[AARLEMSCH Eerste Blad. No. 95. Vijfde Jaargang. van WOENSDAG 28 November 1883. Per drie maaftden f,25. Onze gemeentebelasting. Kunstenaarskring, Nieuwsberichten. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. ABONNEMENTSPRIJS nun fr. p. p, h ,40. Prys per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Dit nummer bestaat uit twee bladen. De Haarlemsche Courant van Donder dag 23 November geeft een kort verslag van het verhandelde in de raadszitting van Woensdag te vorentoen aan de orde was de wijziging van enkele onderdeelen der verordening op de helling der plaat selijke directe belasting. Opmerkelijk is het dat uit dat verslag blijkt, dat er slechts één lid van den raad, en wel de heer De Kanter, de toestand zuiver ge noemd heeft, toen hij verklaarde, dat de thans bestaande belastingverordening eene premie is voor den rijkdom en de gierigheid. Die verklaring werd nader nog door hem verduidelijkt toen hij het hoofdgebrek der verordening aantoonde, door te zeggen dat ze een deel der bur gerij belast naar hunne volle inkomsten een ander deel slechts voor een gedeelte van die inkomsten. Dat verscheidene leden van den raad het met hun ambtgenoot eens zijn blijkt tevens, maar het schijnt dat ze er nog niet zoo ridderlijk mede voor den dag willen komen. Waarom niet? Wil men den ontwerper van die onbillijke veror dening niet kwetsen in zijne eigenliefde zoo neendan eene andere vraagZou dat zoovele en onaangename gevolgen hebben als er nü uit de verordening voortkomen Is het niet meer gewenscht dat een of twee ingezetenen van Haarlem eene teleur stelling ondervindendan dat het grootste getal ingezetenen voortdurend te zwaar heiast worden? Zoude eene invoering eener belasting naar het verterings-ver- mogende minder gegoeden voor een deel ontheffen? Waarom den meer gegoede eene premie gegeven, die den minder gegoede moet missen? Belast een ieder naar het geen hij verteren kailniet naar hetgeen hij verteren moet, de billijkheid eischt dat niet één deel naar het volle bedrag zijner inkomsten moet betalen en een ander deel naar hetgeen zij verteren wil. Haarlems ingezetenen zullen zonder in verzet te komen zich nog lang de grove onbillijkheid die uit de bestaande en nu gewijzigde verordening voorkomt mogen getroostenzij kunnen evenwel veel doen om het te voorkomen, door zich reeds nu te vereeniging en door alle hen ten dienste staande middelen, aan te dringen op de opheffing dezer in zijne werking zoo onbillijke verordening en als een gevolg daarvan op het in werking brengen eener belasting, gegrond op het verterings vermogen. Een belastingschuldige naar Een soortgelijke uitvoering als de kunstenaarskring verleden jaar gaf in tegenwoordigheid van hunne dames en van eenige genoodigden, had Zaterdag nvond j.l. plaats in de zaal van het hotel Funcklerdie ook nu in een waar kunst zaaltje was herschapen door het aan- brenggnvan schilder- en teekenstukken. Het keurig gedecoreerd orkest en de met groen versierde hoeken gaven een recht gezellig en feestelijk aanzien. De Kring heeft ons ook nu geenszins teleurgesteld in de verwachtingen, die wij koesterden, na hetgeen wij verleden jaar genoten hebben. Eene keurige collectie prenten en schilderstukken trok de algemeene be wondering. De voordrachten van de heeren F. Smit Kleine en W. C. Goteling Vinnis maakten algemeen een uitstekenden indruk en niet tijn onrechte. De heer Kleine kent men meer algemeen als schrijver en canteur en heeft zich hierdoor reeds vele vrienden verworven. Den heer Goteling hadden velen nog nooit hooren voordragen, maar alle aanwezigen zullen zeker met mij wenschen, dat wij hem nog dikwijls als redenaar zien optreden; eene voor dracht zoo uitstekend, hoort men niet dikwijls. Het muzikale gedeelte van den avond was in goede handen toevertrouwdmen behoeft slechts de namen der heeren musici te noemen om overtuigd te zijn, dat men op het gebied der toonkunst ook schoone voordrachten zou kunnen hooren. Het waren de heeren Schlegel, Bastiaans, van der Eijken, Oechsman, Weidner en Schmölling, die ons in twee nummers op voortreffelijke wijze veel schoons vertolkten. De vier eerstgenoem- den speelden gedeeltelijk de symphonic in C. mol van Brahms, (voor 2 piano's achthandig)waardoor wij een overzicht kregen van dit orkest-werklater voerden de heeren SchlegelWeidner en Schmöl ling een trio van Mendelssohn uit. Met recht had men dus een kunstavond, waarvoor wij den heeren executanten grooten dank verschuldigd zijn. Toen de Tweede Kamer aan de Vide afdeeling der Indiesche Begrooting (Burgerlijke Openbare Werken) was toe gekomen lokte de kwestieSthats-exploi- tatie of partikuliere exploitatie der spoor wegen eene nog al uitvoerige diskussie uit. Er waren aanvragen tot overneming der spoorwegen gedaan, zóó veel belovend, dat sommige leden zelfs meenden dat het toestaan van die aanvragen de leening voor 1884 overbodig zou maken. O. a. lieten de heeren de Bruin Kops, Mees en Gleichman zich in dien geest uit. Het verzoek van den heer Mees om mededeeling der voorwaardendoor de aanvragers voor den aanleg of de explotatie gesteld, zou in overweging worden genomen door den Minister, die wel niet tegen exploitatie door partikulieren wasmaar het uit een financieel oogpunt nadeelig achttethans verandering te maken. In de zitting van Donderdag werden een aantal amendemen ten van den heer Bastert grootendeels ver worpen of door den voorsteller ingetrokken. Artt. 112 122 werden goedgekeurd, art. 113 (onvoorziene uitgaven), na door den Minister van 2 op 1 ton te zijn ver minderd overeenkomstig de vroegere amen dementen van den heer Pompe van Meer der voort. Velerlei punten kwamen natuur lijk ter sprake. Zoo vroeg o. a. de heer Rutgers van Rozenburg naar 's Ministers plannen betreffende Atjeh. Zijn Excellentie had beweerd, dat zij het middel meende te kennen waardoor de zaak tot een goed einde zou worden gebrachtOp den hem eigen ironieschen toon bezwoer de heer Rutgers den Minister, dat hij dat middel toch zou mededeelenopdat het nietge lijk zoovele heilzame vindingen, met den vinder ten grave mocht dalen. Deed de Minister een werkelijk goede remedie aan de handdan dorst de heer Rutgers hem aanneming der begrooting met algemeene stemmen beloven. De minister kon daar aan echter niet voldoendaar de zaak nog in onderzoek was; maar zijne plannen zouden niet verloren zijn als hij vielmen zou ze in zijn geheim archief vindenen een afschrift er van was naar Indië ge zonden. Na sluiting der diskussie werd het geheele Hoofdstuk II (uitgaven in Indië) thans na de aangebrachte besnoeiingen f 119.574.722 beloopende, in stemming gebracht en verworpen met 43 tegen 35 stemmen. Zoowel onder de voorstemmers als onder de tegenstemmers waren leden van de verschillende partyen, door tegen te stem men hadden sommigen hun wantrouwen in 'sMinisters beleid willen openbaren, anderen hem willen steunen. Maar de Mi nister had pozitief verklaarddat hij af stemming als wantrouwen zou beschouwen en 'tkon daarom geen bevreemding wekken toen Vrijdag de heer Heemskerk wijziging in de volgorde der werkzaamheden ver zocht, daar de Minister van Kolonieën noodig gevonden had zijn ontslag aan den Koning te verzoeken. De heer van Bloemen Waanders was de 22ste Minister van Ko lonieën na 1848. In gespannen verwachting vraagt men zich af, welken loop de zaken nu zullen nemen. Zal het geheele Kabinet zijn ontslag vragenof moet eerst de Mi nister van Financieën, wiens vonnis zoo goed als geteekend is, vallen? Wie zal het zeggenen wie weet of niet de heer Heemskerk weêr eens de proef zal nemen met een ander middel, dat hij vroeger in praktijk placht te brengen? Na ver werping behandelde de Kamer nog ver schillende kleinere ontwerpen. Dinsdag is de Staats-begrooting aan de orde. Met de ontvangstdie den Duitschen Kroonprins op zijne reis naar Spanje te Genau is te beurt gevallen, is men in politieke kringen in Duitschland zeer in genomen. Men ziet. daarin een middel te meer om de banden tusschen Duitschland en Spanje nauwer toe te halen. De Kroon prins is te Valencia aan wal gestapt en heeft van daar zijne reis verder voortgezet zonder dat de orde verstoord werd. Bij zijn vertrek werd hij door eenigen toegejuicht, maar er werd toch ook gesis en gefluit vernomen. Het onthaal te Valencia had plaats van wege de konservatieven daar de provinciale-en gemeenteraad geen gel den voor feestelijkheden hebben willen toe staan. Volgens den Berlijnschen korrespon- dent van de Times had de Duitsoke Kroon prins zijn oudsten zoon willen medenemen naar Spanje, maar heeft de Keizer zich daartegen verzet, 't Is niet onmogelijk, naar men zegtdat de Kroonprins op zijne terugreis over Antwerpen gaat, om den Koning der Belgen een bezoek te bren gen. In Frankrijk is weêr sprake van wijziging in het Kabinet. De Minister van Financieën, Tirard, zou door Léon Say worden vervangen, en de Minister van KoophandelHérissondoor den heer Reu- vier. De toestand tusschen Frankrijk en China wordt al meer en meer gespannen. Wel kan men niet veel staat maken op hetgeen dienaangaande wordt bericht; de Engelsohe bladen o. a. schijnen zich er op toe te leggende zaak zoo donker moge lijk voor te stellen. Zeker is het echter, dat China eene nota tot de andere mogend heden heeft gericht, waarin het zijn aan spraken op Annam handhaaft en zich be reid verklaart daarvoor het zwaard te trekken, waarbij het echter Frankrijk verantwoordelijk stelt. In Engeland wenden de konservatie ven alle pogingen aanom den Transvalers den voet dwars te zetten. In den Minister raad v ormen tegenwoordig de Transvaalsche aangelegenheden het hoofdpunt der over wegingen. Het Egyptiesche leger, dat onder generaalHicks-pacha was uitgezonden tegen de opstandelingen in Soedan het leger van den valschen profeet" is geheel ver slagen. 't Gevecht moet drie dagen geduurd hebbennamentlijk van den 3den tot den oden dezer. Slechts één man een Euro- peesch fotograaf heeft zich kunnen red den. Hicks-pacha was een gepensioneerd kolonel van het Engelsch-Indiesche leger van middelbaren leeftijd,die eenigen tijd ge leden in dienst der Egyptiesche Regeering trad. Hij ondernam eenige maanden geleden de moeilijke taak om den "profeet,, op zijn eigen terrein te gaan opzoeken en moest daartoe, met de onder zijne bevelen staande 10 000 man en 6000 kameelen eerst meer dan 150 kilometer den Witten Nijl opvaren en hen daarna 300 kilometer ver door de woestijn naar Kordofan voeren. Hij was voor twee maanden van levens middelen voorzien. De hem ter versterking achterna gezondendoch ook verslagen kapitein Moncrief was vroeger Engelsch konsul te Soeakim en trad eveneens kort geleden in Egyptiesche dienst. Als konsul maakte hij zich bij de Arabieren zeer ge haat door zijne strenge maatregelen tegen den slavenhandel. Zijne nederlaag moet hij hoofdzakelijk aan deze omstandigheid te danken hebben, daar zijne vijanden de ge- zamentlijke slavenhandelaars hem in een hindelaag wisten te lokken. Zijn lijk werd letterlijk in stukken gehouwen. De laatste berichten houden de volgende bizonder- heden inhet leger van den valschen profeet of Mahdi wordt op 300,000 man geschat, bestaande uit Derwischen, Be doeïenen, ongeregelde en geregelde troepen, 't Gevecht werd geleverd bij El-Obeid. Ge neraal Hicks vormde zijne krijgsmacht tot een carré't welk door Mahdi verbroken werd, na drie dagen van waDhopigen strijd. Vermoedelijk zal, in verband met deze ernstige gebeurtenissenhet Engelsche leger voorloopig niet in zijn geheel in Egypte blijven. Een kellner uit het Panopticum te Amsterdam, die zich dezer dagen huiswaarts begaf, kreeg in de Utrechtsche straat twist met hem onbekende personen, 't Liep op vechten uit, waarbij de kellner een re volver uit den zak trok en drie schoten loste. Hij raakte evenwel niet zijn tegen standers maar verwondde zich zeiven aan de hand. De politie kwam tnsschenheiden en nam den man in arrest. - Te Dokkum heeft het gepeupeldoor te schelden en met steen te werpenden eigenaar-gezagvoerder van een Engelsch pleizierjacht, dat door die stad voer, zoo woedend gemaaktdat hij met een vuur wapen op zij n heleedigers geschotenen er een paar met hagel gewond heeft. Hij had eerst zijn geweer in de lucht afge schoten, en verzekert in de meening te hebben verkeerd, dat het wapen slechts met los kruit geladen was. De man is gevankelijk naar Leeuwarden overgebracht; zijn aanbod van eene aanzienlijke borg stelling heeft hem niet voor deze onaan gename ondervinding kunnen vrijwaren.

Haarlemsch Advertentieblad | 1883 | | pagina 1