HAARLEMSCH No. 94. Vijfde Jaargang. van ZATERDAG 24 November 1883. E E 0 N I E E. Van alles wat. N ieu wsberichten. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden f—,25. h u n fr. p. p, ,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie Tan 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. De Raad der Gemeente Haarlem behan delde in haar zitting van Woensdag j.l. de wijziging der belasting-verordening voorgesteld door de Commissie van Finan ciën, naar aanleiding van een nota van den Heer Dr. C. G. von Reeken en den Heer Mr. Rethaan Macaré. De grondslag dier belasting, zijnde de vertering der belastingschuldigen werd op hevige wijze aangevallen door den heer de Kanter. De verordening zou eigentlijk niets an ders zijn dan een premie op den rijkdom en de gierigheid. Rijkdom is altijd als een deugd beschonwd en zal dit ook vooreerst wel blijven, maar gierigheid, meenden we, behoorde tot de deugden van den goeden ouden tijd. Daaromindien deze bekrompenheid door de verordening in de hand gewerkt wordt, veel liever een inkomstenbelasting. De wetgever vermag veel op de zeden en het is minder onzedelijk, enkele lieden te storen in het armzalig bewustzijn dat niemand het bedrag van hun inkomen kent, dan de gierigheid aan te kweeken -die alles versteenttot het hart van den belastingschuldige toe. Om den grondslag der belasting was het evenwel thans niet te doen. De toepassing was aan de orde. De vraag, wat is een gezinmoest worden beant woord om te weten welke personen be hoorden te worden aangeslagen. De vraag wat is verteringwerd gesteld om indien men den belastingschuldige had ontdekt, "s mans rekening te kunnen maken. De juristen, die gewoonlijk zich slechts bezighouden met de vraag om aan ieder te geven wat hen toekomt, stonden hier voor de quaestie wat ze van ieder in 't bijzonder in 't belang der stedelijke finan ciën konden nemen. Zij vooral verzetten zich tegen elke •definitiebij ondervinding wetendewelk een gevaarlijk wapen zulk een omschrij ving worden kan in de hand van een scherpzinnig manhetgeen de belasting schuldige gewoonlijk van nature is. Be gripsbepalingen mogen in de wetenschap van toepassing zijnin het praktisch leven zijn ze onbruikbaar en nutteloos. Een ge leerde moge er zich mede vermeyeneen verstandig mensch wachte er zich voor. Met vereende krachten en gemeen overleg is men er dan ook in geslaagd die ge vaarlijke klip te omzeilen, en staat er thans in de verordening veel te lezen over gezinnenen over verteringmaar zal het wel niemand gelnkken, die het nog niet weetdaarnit op te maken wat nu eigenlijk een gezin en wat vertering ten slotte is. De Raad heeft daarmede zijn doel be reikt. Aan de billijkheid der toepassing zij het verder overgelaten, de belasting zoo goed mogelijk te doen werken en zoo te kom en tot het groote ideaal van den Heer de Leeuw: Het onderling ver band der aanslagen. Laat men toch den put dempen voor het kalf verdronken is. Is er een spreekwoord dat waarheid bevat, dan mag bovengenoemd wel eene eerste plaats onder de zooveleinnemen. Jammer is het dat men hiervan gewoon lijk gewag moet maken, wanneer er een ongeluk heeft plaats gehad. Steller dezes neemt de vrijheid de be voegde autoriteit der Gemeente-Reiniging Jj attent te maken, dat wanneer zij geene andere maatregelen neemt met het berijden hunner voertuigen, er nog menig ongeluk zal gebeuren als jl. Maandag met den ongelukkigen Schouten heeft plaats gehad. Wat gebeurt er. De voerman komt met eene zwaar beladen wagen de eene of andere brug afrijden. Bij de dikwijls zeer steile helling houdt hij met de reg- terhand de teugels van het paard in handen en met de linkerhand houdt hij de. dissel der wagen vast om deze te be sturen. Hij is intusschen niet bij machte om het zwaar beladen voertuig in zijn vaart te stuiten. Wat is hiervan het gevolg; dat deze wagen tegen andere wagens aankomt, die in de voor de brug uit komende straat staan, of dat hij bij de minste gladdigheid onder zijn voertuig glijdt, even als met den ongelukkigen Schouten is geschied. Naar de bescheiden meening van steller dezesbehoort er eene order uitgevaardigd te wordendat geen voerman de een of andere brug mag afrijden met zijn beladen voerwerk, dan nadat een der achterwielen, zooals zulks in oude tijden door de diena ren der asch- en vuilnisbelt geschiedde, door eene ketting vast wordt gezet en waardoor de vaart van de kar geheel ge stremd wordt. Wil men aan beide ach terwielen remtoestellen aanbrengen is mij zulks ook goed. Maar veranderingen be- hooren in den bestaanden toestand gebracht te worden. Haarlem, P. D. 22 November 1883. Een diepe val! La socie'te des Orp/ie- onistes was eene zeer bloeiende en geëerde liedertafel te Rijssel. Nu wordt haar inboedelbestaande o.a. uit zes groote gou den medaillesnegentien zilveren dito en een prachtige vaas van Sèvres-porselein hare tropheeën en zegeteekenenvoor schuld verkocht. Ten gevolge van talrijke kostbare feesten en recepties bij behaalde overwinningen is zij bankroet gegaan. Te Parijs is eene monsterkreeft precies als eene koe aan een touw ter markt gebracht, 110 centimeters lang is zij voor 35 francs aan een voornamen restaurateur verkocht. Bemorst met een zwart onuitwischbaar vochttotaal bedorven en bezoedeld door baldadige handen staat daar het standbeeld van Justus von Liebig op de markt te Munchen. Voor zulk eene beleediging is gelukkig tot nog toe onze Louw bewaard gebleven en bij de waakzaamheid onzer policie is zij ook onmogelijk. Maar wie zuivert zijne nagedachtenis van den vuilen blaamdat hij niet de uitvinder der druk kunst zijn zou? De erfenis van den poolschen generaal Sulkowski, overleden in 'tjaar 1839 te Boston, heeft44 jaren op erfgenamen gewacht. Zij is nu tot 32 millioen dollars aangegroeid; verbeeldtu, dat Jaantje zulks in hare eenzaamheid leest Een kleinzoon is er thans opmerkzaam op geworden wat grootpapa naliet en heeft een groot aantal wettige medeërfgenamen wakker gemaakt. Anders ware na 6 jaar de heele erfenis aan den Ameiikaanschen staat vervallen, die 't volstrekt niet noodig heeft. Zoo'n fortuintje ware beter besteed aan ons dierbaar vaderland in zijn tobbe- rigen financieelen toestand. Zeer leer zaam voor groote Nederlandsche kinderen, die kwaad worden wegens de steeds stijgen de belastingen is een versje van Ant. L. de Rop, voorkomende in Hulstbessen, uitgegeven bij Jacs. G. Robbers te Rot terdam. Het handelt over eene mooie kruisspin, door zekere popdragende jonge dochter, Wieske genaamd, met schrik opgemerkt, welke schrik tot afgrijzen klimt bij de moorddadige werkzaamheden der gezegde spin uitgeoefend op eene bromvlieg. Dan luidt het: Ook Wieske vond het aaklig, En kneep haar oogjes dicht. En thuis gekomenriep zij „Wat is een spin toch slecht!" Maar pa zeiheel verstandig „Neendat 's niet goed gezegd „De spin moet, om te leven, „Toch eten, beste meid? „Zij deed het uit behoefte, „Niet uit wreedaardigheid." Die verstandige paMaar de spindie ons uitzuigt doet die 'took altijd uit behoefte B. v. na den brand der marine werf voor een appel en een ei van de hand doen is dat behoefte? Eene dure, dan eenig ander nieuwsblad duurdereja aller duurste staats-courant is dat behoefte Vestingen bonwen en weêr afbreken 'is dat behoefte? Neen, onze spin is niet te- verdedigen gelijk Wieske's horreur. Zij doet het niet uit wreed- maar toch ook niet uit zachtaardigheidzij doet het uit brooddronkenheid. Als de Rop eens eene brooddronkene spin tegenkomtzijn wij benieuwd wat Wieske's vader, altijd zeer verstandigzeggen zal. -^-Niet allen in 't weelderig 's Hage en omstreken heb ben last van overvloed. De weêuw van Cornelis Pronk, die N.B. Willem I te Scheveningen in '13 aan wal bracht (nml. dat deed Pronk)Keizerstraat 22 Sche veningen, moet leven van 75 cents 's weeks en wat roggebrooddat zij niet meer bijten kan. Beter, hopen wij, zal 'techtpaar Oosterbrug het hebben, beiden 86 jaren oud, gezegend met 17 kinderen en bekuwd- kinderen, 53 kleinkinderen en 27 achter kleinkinderen. De man werkte 72 jaren bp de borstelmaakster wed. Smit op de groote markt te 's Hage en is nn stekeblind, maar wordt zeker ruim voorzien in zijn onderhoud door gezegde wed. Smit, die indertyd zonder twijfel zeker versje van een zekeren dankbaren hond op school wel zal geleerd hebben. Veler profetie betreffende het lot der motiën-Keuchenius en Cremers is niet uitgekomen, 't Was ook niet te verwach ten, dat de Regeering zooveel sympathie zon openbaren voor de eerstgenoemde motie, dat de voorsteller, na eenig tegen stribbelen, genoopt werd haar in te trek ken. Het Kabinet, gelij k by monde van den Min. van Binnenl. Zaken verklaard werd, wilde evenals Mr. Keuchenius de koncessieën voor mynontginningen in Indië regelen by de wet. Daarentegen kon de Regeering zich niet vereenigen met de motie van den heer Cremers, in weerwil van hare welwillende bedoeling, en, tegen veler verwachting ook, werd deze motie afgestemd met 47 tegen 20 stemmen. Met wat handige inschikke- lykheid heeft de Regeering het langste eind in handen weten te houden, 't Zal hoe langer zoo moeielijker worden te pro- feteeren in zake „binnenlandsche politiek." Wat ministers even voor hun optreden geschreven hebbengeeft geen grond meer tot eenig vermoeden aangaande hun houding na hun optreden, en zetten zy al een heel bedenkelyk gezicht bij het aanhooren van eene motie, in eene vol gende zitting zyn zy de toeschietelykheid zelf. Dat de Kamerverslagen blaffen maar niet bytendat hebben we al lang ge weten. Maar ook de debatten der Kamer geven geen grond meer voor eenig ver moeden. Zoo is 't zeer goed mogelyk, dat, wanneer deze berichten onder de oogen onzer lezers komen, de Indiesche Begrooting welker kansen o zoo slecht stonden! zal zyn aangenomen. Het loopt er zoo wat naar toe. De Min. van Kol. heeft eenige wyzigingen in de Be grooting aangebracht, om te toonen, dat het hem ernst is met zyne bereidwillig heid om te bezuinigen. De Kamer heeft met 46 tegen 20 stemmen aangenomen een amendement van den Heer Roëll, strekkende tot vermindering met ƒ5640, voor een paar nieuwe griffiers en voor verhooging van schrijfloonen voor de rech terlijke kolleges. Met 49 tegen 20 stem men werd ook aangenomen een amende ment van den Heer Pompe van Meerder- voort, om N.B. de onvoorziene uitgaven met 50 pCt. te verminderen. De Minister had verklaard, op de onvoorziene nitgaven niet 50 pCt. kon bezuinigen, maar dat hij niets tegen de aanneming van het amendement had, als men er maar in wilde zien een blijk van vertrouwen in zyne gezindheid tot bezuiniging. Een amendement van den Heer Bastert, tot vermindering met f 90.000 voor het ver- leenen van verloven, werd verworpen. By art. 33 verklaarde de Min. alle ver minderingen der onvoorziene uitgaven over te nemenwat de verontwaardiging van de HH. Bergsma en Lieftinck gaande maakte maar de goedkeuring verwierf van den Heer Wintgens. De Min. verzekerde, dat hy overgenomen had voorbehoudens indie ning van latere kredietwetten. Wij in onze onnoozelheid zouden zeggen, dat de geheele post onvoorziene uitgaven wel geschrapt had kunnen worden. Een amendement van den Heer Bastert op art. 35 tot vermindering met f 54.700 voor reis- en verblijfkosten, is aangenomen met 41 tegen 28 stemmen. De debatten over een amendement van hetzelfde lid om subsidie voor eene tweede lijn der pakket boot op Indië te schrappen, werden in de zitting van Dinsdag niet ten einde ge bracht. De Kamer heeft heden hoofdstuk II der Indische begrooting (uitgaven in In- die) met 43 tegen 35 stemmen ver worpen. Dit is, sedert de Indische begrooting by de wet wordt vastgesteld, de eerste maal dat zy verworpen werd. Onmiddelyk na afloop der Kamerzitting is de raad van Ministers bijeengekomen. De Eerste Kamer is by eengeroepen tegen Donderdag 29 November, 's avonds te 8 uur. In het Beursgebouw te Parijs is een persoon gearresteerd, die er zyn werk van maakte alarmeerende geruchten te ver spreiden betreffende den stand van zaken in Tonking als anderzins. Of hy dat deed als agent van spekulanten a la baissedan wel van anarchisten, die er belang by hebben, de Regeering in diskrediet te brengen, is nog niet gebleken. Meer sensatie maakt het bericht, dat een jonk man gearresteerd is, die in het gebouw van het Ministerie van Onderwijs was binnengedrongen, met het plan, den Mi nister-President, Jules Ferry te dooden-

Haarlemsch Advertentieblad | 1883 | | pagina 1