Nieuwsberichten. Mooie theorieën. dat hij noch bordeaux noch champagne wil drinken, omdat zij uit Frankrijk komenAan de marechaussees Sanders en Weeda te Venloo, in September 11. genoodzaakt een huzaar neèr te schieten, is per anonymen brief op St. Nicolaasdag beloofddat zij binnen 4 dagen hetzelfde lot zouden ondergaanmaar de belofte is niet vervuld. Daarentegen is een behoeftig eigenaar en bewoner van een perceeltje te Lekkerkerk zonder voorafgaande aan kondiging, bij 't verbouwen van een schoor steen door 't geheimzinnig neêrrollen van 66.— in oude muntspeciën verblijd. In trouwe, St. Nicolaas bestaat, wat ook onze verlichte eeuw zegge. Onder de eerste behoeften voor een menschzoo zou men zeggenbehoort een bedmaar een der vagebonden, door de Parijsche policie in de eerste helft dezer maand gearresteerd, had er in 30 jaar geen gebruikt. Nog meer zou dit bewijzen, als hij de oudste der gearresteerden wasdie den respecta- i beien leeftijd van 98 jaren had bereikt. j Een landbouwer te Haarlemmermeer heeft zijn knecht weggezondenniet omdat deze aan zijne dochter, maar omdat de dochter dezen een kus heeft gegeven. De knecht vraagt 6 weken loonen heeft hij geen gelijk? Op voorstel van den V oorzitter heeft de Tweede Kamer besloten bij Hoofdstuk VII B Financiënder Staatsbegroot. geen principieel debat te voeren over de Rijks middelen en hervorming der Financiën in 't algemeen daar bij de aanstaande behan deling der belasting-voorstellen van zelf dit debat gevoerd zal moeten worden. Bij het algemeene debat over het hoofdstuk opperden de heeren Goeman Borgesius en Oorver Hooft twijfel, of deze Minister krachtig genoeg wasspeciaal om zijn ambt- genooten tot zuinig beheer te nopen. De Minister antwoordde, dat'hij al het moge lijke gedaan had; maar zijne verantwoorde lijkheid strekt, zijns inziens niet zoover, dat hij begrootingen zijner ambtgenooten kon weigeren. Eene spoedige behandeling der belastingsvoprstellen kwam hem zeer gewenscht voor. Verder deelde de Minister mededat binnen weinige weken het Re- geeringsantwoord op het munt-ontwerp kan verwacht wordenen dat het ontwerp tot opheffing van vrijdom der grondbelas ting zeer spoedig aan den Baad van State zal ingezonden worden. Een amendement om niet toe te staan de voorgestelde tracte- mentsverhooging van den Rijks-advokaat te Maastricht werd aangenomen. Aan genomen is ook een voorstel om de uit- keering van 4/s van het personeel te ver minderen met l'/j t°ni als te hoog ge raamd in verhouding tot de raming van het personeel en de middelen. Een amen dement van den heer Borgesius en eenige andere ledenom het traktement van den direkteur der Staatsloterij maar voor de helft uittetrekkenteneinde dit jaar een organizatie der loterij te provoceerenwerd aangenomen met 40 tegen 38 stemmen. De Minister had bij voortbestaan der loterij een wettelijke organizatie toegezegd De Minister nam over een voorstel om 5500 te schrappen voor eene ligplaats van het etoomvaartuig voor politie op de Schelde. Een amendement van den heer Donner c.s. (Naar het Engelsch.) 2) «Neen, op grond van mijn eigen overtuiging", antwoordde de priesteres, sik begon er van te walgen. Wij aten samen, weet ge, en als ik mijn bord vóór me haden ik me begon te be dienen, dan kon Mr. Pearmain me aanzien en zeggen; «dood vleesch «Me dunkt, dat zou ik walgelijk gevonden hebben." Eerst maakte ik me daarover een weinig boosinaar al spoedig begon ik bij me zelve te zeggen: «dood vleesch!" en toen duurde het niet lang meer, of 't was me onmogelijk het te eten." «Wel, heb ik van mijn leven!" riep Mrs. Morley uit, terwijl zij zocht naar haar naalddie zij verloren had. «0, maar als ge eens goed over de zaak nadenkt, Teresa, dan zult ge niet meer zoo uit de hoogte er over spreken. Indien gezoo vaak om alle nieuwe verhoogde traktementen voor predikanten enz. pro memorie uitte trekken werd aangenomen met 53 tegen 24 stemmenevenals daarna het geheele Hoofdstuk A'iuanciën met 69 tegen 6 stem men. - - In de Zitting van Dinsdag kwam Hoofdstuk VIII Oorlogaan de beurt. Erkennendedat een organizatie der leven de strijdkrachten moet wachten tot na de grondwetherzieningvroeg de heer Seret of de Minister verlenging van den diensttijd en persoonlijken dienstplicht als grond slag dacht te nemen. De heer F. Mackay kwam op tegen vergunning tot herbouw der kruitfabriek te Muidenen met den heer Korver Hooft tegen den veelvuldigen overlast van inkwartiering in dezelfde ge meenten. Laatstgenoemd lid maakte, even als de heer van Baar, zijne stem afhanke lijk van bezuinigingen op dit Hoofdstuk en de heer van Baar vroeg den Minister of de plotselinge pensionneeering van den officier van gezondheid Meulemans in ver band stond met het overlijden van Kapitein Korte. De heer Buma wilde het leger meer populair maken door er eene maatschappe lijke kleur aan te geven en de miliciens niet meer jaarlijks op te roepenwat 2 miljoen besparing zou geven. De heer Gleichman drong aan op eene verbodsbe paling tegen het dragen van wapenen buiten dienst. De heer Reuther drong nogmaals aan op verbetering der levende strijdkrach ten binnen de perken der tegenwoordige Grondwet. Hij ontkendedat de ongunstige finaneieele toestand een gevolg was van opdrijving der oorlogskosten. De heer Fabius drong aan op verbetering van de pozitie der officieren en op wettelijke rege ling van het militair onderwijs. De Minister van oorlog onthield zich van be schouwingen over leger-organizatiemet het oog op de grondwetsherziening. Hij erkende echterdat ook binnen de perken der vigeerende Grondwet vele verbeteringen waren aan te brengen. Voor de kruit fabriek was geen andere geschikte plaats te vinden. Wat den officier van gezondheid Meuleman betrefter was een onderzoek ingesteldwaaruit niets was geblekendat aanleiding kon geven tot eene rechterlijke vervolging; wel had de Minister reden gevonden tot pensionneeringwaartoe de wet vrijheid gaf. Een verbod op het dragen van wapenen buiten dienst is niet uitvoer baar in 't belang der dienst. Een amen dement van den heer Fabius om ƒ8565 te schrappen voor den inspekteur van het militair onderwijs, werd verworpen met 44 tegen 30 stemmen. Aangenomen werd een voorstel der Kommissie van Rappor teurs tot vermindering met 16.000 voor wijziging in de verhouding tusschen het aantal eerste en tweede luitenants. In haar antwoord op het Voorloopig Verslag der tweede Kamer volhardt de Re geering bij het meerendeel harer plannen tot voorloopige versterking van 's Rijks middelen. Mocht zij slagen in haar voor nemen om de uitkeeringen voor Onderwijs aan de gemeenten te doen verminderen dan zou zij afzien van de terugneming van het */s personeel.De Reg. ontkent, dat de voorgestelde invoerrechten een pro- tektionnistiesch karakter zouden hebben. Om een dienaangaande geopperd bezwaar weg te nemenstelt de Reg. nader voor de rechten op graan, hout, thee en ge distilleerd al dadelijk voor drie jaren in ge een sluksken schapenvleesch eet, bedenkt, dat ge dood en bederf eet «Foei!" riep Mrs. Morley huive rend uit. «Dan," vervolgde Mrs. Peannain, «zou het je niet meer zoo gemak kelijk vallen, het te eten." «Maar om wat reden ter wereld zou ik me zulk eene kwelling aandoen? Ik houd veel van schapenvleesch." «Houdt ge veel van schapenvleesch? Houdt ge misschien ook veel van varkensvleesch «Zeer zeker," antwoordde Mrs. Morley, onschuldigweg. «Ga dan eens naar den slachter", zeide.Mrs. Pearmain op zegevierenden toon, «en bezie dan eens een dier doode lichamenzooals dat daar on bewegelijk stijf aan den haak hangt, op een menschelijk lichaam zooveel gelijkende als een voorwerp op een ander gelijken kanen stel je dan eens voor, als ge kunt, dat ge daar ter plaatse een stuksken er van moest eten. Bezie eens een gebraden speen varken, dat zoo juist opgedischt is, en bedenk dan, dat het eigentlijk te voeren.Yande buitegewone opcenten op het sukcessierecht ziet de Reg. af, haar plan tot terugneming van >/5 van het personeel houdt zij aan maar stelt daaren tegen voor het heffen voor 1 jaar van 20 buitengewone Rijks opcenten op grondbe lasting. De gewijzigde ontwerpen zullen nu ƒ6.013.000 opbrengen. Ook de heeren van Delden c.s. hand haven in hun antwoord hun voorstel on veranderd, wat de hoofdzaak betreft. Al leen hebben zij den aftrek verlaagd en op 700 gebrachtin verband met eene nieuwe bepaling, dat aanslagen beneden ƒ1 worden verwaarloosd. Ook hebben de voorstellers om den weerzin tegen de eigen erkenning van het vermogendat men bezitzooveel mogelijk te ontzien en den gemoedelijken belastingplichtige te gemoet te komen, twee aangiften voorgesteldwaaruit de aangever zal kunnen kiezen. Hij zal nl. kunnen opgeven de bedragen van zijn ver mogen en van zijn inkomsten afzonderlijk of welke belastingbedragen hij meent schul dig te zijn wegens al zijn inkomsten. Aangaande de belasting-plannen der Regeering deelen we mededat daarbij de belangrijkste plaats inneemt het voorne men om eene „klassen-belasting" te heffen, naar mate van ieders inkomenonverschil lig, uit welke bronnen dit voortvloeit. Daar tegenover wil de Reg. de patentbe lasting en misschien nog wat prijs geven. Ambtshalve zullen de ingezetenen in klassen worden gerangschiktzonder daarbij eigen opgaven uittesluiten. Bij heffing van een zeer matig percentage wordt de opbrengst op 5% a 6 miljoen begroot. Het '*/5 per soneel wordt aan de gemeenten ontnomen. De afschaffing van die uitkeering zal ge paard gaan met eene nieuwe regelingnl. eene matige belasting van Rijkswege op de huurwaarde der woningen met vrijheid voor de gemeenten om daarnaast eene ver teringsbelasting te heffen naar plaatselijke omstandigheden. De gemeenten krijgen be voegdheid om tot een maximum opcenten te heffen op grond- en klassenbelasting en ook tot heffing van belasting volgens alle of sommige der tegenwoordige grondslagen van het personeel, waarvan het Rijk de meeste geheel loslaatof op andere grond slagen als ook op honden, vermakelijk heden verder schoolgeldvergunnings recht, enz. Patentbelasting wordt afge schaft van tabakakcijns geheven a 10 cent per kilogramwat 1 miljoen in de schatkist zal brengen. Ook eene verbeterde regeling van den suikerakcijns belooft 1 miljoenen een recht van 10 cent per kilogram koffie 2j miljoen. Yerder nog een matig recht op sommige artiekelen, die thans zijn vrijgesteld. Door deze middelen zal de schatkist jaarlijks 11 miljoen meer ontvangen, waar tegen afschaffing of vermindering van de akcynsen op zeepgeslacht en zout en van de mutatierechten in over weging zou kunnen komenvoor zoover ter bekwamer tijd mocht blijken, dat de schatkist dit verlies kan dragen. Als opvolger van den afgetreden Min. v. Kolonieën wordt genoemd Jhr. C. Hartsen de bekende reaktionnair ook op Koloniaal-politiek gebied. Mocht de heer Hartsen minister worden, dan zal het Kabinet moeilijk langer kunnen loochenen dat het protektionnistiesche gekleurd is. Gisterennamiddag vier uur is men te Scheveningen met het verbranden van het geen varken, maar een dood voor werp is." »0, hoe afgrijselijk!" riep Mrs. Morley uit, terwijl zij het kleine rokjen, dat zij bezig was te borduren, uit schudde, om te beproeven, of ook op die wijze de nog steeds vermiste naald mocht terecht komen. «Ge maakt me misselijk." tik maak je niet misselijk. De waarheid maakt je misselijk het feit, dat ge dood vleesch eet. Is 't niet voldoende om iemand ongesteld te doen worden, te zien, hoe wij, na verloop van duizenden en duizenden jaren, nog maar zóó weinig beter zijn dan onze kannibaalsche voorvaderen, dat we elkaar niet opeten, en ons dood vleesch braden en er een mes bij gebruiken, in plaats van het rauw tussehen onze tanden te vermalen?" «Wel, wel! Wat slaat ge door, Emily!" «Ge weet heel goed, dat er veel waarheid is in 't geen ik zeg", sprak Mrs. Pearmain, op ernstig verwijten den toon. «Iets— ja, dat is zoo." dynamiet gereed gekomen. In het duin dicht bij het strand was in een kom een flink vuur aangelegd. De mineurs brachten de ontplofbare stof fen aan en kapitein Kleynhens wierp de patronen zelf in het vunr, maar telkens kleine hoeveelheden. Enkele gaven sterke knallenmaar te Scheveningen in het dorp werd daarvan weinig of niets gehoord. Politieagentenmaréchaussees en mineurs hadden het terrein afgezet, zoodat men ongestoord den geheelen dag kon voort- werken en niemand eenig ongeval kreeg. Te Leiden is een geval van vergifti ging voorgekomenwaaromtrent de Leid- sc/ie Ort. het volgende mededeelt: Zondag 9 dezer werd het gezin v. d. L. na het gebruik van gekookte zoetemelk, plotseling ongesteld, met het gevolgdat de vrouw en een jong kind onder hevige smarten bezweken en de man op dit oogen- blik zich nog niet buiten levensgevaar be vindt. De oorzaak van dit ongeval moet worden toegeschreven aan vergiftigingvan welke misdaad wordt verdacht eene vrouw die tevens lid der familie isdie dan ook in hechtenis is genomen. Aanvankelijk ontkende zij bij haar zwager Frankhuyzen in huis te zijn ge weest. Die ontkentenis hield zij een paar dagen voldoch eindelijk zakte zij in 't nauw gebrachtdoor de mandzij was wel in huis geweestzeide zijmaar had slechts bij ongeluk iets in de pap laten vallen. Eindelijk echter bekende zij geheel en al, dat zij met opzet eenige schadelijke zelfstandighedenwelke zij in een zakjen bij zich droeg, in het eten had geworpen. Eenmaal deze verklaring afgelegd zijnde, volgden er meer. Zij moet bekend hebben 15 maanden geleden ook een harer neven van die schadelijke bestanddeelen in zijn eten te hebben toegediend, met het doel zijn dood te veroorzaken. Die persoon leeft echter nog en wordtdaar hij mili tair is, nog steeds in de infermerie ver pleegd. En wat nu de aanleiding tot al deze misdaden kan geweest zijn? Een voudig om zoo doende in 't bezit te komen van het bij overlijden uittekeeren geld door de begrafenisvereenigingenwaarin de overledenen als lid waren opgenomen hetzij op haar verzoek, hetzij ook zelf zonder voorkennis van de betrokken per sonen. Zij had dan de boekjes in haar bezit. Enkelen had zij zelfs in meer dan één fonds doen inschrijven. Van eenigen gelukte het de gelden binnen te krijgen doch niet van allen. Toch moet deze af schuwelijke affaire haar een niet gering voordeel hebben opgeleverd. Haar man schijnt er geheel onschuldig aan te zijn, daar hij uit de voorloopige politie-bewaring is ontslagen. Zij is 45 jaar oud en heeft drie kinderen. Zes heeft zij er reeds door den dood verloren. Het getal harer fa milieleden die in de laatste jaren onder dezelfde ziekteverschijnselen zijn over leden moet 14 a 1G bedragen. Gewoonlijk vogde de dood slechts langzaamin de twee laatste gevallendie in de Groene- steeg voorvielen, echter nog al spoedig, waardoor de misdaad uitkwam. Barnum heeft nu eindelijk den wit ten olifant, waarover zoo lang onderhan deld werd, van den koning van Birma gekocht voor 200.000 dollars. Het «heili ge® dier zal in Februari te Londen en in Juni te New-York aankomen naar men ver wacht. «Zeer veel," herhaalde Mrs. Pear main, opgewonden. «Zie op de men- schen die ons omgevenhoe ze allen aan 't een of ander sterven aan klierziekte, tering, tyfus, kanker: meent ge, dat iets anders daarvan de oorzaak is dan dit leven van doode voorwerpendie aan het bederf ten prooi zijn Willen ze het doode eten, welnu dan is de dood ook hun deel. Wat doen zij? Zij lokken den dood een leven lang, voordat hij behoeft te komen, omdat zij zich met het doode voeden en hun bloed doen verkeeren in een onreine met doode stof toenemende vloeistof, die hun door de aderen stroomt. Ze kunnen niet anders dan sterven, en 't ïs een wonder, dat ze nog zoo lang leven als ze doen, en dat ze nog zoo goed zijn als ze zijn." «Is 't niet ijselijk riep Mis. Morley uiten zij zag hare vriendin met open mond aan. Wordt vervolgd.)

Haarlemsch Advertentieblad | 1883 | | pagina 2