CONCERT Soepkaarten, DIENSTBODE Zang en Vriendschap. MAMEN-ZANGVEREENITO AFHALEN Dienstbode eene KEUKENMEID, TWEEDE MEID, Zondagavond vroeg een jongen op de Leliegracht te Amsterdam aan een heer hoe laat het was. De man haalde zijn hor loge voor den dagen eer hij er op ver dacht was, rukte de jeugdige deugniet hem het nurwerk uit de hand en snelde er mee heen. Men vermoedt, dat dezelfde knaap ook schuldig is twee andere gevallen van dien aard. Moritz Scharff, bekend door het Tisza-Eszlar-proces, is thans met zijne familie te Amsterdam gevestigd. Het lijk van den sedert ruim twee jaren voortvluchtigen notaris J. Gr. Losgert uit 's Hertogenbosch is den 2den dezer te Charleville (Ardennen) uit de rivier de Maas opgevischt. Naar men verneemtzouden de beide daders van de vreeselijke moorden, ge pleegd te Heinote Osnabrück aangehouden zijn. 't Moeten Hollanders en twee broeders zijn. Men schrijft uit Baarn aan de Nieuwe Rotterd. Ct.In de vorige week hebben eenige jongelieden uit Utrecht men kon het hun niet aanzienof het al of niet-leden van het studenten-korps warenmaar alle redenen bestaan er om te gelooven, dat het de eersten waren hier eens op eigen aardige wijze huisgehouden. Als een eigen aardig pendant van het geval op het Mun sterkerkhof te Utrecht, hebben de heeren hier eens een aanval, gedaan op de jonge juffrouwen-kostschool van mej. Heringa- Kuiper, en dat nog wel op klaarlichten dag. Zij drongen met geweld de woning van genoemde juffrouw binnen, maakten zich meester van het klavieren sprongen op het uur dat bestemd was voor ernstige wetenschappelijke studie lustig met de jonge dames door de schoollokalen rond. De kostschoolhouderes in haar angst trok aan de brandklokwaarop tal van boeren en boerinnen zich naar het schoolgebouw spoedden. Deze werden daar door de „jon gelui" uit Utrecht minder aangenaam ont vangen, dan hun ijver om ter hulpe te snellen wel verdiende. Een der buitenlieden liet zich echter die onaangename bejege ning niet welgevallen en sneed er duchtig met zijn snoeimes op los, tengevolge waar van thans, als men de geruchten gelooven magtwee der belhamels vrij ernstig ge kwetst in het ziekenhuis te Utrecht ver pleegd worden. Moge dit voorval den stu denten tot leering strekken, dat ook zij eens anders eigendom hebben te ontzien en zich niet straffeloos mogen vermeten in het huis van anderen door te dringen al geschiedt dit ook niet altijd met het doel daar handelingen te plegen, waartoe zij evenwel dikwijls onwillens door de om standigheden geleid worden. Ook onder de dwangarbeiders in Oost Siberië, die het in menig opzicht lang zoo erg niet hebben als de ongelukkigen in de holen der Russiesche gevangenissen wordt «ten huwelijk gegeven en ten huwelijk genomen.» Maar het gaat op een zeer zonderlinge manier. Als een der gevangenenzoo verhaalt een russiesch blad, wenscht te huwen, moet hij daarvan kennis geven aan den opzichterdie hem terstond een vrouw geeft. De echtelingen hebben dan een proef tijd van drie dagen. Als het blijkt dat zij het niet samen kunnen vinden, krijgt de man een andere vrouwmaar niet dan nadat hij vijf en twintig zweepslagen ont vangen heeft. Dat krachtige middel ter bevordering van de inschikkelijkheid voor komt te aanhoudende veranderingen. Jan van Beers zalnaar de particu liere correspondent van de N. Roti. Ct. uit Antwerpen berichteerlang een nieuwen dichtbundel uitgevenna een veertien jarig zwijgen van zijn lier. Conscience liet, zooals men weet, een paar onuitgegeven werken nawaaronder een zeer belangrijk, n.l. zijn levensbe schrijving. De uitgave wordt eenigzins ver traagd door een verschil tusschen de uit gevers en de familie van den schrijver, over de rechten op diens uitgegeven en nagelaten werken. Uit het noorden van ons land wordt geschreven, dat de bijen dezen herfst meer dan gewoonlijk de vlnchtgaten inde korven met een lijmachtige zelfstandigheid hebben dicht gemetselden eenigen zelfs zich ge heel van de buitenlucht hebben afgesloten. Uit dit feit voorspellen reeds bejaarde ijmkers een strengen winter. De honing oogst is zoo erg tegengevallendat vele houders de bijen en korven van de hand hebben gedaan, wijl er hoegenaamd geen voordeel van getrokken wordt. Een «dubbelhartige mensch in den letterlijken zin des woords zit in de ge vangenis te Joniain den Amerikaanschen Staat Michigan. Het is een zestig-jarige neger, die twee harten en daarenboven nog een rib meer dan gewone menschen heeft. Hij liet zich vroeger op de kermissen zien, en vertoonde dan tevens nog de merkwaardige eigenschap van zijn pols als hij wildeeenige minuten lang te laten stilstaan. De burgers van Porto Longoneop het eiland Elba, zijn onlangs zeer zonder ling te werk gegaan bij de jongste gemeente raadsverkiezingen ten minste volgens de mededeelingen van de Gazetta Livornese dat voor de waarheid er van instaat. Er was in dat stadje sedert geruimen tijd een crisis in den gemeenteraad en een ledige kas. De burgers besloten daarom in het geheel geen gemeentebestuur meer te kiezen, en alles maar stil op zijn beloop te laten, ongeveer als de Elorentijners met hunne stervende republiek deden in 1529. Toen dus den 7 Oct. de gemeenteraads verkiezing zou plaats hebben, verscheen er niemand aan de stembus. De verkiezing werd toen tot den 14 Oct. uitgesteld en dien dag kwamen de kiezers in grooten getale en lachend opalsof zij opeens een gelukkige ingeving gekregen hadden. En de uitslag der stemming bleek te zijn, dat twaalf gevangenbewaarders van het Bagno tot leden van den Raad gekozen waren. De stemming was volkomen wet tig en geldig, en zoo vormen de twaalf gevangenbewaarders de meerderheid in den Raadnaast hunne acht collega's, die door het plaatsje Capoliveri gekozen werden. Na den dubbelen moord te Straats burg neemt men daar nu verscheidene maatregelen tegen nachtelijke aanvallen. De apothekers hebben bijna allen een luikje in hunne voordeur laten makenwaardoor zij 's nachts de recepten kunnen aannemen en de geneesmiddelen afleveren. En de gasfabriek heeft hare lantaarnopstekers, die 's nachts dikwijls op de meest afgelegen plaatset dienst moeten doen, ter verdediging een scherpe punt onder aan den stok hunner lichten gegeven. Eene gebeurtenis, die aan Kasper Hauser doet denkenheeft in Kopenhagen veel opspraak gemaakt. Een paar weken geleden stierf de vrouw van een boek drukkersknecht. Daags daarna hoorde men van een zolderkamertjen in het huis luid geschreeuw. De politie werd geroepen de deur werd opengebroken, en nu zag men in eene groote pakkist op een stroo- leger een mannelijk wezen van 15 a 16 jaar, dat meer op een dier dan op een mensch geleek, 't Verwarde haar was bijna een el lang, het aangezicht onkenbaar door onreinheid, de nagels lang, zoo dat de handen klauwen geleken. De jongen kon niet spreken: hij bracht slechts ongeartikuleerde geluiden voort, die niemand verstaan kon. Tevens was hij lichtschuw: wanneer een lichtstraal zijn oogen trof, schreeuwde hij luidkeels hij was met lompen bedekt, die uiteen vielen als men ze aanraakte. Men vermoedt dat zijn geschreeuw, waardoor de aandacht van de overige bewoners des huizes gewekt werd, veroorzaakt was door den honger omdat hij na den dood der vrouw zijn gewone voedsel niet gehad had. Hij werd in het gasthuis gebrachtwaar men niet weinig moeite had om hem te reinigen. Ongetwijfeld is hier aan eene schandelijke misdaad te denkenwelker samenhang door de tot hiertoe gehouden verhooren nog niet is opgehelderd. Het Nieuwsblad voor Nederland deelt mededat de pastoor van Terborgh toen zijne gemeenteleden hem bij zijn vijf en twintigjarige jubilee als priester „een bi- zondere school" aanbodendie afwees omdat hij, als voorheen, alle kinderen op één school bijeen wenschte te zien. Als men hem toch een geschenk wilde gevenhad hij liever dat men hem een toren op de kerk gafhij zelf zou er dan een klok bij geven. Mevrouw Storm van der Chijslaat een toren bouwen in het Van Stolk-park der Scheveningsche boschjes. De oude dame heeft vande afbraak van het gothiesch paleis in het Noordeinde steen en ramen en een trap gekochten van dit materiaal laat zij nu in het duin een toren bouwenvan welks tinnen zij de scheepjes in de Noordzee zal kunnen zien dobberen. De vertrekken in den toren zullen bestemd worden voor jonge schilders, die er hunne woonplaats kunnen opslaan, want mevr. Storm is altijd een voorstandster der schoone kunsten ge weest. Hiertoe voornamelijk in staat gesteld door de milddadigheid van Mr. A. F. Yos de Waal, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal, zal een afdeeling van de Trappisten uit het klooster te Achel zich voorloopig op het landgoed Frieswijk onder Diepenveenbij Deventer vestigen tot tijd en wijle zij op de ten geschenke ontvangen gronden een klooster hebben gebouwd. Een reusachtige erfenis van 32 mil- lioen isvolgens Poolsche bladen een familie daar te lande komen verrassen. Het is' de nalatenschap van Generaal Sulkowskidie in 1836 te Boston overleed. Hij vermaakte zijn aanzienlijke onroerende goederen aan verschillende inrichtingen en zijn vermogen aan zijne bloedverwanten. Dezen kregen echter, ondanks de op roepingen ingevolge de weteerst onlangs toevallig kennis van de hun toegevallen erfenis. Het was nog juist intijdswant volgens de Amerikaansche wet vervalt een niet opgeëischte erfenis na 50 jaren aan den Staat. Er zijn niet minder dan 66 erfgenamenmaar zij krijgen toch ieder een aardige som van het gelddat in de Bostonsche bank licht. Een Duitsch blad verhaalt van een houtvester, die een tam wild-zwijn in zijn bezit heeft. Het dier werd door hem in het voorjaar op de jacht gevangen en op gevoed, en vergezelt thans zijn meester als een hond op zijn wandelingen. De ge temde woesteling heeft een innige vriend schap gesloten met den hond van zijn mees die hem, toen hij klein was, beschermde en verzorgde. De beide dieren loopen bijna altijd samen. Er hebben zich te New-York dames- vereenigingen gevormddie zich ten doel stellen, het vrouwelijk geslacht uit de boeien der Parijsche mode te bevrijden. Zij willen een nationale Amerikaansche klederdracht uitvinden, waarbij alle uit stekende of ballonvormige aan vulselstour nures crinolines enz.alsmede nauwe cor- setten, hooge hakken en strakke rokkenver- meden zullen worden. Men is zeer nieuws gierig hoe de Amerikaansche dames, die zichzelve voor zeer elegant houden, die kleederdracht zullen inrichten. Als de Amerikaansche mode maar niet even dwaas of nog dwazer wordt dan de Fransche. En wanneer de verhalen omtrent het tatoueeren der Yankee-dames waar zijn Zou daar wel eens kans op wezen. HAARLEM, 28 November 1883. Door wijlen den Heer J. L. van der Burch, Oud Burgemeester de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude is aan de Ned. Herv. Kerk en aan de Diaconie te Houtrijk en Polanen vermaakt elk eene som van ƒ1000.vrij van successie rechten. Tot commies 1ste klasse der pos terijen standplaats Breda is bevorderd de heer H. Eekhout, commies2deklasse aan het postkantoor alhier. De beruchte oplichter, Johannes Wilhelmus Maria Bronsveld, die reeds verscheidene malen wegens valschheid in geschriftoplichting en diefstal heeft getucht, heeft 1.1. Vrijdag alhier eenige winkeliers opgelicht door bij dezen een aantal goederen ter waarde van ruim ƒ150 o. a. zijden foulardsflanellen over hemden hemdrokken en broeken op beziens te bestellen aan het hotel Funkier in de Kruisstraatalwaar hij zijn intrek had genomen. Hij heeft zich daarmede uit de voeten gemaakt. Hij was gekleed met duffelsche jas, hooge hoed met rouw rand en blauwe bril. Hij is door de Amsterdamsche Politie opgespoord en naar de gevangenis overgebracht. Afloop van den verkooping van Huizen, gehouden den24Nov. 1883, in de Gouden Leeuw, te Haarlem. No. 1. Winkelhuis en Erve met grooten Tuin, Gierstraat 81, 3375, G. J. Droste. No2Huis en Erve met grooten TuinKruis straat No. 11, ƒ15750 J. C. Cramer qq, No. 3. Winkelhuis en Erve, Warmoesstraat hoek Anegang No. 35, ƒ13900, E.B. W. Wesselingh. No. 4. Pakhuis enErve,FrankenstraatNo.21, 5575, J. A. Ritman J.Hz. No. 5Huis en Erve, Zijlstraat No. 21 ƒ6405, opgehouden. No. 6. Huis en Erve, Kleine Houtstr. No 111, No. 7. Pakhuis en Erve, Lange Hofstraat, achter het voorg. No. 6 en7, tezamen ƒ6330, G. E. Evelein. No. 8. Winkelhuis cn Erve, Schagchelstraat No. 334000, A. Zweers. No. 9. Winkelhuis enErve, Groot Heiligland No. 42, ƒ2775, B. Hagen. ADVERTENTIEN. LIEDERTAFEL: REPETITIE op Vrijdag 30 November 1883, in de bovenzaal der Sociëteit Vereeniging (466) HET BESTUUR. HAARLEMSCHE Directeur de Heer N. H. ANDRIESSEN. DONDERDAG 29 Nov. 1883, des avonds ten 7 ure iu de Muziekzaal der Sociëteit Vereeniging" alhier. Solisten: Mejufvr. J. G. HEIJER [zang) uit 's Gravenliage. De Heer LEANDER SCHLEGEL [piano) uit Haarlem. Dameskaarteu a 0,50 en Tekst boekjes ad 0,10 zijn verkrijgbaar hij de Heeren De Erven Loosjes Ged. Oude Gracht 86 en W. Kup- pers Jansstraat 25alwaar tevens nog gelegenheid bestaat, zich voor het kunstlievend lidmaatschap (Con tributie ƒ3,'s jaars) te doen inschrijven. Plaatsen kunnen besproken worden op den dag der Uitvoering van 1012 ure. Het Bestuur: H. SAVRIJPresident. (467) J. J. SMITS, Secretaris dek Klein Heiligland. Aan belanghebbenden wordt mede gedeeld dat in het Soeplokaal op het Klein Heiligland de Soepkaarten voor dezen winter uitgereikt zullen worden voor de bewoners van Afdeeling 1 en 2Maandag 3 Dec. 3 5Dinsdag 4 4 6, Woensdag 5 Telkens 's morgens van elf tot één nur. De eerste deeling zal plaats hebben op Maandag 10 December. Zijdie zich niet aangemeld heb ben, kunnen nog kaarten bekomen op Woensdag 12 December, des avonds ten 7 uur, aan het Soeplokaal. Namens de Commissie ter Mr. T. L. L. PRINSPres. Joh. de BREUK, Secr. Haarlem, 19 Nov. 1883. (468) Om met 1° December in dienst te tredenwordt gevraagd eene knappe als mei d-a lleen, liefst niet heneden de dertig jaar, zich te ver voegen Alexander straat N°. 3 rood. gevraagd op den Zijlweg N°. 3b, als Meid-alleen. (470) Tegen Februari biedt zich aan van de P. G.in eene stille dienst voorzien van gunstige getuigen. Brieven franco onder N°. 471, aan het bureau van dit blad. Mevrouw VAN STYRUM, Rip perdas traat 11te Haarlemvraagt tegen Februari eene hekend met de behandeling der wasch en gewend om met kinderen om te (472)

Haarlemsch Advertentieblad | 1883 | | pagina 2