JANUS TULP. Van alles wat. Nieuwsberichten. Beijnes gegeven zijn dit welverdiende orde- teeken nog jaren op de borst te dragen tot vrengd van zijne betrekkingen en werklieden. Onder de laatste bevinden zicb nog enkelendie bun patroon gedurende de verschillende perioden van welvaart en uitbreiding gestadig hebben -bijgestaan, waaronder een viertal gedurende 25 jaar, terwijl de oudste, die als leerjongen bij hem indienst trad, dezen zomer 40 jaar aan de fabriek werkzaam was, wel een bewijs dat ook de onderhoorigen door den Heer Beijnes worden gewaardeerd en geacht. Zie zoo, de voorstelling van Janus Tulp is voorbijen tot na die voorstelling heb ik beloofd mijne meening op te schorten over het geschrevene wat dat stuk betreft. Ik word beschuldigd de schrijver te zijn van een der artikelen voorkomende in dit blad of in dat van het Haarlemscli Dagblad. Het is echter mij nog nooit in het hoofd gekomen om legen genootschappen te schrij ven, in tegendeel, mij is somtijds wel eens een plaatsje vergund in een of ander dagblad, maar steeds hebben mijn op stellen de strekking om de vereenigingen of genootschappen aan te moedigen, dat zij voor hun zeiven hunne taal beoefenen en veredeling van het volk door hunne voor drachten trachten te bevorderen. Ik zal in het midden laten hoever eene vereeniging of een genootschap kan of mag gaan om van een stuk als van den schrijver Justus van Maurik Jr. te kunnen spreken „van weinig geest," dat moet ieder voor zich zelf weten en tegenover den schrijver verantwoorden. Ik voor mij zelf had de aangevallene clausule niet onder het annonce-biljet ge plaatst, maar moet toch in 't midden brengen dat de wijze waarop het genoot schap Melpomene en Thalia opmerkzaam is gemaakt op eene misstelling, op zijn minst genomen veel te hard is. Had de steller der ingezonden stukken het genoot schap Melpomène en Thalia opmerkzaam wenschen te maken op een begaan abuis hij had dit per brief of persoonlijk aan het genootschap kunnen doen, en in dank zouden dan zijne opmerkingen zijn aan genomen. In plaats daarvan nam hij eene courant te baat en spreekt daarover de beteekenis der woorden „spectakelstuk en fijne geest." Dit toch zegt schrijver niet zoozeer aan een genootschap, maar aan het publiek, ten einde zoo mogelijk de vlag zijner eigen geleerdheid in de mast te hijsehen en het genootschap Melpomène en Thalia in een bepottelijk daglicht testellen. Melpomène en Thalia heeft steeds getracht door studie en opvoering van goede stuk ken aan haar doel te beantwoorden en als de steller misschien beter op de hoogte was van de eigenaardige moeielijkheden aan het opvoeren van goede stukken ver bonden, zou hij een enkele fout goedwillig hebben over het hoofd gezien, uit aan merking dat het tweemaal gemakkelijker is te recenseeren dan uit te voerenwaarvan een bewijs mag heeten dat men op't gebied van tooneelspel juist de scherpste recen senten vind onder hen, wien het zelf nimmer is mogen gelukken met eenig succes op de planken te verschijnen. Of nu de ex-school meester zulk een recencent is, weet ik niet, ofschoon het misschien waar zou kunnen zijn, maar ik betreur het ten zeerste wanneer deze besproken opmerking zoowel in dit blad als in het Haarlemsch Dagblad uit de een of andere vereeniging voortkomt. Laat ieder voor eigen huishouding zorgen en daarin heeft men dikwijls genoeg te doen. De opvoering van Janus Tulp heeft verder wel bewezen dat de raadgevingen van den steller gerust in den wind kunnen worden geslagen, want het spel van Janus Tulp was goed. Gij moet u dien grooten tooneel- speler niet voorstellenmaar den liefhebber P. J. v. M. Ook vind ik dat Barend zeer goed heeft voldaan en het naïve spel van Marie zeer'goed was, en Betje als schoon zuster heeft in het 3e bedrijf aan de thee tafel bewezen haar rol goed te begrijpen. Overigens Jlir. v. Rietheuvel en Brand hebben mede hun beste krachten dien avond getoond Kortom allen hebben mede gewerkt tot een goed geheel. Ik geloof steller van het artikel in 't Advertentieblad toch op een abuis te moeten opmerkzaam maken. Hij schrijft toch dat de clausule onder aan het aanplakbiljet is geplaatst met cursieve letters. Dat heeft hij mis, het is een staande letter. Maar laat hij nu ook bet a b c-boek nemen en zien welk een verschil er bestaat tusschen een cur sieve letter en een staande. Maar ik mag daar niet veel over zeggensteller is mis schien een oude schoolmeester geweest, die vergeten is wat een cursieve of staande letter is. Ik meen hiermede mij tegenover mijn beschuldigers verantwoord te hebben. Dan k- baar blijf ik de redactie voor hare wel willende plaatsing. J. V. De Génestet's St. Nieolaas-avond wordt druk gelezen door de t. T. 's gedecoreerden men spreekt zelfs van overzettingen in alle talen der vijf werelddeelen ten einde Frank en Brit, Germaan en Rus, Hoor en Deen, Spanjaard en ItaliaanChinees en Japannees den zegenrijken invloed te verzekerendien de lezing van dat gedicht op geridderde borsten kan en moet en.zal hebben. Wil men gevolgen voorkomen, dan moet men oorzaken wegnemenmaar de te Utrecht dronken gemaakte militairen op wacht zijn gedegradeerd en streng ge straft, en de dronken-makers komen vrij evenals zekere nog niet vergeten ranselaars van eene onschuldige juffrouw. Is Themis werkelijk blind? Ondertusschen is aan J. H. de Rooze, gewezen directeuf der cellulaire te Utrecht pensioen verleend van ƒ969 'sjaars. De dienstregeling op den spoorweg naar IJmuiden is vastgesteld met het doel om zoo min mogelijk reizigers te lokken. De waarde der jeneverbrande rijen te Schiedam verminderd zoo sterk, dat er eene, voor 20 jaar verkocht voor ƒ40000, nu opbracht slechts 12800. De drankwet begint gelukkig te werken. De burgemeester van Stavoren is doodbang voor vermeerdering der bevolking. Hij waarschuwt de werklieden toch niet te komen, want zij zullen er noch werk, noch huisvesting, noch onderstand vin den. Te Appelscha in Ooststellingwerf (Friesland), waar gebrek is aan genees- heeren en hoofden, woont eene vrouw, die getuige is geweest van de opening der eerste spoorlijn in Nederland, namelijk van die tusschen ons dierbaar Haarlem en de hoofdstad in 39 en nogtans nog nooit van haar leven een reisje per spoor gewaagd heeft. Zulk eene zeldzame ont houding en zelfbeheersching is vreemd, vooral bij eene vrouw. De New-York- sche schoonen zijn tegen woordig zeer verzot op het tatoueeren harer blanke armen. - Fedde Kies zal de Yeenhuizers niet langer meer mogen dienen met geheimen handel in tabaksuikerkaassterken drank enz. De kolonie zal hier door al weêr veel van hare eigenaardige bekoorlijkheid verliezen. t. T. is in alle stilte geslotenbezocht zijnde door 1.450000 heele en 80000 halve betalers; er werden door de Voorzorg 1.600000 broodjes en 1.150000 krakelin gen gebakken. Te Nijkerk ondervinden de HH. Malga en Schnssler al weêr hoever de vrijheid in Nederland gaat. Zij hebben gemeend tegen den tram te moeten zijn, en 't volk gooit hunne glazen in en roept „Malga en Schussler geven tramkaartjes af; er zijn loketjes in de ruiten Opdat t. T. toch niet al te stil zou stervenheeft de heer F. J. W. H. Schmitz ten zijnen huize aan een veertigtal t. T. 's autoriteiten een begrafenismaal gegevenwaarop veel getoast en niet gehuild is. In België houdt men kiezers-examens. Indien men in Nederland ze ook invoerde, zou daar zeker van de candidaten een schoonschrift geëischt worden„Zet de tering naar de nering;" en een opstel over het bekarti- gingswaardige dezer spreuk voor allen, die waardig zijn gekozen te wordenbe nevens de oplossing van 't rekenkunstig voorstelals iemand 16.'s weeks inko men heeft, hoeveel kan hij dan verteren zon der te kort te komen Vergelijk het Zater dag 1.1. door den heer Goeman Borgesius in de kiesvereeniging Haarlem gesprokene. Te Tilburg hangen appelen aan een boomdie 9 kilo wegen. Men wordt ge waarschuwd zich onder dien boom niet te slapen te leggen. Wees ook gewaar schuwd tegen iemand, zich noemende luite nant de Jonghmet hoogen hoed en glacé handschoenen die den letter R. niet kan uitspreken, daar hij te Leiden bij een winkelier een j uweelen ring heeftontvreemd Misschien zal hij zich onkenbaar maken door in plaats van glacé- zijden of garen handschoenen aan te trekkenlet dus meer op, hoe hij Mijnheer, Mevrouw of Juffrouw zegt. 't Nnt zal goedkoope en dure medailles laten slaan ter gelegenheid van 't eeuwfeest van 84". Om den heer Böhringer te troosten over den dood van zijn zwa luwtje, is hij tot voorzitter benoemd. De heer J. Hobbel beschuldigt den heer F. Domela Nieuwenhuis in eene brochure van socialistisch onverstand. Hoe is 't mogelijk Z. K. H. de Prins van Oranje zal, naar men verneemt, eerstdaags naar het Zuiden van Frankrijk vertrekken. De Kroonprins van Portugal heeft ons land verlaten en zich naar België begeven. Z. K. H.die op allendie hier te lande met hem in aanraking kwamen, een alleraangenaamsten indruk heeft gemaakt moet zeer voldaan zijn over 't geen hij van Nederland gezien en in Nederland ondervonden heeft. De Staats-Courant bevat de lijst der naar aanleiding van de Amsterdamsche Tentoonstelling benoemde ridders in de orde van den Nederlandschen Leeuw. We zullen die lange lijst niet overschrijven, maar teekenen een paar benoemingen aan, en wel, behalve die van den Heer J. J. Beijnesalhieromdat wij die reeds in ons vorig nummer vermeldendie van den Heer J. H. L. de Haas te Brussel, onze beroemde veeschilderdie te Haarlem zijn eerste opleiding heeft genotenin het atelier van den achtenswaardigen Haar- lemschen kunstschilder van Os. Dat de Minister van Kolonieënde Heer van Bloemen Waandershet ridderkruis heeft ontvangen niet wegens als minister den Staat bewezen dienstenmaar als hoofd van het Departement van Kolonieën, welks medewerking tot het welslagen der Tentoon stelling in zoo groote mate heeft bij gedragen, zal natuurlijk ieder begrijpen. De nieuwe wet op het Lager Onder wijs, die door de Pruisiesche Regeering bij den Landdag zal worden ingediend, gaat uit van het beginseldat alle zakelijke uitgaven voor de school (het stichten en onderhouden der school, enz.) door de Gemeenten, de persoonlijke (de traktemen ten der onderwijzers) door den Staat zullen gedragen worden. De Minister berekent eene som van 60 miljoen 'sjaars voor de uitvoering dier wet noodig te hebben. De traktementen der onderwijzersdie thans in Pruisen op het platte land zeer laag zijnzouden aanzienlijk verhoogd worden. De Pruisiesche schoolmeester zal dan waarschijnlijk een „heel heer" worden, wat zijn Nederlandsche ambtgenoot volgens den Minister Heemskerk reeds is. De Keizer van Duitschland houdt zich ongemeen kras. Verleden Zaterdag heeft hij nog aan eene jachtpartij deel genomen, waarbij hij alleen niet minder dan 80 hazen geschoten heeft, 't Is waar, de hazen werden naar hem toegejaagd, maar het schieten alleen reeds is een tamelijk vermoeiend werk voor een man van zoo hoogen leeftijd. De beroemde veldheer van Moltke is dezer dagen 84 jaar geworden en moet ook nog zeer hecht zijn. De gezondheid van den Kanselier von Bismarck laat nu en dan vooral als hij zijn zin niet kan krijgen - nog al wat te wenschen over, maar de laatste berichten dienaan gaande luiden zeer gunstighij moet druk bezig zijn met het uitwerken zijner Sociaal- politieke ontwerpen. Volgens een uit Frdhkfort a/a M. ontvangen telegram is Dinsdag het koofd- Kommissariaat van politie aldaar door een opzettelijke dynamiet-ontploffing gedeel telijk verwoest. Geen mensehen zijn er bij omgekomenwat een geluk mag heeten, daar het geheele personeel aanwezig was in het gebouwdat erg beschadigd moet zijn, Van den dader is nog niets ontdekt. - De Chineesche gezant Markies Tseng, is na een driedaagsch oponthoud te Parijs, naar Londen teruggekeerd. Men verneemt, dat hij van zijne Regeering machtiging gevraagd heeft, om aan den Franschen Minister van Buitenl. Zaken eene nota te overhandigen, waarin China voor de eerste maal vormelijk protesteert tegen Frankrijk's handelingen in Tonking. Op grond van een door Anam aan China verleend recht om politie-toezicht uit te oefenen over de aan het Keizerrijk grenzende provincie Tonking, bevinden zich 5000 man Chineezen in den omtrek van Bac-nink en een tweede korps van 10,000 man op de grenzen van Yiinnan. In genoemde nota zou de gezant tevens den Franschen minister van onoprechtheid beschuldigen en hem verwijten twee dépêches, die een merkwaardig licht over de verwikkelingen werpente hebben achtergehouden althans te hebben ver zwegen in zijne memorie aan de Kamers. Wellicht zal de interpellatie, welke de heer Granet in de Kamer van Afgevaar digden tot de Regeering zal richteneenig licht over de zaak verspreiden. Tusschen Rusland en Bulgarije wordt de spanning voortdurend grooter. De Bulgaarsche Regeering heeft besloten tot een stapdie duidelijk doet zien hoezeer men verlangt zichdes noods op onzachte wijze, van de Russiesche voogdij los te maken. Alle Russiesche officieren namentlijk in het Bulgaarsche leger worden afgezet, en de Bulgaarsche officierendie bij het Russiesche leger dienen, worden teruggeroepen. Het Madridsche blad El Liberal meent uit vertrouwbare bron te kunnen berichten, dat de Koning van Portugal voornemens zou zijn ten gunste van den Kroonprins afstand van den troon te doen. De Koning zou het Republikeinsclie woelen dat zich allerwege in het land openbaart, moede zijn en, liever dan van den heer Pontes en van het Konservatieve Kabinet, waaraan hij sedert 20 jaar de voorkeur heeft gegevente scheiden, de kroon willen neerleggen. - Erfenissen van miljoenen zijn tegen woordig aan de orde van den dagen de meesten zijn gebleken geen beteren grond slag te hebben dan de „Waarheidsliefde'1 dergenen, die beweerden de erfgenamen er van te zijn. Maar indien de mededeelingen der voornaamste Amerikaansche bladen ten aanzien van de nalatenschap van Margaret Gaunt volkomen juist zijn, dan valt hier met recht te spreken van eene erfenis van miljoenen. Margaret Gaunt bewoonde een onaanzienlijk huisjen in de nabijheid van Erie, eene kleine stad in den Staat Pennsylvanië. Menigmaal had men haar de volgende woorden hooren uiten „Kom ■ik eenmaal te stervendan zal de wereld verbaasd staan. Ik heb stukken, oude dokumenten in mijn bezit, waarmee men een schat van miljoenen in Engeland zal kunnen lichten.'' Op deze en dergelijke woorden had men niet bizonder veel acht geslagen en de zaak gelaten voor 'tgeen men meende dat zij wasnamentlijk een dwaas praatjenwaarvoor geen grond hoe genaamd ter wereld was te vinden. Onlangs werd Margaret Gaunt zwaar ziekzij ver zocht een harer bekenden het volgende te melden aan een lid harer familiedie in Engeland woont, dat zij in vroeger jaren had verlaten, om zich in Amerika te vestigen: „Kom spoedig herwaartsik heb familiepapieren in mijn bezit, welke ik u ter hand wil stellen. Zij zijn van groot gewicht. Kom), zoo spoedig mogelijk."" Edwin C. Gaunt gaf aan deze uitnoodiging- gehoor. Bij zijne komst stelde zij hem inderdaad dokumenten ter hand, waar uit bleek, dat indertijd te Tyburn een hunner voorouders was verbrand, opgrond dat hij een der samenzweerders tegen het leven van Jakobus II had geherbergd. Te vergeefs had hij gepoogd zijne onschuld te doen erkennen toen hijbeschuldigd van hoog verraadin den kerker werd geworpen- De beruchte Jeffreys wilde naar niets hooren op zijne gewone wijs luidde zijn uitspraak t „naar Tyburn!" Koning Willem III had aan de nagelaten betrekkingen van den onschuldig terdood gebrachten Gaunt een jaarlijksche rente toegelegd. Sedert 1776- was die rente niet ontvangen, daar de titel waarop ze werd gevorderdniet kon worden overgelegd. Allen in 't werk gestelde nasporingen om ze machtig te worden waren vruchteloos. Eindelijk zijn ze op de vermelde wijze aan 't licht ge bracht, en Edwin C. Gaunt zal nu in de gelegenheid zijn het achterstallige op. te vorderen, dat, naar men beweertruim 5 miljoen gulden bedraagt. De tentoonstelling te Amsterdam is Woensdag gesloten. Zij duurde 184 dagen en is door 1.427.521 betalende personen en door circa 80.000 voor minderen entree prijs bezocht geweestbehalve de duizenden geabonneerdenexpozanten en hunne ge- ëmploieerdenwerklieden enz. Zij werd bewaakt door 700 a 800 personenwaar onder politie en brandweer kunnen gerekend worden, doch niet de partikuliere be wakers, kellners, verkoopsters enz. Er werden in bakkerij de Voorzorg; 140.000 ponden bloem verwerkt en daar van 1.600.000 broodjes en 1.150.000 kra kelingen gebakken. De Erven Lucas Bols verkochten 80.000 glazen verschillende li keuren, terwijl 45000 glazen Dortmunder en 56.640 glazen Moezelwijn gedronken werden. Er werden tijdens de concerten 210.000 stoelen verhuurd. Om de bezoekers uit andere plaatsen naar Amsterdam te vervoeren liet de Holl. spoorweg Maats. 36000 treinen loopen. De Rhijnspoorweg- maatschappij kon het cijfer nog niet op geven. De Amsterdamsche omnibus-Maat schappij hebben van 1 Mei tot 31 October 8.801.154 personen vervoerden daarvoor 658.000 ritten moeten doen, de paarden hebben afgelegd 1.370.635 kilometer, wat gelijk staat met ruim driemalen den omtrek van onzen aardbol. De directie en beambten der verschillende vervoermiddelen vooral hebben zich tijdens het vervoer van deze buitengewone menschenmassa uitstekend gedragenzoodat geen enkel ongeval door hunne schuld te betreuren is. Mina Kruseman heeftnaar het schijnt, ook in Indië hare rol afgespeeld. Zij is van Soerabaiawaar zij woonde naar Napels vertrokken, om daar den win ter door te brengen.

Haarlemsch Advertentieblad | 1883 | | pagina 2