DE KLANK VAN GOUD. bloedverwante, die hg zonder reisgeld, niet had kunnen bereiken. In Rusland is een nieuw socialistiesch orgaan de Veathik Narodnaya IVol/ja („Ver kondiger van den wil des volks'') ver spreid. Het blad is in de Russiesche taal geschrevenmaar buiten Rusland gedrukt Het thans verschenen eerste nummer be helst o. a. een brief van Netschajeff aan Czaar Alexander HI welk schrijven in de nihilistiesehe kringen groote opschud ding verwekt. Netschajeff, tien jaren ge leden veroordeeld, en sedert lang voor dood gehouden, is zooals uit den brief blijkt, nog altijd opgesloten in een van de kazematten der vestingwerken van Petersburg. Hij klaagt bitter over de on- mensehelijke behandeling, welke hij en zijne medegevangenen van de hoofdambte naren der gevangenis te verduren hebben en verklaart, dat hij vóór eenigen tijd ook beroofd is geworden van het weinige licht dat men hem tot toen gelaten had. Het blad zegt, dat die brief die gelukkig niet in handen der gevangenis bewakers gevallen was, op een stuk ge drukt papier met bloed geschreven en op sommige punten onleesbaar is. Sedert een paar weken geschiedt de bezorging van nieuwsbladen in de buurt van Pleasan Plains (op Staten-eiland) door een klein inlandsch paard. Sedert 12 jaar behoort dit dier aan den kranten-ombrenger en nu deze ziek is, heeft hij aan zijn klanten doen weten, dat het paardtjen alleen de reis maken zalen hun verzocht hunne kranten zelfs te nemen uit den zak die aan het zadel is vast gemaakt. Het paard doet zijn dienst met de grootste nauw keurigheid. Eiken morgen precies op het zelfde uur, houdt het op voor de deuren van elk zijner klanten en roept hen door een zacht gehinnik. Hoewel hij 60 klanten heeft, vergat hij in drie weken slechts twee daarvan. Zelfs schoot het hem te binnen, dat hij een van die twee over geslagen haden het dier keerde meer dan een mijl terug om de krant nog even aan te reiken. Tijdens eene worsteling in Kleberg's menagerie te Brünn, riep een deugniet: "de leeuw is losgebroken!,, De paniek was zoo groot, dat alles hals over kop van de banken tuimelde en naar de deur drong. Vele personen kregen kwetsuren. J Twee moordendie waarschijnlijk met elkander in verband staan, zijn Li. Woensdag nacht te Straatsburg gepleegd. De eerste was ten huize van een apothe ker. Daar werd een bediende, die, toen er 's nachts omstreeks 1 uur gescheld werd, de deur opendeed, vermoord door eenige mannendie daarin binnendrongen en de kas plunderden. Hen vond bij het akelig verminkte lijk van den ongelukkige een groot slachtersmes. De tweede moord werd gepleegd op een schildwacht bij den kruittoren. Hij werd even over eenen, bij het aflossen van de wacht, dood gevonden, met 17 messteken in het lichaam en het hoofd door de kolf van een geweer verbrijzeld. Een mes en een valsche baard lagen op hem. Men vermoedt, dat de moordenaars van den apothekers-bediende op die plek den buit wilden deelen en door den schild wacht betrapt werden. Te Landegge in Hanover nabij onze grenzen is bij den jongsten storm het huisje eener weduwe omgewaaidterwijl de bewoonster te bed lag. Den volgenden morgen eerst werd het ongeluk ontdekt, men ging toen aan 't wegruimenniet anders denkende dan dat de vrouw, zoo niet dooddan toch ernstig gewond zoude zijn. Tot aller voldoening en verbazing echter vond men haar ongedeerd op haar bed. Het dak was zoodanig neergekomen dat het tot beschutting gediend had. De ambtenaren der ambulante post in den nachttrein van Brussel naar Parijs zijn Zondagnacht aan het grensstation Blanc-Hisseron op heeterdaad betrapt op smokkelarij. De douane-ambtenaren ont dekten in den postwaggon voor een waarde van 2000 fr. aan manufacturenop ver schillende plaatsen, tot zelfs in de brie venzakken zorgvuldig verborgen. De ambtenaren werdenzes in getalonmid dellijk in hechtenis genomen. Volgens l'Echo du Hord is reeds sedert meer dan een jaar dit winstgevend handwerk door de postambtenaren uitgeoefend en zou het cijfer der ontdoken rechten reeds meer dan 500,000 fr. bedragen. Te Beekbergen bestaan thans ver schillende sectenaan welke het echter moeilijk valt eene speciale benaming te geven. De predikantsplaatsen der Ned. Herv. en Chr. Her. gemeenten zijn beide vacant, doch er zijn twee godsdienston- derwijzers en een evangelist van zeer gematigde denkbeelden. Een dezer heeren beklimt om de veertien dagen 's morgens den kansel en houdt eene eenvoudige redevoeringwaarmede het publiek nog al gediend is. Ook vindt men er enkele particuliere personenuit den arbeidenden standdie op meer of minder gezette tijden en plaatsen, meest in particuliere gebou wen, zoogenaamde oefeningen houden, waar niet zelden veel volk, soms zelfs blijkbaar ontwikkelde liedensamenstroo- men om den man te hooren. Ook veel jongelieden gaan erheen, daar het predi ken veelal bij avond geschiedt. Eén dier predikers zit soms zóó vol ijver voor zijne roepingdat men hem meermalenterwijl hij met zijn os op het land werkzaam was, daar heeft hooren prekeneven alsof hij scheen te meenen dat een os daarvan ook nog iets begreep. Dinsdag namiddag is door de politie te Nijmegen eene dienstbode in hechtenis genomendie zich in de vorige week te Arnhem door bedriegelijke oplichting van een paar heeren- en een paar dames-bottines had weten meester te maken. Zij zou de volgende week in het huwelijk zijn getre den. Aan haar aanstaanden echtgenoot had zij de heeren-bottines ten geschenke ge geven om op den dag van het huwelijk te dragen. Men vermoedtdat hem de her komst der bottines bekend is. Te Temesvar in Hongarije heeft in de vorige week een duel plaats gehad, waarvan het voorspel even romantiesch, als de afloop treurig was. Onnoodig is 't haast te zeggen, dat ook hier weder eene vrouw de oorzaak was van den twist. Ilona was jong, schoon en zij was er niet minder om de dochter van den schatrijken bankier Schosberger de For- nia. Zij werd bemind door den advokaat Julius Rosenberg en had zijne liefde be antwoord, terwijl de ouders deze toe- bepaald wordt op 3 jaren. Hierdoor komen op disponibiliteit1 maarschalk, 19 luit.- generaals en divizie-generaals en 60 briga de-generaalsbenevens een groot aantal kolonels. Yerder zijn personen tot generaal benoemddie tot nu toe niet hadden kunnen opklimmen wegens hunne geavanceerde denkbeelden. Nog een aantal dergelijke maatregelen staan voor de deur. Althans Lopez Domingues, de Minister van Oorlog, moet in den Ministerraad verklaard heb ben dat hij geheel denkt te breken met het stelsel van begunstiging en uitsluiting van zijn voorganger Martinez Campos. In konzervatieve en militaire kringen wordt hierover wee en ach geroepenterwijl de liberale bladentot zelfs het orgaan van Zorilla, den minister dankbaar toejuichen. Zou de rnst van Spanje niet nog meer verzekerd wezen, als er wat minder gene raals waren? Het Deensche Ministerie Estrupp zal zich onmogelijk staande kunnen houden tegen de liberale meerderheid van het Folksthing, die met deze Regeering niet wil samenwerken. Zij tracht haar doel te bereikendoor het stelsel van obstructio- nisme toe te passen. Alle wetsontwerpen zelfs die welke in den geest der meerderheid vallenworden naar eene kommissie ver zonden en zoo wordt alles op de lange haan geschoven en komt niets tot stand. Ook van konservatieve zijde begint men in te ziendat de toestand onhoudbaar is. De Advokaat-Generaal bij het Hof van 's Gravenhage heeft zijn requisitoir genomen in de zaak van Jaantje Struik. Hij heeft gerequireerd met gedeeltelijke bevestiging van het vonnis der Rechtbank te Rotterdam, veroordeeling van Jaantje Cornelia Struik tot 5 jaar gevangenisstraf en 3 geldboetenelk van f 100J. H. van Zutphenniet tot 2maar tot 3 jaar gevangenisstraf; F. N. van der Heem(die door de Rechtbank was vrijgesproken) tot 1 jaar gevangenisstraf en E. D. Consenheim tot gevangenisstraf van 1 jaar. De advoka- ten der beschuldigden Mrs. Haas en van Gigch hehben vrijspraak gevraagd. -Voor de vakante betrekking van veldwachter in de Friesche gemeente Gaasterland hebben zich 65 sollicitanten aangeboden, salaris /'350. Op een landverhuizersschip van Liverpool naar New-York werd onlangs onder de lading een negenjarig knaapjen gevondenin lompen gehuld en den honger dood nabij. Zijn stiefvader had hem's nachts aan boord gebracht en hem gewaarschuwd zich niet te verroerenvoordat het schip sterk zou schommelen. De kapiteinver moedende, dat een der mannen het knaapje aan boord had binnen gesmokkeld, om het kosteloos de reis te doen makenliet den knaap vier dagen lang opsluiten om hem zoodoende tot bekentenis der waarheid te brengen. Het knaapje bleef echter vol harden. Den vierden dag dreigde de kapitein hem aan den fokkemast te zullen laten ophangen, indien hij niet binnen vijf minuten de waarheid zeide. De knaap bleef onwrikbaar en vroeg een paar minuten respijt om te biddendaarna zeide hij ga uw gang, mijnheerDe kapitein zorgde dat hij aan boord goed behandeld werd en liet hem meereizen tot Halifaxwaar 1 het jongsken dat bleek daar een onderkomen kon vinden bij eene rijke i (Naar het Engelsch.) I. 2) Denkt hij deze eerlijke en ijverige kassierdenkt hijals hij op dit metaal kijkten luistert naar 't gerinkel van dit goudwat een hatelijk ding geld is Of -wie zal het zeggen, terwijl een wensch voor zijn dochter's geluk hem uit het hart welt, of wenscht hij dat om harentwil dezesovereignsdezijne waren? Hij werkt en werkt alleen voor haar, en wat is natuurlijker dan dat hij van rijkdommen droomt. Maar, wat het ook zijn moge hij is zoo afgetrokkendat hij dien sluipenden tred niet hoort, die de plek nadert, waar hij zijn goud weegtrink kink-kinkhij ziet niet dat er eene schaduw op het licht valthij hoort niets, ziet niets, tot er een arm plotseling achter hem wordt opgelicht, en een gesmoorde kreet ontsnapt hem— geen tijd meer! Hij valt, neergeslagen en verpletterd onder een zwaren slag. Wat is er gebeurd Een moord! begaan in 't midden van den nacht!" Toen Bowser deze woorden geuit had was er gedurende vijf minuten stilte onder ons. Scroggie bewoog zich het eerst in zijn stoel. Ik had zijn glas in de laatste pauze van 't verhaal weder gevuld, en nu strekte hij haastig zijne hand uit, bracht het glas aan zijne lippen, en dronk het uit alsof het water ware geweest. Zijn hand trilde hevig, toen hij 't glas op den schoorsteenmantel plaatste. Dikwijls had ik zijn hand zien bevenzelden was zij geheel rustig maar nooit te voren had hij zulk eene buitengewone zenuwachtigheid getoond. „Welnu?" zeide hijzonder op te kijken. „Meer is er niets te vertellenzeide Bowser. „Klaarblijkelijk was het een beraamd plantusschen de portier van de bank en een zeeman, of tenminste iemand die veel op een zeeman geleek dien men in de nabijheid van een herberg had zien vertoevennog den avond voor afgaande aan dienwaarop dit verschrik kelijke treurspel plaats greep. De portier werd gevat, verhoord en veroordeeld tot levenslange dwangarbeid." „En de zeeman?" vroeg Scroggie. „Ontsnapte. Hij ging er van door met zakken, die een groote som gouds be vatten, en liet sinds niets meer van zich vernemen." Met deze woorden stond Bowser op, en begon de kamer op en neêr te wandelen, opgewonden met zij n zakje goud spelende. „Ja," zeide hij plotseling, „demoor denaar ontsnapte. Maar ik heb gezworen dit geheim op te lossenen te ontdekken, wie de moordenaar van haar vader is, voordat ik Alice Darell ga trouwen. Dat is de hinderpaal bij ons engagement. Als de schelm in leven is, zal ik hem opjagenneerschietenof hem aan de justitie overleveren. Want ik bemin Alice Darell meer dan mijn leven, en voor haar zou ik mij aan ieder gevaar willen wagen. Mr. Darell was mij» vriend. Ik eerde hem alsof hij mijn eigen vader was." Hij bleef staanen keek met een woesten, energieken blik de kamer rond en toen riep hij uit, terwijl hij't zakje met goud uittartend omhoog wierp: „Maar de klank van goud zal te eenigen tijd het slechte geweten doen ontwaken. De man, die deze misdaad heeft begaanzal zich ten slotte zelf verraden. Zijne misdaad zal op zijn ge zicht gebrandmerkt zijn, gelijk een leelijk litteeken, wanneer hij dien klankrink- kink- kink hoort. Dan helpt geen ont- II nemende genegenheid schijnbaar met ge noegen gade sloegen. Op een goeden dag werden de kirrende duifjens echter plot seling overvallen door een valk, in de gedaante van den modeheid Graaf Bathy- anidie zonder omwegen den bankier om de hand zijner dochter vroeg. De vader had daar niets tegenintegendeel hij voelde zich vereerd. Doch bij de dochter was de stemming anderszij gaf kort en bondig te verstaandat zij niemand an ders wilde trouwen dan Rosenberg. Ge dachtig aan het spreekwoord: „uit het oog, uit het hart," besloot men de ge lieven te scheidenin de hoopdat zij elkaar dan ook weldra zouden vergeten. Dit echter gebeurde nietRozenberg reisde zijn meisjen na en vond haar in Mari- ënbad; hij haalde haar over in het na burige Eger te komen, wat zij deed en waar zij trouwden. Daar de jonge dame echter niet meerderjarig was, en zekere formaliteiten verzuimd waren, verklaarde papa het huwelijk voor ontbonden en reisde de familie af, alles in 't werk stellend om hare verblijfplaats geheim te houden. Rosenberg zocht lang en kreeg eindelijk bericht, waar zijne vrouw was verborgen. Hij ging er heen om haar op te eischenmaar inplaats van zijn vrouw- tjen aan 't hart te drukkenwerd hij met een geladen revolver opgewachtzoo dat hij het raadzaam vond heen te gaan en later terug te komen. Weder verdween de familie, en weder zocht Rosenberg, ditmaal zonder te vinden. Eindelijk las hij in een Dnitsch blad, dat Graaf Ba- thyanie en Ilona Schosberger te Wies- baden waren getrouwd. Rosenberg, die den vader gerechtelijk zal vervolgen, zond den Graaf twee sekondantenen een duel met pistolen was het gevolg. Er werd tweemaal geschotenzonder dat een van beide partijen gekwetst werd. De getuigen beproefden toen nog eene verzoening te bewerken,- maar zij mochten daarin niet slagen. Eindelijk kreeg de Graaf een kogel in de slaap van het hoofd en viel dood neder. Dr. Rosenberg is met zijne getuigen te Szakalhuza in hechtenis genomen. Er werden in den laatsten tijd op de onderofficiers-kamers van het regiment grenadiers en jagers in den Haag bij herhaling verschillende voorwerpen en kleedingsstukkenook gouden en zilveren horlogesvermistzonder dat men er tot nog toe in mocht slagende hand te leggen op den bedrijver dezer verschil lende diefstallen. De dief, een grenadier-milicien uit Am sterdam is evenwel in de val geloopen toen hij een sergeant een horloge te koop aanbood, dat deze als het zijne, vóór eenige dagen ontstolen, herkende. De dader werd aanstonds in 't verhoor geno men en, na te hebben bekend in voor- loopig arrest gebracht. Te Genéve is overledenin den ouder dom van 52 jaren, Jean Trotett, die ofschoon zonder handen en voeten geboren toch zeer ontwikkeld was, behoorlijk kon schrijven en met allerlei werktuigenook wapenen, omgaan. Hij had zich op den landbouw toegelegd met uitnemend gevolg. De wakkere man wordt betreurd door zijne vrouw en drie kinderen zonder lichaams gebreken en door zijne talrijke vrienden en buren. snappen, 't Geweten is machtiger dan de mensch!" Weder wierp Bowser't zakje met goud omhoog en stapteopgewondener dan ooit, door de kamer. „Mijn lieve Bowser," riep ik uit, „wees toch om 's Hemels wil verstandig De gemeenste buurten van Londen te bezoeken, en zich onder die wilden te mengen(want velen van die men- schen in East End zijn niet veel beter), zooals gij doet, is u zelf aan groote gevaren blootstellen. Deze matrozen kennen den klank van goud maar al te goed. Op een goeden nacht zult gijik waarschuw u nogmaals geplun derd en vermoord worden. En dat," voegde ik er bij„zal zeker geen aan genaam nieuws voor mij zijn, om aan Alice Darell over te brengen. Nog eens raad ik u ernstig aan dit plan te laten varen. En Scroggie"liet ik er op volgen, „Scroggie zaldat weet ikmijne raad geving ondersteunen." „Laten varen!" zei Bowser, terwijl hij naar de deur liep. „Waarom? Ik heb reeds twee of drie beste rechercheurs in mijn vertrouwen genomen. Goeden avond. Ik ga er nu een opzoeken." Wordt vervolgd.)

Haarlemsch Advertentieblad | 1883 | | pagina 2