De schildwacht van de groote sluippoort zoo verhaalt de Temps zag plotse ling acht aanvallers voor zich die stoutweg het fort trachtten binnen te dringen. Toen de soldaat hen met zijn geweer tegenhield aarzelden zij een oogenblikmaar daarop klommen vierzoo snel zij kondentegen de hellende verschansing op. Het bekwam hun echter slecht; zij rolden hals over kop in de gracht, waarvan de sterkte omringd is. Een hunner was terstond dood en de drie anderen werden door de ter hnlp snellende soldaten onbarmhartig afgemaakt. De vier overigendie voorzichtiger geweest warennamen toen over het veld de vlucht en verdwenen in het naburige bosch waaruit zij gekomen waren. Den volgenden dag smulde de bezetting van het fort aan het vleesch der verslage nen het waren vier wilde zwijnen waar onder een bijzonder groote zeng. Een bejaard heerte Amsterdamdie Vrijdagmiddagna aan een kassierskantoor ƒ192 ontvangen te hebbenhet postkan toor bezocht, werd bij den ingang door iemand, die zijn rotting vallen liet, op zijde gedrongen. Toen hij binnengekomen wasbemerkte hij dat het geld uit zijn zak verdwenen was. In Christiania hebben een geestelijke en zijn vrouw op zich genomen aan arme lieden kleederen te leenen om naar de kerk te gaan. Zij zijn op dit denkbeeld gekomen door herhaalde klachten van behoeftigen dat zij uit gebrek aan behoorlijke kleeding niet ter kerk kunnen gaan. Daar zij tot nu toe de geleende kleedingstukken stipt des Maandagsmorgens terug ontvingen, wendden zij zich tot het publiekmet ver zoek hun afgedankte kleederen tot dat doel te willen zenden. Een machinist van den Staatsspoor weg te Venloo was Zaterdagavond bezig het rad der machine van smeersel te voor zien, toen de machinist leerling op een gegeven sein van een wisselwachter stoom gaf, waardoor de arm van de machinist geheel verbrijzeld werd en nog dienzelfden nacht moest afgezet worden. De ongeluk kige is een oppassend huisvader met 8 nog zeer jonge kinderen. -. In het logement „de Ster" op de Geldersche kade te Amsterdam is eene vrouw gearresteerddie in Duitschland haar man was ontloopen en een aanzienlijk bedrag aan geldswaarde had medegenomen. Den huwelijksband ontrouw, was zij in gezelschap geweest van een bierbrouwer die wederom met het geld naar Antwerpen was gegaan en daar gearresteerd was. Het gelddat hij gelukkig nog voor een groot deel in zijn bezit hadis den rechtheb benden echtgenoot teruggezonden. Zijne vrouw heeft men voorloopig gehouden. De Dordtsc/ie Ct. zegtdat op Ond- Beierland verscheiden dienstmeisjens zich hebben laten inentennadat de geneesheer haar beloofd had het feit geheim te zullen houden. Zij waren blijkbaar bangdoor de pokken geschonden te worden. Het is zeker beter te verontschuldigen dan de handel wijze van den predikant van Oud-Beier land, Dr. van Goordie na lang tegen de vakcine geijverd te hebbenzich en de zijnen stillekens te Rotterdam heeft laten enten. Later heeft die predikant dit bericht pertinent tegengesproken. Hij looft hon derd gulden uit ter beschikking van de behoeftige poklijders te Oud-Beierland, zoodra hem de geneeskundige werdt ge noemd, die durft beweren deze vakcinatie te hebben verricht. Sedert eenige dagen is te Milaan eene verordening uitgevaardigdwaarbij ieder die in of uit een in beweging zijnde tram stapt, met een boete van 50 tot 500 lire bedreigd wordt. De vele ongelukkendie in den laatsten tijd plaats haddenhebben tot dezen stap aanleiding gegeven. De trichinenziekte woedt in Saksen voort met toenemende hevigheid. Te Er- mersleben zijn 200 personen er door aan getast waaronder ook de stedelijke keur meester van het varkens vleesch. Moody en Sankeyde bekende Ame- rikaansche predikerszullen eerlang te Lon den hunne tenten opslaan. Men kan die uitdrukking vrij letterlijk opvattenwant zij zullen prediken in verplaatsbare ijzeren gebouwenwelke ieder 6000 menschen kunnen bevatten. Ter bestrijding van hun ne onkosten, is in de Engelsche hoofd stad reeds een som van 6000 bijeen gebracht. Op Youlo Condor, een tot Fransch Cochin China behoorend eilandzijn 150 Annamitische dwangarbeidersdie gebruikt werden bij het bonwen van een vuurtoren aan het muiten geslagen. Twee opzichters, waarvan een inlanderwerden vermoord en een ander deerlijk mishandeld. Zij had den slechts 6 inlanders tot hunne bescher ming en dezen legden aanstonds de wapens neder. Zestig der dwangarbeiders verlieten met wapenen en mondvoorraadin twee booten het eilandterwijl de overigen naar de bosschen en bergen vluchtten. De twee Fransche opzichters vluchtten bij den aanval in een hut en trachtten weerstand te biedenmaar de muitelingen staken de hut in brand, en om niet te stikken moesten de beide mannen wel naar buiten komen. De eene, Dulong, werd met een spade doodgeslagende an dere Bridaultbleef voor dood liggen en dankte zijn behoud aleen aan de overhaaste vlucht der dwangarbeiders. Men verkoopt te Londen tegenwoor dig »poreuze« bloemvazen en potten van terracottadie in allerlei vormen te krijgen zijn. Zij moeten eerst eenigen tijd in het water gelegd worden. Daarna bestrooit men ze aan de buitenzijde met verschillende zadenvult ze met wateren in twee dagen is de vaas of pot geheel begroeid met mosachtig gras. Men zet er dan afgesne den bloemen in en het geheel is een aardig sieraad voor tafel of schoorsteenmantel. - Een kruier te Amsterdam gaf on langs aan een mandie hem bij het ver voeren van vrachten meermalen behulp zaam was geweesteen koffer met kleederen ter bestelling. Hij bestelde den kofferdoch vernamdat die aldaar aan een verkeerd adres wasnam hem weder mede en wel op een handkar. Aan de verleiding geen weerstand kunnende biedenbrak hij den koffer open, nam voor eigen gebrnik daar uit een pak en beleende andere kleeding stukken. Het geld werd er doorgebracht en tegen den nacht keerde hij naar zijn handkar terug die op een der grachten was blijven staan, om daar zijn roes uit- teslapen. Hij werd evenwel gewekt door een politie-agentwien de zaak verdacht voorkwam enzooals spoedig bleekte recht. - Dezer dagen kwamen te Liverpool zeven matrozen aan van de bemanning eener Engelsehe stoomboot, the Knight of the Bath, die in Juni op de Arabische knst verging. Zij hadden door die ramp heel wat te verduren gehad. De stoomboot stiet op een klipen was reddeloos verloren. De hooge golven maak ten het verlaten van het vaartuig bijna onmogelijk voor de bemanning. Met groote moeite gelukte het eindelijk een boot uit te zettenzij dreef weg met den derden officier en vijf mannen en werd niet terug gezien. Een tweede boot bleef met moeite in de nabijheid van het schip. Daar werden na elkander 16 mannen overboord gespoeld, o.a. ook de kapitein en zijn broeder, de opperbootsmaneerst genoemde werd door de tweede boot opge nomen. Deze boot dreef eenige dagen lang rond met 17 schipbreukelingendie in den brandenden zonneschijnzonder eenig eten of drinkengroote ellende uitstonden. Eindelijk landden zij op het eiland Kuria-Muria. Maar hier werden zij over vallen door een woeste bende inlanders, die hun al hunne kleederen ontroofden en hun ternauwernood het leven lieten. Zij zouden van gebrek en uitputting bezweken zijnals niet eenige medelijdende visschers hen gevonden en zich hun lot aangetrokken hadden. Deze mannen namen hen mede naar hnn dorp en deelden daar het weinige wat zij hadden, rijst, eenige kruiden en haaien- vleesch, met de zwervers. Zoo verliepen weken achtereen zonder dat eenige kans tot redding voor de schipbreukelingenkwam opdagen, totdat eindelijk door een gelukkig toeval een stoomschip daar landde, hen aan boord nam en naar Bombay bracht, vanwaar zij naar Engeland scheep gingen. Een doofstom paar heeft onlangs te Portsea (Engeland) bruiloft gevierd. Het zal er wel niet luidruchtig zijn toegegaan want al de genoodigde gasten waren ook doofstommen. In een kolenmijn bij Barnleyaan den spoorweg naar Manchesterheeft een he vige ontploffing plaats gehad, waardoor waarschijnlijk 20 werklieden om het leven kwamen. Het ongeluk gebeurde 's nachts toen er slechts 25 mannen aan het werk warenanders zou het verlies van men- schenlevens veel grooter geweest zijn. Vijf arbeidersdie dicht bij den uitgang werk ten, snelden daarheen, en werden onge deerd naar boven getrokken. De schok was zoo hevig, dat de huizen in den omtrek schuddende knal werd op verren afstand gehoorden de mijn werd zwaar beschadigd. Er was spoedig hnlpook geneeskundi ge, ter plaatse aanwezig, en 54 vrijwillige helpers gingen spoedig aan het werk om zoo mogelijkde mannen beneden in de mijn te redden. Er werden na gernimen tijd drie lijken bovengebracht, maar men ondervond bij het zoeken groote moeilijk heden vooral van den verstikkenden damp en er bestaat weinig hoop, dat de zeventien mannendie vermist wordennog in leven zijn. Het Brusselsche plebs heeft zich bij de inwijding van het Paleis van Justitie allerschandelijkst gedragen, toen men, na afloop van de plechtigheidde denren voor het publiek had opengesteld. Al kan men bezwaarlijk de geheele bevolking men berekentdat er honderdduizend per sonen op dien dag in het gebouw zijn geweest aansprakelijk stellen voor het gebeurdede menigte is toch schuldig in zooverre zij niet fatsoenlijk en mannelijk genoeg is geweest, om de bedrijvers der schandalen in toom te houden. Men schaam de zich niet op de tafels en op de fluweelen stoelen te gaan staan met de smerige voeten parodieerde op de oneerbiedigste wijze de zittingen van het hofrukte de kostbare fluweelen draperieën af enz. Drie belhamels zijn gearresteerd. Zij zullen moeten boeten ook voor de anderendie aan den arm der gerechtigheid ontkwamen. Te Parijs trekt thans eene prinses die als zangeres in een café chantant op treedt, zeer de aandacht. Zij noemt zich Prinses Pignatellie-Ceschiari en leeft van een jaargeld, dat haar zwager, Prins Potocki, haar uitkeert. Zij heeft twee kin deren, die de familie wen sekte toever trouwd te zien aan de leiding van een geestelijke. Dit heeft de moeder niet willen toestaan, waarop men haar jaargeld heeft ingehouden. Toen is zij in aanraking ge komen met den Komponist Gounod, die tegenwoordig erg kerksch moet zijn en zich van de zaak afmaakte. Daarna heeft zij zich om steun tot een radikaal Kamer lid gewend, maar deze was bang, dat hij als beschermer eener prinses in eene valsche pozitie zon komen tegenover zijne radikale kiezers. Zij is toen, om hare rijke bloedverwanten tot betaling te dwin gen geëindigd met een kontrakt te sluiten met den direkteur van het café-concert La Scala. Toen zij voor het eerst optrad had zij reeds eene eivolle zaal, waarvan de eene helft, de vrienden der rijke fa milie, haar uitgefloten hebben, terwijl de andere helft haar heeft toegejuicht, zoodat bij slot van rekening bijna niemand van haar gezang iets heeft gehoord. üit verschillende deelen van Grieken land en den Archipel komen berichten over groote schadeaangericht door zware on- weders vergezeld van hagel en hevigen regel. Zoo viel te Athene en omstreken verleden week op een avond zooveel regen dat de spoortrein al spoedig meer op een stoomboot dan een spoor geleeken einde lijk een eind weegs buiten Athene moest blijven steken. De passagiers kondden toen in de duisternis naar de stad waden. In het Hongaarsche Comitaal Weis- senburg heeft een gevecht tnsschen twee benden Zigeuners plaats gehad. Niet alleen de mannen die te paard zaten en met bijlen gewapend warenmaar ook vrouwen en kinderen vochten mee. Yier der strijders werden gedood, twee werden ernstig en een aantal licht gekwetst. Een veertienjarige jongen die een kat met een steen wonddehaar toen bij den staart greep en het arme dier met een stok sloeg tot het bloed er bij liepis te Londen veroordeeld tot veertien dagen ge vangenisstraf. Onlangs kwamen in de kerk te Verona een jong koopman en zijn bruid om hun huwelijk te laten inzegenen. Maar toen de priester de gewone vraag tot den brui degom richtte of hij het meisje aan zijn zijde tot vrouw wilde nemen enz., ant woordde de jonkmantot verbazing en ergernis van allen „Ik denk er niet aan De bruid viel in onmacht. De bruidegom wilde ontvluchtenmaar hij werd aan de kerkdeur tegengehouden door de broeders der gehoonde bruiden zoo duchtig afge ranseld dat hij in een zeer bedenkelijken toestand verkeert. -De olifanten-dresseur Lockhard is te Londen het slachtoffer van zijn beroep geworden. Toen hij een zijner olifanten die wat onhandelbaar was, bestrafte door hem met een klein tangetje te knijpenwerd het dier woedend. Het nam hem met den snuit open slingerde hem tegen den grond en verbrijzelde hem de borst met zijn pooten. Lockhard had met zij n olifanten fortuin gemaakt. Zijne weduwe, die de gedres seerde dikhuiden van de hand wil doen, blijft in ruime geldelijke omstandigheden v achter. Te Deventer werden Vrijdag buiten gewoon veel appelen en peren aangevoerd waaronder ook groote partijen afkomstig van Z. M. boomgaarden van het Loo welke aüen tegen zeer lage prijzen werden verkocht. De fijnste tafelappelen werden voor hoogstens 1.60 per HL. verkocht. In het welbekende uitgestrekte ge bouw op den hoek van het Rusland en den Kloveniersburgwal te Amsterdam »Het Wapen van Amsterdam#, dat der firma J. Brandt Zoon tot bijbelmagazijn en binderij dient en waarin tevens het papier- magazijn van de firma P. Proost Zoon gevestigd isbrak Zondagmiddag te kwart voor vieren een hevige brand uitwelke zich het eerst aan de achterzijde in de Slijkstraat vertoonde, en in de woning van den concierge ontstaan was. De oorzaakhoewel door sommigen aan het omvallen van een brandenden pot met vet toegeschrevenis nog onbekend. De vrouw van den concierge die met hare zuster in de keuken zat enbrand lucht bespeurende, de deur opende, zag zich eensklaps door rook en vonken om ringd slechts met moeite konden beide vrouwen zich door een raam aan de ach terzijde van het gebouw redden. Door de tocht van een breede wentel trap in het midden van het gebouw aan geblazen stegen de vlammen al aanstonds met groote kracht naar boven, waar zij den voorraad papier aantastten en een uitgebreid veld vonden om zich voort te planten. De brandweerdie hij hare aan komst de groote middendeuren op het Rusland gesloten vondmoest deze openhakken om zich toegang te ver schaffen. Het gebouw was toen reeds voor en achter aangetast, en eerst te kwart over zessen was men er met groote in spanning en behulp van vier stoomspuiten en de Jan van der Heydenbenevens van drie handspuiten, in geslaagd, dank zij den grooten beschikbaren voorraad water uit twee nabij gelegen grachten den brand in zijn felheid te stuiten. Te kwart over zevenen was hij geheel gebluscht ofschoon telkens, wanneer stapels bran dend papier omvielenzich hier en daar nog een enkele vlam vertoonde. Om de lijst van den hoogen voorgevel te kunnen bereikenhad men alle stralen der verschillende stoomspuiten in een slang van de Jan van der Heyden doen samen- loopenterwijl de stoomkracht tot de hoogste spanning werd opgevoerd. Twee brandwachts hebben verwondingen beko men evenwel niet van ernstigen aard de een die door de verbrande zoldering viel kon na in het gasthuis verbonden te zijn zijn dienst weder waarnemen. Een zeer aanzienlijke hoeveelheid papier en drukwerk is verbrand of door water onbruikbaar gemaakt. Verleden Woensdagavond werd eene dienstbodedie gouden FrieBch oorijzer droeg, op den Singel bij den Heiligen Weg te Amsterdam door een man aangegrepen die met kracht het gouden versiersel wilde afdrukken. Op het geschreeuw der dienst bode nam de straatroover de de vlucht. De weezen te Oud-Beierland zijn thans alle ingeënt. HAARLEM, 23 October 1883, Gisteren avond is door de Politie alhier gearresteerd een 17-jarige matroos van Zr Ms wachtschip te Hellevoetsluis die sedert 14 dezer was gedeserteerd en zich alhier had schuldig gemaakt aan diefstal van een groot stuk baai ter waarde van 50bij den winkelier Baaten in de Groote Houtstraat. Hij is ter beschikking van de militaire autoriteit gesteld. LI. Zaterdagavond is door de Politie alhier aangehouden Th. J. J. oud 35 jaren timmermansknecht die zich aan diefstal van eene portemonnaie waarin ruim 13 had sehnldig gemaakt ten nadeele van zijn kostbaas.

Haarlemsch Advertentieblad | 1883 | | pagina 3