DE KLANK VAN GOUD. mede hij een scherpe opmerking van den heer van Honten beantwoordde. Had deze eene paralel getrokken tussehen hem en mannen als l almerston en Bismarck als leiders van partijen, de Min. wil alleen maar den Staat dienen en geen partijleider zijnmaar in geen geval zon hij er prijs op stellen mannen aan te voeren van eene richting als die van Mr. van Houten. - De heer Keuchenius houdt vol met den heer van Hontendat wetschennis en rechtsverkrachting geen te sterke uit drukkingen waren ten aanzien van de Billiton-kwestieal verdenkt hij ook nie- mands goede trouw. De heer van Houtennogmaals het woord voerende volhardt hij zijne meening, dat de keuze van den G.-G. als nieuw onderhandelaar in de Billiton-zaak af te keuren is. Hij komt op tegen de vestiging van de legende, als zou de G.-G. moreel en intellektueel volkomen onschuldig zijn. Hij herhaalt, dat 's Ministers geschriften oorzaak zijn van het wantrouwen in zijn beleid vooral ook ten aanzien van de Konverzie, waar tegen de heer van Bloemen Waanders nog niet lang geledenin artiekelen van het Dagblad heftig is te velde getrokken. De heer Bastert tracht nog eens te betoo- gendat de stemming over deze begrooting de kwestie van vertrouwen of wantrou wen in het beleid des Ministers onaan geroerd laat. In de Vergadering der Tweede Kamer van Maandag, heeft de heer Keuchenius zijne motie ingetrokkenterwijl die des heeren Cremersin stemming gebracht zijnde, verworpen werd met 47 tegen 20 stemmen. De lotaal-nitslag der „akte-examens voor onderwijzers en onderwijzeressen'is als volgt: geëxamineerd 457 mannelijke en 305 vrouwelijke kandidaten; geslaagd 244 der eersten en 191 der laatstenresp. ruim 53 en ruim 62% pet. In België hebben ruim 70.000 bur gers zich aangeboden voor het examen, waardoor zijzonder de vereischte som in de direkte belastingen te betalen, kies bevoegdheid voor de Provinciale Staten en de Gemeenteraden kunnen verwerven. Omstreeks 50.000 kandidaten zijn voor dat examen geslaagd. Dit cijfer van 71 pet. geslaagden is niet overal bereikt. In een der kantons van Namen o. a. hebben van de 409 slechts 255 met goed gevolg het examen afgelegdd.i. 63 pet. Dat de examinatoren nog al eens dwaze antwoor den ontvangen hebben, laat zich begrij pen. Zoo antwoordde een adspirant-kiezer op de vraag: „door welke daden heeft Jakob van Artevelde zich onderscheiden „Deze man voerde in 1830 de burgergarde aan en streed naast Charles Rogier." De Fransche Kamer van Afgevaar digden heeft de eerste artikelen van het onderwerp van den heer Paul Bert, betref fende de benoeming en de bezoldiging der onderwijzers en onderwijzeressen bij het lager onderwijs aangenomen. Op art. 2 had bisschop Freppel een amendement voor gesteld volgens hetwelk de benaming van „bizondere scholen" plaats zou maken voor die van „vrije schelen". Het amendement bepaalde voorts, dat de schoolopziener zich niet zou mogen bemoeien met het onderwijs op de vrije scholen; een vrije inrichting beweerde de bisschop-afge vaardigde waar een groot aantal kinderen onderwijs ontvangenmoet de vertegen woordiger van den Staat niet ten allen tijde kunnen binnentredenanders is de school niet vrij meer. Het amendement is verworpen. De Chineesche gezant, de Markies Tsengis te Parijs teruggekeerd. Hij zal de onderhandelingen met Frankrijk her vatten. Hij moet een onderhoud met den Minister Ferry gehad hebben om te be proeven of men ook tot minnelijke schik king zou kunnen komen. Van den uitslag dezer gedachtenwisseling zal het afhangen, of Tseng te Parijs blijven, dan wel naar Engeland terugkeeren zal. Men zegt,.dat de Fransche Regeering enkel onderhande len wil op voorwaarde, dat China de vestingen in de delta der Roode Rivier, met inbegrip van Bac-Nink, prijs geeft. Men verwacht, dat de debatten in den Duitschen Rijksdag nog al onstuimig zullen zijn, naar aanleiding van de voor stellen tot verhooging der begrooting van oorlog en de verlenging van de socialisten wet. De verhouding der partijen zal van dien aard zijn dat de beslissing in handen van het centrum komt, welks houding vooraf niet te bepalen is. Mocht het voor stel tot verlenging van de Socialisten-wet verworpen wordendan voorziet men een ontbinding van den Rijksdag, waaromtrent de partijen nu reeds maatregelen zouden Nog altijd geeft het bezoek, door den Duitschen Kroonprins aan het Spaan- sche Hof te brengenstof tot veel geschrijf in de dagbladen. De Spaansche Minister raad moet het verlangen hebben uitge sproken, dat de Kroonprins te Valencia zou landen, en niet te Barcelona, omdat men beducht is voor onaangename demon straties van de zijde der talrijke Franschen, die in laatstgenoemde stad wonen. Te Berlijn zou men daaraan geen gehoor willen geven, omdat men daar meent te mogen verwachten, dat de Spaansche Regeering krachtig genoeg isom ook te Barcelona den keizerlijken gast van het Spaansche Hof voor beschimping te behoeden, 't Schijnt waar te zijn, dat het uitstel der reis met deze kwestie in verband staat. Hit IJmuiden wordt bericht, dat het stoomschip Condorvan Liverpool naar AmsterdamZondagmorgen 3 uur op de Noordpier is gestrand. Het'schip is geheel onder water. Van de equipage zijn twaalf man dadelijk bij het zinken van het schip verdronken. Van de tien in het want gevluchten zijn acht man gered. De lijn van den vuurpijltoestel brak en de nog overige raketten bleken vochtig te zijn, doch een der in het want gevluchte mannen had den inval de dunne vlaggelijn uit te werpen met aan het eind een zijner kleedingstukken gebonden welke door den storm naar wal werd gedreveD. Hierdoor raakte men met het schip in verbinding en gelukte het acht van de tien mannen te reddentwee schijnen zoo uitgeput ge weest te zijn dat zij zich in zee hebben moeten laten vallen voor zij gered kon den worden. Het schip is weg; de lading, uit stuk goederen vetolie enz. bestaande, tracht men te bergen. Een paar balen wol en een vat olie zijn reeds aangebracht. Het geheele strand tussehen Wijk aan Zee en IJmuidenis bezet met verschillende voor werpen van het schip afkomstig. Het schip stuurde niet bij het binnenkomen en liep daardoor op de bestorting van de Noordpier. Dit is het eerste schip dat gedurende het bestaan der haven bij het binnenkomen is verongelukten dat nog wel een stoom schip dat reedB zóó dikwijls die haven binnenkwam dat de kapitein dit zelfs zon der loods deed. Twee andere schepen, die tot des ochtends den storm in zee hebben doorstaan, zijn er goed afgekomen. Twee dienstmeiden te Zevenhuizen (Prov. Groningen) geraakten, door duister nis misleidin eene diepe en breede sloot. Eene er van was zoo gelukkigmet veel inspanning den wal te bereiken en op het droge te komen. Zij kon echter hare vriendin niet redden en liep daarom spoedig heen om hulp te halen. Toen deze kwam op dagen, was het reeds te laat. Men vond de arme meid in den modder gestikt. Bij gelegenheid van een bal op de bovenzaal der sociëteit te Almelo had een der muziekanten het ongeluk van de trap te vallen, waardoor hersenschudding ont stond. De ongelukkige, behoorende tot het militaire muziekkorps te Arnhem en vader van 6 kinderenis naar het stedelijk ziekenhuis overgebracht. De hoop op het behoud zijns levens is luttel. Over een eigenaardig geval van be- leediging, thans bij het Landgericht te Berlijn aanhangig, deelt de Berl. B. Zeit. het volgende medede fabrikant Knop die voornamelijk een middel fabriceert om den hairgroei te belemmeren, vervoegde iich verleden jaar bij den fotograaf Zeidler om damesportretten te zienmet het doel voor eene reclame. Zeidler lei hem negen verschillende fotografieën van vrouwen voormet de verzekeringdat hij gerechtigd was, deze opentlijk ten toon te stellen. Hieruit koos Knop het eenvoudige por- tretjen van zekere juffrouw R. en droeg aan Zeidler opeen aantal exemplaren voor de helft met een klein snorretjen en bizonder zware wenkbrauwen geretou cheerd te vervaardigen en hem ter opent- lijke tentoonstelling te leveren. Knop wilde door deze afbeeldingen de uitwerking van zijn hairmiddel aanschouwelijk maken. Toen jufrouw R. zich daar nu op deze wijze op vele plaatsen zag ten toongesteld werd zij daarover zoo boosdat zij Zeidler, met wien zij wegens de wijze waarop hij haar gefotografeerd had, geschil had ge kregen, uitdrukkelijk verbood hare foto grafie opentlijk ten toon te stellen. Op de door haar ingeleverde klacht stelde de officier van justitie eene strafvordering tegen Zeidler en Knop in wegens openbare beleediging vanjuffrouwR. De Rechtbank veroordeelde ook den aangeklaagde Zeidler tot eene geldboete van 100 Mark waarbij zij aannam, dat het dezen bekend moest zijn, dat eene dame, door een snorretjen aan haar portret toe te voegen, in haar eer beleedigd werd. De aangeklaagde Knop werd daarentegen vrijgesprokendaar deze niet had kunnen wetendat de mede-aan geklaagde zich aan misbruik schuldig heeft gemaakt. Het door den officier van justitie hierop verlangde hooger beroep trok hij binnen den termijn weder in, waardoor Zeidler zich aan de eerste uitspraak had te onderwerpen. Uit Géneve wordt eene romantiesche- 1 geschiedenis bericht van een rijken jongen man, den Vicomte Paul d'Arjuzon den zoon van een gewezen Kamerheer van Keizer Napoleon III. Hij werd door allerlei kuipe rijen van bloedverwanten, die zijn aan zienlijk vermogen wilden machtig worden in 1871onder kurateele gesteld en in een krankzinnigen gesticht opgesloten. Maar hij wist -te ontvluchten en had zich thans, na vijf jaren rondgezworven te hebben in de stad Genéve gevestigd. Daar werd hij door een agentdie voorgaf eene ver zoening tussehen hem en zijne familie te- bewerken, uit zijn hotel gelokt en met behulp van een paar mannenin een rij tuig, gekneveld over de Fransche grenzen, naar Thouon gebracht. De vrienden va» den Vicomte waren intusschen gewaar schuwd. Een paar dagen later kwamen te- Thouon een advokaat en een dokter aan die het gerecht van het gebeurde in kennis- stelde en de vrijheidstelling van den ge vangene bewerkten. De agent maakte zich ten spoedigste uit de voeten. Er is een gerechtelijk onderzoek ingesteld. Te Nizza klaagt men er zeer over dat de nabijheid van Monaco op het bezoek der vreemdelingen zulk een nadeeligen in vloed uitoefent. Men schuwt meer en meer de plaatsomdat de speelbank te Monaco- zoo verleidelijk is. De meer Westwaarts van Nice gelegen plaatsjes zijn reeds vol vreemdelingen. De vorst van Monacodie jaarlijks 600.000 francs van de speelbank maatschappij krijgt, moet een aanbod van 8% miljoen francs voor zijn aanspraken, op die rente hebben afgewezen. Gelijk kort geleden is gemeld, had de Rijksontvanger Vermeulen te Dokkum nadat hem tweemaal vergeefs door middel van een kassier eene gezegelde kwitantie- van ƒ16.44, wegens eene schuld aan eene wednwe aldaar, was aangeboden, het geld rechtstreeks aan deze laatste gezonden, die nu echter vergat een zegel van vijf cent- op de kwitantie te plakken, waardoor deze zelfde ontvanger haar nuop grond der wet, eene boete van 25 oplegde. Naar we thans vernemenheeft de Minister van Financieën, officieel met den toestand der zaak bekend gemaaktgenoemde we duwe kwijtschelding van die boete ver leend. Een gemeente-ambtenaar in eene kleine stad kreeg onlangs van het Gemeente bestuur eene missieve, waarin hem te ken nen werd gegeven dat hij wegens eenige tekortkomingen in de waarneming van zijn ambt zijn ontslag moest aanvragen.. De man schreef eene briefkaart terugom, te melden, dat hij weigerde zijn ambt neêr te leggen. Dit schrijven kwam in de- Raadsvergadering ter tafelen wegens den toon, waarin het was vervat, besloot de Raad met algemeene stemmende brief kaart ongelezen terug te zenden.. Zoo al thans las men in de missieve van de Se- kretaris. Te Koretz (Volhynië) ontmoette de- rechter, terwij 1 hij reed, den j ood Charbosch. Zonder de minste reden gaf hij hem met zijn zweep een slag in het gezicht. Char- bosch sloeg met zijn zweep hij voerde een kar terug. Daarmee scheen de zaak te zijn afgeloopenmaar eenige dagen daarna werd Charbosch gearresteerd, en voor den rechter gebrachtdie hem (Naar het Engelsch.) 5 II. „Ik ga op reis," was zijn antwoord, terwijl hij zijn oogen sloot en weêr tegen het vuur knikte. „Van avond toch niet!" Plotseling sprong hij met een kreet op. „Wat zegt gij?" „Ik vroeg, of gij vermoeid waart," zeide ik. „Vermoeid? Neen. Droomde ik?" „Ja," zeide ik. „Zoudt ge niet wat gaan liggen?" „Nu," antwoordde hij, slaperig naar de sofa kijkende, „als gij er niets tegen hebt. Ja, dan wilde ik wel vijf minuten rusten. Binnen vijf minuten ben ik weêr klaar." Hij zeide altijd „vijf minutenmaar zijn slaap duurde altijd den geheelen nacht, en dikwijls tot ver op den dag die volgde. Hij trok zijn jas uit, sloeg Imijn duffel over zijn schouders en ging iggen. „Ik zeg, Field, oude kerel," zeide hij, nauwlijks hoorbaarterwijl hij zijn vermoeid gezicht naar den muur wendde, „wat zijt gij toch een gastvrije, oude snaak! Ik zeg-, beste jongen—ik ja— op Toen hoorde ik zijne zware ademhaling en wistdat hij vast in slaap was. Hoe lang ik in mijn armstoel voor 't vuur zat, nadat Scroggie in slaap was ge vallen weet ik nietmaar uren moeten er zijn verloopen, voor 't geval plaats vond, dat ik nu ga verhalen. Ik gevoelde geen lust om naar bed te gaan, en in deze slapeloosheid kwamen er vele vreemde gedachten bij mij op; doch, wat het vreemdste van alles was; een klank gelijk die van goud klonk telkens in mijn ooren; kwijt worden kon ik hem nietmijne gedachten bleven telkens bij Frank Bo wservertoevenjondertusschen was ik geheel verdiept in tooneelen, waar in ik mij verbeelddedat hij een hoofd rol speeldetooneelen in de dokkenin drukbezochte kroegen en donkere straten, waar gemeene kerels op de loer lagen, terwijl eindelijk de rivier met hare geheimnissen voor mij oprees. Ik werd verontrust door een voorgevoel, dat mijn vriend iets kwaads was overko men want wanneer 't geluid van een voetstap in 't straatje beneden mijne vensters weerkaatste, of wanneer een zware tred op de trap zich deed hoo- ren, vreesde ik, dat het een bode was, die kwam om de gedachten te bevestigen, die er in mijn gemoed waren opgerezen. In dezen zenuwachtigendroomerigen toestand werden mijne gedachten geheel afgetrokken van 't geen in mijne naaste omgeving was, zoodat, toen de doodelijke stilte van den nacht zoo plotseling door een langdurig en ijselijk geschreeuw verstoord werddat ik er van schrikte, 't was alsof mijn hart ophield te kloppen, en mijne ledematen van ontsteltenis ver lamd schenen, 'k Gevoelde een sterken aandrang om overeind te springen. Maar hoewel mijn brein geheel helder was, was het alsof mijn lichaam dood was voor alle gevoel van wilskracht. Echter waren de voorwerpen, die mij voor den geest kwamen, niet onduidelijk, maar duidelijk afgebakend, en daar zag ik mijn ouden schoolmakker Scroggie met een gelaat zoo bleek en zoo ontdaan als van iemand die hevig ontsteld is. Zijn oogen waren wijd opengesperd en schenen gevestigd te zijn op eene geestverschijning, die hem wenkte. Hij sprak fluisterend tegen dit spook zijner verbeelding, zoo zachtjes, dat ik er geen woord van kon verstaan. Op 't laatst keek hij rond, alsof't spook verdwenen was; zijn ademhaling ging sneller, zijn arm hing stijf naar beneden en hij zwaaide, in zijne verbeelding, een zwaar wapen 't welk hij hanteerde met een uitdrukking van woeste energie:, zijn gelaat had een demonisch uitzicht gekregen, zwart als de nacht; als een blinde rondtastendescheen hij zijn weg te zoeken, nu eens in eene luisterende houding stilstaande, dan weèr tastend verder gaande, maar met een bepaald oogmerk. Plotseling hief hij zijn arm omhoog ~r met zijn denkbeeldig wapen richtte hij zulk een krachtigen houw tegen de lucht, dat hij begon te wankelen; hij uitte een zachten kreet en viel neêr. Toen kreeg ik eerst weder kracht om mij te bewegen en ik sprong hem te hulp. Hij lag op zijn rug te hijgen; zijn gelaat had een akelige kleur gekre gen alsof hij werkelijk een booze geest was. Met groote moeite slaagde ik er in zijn boord los te maken: elkoogenblik scheen mij toe, zijn laatste te zullen zijn. Ik tilde hem van den grond en zette hem op de sofa; langzamerhand kwamen er weêr teekenen van bewustzijn. Nadat hij op eene vreemde, woeste wijze in de kamer had rondgekeken, vestigde hij zijn blik op mijn gezicht.

Haarlemsch Advertentieblad | 1883 | | pagina 2