Tweede Blad. Woensdag 28 November 1883. TE HUUR. N ieuwsberichten. Anegang. No. 16. Bovenhuis 425 p.j. No. 19. Gem. kamers ƒ20 p.m. Febr. No. 36. Ongem. voork. ƒ10 p.m. An tlioniost raat- No. 81. Bovenhuis f2.50 p.w. terst. Baan. No. 7. Huis met tuin ƒ750 p.j. 1 Mei'84. Bagijnhof. No. llrood. Bovenhuis 2.50 p.w. terst. Bakenessergracht No. 57. Bovenwoning ƒ150 p.j. terst. Barteljorisstraat. No. 29. 2 Ongem. kamers ƒ18 p.m. terst. Botermarkt. No. 21. Gem. voorkamer 12 p.m. Buiten de Amsterdamsehe poort. No. 2a. Huis, erf en tuin ƒ325 p.j. terst. Burgwal. No. 70rood. Bovenhuis ƒ200 p.j. terst. Doelstraat. No. 17- Bovenhuis ƒ3 p.w. terst. No. 18. Winkelhuis ƒ3 p.w. terst. No. 24a. Bovenhuis 2.25 p.w. terst. No. 24b. id. ƒ2.50 p.w. Drossestraat. No. 11. Benedenhuis ƒ2.40 p.w. terst. Florapark. No. 3. Huis met tuin 1600 p.j. terst. Ged. Kraaienhorstergracht. No. 13boven. Bovenhuis ƒ175 p.j. Febr. No. 76. Een kelder. Ged. Voldersgracht. No. 41. Bovenvoork. ƒ1 p.w. terst. Gierstraat. No. 13. Bovenhuis ƒ2.25 p.w. No. 26. Gem. zit- en slaapk. 16 p.m. terst. No. 27. Huis met tuin ƒ700 p.j. terst. No. 47. Gem. slaapk. m. stookpl. 9 p.m. Gortesteeg. No. 17. Bovenhuis 2 50 p.w. Dec. Groot Heiligland. No. 19. Achterkamer ƒ1.50 p.w. terst. Groote Houtstraat: No. 7. 2 Gem. kamers ƒ20 p.m. 1 Dec. No. 78. Bovenhuis ƒ475 p.j. No. 100. Gem. kamer m. slaapk. ƒ20 p.m. No. 122. Bovenhuis ƒ500 p.j. Febr. No. 146. Gem. voorkamer ƒ14 p.m. terst. Jansstraat. No. 30rood. Bovenhuis ƒ300 p.j. Nov. Jansweg. No. 11. 2 Gem. kamers ƒ30 p.m. terst. Kampersingel. No. 16. Bovenhuis ƒ250 p.j. Febr. of Mei. Kenaustraat. No. 12. Bovenhuis ƒ260 p.j. Nov. Klein Heiligland. No. 77. Bovenachterkamer ƒ1.10 p.w. Kleine Houtstraat: No. 59. Huis met tuin ƒ650 p.j. terst. No. 115. Gem. kamer met alcoof ƒ24 p.m. Koningstraat. No. 12. Gem. slaapkamer ƒ13p.m. Korte Dijk. No. 7. Huis met tuin ƒ350 p.j. terst. Korte Heerenstraat. No. 14. Benedenhuis /2.25 p.w. Korte Houtstraat. No. 19. Kamer ƒ1.80 p.w. terst. Koudenhorn No. 54. Huis met tuin ƒ600 p.j. terst. No. 66. Huis ƒ250 p.j. terst. Krom. No. 43. Bovenachterk. 125 p.w. Kruisweg. No. 12zw. Benedenhuis ƒ280 p.j. terst. Lange Begijnenstraat. No. lOrood. Bovenhuis ƒ15 p.m. Lange Heerenstraat. No. 22. Bovenhuis en benedenhuis ƒ195 ƒ250 p.j. No. 48. Bovenhuis 3.50 p.w. terst. Lange Margarethastraat. No. 1. Bovenhuis ƒ2.50 p.w. Lange Raamstraat. No. 37. Pakhuis 2.50 p.w. Lange Bozenstraat. No. 51. Huisje 1.25 p.w. Lange Veerstraat. No. 33. Gem. kamers ƒ20 p m Leidsche Vaart. No. 32. Bovenhuis ƒ2.50 p.w. terst. Leidsche Vaart. Zijweg B. No. 8zw. en rood. Huis ƒ160 p.j. terst. No. 13. Bovenhuis /2.50 p.w. terst. Leidsche Vaart Straat C. No. 65. Huis ƒ2.50 p w. terst. Lombardsteeg. No. 12. Bovenhuis ƒ1.25 p.w. terst. Maarten Heemskerkstraat. No. 9. Gem. zit-en slaapk. 12 p.m. terst. Maartenspiestraat. No. 23rood. Bovenhuis /200 p.j. terst. Margarethastraat No. 33. Bovenhuis 2.25 p.w. terst. Nauwe Geldeloozepad. No. 24. Huis met tuin ƒ3.50 p.w. 25 Nov. Nieuwe Kerksplein. No. 28. Gem. slaapk. m. bed. 28 p.m. terst. No. 56. Bovenhuis ƒ3.50 p.w. Palmstraat, No. 19. Ben.huism. tuintjeƒ3.50 p.w. terst. Parklaan. No. 102. Ben. huis m. tuintje/215 p.j. terst. Baaks. No. 36. Bovenhuis ƒ2.50 p.w. terst. Bustenburgerlaan. No. 4. Bov. en ben. huis ƒ11 p.m. Nov. Schoterweg. No8Huis met tuin 600 p.jterst Spaarne. No. 3. Huis met tuin ƒ600 p.j terst. Spaarnwouderstraat. No. 52. Bovenhuis ƒ3.25 p.w. terst. No. 99. Bovenhuis ƒ2.75 p.w. terst. No. 101 tt n n St. Ursulasteeg. No. 14rood. Gem. kamer m. slaaapk. f 12 p.m. Turfmarkt. No. 32. Bovenhuis en benedenhuis ƒ250 ƒ175 p.j. terst. Verwulft. No. 6. 2 Zolders ƒ200 p.j. terst. V ogelkoopsteeg. No. 1. Benedenhuis 2 p.w. terst. Wagenweg. No. 81a. Huis met tuintje /250 p.j. Febr. Wilsonsplein. No. 69. Bovenhuis ƒ3.50 p.j. terst. Wolstraat. No. 7rood. Achterbovenbuis ƒ2.50 p.w. Zuider Buitenspaarne. No. 80. Huis met tuin ƒ350 p.j. No. 104. Huis met tuin ƒ200 p.j. terst. No. 110. Huis met tuin ƒ250 p.j. terst. Zijlvest. No. 29. Huis met tuin ƒ375 p.j. terst. Zijl weg. No. 20rood. Bovenhuis 2 p.w. Bij den Makelaar N. D. DE LETJB te bevragen: Een huis, vier kamers. Een huis met tuin, acht kamers. Een huis met tuin, vijf kamers. En te huur gevraagd: Een winkelhuis voor een nette affaire. De jury te Parijs heeft verleden week eene vrouw vrijgesprokendiehaar eigen man willende doodschietenbij ver gissing een ander had vermoord. Na eenige jaren gehuwd te zijn geweest, ging het echtpaar uiteen, onder bepaling, dat aan de vrouw een jaargeld zou worden uitge keerd en zij de beide kinderen zou bij zich houden. De man voldeed echter niet aan die afspraak, en door armoede zag de vrouw zich genoopt de kinderen bij hun vader terug te brengen. Deze plaatste toen zijn zoontjen op eene goedkoope kostschool, en bracht zijn dochtertjen naar. een ar menhuis ofschoon hij een vrij ruim inko men heeft. Die daad bracht de vrouw tot wanhoopzoodat zij haar man opwachtte om hem dood te schieten, maar in haar ontroering een ander trof. De advokaat, die haar verdedigde, beweerde, dat er eigentlijk geen moord was gepleegd, omdat daarvoor opzet noodig wasen de beschul digde niet het opzet gehad had het slacht offer te dooden. Deze wonderlijke redenee ring heeft blijkbaar op de jury indruk gemaakt, want de vrouw is vrijgesproken. Van ijsbergen heeft ieder wel gehoord, maar dat er ook ijzerbergen zijnis niet zoo algemeen bekend. En toch bestaan er bergen van klinkklaar ijzer, en, wat meer is, ze zullen weldra worden ontgonnen. De ingenieur Wilkinson is indertijd door eene maatschappij naar Lulea gezonden een stad gelegen aan de Bothniesche Golf. Vandaar werd de reis naar Gellivara, in Zweedsch Laplandvoortgezet. In de na bijheid van dit Laplandsche dorp verheft zich een berg vele honderden voeten hoog, die van den voet tot de kruin uit ijzererts bestaat van schier ongeëvenaarden rijkdom aan metaal. Nadat deze berg, naar ge noemd dorp Gellivara-berg geheetendoor den ingenieur in oogenschouw was genomen, begaf hij zich naar den op een dagreis van Gellivara gelegen Kinoemavara-berg. In wijden omtrek was die berg vermaard om het wonderbaar schouwspeldat hij biedt, als het zonlicht zijn hellingen beschijnt. Dan glinstert en blinkt hij op menige plek, want ook van dezen berg is de gansche massa gevormd uit ertsdie in ijzergehalte dat van den Gellivara nog ver overtreft. De omstreken werden onderzocht en mon sters van aangetroffen ertsen meegenomen. Wilkinson schat de hoeveelheid kostbaar erts op 280 miljoen ton; de bodem is meerendeels vlak, zoodat het aanleggen van een spoorweg geen bizonder bezwaar zal opleveren. Daarenboven levert die streek brandhout in overvloed opzoodat er goede gelegenheid isom op de plaats zelve het erts te bewerken. De afstand van daar tot de naastbijgelegen Noorweegsche haven is 80 a 90 kilometer. Arbeidsloon is er laag, en gemakkelijk kan in de behoefte aan handen worden voorzien, 't Spreekt van zelf, dat de ontginning van dezen ijzerechat spoedig een aanvang zal nemen. Zaterdagavond3 Nov.bevond zich de hertog Castelmonte in de nabijheid van Trogani, bij Mondori, alwaar hij uitge strekte bezittingen heeft. Zijne komst aldaar was onder de bevolking algemeen bekend, en eenige bandieten, dit verne mende, hadden het plan opgevat een fermen slag te slaan. Een tien- of twaalftal hunner was in alle stilte derwaarts getogen, en eensklaps opdagende, maakten zij zich onverhoeds van den persoon des hertogs meester en voerden hem naar een hunner sluipholen. De bevolking dier streek is ten hoogste verbolgen en dreigt wraak te zullen nemen op de hoogste burgerlijke autoriteitenindien de hertoghaar wel doener, niet spoedig aan de handen der roovers wordt ontrukt. Op last der regee ring zijn mobiele kolonnes infanterie uit gerukt die de provincie doorzoekentwee oorlogsbodems zijn naar Genua vertrokken, en de bemanning dier heide schepen zal grootendeels worden aangewend, om aan de afgezonden troepen de behulpzame hand te bieden, ten einde den gevangene te bevrijden. Te Marseille had iemand geweddat hij vier 10 francstukken zou inslikken terwijl hij wijn dronk. De ongelukkige dwaas won zijne weddingschapmaar stierf den volgenden morgen. Een Londensche kapper heeft onlangs een gom uitgevondendie tooneelspelers behoedt tegen het gevaar vanhunne snor in te slikken. John Goggineen looier te Chicago, werd onlangs op een bal dronkenen rende 's morgens als een wilde naar huis. Een aantal lokomotieven stond juist gereed op de spoorlijn, hoek Halstedstraat en Chicago- avenue, juist in zijn weg. 't Was ongeveer half zes in den morgenen de machinisten waren in het rondhuis, om hun instruk- tieën te wachten. Voordat een hunner kon tusschenbeiden komensprong Goggin op de eerste lokomotief de beste en haalde den hefboom zoover hij kon over. Men had vol stoom op, en voort bruiste de loko motief. voort! In een oogenblik was de draaischijf bereikt, op een afstand van 78 voet. Gelukkig stond de schijf niet op de lijn, waarop de machine voortijlde. Met eene snelheid van 40 mijlen in het uur stoof de lokomotief van het spoor en vermorzelde de draaischijf. Wolken stoom rezen uit dien chaos omhoog. De ver schrikte beambten repten zich naar de plaats des onheilsniets anders denkendedan den bewerker van dat alles morsdood te vinden. Dadelijk werd de stoom afgesloten, en toen de damp was opgetrokkentoen vond men Goggin bijna bewusteloos in het overdekte gedeelte van de lokomotief, te dronken om zich te be wegen,maar overigens, o wonder! geheel ongedeerd. Zijn waan zinnige rit zal aan de spoorwegmaatschappij omstreeks 200 dollar kostende som waarop de aangerichte schade wordt begroot. Maar dat beduidt niets bij hetgeen het gevolg had kunnen zijn van dit roekeloos dronkemans-bedrijf. Gogin werd opgesloten in het politie-bureel van West-Chicago, aangeklaagd van boosaardigen moedwil. In een ingezonden stuk in de Arnh. Ct. wordt medegedeeld, dat niet lang geleden een hooggeplaatst ambtenaar bij het De partement van I'inancieën in een Rijks gebouw te Utrecht een plafond opmerkte, waarvan de schoonheid hem trof. Dade lijk gaf hij last dat plafond uittebreken, in kisten te pakken en naar den Haag, aan zijn adres, aan het Departement te zendennatuurlijk op 's Rijks kosten. Het mooie plafond versiert thans de ka mer van dien hoofdambtenaar. Te Munstersche-stukken (Drenthe) is een hollend paard de openstaande deur eener boerderij ingerend, en heeft eene zich daar bevindende vrouw met zooveel kracht ter aarde geworpen, dat zij eenige uren later een lijk was. Het paard liep door tot in den stal, waar het tot rust kwam en van waar het door den eigenaar kon weggevoerd worden. Een koetsier, die zich Zondag-avond op den Dam te Amsterdam van zijn rij tuig had verwijderd en deswege bekeurd werd, ontstak zoo zeer in drift, dat hij in dolle vaart over het plein reed. Bij die gelegenheid is een heer van 74 jaar onder het rijtuig geraakt en zwaar ge wond, zoodat hij in het gasthuis moest worden opgenomen. In de van Swindenstraat te Am sterdam is eene vrouw, bekend onder den naam van „dronken Lotje", metdejene- verflesch naast zich dood op bed gevonden. Men heeft in de Yereenigde Staten smokkelarijen van diamanten ontdekt, die op groote schaal gedreven werden, door middel van postduiven, die de edelgesteen ten over de grenzen brachten uit Kanada. Een boer te Ogdensburg, die een duif schoot, aan welker linkerpoot eene pen- neschacht vol diamenten gebonden was gaf aanleiding tot deze ontdekking. De politie liet eene vlucht terugkeerende verdachte duiven nagaan. Zij vlogen naar een klein station in Kanada. Maar de persoon, aan wien zij geadresseerd waren, verscheen niet. De smokkelaars hadden onraad bemerkt en waren gevluchtin een hol werd hun verlaten verblijf ont dekt. Men berekent, dat er voor een bedrag van 7 a 800,000 dollars op deze wijze uit Kanada over de grenzen ge smokkeld werden. Het gevaar van ver loren gaan was gering, daar de vogels zeer hoog vliegen en niet licht geschoten worden. Een treurig ongeval heeft te Nidau, in Zwitserland, plaats gehad. Daar heeft de oude generaal Ochsenbein, buiten zijn wil, zijne vrouw doodgeschoten. Hij stond gereed om op de jacht te gaan; zijne zorg zame gade schoof hem nog op het laatste oogenblik een regenscherm onder den arm daardoor ging zijn geweer af, en, in het hart getroffen, viel de arme vrouw dood neder. Van de wijze, waarop in Zweden niet zelden op het platteland huwelijks aanzoeken plaats hebben, levert het Sim- rishamusllad het volgende vermakelijke staaltje. Een rijke boer heeft een negen tienjarige dochter. Op haar, ofwellicht nog meer op haar te verwachten rijkdom, werpt Ola, zelf een boerenzoon, begeerige blikken. Hij trekt zijn Zondagspak aan, laat een knecht een paard zadelen en rijdt naar de woning zijner uitverkorene. Na dat hij eene poos met den vader van het meisjen over weêr en wind, over den oogst, enz. gepraat heeft, komt hij met zijn eigentlijke boodschap voor den dag en vraagt botweg: ^hoeveel krijgt Marna meê, als ze trouwt? Ik zou wel zin in haar hebben." De vader antwoordt: „ze krijgt 18.000 daalders (1 daalder 1 ongeveer) meê." Nadat bepaald, was hoe veel trekbeesten, akkergereedschappen en tilbare have de aanstaande schoonzoon zou bekomen, sprak de vrijer: „alles goed en wel, maar als ik je dochter zal nemendan moet ik 20.000 hebben." Na loven en bieden, sprak de vader eindelijk: „nu, 20.000 dan en de deern er bij't welk be zegeld werd met een handslag. En hier mee was de zaak beklonken. Een paar dagen later had de huwelijksafkondiging plaats, en met Kerstmis zal er bruiloft gevierd worden.

Haarlemsch Advertentieblad | 1883 | | pagina 5