N ieu wsberichten. 5! Dinsdag was in de Tweede Kamer het Adder-rapport aan de orde. De heer Lieftinck betoogdedat plichtverzuim had plaats gehad en wenschte de konklnzie der Kommissie krachtiger te maken door bij voeging aan de dankzegging aan den Mi nister van den wensch, dat maatregelen worden genomen om herhaling van dus danige rampen te voorkomen. De heeren Blussé en Mees achtten dit onnoodigdaar in het rapport voldoende maatregelen zijn aangewezen. De Min. van Marine konsta- teerde, dat de verantwoordelijkheid van di- rekteuren en kommandanten van zeeplaat sen nader is omschrevenen dat aan kom mandanten van oorlogschepen is voorge schreven,bij aankomst en vertrek te seinen. Yoorts is aan de rammonitors een inter nationaal seinboek verstrekt. De Kegeering zal alles doen om herhaling der ramp te voorkomen. Het voorstel Lieftinck werd verworpen met 32 tegen 26 stemmen. De klonkluzie der kommissiedankzegging aan den Ministerwerd daarna met algemeene stemmen aangenomen. Bij de supple- toire begrooting van Hoofdstuk Financieén konstateerde de Ministerdat spoedig in de renteambten Zwaluwe, Oosterhout en Steenbergen 355 hektaren domeingrond van wijlen Prins Frederik zullen verkocht wor den. Eenige andere ontwerpen zijn aange nomen. Bij de behandeling van een wetsont werp tot aanvulling en verhooging van Hoofdstuk IX der Staatsbegrooting heeft de Minister van Marine met sukces de toegestemde subsidie tot opsporing van de Varna verdedigd. Wel toonden enkele le den zich weinig ingenomen met dergelijke expedities, maar het ontwerp werd met algemeene stemmen aangenomen. Kaar aanleiding van het wetsvoorstel tot ver hooging van Hoofdstuk V had er eene gedachtenwisseling plaats over de kosten van het onderwijs. De heeren Wintgens Schaepmanvan BaarSchimmelpenninck van der Oye en Pompe van Meerdervoort kwamen tegen het bedrag dier kosten op terwijl de heeren de Meyier en van Houten ze verdedigden en er o.a. op wezendat ze zullen verminderenals de schoolbouw zal zijn afgeloopen. De Min. van Binnenl. Zaken herinnerdedat dit ontwerp strekte ter voldoening van eene wettig aangegane schuld. Bij deze zuiver administratieve zaak wilde de Minister niet treden in algemeene beschouwingen over de onder wijswet. Zijn Excellentie had groot gelijk. Waartoe dat eindeloos gezeur te pas en te onpas over het onderwijs, die noodelooze herhalingen van altoos het zelfde liedeken dat men wel op een draaiorgel kon zet ten De diskussies over het Wetsvoor- stel-Vermenlen (Wijziging van artt. 56, 61 en *64 der Wet op het Lager onderwijs) zijn aangevangen. Het ontwerp is bestreden door de heeren de Meyier en Oldenhuis Gratama, verdedigd door de heeren van Baar en Kenchenins. De Min. van Binnenl. Zaken wilde de Wiskunde niet laten va ren maar vond het wel goeddat het bezit van de hoofdonderwijzersakte niet meer ver- eischt worde voor hendie school- of huisonderwijs in talen willen geven. Te Utrecht is met veel plechtigheid in tegenwoordigheid van HH. MM. den Koning en de Koninginhet standbeeld onthuld van Graaf Jan van Nassauden broeder van den grooten Zwijger, „het hoofd en de ziel" van de op 23 Januari 1579 gesloten Unie van Utrecht. De oude bisschopsstad was tot in de geringste buur ten met groen en oranje versierd. Als feest redenaar voerde bij de onthulling het woord Dr A. R. Ruitenschild. De Fransche KSmers zijn tegen 23 Oktober bijeengeroepen. De Minister-pre- zident, Jules Ferry, heeft met een zijner ambtgenooten een bezoek aan Rouaan ge bracht en daar eenige toespraken gehouden die misschien wel het doel van de reis waren. In die toespraken heeft Ferry het standpunt der Regeering aangewezen en zich zeer kras over de onverzoenlijken uitgelatentegen wier zinneloos drijven hij ernstig waarschuwde. Een toost van Ferry op den Prezident der Republiek moest zeker aan het licht brengendat alles tusschen hem en Grévy weder in orde was. Aangaande de Chineesche kwestie is het gerus8tellend bericht ontvangendat de Chineesche gezant te Falmouth ver klaard heeft de hoop te koesterendat de geschillen tusschen Frankrijk en China door middel van wederzijdsche koncessieën op vreedzame wijze zullen worden opgelost. Het gebeurde te Parijs is in den Spaapschen Ministerraad nogmaals be- j sprokenmaar daarbij zal het nu wel blij ven naar men meent. Volgens sommigen heeft eigentlijk een misverstand aanleiding gegeven tot het gebeurde. De Franschen verdachten Koning Alfonso van vijandige gezindheid tegen Frankrijkterwijl hij zich juist naar Parijs begeven had, om van zijne sympathieke gevoelens jegens Frankrijk te getuigen. De Franschen vermoedden, dat er een overeenkomst gesloten was tusschen Spanje en Duitschlanden nn blijkt uit de keuze der nieuwe ministers, dat er hoe genaamd niets van aan is. Zoo kan de zaak licht met een sisser afloopen; Fernan Nunezdie eerst zijn ontslag had genomen als gezant te Parijsomdat hij van oordeel was dat Spanje zich in deze aangelegenheid niet genoeg deed gelden moet thans weer besloten hebben op zijn post te blijven. Van Zorilla wordt verzekerddat hij zijne revolutionnaire plannen heeft opgegeven eu voornemens zou wezen zich weder in Spanje te vestigen. Telegrammenvan de Portugeesche grenzen ontvangenver melden, dat 300 Portugeesche boeren in den omtrek van Valenzademino in opstand zijn gekomenonder de kreetLeve de Republiek! Troepen kwamen tusschen- beiden, waarbij verscheiden soldaten en boeren werden gewond. Te Petersburg zou een groote liberale bijeenkomst worden gehoudenonder voor zitterschap van John Bright, ter bespreking van het wenschelijke eener Parlements- hervorming, bestaande in uitbreiding vpn het stemrechtmet vertegenwoordiging der minderheden en betere verdeeling der Parlements-zetels. Tusschen den be- faamden Bradlaugh en den konzervatief Richards, die elkander Northampton als zetel in het Parlement betwistenzal in 't openbaar een twistgesprek over politieke aangelegenheden worden gehouden. Te Petersburg loopt een geruchtdat Rusland zijn tegenwoordiger in Bulgarye zou hebben teruggeroepen. Het heetdat de Czaar zeer ontevreden is over het ge ringe sukces der Russiesche politiek in het Donau-vorstendomen deze mislukking aan zijn vertegenwoordiger den heer Jonin wijt. Te Port-an-Prineeop Haïtiis'een omwenteling uitgebarsten. De stad werd ge bombardeerd aan de vlammen prijs gege ven en geplunderd. De halve stad is verwoest; eene menigte menschen zijn vermoord. x De Hollanders honden niet veel van konverzatie in spoortreinen en dergelijke. De vreemdeling is kommunikatiever. Maar dat men toch wel wat voorzichtig mag zijn, blijkt weêr uit het volgende. De heer B., uit Quiésrain reisde van Bergen naar Brussel in gezelschap van twee per sonen die al spoedig een vriendschappelijk gesprek met hun medereizigers hadden aangeknoopt. Denzelfden dag ontving de zoon van den heer B. het verzoek van zijn vader om per telegrafieschen postwissel 500 francs over te maken aan zijn adres in een der hotels. De zoon voldeed in vertrouwen aan dat verzoek zijns vaders die immers te Brussel wasmaar het bleek weldradat niet dezemaar de oplichter die den vader had uitgehoordhet geld had gevraagd en gekregen. Een der passagiers der van Cayenne komende Fransche stoomboot St. Domingue, die om redenen van gezondheid naar Frank rijk vertrok met eene vrouw en drie kin deren werd even nadat hij in het salon zijne vrouw om een glas ijswater had verzocht, en deze het was gaan halen, vermist. Men vermoedt dat de passagier die tijdelijk aan een hoofdziekte leeddoor een der vensters van het salon in zee is gesprongen. Zijne vrouw en kinderen zijn te Paramaribo achter gebleven. Eene gehuwde vrouw te Dordrecht bracht den vorigen Woensdag een bezoek aan een harer familiebetrekkingen aan het Kasperspad aldaar, en ging vervol gens met de vrouw des huizes de deur uit. Kort daarna keerde de eerste alleen terugopende met een sleutelwaarvan zij de bewaarplaats wist, eene kast en ontvreemdde daaruit eenige gouden voor werpen, waarmede zij zich terstond naar Rotterdam begaf om het gestolene te gelde te maken. Bij hare terugkomst was in- tusschen reeds van den diefstal aangifte gedaan, en werd zij als de vermoedelijke daderes aangehouden. In het studenten-weekblad Minerva wordt een lans gebroken voor de benoe ming van den heer Cd. Busken Huet tot hoogleeraar in de Nederlandsche letterkun de aan de Universiteit te Leiden. Elke week worden te Groningen veilingen gehouden van straatvuilnis en ier. Deze specie is zeer gewildin de vorige week b.v. werden 60 vrachten kom post voor f 5593,50 en 11 vrachten ier voor f 600 verkocht. Aan alle met een medaille bekroonde inzenders op de Tentoonstelling zal een bronzen exemplaar worden uitgereikt waar schijnlijk tegen het eind dezer maand. Met goud of zilver bekroonden kunnen die zich daarna in het verlangde metaal aanschaf fen. Indien wij wel ingelicht zijn, zal de voorzijde van de medaille de buste des Konings met het opschrift„Internatio nale Tentoonstelling Amsterdam 1883" dragen, terwijl aan de achterzijde gelegen heid isde gewensehte inscriptie te doen aanbrengen. In een door verscheiden gezinnen bewoond perceel op de Prinsengracht tus schen den Amstel en de Utrechtsche etraat te Amsterdam, ontstond Donderdag om streeks half twee brand op de eerste ver dieping van het bovenhuiszijnde de derde van de straat. De vlammen sloegen even uiten de brandweer wist in weinig tijds door de werking van een spuit het vuur te bedwingen. De zaak werd van beteekenis door de redding van eene 18jarige vrouw die uit het zolderluik om hulp riepdaar zij door den hevigen rook geen kans zag langs de trap naar beneden te komen. De brandweer beduidde haar, den wellicht noodlottigen sprongdien zij dreigde te doenniet te wagenvoor en al eer de manschap zou hebben getracht haar op andere wijze te redden. Langs de belendende perceelen beproefden de brandwachts de vrouw te bereikenmaar daar de rook toenamen 't niet raadzaam was de vrouw te laten wachtenook omdat de brandweer nog niet wist, waaraan zich betrekkelijk den omvang van den brand te houdengaf de op het perceel 1107 geposteerde brand wacht haar den raad den sprong te wagen. Op straat stonden brandwachts en burgers met het door de brandweer medegebracht, uitgespannen reddingszeil gereed haar op te vangen. De tot duizenden aangegroeide menigte schreeuwde het meisje moed toe de sprong van de aanzienlijke hoogte, langs vijf verdiepingen werd gedaaneen paar maal zwiepte het zeil, en zonder eenig letsel werd de geredde, onder het gejnich der menigte opgenomen in perceel j| 1109om wat van den schrik te bekomen. Te Zwolle komen thans wekelijks zooveel appelen aan de marktdat telkens een groot deel overkocht blijft. De fijnste soorten gelden f 2.50 a f 2.75 per H.L., mindere soorten zijn spot goedkoop, zoodat veel boeren die vervoeren aan de varkens. Omstreeks een half uur van Arcen (Limburg)in de gemeente Walbeek (Prui- zen), ontstond Zaterdag door eene onbe kende oorzaak brand in het huis van Frans Peters, terwijl deze met zijne vrouw in het veld was. Het verschrikkelijke geval deed zich daarbij voordat de vier te huis gebleven kinderenwaarvan het oudste 5 jaren telde, den dood in de vlammen vonden. Bij Cagliariop Sardiniëis onlangs een roofaanslag gepleegd op een spoortrein waarmee een som gelds voor de uitbetaling van ambtenaars-traktementen werd aange voerd. Hij mislukte echter; het geheime plan werd op de een of andere wijze ver klapt, en toen de roovers bij den ingang van een tunnel den trein tot staan brach ten stapten daaruit een 50-tal karabi- niers. Deze namen een deel der bende gevangenmaar de anderen de meesten, slaagden er in te ontkomen. In Januari 1879 moest een scheepje welks bemanning uit slechts drie koppen bestonddoor noodweer gedwongenhet anker laten vallen voor het eiland Levitba aan de knst van Klein-Azië. Even van te voren ankerde aldaar ook een bende zee- roovers welker hoofdman zich met eenige zijner roovers toegang wist te verschaffen tot bedoeld schiponder voorwendsel van met den kapitein een glaasje te willen drinken. Nauwlijks aan boord vermoordden zij den kapiteinbonden de matrozen han den en voetenhaalden al wat waarde had uit het schip sloten de geknevelde matrozen in de kajuit, bonden het lijk van den kapitein aan den mastbrachten het schip in zee en lieten het daar zinken. Eerst langen tijd daarna, toen een sponsen-vis- seher op het schip dookkwam de zaak ter oore van de justitie, en deze gelukte het eerst na veel moeite de geheele bende in handen te krijgen. Zoo sprak de hoofd man bijv. dikwijls zelf met de uitgezonden soldaten, die hem, in vrouwen gewaad gekleedniet herkenden. De zaak diende verleden week voor het Hof van Athene r dat den eenig overgebleven schuldige (de anderen zijn in den kerker overleden) tot levenslange gevangenisstraf veroordeelde en twee personendie de zaak onder zich gehouden haddenieder tot 2 maanden. De Deken van Bangor, in Wales ia een vijand van theedrinkenen als hij de baas waszou er door alle volksklassen vrij wat minder van dit geurig vocht gebruikt- wórden. «Havermeel en melk,» zeide hij in een vereeniging tot bevordering van het onderwijs in koken op de scholensmaken gezonde, krachtige, flinke menschenter wijl het veelvuldig gebruik van thee zenuwachtige ontevreden wezens maakt T die onvoldaan zijn met de wereld die met hunne medemenschen twisten en het on mogelijke begeeren. Goede spijzen en dran ken geven geheel andere en juistere le vensbeschouwingen.» Het overmatig theedrinkendat de rust der zenuwen verstoortis volgens hem een gevaarlijke omwentelingskracht. Drie of vier malen theedrinken per dag geeft een gevoel van zwakteen het eind is dikwijls v dat de trekpot een voorlooper van de rum- flesch is geweest. Hoewel de laatste bewering misschien wel wat overdreven isde waarschuwing van dezen zielverzorger, die ook het lichamelijk heil in het oog houdt, verdient behartigd te wordenevenals deze die hij daaraan verbonddat slecht koken van een onwetende vrouw dikwijls de oorzaak ia van lichaapas- en zenuwzwaktedie eindi gen in vervalonmatigheid en ziekte. Door een Russisch officier is een toestel uitgevondenom in oorlogstijd op vijandelijke telegraaf- en telephoonlijnen berichten op te vangenHet is een licht vierkant houten kastj edat een mechanisme bevatwaardoor men het telegrafisch be richt op een strook papier kan opnemen of telefonische mededeelingen afluisteren kan. Voorts is er een kleine electrische batterp inwaarmee men de valsehe tijding aan den vijand kan seinen. De jongeling J. Jacobs, teVenlo,, wilde een geweer beproeven en had het ongeluk daarbij zich den duim van de= linkerhand totaal af te schieten. Natuurlijk had hij zich niet vergewist of het geweer geladen was of niet. Het arme eiland Chios is opnieuw door eene sterke aardbeving geteisterd- Acht a tien seconden hield zij aan. Een aantal huizen zijn vernield en onderschei dene personen gekwest. Ook te Syrain de Dardanellen en te- Smyrna maakt men zich bezorgdDe stad Aivalik (kl. Azië) zou mede sterk hebben geledenen ook daar moeten eenige per sonen zijn omgekomen. Te Athene heeft men eenige dagen geleden een schok van aardbeving gevoeldwaar door wel is waar geen noemenswaardige schade is aangericht, maar die toch zeer groote verwarring en schrik veroorzaakte Een treurig ongeluk had Zaterdag jl. onder Gemert plaats. Eene doove vrouw wandelde naar Beekop behoorlijken af stand van de rails van de tramdeze komt. haar achterop; doch de doove hoort het luide bellen van den machinist niet; toen de tram vlak bij wasmerkt zij iets achter zich en willende uitwijken springt zij vóór de machine. De machinist stopte en gaf onmiddelijk tegenstoomzoodat de geheele trein onder een geweldigen schok en mer kelijke beschadiging bijna op den slag stilstond en de machine vierkant uit de baan sprongmaar de vrouw was er te kort bij geweest en werd levenloos onder de locomotief uitgehaald. Te Tilburg hebben Zondagavond oploopen plaats gehad. Ten 7 uren des avonds liepen troepen van ruim 100 man zingende door de straten. Langzamerhand groeide de menigte aan. De politie en maréchaussees zag men tusschen het zin gende tierende en sarrende volk loopen zonderwegens hun gering aantaliets te kunnen uitrichten. Tot laat in den nacht duurde het tumult voortterwijl op vele plaatsen baldadigheden, als inslaan van vensterruitenenz. waren gepleegd en ook vechtpartijen met messen plaats vonden. Maandag is het bij publicatie verboden op straat te zingen te schreeuwenof samen te scholen, en aan de bewoners van de huizen in wier nabijheid de samenscholin gen geschieden is het verboden buiten de deur hunner woningen te staan. Te "Wijk-bij-Duurstede is op merk waardige wijze een meisje van circa 2'/-

Haarlemsch Advertentieblad | 1883 | | pagina 2