N ieuwsberichten. Co. is niet ingenomen met zulk een bemoeial, en de koning dezer eeuw „het Kapitaal" zal nooit dergelijke personen nooden aan zijn hof, of ze tot zijn minis ters benoemen. Nette menschen, Mijnheer de Redac teur houden zich aan de vormen, en nu vraag ik u, wat is meer tegen de vormen dan het weigeren van den eed, de vorm waarop onze geheele rechtspleging drijft, het criterim der waarheid. Ik kan moeijelijk anders gelooven, of uw redacteur behoort tot hen die in den strijd voor de afschaffing van den eed zien de verdediging van het beginsel der gewetensvrijheid en die daarvoor dweept, moet eerbied hebben voor elk, die dat beginsel in persoon en met zijn persoon durft steunen. Is het reeds ongeoorloofd de overtuiging onzer tegen standers niet te eerbiedigen, ik geloof dat het dan wel plicht mag heeten, onze medestrijders bij te staan, 't Is waar de brandstapel der oude tijden is niet meer te vreezen, maar de pijnbank der verdachtmaking en der bespotting bestaat nog, en zij worden maar al te vaak nog in praktijk gebracht. Waar iemand ook spreekt of handelt in 't al gemeen belangvraagt de menigte althans in ons vaderland allereerst, wat beoogt hij daarmede. Wat zou hij er meê willen verdienen? En als het dan blijkt dat hij er niets meê verdienen kan, dan wordt het tweede middel toe gepast, men lacht hem uit. Le ridicule tue. Dit is een ernstig woord van de luchthartige Franschen. Al wie iets doet in 't algemeen belang, gevoelt zich solidair met zijn omgeving, erkent en huldigt de publieke opinie, en daarom is 't zoo pijnlijk als juist die groote ongenoemde, waarvoor men zich moeite en last en smaad getroost, onze betere pogingen om haar te bevrijden van het juk der schijnheiligheid met schouder ophalen beantwoordt. Dat is de dood voor alle geestdrift. Dat beneemt den moed aan een ieder, om in 't openbaar op te treden ter verdediging van een beginsel. De vrienden van den voor uitgang hinken tegenwoordig op twee gedachten. Dan eens heet hetde vor men hebben geene beteekenis meer, dan weder: wacht u voor een elk die zich waagt buiten het door de oude regle menten voorgeschreven gelid. Deze halfheid komt ten goede aan hen, die wel terdege goed inzien dat vormen groote beteekenis hebben, en in die vormen hun beginsel handhaven. Zij vinden in de gewraakte zienswijze steun, en zien daardoor de kracht hun ner felste tegenstanders verlamd. Indien de jonge Roland Holst oud genoeg geweest was om een en ander in te zien, dan had hij zich aan al de verdrietelijkheden en ergernissen eener langdurige procedure niet gewaagd en zich wel gewacht voor zulke ondank baren den strijd aan te binden. Nu het echter eenmaal zoover geko men is, is het de plicht van hen, die er anders over denken, dan de boven genoemde halven, hem openlijk hulde te brengen voor den moed zijner over tuiging. Ons was het ten minste een behoefte zulks te doen. W. Meijer. De Tweede Kamer is weder bijeen gekomen maar tot nu toe hebben hare zittingen weinig belangrijks opgeleverd. Er zijn een aantal aanhangige wetsont- werpjens aangenomen. Door Mr. D. van Eek is een voorstel ingediendwelks aan neming we zeer wensohelijk vinden. De strekking van dit voorstel is,de tijdroovende behandeling van een antwoord op de Troon rede eenvoudig af te schaffen en aan den Voorzitter der Eerste Kamer, diedegekom- bineerde vergader, prezideert op te dragen onmiddelijk na het uitspreken der Troon rede aan den Koning den dank der Staten- Generaal te betuigen. De heer Seret heeft een interpellatie aangekondigd over de vertraging in de opening van het spoorweg vak Gorinchem Geldermalsen. Bij welwillende beschikking van Z. M. den Koning is het paleis Oranje- Nassau's-Oord bij Wageningen voor be langhebbenden ter bezichtiging toeganke lijk. De op 10 November geannonceerde trekking van de Tentoonstelling-Loterij is uitgesteld tot 30 Nov. a. s. Als reden voor dit uitstel word opgegevendat het Ko ninklijk Besluit, machtiging gevende tot genoemde trekking niet tijdig genoeg kon verwacht worden. Een der jury-leden van de Amster- damsche Tentoonstelling moet verklaard hebben„geen der bekroonden kan zich in ernst op de hem te beurt gevallen onder scheiding beroemengeen der slachtoffers behoeft zich zijne teleurstelling aan te trekken. Het werk was ij del van het begin tot het einde. Voor den bouw van de nieuwe koop mansbeurs te Amsterdamgeraamd op 1% a, 2 miljoen, is eene prijsvraag uit geschreven waaraan door Nederlanders en vreemdelingen kan worden deelgenomen. Vóór 1 Mei e. k. moeten de plannen zijn ingezonden bij het Dagelijksch Bestuur van Amsterdam. De ontwerpen der 10, door de jury als de beste aangewezen plannen ontvangen ieder eene premie van ƒ1000 en staan daarvoor hunne plannen aan de gemeente af. Van deze 10 plannen zal de jury nader een 5 tal kiezenwaarvan de ontwerpers zullen worden toegelaten tot eene besloten mededinging. De deel nemers aan de besloten mededinging ont vangen, naar gelang van de verdiensten hnnner plannen en in zooverre als die plannen aan de gestelde eischen beantwoor den, respektievelijk een premie van. 10.000, ƒ6000, ƒ5000, ƒ4000 en 3000 en staan daarvoor hunne plannen aan de gemeente af. De Duitsche Kroonprins zal deze week, als vertegenwoordiger des Keizers een bezoek aan 't Spaansehe Hof brengen. I Hij zal de reis daarheen over zee doen en door drie Duitsche oorlogsschepen be geleid worden, 't Is wel een bewijs, dat de verstandhouding tusschen Spanje en Duitschland niet te wenschen overlaat. Dat men 't in Frankrijk met leede oogen aanziet, kan haast niet anders. De Fransche Minister van Marine heeft bij de Kamer van Afgevaardigden ingediend de aanvrage van suppletoire krediten voor de Tonkingsche expeditie 1883. De mededeelingdoor de Fransche Regeering gedaandat de geduchte sterkte Bac Ninh door de Franschen zou zijn ingenomen en bezet, wordt thanspozitieftegengesproken. Uit Hongkong is het bericht ontvangen dat Admiraal Courbet de stad nog niet ingenomenmaar beslotenden aanval wegens den slechten toestand der wegen uittestellen tot het begin van December. Als men weet, dat Bac Ninh door een sterk Chineesch garnizoen verdedigd wordt gevoelt mendat de slechte wegen wel niet de eenige oorzaak van het uitstel zullen zijn. De Transvaalsche gedelegeerden hebben te Londen een voorloopig onderhoud gehad met Lord Derbyden minister van Kolo- nieën. Paul Kruger en zijne medeafgevaar digden moeten voorloopig zeer voldaan zij n en zieh gunstige gevolgen v. hunne zending voorspiegelen. De gedelegeerden moeten den door het Transvaalsche Goevernement zoo schandelijk bejegenden Dr. Jorissen, die op het punt stond Engeland te ver laten, verzocht hebben zijn vertrek nog wat uit te stellenen hen behulpzaam te zijn bij hunne pogingen om de belangen der Transvaal te bevorderen. Uit Petersburg meldt mendat de politie er in geslaagd is, een der invloed rijkste bestuursleden, zoo niet het hoofd en de ziel van de Nihilistiesche partij in handen te krijgen, 't Is Vera Philippora eene vrouwen haar arrestatie had plaats te Charkow. Tegelijk met haar werden 40 officieren in hechtenis genomen, die zij voor hare revolutionnaire denkbeelden had gewonnen. De Kroonprins van Portugal, die te Londen is aangekomen, is in eene fabriek, die hij vóór zijn vertrek uit België te Serang bezocht, een ongeluk overkomen dat beter schijnt te zijn afgeloopen, dan men hopen dorst. Te dicht bij eene machine komende, kreeg de Prins een staalsplinter in het oog. De splinter kan terstond ver wijderd wordenmaar de kleine wond scheen nog al pijnlijk. Toch heeft de Prins de reis naar Engeland ondernomenen men vernam tot op heden niet, dat de kwetsuur ernstige gevolgen zou hebben gehad. Ruiz Zorrilla is door den krijgsraad te Logrono belast met het onderzoek van den jongsten militairen opstand in Spanje voor de vierschaar gedaagd, om zich te verantwoorden wegens deelgenootschap aan het aanstoken van dien opstand. Verschijnt hij niet binnen. 31 dagen dan zal hijbij verstekals rebel worden veroordeeld. Tot gezant van Spanje te Parijs zal de Maarschalk Serrano worden benoemd aan wien waarschijnlijk ook het voorzitter schap van den Senaat zal worden opge dragen. Behalve in ons land is ook in de meeste Protestantsche landen de gedenk dag van Luther gevierd, vooral in Duitsch land, waar te Berlijn een feestelijke gods dienstoefening werd gehouden in de ver sierde St. Nikolai-kerk, die door den Keizer en zijne familie werd bijgewoond. In plechtigen optocht begaven zich tal der hooggeplaatste personen naar de kerk. De Keizer werd door de Prinsen en Prinsessen aan den ingang opgewacht, waar school kinderen in rijen geschaard stonden. 80000 schoolkinderen, in 53 afdeelingen verdeeld, werden naar verschillende godsdienstoefe ningen geleid. Ook in EislebenLuthers geboorteplaats, werd een gedenkteeken onthuld en een optocht gehouden. Te Leipzig had de onthulling plaats van Luthers standbeeld. Aan een optocht namen daar 4000 personen deel. In Darmstadt werd in tegenwoordigheid van den Erf- groothertog van Hessen de eerste steen gelegd van een Hervormde kerk. Op den Warthburg werd in de kapel godsdienst oefening gehouden en des avonds was de stad Eisenach geïllumineerd. Te Londen, Kopenhagen, Riga en zelfs te St. Petersburg werden verschillende feesten gevierd ter herinnering aan den grooten Hervormer. Twee hevige branden worden door Engelsche bladen bericht. De een was in het Oosten van Londen, in de uitgestrekte hout- magazijnen en kistenmakerij van Gebr. Li nes. De vlammen breidden zich daar door de omvangrijke stapels hout met groote snel heid uit. Men werd in het eerst, nadat reeds aanmerkelijke schade was aangericht den brand bijna meester. Maar na eenigen tijd braken de vlammen opnieuw met veel grooter hevigheid uitzoodat al de krachten der brandweer noodig waren voor het blusschen en er eerst 14, later 21 stoom spuiten werken moesten. Een voorname zorg waseen naburige gasfabriek te bewarenen dit gelukte. Toen het bericht van Daily News besloten werd bijna 42 uren na het uitbreken van den brand woedden de vlammen op het uitge strekte terrein nog steeds voort. In den omtrek heerschte groote opgewondenheid. De tweede brand was te Glasgow, in de magazijnen van een groote behangers firma Wylie Lochhead. Toen de brand weer kwam toesnellen stond het eerste huiseen gebouw van vijf verdiepingen in lichte laaiede vlammendie als vurige tongen uit de vensters sloegen, deelden zich aan de omstaande huizen mede, en ondanks de krachtige pogingen tot blus schen brandden de magazijnen der firma geheel af, evenals een restaurant daartegen over, terwijl een vijftal huizen meer of minder uitbrandden en verscheidene andere aanmerkelijke schade leden. Daaronder waren j uweliers, bont- en muziekhandelaars wier kostbare waren gedeeltelijk vernield werden. 's Avonds te acht uren brak de brand uiten den volgenden morgen te acht uur was men eerst de vlammen zoo goed als geheel meester. De schade wordt op 300,000 (ƒ3.600,000) geraamd. Men- schenlevens gingen niet verlorenmaar een vrijwillig helper werd ernstig verwond door een val uit een raam. De rezultaten der opium-verpachtingen voor zoover zij hekend zijnleerendat er opnieuw per maand 57660 méér voor de schatkist uit te verwachten is. HAARLEM13 November 1883. Zaterdagavond en Zondagmorgen is in de kerk der Evangeliesch-Luthersche Gemeente alhier de 400ste geboortedag van den grooten Luther herdacht. In de kerk waren daartoe eenige smaakvolle versierin gen met toepasselijke opschriften aange bracht een Zangkoor voerde onder leiding van den onderwijzer der Luthersche school den Heer F. W. van Eedeneenige zeer schoone koornummers uit, terwijl de ge meente zelf eenige liederen zong, waar van in een expresuitgegeven boekje de woorden waren aangegeven. Door de beide leelraren De HH. Poolman en Mees werden toespraken gehoudendie Luther schetsten in verschillende omstandigheden van zijn leven. Het geheel is ondanks den grooten toevloed van bezoekers zeer ordelijk afge loopen. Den Heer Ph. S. Frank herdach't Maandag 11. den dag waarop hij vóór 25 jaar tot heelmeester werd benoemd. Vele vrienden hadden zich in het locaal „Felix Favore" vereenigd en werd door Ds. Poolman de jubilaris toegesproken en hem namens de aanwezigen een sierlijk geschenk met album overhandigd. Ook de Genees- heeren uit Haarlem en Hollands Noorder kwartier boden hem een keurig geschenk in zilver aan waarbij door Dr. de Bronwer eenige hartelijke woorden werden ge sproken die door den Heer Frank werden beantwoord. Yooral heeft de jubilaris zich te Haarlem verdienstelijk gemaakt door zijne vele bemoeiingen voor de vaccine en het thans bestaande Park-vaccinogènedat voor een groot deel door zijn betoonden en volhardenden ijver is in het leven geroepen en thans nog in bloeienden staat verkeert^ Zondag 11. is de nieuwgebouwde kerk van de Christelijk Ger. Gemeente op d& Ged. Oudegracht door een feestrede van ds. Mulder ingewijd. De beruchte dief Paulus Selraatdi& reeds meer dan 12 malen wegens diefstal heeft getuchtis 11. Vrijdag namiddag andermaal door de Politie alhier gearres teerd, thans had hij in eene arbeiderswoning te Haarlemmermeer een zilveren horloge ontvreemd. LI. Zondag is door de Politie alhier aangehouden en naar het Huis van Arrest overgebracht Gerrit de Jager, zich ook noemende Gerrit van Zoelen, oud 37 jaar, sjouwer, alhier woonachtigdie zich heeft schuldig gemaakt aan diefstal van een. aantal stukken timmermansgereedschap van verschillende werklieden, aan de in aanbouw zijnde kazerne onder de gemeente Schooten. Reeds vroeger heeft hij voor dergelijken diefstal een jaar gevangenisstraf ondergaan. Cornelis Jacobus Bosmanoud 34 jaren, geboren te Dordrecht, van beroep commis8ionnairgesignaleerd in het Alge meen Politieblad van 26 October jl. ter zake misbruik van vertronwen is 11. Zon dag door de Politie alhier gevat en naar de gevangenis overgebracht. VERGADERING van den Raad der Gemeente Haarlem, op WOENSDAG den 14 November 1883, des voormiddags ten een ure. De volgende stukken en punten zul len aan de orde gesteld worden r 1. Brief Ged. Staten goedk. le suppl.. kohier. 2. Voorstel B. en W. terreinen Wilhel- minastraatNut van 't Algemeen. 3. Rapport Comm. bezwaarschriften op adres den heer A. J. de Leeuw. 4. Voorstel raadslid Dr. C. G.von Reeken,. wijziging verordening pi. dir. be lasting en rapport Comm. Finantien. 5. Rapport Comm. Finantien voorstel 4e suppl. begrooting en staat onvoorziene uitgaven. 6. Id. Comm. bezwaarschriften pl. di recte belasting. 7. Miss. B. en W. met voordracht benoe ming onderwijzeressen. 8. Rek. Dr. R. A. doelenherbenoeming gemeente-geneeskundige. 9. Id. H. L. van Linden v. d. Heuvel benoeming gemeente-geneeskundige 10. Voorstel B. en W. benoeming Com missie pl. dir. belasting. 11. Miss. Comm. toezicht lager onderwijs- benoeming leden. 12. Rapport B. en W. rekest bewoners Wilhelminastraat. 13. Voorstel B. en W. telephoonleiding in den Hout. 14. Id ld. verbouwing in Armen- en Ziekenhuis. 15. Id. Id. plan scholen Bakker straat. 16. Rapport Comm. fin. begrooting Elis. Gasthuis 1884. 17. Verslag Opzigter gasverlichting over October. 18. Rapport B. en W. reglement Gymna sium. 19. Rekest P. van Thiel. 20. Rapport B. en W. bouwvallige per- ceelen. 21. Miss. Vereeniging Volksgezondheid. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie, die dage lijks, (Uitgezonderd des Zondags} van 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Een zilveren vork. Eenige portemon- naie's met en zonder geld.Eenige school boeken en koker. Een manchetknoop. Een R. C. kerkboek. Een onderstuk gouden oorbel. Een mand waarin zak ken. Een beiteltje. Een pet. Twee ringen met sleutels.Eenige losse sleutels. Alles op straat gevonden.

Haarlemsch Advertentieblad | 1883 | | pagina 2