale tentoonstelling te Zurich te zenden. Tegen de dienstmeisjes van Temesvar (Hongarije) zijn volgens de Temesv. Ztg door de politie maatregelen genomen we gens belemmering van het verkeer. De meisjes staan nl. 's avonds wat al te druk en te lang op de trottoirs en aan de hoeken der straten met hare vrijers te pratenen de strenge politiedie „van de liefde niets wil weten" zendt nu in het belang van het verkeer patrouilles "uitom al die stil staander! tot voortgaan te dwingen. Een reusachtige pastei werd onlangs voor een feest te Connecticut gereed ge maakt hij was 7,5 meter lang en 3 meter breed en bestond uit 600 pond kreeften 600 pond visch1000 kuikensontelbaar veel oestersvier vaten aardappelen en de noodige hoeveelheid meel. Die poespas werd bekroond door twee groote krentepuddings en 150 watermeloenen. Een onverschokken bergbeklimmer, de Heer Grahamdie met twee Zwitsersche gidsen naar het Himalaya-gebergte ging heeft daar den top^van den vermaarden „Dunagiri" beklommendie een hoogte heeft van 23,300 voet, en dus ruim de helft hooger is dan de „Mont Blanc" Mis schien zal hij met zijn metgezellen ook den „Dawalagiri" beklimmendie 27000 voet hoog is. Het grootste orgeldat nog ooit ge maakt werdis onlangs door de firma Walcker C°. te Ludwigsburg voltooid. Het is bestemd voor den Dom te Riga. Dit reusachtige instrument heeft 7000 pijpen, 174 registers, koppelingen enz. Het zou onmogelijk getrapt kunnen wor den en om het in beweging te brengen wordt een gas-motor van 4 paardenkrach ten gebruikt. Het orgel is 20 meter hoog 11 m. breed en 10 m. diep. De grootste houten pijp is 10 meter lang en heeft een inhoud van 2000 liter, terwijl de kleinste pijp nauwe lijks anderhalve centimeter hoog is. De firma Walcker, die reeds groote orgels te UlmReval en Petersburg lever de, zal nu eerlang ook een nieuw groot orgel maken voor den Stephanusdom te Weenen. Bij de feestelijke opening van den Northern-Pacific spoorweg, welke te St. Paul (Minnesota) heeft plaats gehad, in tegenwoordigheid van een aantal aanzien lijke personen, met President Arthur aan het hoofd, werd een zeer merkwaardige optocht gehoudenwaarvan de „Nederlan der" (een te Chicago verschijnend Neder- landsch blad) de volgende beschrijving geeft „In de reeks van levende beelden werd de ontwikkelingsgeschiedenis van Minnesota afgemaald. Op een eersten wagen8 In dianen in hun volle naaktheideenigen van hen in canoes van herkenbastde volgende wagen stelde blokhuizen voor en daarin een landverhuizersfamilie met pak en zak. De Washburn Pillsbury-molens waren op een reeks van wagens aanschouwelijk voor gesteld en de hout-industrie was niet ver geten. Zoo kon men op een wagen zien de wordingsgeschiedenis van een geheel huis van het afhouwen van den eersten boomstam af. Op vele wagens zag men machinesen zoolang de optocht duurde werd er tarwe gedorscht en gemalen en planken gezaagd en geschaafd. Het hield bijkans vier uren aaneer die optocht voorbij de tribune was getrokken. Hij bestond uit 14 muziekkorp sen 134 ruiters15 compagniën soldaten 824 wagens en duizenden arbeiders uit de hout- en meelfabrieken van onze stad. Het aantal paardenbij den optocht gebruikt bedroeg niet minder dan 2413. Zulk een optocht is in Amerika nooit gezien. Een der meest belangwekkende wagens was wel diewaarop een bende Roodhuiden oplet tend luisterde naar de prediking van Va der Hennepinde eerste zendeling in Minnesota. ,,'s Avonds zaten de ondernemer van den spoorweg, de Heer Villarden zijn gasten aan een luisterrijk feestmaal, waar o.a. ook door den President het woord werd gevoerd." Bij het station te Kufsteinin Tyrol is een sneltrein nit Beieren in botsing gekomen met een goederentreinDe loco motief werd verbrijzeld, andere wagens meer of minder beschadigd en eendie met sterken drank beladen was, geraakte in brand. Veertien personen werden gewond. De oorzaak van het ongeluk was verkeerde wisselstand. De wisselwachter sprong in zijn wanhoop in de Inn. De St. Pieter en Paulsgevangenis te St. Petersburg is tegenwoordig zoo voldat men onlangs vijftig staatsgevangenen naar een ander gebouw heeft moeten zenden. De meesten daarvan waren lijdende en werden op draagbaren vervoerd. Men spreekt nog steeds van de slechte behandeling, welke de Nihilisten in die gevangenis ondervinden. Een hunner, Schirajeff, zou zelfs tengevolge daarvan overleden zijn. Een vrouw werd gedood bij een poging om te ontvluchten. De officieele lijsten der slachtoffers van de aardbeving op het eiland Ischia zijn thans bekend gemaakt. Ze zijn minder dan aanvankelijk opgegeven was. Te Ca- samiceiola zijn 625 vreemdelingen gedood en 79 gewond en 922 inboorlingen ge dood en 145 gekwetst. Het aantal dooden en gewonden te Forio bedraagt 305 en 63, te Lacco Ameno 128 en 72 en te Barano 10 en 15. Totaal 1990 dooden en 374 gekwetsten. HAARLEM, 2 October 1883. De firma Wed. J. Leupen en Zoon alhieris voor hare inzending van Square head Tarwe op den gehouden practischen wedstrijd te Rousselaere in West-Vlaan- derenmet den eersten prijs en 100 francs bekroond. Door de Maatschappij ter bevorde ring der Bouwkunst is in 1882 een Prijs vraag uitgeschreven om een plan te maken voor een badhuis met zwembassin, Ro- meinsche en andere baden voor een stad als Amsterdam. Yan de drie antwoorden daarop ingekomen werden door de Jury als bekroond aangewezenle prijsGou den medaille en ƒ300,A. J. C. van Gemund te Haarlem2e prijseen getuig schrift en 150,W. C. Kormans te Breda; 3e prijs, een getuigschrift en ƒ150, Hutte te Overveen. Gisterenmorgen ten ruim 10 ure heeft eene gasontploffing plaats gehad ten huize van Mej. C. C. van der Voort, winkelierster, woonachtig in de Groote Houtstraat n°. 49ontstaan door het zoeken met licht naar lekkage. Het plafond in den gang en in den winkel is daarbij gedeeltelijk vernield en eenige glasruiten gesprongen. Ook ontstond een begin van branddie echter spoedig werd gebluscht. Persoonlijke ongelukken zijn hierbij niet voorgevallenalleen heeft de werkman die naar de lekkage zocht zijn rechterhand verwond. Het stedelijke museum van Schilde rijen op het Raadhuis is in September bezocht door 1118 personen tegen betaling en 1021, zonder betaling. Gedurende de afgeloopen maand September zijn door de Politie alhier 58 personen vervolgd wegens dronkenschap op straat. In de maand September van het vorig jaar was dit getal 81, dus 23 meer. Een bijzonder hoog huismisschien het hoogste ter wereld, wordt thans te New-York gebonwd onder toezicht van den architect Osborne. Het zal 182 voet of ongeveer 60 meter hoog150 voet breed en 80 voet diep zijn. Het zal aan de straatzijde tienen aan den anderen kant vijftien verdiepingen hebben. Natuurlijk wordt dit torenhooge huis van lifts of hijschtoestellen voor personen en goederen voorzien. Het zalzonder den grondongeveer ƒ1,700.000 kosten. Predikanten hebben doorgaans op den kansel het woord alleen maar in de kerk van een Engelsch dorp sprak onlangs de gemeente haren leeraar tegen. Hij maakte in zijn preek gewag van de feestendie gegeven werden ter gelegenheid der meer derjarigheid van den oudsten zoon van den heer van het dorpen zeide dat het beter ware geweestals daarbij geen bier voor het volk geschonken wasomdat dit het kwaad der dronkenschap in de hand werk te. Dit ergerde een der gemeenteleden zeer. Hij stond op en vroeg met luider stem en onder duidelijke teekenen van instemming van verscheidene hoorderswat dit den dominé aanging. »Hij moest zich liever met zijn eigen zaken bemoeien. Als de dorpsgenooten wachten moesten op de mild heid van hun leeraar, zouden zij lang geduld moeten hebben.» Afloop van de verkooping van Huizen, gehouden den29 Sept. 1883, in de Gouden Leeuw, te Haarlem. No. 1. Dubbel Huis en Erve met Tuin, Kou- denkorn 54, ƒ7505, opgehouden No. 2. Huis en Erve, Jacobijnestraat 7,/9400, J. J. C. Sarlet. No. 3. Huis en Erve, Zuiderstraat 13. No. 4. Pakhuis en Erve, idem 15. No. 5. Stnk Tuingrond achter de voorgaande perceelen, Gedempte Oudegraekt 2. Te zamen 7105, J. H. Brinkman voor het Hofje van Gratie. No. 6. Stuk "Wei- en Hooiland, genaamd „het Sijmen Rutten Langeland", in den Inlaagpolder, 3465, N. Brandtjes. No. 7. Stuk als vorengenaamd „de Bezem- makershom", liggende als boven, ƒ2975 H. van Veen. No. 8. Stuk als voren, gen. „de Negenhond van Kees van Steijn", liggende als boven, 2800, H. van Veer. No. 9. Gebouw, Jansweg 31zwart en rood, ƒ7505, opgehouden. No. 10. Huis en Erve, Spaarnwouderstraat 97 4005opgehouden. No. 11. Huis en Erve, Korte Houtstraat 5, 1705, J. Vander. No. 12. Huis en ErveBrouwersvaart 38 ƒ2925, G. Holsebosch. No. 13. Huis en Erve, Scheepmakersdijk 31, 1200, A. Misset. No. 14. Winkelhuis en Erve, Burgwal 13, 2705, opgehouden. in de GROOTE KERK te Jlaarlem op Vrijdag 5 October 1883, des avonds ten 7 ure te geven door Joh. BASTIAANS, met welwillende medewerking van de Heeren PAUL DE WITViola da Gamba, uit Leipzig f.n J. G. MESSCHAERTBaryton uit Amsterdam. Ingang Kostershuis. (525) Entréekaarten verkrijgbaar a 1. ?er persoon bij De Erven Loosjes. Adres in persoon: Groote Houtstraat N°. 60. (538) Door bijzondere omstandigheden vraagt men terstond een net als Noodhulp, tot November. AdresZijlstraat 83rood (boven). Met November wordt gevraagd een net (527) van ft» h 17 jaar, voor licht huis werk en tevens genegen is een nette zaak behulpzaam te zijn. Inlichtingen Bureau van dit blad. De firma BOOKMAKER OKHUIZEN Co., alhier vraagt een ordentlijken voor loop- en pakhuiswerk. Adres in persoon, (528) j Met Nov. biedt zich aan een knap MEISJE, liefst voor Kin der of Tweede Werk Meid, 18 jaar, kan ook naaien en] stoppen. Franco brieven onder N°. 529, bij De Erven Loosjes. P. G.zag zich gaarne belast met Naaiwerk en werkzaamheden voor de Wasch of andere werkzaamheden Briev. fr°. N°. 530, bij de uitgevers Een JONGMENSCH, z. b. b. h. h. vraagt, zoo mogelijk hij fatsoenlijke liedeneen met Kost, Inwoning en Be WaSSChing, in het midden der stad. Brieven franco met opgaaf van prijs aan de uitgevers van dit blad onder N°. 531. zag zich gaarne heiast met eenig Pijn Goed of eenige Kinder- WaSSChen per abonnement aan huis. Adres Bakenessergracht 100. Er biedt zich aan eene bekwame Overhemdstrijkstereenige da gen disponibel hebbende, zag die gaarne bezetook is zij genegen Fijn Goed aan hnis te strijken. Brieven N°. 533, hij de uitgevers dezes Te Haarlem bestaat gelegenheid ter voor één of twee dames nit den deftigen stand in een stil gezin, van de P. G. Adres franco brieven N°. 534, bij de boekbandelaars De Erven Loosjes, Haarlem. IEMAND, z. b. b. h., verlaugj met vrije Kamer. Franco brieven met opgaaf van prijsaan het bureau van dit blad onder N°. 535. Iemand nog een paar dagen disponibel heb bende, wenschte die gaarne bezet met St. Nicolaas snijden of wat tot dat vak behoort. Brieven franco onder N°. 536 aan het bureau van dit blad. een zeer net Beneden- en Bovenhuis, in de Palmstraat, (Rozenprieëel, uitzicht over den tuin van den Heer RUIJSENAAR). Te bevragen N°. 17 aldaar. (53-^ V

Haarlemsch Advertentieblad | 1883 | | pagina 3