Afschaffing ADVERTENTIËN. N ieu wsberichten. Bemonstrantsch Zangkoor» NEDERLAHDSCHE VEREENIGINft Sterken Drank. gedeeld, dat ontwerpen zullen worden inge diend tot betere bezoldiging der ambtenaren, en hierdoor noodzakelijk geworden belas ting-hervorming dat wil zeggenbelasting vermeerdering. - Den Duitschen Kroonprins wordt in Spanje een feestelijke ontvangst bereid. Intussehen doen de Spaansche Regeerings- organen hun uiterste bestom de wereld wijs te maken, dat er hoegenaamd geen politiek achter dit prinselijk bezoek schuilt. De verstandhouding tusschen Portu gal en Spanje schijnt te wenschen over te laten. Er wordt door Portugeesche bladen geklaagd over de onrustwekkende berichtendie aanhoudend door de Madrid- sche dagbladpers verspreid worden over den toestand van Portugal. Yan al die gernchten zeggen de Portugeesche bla denis niets waar. 'tLand geniet de volmaakste rustde ontwikkeling van han del en nijverheid vervolgt haar geregeld verloop, de wetten worden volledig toe gepast en allerwege worden de weldaden eener onbeperkte vrijheid genoten, 'tls voor Portugal te hopendat laatstgenoem de bladen waarheid spreken. In de vorige week is te Rotterdam het buffet in de Diergaarde verpacht voor den tijd van 5 jaar. De hoogste inschrijving bedroeg 10.000 per jaard. i. juist 50 pet. minder dan de nu nog tot 1 Mei loopende pacht, 't Bestuur der diergaarde heeft nu besloten de pacht niet te gunnen. Ge makkelijk zal het evenwel niet gaanvoor- deeliger voorwaarden te bedingen. De pach ter die 5 jaar geleden de zaak aanvaardde ging vrij spoedig bankroet. Natuurlijk wer den toen de borgen aangesproken tot be taling der pachtsom. Een der borgeneen voornaam industrieel te Amsterdamheeft niet alleen aan zijne verplichting voldaan, maar tevens het buffet voor zijne rekening doen drijven. Verpoorten. J. F. Mansfeit Beck en H. C_ Meijlink. Ade Geus en JElffers GEBOORTEN. 6 Nov. A. Snoeks geb. Schimkies d. 8 Nov. D. v. Veen geb. Oexeman z. C. v. Looij geb. Pfaff z. A. Mostertman geb. v. d. Sluijs d. C. la Duk geb. Nagtegaal z. A. v.Velsen geb. Zaal z. G. de Klerk geb. Zoet. W. C. Bar- ter geb. Eocked. 9 Nov. J. A. v. Wort geb. e Nijs d. C. W. F. Stroo Cloeck geb. Asses d.— C. P. v. d. Wal geb. Jansen d.— L. Schaf- tenaar geb. Talhout z. 10 Nov. S. W. Mar tens geb. Blankwater d J. A. Serné geb. Sernéz. W. Michel geb, Berckenkamp z. A. E. Roosen geb. de Droog z. 11 Nov. A. Smit geb. Jansen d.H. M. v. Zand voort geb. de Jong. C. P. Smits geb. v. Norde d. 12 Nov. E. Verzijlbergk geb. Willemse d. M. E. Schreuder geb. Boekhouen z. J. M. B. Heintzberger geb. Duin z. L. v. d. Laan de Vries geb. Cost z. M. E. de Lange geb. Slingerland z. P. Donckergeb. Wakkiez.— J. M. Kromhout geb.v. Loevesijn d. 13 Nov. E. de Wilde geb. v. Duin z. 11 Nov. M. Ho reman geb. Kruup z. T. Zandbergen geb. Huig z. H. P. G. Bachofner geb. v d. Beek. z. C. J. Heijtvelt geb. v, Mierlo z. H. G. C. v. Galen geb. Thoolen z, G. v. Steen geb. Schut d. OVERLEDEN. 7 Nov. J. Damen 41 j., Asterstraat. 8- Nov. J. Soetermans 61 j.,Spaarnw. str. E. Tiesjema 49 jEssenstr. G. A. Duyff 11 m. z., Wolstr. 9 Nov. J. A. Overmeijer 25 j echtg. v. Steffens, L. Lakenstr. G. C. W. v.. Riemsdijk 21 d. d., Burgwal. 10 Nov. Een levenl. aangeg. kind v.h. m. gesl. v. J.W,Win kel, Bakkerst.A. v. Abbeven 5 j. dK.Hof- straat. Een levenl. aangeg. kind v. h. m. gesl. v. H. v. Zurk, Gasthuisvest. 11 Nov. A. J. Verwoerdt 4 j. z Scheepm. dijk. J. M. J. v. Lunenberg 2 m. dBartelj. straat. 12 Nov. M. M. Ten Boekkel 76 jwed. P. Roeland, Ha- gestraat, J. C. v. d. Wall 3 j. dL. Vaart. 13 Nov. JAzier 4 m. zJ acob. str. 14 Nov. Een levenl. aangeg. kind v. h. vr. gesl. v. A. F. Kremer, Zijlstr. J. J. de Bruijn 3X j., Korte Wolstr. ontleend. Wij staan niet op ons stuk erkennendedat de waarheid twee zijden heeft en dat er ook veel te zeggen valt voor 't spreekwoord„uit den mond der zuigelingen hoort men de waarheid." De lezer oordeele nu zelfdu choc des opinions jaillit la vérité. En daarom is 't ons allen te doen. Deswegens berichten wij onder voorbehoud, dat een echtpaar te Moerkerke in België, gehuwd Nov. 1879, reeds 9 spruiten heeft en viermaal verrast is door de geboorte van een tweeling. Als universeel geneesmiddel geldt thans in Amerika het drinken van warm water. Men gebruikt het ook als borreltje en menigeen is er zoo op verzot, dat hij er zijn bittertje voor laat staan. Arme bran derijen Gelukkige water-en-vuur inrich tingen Tegen den St. Nicolaas roes wordt nog vergeefs naar een afdoend middel gezocht. Drie welgekleede dametjes hebben in 't Haagsche voorhout om een heer gevochten. Een ervaren jeugdig kaasmaker wordt voor Spanje in Noord holland gezocht door eene matronedie te- Purmerend in Maart 1.1. zich overtuigd heeft van de virtuositeit in 't kaasmaken der boeren aldaar en in den omtrek en als blijk van erkentelijkheid een vaatje spaan- schen wijn zal overzenden. Zij belooft den jeugdigen ervareDen kaasmaker als een harer kinderen te zullen behandelen. Wij willen 'tgaarne gelooven, maar hopen, dat de spaansche meisjes hem dan ook zullen be schouwen als een harer broertjes, want anders laten wij voor ons den jeugdigen ervaren kaasmaker niet met een gerust hart ver trekken. Kort maar indrukwekkend is volgens de Hoornsche courant de slnitings- speech op t. T. geweest. Zij luidde„D'er uit! 'tls 5 uur!!" Ziet daar eene belicha ming van het woord: "exitua alget. Waar ter wereld gebruikt men den meesten stroop In Amerika. Waar de minste In Duitschland. Zou 't in zedelijken zin niet juist omgekeerd zijn Als de lijn Zaan dam-Hoorn eens in exploitatie komt, zal nie mand kunnen bewerendat bij den aanleg het „haast u langzaam," niet is in acht genomen. Dr. N. Beets, hoogleeraar te Utrecht vreest, dat, als bij de uitgave van Huijgens werken aan den eisch van ]}r. M. de Vries, hoogleeraar te Leiden voldaan werdle mieux zou blijken te zijn l'ennemi du bienen dat de akademie der wetenschappen reeds zou begraven kunnen zijn voor de verwezenlijking der groote plannen van Dr. deV. Welke onderschei dene planten kweekt toch één en dezelfde bo dem! Zijn niet beide uwe zonen, o Haarlem Welk een geestdriftig vuur bij den eenen, welk eene bezadigde kalmte bij den ander De Tweede Kamer heeft zeker willen doen blijken, dat zij ernstig wil streven naar bezuiniging van Staats-uitgavetoen zij Maandag eene voorgestelde verhooging der begrooting van 1883 met ƒ125 afstemde met 27 tegen 21 stemmen - zóó slordig waren de leden opgekomen! Die ƒ125 was bestemd, om reeds over het laatste kwartaal van 1883 een uitstekende graveur als hoogleeraar bij deAkademie vanBeelden- de Kunsten te kunnen bezoldigen volgens eene jaarwedde van 3000 's jaars, 500 meer dan geraamd wasterwijl voor min der dan dat bedrag bedoelde kunstenaar zich niet wil verbinden. Met znlk eene bezuinigingswoede zou men zich haast eene dekking van het te-kort gaan voorspiege len, zonder dat de voorgestelde genees middelen van den heer Grobbé, of die van de heeren v. Delden c. s. er bij te pas komen. Maar 't zal vreezen we, maar een gezift mugjen zijnen de kemels zullen wel weêr door het groote keelgat gaan. Alsof er geen dringende zaken te behan delen warenheeft de Kamer tijd verbeu zeld met eene diskussie over het min of meer wenschelijke van het volgen eener veranderde spelling van plaatsnamen. Een onteigenings-ontwerp gaf er aanleiding toe. De Kamer trok partij voor de oude spellingen wenschte de oude benamingen behouden te zien. Dinsdag is de schade post, door den brand aan de Rijkswerf te Amsterdam veroorzaakt behandeld. De HH. Viruly en Rutgers van Rozenburg waren de aanvallers, en de Minister werd bij zijne verdediging gesteund door den heer Wicbers. Het ontwerp werd aangenomen met 42 tegen 12 stemmen. Daarna kwam de Indiesclie begrooting aan de beurt. De eerste spreker daarover was de heer Wint- gens, die zijn oude beschuldigingen tegen het bestaande Koloniale stelsel door de vergaderzaal deed weergalmenen sedert zijn laatste rede over dit onderwerp geen nieuw argument scheen gevonden te heb ben. Het nieuwe lid voor Gouda, Mr. Hnber, is toegelaten. Dinsdag hebben de heeren v. Gennep en des Amorie van der Hoeven het woord gevoerd en het beleid van den Minister scherp gekritizeerd. Zij verdedigden de liberale koloniale politiek, wilden geen overgangstijdperk bestendigenoordeelden de plannen des Ministers onvoldoendeen zouden tegen de begrooting stemmen. De heer Bastert was ook tegen de begrooting doch niet om politieke redenenmaar omdat zij sloot met een aanmerkelijk tekort; hij wilde door verwerping den Minister steunen in diens streven naar bezuiniging. De heer van Baar verweet de liberale koloniale politiek, dat zij de schuld had van al wat verkeerd was. De heer Schaepman bestreed den heer Wint- gens en beweerde, dat de Minister wel schoone beloften deed voor de toekomst, maar niets deed om het tekort te vermin deren; ook sprak hij zijn afkeuring uit over de handhaving van den Goeverneur- Generaal. De Minister wendde daarna eene poging aan om zich tegen al die aanvallen te verdedigen, en beweerde, dat hij door gepaste maatregelen de schatkist trachtte te stijven, zonder den Inlander te treffen, en dat zijne plannen alle aan dien eisch voldeden. Onrustbarende geruchten aangaande den toestand in het Palembangsche zijn in omloop. Een korrespondent van de Sumatra Ct. deelt het volgende mede: „Toen de resident Du Clonx eenigen tijd na zijne benoeming Bandar bezocht, stond, onmiddelijk na zijne komst, de passer, in de nabijheid der pasan-grahan waar hij zijn intrek nam, in brand en werd het vuur niet dan met groote moeite gebluscht. Na zijn vertrek bleef alles rustig, doch thans zijn de poppen weêr aan 't dansen. Zoo hebben de heeren Oeloenezen een po ging tot moord met geweerschoten gedaan op den Kapitein millitairen kommandant Turk. Uit een onderzoek is gebleken dat de schoten bestemd waren voor den controleur Schussler. Gelukkig kwam kapitein Turk met den schrik vrij. Ook heeft men te Bandar het kleedingmagazijn met petroleiim besmeerd en daarna in brand gestoken. Gelukkig dat de brand onmid delijk werd gebluschtwant wanneer men nagaatdat dit magazijn op eenige passen afstand van het kruitmagazijn is gelegen, dan kan men zich voorstellen, dat de gevolgenwanneer er brand was ontstaan, niet te overzien zouden zijn geweest. Over deze poging tot brandstichting verdiept men zich in gissingente meerdaar het magazijn binnen de versterking is gele gen en uit een onderzoek na opneming bleekdat er 107 flesschen wijn mankeer den terwijl 70 ledige flesschen onder den grond begraven werden gevonden. De geëmploieerde (een Europeesch soldaat) in dat magazijn is dan ook ter zake in arrest gesteldaangezien men ondersteltdat de Oeloenezen in deze zaak de hand niet hebben." Uit Lahat schrijft men d.d. 7 Aug. j.l. „Het brandt te Bandar dat het een lust is; bijna alle dagen alarm; we zijn hier eveneens door een vuurkordon omgeven, doch toch nog op zekere distantie." Ook in de hoofdplaats Palembang moet alles zeer onrustig zijn. Het Gerechtshof te Arnhem heeft uit spraak gedaan in de zaak van A. Roland Holst Jr. te Amsterdamen bekl. ontslagen van alle rechtsvervolginguithoofde hij als niet behoorende tot eenig kerkgenoot schap met het afleggen der door hem aangeboden belofte kon volstaan en daartoe had behooren te worden toegelaten, en dat alzoo zijne weigering om den eed te doen, niet is een strafbaar feit. De Fransche Kamer van Afgevaar digden heeft de Gemeentewet met 44 tegen GO stemmen aangenomen en met 365 tegen 101 stemmen het voorstelwaarbij opge heven wordt de wetdie aan de Katolieke kerkbesturen en de Gereformeerde konsi- storien het monopolie der begrafenis-be zorging verleende. Men spreekt nog steeds van wijziging in het Ministerie. Men ver wachtte de benoeming van den heer Fal- lières tot Minister van Onderwijs. Eerst was er sprake van dat Paul Bert voor deze vakature in aanmerking zou komen. Naar verzekerd wordtzal de aan staande zitting van den Pruisieschen Land dag worden geopend met eene door den Min. van Binnenl. Zaken voor te lezen troon rede. Daarin zal naar 't heetbehalve de heugelijke tijdingdat ontvangsten en uitgaven in evenwicht zijn, worden mede Met het doel een Internationale Kellner-klub te vestigenwerd dezer dagen in de hoofdstad eene vergadering behouden waaraan ongeveer 70 chefs en kelners deel namen. Er werd besloten zich bij elkander aan te sluiten, ten einde, zoowel in het belang van hotelhouders en restaurateurs als in dat der kellnersverbetering in hun stand te brengen. Eene voorloopige kom missie van bestuur werd benoemd. Verleden Donderdag zou te Kampen een jong paartjen in het huwelijks bootjen stappen. Even te voren zou de vader van den bruidegom aan het meisje verklaard hebben, dat hij voor zijn zoondie bij hem als kuipersknecht in dienst wasgeen geregeld i werk had en ook geen vast weekloon be- loofde. De bruid repte zich naar het Ge-, meentehuis en deelt den ambtenaar medej dat er van het huwelijk niets komen kan. Zij is reeds met pak en zak naar het huis van haar oudersdie elders wonen vertrokken. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie, die dage lij ks, (Uitgezonderd des Zondags) van 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Eenige portemonnaie's met en zonder geld. Een gouden oorbel. Een oorbel (handje). Een parapluie. Twee en- tons-cas. Een linnen waschzak. Een bril. - Een duimstok. Een pet. Een schoenhoorn. Twee overschoenen. Een schoentje. Een sluitmand waarin servet. Een paternoster.- Eenige stalen voor jassen. Een schoenmakers duim stok. Een kruiwagen. Eenige losse sleutels. Alles op straat gevonden. In de Iramwagens achtergelaten. Een paro8ol. Terug te bekomen bij W. Hamers, Korte Lakenstraat No. 7, eene gouden ring. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 14 Nov. W. J. Sprengers en M. E. J. v. Gelder. G. H. Konings en E. Schoos. J. Toeset en C. Kuijer. C. v. d. Avoort eu M.J. v. d. Boom. GETROUWD. 14 Nov. A. J. Dijkstra en J. Otter. G. Hobers en M. C. Beertkuijzen.C. Oijevaar en L. M. H. v. Heuven. J JHout en ARe- deker. -- F. v. Abs en M. C. C. Ter Horst. M. Hoevens en E. S. Meier. J. B. Heereus en B. vd. Steijle. JSmit en M M. Peschar. W. Korenstra en J. Noordhof. A. Mansvelder en M. v. Aalst. M. v. d. Linden en E. de Liefde. N. Roozen en E. M. VermeerBDvRaaij en ECDerr. 15 Nov. J. C. Beukers en E. W. J. v. Arkel Schooneboom. M. Spaanderman en H. O. OEFENING op Zondag 18 November 1883des morgens ten 11% uur. (203) Liederen 141,183,139,26 en 170- tot van {Beschermheer Z. IC. H. de Prins v. Oranje)- Afdeeling HAARLEM. Openbare Vergadering, Dinsdag 20 November, de» avonds te 8 ure, in het gebouw der Maatschappij.- „Tot Nut van 't Algemeen", Zijlstraat. Spreker de Heer H. ZEEMAN. Toegang kosteloos. (204> Directeur Den Heer A. HAZE VOET, brengt ter kennis, dat de eerst© Winteruitvoering zal plaat» hebben op Zondag 25 November a. des avonds te half acht urein de Sociëteit „De Kroon". H.H. Kunstlievende ledentoe gang volgens het Reglement. Door Bestuurs- en Werkende leden kannen bewijzen van toegang worden verleend a ƒ0,99 voor een Heer met of zonder Dame en Dameskaarten k 50 Cents. De Contributie voor Kunstlievende leden bedraagt 1.50 per jaar. (205) Haarlem. Woens- dag 21 November IS 3. De Konink- lyke Vereeniging „HetNederl. Tooneel", Afdeel. Amsterdam. DE TOONEELSPELER DES KEIZERS, drama in4 bedrij ven, van KARL WARTEN- BURG, vertaald uit het Duitscli door J. H. Róssing. VOORAF GEGAAN door: DE EERSTE STAP, Blijspel in één bedrijf, van E. LABICHEdoor Marie. Aanvang 7 uur. Prijzenf2.50, f2, f 1.75, f 1.25, fl, f0.40.

Haarlemsch Advertentieblad | 1883 | | pagina 2